Victor Ponta: Sa ajutam oamenii cu dizabilitati e mai important decat sa facem drumuri sau aeroporturi

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 14 mai 2014, 19:19 Alegeri 2014 | Europarlamentare


Premierul Victor Ponta a afirmat miercuri, la Baia Mare, ca a ajuta oamenii cu dizabilitati e mai important decat a construi drumuri sau aeroporturi, relateaza Agerpres.

El a participat la lansarea proiectului strategic "Inovare in ocupare pentru femei - Voci pentru comunitate" al Asociatiei Profesionala Nonguvernamentala de Asistenta Sociala (ASSOC), prin care se doreste ca 1.100 de femei din tara sa devina interpreti mimico-gestuali pentru persoanele cu dizabilitati de auz.

"Imi doresc sa avem toti o viata mai buna, pentru ca nu suntem cu nimic diferiti, suntem oameni asa cum ne-a facut Dumnezeu si trebuie sa avem toti o viata mai buna. Vreau sa ii felicit pe cei care initiaza aceste programe, sa spun ca banii europeni pe care-i folosim pentru aceste programe sunt cele mai bune idei si cele mai bune proiecte posibile, ca sa ajutam in general oameni, pe cei cu dizabilitati, pe cei cu diverse alte necesitati, e mai important decat orice altceva, decat sa facem drumuri sau aeroporturi", a afirmat primul-ministru.

El a asigurat ca pe langa proiectele cu bani europeni, va face mai mult si Guvernul pentru asigurarea de oportunitati persoanelor cu dizabilitati. "Cred ca trebuie sa facem mai mult noi, nu doar sa asteptam bani europeni sau programe europene si in mine, de azi mai mult decat pana acum, aveti o persoana care intelege ca trebuie sa facem toti mai mult pentru a arata ca suntem cu adevarat toti egali si putem sa ne ajutam atunci cand avem nevoie. Imi doresc cat mai multi dintre cei despre care am vorbit azi sa poata sa munceasca, sa poata sa aiba o viata mai buna si, repet, cred ca nu doar cu bani europeni ci cu ceea ce putem noi sa facem ca guvern, ca stat roman, in mod sigur vom face mai mult ca pana acum", a precizat Victor Ponta, la evenimentul de lansare a proiectului.

Potrivit lui Florin Salajeanu, presedintele ASSOC, proiectul lansat miercuri este extrem de cerut pe piata muncii. "Este un proiect care vizeaza formarea a 800 de femei si inca a 300 de persoane din diferite institutii publice si private in profesia de interpret mimica-gestual. Este un proiect strategic finantat prin POS Dezvoltarea Resurselor Umane, care este extrem de cerut si necesar pe piata de ocupare a fortei de munca a femeilor, pe de o parte, iar pe de alta parte acest proiect vine in intampinarea nevoilor esentiale ale semenilor nostri, adulti si copii, cu dizabilitati, probleme de auz, in speta, si se constituie ca o solutie practica a drepturilor fundamentale de acces la informatie, educatie si participare la viata publica", a precizat Florin Salajeanu.

In valoare totala de peste 12 milioane de lei, proiectul va fi implementat pe o durata de 18 luni, de catre Asociatia Profesionala Nonguvernamentala de Asistenta Sociala ASSOC, in parteneriat cu Asociatia Communication for Community, Fundatia Light Into Europe Romania, Fundatia Light Into Europe Marea Britanie si BPI Management Consulting Romania.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


6167 vizualizari

  • +52 (52 voturi)    
    wtf? (Miercuri, 14 mai 2014, 19:21)

    un_comentator [utilizator]

    Ba da asta nu are loc de munca la care trebuie sa fie? Sau e in concediu cumva?
    • +41 (41 voturi)    
      ii duce prin gropi? (Miercuri, 14 mai 2014, 19:54)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui un_comentator

      pe cei cu handicap? sau cu caruta prin hartoape?
      • +17 (17 voturi)    
        Exista o 'esplicatie, (Joi, 15 mai 2014, 3:27)

        trigger [utilizator] i-a raspuns lui cinic

        VVPOMPA doar ce ne-a dat de înțeles ca banii din acciza suplimentară pe combustibil nu vor fi folosiți pentru infrastructura rutieră ...
        • +13 (13 voturi)    
          Ce cauti la Guvern... du-te la ospiciu ! (Joi, 15 mai 2014, 8:49)

          pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui trigger

          Eu credeam ca Guvernul se ocupa cu prosperitatea tarii... nu cu actiuni de infirmerie!


          Inca o declaratie manipulanta menita sa atinga emotional masina de vot psd-ista... si care sa rupa logica roamnilor care voteaza rational!

          Infirmiera Fa Ponta, asta e nivelul tau adevarat!
      • +6 (6 voturi)    
        Iegzista o iesplicatzie.... (Joi, 15 mai 2014, 11:58)

        Spiky [utilizator] i-a raspuns lui cinic

        ...: ieste vorba despre handicapatii cleptomani care a ajuns sefi de judete, aka baroni locali, care ieste handicapati de legislatia actuala si de judecatorii si procurorii nemilosi basisti, care ii handicapeaza in asa hal ca nu mai poa sa fure, si de unde bani pentru mita electorala si o vila mica la Nisa?
    • +6 (6 voturi)    
      Evident- ... (Joi, 15 mai 2014, 11:56)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui un_comentator

      ... Ponta este permanent in concediu - cand nu este concediu cu pauza de gandire si vorbit gura fara el, concediu electoral, este concediu de maternitate - el fiind za mazar end za fazar of ol carapt potitishans.
      • +2 (2 voturi)    
        Nu va lasati pacaliti de licurici. Mergeti la vot! (Vineri, 16 mai 2014, 12:54)

        insist pana la capat [utilizator] i-a raspuns lui Spiky

        Stiti ce inseamna ca 40% dintre romani ar vota cu psd-ul???
        Inseamna ca tot atitia sunt fie hoti, corupti, spagari, oportunisti, incompetenti, NEPATRIOTI, necinstiti, smecheri, ticalosi, atirnatori, nimenea in lume si EI STIU ASTA!!!!
        Dintre astia, un procent semnificativ sunt cu "liberalii",pc, ppdd, unpr!!!
        Concluzie: LUPTA VA FI GREA si DACA NU VETI IESI LA VOT, inseamna ca, intr-un fel sau altul, faceti parte dintre gunoaiele mai sus mentionate!!!
        Indiferent de justificarile pe care le-ati putea avea, IN REALITATE sunteti SI VOI TOT SCURSURA societatii romanesti!!!
        Ca va place sau nu, asta nu mai e treaba mea: acesta e ADEVARUL!!!
  • +52 (52 voturi)    
    Comment sters de user (Miercuri, 14 mai 2014, 19:33)

    Captain Romania [anonim]

    • +19 (19 voturi)    
      mi-ai luat-o inainte (Miercuri, 14 mai 2014, 21:22)

      andrei1245 [utilizator] i-a raspuns lui Captain Romania

      !
    • +8 (8 voturi)    
      che gargara (Joi, 15 mai 2014, 10:54)

      Gheorghescu [utilizator] i-a raspuns lui Captain Romania

      luati pomana de la PSD si stati cuminti pe curu vostru si votati cum trebe. N-aveti nevoie de drumuri si autostrazi, n-aveti nevoie de bani europeni ca aia nu se pot fura asa simplu, de fapt nici nu conteaza ca acuma eu mananc rahat la inaugurarea unui proiect facut cu bani europeni, important e sa intelegeti ca tre sa votati pesedeu care va va da si in mod sigur vom face mai mult. In mine aveti o persoana care intelege ca trebuie sa facem toti mai mult.
      Si pe asta ni l-a dat PSD-ul prim ministru si vrea sa ni-l puna si presedinte! Asa presedinte, asa votanti si invers!
  • +50 (52 voturi)    
    Minciuni electorale (Miercuri, 14 mai 2014, 19:33)

    Matrafirefox [utilizator]

    P$D-ul nu face nici drumuri si nu ajuta nici pe cei cu disabilitati, Ponta spune ce vrea publicul sa auda si apoi fie nu face nimic, fie face pe dos. Unde e barajul de 15 milioane de lei de la Beiu? Unde sunt miile de km de autostrada promise de P$D? Nimic, absolut nimic. Jos Ponta! Jos P$D!
    • 0 (0 voturi)    
      raspuns Matrafirex (Sâmbătă, 17 mai 2014, 6:55)

      LiviuDrula [anonim] i-a raspuns lui Matrafirefox

      Corect si inca o inrebare unde sunt miliardele de $ de la chinezi de care se lauda Ponta mitomanul acum un an dupa vizita delegatiei China ?
  • +47 (47 voturi)    
    ... (Miercuri, 14 mai 2014, 19:33)

    TopCat [utilizator]

    de aia voteaza toti handicapatii cu Viorel. pentru ca si Victor are grija de ei..... :))
  • +39 (39 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 14 mai 2014, 19:45)

    [anonim]

  • +47 (47 voturi)    
    Ponta loveste din nou (Miercuri, 14 mai 2014, 19:46)

    Geo.B [utilizator]

    De fiecare data ma intreb daca se poate mai rau, imi spun ca asta e varful, culmea, dar prostia nu are nici varf, nici culme, nici limita. Prostia il are pe Ponta...
  • +51 (51 voturi)    
    Ahhhhaaaaaa! (Miercuri, 14 mai 2014, 19:46)

    DT34 [utilizator]

    De aia nu avem noi drumuri si aeroporturi adecvate, ca toti banii s-au dus la cei cu "dizabilitati" din PSD, pe unul il durea in cot, pe altul in c_r, pe altul il minca in palma, pe unul il durea degetul de la jucat pe ipad, si uite cam asa fac PSD-istii bani.
    Daca ii trebuie si lui Ponta o dizabilitatea pai si-o face in 5 minute ca doar e expert.
  • +30 (30 voturi)    
    . (Miercuri, 14 mai 2014, 19:48)

    tirolez [utilizator]

    Si cum ii ajuta?! Cand a fost ultima oara la o coada la medic? Nu doar el, toti cei care sunt in functii privilegiate. Nu, ei sunt primiti la Elias dupa ce dau un telefon sa se asigure ca nu stau la cozi.
    Dar e o scuza foarte draguta, hai sa nu mai facem nimic in tara asta, gasim scuze pentru orice, iar lumea se pare ca e multumita cu orice.
  • +15 (15 voturi)    
    Miza electorală (Miercuri, 14 mai 2014, 20:14)

    ady624 [utilizator]

    E mai ușor să-i atragi pe handicapați decât pe vasta majoritate a populației? Grea munca, ăh?

    Adrian
  • +21 (21 voturi)    
    Asta e in campanie? Intreb sai eu :) (Miercuri, 14 mai 2014, 20:27)

    UnOarecare [utilizator]

    Cred ca o economie puternica i-ar ajuta mult mai mult pe cei oropsiti!
    Dar pt hotul mincinos nu conteaza adevarul, spune ceea ce le place sa auda oamenilor simpli...din pacate multi dintre ei nu vad ca face exact contrariul: de exemplu faptul ca le-a scazut nivelul de trai cei doi ani de teleguvernare U$L-ista!
  • +25 (25 voturi)    
    Votati Viorel! (Miercuri, 14 mai 2014, 20:29)

    __alex__ [utilizator]

    Handicapti, votati handicapti!

    De asta nu avem autostrazi, ca sa aiba Viorel pe unde sa dea in gropi!
    • +3 (3 voturi)    
      nevoie mare de gropi in tara (Joi, 15 mai 2014, 13:44)

      was [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      Cum Viorel nu prea are timp pe langa latrine sa-si exerseza talentul de copilot, s-a gandit ca terenul accidentat sa fie adus in Bucuresti si in toata tara, nu se stie cand are chef de o sesiune de raliu.
      Dar macar sa calce la maxim acceletetia, poate scapam de el intr-un mod neprevazut.
  • +23 (23 voturi)    
    no comment (Miercuri, 14 mai 2014, 20:35)

    nimrod [utilizator]

    Super comentariile! Râd de mă tăvălesc!
  • +21 (21 voturi)    
    Exact (Miercuri, 14 mai 2014, 20:37)

    Nyk1 [utilizator]

    De ce să prevenim accidente în care oamenii își pierd mâini, picioare, etc., când le putem trata consecințele?
  • +19 (19 voturi)    
    "decat sa facem drumuri sau aeroporturi ... (Miercuri, 14 mai 2014, 20:38)

    Herodot [utilizator]

    ... e mai important" sa-l ajutam pe Victor-Viorel Ponta...
    Prietenii stiu de ce... ;)
  • +18 (18 voturi)    
    Hai pe bune, (Miercuri, 14 mai 2014, 20:55)

    potaissa [utilizator]

    in ciubarul asta plin de rahat (VP) chiar nu baga nimeni o ranga?
  • +22 (22 voturi)    
    papagal (Miercuri, 14 mai 2014, 21:24)

    Fanfan la tulipe [utilizator]

    Asa gargaragiu n-am vazut...Pai moare saracu om cu dizabilitati pana la spital daca nu avem drumuri...Inconstientii astia inca nu pricep ca fara infrastructura suntem morti???Cate oportunitati de investitii vor sa mai pierdem??? Dati drumul papagalilor la Sibiu -Pitesti, nu ma pozati toata ziua la televizor...In curand va ia lumea la bataie...Investitii ioc, autostrazi zero, locuri de munca zero, numai certuri si obsesia Basescu aveti in cap...Cred ca si 10 ani dupa Basescu tot pe el dati vina....sa speram ca nu e cazul si ca va luati bagajele...
  • +15 (15 voturi)    
    Nu ne ispiti (Miercuri, 14 mai 2014, 21:25)

    Margrethe [utilizator]

    Cu astfel de declaratii, sa nu te trezesti cu juma' din populatia activa cu certificate de handicapat. Retelele de coruptie inca functioneaza (doar se fac eforturi pentru asta, nu-i asa), iar "ceferticate" de vanzare s-ar gasi...ohoooo!...cerere sa fie, ca directorii de spitale numiti politic au de cotizat la partid sume frumusele si doar n-or sa cotizeze din salariu, nu?
  • +19 (19 voturi)    
    Cata nesimtire si fariseism... (Miercuri, 14 mai 2014, 21:25)

    solar [utilizator]

    are incrustat acest ipochimen in gena lui de animal pe doua picioare, nu se poate stabili...
    La urma urmei , stau si ma intreb: oamenii cu dizabilitati nu au nevoie , nu circula pe drumuri, pe autostrazi, pe apa si in aer?Lor nu li se cuvine sa traiasca pe masura progresului social si tehnic? Le fixam deplasarile la carucior, caruta, sareta sau lectica cu care a fost el tras la inundatii de jandarmi?
  • +21 (21 voturi)    
    Dilema de plagiator (Miercuri, 14 mai 2014, 21:32)

    Daniels22026 [utilizator]

    Cita bataie de joc!!! Si totusi functioneaza la electorat. Sa facem mai intii autostrazii si aeroporturi, sau sa-i ajutam pe cei cu dizbilitati si saraci?

    Poate nu stiati. Romania are exact acesta dilema. Daca lamurim asta, gata, ne-am scos.

    Cum de va mai suporta pamintul??!! 7,4 milioane de uslamisti, unul mai ciudat decit altul. Cu ce-am gresit noi Doamne?!
  • +19 (19 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 14 mai 2014, 21:45)

    [anonim]

  • +17 (17 voturi)    
    Pana una, alta... (Miercuri, 14 mai 2014, 22:39)

    GicaContras [utilizator]

    ...Pinocchio face drumuri. La Copenhaga, la Eurovision, de exemplu! Pe banii nostri, ai fraierilor!
    Votati USD si Ponta presedinte!
  • +14 (14 voturi)    
    faponta (Miercuri, 14 mai 2014, 23:04)

    keiser_soze [utilizator]

    data viitoare cand ti se mai spune ca esti handicapat sa stii ca pentru tine nu are sens peiorativ ! este adevarul in forma pura !
    • +2 (6 voturi)    
      foponta (Joi, 15 mai 2014, 6:24)

      buninica [utilizator] i-a raspuns lui keiser_soze

      peiorativ e prea mult ,,,,ce vrei sa trimiti toti romanii la dex? citi stiu ce inseamna peiorativ? daca vrei sa spui ceva spune mai clar sau vrei sa ne arati ca ai absolvit fiologia?
  • +13 (13 voturi)    
    o veste proasta si una buna (Miercuri, 14 mai 2014, 23:50)

    nicopop [utilizator]

    vestea proastă este că nu avem drumuri... vestea bună este că medicii vor avea de lucru tratând handicapații.... tipic mitomanului
    • -7 (7 voturi)    
      o vesteproasta (Joi, 15 mai 2014, 6:19)

      buninica [utilizator] i-a raspuns lui nicopop

      draga domnule Ponta esti un big idiot ,ai grija de idiotii tai lasa-i pe ceilalati Romani sa traiasca cu vor ei ,ce ma surprinde ....este ca urmaresc acesct HOT news de mult timp dar vad ca se deterioreaza pe timp ce trece ,postati numai prostii in ultimul timp rati altceva acum 2 ani dar se pare ca si pe voi v-a cumparat cineva......economia de piata ,,,,sau din piata?
  • +10 (10 voturi)    
    faponta (Joi, 15 mai 2014, 6:33)

    buninica [utilizator]

    faceti ceva .......doar va cainati,,,,,,ori plecati ori luptati ce asa de greu vorba si numai vorba de peste 23 ani Romani lasi asta sintem!
  • +6 (6 voturi)    
    Infrastructura (Joi, 15 mai 2014, 12:21)

    Mihai_Silas [utilizator]

    Drumuri bune+aeroporturi= mai multi investitori in Romania => mai multi bani pentru ajutorarea celor cu dezabilitati. Vezi Ponta, nu-i asa greu, desigur atata timp cat te plimbi cu elicopterul n-ai de unde sa sti
  • +2 (2 voturi)    
    In Cluj-Napuci PSD-ule ! (Joi, 15 mai 2014, 16:57)

    Plagarus [utilizator]

    Partidul Sohan Democratie, trimite material electoral tuturor pensionarilor si .... culmea prostiei isi face antipropaganda !!!
    " Dragi pensionari,
    Va chemam din nou la vot, va chemam din nou sa votati partidul nostru, PSD.Sunt alegeri europene si e important sa nu lasam politica europeana pe mana fortelor de dreapta, care se gandesc doar cum SA MICSOREZE TAXELE SI IMPOZITELE pentru a asigura profituri uriase pentru cativa privilegiati ! "
    Remus Lapusan
    Presedinte PSD Cluj
  • +1 (1 vot)    
    cel mai important (Joi, 15 mai 2014, 19:15)

    Yankeu [utilizator]

    este sa scapam de acest guvern de ''cinstiti'' si sa vina altul care sa se poata ocupa in acelasi timp si de cei cu dizabilitati si care sa poata construi si drunuri si aeroporturi!
    Marele wponta nu e in stare sa se ocupe de aceste lucruri simultan, sa plece!In Congo sau langa Bombo!
  • 0 (0 voturi)    
    comentariu (Sâmbătă, 17 mai 2014, 6:47)

    LiviuDrula [anonim]

    inca o idiotenie tip Ponta- el stie ca Sova nu e in stare sa faca nici un Km de sosea - dupA 2 ani de domnie Ponta nu s-a incheiat nici un contract de constructie sosele - tot ce s-a facut a fost pe contracte Bog. in schimn banii s-au dus in buzunarele baronior locali