Europarlamentare: Tăriceanu îi îndeamnă pe votanţi să nu ridice buletinele de vot pentru referendum

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 18 mai 2019, 18:02 Actualitate | Alegeri Europarlamentare 2019


Calin Popescu Tariceanu
Foto: Agerpres
Preşedintele ALDE, Călin Popescu Tăriceanu, a transmis, sâmbătă, organizaţiilor partidului pe care îl conduce, să-i îndemne pe cetăţeni să nu ridice buletinele de vot pentru referendum, întrucât acest lucru echivalează cu prezenţa la acest scrutin.

„Atenţie! Mesajul clar către organizaţii este ca votanţii să nu ridice nici buletinele de vot, pentru că ridicarea buletinelor echivalează cu prezenţă şi validarea referendumului. Trebuie să arătăm că nu suntem aşa de naivi încât să nu înţelegem aceste manevre (...) Ne propunem să boicotăm acest referendum şi pentru faptul că există un deficit democratic, un deficit de cunoaştere a modului în care funcţionează instituţiile europene şi a rolului lor (...) În loc să ne fi concentrat pe o dezbatere care ar fi trebuit să reliefeze ce teme majore avem de susţinut în PE, ce rol au parlamentarii noştri, ce misiune le dăm, această discuţie este insuficientă şi se întâmplă să vină şi o temă parazitară”, a spus Tăriceanu, conform Agerpres.

Totodată, el a arătat că, în ciuda recomandărilor comisiilor Europene şi de la Veneţia de a nu parazita şi cu „alt gen de confruntări electorale”, Klaus Iohannis vine cu această „diversiune” ca „să fure startul” campaniei pentru alegerile prezidenţiale.

„Referendumul este o diversiune prin care preşedintele a încercat să intre în campania electorală pentru alegerile pentru Parlamentul European, în care altfel n-ar fi avut nicio cădere şi niciun rol. Fură în acest fel startul pentru alegerile prezidenţiale, pentru campania de prezidenţiale (...) Cred că toţi îşi dau seama că aceasta este o formulă prin care încearcă să ne vândă un fel de produs expirat”, a spus Tăriceanu.

















39648 vizualizari

  • +22 (28 voturi)    
    Ciudat mesaj (Sâmbătă, 18 mai 2019, 18:14)

    Remulus si Rromus [utilizator]

    Tatal sau, Dan Amedeo Lazarescu, dadea un mesaj exact invers, citez: "domnule maior, in urma celor de mine spuse, mergeti va rog si ii ridicati!".
  • +13 (21 voturi)    
    Multe bestis abundant... (Sâmbătă, 18 mai 2019, 18:24)

    Venier [utilizator]

    Tu esti una dintre ele...
    • 0 (2 voturi)    
      DAR tariceanu e un cinstit si un patriot (Duminică, 19 mai 2019, 17:49)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui Venier

      PENALI sunt hotii si tradatorii de tara !!!!
      NU VAD DE CE NU AR INCURAJA CONDAMNAREA PENALILOR....
      sau poate gura prostului...il da de gol???
  • +16 (22 voturi)    
    Ce spune legea ? (Sâmbătă, 18 mai 2019, 18:29)

    dincannes [utilizator]

    Al voie sa indemni pe cineva public, sa nu voteze ?
    • -10 (20 voturi)    
      Nu ii indeamna sa nu voteze (Sâmbătă, 18 mai 2019, 18:47)

      Remulus si Rromus [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

      Ci doar sa nu ridice buletinele. Daca vor sa voteze sau nu, aia e alegerea lor ;)
      • +3 (11 voturi)    
        dacă nu iei (Sâmbătă, 18 mai 2019, 19:54)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Remulus si Rromus

        buletinul de vot, e clar că nu ai de gând să votezi. În concluzie, trădiceanu îi îndeamnă la o opțiune de vot.
        • +4 (6 voturi)    
          Umorul (Sâmbătă, 18 mai 2019, 22:38)

          Remulus si Rromus [utilizator] i-a raspuns lui nahir

          Moare primul. Nu-i nimic, speranta moare ultima.
      • +5 (11 voturi)    
        Cita elocventa ...! (Sâmbătă, 18 mai 2019, 21:15)

        dincannes [utilizator] i-a raspuns lui Remulus si Rromus

        Adica n-ai decit sa votezi (referendum), dar "nu ridica buletinul" !
        R si R au intemeiat Roma; dumneavoastra doar va place "mistoul" !
        • -1 (3 voturi)    
          Esti sigur (Sâmbătă, 18 mai 2019, 22:37)

          Remulus si Rromus [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

          Ca Roma a fost intemeiata de Remulus si Romus? Asa ai invatat la scoala?
          • +2 (4 voturi)    
            Ne cunoastem ? (Duminică, 19 mai 2019, 9:11)

            dincannes [utilizator] i-a raspuns lui Remulus si Rromus

            Nu. Folositi deci pluralul !
            De curiozitate, ati votat cu ocazia ultimului referendum?
      • 0 (0 voturi)    
        ba (Marţi, 21 mai 2019, 11:41)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Remulus si Rromus

        nu te da inteligent cand nu ai cu ce.... se vede
    • -1 (5 voturi)    
      what??? (Duminică, 19 mai 2019, 11:57)

      sorinnc [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

      Pai Tariceanu a inventat boicotul???
      Referendumul de demitere al lui Basescu?
      Referendumul pentru/contra casatoriilor gay?
      Acu boicotul e ilegal cand nu va convine tema?
  • +14 (24 voturi)    
    De mototiceanu ăsta ar trebui să scăpăm repede. (Sâmbătă, 18 mai 2019, 18:46)

    prec [utilizator]

    Numai prostii spune și face și tâmpenii.
  • +20 (28 voturi)    
    O mana de ticalosi (Sâmbătă, 18 mai 2019, 19:15)

    John M. [utilizator]

    tin prizoniera o tara care s-a emancipat deja pentru a face parte din Europa.
    Mergeti la vot sau nu va mai plangeti!
    • +7 (11 voturi)    
      Lumea nu va merge la vot (Sâmbătă, 18 mai 2019, 20:08)

      Remulus si Rromus [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      Este mai usor sa nu faci nimic si sa te lamentezi - esti demn astfel de toata mila si compasiunea. Iar politicienii au invatat asta si exploateaza acest lucru la maxim.
  • +7 (13 voturi)    
    trădicene, (Sâmbătă, 18 mai 2019, 19:51)

    nahir [utilizator]

    tu ar trebui să stai în primul rând la rând, să înveți ce înseamnă respectul față de ceilalți cetățeni și în fiecare seară să-ți aduci aminte că ești fiu de trădător securist. Nu ai dreptul să dai sfaturi, mincinos ordinar ce ești.
  • +7 (15 voturi)    
    Ia intrat frica. (Sâmbătă, 18 mai 2019, 19:58)

    asavreau [utilizator]

    Tăriceanu începe să simtă funia cum se strânge și face gesturi disperate.Democrat-liberalul Tăriceanu nu suportă ca justiția să fie independentă și să-i pună cătușele când face infracțiuni.
    • +1 (1 vot)    
      neatentie (Duminică, 19 mai 2019, 12:13)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Atentie la l. romana; "i-a intrat""...
  • +1 (15 voturi)    
    spirit tanar, "junele" (Sâmbătă, 18 mai 2019, 20:34)

    Nevermind [utilizator]

    O fi invatat de la #rezist moda cu boicotul. Si unii, si altii, ar trebui sa nu deschida gura pe subiect. Nu votezi, indiferent de tabara, mucles. Ar trebui scos orice prag la referendumuri, ca sa si-o ia in bot astia de nu-si misca curu' din bar sau de la bodega, dupa caz.
  • +11 (17 voturi)    
    DA si DA la referendumul pentru justitie (Sâmbătă, 18 mai 2019, 20:40)

    U_swamp [utilizator]

    Te prostesti in van, maimutarindu-l pe melteanul de coleg de alianta. Daca vei continua, irosesti sansele de 5%.
  • 0 (0 voturi)    
    Papitoiul (Luni, 20 mai 2019, 9:01)

    Mircea11 [utilizator]

    Papitoiul Tariceanu e tot mai dus cu pluta.