​Actualizat - Luni, ora 23:00

REZULTATE PROVIZORII - Luptă strânsă pentru locul 2 - USR-PLUS ajunge la 23,24% / PSD - 23,48% / 96% din voturile din Diasporă au fost numărate

de Victor Cozmei, Ovidiu Popica     HotNews.ro


Rezultate provizorii - USR-PLUS si PSD se bat pe locul 2
Foto: Hotnews
Circa 99% din voturile din țară la alegerile europarlamentare au fost deja centralizate. Conform rezultatelor provizorii, pe primele trei locuri sunt PNL, PSD și alianța USR-Plus. Procentele prezentate acum se pot schimba pe măsură ce se finalizează numărătoarea.


----

Votul total (țară + diasporă):
  • PNL: 28,12%
  • PSD: 23,48%
  • USR-PLUS: 23,24%


Voturi numărate în țară - 99% - 8.688.978 voturi valabile și circa 27.000 de voturi nule din 8.954.959 milioane de voturi exprimate

Centralizare HotNews.ro:

1. PNL - 26.79%

2. PSD - 23.38%

3. USR-PLUS - 21.42%

4. PRO Romania - 6.61%

5. PMP - 5.66%

6. UDMR - 5.45%

7. ALDE - 4.24%

8. Peter Costea - 1.41%

9. George Simion - 1.21%

10. Gregoriana Tudoran - 1.11%

Alte partide, sub 1%.


VOTURILE DIN DIASPORĂ: 361.289 voturi numărate din 375.219- 97%

1. USR - 43,65%

2. PNL - 31.98%

3. PMP - 8.00%

4. PSD - 2.37%









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















420417 vizualizari

  • +60 (72 voturi)    
    gata cu (Luni, 27 mai 2019, 1:47)

    NuSuportProstii [utilizator]

    epoca ceausista :)
    • -69 (95 voturi)    
      Europarlamentarele nu au importanta. Sunt formale. (Luni, 27 mai 2019, 5:39)

      simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui NuSuportProstii

      Alegerile europarlamentare nu au nici o importanta deoarece europarlamentarii nu poseda vreo putere. Sunt simpli figuranți.
      • +64 (66 voturi)    
        Reprezinta Repetitia pentru 2020 (Luni, 27 mai 2019, 5:45)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

        Dar ma intreb...daca. Votantii din nucleul dur P$D vor mai avea ce vota ?

        Adina Florea intra la brutarie pentru divulgare secrete de stat, Liviu Dragnea va lua ZECE cu executare azi....restul vor fi decimatinde DNA
        • +14 (20 voturi)    
          DNA putea sa-i DECIMEZE de ani buni (Luni, 27 mai 2019, 8:25)

          ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          nu s-a vrut pentru ca are coruptii ei utili, din pacate.
          Asa merge la Romanica.
          Cand banditul asta mustacios taia si spanzura la CJ Teleorman, ce pazeau autoritatile ?
          • +21 (21 voturi)    
            DNA nu e inchizitia, trebuie sa respecte legile (Luni, 27 mai 2019, 9:17)

            Mannpawel [utilizator] i-a raspuns lui ruskimushki

            si legile sunt facute tocmai de cei pe care DNA ii vaneaza.....asa ca greu sa bagi la puscarie oamenii care modifica codul penal in asa fel incat legile sa nu ii priveasca
          • +4 (4 voturi)    
            asa este (Luni, 27 mai 2019, 9:53)

            gwolf [utilizator] i-a raspuns lui ruskimushki

            nimic mai corect de atat... (din pacate)
          • 0 (0 voturi)    
            Nu exista " Romanica "! (Luni, 27 mai 2019, 20:58)

            adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui ruskimushki

            Exista Romania, patria mea, care are un popor inteligent ce a terminat cu comunsmul ieri. Traiasca ROMANIA!
            • 0 (0 voturi)    
              Romanica a fost cladita de romanashi (Marţi, 28 mai 2019, 8:19)

              ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

              si este pe ruinele Romaniei cladita. Stai nitel sa vezi ce s-a terminat.
          • +1 (1 vot)    
            Cred ca in fiecare judet sunt cativa mafioti, (Luni, 27 mai 2019, 22:42)

            deval [utilizator] i-a raspuns lui ruskimushki

            identici cu Escobar ! DNA, nu are capacitate numeric, financiar , tehnic ! Legile anticoruptie trebuiau ajustate (sigur in alt sens) si mai cred ca de ani de zile procurorii erau/sunt puternic infiltrati cu mercenarii praduitorilor !! Cred ca ce vom afla in viitor ne va ingrozi si ca depaseste cu mult ce ne imaginam noi !!
        • +3 (7 voturi)    
          oare? (Luni, 27 mai 2019, 10:48)

          dj [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          Oare pana la parlamentare nu cumva romanii iar vor uita ce inseamna de fapt pesede? Nu cumva vom avea in curand un guvern OK si intr-un an se va ajunge iar la prezenta mica la vot si, implicit, scor mare al pesedeilor?
          • +1 (3 voturi)    
            Asta iti doresti ? Sau asta crezi ? (Luni, 27 mai 2019, 11:16)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui dj

            Sunt nedumerit
          • +6 (6 voturi)    
            Putin probabil (Luni, 27 mai 2019, 11:50)

            varavara [utilizator] i-a raspuns lui dj

            Ceea ce spui tu este logic dar s-ar putea intampla numai daca PNL+USRPLUS ar prelua guvernarea. Nu cred ca vor face asta pentru ca sunt constienti ca avand o majoritate parlamentare rosie nu pot face decat sa se compromita. Ciolos a spus foarte clar ca ar participa la un guvern de coalitie numai daca se vor desfasura alegeri anticipate ceea ce pentru moment nu este posibil.
      • +24 (24 voturi)    
        Stim.. (Luni, 27 mai 2019, 6:14)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

        ..Referendumul nu se valideaza. PSD-ul ia multe voturi.. iar la sfarsit, nimic nu conteaza, daca nu v-au iesit voua socotelile.

        Daca nu au nici o important, de ce ati mai facut atatea mitinguri si presiuni si jamdarmi si galagie si etc?.. De ce v-ati dus la vot?
      • +27 (33 voturi)    
        O sa vedeti ce "formale" au fost alegerile astea (Luni, 27 mai 2019, 6:15)

        Leon_Magnificul [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

        Alegerile astea formale o sa-l bage pe dragnea unde-i e locul, iar coalitia de hoteala in joc de glezne. Trebuie sa-i fi pierit cheful manechinului sa se dea ales al poporului, vosganianul e negru, USR-PLUS au devenit o forta.Combinate cu rezultatele referndumului, alegerile astea o sa schimbe multe.
      • +5 (7 voturi)    
        Nu conteaza ca te pot duce in Asia ? (Luni, 27 mai 2019, 6:16)

        deval [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

        Nu conteaza ca daca nu inteleg nici in limba romana ce se discuta acolo in legatura cu o Directiva, nu stie ce sa sustina, cum sa argumenteze, care e legea/practica in Romania, care sunt principiile, mecanismele acelui subiect astfel ca ne trezim si cu tampenii functionale de ne crucim ?
      • +17 (17 voturi)    
        parlamentul european are f mare importanta (Luni, 27 mai 2019, 6:20)

        Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

        Parlamentul European decide impreuna cu Consiliul asupra majoritatii legislatiei importante din domenii precum piata comuna. UE decide singura, fara tarile membre, in aceste domenii.

        O parte importanta a deciziilor din UE sunt luate cu votul europarlamentului.

        Din aceasta cauza, departe de a fi "simpli figuranti", europarlamentarii conduc UE impreuna cu Guvernele tarilor membre.

        >>>

        Inteleg directivele de propaganda pe care le primiti, asa e in statul de functii.

        Dar mai puneti mana si voi pe o carte si mai cititi cate ceva, ca prea spuneti tampenii.

        Este de-a dreptul enervant sa ai de-a face cu troli tampiti, Nu e nimic spectaculos in a lua acadelele copiilor.

        Sau poate va sabotati propriul angajator , pentru salariile minuscule fata de cat castiga ei. Asta inteleg. Dar nu ar fi mai simplu sa va angajati in alta parte decat sa pierdeti vremea pe aici? Ce calificare e aia de trol?!
        • +2 (4 voturi)    
          Sa speram ... (Luni, 27 mai 2019, 8:02)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

          ... ca cu evolutiile recente din Europa de est parlamentul european va legifera si va capata acceptul statelor de a forma un organism anti-coruptie la nivel european. Aia ar rezolva multe probleme, zic io.
      • +5 (5 voturi)    
        omg (Luni, 27 mai 2019, 7:16)

        Gelu007 [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

        tu vezi ce scrii sau scrii numai ce ti se dictateaza?
      • +8 (8 voturi)    
        ești (Luni, 27 mai 2019, 7:56)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

        ca în bancul cu promovarea polițiștilor. Nu știu cât fac 2x2 dar sunt perseverenți.
        ...
        În teorie așa e, alegerile europarlamentare nu ar trebui să înfluențeze configurația politică care conduce țara.
        Dar, aceste alegeri sunt importante pt. că arată o altă configurație politică, mai ales în condițiile în care hamsterul tău a făcut o campanie fără nicio legătură cu eurtoparlamentarele. Totul numai despre el și mărețele realizări pesedace.
        Pierzând alegerile, hamsterul, dacă ar mai avea vreo fărâmă de onoare, ar trebui să demisioneze. Și de aici ar începe și decăderea totală a psd.
        În rest, figurant ai fost și rămâi.
      • +8 (8 voturi)    
        Ieri faceai calcule cabalistice (Luni, 27 mai 2019, 8:10)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

        si demonstrai ca psd ia 99% iar referendumul nu trece. Lame trolling!!!
        • +7 (7 voturi)    
          Cu siguranta ... (Luni, 27 mai 2019, 9:08)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

          ... ca daca PSD lua cel putin 40%, ai fi vazut cat de mult contau aceste alegeri pentru borfasii de pe forum. Acum ca PSD a luat-o in freza.. "eee. oricum nu sunt importante aceste alegeri."

          Pai cum naiba nu sunt importante? Nu a spus borfasu' sef ca o sa ne apere el de ieuropa cea rea care ne trimite peste stricat sa ne omoare copilasii? Pai cine ne ma apara acum? Vandutii aia de la USR-Plus?...
        • 0 (0 voturi)    
          Azi stam si ne minunam cum de maine (Luni, 27 mai 2019, 10:42)

          Lok [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

          O sa le putem atasa label-ul de necorupti la toti parlamentarii. Doar daca nu sunt dati afara inseamna ca nu sunt corupti.
      • +3 (3 voturi)    
        la ce te zbati (Luni, 27 mai 2019, 10:17)

        Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

        ca nu cred ca mai primesti leafa lunile urmatoare. ia vezi la lidl angajeaza ?!
      • +3 (3 voturi)    
        Pe idiotii astia (Luni, 27 mai 2019, 12:44)

        CipCC [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

        Pe idiotii astia ,nici nu ar mai trebui sa-i mai bagam in seama!
        Trebuie ignorati total trolii PSD!
        Oameni vanduti, inteligenta sub medie!
      • +2 (2 voturi)    
        Pai cum ramane cu 40% PSD-ul, simplexut? (Luni, 27 mai 2019, 15:34)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

        Acum sunt brusc fara importanta?
    • +10 (12 voturi)    
      Da (Luni, 27 mai 2019, 6:57)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui NuSuportProstii

      De Luni, PSD-ul e un partid istoric. Zilele lui bune sunt in trecut. PSD nu va mai putea vreodata sa obtina o majoritate de guvernare.
      • -8 (10 voturi)    
        Pariu? (Luni, 27 mai 2019, 8:12)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui Caligula

        Cum spunea deja de mult, nici nu i-a interesat, oricum ei dau comisarul european care e mai puternic decat toti europarlamentarii RO la un loc.
        • 0 (0 voturi)    
          stai asa, ce dau? (Luni, 27 mai 2019, 15:36)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Lok

          Vrei sa spui ca au dat in legislatura trecuta.
          Esti sigur ca nu e iar randul PNL-ului?
    • +6 (6 voturi)    
      Io n-as fi asa sigur (Luni, 27 mai 2019, 7:59)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui NuSuportProstii

      Personal, n-am incredere in PNL. Mi-e frica ca-s PSD 2, si pana acuma au stat in opozitie doar de fatada, ca sa pacaleasca lumea.

      Un lucru bun insa e cresterea USR. Acuma o sa devina mult mai activi si mai vizibili in parlament. Da' o sa aibe si ei partea lor de probleme. Dupa succesul electoral de-acuma, in vederea alegerilor parlamentare care urmeaza, o sa incerce o gramada de oportunisti, si mai rau, soparle PSDiste, sa infiltreze partidul. Daca nu reusesc sa se apere, o sa se fasaie rapid.
    • -10 (12 voturi)    
      :))))) O dimineata pe masura. (Luni, 27 mai 2019, 8:11)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui NuSuportProstii

      Tot nu se prinde lumea ca au votat la eurovision?
      • 0 (0 voturi)    
        c-o fi, c-o păți (Luni, 27 mai 2019, 19:31)

        sobolan [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        la pauza publicitară, l-au băgat pe dragnev la pușchineață. să vedem ce e la următoarea pauză. cine știe, poate n-o să mai postezi pe aici winkwink
  • +44 (50 voturi)    
    ...satisfacție... (Luni, 27 mai 2019, 2:53)

    baligosul [utilizator]

    Cel puțin pînă la aceste rezultate ALDE nu va putea trimite europarlamentari, Norica Nicolai ex PCR, PNȚ, PNL în prezent ALDE, și mai ales Renatte Weber intră în șomaj...
    Am fost la biroul eurodeputatei Weber, acum cîțiva ani, cînd teoretic trebuia să fie prezentă madama, nu era, mi-a spus o tînără de acolo că doamna Renate vine rar, dar pot să fac o petiție cu problema pe care presupun că o poate rezolva, așa am făcut, dar răspunsul a fost doar o aspirație. Cele două vor avea dreptul la niște pensii mult mai speciale, ele niște simple dezertoare politice.
  • +45 (57 voturi)    
    buahahaha (Luni, 27 mai 2019, 2:57)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Daca USR bate PSD, imi iau concediu sa sarbatoresc
    • +20 (24 voturi)    
      P$D 18 % cu voturile Romanilor Curajosi (Luni, 27 mai 2019, 5:29)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Din Strainatate

      In 2020 P$D va lua la Parlamentare 10 %, la Parlamentarele 2024 NU mai intra in Parlament

      Pentru Localele din2020 Romanii din Strainatate Vor conditiona sprijinul financiar adresat familiilor daca voteaza primari P$D ( cum este normal de altfel )
      • -17 (31 voturi)    
        Ai dreptate partial (Luni, 27 mai 2019, 5:54)

        Lucian Ilea [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        ceea ce spui tu e real dar nu e autentic:)))
        asta pt ca intre 20 si 24 va veni USR la putere si isi vor da in stamba ca de obicei
        • +9 (13 voturi)    
          P$D dispare, apare sa zicem DEMOS (Luni, 27 mai 2019, 5:58)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Lucian Ilea

          Apare Alianta Dreapta care vor fi alternative ca accidente ale istoriei numite P$D sa nu mai avem !
          • +1 (5 voturi)    
            demos si podemos sunt comunisti (Luni, 27 mai 2019, 8:30)

            ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui un domn

            get beget, axati pe politici venezueliene si de protective a dezaxatilor de gen.
            ne trebuie dreapta, nu golani.
            • 0 (0 voturi)    
              Nu cred ca au apucaturile P$D (Luni, 27 mai 2019, 12:43)

              un domn [utilizator] i-a raspuns lui ruskimushki

              Jean Luc Melonchon este comunist sadea, insa NU ar face atatea rele ca P$D
              • +1 (1 vot)    
                Jean-Luc inca nu a ajuns la putere (Luni, 27 mai 2019, 15:42)

                AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui un domn

                Nu stii ce-i poate pielea. Comunistii au idei putine si fixe.
        • 0 (0 voturi)    
          care stamba, care obicei? (Luni, 27 mai 2019, 15:40)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Lucian Ilea

          Poti sa ne expplic, minte spalata. cand a fost USR la putere? si cand si-a dat in stamba?
    • +4 (6 voturi)    
      Se vede cine numără voturile (Luni, 27 mai 2019, 8:17)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Față de exit-poll, singurii care scad, peste marja de eroare, sunt cei de la USR-PLUS. Coincidență?

      In majoritatea secțiilor de vot din rural, sunt doar reprezentați PSD și PNL plus câțiva bugetari de la primărie și școală. Cine este atât de naiv încât să creadă că ăștia vor număra corect voturile?

      Avem nevoie de cât mai mulți observatori la alegerile de anul viitor!
  • +29 (35 voturi)    
    Unde-s postacii psd? (Luni, 27 mai 2019, 3:55)

    Dalinar [utilizator]

    S-au facut deja restructurari pe la ei, ca n-au guitzat cu spor???
    • +10 (12 voturi)    
      Au inteles ca a intarcat Balaia si nu isi mai (Luni, 27 mai 2019, 6:18)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

      primesc solda !!!
    • +8 (12 voturi)    
      fara bani si fara troli :-) (Luni, 27 mai 2019, 6:23)

      Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

      Alegerile astea au golit pusculita.

      Iar tata Putin se mai trezeste si el, l-au supt astia destul de bani degeaba :-)).

      Dupa cum s-a si dovedit.

      >>

      Plus ca in vajnica traditie, aia care castigau erau sefii. Batatorii la tastatura iau doar praful de pe toba.
    • +3 (3 voturi)    
      Nu-i aia (Luni, 27 mai 2019, 8:04)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

      Acuma se spala. Bazat pe memoria scurta a romanilor, daca acuma stau linistit cateva luni, dupa aia o iau usor, cu comentarii cat de cat credibile, sa-si spele cat de cat obrazul pana la parlamentare, sa-i vezi atunci ce-o sa intre in functiune.
      • +2 (4 voturi)    
        Niste ghiolbani tupilati in tufise! (Luni, 27 mai 2019, 8:30)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        Iti dai seama ca nu au dormit toata noaptea stand cu mana pe tastatura, fara sa le iasa vreo postare credibila.
        • +2 (2 voturi)    
          Lupule, (Luni, 27 mai 2019, 10:13)

          2016 [utilizator] i-a raspuns lui Lok

          pe cine pacalesti tu? Tot postac pzdist ramai!
    • -4 (8 voturi)    
      Au plecat din tara sa devina diaspora patrioata (Luni, 27 mai 2019, 8:18)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

      Mandrie lor, sa aduca inapoi cunoastere si avutie.
      • +1 (1 vot)    
        Centuri sunt, slava Domnului (Luni, 27 mai 2019, 8:42)

        ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        s-a gandit Domnul Dumnezeu si la categoria asta, atunci cand a cladit occidentul putred.
        • -2 (2 voturi)    
          Stiu ca nu crezi in reformare. (Luni, 27 mai 2019, 8:57)

          Lok [utilizator] i-a raspuns lui ruskimushki

          Ca doar ai votat la Referendum.
      • +2 (2 voturi)    
        Nuuuuu... sunt acolo la coada,... (Luni, 27 mai 2019, 9:11)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        .. ca sa se p .. pe diaspora, asa cum mai cantau ei in clipul ala. Se pare ca s-au p .. in propriul cap.
  • +25 (29 voturi)    
    The winner al alegerilor, este net... (Luni, 27 mai 2019, 4:21)

    Lucky1 [utilizator]

    USR-PLUS. Este o victorie binemeritata caci, desi aceasta alianta nu dispune de infrastructura masiva a psd-ului sau cea a PNL-ului, a reusit sa mobilizaze si focusesze alegatorii pe o forta politica care practic acum se naste.
    Este foarte important sa dispui de optiuni. PNL-ul nu va mai putea juca cum vrea muschii lui, cum a facut in trecut, si trebuie sa-si controleze comportamentul cu atentie, a doua gresala nu va mai fi iertata.
    Pe de alta parte, scade dramatic marja de santaj politic a UDMR-ului. Va avea nevoie de noi lideri, nepatati care sa fie in masura sa faca ceva nu numai pentru minoritatea maghiara si pentru intregul popor roman din care fac parte.
    • +7 (7 voturi)    
      pnl trebuie sa-si curete fosilele din interios (Luni, 27 mai 2019, 7:19)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

      si sa scape de penalii pe care-i are daca nu vrea soarta ciumei rosii
      si mai urmeza in drumul spre normalitate si disparitia udemr-ului

      dar inainte de toate cei ce au furat tara in ultimii 4 ani sa fie primiti la rahova cu bratele deschise, alde livache, moliceanu, ciodache, micolicea, tudorel minune....samd
    • -2 (2 voturi)    
      Au castigat la Eurovision, in tara nu e la fel. (Luni, 27 mai 2019, 8:32)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

      La parlamentare nu avem diaspora, nici referendum sa adune masele. Nu pot scoate scoru asta daca nu au platforma si daca nu fac opozitie reala.
  • +27 (29 voturi)    
    De ce au plecat românii din țară? (Luni, 27 mai 2019, 5:09)

    BEDE [utilizator]

    Deci, iată de ce au plecat românii dințară: de scârbă de P$D. Faptul că de lla diaspora P$D a obținut mai puțin de 5% din voturi trebuie să fie grăitor.
    • +8 (8 voturi)    
      hei (Luni, 27 mai 2019, 6:31)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Din tzara au plecat cateva milioane bune, de votat ieri au votat doar 360 de mii. Chiar ma intreb, ce se intampla daca voiau sa voteze toti cei eligibili din strainatate?
      • +5 (5 voturi)    
        Aia e miza unei schimbari de guvern (Luni, 27 mai 2019, 8:08)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui john70

        Daca acuma vine un guvern care sa nu mai fie dominat de PSD, la alegerile parlamentare din 2020 votul in strainatate va fi pentru prima data dupa '89 organizat asa ca sa poata vota toata lumea. Aia inseamna cateva milioane de voturi pro USR + PLUS - daca USR + PLUS nu-si dau in stamba pana atunci. Abia aia va duce la caderea comunismului in Romania. Ce s-a intamplat duminica a fost doar un inceput. Un inceput bun, da' nu suficient de bun cat sa ne culcam pe-o ureche.
        • 0 (0 voturi)    
          hei (Luni, 3 iunie 2019, 4:33)

          john70 [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

          Eu sunt de parere ca oamenii trebuie sa voteze numai acolo unde locuiesc.
    • -2 (2 voturi)    
      Sau nu au susre de informare diverse. (Luni, 27 mai 2019, 8:14)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Dar deobicei diaspora a votat cu oricne se dadea de dreapta. Chiar daca nu am avut conducere de dreapta de la 90 incoace.
      • +2 (2 voturi)    
        Ti-ar placea sa te injure, prin apropouri (Luni, 27 mai 2019, 8:44)

        ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        un mocofan mustacios in tara din care ai plecat de prea mult bine ?
  • +29 (33 voturi)    
    Romanii s-au mobilizat exemplar, e o mandrie (Luni, 27 mai 2019, 5:14)

    animatron [utilizator]

    De fiecare data cand a fost cu adevarat nevoie, romanii au venit la vot si au dejucat multe pronosticuri ale avortonilor care faca "analize" pe la tv.

    Votul masiv dat noii aliante USR-PLUS (ei si-au atins obiectivul de 20%), alianta care a concentrat toata campania pe lupta anti-coruptie si implicit anti-PSD, arata cat de multi romani sunt constienti de situatia grava creata de ofensiva anti-Justitie a PSD-ALDE-UDMR.

    PSD la scor redus la jumatate, ALDE trantit sub pragul electoral (ce umilinta pt arogantul domn Tariceanu), si un UDMR care pt a se salva in extremis a avut nevoie de batai prin cimitire ca sa poata pacali inca o data sarantocii Harghitei si Covasnei.

    Actuala coalitie nu mai este legitima dupa votul popular, intruneste cu greu doar vreo treime din electori, daca maine ar fi parlamentarele la noi e f probabil ca Opozitia, fie si dispersata, ar obtine majoritatea.

    PNL-ul a profitat de erorile unui PSD obsedat suicidar de legile justitiei, USR-PLUS a mobilizat tinerii urbani doritori de Occident si a profitat si de electoratul de dreapta antipesedist care n-a uitat ca PNL-ul a facut alianta cu PSD-ul candva si in consecinta refuza votul pt liberali.

    De remarcat ca dl Ponta a reusit cu noul sau partid, PSD-ul de rezerva, si in caz de mazilire brutala a dlui Dragnea nu este exclus sa il revedem reintors in gratiile liderilor fostului sau partid.

    Bravo si PMP-ului, partid unionist si cu pozitionari recente conservatoare foarte potrivite cu situatia din Europa, dl presedinte Basescu se pare ca a reusit, va merge poate in PE si cu siguranta va fi o prezenta de care se va vorbi, are multa experienta cu institutiile europene.

    Romania se mentine bine in primele 3 cele mai mari viitoare grupari politice, popularii (prin liberali si PMP), socialistii (prin PSD), progresistii/centristi (prin USR-PLUS).

    Romania ar avea nevoie si de partide moderne ecologiste, respectiv conservatoare, pt a-i fi auzita vocea in toate curentele majore din politica europeana.
    • +4 (16 voturi)    
      ecologism = comunism deghizat (Luni, 27 mai 2019, 6:25)

      Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      Partidele ecologiste sunt verzi pe dinafara si rosii pe dinautru.

      Protectia mediului trebuie sa fie in programele politice ale tuturor partidelor.
      • 0 (0 voturi)    
        in ascensiunea ecologistilor (Luni, 27 mai 2019, 17:32)

        revo [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

        eu vad aceeasi stare de spirit a alegatorilor pe care o avem si noi, aici, fata de partidele clasice: neincredere, dezamagire, sperante spulberate, lipsa de perspective.

        Nu cred ca grija si spiritul de responsabilitate fata de sanatatea planetei a dictat, ci dorinta si speranta sa se schimbe ceva.
    • -11 (17 voturi)    
      hei (Luni, 27 mai 2019, 6:33)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      Un partid pro-european anti-UE lipseste in Romania.
      • +6 (8 voturi)    
        "Pro-european... (Luni, 27 mai 2019, 8:37)

        blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui john70

        dar anti-UE" ?! E scris adanc ...
    • 0 (2 voturi)    
      animatron, (Luni, 27 mai 2019, 17:34)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      nu sunt de aceeasi parare cu tine in privinta lui Basescu.

      Basescu isi are locul langa extremistii francezi, austrieci, unguri etc. Adica cei finantati de rusi si, mai nou, de administratia Trump, prin reprezentantul semiacoperit, Steve Bannon.

      Basescu a avut o singura tema in campanie - chestia cu Europa devenita moschee. Deja tema nu mai este de actualitate, situatia in Siria se stinge, refugiatii vor fi trimisi acasa, altii nu vor mai veni, Turcia este in corzi si nu-si mai infige minaretele unde vrea muschii ei.

      Cat despre Moldova, nicio sansa. Este latrat la luna, o tema cu care sa-ti faci campanie ca sa blablaiesti ceva, stiind ca nu este posibil si nu te obliga la nimic, pe urma.
  • +30 (38 voturi)    
    Adevaratii imbecili din..... (Luni, 27 mai 2019, 5:19)

    gigiN [utilizator]

    ...aceasta tara nu sunt cei care au votat psd-ul-acestia sunt doar niste amarati care nu inteleg nimic din ceea ce se intampla in Romania.Adevaratii imbecili sunt cele 2-3 milioane de personae-din tara- care ,desi nu ar fi votat niciodata psd-ul,nu au "binevoit"nici macar acum sa mearga la vot.din puturosenie,din "lipsa de timp",din "sictireala" Daca si acesti idioti ar fi votat,psd-ul ar fi fost,incepand de azi,istorie.Chiar si asa,sper sa se aleaga praful de ei.Toata stima pentru eforturile celor din diaspora,partial anulate de jigodiile psd-aldiste.
    • +12 (16 voturi)    
      Sunt milioane in diaspora care nu au putut vota! (Luni, 27 mai 2019, 6:27)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      Sunt sute de mii care au ramas tenace la cozi uriase pana la inchidere si altii care au plecat pe parcurs , altii care nu au avut bani sa mearga pana la sectii sau timp pentru ca lucrau !!
      In tara , pentru ca mama mea, de 82 de ani sa poata vota i-am luat adeverinta medicala de la medic dar , pentru a pune eu stampila -caci e aproape nevazatoare- trebuia sa am certificat de handicapat sau o hartie de la specialist !!
      • 0 (0 voturi)    
        In anii trecuti, cand putea merge , trebuia sa ne (Luni, 27 mai 2019, 22:47)

        deval [utilizator] i-a raspuns lui deval

        milogim sa ne lase impreuna in cabina pentru ca nu putea pune stampila in patratel !!
    • -5 (15 voturi)    
      hahahaha (Luni, 27 mai 2019, 6:34)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      Continua sa ii faci imbecili, asta ii va atrage cu siguranta de partea ta.
      • +4 (4 voturi)    
        Nu de partea mea trebuie sa fie, (Luni, 27 mai 2019, 8:05)

        gigiN [utilizator] i-a raspuns lui john70

        ...ci de a lor !!
      • +3 (3 voturi)    
        N-are nici o influenta (Luni, 27 mai 2019, 8:10)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui john70

        Nu-s doar imbecili, sunt si indiferenti. Slabe sperante sa citeasca ce se scrie pe-aici, sau sa sesizeze ca-s vizati, daca citesc.
        • +3 (3 voturi)    
          Asa-i! (Luni, 27 mai 2019, 10:26)

          2016 [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

          Astia, neinteresati de vot, sunt oameni carora nu le pasa de nimic, ci doa de ei insisi!
          Am destui in preajma care au spus ca nu merg la vot ca este to una, votul lor nu schimba nimic!
          Ce poti sa spui cand auzi asa ineptii?
  • +26 (26 voturi)    
    Multumiri si un scurt comentariu (Luni, 27 mai 2019, 6:04)

    Leon_Magnificul [utilizator]

    Multumesc hotnews ca ati stat toata noaptea si ati actualizat rezultatele.
    Vazind rezultatele votului din diaspora, te gindesti cit ar schimba jocul electoral introducerea votului electronic. In loc de 370000 de romani, ar vota peste 1 milion, poate spre 1 milion si jumatate.
    • +8 (10 voturi)    
      Dupa 2020 P$D va fi Arhaism (Luni, 27 mai 2019, 6:13)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Leon_Magnificul

      Iar toate perlele spuse de LOV, Veorika, Katiusha Abramburovici vor fi incluse intr un manual :

      Prostia Romaneasca din 1990-2020 asezonata cu Imbecilism si Slugarnicie pentru Moscova

      Acest manual se va distribui la toti cei cu drept de vot pentru a intelege Civic ce Inseamna Asa Nu !
    • +11 (13 voturi)    
      multumiri si de la mine (Luni, 27 mai 2019, 6:26)

      Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui Leon_Magnificul

      Ma alatur si eu multumirilor!

      Este un efort deosebit al HotNews,
    • +3 (5 voturi)    
      hei (Luni, 27 mai 2019, 6:34)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui Leon_Magnificul

      Sunt plecati vreo 5 milioane.
  • +2 (4 voturi)    
    Se poate si mai rau! (Luni, 27 mai 2019, 7:20)

    Ioko [utilizator]

    Norocul celor de la PSD că electoratul lor au ales varianta de a nu da nimănui voturile astfel ar fi scăzut şi mai mult iar unele partide nici nu făceau pragul de 5%.
    PMP şi UDMR le poate mulţumi ELECTORATULUI PSD că datorită lor au trecut pragul de 5% iar PRO-Romania sunt ghinionişti la povestea asta că electoratul PSD nu le-au dat votul de încredere.
    Preconizez după rezultatul ăsta că dacă PSD ţine cu tot dinadinsul de Dragnnea, Dăncilă, Iordache şi restul găşti vesele nu va mai avea luxul de a scădea în sondaje şi să îşi piardă pentru totdeuna electoratul pentru că varianta care au ales-o electoratul lor arată că la următorul scrutin dacă nu vor primi înapoi partidul vor renunţa cu totul la el PENTRU CĂ ORICÂT DE MULT ŢI LA O IDEOLOGIE TOATE S-AU CONSTRUIT CA ALTERNATIVĂ LA "Hoţie-Crimă-Adică cele zece prunci".
    Acuma serios să te cocoţi regele hoţilor apoi să vi să le spui în faţă că o să îi furi pe ei pe cei care le ceri să te susţină ca să îi poţi fura e deja de Freud în varianta hard.
    PS: realitate este că prezenţa reală la vot a fost de peste 60% dar asta e altă poveste care va fi rezolvată la un moment dat sau poate vreţi să ne CONTRAZICEŢI ŞI LA ASTA?
    • -1 (3 voturi)    
      60% ? (Luni, 27 mai 2019, 13:04)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui Ioko

      de unde stii? de ce spui asta?

      Ma oftica ca a trecut PMP! Ma oftica rau de tot! Basescu merita batut cu pietre, nu un post care-i mai baga 1 milion de euro in buzunarele largi. De altfel, va face numai rau in PE, se va pupa cu extremistii finantati de rusi si de americani (sic! - vezi Steve Bannon).

      De Pro Romania nu ma mir, este o aripa a PSD-ului si ei au un electorat fidel si, din pacate, nemuritor (au pasat deja stafeta copiilor si nepotilor, deci nu avem nicio speranta sa dispara in mod natural).

      De UDMR, m-am consolat, nu putem scapa decat prin disolutie, adica prin aparitia de noi formatiuni politice, gen USR, care sa atraga electoratul maghiar care isi doreste sa traiasca normal.

      Deci, de unde stii de 60%, ca atunci procentele se schimba drastic? Vorbeste - daca poti, desigur.
  • +3 (3 voturi)    
    Din pacate (Luni, 27 mai 2019, 7:50)

    Kornell [utilizator]

    a fost un vot majoritar ANTI -DRAGNEA si nu pro PNL. Daca doriti a fost un vot pro USR, mai ales de la populatia tanara, educata. PSDisti au fost aceiasi ca si acu 4-5 ani (deci n-au inteles nimic) dar au luat-o prin prezenta mare la vot
  • +2 (2 voturi)    
    Ce bucurie! (Luni, 27 mai 2019, 7:57)

    doar_un_mesaj [utilizator]

    Am dat cu ciuma de podea și la Chișinău! :)) Cum zicea ieri și CTP: strigoiul lui Ceaușescu a fost trimis acum pe lumea cealaltă. Felicitări tuturor!
  • -5 (7 voturi)    
    Daca is milioane de voturi (Luni, 27 mai 2019, 8:03)

    Lucian Ilea [utilizator]

    cum de au fost numarate intr-o noapte?toti se misca ca Speedy Gonzales is caracterizati de harnicie la extrem romanii:))))
    si de cinste si corectitudine nu
    si de ce se zice ca acuma or venit toti si data trecuta nimeni la referendum cand e diferenta in cifre atata de mica sub 10%?

    io cred ca is numa mii de voturi
    • +2 (2 voturi)    
      Si de ce .. (Luni, 27 mai 2019, 9:12)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Lucian Ilea

      trebuie sa vina la ce referendum vrei tu? Vin la ce referendum vor ei.
  • -4 (12 voturi)    
    Eu Ro, pa! (Luni, 27 mai 2019, 8:11)

    doubleS [utilizator]

    Germania
    dreapta conservatoare+verzii+neonazi=60%
    Franta
    extrema dreapta+izolationistii (macrou)= 50 %
    UK
    extremistii =35%
    Romania:
    serbeaza infrangerea.
    Cool!
    • 0 (0 voturi)    
      cam ai dreptate (Luni, 27 mai 2019, 17:48)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui doubleS

      si, baga de seama, in formatiunile astea se baga bani multi.

      Daca un singur mascarici, ca Farage, a reusit sa bage in impas un imperiu, UK, ce pot sa faca rusii si americanii daca investesc impreuna? Cu banii, logistica, specialistii in IT si in manipulare, FB la dispozitie - te ia cu frig - chiar ca pun UE pe butuci.

      Pentru cei care vreti sa dati minusuri: zic de americani pt. ca acel domn, consiglierul lui Trump, nu a venit el, asa, de capul lui si doar cu banii lui, sa faca propaganda pentru distrugerea UE. Este om de pensie. Adica, in loc sa-si traiasca viata in paradisuri exotice (ca-si permite), el se stabileste in Europa (pe care americanii o detesta, ca li se pare invechita) si baga energie si bani in coagularea miscarii partidelor populiste si extremiste! A fost trimis!
  • +3 (3 voturi)    
    pe puncte (Luni, 27 mai 2019, 8:22)

    Cetateanu [utilizator]

    1. S-a votat cel mult 1/3 din cei care au stat la coada in diaspora.
    2. Cumva sclerozeanu externe are dreptate: trebuie sa va organizati sa cereti cam la 2000 de cetateni o sectie de vot.
    3. Evident asta in lipsa votului electronic care si asta necesita un pic de efort la inceput si probabil doar dupa alegeri anticipate ca la guvernare sa fie cineva caruia ii pasa.
    4. Educati-va neamurile de la tara si saracii sa-si cunoasca interesul pe termen lung - nu doar pensia degeaba sau ajutorul social care in 2 zile numai inseamna nimic
    5. Deci lupta continua!
    • +4 (4 voturi)    
      secțiile din străinătate (Luni, 27 mai 2019, 9:46)

      xcristi [utilizator] i-a raspuns lui Cetateanu

      Să vă spun cum stă treaba cu deschiderea secțiilor din străinătate. USR Diaspora s-a implicat în deschiderea de noi secții. Fac parte din USR și împreună cu colegii din Marea Britanie am adunat semnături de la români pentru deschiderea unor secții noi. Am cerut 20 în plus fața de cele existente, s-au aprobat doar 7 în plus. Motivul este că legea cere ca șefii de secție să fie angajați ai ambasadei sau ai consulatelor. Nu au atât personal câte secții sunt necesare și nici nu au fonduri pentru a detașa funcționari din țară. Legea electorală trebuie reformată din temelii. A fost o mare bătaie de joc pentru diaspora!
  • +2 (8 voturi)    
    Greseala clasica acum: (Luni, 27 mai 2019, 8:33)

    Marionette [utilizator]

    1. Sa crezi ca PSD e mort. PSD a avut totusi un 22+6=28% (Daca-l pui pe Ponta=Ghita) Adauga la acesti 28% fortele tampeniei si pe UDMR+PMP un 11-12%=40% ACUM. Acesti 40% au usor capacitatea de a morfa in 60% peste un an la alegerile parlamentare. PSD nu e mort. Mort va fi cand nu va prinde un mandat in Parlament un ciclu electoral. Cand va lua urma PNT.
    2. Precum rata la muci PNL +/- USR sa se repeada la putere. Puterea acum ar insemna a. cresterea PSD, b. scadera USR+PNL. Solutiile sunt doar 2: a. ALEGERI ANTICIPATE (0.1% probabilitate de intamplare) b. LASAREA PSD SA IRITE SI MAI RAU ELECTORATUL prin guvernare. Sa stea pe margine si sa dea la gioale. Pare cinic, dar daca ne gandim ca asta va duce la disparitia Ciumei Rosii din Istorie ar trebui sa-si asume si un pic de cinism aceasta opozitie.
    3. Situatia "PNL". Sa nu uitam cine este PNL, este ex USL PNL cu un Rares Bogdan impins in fata de Kremnlin ... aaaa.... scuze, Gusa. Imediat ce PSD va ajunge unde-i este locul (gunoi) PNL va deveni servitorul de serviciu al intereselor Kremlinului in Romania. SI dintr-un PSD cu 30% etern ajungem la un PNL cu 30% etern. Multa precautie.
    • +3 (3 voturi)    
      exact (Luni, 27 mai 2019, 9:39)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      subscriu - PNL este coada de topor. In eventualitatea unei aliante, va sapa din interior pentru compromitere si destramare.

      PNL nu s-a reformat deloc, e aceeasi gasca, nu a reusit sa atraga oameni noi, NU a facut opozitie, pur si simplu a hibernat la caldurica si la bani multi, in Parlament, nu are niciun program; acum este dus de valul nemultumirii impotriva PSD-ALDE-UDMR.

      Pacat - nu avem elite, nu avem oameni politici si nici macar intreprinzatori vizionari. Doar gasti de hoti.
  • +3 (5 voturi)    
    Este primul pas spre victorie.... (Luni, 27 mai 2019, 8:36)

    cearly [utilizator]

    La alegerile Parlamentare, in anul 2020 PSD-ul, ciuma rosie, trebuie sa dispara definitiv sa ajunga in lada de gunoi a istoriei.
  • +4 (4 voturi)    
    daca (Luni, 27 mai 2019, 9:36)

    liviu_ [utilizator]

    la parlamentare si locale se pastreaza trendul....
    s-a duc naiba ciuma rosie...
    sper doar ca pnl si (mai ales) USR+ sa faca ceva pt tara... pentru ca daca USR+ se dovedeste a fi un partid corect care nu fura (ma rog in mare nu fura, hai sa nu ne mintim singuri) PSD poate disparea in 10-15 ani! si asa ei obtin voturi doar de la 60+ in timp psd isi va pierde si mai mult din putere!
  • 0 (0 voturi)    
    Calcule care se contrazic (Luni, 27 mai 2019, 10:45)

    PowerIon [utilizator]

    PSD are in tara 23.38 si impreuna cu diaspora 23.46. Cum nu au luat decat cateva mii de voturi in diaspora, procentual la total ar trebui sa scada.
    Ar fi bine ca jurnalistii sa aibă si ceva cunostinte de artimerica :))
  • +8 (8 voturi)    
    ou sont les postacs d'antan? (Luni, 27 mai 2019, 11:05)

    tahomir [utilizator]

    In spatiul public nu mai rasare
    Nu se mai vede urma de prost
    Pe la mesaje nu mai apare
    vreun comentariu de la postaci

    Unde s-au dus, cand au apus
    banii cei multi ai antenelor?
    Unde sunt dumele si prostioarele
    Si toata mizeria postacilor?

    unde's tampitii
    si trogloditii
    unde's postacii de tip newloook?
    Unde-i mazeta , unde e simplex
    unde's natangii de pesedisti?
    • 0 (0 voturi)    
      la instruire, (Luni, 27 mai 2019, 17:37)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

      asteapta noile directive. Poate ca s-au inghesuit si la casierie, ca de maine, nu se stie... or mai ramane, n-or mai ramane la post? Mai au, nu mai au finantare...?

      Pana acum, a fost ce-a fost ,dar iti dai seama, daca partidul incape pe mana Dancilei, ce perle vor scoate in perioada urmatoare?
  • 0 (0 voturi)    
    NU SUBESTIMATI PSD (Luni, 27 mai 2019, 22:07)

    credinciosul [utilizator]

    la locale,primarii vor mobiliza functionarii,rudele acestora,asistatii,va fi foarte greu sa mai ia aceste scoruri,
    guzganii se vor uni cu Ponta ,si vor da o lupta cu acelas aplomb cum a dat ieri usr!
    ieri,am vazut un Barna arogant,cand a fost intrebat de colaborarea cu PNL.
    cel mai mare pericol la acesta alianta este ca oamenii destepti au orgolii si se pot certa mai usor,chiar rupe fata de un partid gen PSD,in care e un tatic si restul au opinii dar le spun in gand,orice spune seful e ordin si nu se comenteaza@!