Primul soc al europarlamentarelor: Partidul antieuropean PVV din Olanda a iesit abia pe locul 4

de I.B.     HotNews.ro
Vineri, 23 mai 2014, 8:12 Alegeri 2014 | Europarlamentare


Geert Wilders
Foto: Agerpres/EPA
Partidul Libertatii (PVV), formatiunea politica eurosceptica a populistului Geert Wilders, a inregistrat o infrangere usturatoare si neasteptata in alegerile europarlamentare desfasurate joi in Olanda, arata rezultatele exit-poll-urilor. Cotat cu prima sansa in sondajele de opinie din ultimele luni, PVV a iesit doar pe locul al patrulea, cu 12,2% din voturi, potrivit ABCnews. Alegerile europarlamentare s-au deschis joi in Olanda si Marea Britanie, iar scrutinul continua vineri in Cehia si Irlanda.

In Olanda, un sondaj realizat la iesirea din sectiile de votare releva un scor dezamagitor pentru partdul lui Geert Wilders, care nu va afecta, totusi, avansul euroscepticilor la nivel european, mai ales in Franta si Marea Britanie.

In contextul in care Uniunea Europeana (UE) se reface cu greu dupa criza euro, aproximativ 400 de milioane de alegatori sunt chemati la urne sa desemneze, pentru urmatorii cinci ani, cei 751 de membri ai Parlamentului European (PE).

Intr-un moment in care in UE exista aproximativ 26 de milioane de someri, retorica antiimigrare si anti-UE a populistilor urmeaza sa le aduca un succes. Euroscepticii ar putea sa-si tripleze numarul de deputati, pana la 100 de locuri.

Primele rezultate oficiale ale acestor alegeri, care se desfasoara timp de patru zile in cele 28 de state membre UE, vor fi anuntate duminica seara, cand se vor inchide ultimele sectii de votare.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














14043 vizualizari

  • +20 (32 voturi)    
    diferenta de civilizatie (Vineri, 23 mai 2014, 9:19)

    stefan2008 [utilizator]

    Asta-i diferenta intre occidentali si rusi (de la Hitler incoace): occidentalii au principii no matter what.
    • +2 (28 voturi)    
      pentru moment (Vineri, 23 mai 2014, 10:07)

      levierul [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

      Au principii, pana cand le este foame.
      Nu vezi ca tot ce inseamna amenintarea somajului, in paturile slab educate ale occidentalilor, conduce la euroscepticism. Amenintarea locurilor de munca din UK de catre romani si bulgari. O retorica tampita.
      Locurile de munca le pierd mai ales in favoarea Chinei, Indiei, si nu direct, ci prin faptul ca firmele importa tot mai mult de acolo, pentru ca e mai ieftin.
      Dezvoltarea Chinei, nu vine din politica excelenta dusa de comunistii lor, ci din ipocrizia marilor capitalisti, care prefera sa distruga oameni, societati umane inchegate, pentru a castiga mai mult.
      • +10 (14 voturi)    
        pentru alt daniel (Vineri, 23 mai 2014, 12:06)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui levierul

        Nu le este foame pentruca au principii !
        • +3 (3 voturi)    
          alta imagine (Vineri, 23 mai 2014, 16:33)

          levierul [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

          Romanii care traiesc in occident au o imagine mai proasta fata de occidentali decat au romanii care traiesc in Romania.
          Probabil, necesitatea evadarii din realitatea societatii romanesti ii forteaza sa aiba ideile astea. Speranta, increderea ca undeva este mai bine.
      • -1 (9 voturi)    
        o mica corectie (Vineri, 23 mai 2014, 13:16)

        Centurion [utilizator] i-a raspuns lui levierul

        1. Nimeni nu sufera de foame in occident.
        2. Nu paturile subeducate voteaza partidele eurosceptice ci oameni care inteleg si judeca ca politica financiara si sociala promovata de EU este un Fiasco. Cum sa crezi in EU in timp ce in tarile Europei de sud 55% dintre tineri sunt someri. Altceva se astepta de la EU.
        3. Aspectul xenofob are o importanta minora (cel putin in Germania). Indivizi ca Farage si Wilders nu au nici un program politic coerent, sunt doar niste clowni. Unul se leaga de marocani, altul de romani (macar daca iar defini corect si ar specifica ce fel de "romani" sunt, cum se face in Germania).
        4. Euroscepticismul se bazeaza primordial pe aspectul politicii financiare si pe tendinta EU de suprimare progresiva a suveranitatii si independentei statelor parte, plus ordonante de tip Ukaz sovietic si o birocratie extrema.
    • +1 (29 voturi)    
      merci :) (Vineri, 23 mai 2014, 10:16)

      Bazil.the.3rd [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

      O fi ceva nou,eu traiesc printre ei de vreo 12 ani si singurul principiu dupa care se ghideaza e "banu' ,yo" .Bineinteles frumos ambalat in cuvinte goale cu mare priza la est-europeni.
      • +3 (9 voturi)    
        banu (Vineri, 23 mai 2014, 13:09)

        popestii [anonim] i-a raspuns lui Bazil.the.3rd

        Da-ne, te rog exemple, de societati care nu au ca principiu "banu, yo!". Piata libera si concurenta sunt ceva natural cu excesele sale cu tot. E drept, trebuie sa fi destept, educat si cu caracter sa nu te lasi influentat ca sa-ti pastrezi corectitudinea, loialitatea, coloana dreapta sa ai c... sa dai din fleanca cand esti nedreptatit, sa protestezi. In alte tipuri de societati, unde goana dupa aceasi influenta financiara este ascunsa dupa perdele ideologice egalitariste, Vanatorul este mult mai puternic decat Vanatul. In natura Vanatorul are instincte de vanator si Vanatul isi dezvolta liber instinctele de aparare capacitatea de atac a unuia nu este supradimensionata ideologic fata de capacitatea celuilalt de a se apara. Situatia este oricand preferabila celei incare vanatul traieste de fapt intr-o ferma si este la cheremul vanatului. Libertatea este cel mai scump bun dintre toate, dar se pierde cand astept para malaiata, pentru ea se lupta zi de zi!
        Euroscepticismul va tine pana cand libertatile se vor evapora si atunci ne vom turna cenusa in cap ca in loc sa tot reglam la ea democratie, ca deh, asta-i tara ei, am ales sa ne regleze altii cum vor ei.
  • +2 (16 voturi)    
    sunt sondaje nu rezultate (Vineri, 23 mai 2014, 9:29)

    bibilica [anonim]

    UE interzice publicarea rezulatatelor pana cand no vor votat toate tarile.

    ce ati pus aici in articol sunt sondaje de opinie.

    sa asteptam si sa vedem rezultatele.
  • +33 (35 voturi)    
    din Franta citire (Vineri, 23 mai 2014, 9:33)

    toubib [utilizator]

    Am impresia ca in toata Europa de Vest sondajele extremei drepte sunt supraevaluate. De ce zic asta? E adevarat, vesticii sunt suparati din cauza crizei, e usor sa arate cu degetul pe imigrantii care (chipurile) le iau locurile de munca, iar asta se manifesta in sondaje. Dar cand e vorba sa voteze propriu-zis, sunt destul de destepti ca societate ca sa nu-si traga un glont in picior votand orice papagal care promite cai verzi. Romanii, pe cand?
  • +23 (23 voturi)    
    hmmm (Vineri, 23 mai 2014, 9:37)

    corvus coraX [utilizator]

    S-ar putea ca și cretinul de Farage să aibă o zi proastă...
    • 0 (6 voturi)    
      Din pacate nu. (Vineri, 23 mai 2014, 12:38)

      Mihai Bucur [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

      A avut o zi excelenta! S-a votat si in alegeri locale, iar aici rezultatele se cunosc deja. Rezultatele lui Farage la euro-parlamentare, care se vor sti duminica, se anunta si mai bune. E un dezastru!
      • +1 (3 voturi)    
        Farage (Vineri, 23 mai 2014, 14:55)

        johnny [anonim] i-a raspuns lui Mihai Bucur

        Are o zi infecta. BBC anunta partiale acuma, UKIP 94 de locuri, LIbDem 229, Conservatori 717, Labour 888.
        Nu arata excelent pt UKIP. Ar fi extrem de ciudat ca la europarlamentare sa fie primii...
    • +3 (5 voturi)    
      Nici o sansa (Vineri, 23 mai 2014, 13:41)

      quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

      Nici o sansa, Farage este in avans puternic fata de Labour si Tory.

      Norocul Romaniei este ca a intrat deja in UE, azi nu ar fi nici cea mai mica sansa.
  • +27 (29 voturi)    
    Daca si in Olanda (Vineri, 23 mai 2014, 9:40)

    adrian88000 [utilizator]

    sondajele sunt DEPARTE de realitate, ce sa mai spun despre Romania ! ? Abia astept marea surpriza neplacuta a PSD-ului din 25 mai !
    • -14 (16 voturi)    
      eu astept surpriza ... (Vineri, 23 mai 2014, 10:06)

      jfhe [anonim] i-a raspuns lui adrian88000

      "Siguranta" si-a facut vreo 3 partide ... cu securisti mai vechi sau mai noi ...
      eu astept sa vad cum nu vor lua impreuna nici 5% ...

      si sunt altii care nici macar nu si-au facut campanie pentru ca nu au veoie vor lua peste 90%.
      • +12 (12 voturi)    
        mda (Vineri, 23 mai 2014, 10:44)

        Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui jfhe

        nu cred...

        suntem prea prosti ca sa realizam raul facut de PSD (USL).

        asta e ne ducem frumusel crucea.

        nu tipa ponta, acu ceva timp ... mama Rusie si Marea China. Acolo e viitorul vazut de PSD.
        • +3 (3 voturi)    
          sa "constatam" pentru Gazprom (Vineri, 23 mai 2014, 13:36)

          asas [anonim] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

          dada ca bine zici sa vedem cine vroia sa le dea gaz ieftin rusilor si sa vedem cine a incasat bani de la Gazprom sau intermediarii gazprom ...desigur doar "constatand" lucruri...
          dar in rest mereu altii sunt de vina pentru nenorocirile si jaful facut cat timp unii au guvernat...
  • +16 (16 voturi)    
    incurajator (Vineri, 23 mai 2014, 9:41)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    Zgomotul propagandei a fost inutil!
    • -11 (15 voturi)    
      sa mergem la plaja (Vineri, 23 mai 2014, 10:07)

      fdfsf [anonim] i-a raspuns lui Viorica Alexandru

      sa facem poze in blugi ...
      si mai ales sa strigam coruptii cand am nenorocit tara ... dap e cuylmea tupeului dar cred ca si un pic de disperare ... daca nu mai au europarlamentari nu mai pot numi guvernatori ...
  • +11 (17 voturi)    
    "soc" ? (Vineri, 23 mai 2014, 10:15)

    adrian8 [utilizator]

    mai curand : veste buna !
  • +2 (2 voturi)    
    rusii (Vineri, 23 mai 2014, 11:21)

    geole [anonim]

    s-ar putea ca si din caz
  • +3 (3 voturi)    
    Uk (Vineri, 23 mai 2014, 12:34)

    Hoffius [utilizator]

    Cred ca ati facut o eroare. Ieri uk a avut ''council election'' si nu europarlamentare. Probabil ca restul europei voteaza duminica. Numa' olandezii mai cu mot--unde un loc a fost ocupat de partidul pentru animale, o veste care m-a bucurat enorm!
    • +2 (2 voturi)    
      nu e o eroare (Vineri, 23 mai 2014, 13:40)

      vlad [anonim] i-a raspuns lui Hoffius

      daca as fi rau intentionat m-as putea gandi ca cineva vrea sa mobilizeze electoratul extremist de dreapta de la noi din tara catre anumite partide controlate de ei.
      cum se face simplu :
      1.dai niste sondaje si spui ca unii au pierdut sau au castigat
      2.iti angajezi niste postaci ca sa spuna de rele de adversari
      3.spui ca uite in tarile civilizate aia de o anumita culoare au castigat ...
      si totul pe baza unor sondaje de opinie.
      daca ne luam dupa sondaje de opinie avem "un prostanac" Presedinte din 2009,cand de fapt rezultatele finale au fost altele.
  • +1 (5 voturi)    
    UE (Vineri, 23 mai 2014, 13:26)

    vasile-roaita [utilizator]

    Eu votez duminica la mine aici in Suedia cu partidul piratilor, care militeaza pentru un internet liber. M-am saturat de partidele clasice care numa de vrajeala stricata sint buni.
  • +2 (2 voturi)    
    @alt daniel (Vineri, 23 mai 2014, 14:36)

    KostasP [utilizator]

    You're preaching to the wrong mob. Comentatorii de pe hn nu pricep ceea ce spui pt ca le lipseste experienta de viata. Asta nu inseamna ca nu ai dreptate intru totul.
    • 0 (0 voturi)    
      personal (Marţi, 27 mai 2014, 23:46)

      levierul [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      stiu asta. Candva renuntasem sa mai intru pe hn,
      Am revenit. Insa inteleg ca am gresit. Seamana cu perioada in care m-am lasat de fumat. :)
  • +1 (3 voturi)    
    si exemplele ? (Vineri, 23 mai 2014, 15:55)

    kelye [utilizator]

    Natura umana e aceeasi (ca de aia se numeste natura umana) doar ca unii reusesc, prin educatie si un model social solid, sa treaca peste, sa isi domine instinctele.

    Daca nu ar fi asa am trai inca la nivelul de triburi.

    Sa termin pe aceeasi nota ... primitivismul unora e incredibil... egalat doar de aroganta iluziei ca ei stiu tot si vad tot, doar ei sunt alesii si inzestsratii.
  • +3 (5 voturi)    
    occident (Vineri, 23 mai 2014, 16:38)

    maxim [anonim]

    cui nu-i placa ocidentul sa vina in Romania ,usl-ul , PSD-UL ne-a distrus ,suntem in coma profunda . DOAMNE SALVEAZA ROMANIA
    • 0 (0 voturi)    
      chiar nu ma pot abtine (Marţi, 27 mai 2014, 23:47)

      levierul [utilizator] i-a raspuns lui maxim

      Doamne salveaza Romania?
      Adica doamnele?
      Felicitari.