Crin Antonescu cere majorarea bugetului Apararii la 2% din PIB timp de cinci ani: Cheltuielile NATO nu pot fi lasate aproape exclusiv in seama SUA

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 7 mai 2014, 19:57 Alegeri 2014 | Europarlamentare


Presedintele PNL, Crin Antonescu, a cerut miercuri partidelor parlamentare sa incheie un acord prin care sa acorde 2% din produsul intern brut al Romaniei pentru bugetul Ministerului Apararii, in contextul crizei ucrainene.

"Propun partidelor parlamentare discutii, acum, in vederea incheierii unui acord pentru sustinerea, incepand de azi, a cresterii bugetului destinat apararii", a spus Antonescu, intr-o conferinta de presa, in care a reamintit ca tara noastra s-a angajat, prin aderarea la NATO, sa majoreze cheltuielile pentru Aparare la 2% din PIB.

Potrivit propunerii acestuia, cifra de 2% din PIB ar urma sa fie atinsa pana in 2016 urmand sa fie mentinuta pe o perioada de 5 ani.

"Cheltuielile NATO nu pot fi lasate aproape exclusiv in seama SUA", a argumentat el.

In ceea ce priveste motiunea de cenzura anuntata de PNL, Crin Antonescu a precizat ca liberalii au demarat discutiile cu opozitia si ca cel putin 15 parlamentari PPDD s-au anggajat sa semneze motiunea.

Aceasta ar urma sa fie depusa in jurul datei de 13 mai, pentru a fi dezbatuta in 20 mai.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


686 vizualizari

  • -1 (3 voturi)    
    o masura buna in contextul actual (Miercuri, 7 mai 2014, 20:00)

    EMC2*2/2#@4 [utilizator]

    Prima a lui crin de multi ani...As spune eu ca ar trebui lasata nelimitat...dar e ok si pe 5 ani.
  • 0 (0 voturi)    
    Un consens necesar pt. Romania (Miercuri, 7 mai 2014, 20:24)

    Rogue [utilizator]

    O intitiva buna este necesar un consens la nivelul clasei politice pt. a se aloca minim 2% din PIB armatei, altfel o avem doar pt. defilari.
    Da nu inteleg de ce doar pt. 5 ani. Dupa acesta perioda o sa ne respectam angajamentul asumat la aderarea NATO de a aloca 2.3% din PIB? :).

    Cu banii acestia am revitaliza industria de aparare si am putea devenii exportatori...(avem produse/programe bune dar nu se vrea).
    Nu cred ca se va face (au venit unii se ne roage sa le vindem TAB-uri si am fost asa de socati de propunere ca nu le-am raspuns nici pana astazi) dar oricum +1 punct pt. Antonescu.
  • +2 (2 voturi)    
    Cred ca antonescu, (Miercuri, 7 mai 2014, 20:30)

    cornel19 [utilizator]

    doreste sa pozeze ca proamerican. Daca era sincer si inteligent trebuia sa sublinieze aceasta REALA NECESITATE, la toate tarile membre NATO. Sunt multe de restructurat si adaptat la realitati, in aceasta alianta. Anticipez ca asa cum in UE, sa cristalizat nucleul in jurul Germaniei, foarte probabil ca si in NATO, va avea loc loc o reasezare de o dimensiune politica si militara majora. "Exercitiul" Ucraina si consecintele acestuia, este si va fi mai mult decat un dus de dezmeticire.
  • +1 (1 vot)    
    Aiurea (Miercuri, 7 mai 2014, 20:40)

    Cataleya [utilizator]

    Antonescu e ipocrizia in persoana!
    Acum ceva vreme scuipa pe SUA, pe Merkel si pe UE, ca sa-l sprijine pe Ponta si sa apere USL-ul in fata acuzelor de lovitura de stat.
    Acum ceva vreme acelasi Antonescu il spala si il albea pe Voiculescu, renegandu-i trecutul si considerandu-l un aliat de nadejne,.
    Acum dintr-o data si-a adus aminte de NATO si da indicatii despre ce-ar trebui sa faca Romania.
    Un deseu politic, asta este Antonescu - Cacarau!
  • +1 (1 vot)    
    Si inca ceva! (Miercuri, 7 mai 2014, 20:53)

    Cataleya [utilizator]

    Romania n-ar trebui sa contribuie deloc cu bani la bugetul NATO.
    Pt ca Romania pune la dispozitia NATO ceva mult mai valoros. Romania isi risca populatia si teritoriul. Americanii, englezii, francezii sau nemtii nu pun la bataie decat utilajele militare.
    Bani sa puna cei care isi permit si care investesc miliarde de euro si dolari in armament.
    Tari ca Romania sau Bulgaria contribuie la NATO prin faptul ca isi pun teritoriile la dispozitia adevaratelor forte militare ale Europei si USA.
    Iar asta e deja suficient
    USA, Franta , Marea Britanie sau Germania nu sunt expuse decat la un risc foarte mic, in cazul unui conflict militar intre Rusia si Occident.
    In schimb, tari ca Moldova, Romania sau Bulgaria sunt primele care vor avea de suferit (in mod dezastruos) in cazul ca buba se va sparge.
    E ca si cum inchiriezi o sala ca sa faci nunta, botez sau oricare alta petrecere, si mai ceri si bani celor care iti pun sala, restaurantul, hotelul sau plaja la dispozitie.
  • +1 (1 vot)    
    ... (Miercuri, 7 mai 2014, 21:05)

    klaudyuxxx [utilizator]

    da, ca romania o sa faca diferenta...s-a trezit si asta acuma
  • +1 (1 vot)    
    din ciclul "care e mai prost" (Miercuri, 7 mai 2014, 21:11)

    adrian8 [utilizator]

    dintre ponta si crin .

    astia au auzit de consilieri ? daca tot nu sunt in stare sa scoate vorbe inteligente pe gura ...
  • 0 (0 voturi)    
    hop asa (Joi, 8 mai 2014, 11:22)

    Tomis [utilizator]

    Crin, tu incerci acum sa te declari pro-NATO? Istoria te contrazice.

    http://voxpublica.realitatea.net/politica-societate/domnule-antonescu-probleme-de-memorie-14452.html