Traian Basescu despre decizia Chisinaului de a inlocui "Istoria Romanilor" cu "Istoria": Nu ne suparam, dar o sa tinem minte!

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 18 august 2011, 14:32 Actualitate | Esenţial


Presedintele Traian Basescu a reactionat, joi, la decizia ministerului Educatiei de la Chisinau de a comasa disciplina "Istoria Romanilor" si "Istoria Universala" intr-un curs unic, numit "Istorie". Aflat in vizita la Sulina, in cadrul unei tabere de vara pentru tinerii romani din diaspora, acesta a spus ca nu se supara pe decizia autoritatilor de la Chisinau, dar "va tine minte", relateaza Unimedia.md.

"Pentru noi este o dezamagire decizia Chisinaului. Asa o interpretam politic. Este greu de inteles cu atat mai mult cu cat acum doi ani au fost solicitate carti de "Istoria Romanilor". Am facut pe cheltuiala statului roman 450.000 de manuale si iata ca anul acesta se scot din program. Am inteles ca "Istoria romanilor" ramane in interiorul noilor carti. Nu ne vom supara pe Moldova, dar o sa tinem minte. Cu sau fara "Istoria romanilor" la Chisinau, noi ne bucuram ca veniti sa studiati, sa locuiti si sa munciti in Romania. Aceasta ma face sa va respect foarte mult", a spus Basescu.

Ministerul Educatiei din Republica Moldova a anuntat recent ca, incepand cu acest an de invatamant, disciplinele "Istoria romanilor" si "Istorie universala" vor fi cumulate, pentru a decongestiona curricula scolara. Ministrul moldovean al Educatiei, Mihai Sleahtitchi, a afirmat ca istoria romanilor va fi studiata si in continuare in scolile din R. Moldova. Liberalii au condamnat decizia Guvernului si au solicitat Ministerului Educatiei  restabilirea in mod urgent a celor doua discipline de studiu - Istoria Romanilor si Istoria Universala. Democratii nu si-au anuntat pozitia referitor la acest subiect.

Basescu: Bursele acordate vorbitorilor de limba romana nu vor scadea
    
Presedintele Traian Basescu le-a dat asigurari, joi, tinerilor romani din diaspora prezenti la tabara de vara de la Sulina ca numarul burselor acordate vorbitorilor de limba romana nu va scadea, punctand ca in cazul Republicii Moldova exista si o "obligatie morala" in acest sens, transmite Agerpres.

"Nu, categoric nu vor fi schimbate, pentru ca Romania are o obligatie morala fata de Republica Moldova si nu cred ca o sa apara un politician care sa spuna: reducem numarul de posturi, ca anul trecut s-a facut trecerea de la 2.100 la 5.000 de burse pentru vorbitorii de limba romana, nu numai din R. Moldova, dar si din jurul frontierelor, altele decat cea cu R. Moldova. Deci, nu, nu se va schimba nimic, dimpotriva, eu cred ca orice guvern va cauta sa mareasca asistenta data tinerilor romani din R. Moldova si din jurul frontierelor, pentru ca, fie ea si criza profunda, cum am avut noi anul 2009 si 2010, este ceva care e deasupra banilor si acest ceva care e deasupra banilor este obligatia fata de romanii din afara frontierelor. De aceea, nu cred ca cineva va cobori cifrele, ele vor fi continue, intr-o crestere rezonabila, in asa fel incat sa nu deranjam nici statele vecine", a spus Basescu, intrebat de unul dintre tinerii prezenti la tabara de la Sulina daca dupa incheierea mandatului sau este posibil sa se modifice numarul de burse acordate etnicilor romani din afara granitelor.

Basescu: Este deschidere privind aderarea R. Moldova la UE, dar nu la nesfarsit; nesfarsitul e aproape

Basescu i-a atentionat pe liderii politici de la Chisinau ca exista deschidere in ceea ce priveste aderarea R. Moldova la UE, dar ca fereastra nu ramane deschisa la nesfarsit, iar "nesfarsitul nu este departe", relateaza Mediafax.

"Procesul de integrare a Republicii Moldova in UE depinde strict de oamenii politici de la Chisinau. In momentul de fata, exista deschidere fata de Republica Moldova, dupa castigarea de doua ori a alegerilor de catre alianta, exista deschidere, dar Republica Moldova trebuie sa inteleaga ca nu ea este prioritatea UE", a declarat Traian Basescu, joi, la Scoala de vara ARC 2011 de la Sulina, raspunzand unei intrebari care i-a fost adresata de un participant din Moldova.

El a afirmat ca prioritatile Uniunii Europene sunt criza economica si perspectivele de dezvoltare.

"Faptul ca dupa alegeri pentru a doua oara politicienii de la Chisinau nu reusesc sa desemneze un presedinte, un sef al statului, este extrem de neplacut pentru aprecierile care se fac in spatele usilor inchise, si acolo sunt aprecierile adevarate. Pare a fi o incapacitate de a se lua decizii politice importante. Nu as vrea sa va spun cum se motiveaza de catre oamenii politici din Occident aceasta incapacitate. Moldova a avut o fereastra deschisa dupa cea de-a doua victorie a aliantei in alegeri. Trebuie sa tina cont ca nu ramane deschisa la nesfarsit. Este esential sa se inteleaga. Eu cred ca acest nesfarsit nu este departe", a atentionat seful statului roman.

De asemenea, Basescu a afirmat ca R. Moldova este etichetata ca fiind in criza politica.

"Deja sunteti de trei ani de criza politica si cred ca deja ajunge. Procesele de adaptare a economie, a structurilor administrative, politice au inceput. Din pacate, in ultima vreme, nu mai sunt convingatoare. Depinde numai de oamenii politici de la Chisinau cat de rapid pot avansa catre UE si va spun ca este un tren extraordinar", a mai spus seful statului roman.

El a mai spus ca Republica Moldova trebuie sa fie inclusa in pachetul Balcanilor de Vest si a tinut sa precizeze ca nu face observatii oamenilor politici de la Chisinau, ci raspunde sincer unei intrebari.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















6233 vizualizari

  • -21 (29 voturi)    
    Degeaba... (Joi, 18 august 2011, 14:48)

    des [anonim]

    Degeaba o mai dregeti cu afirmatii populiste!
    Pentru foarte multi ati disparut dupa exprimarea punctului de vedere privind Rosia Montana!
    As vrea sa imi pot lua inapoi ultimele voturi!
  • -8 (42 voturi)    
    eu nu pricep (Joi, 18 august 2011, 14:51)

    alina [anonim]

    ce atata chinuiala cu moldovenii aia?
    oricum sunt rusofoni si oricum ne ajung aia pe care ii avem deja...

    sa ramana in saracia lor ca eu una nu ma supar
    • +20 (34 voturi)    
      pt ca (Joi, 18 august 2011, 15:11)

      PaulR [utilizator] i-a raspuns lui alina

      Din fericire Romania a avut si mai are (putini dar mai sunt) oameni politici care vad ceva mai departe de lungimea nasului.

      Inainte de fi rusofoni 94,62% dintre moldoveni sunt romanofoni.
      Numarul celor care vorbesc si rusa pe langa romana este in continua scadere. Este un proces de durata, asa ca incearca as privesti ceva mai departe de o saptamana.
      • -6 (30 voturi)    
        lasa (Joi, 18 august 2011, 15:44)

        alina [anonim] i-a raspuns lui PaulR

        las ca ajunge o moldova intreaga care tot voteaza comunistii de 20 de ani incoace, nu ne mai trebuie si aia de peste prut ca sa mareasca numarul celor cu mana intinsa la stat.
        20 de ani si moldovenii nostrii nu au priceput nimic, o generatie sacrificata asteptand sa se desptepte astia, dapoi sa li se dubleze numarul cu basarabenii.
        • +10 (24 voturi)    
          generalizari stupide (Joi, 18 august 2011, 16:06)

          PaulR [utilizator] i-a raspuns lui alina

          Afirmatii de tipul 'moldovenii voteaza comunisti', 'restul Romaniei lucreaza, moldovenii stau cu mana intinsa' nu sunt decat generalizari stupide.

          Alina, fara voturile din Moldova (de la noi) nici cei pe care ii sustii tu nu ar fi castigat alegerile.
          Sunt unele judete in Moldova care sunt mai dezvoltate decat altele din restul tarii (compara Iasi sau Bacau cu Teleorman sau Calarasi).
          • 0 (10 voturi)    
            De ce stupide? (Vineri, 19 august 2011, 7:52)

            iko [anonim] i-a raspuns lui PaulR

            Cand noi ne luptam sa scapam de Iliescu ei votau la greu cu comunistii. Le-am intins mana de mai multe ori iar ei tot anti romani si comunisti continua sa fie.

            Am zis ca treaba asta cu limba si istoria romana tine de faptul ca sunt comunistii la putere, dar iata ca si "democratii" lor au aceeasi ura fata de Romania.
      • +15 (17 voturi)    
        in ww2 (Joi, 18 august 2011, 16:00)

        Ghita [anonim] i-a raspuns lui PaulR

        ni s-a spus sa parasim basarabia.
        am parasit-o, fara a trage un glont.
        cred ca le suntem datori romanilor.
    • +4 (8 voturi)    
      Ai muncit tu pentru moldoveni? (Joi, 18 august 2011, 22:10)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui alina

      Esti destul de inculta ,daca totul in privinta bunastarii se reduce la faptul ca sunt judete in Moldova care au votat cu PSD.Nu stiu cu ce partid simpatizezi,dar nu te-ai intrebat cum de PSD a facut organizatii in fiecare satuc,iar partidul tau nu.Oamenii aceia,chiar daca au vrut altceva nu au avut cu cine.Au fost uitati de partidele democratice.Te-ai intrebat ,ca un exemplu,cate organizatii noi a sustinut PDL cat a fost la guvernare.Eu stiu localitati(municipii,orase)unde organizatia PDL nu are un sediu,dar PSD se lafaie in spatii de multe ori peste necesitati.Unii vor ca democratia sa vina asa de la sine.Unii activisti PDL stau cu geanta cu acte pe genunchi si tin sedintele pe unde apuca,de multe ori prin carciumi,ceia ce nu-i o nota buna pentru comunitate.Si asta nu numai prin Moldova.Oltenia ,Teleormanul nu difera cu nimic de Moldova.
    • 0 (2 voturi)    
      simplu : voturi . (Vineri, 19 august 2011, 12:22)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui alina

      ;)
  • -14 (14 voturi)    
    L acearta... (Joi, 18 august 2011, 14:53)

    rocker [anonim]

    Hai , pune ochiul ala pe ei si ia-te la cearta si cu astia...
    • +14 (14 voturi)    
      Comment sters de user (Joi, 18 august 2011, 15:07)

      florinelul [anonim] i-a raspuns lui rocker

  • +2 (14 voturi)    
    DIN PACATE (Joi, 18 august 2011, 15:00)

    pointless man [utilizator]

    propria istorie a romanilor este varza inca dinainte de comunism. Adica este un amalgam de lozinci patriotarde, minciuni chioare si perdelute acoperind "pudic" ce nu ne convine.

    Fără cip-uri implantate, fără hipnoză, fără şmecheriile teroriste bolşevico-naziste, generatia parintilor mei a fost astfel transformata in carne de tun. La fel şi prin vecini !!!

    Sa nu fiu gresit inteles: tatal meu a luptat ca militar de cariera si nu am nimic de contestat privind mobilurile participarii Romaniei la al Doilea Razboi Mondial. Dar am o carte de istorie moderna si contemporana din 1930 absolut infernal de mincinoasa privind Primul Masacru Mondial. Prin propria inteligenta tatal meu s-a desprins de toxicele neadevaruri invatate spunind: "Mai bine o pace strimba decit un razboi drept".

    Posibil sa fiu confuz dar este foarte greu a condensa ceea ce am aflat citind, citind, citind (vorba lui Tudor Calin Zarojanu - sau a lui Lenin, dar invers).

    NU VA LASATI GIDILATI LA SENTIMENT DE OTREPE GEN VADIM TUDOR sau SERGIU NICOLAE(CEAUSE)SCU. Ecaterina Teodoroiu v-ar scuipa din mormint ! Cititi-l pe Profesorul Lucian Boia !
    • +8 (8 voturi)    
      si? (Joi, 18 august 2011, 15:21)

      PaulR [utilizator] i-a raspuns lui pointless man

      Ok, dar ce vrei sa spui de fapt?

      Ce are de a face calitatea proasta a cartilor de istorie din interbelic sau din comunism cu faptul ca acum in R.Moldova elevii nu vor mai avea manuale de Istoria Romanilor?

      Au trecut peste 20 de ani de la schimbarea de regim din '89. De cativa ani buni majoritatea manualelor de istorie existe pe piata sunt respirabile adica au renuntat in mare masura la bagajul nationalist.

      De acord, cititi-l pe Boia dar mergeti si cititi si manualele de istorie actuale inainte de a va razboi cu balaurii rapusi deja.
      Vremea de exprima frustrari privind educatia istorica nefericita la care ati fost supusi acum cateva decenii a trecut totusi.
    • +3 (7 voturi)    
      Cine sunt autorii acelei carti? (Joi, 18 august 2011, 15:36)

      calator [anonim] i-a raspuns lui pointless man

      Tampenii s-au scris de cand e lumea si pamantul. Daca tot ai aruncat piatra, spune cine sunt autorii si indica titlul acelei carti. Din cate stiu eu, exista la vremea respectiva si cenzura. Si tot atunci existau Iorga, Giurescu, Dragomirescu. Cu putin inainte murisera Xenopol, Onciu si Parvan. Greu de crezut ca respectivii nu au scris o istorie a romanilor cat de cat credibila.
    • -3 (5 voturi)    
      Hait! (Joi, 18 august 2011, 16:25)

      Tura de noapte [anonim] i-a raspuns lui pointless man

      Shefu, vezi ca Lucian a lu Boia a fost un secretar de partid de succes inainte sa ne impartasheasca din istoria lui. Ca a mea nu ie.
      • +5 (5 voturi)    
        DOMNILOR ! SHEFU LU' KK ! (Joi, 18 august 2011, 17:17)

        pointless man [utilizator] i-a raspuns lui Tura de noapte

        Va citez din carte de istorie de liceu 1930 a lui Orest Tafrali membru corespondent al Academiei:

        Viena făcù imediat responsabilă Serbia de crima dela Serajevo. Un conflict diplomatic se iscă numai decât. Austro-Ungaria acuză Statul sârbesc de toleranţă pe teritoriul lui a unor societăţi naţionaliste, care turburau liniştea vecinilor. Ii cerù deci, să le desfiinţeze îndată. Serbia, sfătuită de puteri, mai ales de Rusia, acceptă. Austro-Ungaria însă cerù printr’un ultimatum, casă-i permită pe teritoriul Statului serbesc un control judiciar şi poliţienesc, ceeace constituià o atingere a suveranităţii lui. Şi totuşi, cu toate că şi această cerere, care păreà inadmisibilă, fusese primită, Austro-Ungaria declară războiu Serbilor, iar Belgradul fu numai decât bombardat.

        Mai citez ce am scris in continuare

        Sfîntă mare neruşinare ! Asta băga în capul copiilor născuţi chiar la 1914 Orest Tafrali, un istoric tulceano-ieşean, membru corespondent al Academiei ! Autorul mărturiseşte că, încercînd să scape din capcana manualului unic comunist, a citit şi reţinut ticăloşia de mai sus (tot pe la 16 ani). Apoi a trăit o bună bucată de vreme cu impresia că Rusia a fost un factor moderator în criza din vara lui 1914, iar Serbia total nevinovată.

        Mai departe nu e loc pentru toate argumentele si tot ce ar fi de comentat. Observ ca v-am atins la un soi de fibra nationalista bazata pe impresia ca actualele manuale ar fi respirabile. E PREA PUTIN ! MULT PREA PUTIN. Minciunile acumulate in 100 de ani trebuiesc demontate complet altfel NI SE PARE CA RESPIRAM si de fapt tragem pe nas ceva mai rau decit marijuana. Iar pe Iorga nu-l mai citati drept etalon al istoriei obiective - s-a amestecat prea mult in politica. Asasinarea lui este o mare porcarie dar nu scuza derapajele prin care a deformat fapte evidente in favoarea propagandei aliate (Antanta). Si mai are suficiente defecte d.p.d.v. stiintific.

        Tura de noapte - nu merita nici un... dar mi-te vreun raspuns.
  • -4 (4 voturi)    
    Base neinfricat (Joi, 18 august 2011, 15:38)

    exx [anonim]

    Si acum, toata lumea in cor:

    MAMA, CE LE-A ZIS-O!!
  • -6 (6 voturi)    
    ranchiuna baseasca (Joi, 18 august 2011, 15:50)

    panfilica [anonim]

    asta va fi pomenirea lui in istorie.
    nu vad nimic ofensator.
    oricum, cred ca in bassarabia se invata mai multa istorie, in scoala, decat in ro.
    • -1 (1 vot)    
      postaci ! (Vineri, 19 august 2011, 16:04)

      panfilache [anonim] i-a raspuns lui panfilica

      utiili arzatori (de gaz), ce v'a deranjuit mai tare, ca l'am facut pe base ranchiunos, lucru dovedit, sau ca in ro se invata mai putina carte decat in basarabia ?
      iesiti pe strada si intreabati de data proclamarii independentei de stat in ro, sau data unirii. vezi cam ce raspunsuri primiti.
      sunt sigur ca basarabenii stiu mai bine care a fost data unirii cu tzara, decat romanii care o trec cu vederea si carea au facut zi nationala din unirea cu transilvania.
      numai. unirea basarabiei cu romania, in cel mai perfect stil mostenit, este trecuta cu vederea.

      sa stii ca base i'a speriat, ca medvedev se si asteapta la trecerea prutului.

      poate ca decizia dela chishinau a avut un motiv economic, nu unul nationalist.

      base, sa mai zica si el ceva. sa fie si el macar pe locul trei, dupa cei doi vocalizatori.

      hahaha ! poate fac si ei spectacolul "cei trei tenori de ro" !
  • -1 (13 voturi)    
    Exemplul ar trebui urmat si in Romania (Joi, 18 august 2011, 16:16)

    diaspora [anonim]

    Tot ce s-a invata si se mai invata in scoli despre istoria romanilor sunt doar istorii nu istorie. Asta insemana minciuni ridicate la rangul de stiinta.

    Din nefericire nu avem oamenii care sa se ocupe stiintific de istoria Romaniei, aruncand la gunoi legendele istorice ale romanilor.

    Istoria popoarelor ce au trait si traiesc pe teritoriul actualei Romanii este mult mai interesanta de cat istoriile inventate de romani.
  • -5 (5 voturi)    
    amenintari (Joi, 18 august 2011, 17:06)

    adolf [anonim]

    Asta ii ameninta pe toti, mai mult sau mai putin voalat; incepand cu Plesu si terminand cu R. Moldova. Sper ca intr-un viitor apropiat totul sa se intoarca impotriva lui!
  • +12 (14 voturi)    
    Adevaratul roman este Basescu (Joi, 18 august 2011, 17:06)

    Anticoruptie [utilizator]

    Moldova este, a fost si va fi pamant romanesc!!!!Doar Ion Iliescu a recunoscut Republica Moldova ca stat si a facut o greseala capitala!! A cui a fost Moldova de peste Prut pana in 1812? Cum ne-a fost ea furata de catre rusi? Ce au facut rusii cu moldovenii de peste Prut? Siberia a devenit tara pentru o mare majoritate dintre romani.Bravo, domnule Basescu pentru ceea ce faci pentru moldovenii de peste Prut chiar daca nu convine unor anumite tari occidentale!!!
  • +6 (6 voturi)    
    Cum s-a furat din trupul Moldovei lui Stefan cel M (Joi, 18 august 2011, 17:12)

    Anticoruptie [utilizator]

    Perioada imperială rusească

    În 1792, prin Tratatul de la Iaşi, Imperiul Otoman a fost forţat să cedeze teritoriile deţinute în regiunea care acum se numeşte Transnistria către Imperiul Rus. Ca urmare a războiului ruso-turc din 1806-1812, prin Tratatul de la Bucureşti (1812), prin dibăcia şi viclenia negociatorului rus Langeron şi prin trădarea negociatorului turc Mourousi, teritoriul Moldovei cuprins între Prut şi Nistru a fost răpit de către ruşi şi denumit atunci Basarabia, prin extinderea numelui purtat anterior de Bugeac (Basarabia veche). După înfrângerea ruşilor din Războiul Crimeii (1853-1856), Tratatul de la Paris stipula ca Moldova (şi Valahia) să fie puse sub garanţia colectivă a celor şapte puteri străine care au semnat tratatul de retrocedare a sudului Basarbiei (aşa-numitul Bugeac) către Moldova, adică a judeţelor Cahul, Bolgrad şi Ismail. În 1859, Principatul Moldovei s-a unit cu cel al Munteniei, (sau Ţara Rumânească), prin alegerea unui singur domn pentru ambele principate româneşti, în persoana lui Alexandru Ioan Cuza, punând astfel cărămida de temelie a statului modern România. Prin Tratatul de la Berlin din 1878, guvernul român a fost nevoit să cedeze din nou sudul Basarabiei către Imperiul Rus.

    În decursul stăpînirii ruseşti, care coincide cu perioada de modernizare europeană a secolului XIX, gubernia Basarabiei, împărţită în 12 ocoluri (краи): Hotin, Soroca, Bălţi, Orhei, Chişinău, Lăpuşna, Frumoasa (Kагул), Tighina (Бендерь), Cetatea-Albă (Aккерман), Palada (Болград), Obluciţa (измаил) şi Chilia (Kилия), cunoaşte un proces de urbanizare, tîrgurile moldoveneşti transformîndu-se în oraşe ruseşti mărite, legate prin calea ferată de portul Odesa (Oдеса) prin care se exportau cerealele produse în gubernie. În timpul stăpânirii ruseşti, populaţia guberniei a devenit mult mai pestriţă din punct de vedere lingvistic şi religios, prin schimburi de populaţii (Turcii şi Tătarii din Bugeac au plecat în Dobrogea, de unde au venit, în locul lor, Bulgari şi
  • +7 (9 voturi)    
    Ion Iliescu si oficinele rusesti (Joi, 18 august 2011, 17:16)

    Anticoruptie [utilizator]

    Cand ne va lasa comunistul asta de Iliescu de indicatiile sale pretioase? Este un slugoi al oficinelor rusesti!!! La fel ca si Voronin si cei de pe la noi care au dat lovitura de stat din 1989!!!
  • +8 (8 voturi)    
    Care sa fie oare varianta viabila pentru Basescu? (Joi, 18 august 2011, 17:19)

    Anticoruptie [utilizator]

    Romani ati uitat de mineriade, de marele jaf facut asupra Romaniei de oamenii apropiati tovarasului Ion Iliescu sub directa lui coordonare? Unde sunt resursele de petrol si gaze ale Romaniei, unde sunt fabricile, uzinele, unde sunt pamanturile acestei tari, unde este Justitia din Romania care nu vede tunurile date prin CARITAS, SAFI, FNI, unde sunt padurile Romaniei? Cine a jefuit Romania domnilor? Cine a pus mana pe banii romanilor din conturile lui Ceausescu? Apropo de rezervele de petrol si gaze ale subsolului terestru. Cine le-a dat austriecilor sa le exploateze gratis pana in 2014? Puteti sa-mi spuneti ca Parlamentul a aprobat contractul. Dar cine forma majoritatea atunci? Nu PSD? Ingineriile Petromidia Rompetrol nu au ca autori pe Adrian Nastase si Dinu Patriciu? Apropo de resursele de petrol si gaze din Marea Neagra si afacerea STERLING. Cine a facut magaria asta? Nu Tariceanu? De cine era sprijinit in Parlament guvernul ultraminoritar lui Tariceanu? Nu era cumva sprijinit de PSD? Ne trezim ca Romania are mai multi pensionari decat oameni activi. Cine i-a scos la pensie? Nu Ion Iliescu? Ca sa privim spre viitor trebuie sa ne cunoastem trecutul domnilor moderatori! Sunt profund dezamagit de prestatiile dvs, la toti cei din IRealitatea si ANTENUTZE. V-ati pierdut echilibrul, bunul simt. Antenutzele si-au pierdut echilibrul in 2004 dupa alegerile locale cand s-au vandut lui BOMBONEL.Apropo, de ce nu se pot da salariile si pensiile intregi? S-ar fi dat daca PNL in cardasie cu PSD la finele anului 2008, cand criza batea la usa, nu praduiau cei 3,2 miliarde euro din FONDUL DE DEZVOLTARE si nu lasau o gaura in buget de 5.2%. Apoi au fugit ca niste lasi si TARICEANU a spus DUPA MINE POTOPUL.
  • -1 (5 voturi)    
    Moldova = Comunism (Joi, 18 august 2011, 18:21)

    Frankie [utilizator]

    Moldovenii sunt ceea ce voteaza, sa ramana acolo la ei in plata Domnului.
  • +4 (6 voturi)    
    BASESCU... (Joi, 18 august 2011, 18:31)

    MARIA D. [anonim]

    ..are dreptate in tot ce spune si e de apreciat ca o spune in fata! N-ati inteles multi dintre voi ca Presedintele stie foarte bine ca Occidentul face politica adevarata in spatele usilor inchise si nu in mod oficial! Sa fim seriosi: toate guvernele iau decizii la o sueta, la o "masa festiva", intr-o vacanta intr-un loc ferit de ochiii lumii s.a.m.d
    Ce sa mai zic de Moldova?!? care e intre ciocan si nicovala?!
    Poate sa-mi spuna cineva la ce pret platesc ei gazele naturale?..ca eu am auzit "oarece chestii"!!!
  • +5 (5 voturi)    
    Bravo, d-le presedinte! (Joi, 18 august 2011, 21:29)

    Colette [utilizator]

    Un raspuns perfect: nu poti sa o ajuti de 'batranica' sa 'treaca strada' daca ea nu vrea sa o faca...Dar nici nu poti sa uiti ca te-a refuzat atunci cand te-ai oferit sa o ajuti... Binele cu forta pt. Republica Moldova, in situatia asta mondiala complicata, nu il poti face!
  • -3 (5 voturi)    
    Banatenii sustin crearea Moldovei Mari (Joi, 18 august 2011, 21:41)

    V.R. [utilizator]

    Ne-am saturat ca niste tarani moldoveni care-si vand voturile pentru 1 kg de zahar sa aiba putere de decizie asupra viitorului tarii. Moldova romaneasca a fost si este centrul de putere al PSD, de aceea ar fi de bun simt sa stabilim granita la Carpati si la Milcov, iar moldovenii romani sa se uneasca cu coetnicii comunistoizi de peste Prut.
    • +4 (4 voturi)    
      Banatul si Moldova (Vineri, 19 august 2011, 1:25)

      MihaiG [utilizator] i-a raspuns lui V.R.

      Dumneata domnule esti dovada faptului ca nu toti banatenii sunt 'fruncea tarii" (asta in caz ca ar fi avut unii iluzii de astea).
      Ti-o spune cu regret un ardelean.

      De bun simt ar fi ca sa tinem tara asta unita si sa respectam optiunile politice democratice ale tuturor celor care au drept de vot.
  • -2 (2 voturi)    
    UE (Vineri, 19 august 2011, 3:34)

    val [anonim]

    Suntem membri UE si, in max. 30 de ani, aceasta uniune va deveni un stat unional, similar sub raport organizational fostei URSS. La randul sau, Fed. Rusa va reconstitui, in jurul sau, o parte importanta a URSS, sub o noua denumire, desigur. Procesul este in desfasurare, prin unificarea cu Belarus si cu Kazahstan.
    Rep. Moldova a apartinut istoric Moldovei (pana in 1812) si apoi imperiului tarist, cand Romania nu exista nici macar in proiect, acesta aparand dupa 1840. Europa Unita nu are niciun interes sa mai includa state precum Rep. Moldova sau Ucraina, care istoric si geopolitic se afla sub influenta Rusiei, nedorind sa extinda componenta ortodoxa (Gr, Ro, Bg) care DEJA creaza probleme sistemice UE.
    Cat priveste studiul Istoriei Romaniei in Md., este corecta pozitia oficialitatilor acelei tari. Daca ar fi sa se studieze ceva cu adevarat relevant, atunci aceasta este Istoria Romanilor, care include evolutia in timp a comunitatilor romanesti in tot arealul de raspandire europeana, nu istoria unui stat care a avut o existenta pasagera (Romania Mare - cca. 21 de ani) si a fost doar expresia tendintelor expansioniste ale unei clase politice compromise.
    • 0 (0 voturi)    
      cand iti speli mainile (Sâmbătă, 20 august 2011, 11:41)

      visio [anonim] i-a raspuns lui val

      iti stergi din greseala si creierul? data viitoare cand folosesti sapunul, ai grija sa iti umezesti cel mult fatza, ok? multam mult de atentie...in rest, sanatate maxima si...protejeaza-te...
  • -1 (1 vot)