Ramona Manescu: Partidele de dreapta trebuie sa se uneasca in jurul PNL

de I.C.     HotNews.ro
Sâmbătă, 3 mai 2014, 21:56 Alegeri 2014 | Europarlamentare


Ramona Manescu
Foto: Arhiva personala
Europarlamentarul PNL Ramona Manescu sustine ca partidele de dreapta ar trebui sa se uneasca in jurul PNL, care este liderul dreptei si care va dovedi acest lucru si la alegerile europarlamentare, informeaza Mediafax.

Ramona Manescu a declarat, sambata, intr-o conferinta de presa sustinuta la Constanta, ca PNL isi va consolida imaginea de lider al dreptei dupa alegerile din 25 mai, cand va obtine peste 20 la suta.

"Trecerea pragului de 20% de catre PNL la europarlamentare va fi un semnal puternic dat dreptei din Romania. PNL este liderul dreptei si PNL cred ca va coagula din acel moment, poate chiar si candidat comun la prezidentiale, de ce nu, discutiile pot incepe din acel punct. Noi trebuie sa dovedim ca trecem acest prag de 20 la suta pentru a consolida imaginea de lider al dreptei si acesta este obiectivul nostru", a afirmat Ramona Manescu.

Ea a sustinut ca USL reprezinta un capitol inchis pentru PNL: "USL nu se mai reface din punctul nostru de vedere".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


2471 vizualizari

  • -13 (21 voturi)    
    Crin Presedinte - Basescu Premier ! (Sâmbătă, 3 mai 2014, 22:03)

    Velma Kelly [utilizator]

    Inchidem lumina si plecam acasa.
    • +3 (3 voturi)    
      Cei ca tine (Duminică, 4 mai 2014, 10:28)

      Băsistude Serviciu [anonim] i-a raspuns lui Velma Kelly

      au lumina stinsă de când s-au născut . Somn usor .
  • +29 (29 voturi)    
    Pai, ne jucam cu orientarile pupazica? (Sâmbătă, 3 mai 2014, 22:05)

    Parzivall [utilizator]

    Cum adica, sa se unesca Dreapta in jurul PNL-ului de stanga-dreapta?
    • +9 (11 voturi)    
      Doamna a vrut (Sâmbătă, 3 mai 2014, 22:20)

      MenInBlack [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

      si inca mai vrea sa zica despre unirea stransa a tuturor celor care o au (ideologia:-) pe dreapta...
      ''Partidul'' tau pe ce directie e ? :)))
      Doamna prefera unirea pe dreapta.
      • +12 (12 voturi)    
        Daaaaaaaaaaaaa,,, (Sâmbătă, 3 mai 2014, 23:24)

        romania_curata [utilizator] i-a raspuns lui MenInBlack

        ...caci s-a saturat de ''unirea'' pe stanga :))))
        • +3 (3 voturi)    
          realizari marete (Duminică, 4 mai 2014, 11:50)

          snowflake [utilizator] i-a raspuns lui romania_curata

          Ramonica a fost minitrul transporturilor si singura sa realizare a fost lipsa reactiei in timpul prabusirii avionului in apuseni in rest nu sa remarcat cu absolut nimic.
          Ai fi zis ca poate e interesata sa impulsioneze macar lucrarile la metroul din drumul taberei unde isi are sotul feuda electorala dar nimic.
    • +14 (14 voturi)    
      Intelege-ti-o, (Sâmbătă, 3 mai 2014, 23:27)

      romania_curata [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

      ca-i ''nehotarita''; ba a vrut ''jos'', a fost si pe ''sus'', a ''explorat'' si stanga, iar acu' vrea ''pe dreapta''....:))
    • +1 (1 vot)    
      Adica i se pare ca PNL e vreun pol de dreapta (Luni, 5 mai 2014, 8:21)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

      Cind de fapt ei au facut politica de stinga.
      Si nici macar nu prea mai conteza ca partid, acum, pe esichierul politic.
  • +22 (22 voturi)    
    ce mah? (Sâmbătă, 3 mai 2014, 22:38)

    ws [utilizator]

    pnl partid de dreapta? hai ma ramona, pnl e de mult timp un apendice al psd-ului, despre ce "dreapta" vorbim?

    dupa cate porcarii a facut pnl, ar fi chiar culmea ca vreun partid sa se alieze cu voi.

    ws
    • +1 (1 vot)    
      de fapt es crede... (Luni, 5 mai 2014, 8:23)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui ws

      ...ca PNL e vreun mare partid... nu un apendice...
  • 0 (16 voturi)    
    pohta ce am pohtit (Sâmbătă, 3 mai 2014, 23:51)

    evoque [utilizator]

    strans uniti pe dreapta cu udrea in frunte :)).
    Asta imi place la politicienii damboviteni azi isi iau gatul maine vor sa stea stransi uniti in jurul ciolanului.
  • +14 (14 voturi)    
    PNL nu este un lider, este un P$D in devenire (Duminică, 4 mai 2014, 0:05)

    Matrafirefox [utilizator]

    Crin a plecat de la guvernare cu partid cu tot fiindca Ponta nu vroia sa imparta ciolanul cu el, nu ca ar fi Crin un om capabil.
  • +16 (16 voturi)    
    Comment sters de user (Duminică, 4 mai 2014, 0:22)

    NL [anonim]

    • +2 (2 voturi)    
      Orban nu a vrut USL (Duminică, 4 mai 2014, 1:32)

      Excelsior [utilizator] i-a raspuns lui NL

      ...
    • -1 (1 vot)    
      oare tovarasa norica (Duminică, 4 mai 2014, 11:23)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui NL

      care e pe lista pt. europarlamentare, isi va lua si nepoata pt. vot ?
    • +2 (2 voturi)    
      Nu (Duminică, 4 mai 2014, 13:43)

      adro [utilizator] i-a raspuns lui NL

      Nu, pentru ca nu imi permit luxul sa consider lupta politica din Romania doar o confruntare ideologica stanga-dreapta, pozitii usor de mimat. Miza sunt justitia si statul de drept, ruperea de trecut, modernizarea si civilizarea Romaniei, educatia, libertatea presei, astuparea gaurilor pe care le creeaza coruptia in insasi notiunea de siguranta nationala. Nici o ideologie de fatada nu va rezolva aceste probleme, ci politicienii care au demonstrat nu in lunile, ci in ANII care au trecut ca se lupta pentru asta. Si sunt putini, din nefericire. Iar memoria mea imi spune ca nu prea sunt din PNL, ba dimpotriva... Din pacate unii politicieni se bazeaza pe memoria scurta a romanilor.
      • +1 (1 vot)    
        rectificare (Luni, 5 mai 2014, 8:25)

        IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui adro

        *majoritatea* politicienilor se bazeaza pe memoria scurta a romanilor. Restul e perfect adevarat.
  • +2 (2 voturi)    
    Aha, (Duminică, 4 mai 2014, 1:01)

    XXIstCentury [utilizator]

    sigur. Nu mai pun ca mi-ar fi sila sa votez PNL pentru ce au facut de cand s-au aliat cu PSD: circul mizerabil de la Antene, inclusv participarea la linsaje mediatice, atacarea justitei, programul politic Jos Basescu si atat si tot restul.
    Dincolo de sila provocata de trecutul recent, cred ca sunt atat de putrezi, incat nici nu se pune problema sa poata functiona altfel decat cu PSD. Adica, eu mai degraba vad scenariul urmator: trece in opozitie ca sa adune cat mai multe voturi, astfel incat sa demonstreze PSD-ului ca poate, inca, sa coaguleze un numar de voturi care sa le puna bete in roate, desi nu sa-i invinga, neaparat. Dar destule cat sa le faca ceva greutati. Astfel, dovedeste ca e inca util si ca trebuie primit inapoi in PSD (ca USL-ul e, de fapt, PSD).
    Ca si-ar lua din nou teapa, si inca ultima (nu cred ca cine l-ar mai ierta acum l-ar ierta si a doua oara), nu cred ca intra in calculele lui - e atat de infatuat, de ... noaptea mintii, incat daca i-ar plimba un pic Ponta in fata candidatura la prezidentiale, ar topai inapoi in PSD imediat.
  • +5 (5 voturi)    
    Wishful thinking (Duminică, 4 mai 2014, 1:10)

    SKBjull [utilizator]

    Serios. Cu Norica Nicolai pe afis voi vreti 20 %?
    Sa ce? Sa ne faca de ras si sa-si trimita nepoata sa-i faca prezenta in ditamai Parlamentul European?

    Cu Antonescu presedinte al partidului? Sa ce? Sa fie marioneta baronilor?

    Voi mai vota PNL cand va fi de dreapta. Probabil niciodata.
  • +3 (3 voturi)    
    Anti PSD (Duminică, 4 mai 2014, 6:09)

    Dana Bob [anonim]

    O alianta contra PSD= partid stat e necesara!
    Nu stiu insa cum se va putea face avand in vedere orgoliile partidelor de dreapta !
  • +3 (3 voturi)    
    PNL lasa portile deschise pentru USL? (Duminică, 4 mai 2014, 6:59)

    hotnewsfil [utilizator]

    Manescu : "USL nu se mai reface din punctul nostru de vedere".
    Ca sa fie credibil, PNL trebue sa anunte tribunalul ca cere stergerea USL din lista partidelor si aliantelor.
    Manescu : ' partidele de dreapta ar trebui sa se uneasca in jurul PNL'.
    Capra raioasa, tot cu coada pe sus.
    Daca sunt responsabili, cei din fruntea PNL trebue sa renunte la infatuare, sa renunte la un astfel de limbaj, sa adopte (dintr-o minima politete) : 'partidele de dreapta trebue sa se uneasca, impreuna cu PNL'.
  • +3 (3 voturi)    
    Si vetzi trada din nou? (Duminică, 4 mai 2014, 7:29)

    ViorelLazar [anonim]

    Dna Manescu nu prea mai santetzi credibili !
    Urmeaza o noua tradare ?
  • +3 (3 voturi)    
    pnl plin de penali si comunisti de speta joasa, (Duminică, 4 mai 2014, 8:24)

    soundtrack [utilizator]

    tradatori, oportunisti si amorali.
    tariceanu, tradator de familie ca profesie, ex-model cu rictus inconfundabil, repetent la scoli, a demonstrat ce inseamna pnl.
    Totusi, daca dreapta s-ar uni sa voteze un candidat ca MRU, ar avea toate sansele la prezidentiale.
    Armatele de brain-washed pensionari nostalgici si bugetari frustrati (unul sunt eu!!!), vor vota ca pana acum pt. niste firimituri cazute de la masa lui dinu paturica.
    Eu votez MRU!!!
  • +3 (3 voturi)    
    Curiozitate... (Duminică, 4 mai 2014, 9:04)

    marchi [utilizator]

    Cine-i Ramona Mănescu? Și prin ce s-a distins ea, vreodată, de când este ceea ce crede că este?
  • +5 (5 voturi)    
    20% (Duminică, 4 mai 2014, 10:17)

    dualities [utilizator]

    Buna gluma, " peste 20 %".Sunt curios cati prosti voteaza cu ei.Ce o sa faca daca nu obtin decat 10-12 % ? Crin o sa demisioneze, dar a mai demisionat si cand a ramas Base in picioare.
  • 0 (2 voturi)    
    ok (Duminică, 4 mai 2014, 10:37)

    Xorciser [utilizator]

    Eu as vota PNL, dar ce garantii am ca dupa alegeri nu se aliaza din nou cu PSD si celelalte partide de stanga (PC, UNPR)? De unde stiu eu ca spargerea USL nu este o decat strategie de campanie si de atragere a unor voturi de dreapta?

    Vorbele nu ma incanta, nu degeaba in politica romaneasca exista termenul de 'razgandac'. As dori ceva concret...
  • +5 (5 voturi)    
    zau !!!!! (Duminică, 4 mai 2014, 11:19)

    asada [utilizator]

    Ce garantii are dreapta ca PNL nu o ia iar la vale spre stanga securista pe care a slujit-o in permanenta !! Puneti-va cenuse in cap si plinbati putin ursul !!!!!!!
  • +3 (3 voturi)    
    tovarasa pupaza (Duminică, 4 mai 2014, 11:21)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    un om politic de dreapta, cum va credeti, dar care ati dat un ocol mare prin stanga in vara lui 2012, ar trebui sa fie consecvent in principii. pana la ruptura de pcr, ati atacat si denigrat pe la toate tembeliziunile restul partidelor de dreapta si pe presedinte, in incercarea de a justifica si argumenta,,legalitatea'' referndumului.
    sunteti doar o oportunista politica.
  • +1 (1 vot)    
    PNL (Duminică, 4 mai 2014, 14:45)

    mike13 [utilizator]

    Acest partid de trepadusi si securisti ar merita sa dispara din viata politica romaneasca...se pretind de dreapta, cand au incercat sa distruga statul roman in 2012??Dupa ce au umplut puscariile toti marii lor reprezentati in ministere??Nu le este rusine!!!Dupa ce au sustinut un regim atat de corupt, atat de antiromanesc,acum ne iau de parca suntem toti niste idioti!!!!Dak ar avea bun simt, ar putea macar sa taca si sa astepte mila electoratului de dreapta...sau de stanga???
  • +1 (1 vot)    
    P.N.L.=Partidul N-are Lider (Duminică, 4 mai 2014, 16:34)

    Leulroman [utilizator]

    Dvs. vreti sa formati o "uniune"in jurul unui nucleu care nu exista.? Nu vedeti ca partidul dvs.nu mai are directie si nici lider? Iar strategia este foarte clara pentru toata lumea:sunteti un partid de "STANGA-NPREJUR"..Recentele balbaeli cu reducerea CAS (pentru 5,5 p.p negociat cu FMI pentru 1 iulie a.c.),sau scutirea de impozitare a profitului reinvestit(deja legiferat) ,dovediti ca nu mai aveti busola astfel ca nu puteti decat sa gasiti pe cineva care sa va remorcheze.. 04.05.14 Leulroman