Operatiune pentru prinderea vitezomanilor, pe principalele artere din Capitala

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 22 august 2011, 15:09 Actualitate | Esenţial


Politistii rutieri din Capitala vor fi de luni pana duminica pe principalele artere din Bucuresti, pentru prinderea soferilor care depasesc viteza legala, anunta Mediafax.

Actiunea "Speed Operation" este desfasurata de politistii rutieri din Capitala, in perioada 22-28 august, sub egida Tispol si vizeaza protejarea participantilor la trafic, reducerea numarului accidentelor rutiere produse din cauza vitezei excesive si asigurarea unui climat de siguranta rutiera.

"Speed Operation" se va desfasura pe principalele artere din Capitala, au declarat, luni, reprezentantii Brigazii de Politie Rutiera Bucuresti.

Organizatia Tispol a fost infiintata de fortele de politie rutiera din Europa, in scopul perfectionarii modului de aplicare a legislatiilor rutiere si in incercarea de reducere a numarului de victime in urma accidentelor.

Tispol si fortele de politie rutiera din Europa actioneaza impreuna pentru reducerea costurilor societatii, cauzate de cei peste 39.000 morti si 3,5 milioane de raniti inregistrati anual pe drumurile Uniunii Europene.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3465 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    Viteza (Luni, 22 august 2011, 15:23)

    Mokele [anonim]

    Bai Garcea

    Stati la panda sa prindeti vitezomani si la intersectia Calea Victorie cu Splai nu mai mergeau semafoarele si era haos acolo.
    • +3 (15 voturi)    
      Corect!!! (Luni, 22 august 2011, 16:01)

      Loco [anonim] i-a raspuns lui Mokele

      Un timp pierdut intr-un ambuteiaj se recupereaza imediat ce poti alerga ca bezmeticul.
      Orice masura de prindere a vitezomanilor este aspru criticata in special de handicapatii care nici acum nu au inteles ca viteza chiar ucide. Si din pacate nu numai pe ei, cei vinovati.
      Citi oare, acum in gropi fiind nu or regreta ca au apasat prea tare, fiind nervosi sau pur si simplu, ( de cele mai multe ori) dorind sa fie primii...
      • +8 (10 voturi)    
        ... (Luni, 22 august 2011, 16:24)

        Aph [anonim] i-a raspuns lui Loco

        Se recupereaza pe naiba! Eu cand merg cu masina din Tineretului pana in nord cred ca schimb de 10 ori banda iar asta mai mult atunci cand trebuie sa ma incadrez. Nu ma deranjeaza sa stau in spatele autobuzului pana pleaca din statie, merg asadar in general linistit. Ma amuza insa cand ii vad pe unii in oglinda care se muta de pe o banda pe cea care li se pare lor ca merge mai bine, se smucesc, pleaca cu demaraj, se baga aiurea la stop numai ca sa fie in fata - iar dupa o jumatate de ora tot in oglinda ii vad, sau in cazuri fericite cu 3-4 masini mai in fata - adica la un minut si zeci de nervi distanta fata de mine. Probabil tine destul de mult de temperamentul fiecaruia, dar si de inzestrarea de la mansarda...
  • +7 (11 voturi)    
    foarte bine le face!! (Luni, 22 august 2011, 15:38)

    cristi [anonim]

    Sper sa ii invete minte pe toti vitezomanii sa nu mai mearga cu sute de kilometri la ora prin intersectia mihai bravu/ splai, mai ales dimineata si seara.


    idioti...
  • +2 (10 voturi)    
    Introduceti sanctiuni progresive ! (Luni, 22 august 2011, 15:44)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Amenzile si suspendarea permisului trebuie sa creasca progresiv pentru abateri identice repetate, pana cand se vor potoli si ultimii teribilisti:
    - prima abatere = sanctiunea (amenda, suspendare) din Codul Rutier
    - a doua abatere = sanctiunea x 2
    - a treia abatere = sanctiunea x 4
    - a patra abatere = sanctiunea x 8
    ...

    Sa vedem atunci cine se va mai urca la volan a cincea oara sub influenta alcoolului, sau va mai depasi a opta oara cu peste 50 km/h viteza maxima, stiind ca-l asteapta 48, respectiv 384 de luni de suspendare ...? Iar pe langa asta, amenda de 16, respectiv 128 de ori mai mare decat la prima abatere...
  • +10 (14 voturi)    
    Zgomotul va rog luati in calcul (Luni, 22 august 2011, 16:00)

    rov [utilizator]

    Dupa ora 00 pe majoritatea bulevardelor apar motocicletele si bolizi modificati si fara esapamente. Cum vreti sa aveti respectul si sustinerea cetatenilor cand nici macar lucrurile simple nu puteti sa le rezolvati ?
    • +10 (10 voturi)    
      Noul bulevard Ctin Brancoveanu (Luni, 22 august 2011, 16:23)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui rov

      De cand au latit bld Ctin Brancovanu, tot gaozarul cu racheta intre picioare il foloseste pe post de pista de curse ... LA DOUA NOAPTEA!
      • 0 (4 voturi)    
        ..si de ce nu chemi politia? (Luni, 22 august 2011, 16:29)

        dan [anonim] i-a raspuns lui tudor74

        suni la 112 pana vreun echipaj isi va misca fundul sa verifice!
        • +3 (5 voturi)    
          degeaba (Luni, 22 august 2011, 17:18)

          DanHorea1307693823041 [anonim] i-a raspuns lui dan

          pana vine echipaju' aia si-au terminat circul! n-ai observat ca fac zgomot doar cateva minute, apoi pauza, apoi iar zgomot, si tot asa? ar trebui camere cu infrarosu, soft detectare fetze, numere inmatriculare, totul omologat, iar amenzile babane sa le mearga astora acasa! in plus, contestarea sa nu stopeze aplicarea sanctiunii; doar asa se va face ordine.
  • +9 (9 voturi)    
    si cand se termina operatiunea (Luni, 22 august 2011, 16:01)

    I [utilizator]

    ramane cum am stabilit...
    • +9 (11 voturi)    
      ...exact (Luni, 22 august 2011, 16:52)

      garfield [anonim] i-a raspuns lui I

      Dupa ce se termina operatiunea, vitezomanii pot merge din nou linistiti, motociclistii pot face din nou curse noaptea. Probabil au ales aceasta perioada din August stiind ca oricum acesti "vitezomani" sunt in concediu... Pana atunci, in aceasta saptamana se vor sanctiona fara mila toti pensionarii si soferii "de weekend" care circula cu fabuloasa viteza de 65 km/h.
      O alta operatiune de mare anvergura de prindere a celor care trec pe rosu, depasesc pe linie continua sau coloanele stationate la semafor, va fi organizata cel mai probabil de Craciun sau de Revelion.
  • +8 (10 voturi)    
    Dap (Luni, 22 august 2011, 16:35)

    Codrea [utilizator]

    Si poate o sa faceti si o actiune de prindere a celor care depasesc coloana oprita la semnafor, pe linia de tramvai. Uite, va vand un pont (dimineata, intre 7 si 10 la intersectia Barbu Vacarescu cu Sos. Fabrica de Glucoza, in fata la hotel Caro si de la 4-5 pana la 8 seara la int. Barbu Vacarescu cu B-dul Lacul Tei)
    iar la intersectia Lacul tei cu Str Doamna Ghica poate puneti un nene politist dupa ora 17:30 in fata la Lukoil sa dirijeze circulatia.
    Btw, poate ne spune onor Politia rutiera cand o sa vina ziua aia, in care, atunci cand ploua si se duce dracului traficul din Bucuresti o sa vedem politisti in intersectii?
    • 0 (0 voturi)    
      Aici e si vina soferilor (Marţi, 23 august 2011, 11:19)

      Andy [anonim] i-a raspuns lui Codrea

      Pai daca unu depaseste coloana, ce te opreste pe tine, care esti primul la semafor sa NU-L lasi sa intre pe mitoman?
      Am vazut de atatea ori soferi "fraieri" care ii lasa sa intre in coloana pe "smecheri", ca am obosit si nici macar nu ma mai enervez.
      Daca soferii "normali" nu i-ar mai lasa pe smecheri sa reintre in coloana, cei din urma nu ar mai face asta. E simplu. Nu e nevoie nici de politie , sau altii.
  • +1 (1 vot)    
    educatia in trafic (Luni, 22 august 2011, 17:41)

    acinigrev [anonim]

    atata timp cat Politia intelege sa faca exclusiv uz de amenzi/sanctiuni si nu sa gaseasca un echilibru intre de educatie rutiera si preventie si cu sanctiuni si amenzi situatia nu se va rezolva.

    atata timp cat 90% din timp satu la panda si nu fac fluidizarea traficului vom continua sa ne avem mortii si ranitii nostri ... de departe mai multi decat in orice tara civilizata

    si educatia rutiera tine inclusiv de obtinerea carnetului de conducere ...
  • +2 (2 voturi)    
    "Speed Operation" (Luni, 22 august 2011, 23:59)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    Ce Dumnezeu, nici institutiile nu mai folosesc romana ca limba :|
    Mai inteleg cate un roman "international" care se rupe in figuri cu englezisme, dar e trist cand vad institutiile statului se dau si ele in figuri.

    "Speed Operation" my ass


    Academia Romana doarme in banci sau ce o face acolo nu stiu
  • +1 (1 vot)    
    Degeaba (Marţi, 23 august 2011, 9:44)

    Alex [anonim]

    Atata timp cat in trafic vor fi BIZONI si nu ma refer aici numai la aia care alearga cu viteza si iti iau fata si mai stiu eu ce fac dar si la cei care habar nu au cu ce se mananca condusul ca sunt cu miile sau poate zeci de mii orice actiune a politiei n-o sa faca decat sa mai bage niste bani in bugetul de stat de unde are grija cine trebuie sa-i faca pierduti. Prin urmare pana n-o sa dam amenzi de radar si pentru ala care merge pe banda 2 sau 3 cu 30 de km/h si incurca circulatia ca el e la plimbare, fortandu-i astfel pe altii sa-l depaseasca pe dreapta sau sa claxoneze sau mai stiu eu ce nebunii n-o sa se rezovle. si da subscriu la chestia cu amenzile. x2 x4 x8 cat trebuie. daca e nevoie ii iei si masina. si nu ca sa isi ia alta ca facem o lege si daca dealeru ii vinde alta sa intre ala la puscarie. iar pe el daca l-ai prins fara permis la volan sau cu permisul suspendat direct la puscarie ce mai atatea procese tampenii vicii de procedura etc. direct 1 luna de parnaie din prima si dupa daca iar face facem proces si nebunii. la multi o sa le piara cheful cand va stii ca merge direct la puscarie si ca apare pe cazier.