Premierul Vlad Filat: Presedintele Basescu a fost informat gresit privind inlocuirea Istoriei Romanilor in R. Moldova

de D.G.     HotNews.ro
Vineri, 19 august 2011, 20:46 Actualitate | Esenţial


Premierul Vlad Filat il contrazice pe presedintele roman, Traian Basescu, care a declarat joi ca fereastra spre UE s-ar putea inchide in curand pentru Republica Moldova, informeaza Unimedia.

Seful Executivului moldovean sustine ca atit timp cat guvernarea de la Chisinau isi va face datoria, aceasta fereastra va ramane deschisa, iar Uniunea Europeana va continua sa sprijine Republica Moldova.

"Fereastra catre UE a fost deschisa ca rezultat al actiunilor intreprinse. Atat timp cat vom continua sa ne facem datoria la Chisinau, sa ramanem atasati de valorile europene nu doar la nivel declarativ, dar si la nivel de actiuni, aceasta fereastra va fi deschisa si nu doar deschisa - din ea va veni sprijin", a declarat Filat astazi intr-o interventie la PublikaTV.

Referindu-se la reactia lui Basescu in legatura cu excluderea din programul scolar a disciplinei "Istoria Romanilor", premierul a lasat sa se inteleaga ca presedintele Romaniei a fost gresit informat. "Daca dl Basescu ar fi fost informat corect si nu tendentios, aceasta declaratie nu ar fi fost", a spus Filat.

Presedintele Traian Basescu a reactionat, joi, la decizia ministerului Educatiei de la Chisinau de a comasa disciplina "Istoria Romanilor" si "Istoria Universala" intr-un curs unic, numit "Istorie". Aflat in vizita la Sulina, in cadrul unei tabere de vara pentru tinerii romani din diaspora, acesta a spus ca nu se supara pe decizia autoritatilor de la Chisinau, dar "va tine minte".

"Pentru noi este o dezamagire decizia Chisinaului. Asa o interpretam politic. Este greu de inteles cu atat mai mult cu cat acum doi ani au fost solicitate carti de "Istoria Romanilor". Am facut pe cheltuiala statului roman 450.000 de manuale si iata ca anul acesta se scot din program. Am inteles ca "Istoria romanilor" ramane in interiorul noilor carti. Nu ne vom supara pe Moldova, dar o sa tinem minte. Cu sau fara "Istoria romanilor" la Chisinau, noi ne bucuram ca veniti sa studiati, sa locuiti si sa munciti in Romania. Aceasta ma face sa va respect foarte mult", a spus Basescu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5760 vizualizari

  • +7 (11 voturi)    
    prostii (Vineri, 19 august 2011, 21:10)

    al [anonim]

    asta-i o vulpe asemenea lui Iurie Rosca,

    s-a deghizat bine in proeuropean si anti-comunist

    recunosc, la inceput am avut putina incredere in el, dar tot nu l-am votat
  • +15 (17 voturi)    
    Vlade... (Vineri, 19 august 2011, 22:31)

    Costin1968 [utilizator]

    ...mai usor cu vrajeala ca nu tine la Marinel...
  • +4 (8 voturi)    
    uckryl@yahoo.com (Vineri, 19 august 2011, 22:49)

    Mihai [anonim]

    Articolul trateaza subiectul deja cunoscut dar nu spune mai nimic. Care este concluzia??????
  • -11 (17 voturi)    
    hahaha ! (Vineri, 19 august 2011, 22:54)

    panfilica [anonim]

    basestilor, iaca omul !
    jumpy 'n grumpy !
    nazuros, vocal, casca gura fara prea multa judecata...
    un proverb chinezesc zice sa numeri o suta de boabe de orez inainte sa iei o decizie.
    duceti un sac cu orez la cotrocesti !:-)
    bine ca n'a luat decizia sa trecem prutul !
    adica , nu noi, flota de razboi ! :-)
  • -9 (11 voturi)    
    Vladimir Filat ... (Vineri, 19 august 2011, 23:11)

    Marse [anonim]

    ... si eu am fost gresit informat cum ca ai dosar penal, in Romania, pentru contrabanda cu tzigari ?

    Basel e un infractor, dar tu il depashesti cu mult, asa incat, sper sa te lege ... inainte sa fie si el retinut, bineinteles ...
  • -6 (14 voturi)    
    Ha, ha, ha (Vineri, 19 august 2011, 23:29)

    V.R. [utilizator]

    I-au dat peste nas lui Base comunistoizii de moldoveni! Bine i-au facut, asa-i trebuie daca grija lui e bunastarea unor ingrati rusofoni, in timp ce propria-i tara sufera.

    Romanii trebuie sa primeasca palme de la "fratii" lor de peste Prut pana invata lectia: Moldova, pamant rusesc!

    Ungurii sunt mai frati cu noi decat vor fi vreodata acesti rusificati!
  • -9 (17 voturi)    
    Unirea, acum!?!?! (Vineri, 19 august 2011, 23:50)

    val [anonim]

    Superjenant. Se contrazic democrat-liberalii de pe ambele maluri ale Prutului.
    In realitate, TB a sesizat corect modificarea de optica din RM apropo de istoria Romaniei. Filat este un mafioso satean, un becaliuk local, cu fite de lider "european". Rep. Moldova are destinul ei, sa si-l indeplineasca in calitate de stat de sine statator. De aceea, insist, indiferent de reactiile postacilor valahi: ROMANIA AICI, REP. MOLDOVA ACOLO, NICIODATA IMPREUNA!!!
    Daca va simti TB sau urmatorul nevoia imperioasa, de neoprit, sa intre cu tancurile in Rep. Moldova si sa o integreze republicii cu romani, atunci da, sa o ocupe si sa instaureze ordinea valaha!!
    Eventual sa ajunga la Moscova si sa elibereze/sa preia si tezaurul Ro.
    • +10 (10 voturi)    
      Titlu (Sâmbătă, 20 august 2011, 8:02)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui val

      Mai rusule, nu te mai da roman. ca mirosi a vodka!

      Ne dai sfaturi ca si cum ne-ai dori binele. Du-te si numara-ti tancurile, calculeaza pe cine mai aveti de invadat, dar pe pamint romanesc nu mai calcati niciodata, indiferent cum vreti voi sa numiti tarile romanesti. Nu va amenint, dar daca va atingeti de un centimetru din Moldova, s-ar putea ca Rusia sa piarda titlul de cea mai intinsa tara din lume.
      • 0 (0 voturi)    
        din lipsa de informare... (Vineri, 26 august 2011, 17:44)

        Vendetta [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

        eu am fost plecat din tara in ultimele saptamani... asa ca nu stiu in ce sens s-a schimbat raportul de forte intre noi si rusi... ca din cate stiu eu tot ei sunt mai multi, mai beti si mai pusi pe rele... Iarta-mi, de rog, realismul, mi-a-si dori sa fie altfel dar genul asta de expresie "s-ar putea ca Rusia sa piarda titlul de cea mai intinsa tara din lume. ", denota prostie, multa prostie...
  • +2 (4 voturi)    
    Moldova.... (Sâmbătă, 20 august 2011, 8:29)

    Lucky [anonim]

    Pardon, Republica Moldova....
    Asa cum biserica ortodoxa indeamna parintii la botezul copilului sa se "lepede de satana" asa si rusofilii decarati sau ascunsi indeamna la "lepadarea de romanism" oriunde este el prezent, in traditii, in lstorie...
    Personal, nu pot decat sa simt o tristete, mai ales gandindu-ma la vechii basarabeni, cum se vor fi rasucind in morminte, asa cum si vechii bratieni se rasucesc acum...
    Ce ne puteam astepta de la o politica ai carei subiecti am fost atatia zeci si sute de ani, cu care ne-au "blagoslovit" "fratii" nostri de la rasarit?!
    Rezultatul acestei politici s-a vazut: un faliment total in economie, libertati, cultura, civilizatie.
    Incercam in Romania sa recuperam aceasta prapasie uriasa care nea separat de lumea civilizata si incercam sa-i ajutam pe moldoveni, pe care inca ii consideram fratii nostri. dar nu poti poti ajuta cu sila pe cineva, mai ales cand acesta se impotriveste iar in acest caz de ce sa-i fortam noi pe un drum pe care nu s-il doresc???
    Resursele noastre, si asa plapande si limitate, trebuie folosite pentru salvarea si propasirea acelora ce nu le este rusine sa se numeasca ROMANI!
    Moldovenii, sunt liberi sa-si aleaga viitorul lor si daca sunt asa de mandri pe cat se declara in cuvinte, sa faca bine sa-si dovedeasca mandria moldoveneasca si in fapte, fara ajutor romanesc, de orice fel!!!
  • -2 (4 voturi)    
    ? (Sâmbătă, 20 august 2011, 9:27)

    costy [anonim]

    ce va omoriti atat cu uniunea europeana?nu vedeti ca este moarta? romania este privita ca un popor de romi si nimeni nu ne baga in seama? uitativa la limitarea accesului pe piata fortei de munca etc.suntem buni doar ca piata de,desfacere.
  • -3 (5 voturi)    
    despre unirea basarabiei cu romania (Sâmbătă, 20 august 2011, 9:47)

    cosminrs [utilizator]

    foarte de acord.
    sa se faca Romania ca la 1918 prin decembrie.
    ce misto ar fi. le'ar trebui moldovenilor si oltenilor viza sa intre in Banat.
    • 0 (2 voturi)    
      ads (Sâmbătă, 20 august 2011, 13:48)

      ads [anonim] i-a raspuns lui cosminrs

      Voi astia din Banat, deja deveniti penibili. Ce sunteti voi, masa de arieni?
  • +2 (2 voturi)    
    Philat (Sâmbătă, 20 august 2011, 12:21)

    Alf [anonim]

    Lasati-l spune si el asa... ca e filat.
  • -5 (5 voturi)    
    acelasi presedinte de liga 2 (Sâmbătă, 20 august 2011, 12:47)

    Dan Coe [anonim]

    Traiane puiule du-te si tu in concediu si daca se poate ramai acolo pana la sfarsit de mandat. Asa cel putin, poate mai reusesc astia din guvern sa faca si lucruri bune, nu sa stea toata ziua sa repare prostiile tale!
    Si ca sa nu te plictisesti ia-o si pe Nuti Udrea cu tine...
  • -1 (5 voturi)    
    baieti, (Sâmbătă, 20 august 2011, 14:08)

    kalu [anonim]

    "fratziorii" nostrii moldoveni sunt de o smechereala feroce. Am vizitat minunatul oras Chisinau de vreo 5 ori si mai mai ca pot spune ca singurul motiv pentru care ne "iubesc" sunt vizele, bursele sau orice alt avantaj. In rest, toata lumea vorbeste rusa la Chisinau...
    • +3 (5 voturi)    
      Timpul pierdut (Sâmbătă, 20 august 2011, 16:19)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui kalu

      Astea nu sint "smechereli". E realitate. Ca si faptul ca in 1941 i-am lasat pe fratii nostrii prada comunismului rusesc, caci n-am avut optiuni. Acum trebuie sa recuperam timpul pierdut, caci singele apa nu se face. Romanii din Basarabia trebuie ajutati sa scape de patronajul rusesc, asta e datoria noastra de frati romani.
      • -2 (4 voturi)    
        despre Basarabia (Duminică, 21 august 2011, 9:33)

        acasa1284285656193 [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

        Stimabile,bati campii! Basarabia,ca si Bucovina de Nord,au fost hacuite de catre rusi
        la 26 iunie 1940 si nu in 1941!!
        Nu-ti mai pierde vremea cu goange despre o
        eventuala unire,aminteste-ti ce spunea marele
        Nicolae Iorga:..."DA,vrem Basarabia,dar fara
        basarabeni..."!! Oare de ce? Iti spun eu,daca
        romanii sunt socotiti DUPLICITARI,basarabenii
        sunt socotiti TRIPLICITARI,daca se poate spune asa!? Adica,una gandesc,alta spun si...alta fac.Populatie mai profitoare decat ei nu
        cred ca exista;le-a placut sa suga de la cat mai multe oi!!
        • +1 (3 voturi)    
          Du-te (Duminică, 21 august 2011, 17:26)

          Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui acasa1284285656193

          Da, anul este 1940, dar basarabenii sint tot fratii nostri romani, iar tu ai in prezent interese pro-rusesti pe care nu ne intereseaza sa le aflam.

          Nu te mai obosi sa ne acuzi de atitudine duplicitara, tocmai tu care te pretinzi roman si scrii cu dusmanie despre fratii tai. Du-te in Rusia, daca nu esti deja acolo, si scrie in chirilica ta despre rusi cit vrei. Noua nu ne trebuiesti.
          • -1 (3 voturi)    
            tot despre Basarabia (Duminică, 21 august 2011, 19:04)

            acasa1284285656193 [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

            Citindu-ti panseurile,parca l-am auzit pe
            primul presedinte al R.Moldova,dl.Mircea Snegur, care spunea ca trebuie sa ne tinem ca frati,insa branza-i pe bani.Refuz sa am asemenea frati.Cat priveste Rusia -
            acolo unde ma trimeti matale - las-o mai
            moale,ca s-ar putea sa-ti taie gazul la iarna! Si atunci sa te vad ce mai chitai!!
            Daca nu ai auzit de geopolitica,mai pune mana si citeste despre asta,caci cu nationalismul tau desantat nu prea ai fata
            de european!!!
            • +2 (2 voturi)    
              Ia si du-te (Duminică, 21 august 2011, 20:15)

              Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui acasa1284285656193

              Du-te inapoi de unde ai venit, ca Romania nu mai are nevoie de gazul vostru. Inchide vana de gaz si asteapta cit vrei sa ne milogim de voi. Du-te invirtindu-te cu geopolitica voastra antica si mentinerea sferei de influenta prin intimidare. N-avem nevoie de nici un fel de ajutor rusesc. Si nu mai dati tircoale Basarabiei ca o luati peste bot! Apropo, sefu tau stie ce "succese" ai tu pe site-urile romanesti?
    • +4 (4 voturi)    
      Chisinau nu-i Moldova, (Sâmbătă, 20 august 2011, 17:06)

      barghieru [utilizator] i-a raspuns lui kalu

      ieste doar capitala Moldovei. Mergi si tu pe la tzara,daca vrei sa auzi limba romana,ce o iubesc si moldovenii(nu numai tu).La Chisinau s-au "adunat" majoritatea rusilor cotropitori si "hotii" bastinasi(Plahotniuc,Filat..e.t.c.).Nu toti,care au redobandit cetatenia romana,au facut-o pentru "vize"(nici nu ieste nevoie de viza),nici n-au iesit din Tzara macar..Mai intreabate,de ce cei ce vorbesc rusa obtin mai usor cetatenie romana,iar "fratziorii" asteapta cu anii? Ieste usor sa arati cu degetul..Pai,in Bucuresti nu sunt gunoaie..?
    • +1 (5 voturi)    
      De acord (Sâmbătă, 20 august 2011, 20:14)

      ics [anonim] i-a raspuns lui kalu

      ...si din experienta mea, moldovenii sunt cam impostori. Profita de avantajele oferite si apoi nu isi respecta angajamentele. Am fost socat sa constat la colegi moldoveni cu cata fascinatie vorbesc despre rusi...dupa ce au proftat din plin de sprijinul material al statului roman, care le-a imbunatatit radical vitata. Imi pare rau ca trebuie sa o spun, dar cred ca acordarea cetateniei romane se acorda mult prea usor moldovenilor ; total de acord cu acordarea dreptului de munca in Romania, dar pentru mai multe drepturi fiecare sa arate ca le merita .
      • -1 (1 vot)    
        asa este (Duminică, 21 august 2011, 8:18)

        kalu [anonim] i-a raspuns lui ics

        tocmai asta vroiam sa zic...
  • 0 (0 voturi)    
    Parerea mea (Duminică, 21 august 2011, 4:54)

    annm [anonim]

    Nu vorbeste Filat sau alti basarabeni, vorbeste spaima introdusa in ADN.