VIDEO Euronews: Guy Verhofstadt - „Nu există o divizare Est-Vest. Există o divizare în creierul Orbánilor de pe lumea aceasta. Al lui Dragnea, din România.”

de S.A.     HotNews.ro
Miercuri, 15 mai 2019, 2:10 Actualitate | Alegeri Europarlamentare 2019


Guy Verhofstadt
Foto: Parlamentul European
Țărilor UE care nu respectă democrația și statul de drept ar trebui să li se impună sancțiuni, a declarat, luni, Guy Verhofstadt, însă el a insistat că nu există nici o divizare Est-Vest în Europa, relatează Euronews preluat de Rador.

Răspunsul Comisiei Europene la ascensiunea regimului autoritar în Ungaria, Polonia și România a fost „nu rău, dar [...] nu suficient”.


Verhofstadt, unul dintre cei mai importanți candidați la cea mai înaltă funcție în UE după alegerile de luna viitoare (sic!), răspundea întrebărilor adresate de telespectatori în emisiunea „Raw Politics” a Euronews.

El a declarat că Viktor Orbán din Ungaria a „inventat ideea de democrație iliberală, care este o deplină contradicție în termeni”.

El a afirmat totuși că: „Nu există o divizare Est-Vest. Există o divizare în creierul Orbánilor de pe lumea aceasta. Al lui Dragnea, din România.”

El a ridiculizat actuala abordarea a Comisiei de a trimite scrisori de reproș.

„M-am săturat de scris scrisori”, a declarat el. „Am scris o mulțime de scrisori în aceste cazuri, fără nici un rezultat. Nu e suficient.”

„Lucrul de care avem nevoie este un pact autentic privind statul de drept și democrația în Europa, așa cum avem un pact de stabilitate privind economia. Atunci, dacă o țară nu îndeplinește condițiile, cum e în România și Ungaria și Polonia, atunci luăm [măsuri pentru] sancțiuni. Ele pot fi sancțiuni financiare.”

El a mai afirmat că este „nu anti-Rusia”, ci se opune stilului de guvernare al lui Vladimir Putin.

„Sunt în foarte mare măsură favorabil Rusiei și cooperării [ei] cu UE. Un autentic viitor pentru ei și pentru noi înseamnă o mare zonă economică întinsă de la Oceanul Atlantic la Vladivostok. Problema o reprezintă Putin și Kremlinul, care încearcă să omoare democrația și libera exprimare în Rusia.”






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















7558 vizualizari

  • -8 (10 voturi)    
    Problema e (Miercuri, 15 mai 2019, 8:13)

    Incomod3 [utilizator]

    ca sunt prea multi mascarici ca asta care habar n-au pe ce lume traiesc si au impresia ca ei sunt elita... si de idioti ce sunt, vor pune pe butuci uniunea, fiindca no sa-i mai suporte lumea mult timp...
    • +1 (1 vot)    
      Te refereai, desigur, la Putin, Dragnea, Orban (Miercuri, 15 mai 2019, 20:34)

      Eliberati Rusia de rusi [utilizator] i-a raspuns lui Incomod3

      si alti mascarici.
      • -1 (1 vot)    
        Nu (Joi, 16 mai 2019, 7:31)

        Incomod3 [utilizator] i-a raspuns lui Eliberati Rusia de rusi

        ma refer la Timmermans, Verhofstadt, Werner, si alti mascarici....daca un text de 3 randuri nu esti in stare sa-l intelegi , rezulta ca esti analfabet functional si probabil n-ar trebui sa ti se permita sa votezi, conform ideologiei rezistente... :) :) :)... nu-i nimic, avem nevoie si de sapatori de santuri...:) :) :)
        • 0 (0 voturi)    
          Eu votez in Romania, nu in Rusia ta (Joi, 16 mai 2019, 10:02)

          Eliberati Rusia de rusi [utilizator] i-a raspuns lui Incomod3

          Aici e diferenta...
  • +9 (9 voturi)    
    UE unica scapare (Miercuri, 15 mai 2019, 8:27)

    VaseaV [utilizator]

    UE pare ca pentru romani e unuca scapare si singura sansa la o viata mai buna! Romanii dati pe mana compatriotilor sai sunt mancati si ajung la sapa de lemn, dovada fiind isyoria recenta
  • -13 (15 voturi)    
    Curat murdar monșer! (Miercuri, 15 mai 2019, 8:37)

    CalinMircea [utilizator]

    Adică țărilor dezvoltate, unde corupția e la nivele incomensurabil mai mari, care generează crize mondiale, nu li se poate face nimic, în schimb țărișoarelor unde orice s-ar întâmpla nu influențează cu nimic economia mondială, trebuie să li se țină lecții și să li se impună sancțiuni. Foarte corect. Tot înainte, tovarăși!
    • +8 (10 voturi)    
      poti sa dai un exemplu ? (Miercuri, 15 mai 2019, 10:58)

      Itsoc [utilizator] i-a raspuns lui CalinMircea

      ma gandesc ca ai ceva argumente, exemple de tari mega corupte dar dezvoltate. Stiu ca Dragnea are discursul asta, cum ca coruptia e endemica in UE, hai, sari cu exemple concrete de tari ultra corupte dar dezvoltate.

      Pentru ca orice om inteligent intelege ca nivelul de dezvoltare e invers proportional cu coruptia.
      Esti o tara ultra corupta? te caci in pamant
      Esti o tara mai putin corupta? Esti Franta...end of story.
      • -2 (2 voturi)    
        Coruptia gandirii (Miercuri, 15 mai 2019, 16:18)

        Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

        Scepticismul fata de valorile UE e mai fundamental decat cine ce a furat, Nu e contingent, ci la nivel ontologic. Valorile in care se pare ca cred liderii UE au fost rezumate in scrisoarea intelectualilor: 'în rândurile dreptei, istoria Europei încă mai poate fi celebrată ca o poveste a civilizației albe creștine - un trecut grandios la care poți privi în urmă cu mândrie și sigur pe tine. Noi condamnăm ferm asemenea viziuni, care dau deoparte cu totul diversitatea culturală, religioasă și politică atât de caracteristică pentru continentul nostru, precum și responsabilitățile pe care le-am moștenit din trecutul nostru.''.
        Popoarele europene rezoneaza mai degraba la ce scria Soljenitan: 'In recent times, it has been fashionable to talk of the leveling of countries, of the disappearance of different races in the melting pot of contemporary civilization. I do not agree with this opinion. … Nations are the wealth of mankind, its collective personalities; the very least of them wears its own special colors and bears within itself a special facet of divine intention.'
        • 0 (0 voturi)    
          let me guess (Miercuri, 15 mai 2019, 20:25)

          larex [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

          white supremacy fanboy?
          • 0 (0 voturi)    
            Asta-i replica (Joi, 16 mai 2019, 9:12)

            Incomod3 [utilizator] i-a raspuns lui larex

            pentru orice depaseste nivelul tau limitat de intelegere ? :) :) :)
  • -7 (9 voturi)    
    politically correct... (Miercuri, 15 mai 2019, 9:07)

    young_e [utilizator]

    you're absolutely correct. politically, Mr Verhofstadt.
    numai ca Rusia ESTE Putin. si inca o mica chestie greu de digerat din perspectiva radicala: nu TOT ce zice/gandeste/este in capu;l lui Dragnea/Orban/DusmanulPublicNr1 este incorect. macar odata sa fi spus si ei ca 2x2=4. Schimbam tabla inmultirii pentru atata tot? ...pt cine nu pricepe: cortina de fier e tot acolo, nu s-a clintit o iota, doar a mai ruginit pe ici pe colo, s-or fi schimbat paznicii.