UPDATE: Marius Lazurca, ambasadorul Romaniei la Chisinau: Cei 21 de suporteri dinamovisti, retinuti de autoritatile din Transnistria, au fost eliberati si sunt in drum spre Chisinau

de Redactia     HotNews.ro
Vineri, 19 august 2011, 12:28 Actualitate | Esenţial


Un grup de suporteri ai echipei de fotbal Dinamo Bucuresti este retinut de fortele transnistrene la una dintre vami, scrie in editia electronica de vineri Jurnal de Chisinau. Potrivit sursei citate romanilor li se cere sa dea cate 200 de euro de persoana pentru a li se permite sa treaca frontiera cu Republica Moldova.

UPDATE (ora 14:46): Ambasadorul Romaniei la Chisinau, Marius Lazurca, a precizat, pentru HotNews.ro, ca este vorba despre 4 autoturisme, si nu autocare, care transporta in total 21 de persoane ( 18 cetateni romani si 3 cetateni moldoveni). Un comisar de politie din Dubasari a luat legatura cu ei, iar in acest moment ei se indreapta catre Chisinau, nemaifiind retinuti de autoritatile din Transnistria. In aproximativ o ora, ei vor avea o intalnire cu ambasadorul Romaniei la Chisinau, Marius Lazurca.

Este vorba despre patru autocare cu suporteri dinamovisti si patru cetateni moldoveni. Acestia au asistat joi seara la meciul de fotbal de la Poltava, din cadrul Europa League, dintre Dinamo Bucuresti si Voskla Poltava, castigat de formatia ucraineana cu scorul de 2-1.

Update: Dupa sase ore petrecute in vama transnistreana, cele 4 autocare cu romani, printre care si 4 moldoveni, au reusit sa plece, insa sustin ca au fost nevoiti sa achite 250 de euro vamesilor transnistreni.

Update2: Un reporter dinamovist a declarat, pentru gsp.ro, ca li s-au cerut 50 de euro de persoana. "Deoarece Guvernul vostru ne numeste hoti si separatisti, am decis sa va cerem aceasta taxa. Daca nu platiti, nu treceti", ar fi spus vamesii transnistreni.
Se actualizeaza






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6148 vizualizari

  • +16 (18 voturi)    
    cred ca (Vineri, 19 august 2011, 13:12)

    blec-bierd [utilizator]

    romania ar putea recupera basarabia daca toate galeriile din fotbalul romanesc ar trece peste rivalitati si si-ar uni fortele,

    suporteri romani, treceti prutul !! :))))
  • +12 (12 voturi)    
    UEFA (Vineri, 19 august 2011, 13:17)

    bobo21 [utilizator]

    Ar trebui ca incompetentii de la FRF sa lase spriturile deoparte si sa contacteze UEFA.
  • +10 (10 voturi)    
    :))) (Vineri, 19 august 2011, 13:24)

    K.V [utilizator]

    daca ocolesc transnistria ies mai ieftin.
  • +7 (7 voturi)    
    continuarea? (Vineri, 19 august 2011, 13:24)

    Analfabet [anonim]

    vedeti ca sunt informatii noi. actualizati si aici.
  • +2 (6 voturi)    
    :)) (Vineri, 19 august 2011, 13:28)

    halimiaticucuveaua [utilizator]

    Si batuti si cu banii luati :)))))))
  • -13 (21 voturi)    
    ... (Vineri, 19 august 2011, 13:43)

    Io [anonim]

    Ca de obicei, o sa inceapa toata tara sa-i jeleasca, dupa care, tot ca de obicei, o sa aflam ca sunt sechestrati pentru ca unii dintre ei au "uitat" sa plateasca bunurile luate din vreo benzinarie.
    • +11 (15 voturi)    
      De ce spui asta? (Vineri, 19 august 2011, 14:32)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Io

      Pentru-ca este vorba de Romania si Transnistia?Atunci dute ma,undeva,de unde sa nu te mai intorci.Jigodie tradatoare a neamului romanesc.
      • -3 (9 voturi)    
        Nu, domnu' Vadim (Vineri, 19 august 2011, 14:47)

        Io [anonim] i-a raspuns lui mircea

        Ci pentru ca e vorba de suporterii dinamovisti, recunoscuti pentru aventurile lor peste hotare.
        • +7 (7 voturi)    
          ba da domnu' io (Vineri, 19 august 2011, 15:35)

          ezechiel [anonim] i-a raspuns lui Io

          Cand vamesul le spune ca li se cer banii respectivi pentru ca guvernul nostru ii face hoti, este mai mult decat evident ca de acelasi tratament ar fi avut parte orice roman. Explicatia ta tine de domeniul frustrarii si al prostiei, de altfel specifice noua romanilor.
          Cand spui "suporterii dinamovisti recunoscuti pentru aventurile lor" generalizezi, iar eu as putea spune ca in acest caz ne meritam imaginea in Europa pentru ca romanii fura mai abitir ca orice alt neam prin vest. Iti convine hotule?!? :))))))
          • -2 (4 voturi)    
            .... (Vineri, 19 august 2011, 16:05)

            Io [anonim] i-a raspuns lui ezechiel

            1. Nu generalizez, pentru ca nu ma refer la toti suporterii dinamovisti, ci doar la unii dintre cei care isi insotesc echipa prin deplasari. Aia care vroiau sa deschida usa avionului Blue-Air in zbor.
            2. Nu stii ce inseamna "frustrare", dar folosesti termenul ca e la moda. Stai linistit, 80% din oameni fac la fel.
            3. Ceea ce ar fi spus vamesul e deocamdata doar versiunea alor nostri.
        • 0 (0 voturi)    
          Mama ce eroi transnistrenii... (Vineri, 19 august 2011, 22:28)

          Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui Io

          ...cei corecti...iecstraordinar mai Io...tati, hai sa-ti spuna adevarul un (biet) stelist : vamesii transnistreni sunt niste alcoolici rezultati din acuplarea altor alcoolici notorii si cam miros a transpiratie...hai ca nu sunt US Marshall...
    • +1 (5 voturi)    
      ... (Vineri, 19 august 2011, 16:25)

      Arkan [anonim] i-a raspuns lui Io

      Saracule, ii stiu, unde te pot cumpara cu totul, asa ca lasa ciocul mai mic.
      Stiu ce inseamna sa fii abuzat de tot felul de militii comuniste, asa ca nu vad sa fie ceva de ras.
  • -1 (3 voturi)    
    Apropo... (Vineri, 19 august 2011, 14:12)

    Io [anonim]

    Nu e vorba de 4 autocare, ci de 4 automobile.
  • +1 (3 voturi)    
    autocare? (Vineri, 19 august 2011, 14:19)

    Andrei [anonim]

    Pe GSP zice limuzine. SI zice ca-s 20 de suporteri in total...
  • -1 (7 voturi)    
    Hmm... (Vineri, 19 august 2011, 14:30)

    Lutu [anonim]

    pe alt site de stiri sportive, autocarele erau de fapt limuzine si in total erau 20 de persoane. Era vorba de 200 de euro per masina, nu per persoana si pana la urma s-a ajuns la 20 de euro per persoana si au trecut. Acuma nu stiu cine minte, cert e ca pe site-ul sportiv se spune si motivul pentru care s-a cerut taxa, nu stiu daca e adevarat, dar stiu ca hotnews nu-l va publica niciodata pentru ca e site basist.
    Mirare ar fi sa imi publice commentul !
  • +4 (8 voturi)    
    Suporteri retinuti (Vineri, 19 august 2011, 14:50)

    Nae [anonim]

    Nu am inteles expresia : " un reporter dinamovist "
  • +4 (4 voturi)    
    asteptam... (Vineri, 19 august 2011, 14:51)

    me [anonim]

    cu interes o reactie din partea ambasadei, a frf eventual a guvernului...
    sa vedem pentru ce platim taxe si daca sunt in stare sa-si apere oamenii de la care primesc bani ca sa functioneze...

    probabil o sa se intample ca in celelalte cazuri aproximativ similare: mortu e de vina...
  • 0 (4 voturi)    
    ... (Vineri, 19 august 2011, 15:06)

    x [anonim]

    erau autoturisme, nu autocare. le-o cerut 250 de euro taxa in total, nu 200 de persoana. mai trebe sa aflam ca erau stelisti, nu dinamovisti.
    • 0 (0 voturi)    
      sunteti duri (Vineri, 19 august 2011, 18:22)

      K.V [utilizator] i-a raspuns lui x

      conteaza daca e o persoana sau 50?;o masina sau 3 autocare?IDEEA E CA AU TAXA.mai trebuie sa aflam ca erau maimute si nu oameni :)) vorbesti aiurea
  • +12 (12 voturi)    
    din tiraspol (Vineri, 19 august 2011, 15:06)

    ivan turbinca [anonim]

    Asta e ca si aia cu "daca ne mai faceti criminali va omoram" :)

    Daca ne faceti hoti scoateti 20/euro de persoana ptr nimic. S-au facut hoti ei singuri.
    • +5 (5 voturi)    
      ...exact..!..QED ! (Vineri, 19 august 2011, 15:49)

      bm [anonim] i-a raspuns lui ivan turbinca

      ..asta voiam sa spun si eu !
  • -2 (4 voturi)    
    . (Vineri, 19 august 2011, 16:22)

    Rromanika [anonim]

    Asta pentru ca numai niste suporteri dinamovisti cu tigva goala pe interior ar fi putut sa o ia prin Transnistria in conditiile in care se stie ce "relatii" avem cu ei. :)))))) Pacat ca nu i-au pus sa strige "Hai Steaua si Rapid !" de 50 de Euro. :)))))))))
    • -1 (1 vot)    
      Ciudata gandire.Esti tigan? (Vineri, 19 august 2011, 18:47)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Rromanika

      Romania.Tu nu stiu cu cine tii.Sa treci pe la Dinamo pentru o legitimatie de dusman.Sa stim cu cine mergem la drum.
  • +4 (4 voturi)    
    nu va mirati (Vineri, 19 august 2011, 17:17)

    FLORIO [utilizator]

    Ca si la noi in delta trebuie sa platiti comunistilor sa intrati. Parca delta apartine lui Vantu si Nastase. Mai alegeti usl si veti plati din judet in judet. Mazare a facut deja de mult bariere. Ce ar fi sa incepem sa ne facem noi curatenie in ograda si sa ne uitam dupa aceea la vecini?
  • +4 (4 voturi)    
    pai asta si arata ca sunt - hoti si separatisti (Vineri, 19 august 2011, 20:30)

    flo [anonim]

    "Deoarece Guvernul vostru ne numeste hoti si separatisti, am decis sa va cerem aceasta taxa. Daca nu platiti, nu treceti" - pai iata explicatia pentru care sunt numiti hoti si separatisti, un exemplu mai bun nu gaseai.

    Reprezentantii Romaniei si autoritatile RM trebuie sa actioneze si sa-si apere cetatenii de aceste abuzuri. Liderii separatisti ar trebui declarati persoane non-grata si sa nu li se permita sa calatoreasca in UE si RM daca nu inceteaza cu astfel de practici.
  • -1 (3 voturi)    
    Deci.... (Vineri, 19 august 2011, 23:59)

    to'a'rsi [anonim]

    1. Nu erau autocare (adica peste 100 persoane) ci automobile (cca. 20 persoane).
    2. Nu li s-au cerut 200 de euro de persoana ci .....vreo 50 de automobil.
    3. CEEA CE ESTE DESCRIS IN ARTICOL ESTE ADEVARAT, SAU DOAR O INVENTIE TIPIC VALAHA??? (remember: 64000 de morti la revolutie!!).
    4. Concluzie: toata istoria din articol este o pura inventie, la recomandarea unor factori politici locali, adica din Ro. In realitate, nimeni nu a cerut nimic, totul a fost un montaj de compromitere a.....(stiti voi cui).
  • 0 (0 voturi)    
    inventie? (Sâmbătă, 20 august 2011, 13:14)

    silu [anonim]

    Atentie! Chestia aceea cu 70.000 de morti (ca la atat ajunsese „licitatia” la un moment dat, nu la 64) NU este nici pe foarte departe o inventie romaneasca si cu atat mai putin „tipica” (?!). Inventie a fost, dar nicidecum una romaneasca, ci tot a „toars-ilor” de la Est.
    In rest, guvernul roman ii face exact ceea ce sunt (faptul ca si la noi exista hoti, nu e defel o scuza pentru ei). De altfel, Smirnov si familia lui au „beneficiat” de multa vreme de o interdictie la intrare in spatiul Uniunii Europene, asa cum sugera cineva mai sus...
    • 0 (0 voturi)    
      Informare insuficienta (Sâmbătă, 20 august 2011, 14:09)

      to'a'rsi [anonim] i-a raspuns lui silu

      Produsul 64-70000 (sau oricat mai simti nevoia) este foarte romanesc, pentru a "justifica" genocidul pe care il speram cu totii - ca sa fim POPOR MARTIR. Pentru informarea ta, sunt destul de multi care au absoluta convingere ca minerii au omorat peste 500 de demonstrantii din Piata Univ. Sau ca, in perioada 1948-1964, comunistii au exterminat peste 2 milioane de conationali.
      Desigur, mai este un popor care are volumul standard de 6 mil. victime in perioada nazista, dar.....el este Poporul Ales, nu o adunatura de moldovalahi, care adora martiriul. A se vedea istoria Ro., cu accentul pus pe suferintele induse de turci, rusi, unguri, bulgari etc., ca mod de justificare a nereusitelor nationale in prezent. Astept contraargumente CIVILIZATE (de insulte si injuraturi suntem cu totii satui, nu-i asa?).