BEC nu aprobă cererea de prelungire a programului de vot în Diaspora - surse

de N.O.     HotNews.ro
Duminică, 26 mai 2019, 18:37 Actualitate | Alegeri Europarlamentare 2019


alegeri europarlamentare 2019
Foto: Hotnews
Biroul Electoral Central (BEC) a stabilit că nu va prelungi programul de vot, după ora 21.00 în secțiile de votare din străinătate, au declarat surse ale instituției, relatează Mediafax.

Motivul pentru care BEC a decis astfel este că Legea privind organizarea și desfășurarea alegerilor pentru PE prevede intervalul orar de votare, iar hotărârea Biroului de a prelungi programul nu ar putea fi făcută decât prin schimbarea legislației, au explicat sursele citate.

Potrivit articolului 47, alineatul (1) din Legea nr. 33/2007 privind organizarea şi desfăşurarea alegerilor pentru Parlamentul European, republicată cu modificările ulterioare: „Votarea începe la ora 7.00 și se încheie la ora 21.00. La sediile secțiilor de votare se afișează la loc vizibil ora la care începe, respectiv se încheie votarea”.

Președintele Biroului Electoral pentru Secțiile de Vot din Străinătate (BESVS), Florentina Vasilățeanu, a anunțat că a cerut BEC central prelungirea programului de votare, în urma mai multor solicitări în acest sens.

De asemenea, și liberalii, PMP și USR-PLUS au cerut BEC prelungirea procesului de votare de la 21.00 până la 23.00.

”Constatăm cu revoltă că, nici măcar în urma intervenției noastre, autoritățile nu au luat măsuri pentru fluidizarea procesului. Vom depune la BEC o cerere de prelungire de la ora 21 la ora 23. (...) Considerăm că a existat o tentativă de împiedicare a votului”, a spus Orban, într-o conferință de presă.

PNL a anunțat mai devreme că va depune plângere penală împotriva ministrului de externe Teodor Meleșcanu pentru că nu a suplimentat numărul de secții de votare din străinătate.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















33259 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    1907 (Duminică, 26 mai 2019, 18:38)

    un domn [utilizator]

    Altceva Ce mai este de facut ?
  • +3 (3 voturi)    
    Tot nu inteleg (Duminică, 26 mai 2019, 18:39)

    bellyfering [utilizator]

    ca facand asta tot ei se faulteaza...
  • +3 (3 voturi)    
    Ce surpriza (Duminică, 26 mai 2019, 18:40)

    mr_mojo [utilizator]

    Nici nu ne așteptam la asta...
  • +5 (5 voturi)    
    ii dorim BEC-ului (Duminică, 26 mai 2019, 18:45)

    Itsoc [utilizator]

    ce ii dorim si PSD-ului. sunt sute de mii de romani la cozi care nu mai apuca sa voteze, jegosilor!

    melescanule, demisia!
  • +4 (4 voturi)    
    Rusine! (Duminică, 26 mai 2019, 18:46)

    fat.cat [utilizator]

    Pretextul este ca programul informatic se opreste automat la ora 21:00. Ii rog pe profesionistii IT care scriu aici sa ne spuna daca asta e o explicatie valida si intr-adevar nu se poate schimba nimic din punctul de vedere al softului. Sau e vorba doar de un soft special, pesede, care se inchide ca o mimoza, mai ales cand estimarea e ca partidul va lua o bataie sora cu moartea la aceste alegeri.
  • +3 (3 voturi)    
    Votul in Elvetia (Duminică, 26 mai 2019, 18:47)

    Juga [utilizator]

    La Zurich am asteptat 6 ore pentru a putea vota! Este asa de multa lume la coada incat nu cred ca va fi posibil tuturor sa voteze! Procedeul de vot este foarte greoi iar personalul prezent este total insuficient.
    • 0 (0 voturi)    
      La Londra (Luni, 27 mai 2019, 0:10)

      Ellis [utilizator] i-a raspuns lui Juga

      Am stat 6 ore si n-am mai apucat sa votez
  • +3 (3 voturi)    
    ora H (Duminică, 26 mai 2019, 18:47)

    vally13 [utilizator]

    credea cineva ca avem o tara fara hoti in posturi astazi?
  • +3 (3 voturi)    
    Ha ha ha, (Duminică, 26 mai 2019, 18:49)

    Ozmo [utilizator]

    Nu intra ALDE !!! Mosul rablagit CPT sa caute a 6a nevasta, iar mosul fara dinti sa ii puna catusele maine !!!
  • +4 (4 voturi)    
    Nesimtire ordinara! (Duminică, 26 mai 2019, 18:51)

    tudorLeo [utilizator]

    La puscarie cu voi, incompetentilor! E a doua oara cand va bateti joc de familiile noastre, alea care au plecat tot din cauza voastra! Gata, afara din viata romanilor, la puscarie cu voi!
  • +3 (3 voturi)    
    Slugile (Duminică, 26 mai 2019, 18:52)

    sfarleaza [utilizator]

    Lasa... mai au doar putin de supt de la nemernicia mama, apoi ii vedem inghitind placute suedeze
  • +4 (4 voturi)    
    B.E.C. (Duminică, 26 mai 2019, 18:52)

    rubberduck [utilizator]

    Slugă preaplecată a partidului naționalist-lotrist PSD. Dacă ar fi fost in favoarea acestei Organizații Criminale BEC ar fi fost deacord sa prelungească votarea și o lună de zile.
    BEC,, a dirty name.
  • +2 (2 voturi)    
    Mda (Duminică, 26 mai 2019, 18:53)

    Ioko [utilizator]

    Oare intelegeti ca vor fi repercursuni?
    Oricum nu se va mai schimba nimica decat sa va treziti cu cateva procese din care o sa iesiti sifonati.
    Melescane baiete sti ca de data asta nu mai scapi sau te-ai senilizat?....mai baiatule tu vezi ca e mai grav ca data trecuta sau vrei cu tot dinadinsul sa iti faci rau?
  • +2 (2 voturi)    
    Foarte bine (Duminică, 26 mai 2019, 18:59)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Sa nu care cumva sa piarda PSD. A promis PSD ca va face ceva in privinta votului dificil din diaspora si s-a tinut de promisiune fata de alte partide. Daca pana acum era dificil sa votezi, acum este imposibil.

    Disapora nu merita sa voteze, pentru ca mintile deschise din Occident risca sa infecteze restul populatiei si sa detroneze Ciuma de la putere.

    Si iata, ca si in '46, comunistii aplica aceleasi tactici.

    O lectura pentru nostalgici:

    https://adevarul.ro/locale/zalau/cea-mai-grosolana-frauda-electorala-istoria-romaniei-castigat-comunistii-46-partidele-istorice-obtinusera-80-voturi-1_583191885ab6550cb8abf0dc/index.html

    Dragi romani care nu ati plecat din tara: daca vreti sa ne ajutati, pe noi astia fraieri care am ramas si vrem sa votam, nu mai lipsiti de la voturile parlamentare, pentru ca altfel cei de la putere vor apela la astfel de tertipuri pentru a opri masele care vor sa voteze.
  • +3 (3 voturi)    
    Comment sters de user (Duminică, 26 mai 2019, 19:01)

    polonyca [anonim]

  • +2 (2 voturi)    
    Un singur lucru de zis: (Duminică, 26 mai 2019, 19:02)

    TheFreeOne [utilizator]

    Buie MEC !!!
  • +2 (2 voturi)    
    niste nemernici (Duminică, 26 mai 2019, 19:06)

    acasa1284285656193 [utilizator]

    Sunt cumparati de pesedeu!
    RUSINE LOR !
  • +2 (2 voturi)    
    Nemernicilor! (Duminică, 26 mai 2019, 19:09)

    _tudor_ [utilizator]

    Veti plati!
    Infractiunea de impiedicare a votului se pedepseste.
  • +2 (2 voturi)    
    Si ce e de mirare??? (Duminică, 26 mai 2019, 19:09)

    Sthelian [utilizator]

    BEC e controlat de politicieni, indiferent de culoarea politica.
    Domnule Basescu, la referendumul din 2007 am stat 5 ore sa votez. Ai facut ceva apoi? NU.
    Domnule Iohannis, in 2014 am stat 2 ore si jumatate la vot. Ai facut ceva apoi? Nu.
    PSD stie foarte bine ca cei de afara nu voteaza PSD decit in foarte mica proportie. Deci nu au nici un motiv sa mai adune citeva mii, hai zeci de mii de voturi impotriva.
    Au facut o mizerie de lege pentru votul prin corespondenta, care e cu dedicatie pentru cei circa 5-6sute de mii de romani cu domiciliul in afara Romaniei si care, prin crearea plicurilor speciale, spune clar: Acesta e un vot ce vine de afara! Nu e cu PSD.
    Sunt lucruri de facut, dar intai si intai trebuie scos procesul electoral din mina politicului.
    Apoi refacute listele electorale.
  • +3 (3 voturi)    
    Bolșevicii de rit stalinist de la BEC sunt (Duminică, 26 mai 2019, 19:14)

    Rescator [utilizator]

    slugi umile și imunde ale Dictatorului malefic,toxic
    și multiplu penal Liv Jong UNU.Kaghebistul Moș Mele
    este la a doua ispravă de acest fel,așa că,trebuie să
    plece.
  • +2 (2 voturi)    
    Era de așteptat. Diaspora urăște pesedeaua. (Duminică, 26 mai 2019, 19:20)

    prec [utilizator]

    Diaspora muncește, nu cerșește ca electoratul ciumei roșii!
    Deci nu trebuie să ne mire. Poate vom scăpa de acești dușmani ai nației și țării românești.
  • +2 (2 voturi)    
    normal... (Duminică, 26 mai 2019, 19:28)

    liviu_ [utilizator]

    BEC dovedeste inca odata ca se face pres in fata pSD

    cand e in avantajul psd practic intotdeauna a lungit programul... acum nu...

    deja e pefata... in ca o institutie care trebuie reformata din temelii pentru ca este la cheremul penalilor!
  • -2 (2 voturi)    
    Diaspora (Duminică, 26 mai 2019, 19:34)

    vulpoiul rosu [utilizator]

    Bravo BEC, decizie corecta ! Nu mai pot cu acesti diasporezi de-i pupa astia toata ziua. Da' ce vere, n-ati vrea sa fie vreo trei zile pentru voi? Va credeti mai cu coada ? Nu, tata, sa fie legea asta cu votatul diasporezilor ca-n Grecia! Esti diasporez, iti pasa de tara de origine si vrei sa votezi? Atunci vii in lococalitatea in care te-ai nascut si votezi. Nu? Ura si la gara, sa latre pe facebook !
  • +3 (3 voturi)    
    Astia nu stiu legea (Duminică, 26 mai 2019, 19:34)

    PowerIon [utilizator]

    BEC diaspora cere BEC central la cererea PNL, USR, PMP.
    Au uitat ca asa ceva s-a intamplat și la prezidențiale?
    Melescanu o scălda, trebuia cerut direct la coana Viorica, ca e dama bine. Ea e singura vinovata ca nu da OUG, acum chiar ca trebuie de urgență.
    Dar partidele vor avea acum ocazia să facă tamtam cu sacii în căruță, puțin le pasă de mulțimile care așteaptă de dimineață fara să ajungă să-și exprime dreptul la vot.
    Puteau sa ceară încă de la publicarea legii electorale un lor de secparagraf care să lase la latitudinea președinților de secție prelungirea programului.
  • +2 (6 voturi)    
    Normal (Duminică, 26 mai 2019, 19:42)

    fdaniel [utilizator]

    Aici au dreptate, așa e legea!

    Nu ne place legea? Păi hai să votăm DE FIECARE DATĂ nu numai când ne "enervăm la nervii capului", sau nu ne place de Dragnea, sau, sau...

    Dacă votăm numai cu hei-rup și, după mobilizarea de azi nu o să fie la fel și la următoarele alegeri totul e degeaba !
  • +2 (2 voturi)    
    Ce sunt prosti ? (Duminică, 26 mai 2019, 19:56)

    Observatory [utilizator]

    Deja majoritatea Votează contra candidaților hoți , nu vor sa se facă de un mare kko
  • +3 (3 voturi)    
    jigodiile politice raman jigodii... (Duminică, 26 mai 2019, 20:29)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    jigodiile politice raman jigodii...
  • +2 (2 voturi)    
    Lasa ca o sa plecati voi (Duminică, 26 mai 2019, 20:55)

    dihania [utilizator]

    Mai aveti un an de furat
  • -2 (2 voturi)    
    Victorie (Duminică, 26 mai 2019, 21:23)

    vulpoiul rosu [utilizator]