Daniel Funeriu: Inchiderea a aproximativ 1.500 de scoli - "ghetouri educationale" - reprezinta iesirea din minciuna

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 18 august 2011, 19:53 Actualitate | Esenţial


Aproximativ 1.500 de scoli au fost inchise in ultimul an, acestea neputand fi numite unitati de invatamant, ci ghetouri educationale, a declarat, joi, pentru Mediafax, ministrul Educatiei, Daniel Funeriu, precizand ca inchiderea acestor scoli reprezinta "iesirea din minciuna".

"O cifra finala privind reteaua scolara vom avea la 12 septembrie, pentru ca mai sunt unele mici modificari. In anul scolar 2009-2010 aveam 8.741 de scoli cu personalitate juridica. Preconizam pentru inceputul anului scolar 2011-2012 un numar in jur de 6.500 de unitati cu personalitate juridica, deci acest lucru inseamna numar de personalitati juridice redus cu 25 la suta. In mandatul meu am inchis aproximativ 1.500 de unitati care nu puteau fi numite scoli, ci ghetouri educationale", a spus Daniel Funeriu.

Ministrul Educatiei a precizat ca reducerea cu aproape 25 la suta a unitatilor de invatamant cu personalitate juridica inseamna de fapt reducerea functiilor de conducere, respectiv directori, directori adjuncti, secretare, contabili, personal care nu este implicat in procesul de invatamant, a explicat ministrul Educatiei.

"Poti sa faci exact acelasi lucru cu un numar mai mic de functii de conducere, mai putini directori, mai putini directori adjuncti, mai putini contabili, mai putin personal care nu este implicat direct in procesul de invatamant. Am vazut ca uneori se urla isteric din partea opozitiei ca se inchid scoli. Da, asa este, dispar structuri administrative - nu ma refer la sali de clasa - care toaca bani. De ce trebuie sa existe doua scoli situate vizavi, cu numar mic de elevi, dar care fiecare are director, director adjunct, secretara, contabil? Inutil. Bani tocati. Asa se rasplatea o anumita clientela politica, pe care eu am refuzat-o, ea nefiind in interesul invatamantului. Am refuzat ca ea (clientela politica, n.r.) sa consume banii care sunt destinati elevilor", a mai spus Funeriu.

El a adaugat ca isi asuma inchiderea scolilor pentru ca, in opinia sa, asta inseamna "iesirea din minciuna".

"Iesirea din minciuna este durereoasa, cum probabil a fost si rezultatul de la bacalaureat, in prima instanta, dar care apoi a fost salutat de foarte multa lume. Asa este si cu inchiderea scolilor. Asumarea acestui lucru reprezinta iesirea din minciuna", a mai spus Funeriu.

Ministrul Educatiei considera ca este mai bine ca un elev sa fie transportat in conditii de maxima securitate la o scoala aflata la cativa kilometri de casa dar unde se face carte, decat sa fie mentinut langa casa si sa invete in "unitati care seamana cu ghetorile" si in care predau cadre didactice necalificate.

"Care este oportunitatea educationala a unui elev care merge la scoala situata la 500 de metri de casa, dar aceasta este vetusta, cadrele didactice sunt necalificate sau prost calificate, merge intr-o clasa in care invata simultan clasele I, a II-a, a III-a, a IV-a, fata de oportunitatea educationala a acestui copil transportat in conditii absolut decente. Este exclus sa inchidem scoli unde nu poate fi asigurat transportul. Deci, oportunitatea educationala a acelui copil fata de oportunitatea educationala a unui copil pe care il transporti un kilometru sau doi, in conditii decente, repet, intr-o clasa in care invata cu 15-20 de copii, cu un cadru didactic calificat. Asta este minciuna care a fost spusa romanilor de mult timp, scoli care nu produceau nimic altceva decat oportunitati educationale scazute pentru copii", a mai spus ministrul Daniel Funeriu.

Ministrul Educatiei a afirmat ca in scolile inchise au fost abuzuri si de alt tip, fiind facute "investitii faraonice" in unitatile de invatamant care urmau sa nu mai aiba elevi.

"Repet, poate fi utilizat acest lucru ca munitie electorala, dar romanii nu mai pot fi mintiti perpetuu. Cred ca asta este adevarul si trebuie asumat. O scoala cu personalitate juridica poate avea mai multe structuri. O scoala de comuna care are scoli in mai multe sate, dar cu o singura conducere. Nu interesele meschine politice trebuie sa decida ceea ce se intampla in scoala, nu putem accepta tot felul de structuri", a mai spus Daniel Funeriu.

Echipa Ministerului Educatiei a inceput evaluarea retelei scolare in octombrie 2010. Ministrul Daniel Funeriu a precizat ca reteaua scolara este la nivelul autoritatilor locale, iar acestea au un cuvant foarte important de spus








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2648 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    scoala in romania a devenit... (Joi, 18 august 2011, 20:04)

    cuba [anonim]

    ceea ce politicul este ptr administrarea romaniei. totul se cumpara, nu se urmareste profesionaismul. cum naiba sa cumperi diplome si examene la facutatile de stat din romania???? asta e infractiune, toti sint partasi, stat mafiot.
    • 0 (0 voturi)    
      din pacate (Joi, 18 august 2011, 21:21)

      sellerman [utilizator] i-a raspuns lui cuba

      din pacate a devenit infractiune sa faci o facultate pe bune, nu sa cumperi diploma, cam asta e procentajul.

      Dar asta e, ne cam meritam soarta.
    • 0 (0 voturi)    
      Cea mai simpla metoda (Joi, 18 august 2011, 21:33)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui cuba

      Cea mai simpla metoda de combatere, este crearea de catre Ministerul Invatamantului a unui site in care sa verifici on-line veridicitatea unei diplome.

      Asa cum verifici codul CUI al unei firme.

      In fapt si la masini se poate face un site (in alte tari exista VIN CODE) si poti afla din start daca masina e masluita.

      Dar masurile cele mai simple sunt cele mai greu de implementat, intr-o tara in care tot prostul trebuie sa poata fura sau , daca nu reuseste, sa primeasca ceva ajutoare... "asistenta sociala".
    • +1 (1 vot)    
      Pai PSD-ul ce a facut anii astia? (Joi, 18 august 2011, 22:04)

      Gigi Berlogea [anonim] i-a raspuns lui cuba

      Nu vezi ca cei mai inraiti aparatori ai vechii structuri a Min Ed sint PSD-eii? Cum sa nu fie, priviti ce agramati au in partid in functii cheie. Normal ca aia isi dau cu diploma in cap si au nevoie de chestii gen Spiru Haret!
  • -2 (4 voturi)    
    Bravos natiune . . . (Joi, 18 august 2011, 22:05)

    Labiel Cufureariu [anonim]

    Vor fi lipsiti de educatie cei care au cele mai mari nevoi de educatie.
    In mod clar, masurile aberante vor inceta numai atunci cand 'acesti bolnavi care ne guverneaza' nu mai vor avea functionalitatea de a conduce.
    Probabil urmatoarea masura va fi sa ne extermine ca sa 'salveze natura'.
    Daca tot aplica criterii economice de ce nu privatizeaza sistemul de invatamant, ca sa intelegem ceva pana la urma. Si in aceste conditii profesorii buni sunt cautati, cei slabi sunt trimisi la capsuni.
  • -3 (5 voturi)    
    minciuna (Joi, 18 august 2011, 22:37)

    vlad [anonim]

    fiecare epoca are scenariul ei cu minciuni mai mult sau mai putin adevarate dar scenariul ministrului actual cu inchiderea scolilor este un scenariu catastrofal ,cred ca mai mult nu-l duce mintea ,pacat de tara asta si de locuitorii ei,ca are un astfel de ministru la educatie ,acesta nu cred ca este bun nici de sofer de autobuz care sa transporte elevii la scolile nedesfintate
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo, Funeriu! (Joi, 18 august 2011, 22:52)

    Emil Musat [anonim]

    Bravo, Funeriu! Apreciez in mod deosebit vocabularul tau si modul in care pui problema. I-auzi una! Oportunitati educationale! Imi place. Pai ce oportunitati educationale pot sa le ofere copiilor care se pregatesc sa fie performanti in societatea cunoasterii din secolul XXI niste indivizi numiti profesori care nu au adresa de mail si nu au nici o idee despre navigatul pe Internet.
  • -1 (1 vot)    
    D-le ministru ai dreptate (Joi, 18 august 2011, 22:59)

    ilie [anonim]

    D-le ministru ai dreptate ! Din '90 de cand ROM sau ROU ( cum scrie pe CI ) a adoptat sistemul socio - economic al statului milog , corupt ,politienesc , creditat de marile finante , cu o cultura de ghena si un invatamant de jena masurile dumitale erau necesare ! Se vede ca ai trecut prin zona LUI PROCUST : au ramas picioarele , ca peste umeri nu vad nimic
  • -4 (4 voturi)    
    mda (Joi, 18 august 2011, 23:07)

    De la Nistru pân' la Tisa [anonim]

    Ieşirea din minciună va fi atunci când acest fariseu va arăta diploma de bac.
  • +1 (1 vot)    
    tare asta (Vineri, 19 august 2011, 10:53)

    Ava [anonim]

    Astept cu rabdare sa se inchida si 1.500 de biserici... sa se pastreze diferenta!
    Trist.
  • 0 (0 voturi)    
    Particular (Vineri, 19 august 2011, 13:38)

    Dan [anonim]

    Totusi am auzit ca s-au angajat in ultimii 4 ani vreo 5000 de contabili in toata tara, adica la vreo 2-3 scoli cate un contabil. Nu era mai simplu sa se faca un program software sa se calculeze salariile personalului de catre director(manger) ? Pe contabili ii asteptam in mediul privat, este loc pentru ei.
    • 0 (0 voturi)    
      confuzezi (Vineri, 19 august 2011, 17:36)

      sellerman [utilizator] i-a raspuns lui Dan

      contabilul nu face doar calcul de salarii, mai intereseaza-te
      • 0 (0 voturi)    
        Ce face contabilul la o scoala? (Sâmbătă, 20 august 2011, 20:05)

        Dan [anonim] i-a raspuns lui sellerman

        Spune-mi tu prietene cine facea acele calcule inainte de fi angajati acesti contabili, eu daca lucrez in mediul privat nu prea inteleg angajarea a inca 5000 de oameni !
        • 0 (0 voturi)    
          ai idee (Luni, 22 august 2011, 21:33)

          sellerman [utilizator] i-a raspuns lui Dan

          de contabilitate si ce inseamna ea? ma indoiesc ca ai.
          Despre cei 5000 de oameni , crede-ma ca nu am habar de ce si pe ce functii s-au angajat, ar trebui intrebati cei ce au facut aceste angajari.