Guvernul susține că nu poate emite OUG pentru prelungirea programului de vot, deoarece unele secții din diaspora s-au închis deja

de CP     HotNews.ro
Duminică, 26 mai 2019, 16:56 Actualitate | Alegeri Europarlamentare 2019


Guvernul
Foto: Guvern
Guvernul nu poate emite acum o ordonanță de urgență pentru prelungirea programului de vot, din cauză că s-a închis deja votarea în unele secții din diaspora, citând cazul Noii Zeelande, au declarat pentru HotNews.ro surse guvernamentale.

O Ordonanță de Urgență trebuie să aibă în vedere toate secțiile de votare, la modul general, nu doar unele dintre ele, au afirmat sursele citate.

Potrivit acestor surse, doar Biroul Electoral Central poate decide punctual prelungirea programului unor secții de votare. Sursele au mai susținut că aglomerația din unele secții a apărut deoarece unii oameni au preferat să meargă la secții de votare mai bine cunoscute, dar altele sunt aproape goale.

Sursele citate au invocat mai multe articole de lege:
  • Art. 46 alin. (1) din Legea nr. 33/2007 privind organizarea şi desfăşurarea alegerilor pentru Parlamentul European, republicată cu modificările ulterioare, stabilește că : „(1) Votarea începe la ora 7,00 şi se încheie la ora 21,00. La sediile secţiilor de votare se afişează la loc vizibil ora la care începe, respectiv se încheie votarea.”
  • Art. 15^1 din Legea nr. 3/2000 privind organizarea şi desfăşurarea referendumului, cu modificările şi completările ulterioare:
  • „(1) În situaţia în care referendumul naţional are loc la aceeaşi dată cu alegerile pentru Senat şi Camera Deputaţilor, alegerile pentru Preşedintele României, alegerile pentru membrii din România în Parlamentul European sau alegerile pentru autorităţile administraţiei publice locale, după caz, alegătorii votează în aceleaşi secţii de votare, în acelaşi interval de timp, cu aceleaşi ştampile cu menţiunea "VOTAT", pe buletine de vot separate, prezenţa la vot fiind consemnată pe liste electorale distincte pentru cele două tipuri de scrutin.”

















23562 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    Hai nu zău? (Duminică, 26 mai 2019, 16:58)

    prec [utilizator]

    De-am scăpa odată de ciumații pesedoși!
  • +10 (10 voturi)    
    Lol (Duminică, 26 mai 2019, 16:59)

    mitg [utilizator]

    "meargă la secții de votare mai bine cunoscute, dar altele sunt aproape goale"

    Doamna veeorica stie ca capu ei nu-i sectie de votare?
  • +11 (11 voturi)    
    Foarte bine! (Duminică, 26 mai 2019, 17:00)

    mimiloi [utilizator]

    Cu cit calcati in mai multe strachini cu atit ii determinati pe oamenii satui de voi sa iasa la vot la alegerile viitoare. Oricum nu intelegeti nimic din ce se intimpla. Ati pierdut, asta se intimpla.
    • +1 (1 vot)    
      Ce inseamna sa fii idiot (Duminică, 26 mai 2019, 21:06)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui mimiloi

      Unele sectii s-au inchis deja, dar nu a avut timp de cand a fost semnalata problema? De exemplu orele 16?
      Ce, atunci era vreuna inchisa?

      Nu isi asuma nimic infractorii astia. Trebuie sa fie cu totii pedepsiti pentru cum batjocoresc populatia cu fiecare ocazie.

      Comunistii astia stiau ca daca diaspora va vota, ei dispar din peisaj.
  • +13 (13 voturi)    
    in `genuche` (Duminică, 26 mai 2019, 17:05)

    U_swamp [utilizator]

    Las` ca de miine nici pe justitie nu mai puteti emite oug...
  • +8 (8 voturi)    
    OUG nu dar niste oameni isi pot da demisia. (Duminică, 26 mai 2019, 17:15)

    radu_cel_frumos [utilizator]

    Chiar si la ora asta.
  • +6 (6 voturi)    
    Viorica poate dacă-i spune Dragnea. (Duminică, 26 mai 2019, 17:25)

    asavreau [utilizator]

    Cum să nu poată?Este normal ca unele secții de votare să fie închise.Conform fusului orar acolo este trecut de ora 21.Să nu-i spuneți Vioricăi că nu pricepe..Poate da o OUG care se aplică pentru secțiile active..Dacă spui ora 23 de închidere,secțiile închise,rămân închise și dacă se dă OUG.
  • +8 (8 voturi)    
    Asta e un pretext jenant (Duminică, 26 mai 2019, 17:54)

    fat.cat [utilizator]

    Nu in Australia & NZ au fost probleme. Problemele sunt in Europa. Au descoperit insa si pesedeii fusul orar si s-au agatat de el ca inecatul de pai. Degeaba.
    • +2 (2 voturi)    
      E hilar motivul (Duminică, 26 mai 2019, 18:37)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui fat.cat

      E normal, când vezi că în Europa sunt cozi ȘI E NECESAR prelungirea programului, sa dai prelungirea programului, chiar dacă NZ și Australia s-au dus la culcare...
  • +6 (6 voturi)    
    Vaselico,de ce nu ne lasi? (Duminică, 26 mai 2019, 18:07)

    Houthi [utilizator]

    Ce mare scremere ca să prelungiți perioada de votare?Este obligatia voastră să dregeți busuiocul,cu ordonanță sau fără.Vaselico,esti culmea incompetenței!Ai facut de ras,neamul pesedist!!
  • +1 (1 vot)    
    2 zile pt votare? (Duminică, 26 mai 2019, 20:44)

    vali2 [utilizator]

    Nu stiu daca se poate pt europarlamentare.. posibil sa nu se poata. Sa vedem ce se poate face...