Ministrul Finantelor: In momentul de fata Romania nu trebuie sa isi mai reduca cheltuielile

de D.G.     HotNews.ro
Miercuri, 17 august 2011, 13:18 Actualitate | Esenţial


Ministrul Finantelor, Gheorghe Ialomitianu, a declarat, miercuri, ca in momentul de fata Romania nu trebuie sa isi mai reduca cheltuielile, iar Guvernul trebuie sa dea bani pentru investitii: "Romania, in momentul de fata, nu trebuie sa-si mai reduca cheltuielile. Surplusul acela de venituri sa-l dea pentru investitori", relateaza Mediafax.

Intrebat despre analiza Reuters conform careia premierul Emil Boc a fost un elev model al austeritatii predate de FMI, dar turbulentele globale de pe piete, cresterea economica slaba si privatizarile intarziate l-ar putea forta "sa taie mai adanc", Ialomitianu a spus ca Romania a luat masuri bune si crede ca multe tari din Uniunea Europeana ar fi trebuit sa ia unele masuri de reducere a deficitului bugetar asa cum a facut Romania.

Ialomitianu a mai spus ca Romania are crestere economica si acest fapt "este un lucru foarte bun", iar guvernul Boc trebuie "sa dea bani pentru investitii cat mai mult, pentru a asigura crestere economica si sa nu se mearga pe stimularea consumului, cum s-a intamplat in 2007-2008".

"Eu cred ca lucrul cel mai important este sa dam bani pentru investitii in vederea crearii locurilor de munca. Ne bazam pe toti investitorii straini de buna credinta", a mai spus ministrul Finantelor.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2579 vizualizari

  • -1 (9 voturi)    
    :)) (Miercuri, 17 august 2011, 13:34)

    Codrea [utilizator]

    Bine, mah, ministre, bravo! Pentru asa afirmatie orice Director Economic dintr-o firma ce se respecta, ar fi fost dat afara. Dar tu.... Batman, Batman!!!
    • +7 (7 voturi)    
      eu cred ca e tocmai invers cu directorul (Miercuri, 17 august 2011, 14:02)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui Codrea

      un director economic care se pricepe doar la redus cheltuieli si nu are habar de cresterea veniturilor firmei/statului ... pa pa
      • +1 (1 vot)    
        :)) (Miercuri, 17 august 2011, 15:39)

        Codrea [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

        Citez: "In momentul de fata Romania nu trebuie sa isi mai reduca cheltuielile". Unde vezi tu in propozitia anterioara cuvantul venituri?
        Ca sa detaliez: NICIODATA nu te opresti din redus/optimizat cheltuieli. Iar asta o stie orice economist oricat de slab pregatit ar fi. Daca un ministru de finante spune asa o gogomanie, ar trebui sa fie dat afara (nu ma intereseaza ca e portocaliu, albastru, verde sau rosu politic) in suturi.
        • 0 (0 voturi)    
          Esti salbatic. (Miercuri, 17 august 2011, 20:05)

          mircea [anonim] i-a raspuns lui Codrea

          Nu uita in ce tara traiesti.Poate acasa ai fost crescut in 'suturi",dar viata nu se traieste asa.De ce crezi ca detii adevarul absolut?De ce crezi ca ai inteles ce a spus ministrul?Ai putea sa ne scutesti cu comentariile rautacioase si sa-ti tragi singur un "sut".
      • +1 (1 vot)    
        stiu si eu (Miercuri, 17 august 2011, 16:39)

        hmm [anonim] i-a raspuns lui Andrei

        1. Ma intreb oare daca face front comun cu seful (Boc/Basescu), un director economic care se respecta s-ar asigura de lucrul acesta

        2. "Romania nu trebuie sa isi mai reduca cheltuielile" este o afirmatie slaba prin lipsa ei de claritate. Un director economic care se respecta ar preciza despre care cheltuieli este vorba in eventualitatea in care nu ar trebui sa fie reduse unele cheltuieli. ...caci in afara unui caz ideal ideale, in cele reale intotdeauna exista cheltuieli care trebuiesc reduse. Altfel se intelege ca este liber la consum/furat din toate punctele de vedere. De acord?
    • +1 (7 voturi)    
      adevarat (Miercuri, 17 august 2011, 14:03)

      dorul [utilizator] i-a raspuns lui Codrea

      Cu tot respectul pentru domnul Boc si pentru munca lui, dar acest ministru este un bou.
  • 0 (6 voturi)    
    lasa-ne.... (Miercuri, 17 august 2011, 13:48)

    costica [anonim]

    asa spuneati si in 2009 si 2010 pana a venit FMI in minunata luna mai 2010 si v-a spus ca ne paste FALIMENTUL!!
    Si ati taiat cat ati putut , ca nu mai erau bani!!!!
    Asa face orice gospodina netitrata la Harvard cand nu mai are bani!! Reduce cheltuielile la cat are!!
    PDL si Boc si Basescu ii spun REFORMA!!
    Noroc cu Cristian Preda ca mai zilele trecute zise ca "pentru unii dintre cei aflati la putere, criza e, in schimb, "uraganul pe care l-am evitat".

    "Daca s-ar opri aici, explicatia ar fi rezonabila. Ea isi pierde insa credibilitatea din clipa in care austeritatea e infatisata ca modernizare. Orice om rational intelege ca atunci cand nu ai resurse trebuie sa tai cheltuieli. A-i spune insa ca in acest fel o duce mai bine inseamna a-i leza demnitatea."

    Cata dreptate are Cristian Preda, numai PDListii cred ca ne mai pot convinge cu vorbele goale , portocaliu intens....
    Nu mai merge, s-a terminat cu minciuna.... romanii s-au saturat ....
    Vedeti mai bine ca exporturile care sustin cresterea economica a Romaniei scad, pentru ca industria auto(unde merge cea mai mare parte a exporturilor romanesti atat pe autoturisme cat si pe componente auto) deja da semne de scadere in Vest si nu e deloc de neglijat!!!
    Doamne fereste, atat ne mai trebuie....mai usor cu veselia portocalie....preelectorala....
    • 0 (0 voturi)    
      Mincinosule. (Miercuri, 17 august 2011, 20:08)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui costica

      Pai daca pleaca pedele si vine usele,reancep exporturile?Hai ca incepi sa aiurezi.Dute la doctor.
      • 0 (0 voturi)    
        zicea Boc acum o saptamana....cine minte ??!!!!! (Miercuri, 17 august 2011, 20:16)

        costica [anonim] i-a raspuns lui mircea

        Acum o saptamana, premierul Emil Boc a declarat ca reducerea ritmului de crestere a exporturilor in luna iunie si datele privind productia industriala pot duce la incetinirea ritmului de crestere economica pentru trimestrul doi, astfel ca va fi nevoie de “maximizarea” investitiilor si lucrarilor in trimestrul trei.

        “Avem o crestere economica prognozata de 1,5% (pentru anul in curs, n.r.), dar aceasta crestere nu va fi atinsa daca trimestrul al treilea nu va fi fructificat la maximum, pentru ca el are una dintre cele mai mari ponderi in PIB intr-un an. Am aflat dimineata ca in luna iunie se constata o incetinire a productiei industriale si a exporturilor, ceea ce s-ar putea sa ne incetineasca cresterea economica pentru trimestrul al doilea. De aceea, cu atat mai mult in trimestrul trei trebuie sa avem grija sa maximizam investitiile si tot ce inseamna lucrari”, a spus Boc.
  • +1 (3 voturi)    
    Concept (Miercuri, 17 august 2011, 14:01)

    Vlad Tepes [anonim]

    Investitorii straini s-au orientat spre zonele din vestul tarii din cauza apropierii de granita .Sau bagat in imobiliare .Sau bagat in privatizari care au reusit sau nu.Resursele naturale sunt deja date.Turismul este privat si mai mult nu poate.Ce mai ramane sa faca guvernul intr-o economie de piata care se bazeaza pe cerere si oferta si este integrata european ?Ramane agricultura unde se cer acte normative care sa oblige la asocieri.Se cere o banca agricola de stat care sa finanteze recoltele si sa primeasca plati in produse care valorificate restituie imprumutul.Banca de stat.Fara smecherii .Sa finanteze aceasta banca agricola : Programul primul siloz pentru inlaturarea smecherilor din intermedierea productiei agricole,un program de finantare a noi unitati de prelucrare a productiei agricole.( destul cu importurile),
    Diversificarea productiei in unitatile industriale inca ale statului,gen RATMIL,productie de completare a veniturilor,exemplu : biciclete,motorete si ATVeuri
    Infintarea unei zone economice speciale pentru accesul marfurilor din spatiul ex sovietic.Zona poate fi adiacenta portului Constanta pentru a nu se incalca legislatia EU.Acolo ar trebui infintate zone de depozitare puse la dispozitia negustorilor din Kazahstan,Azerbaidjan,Georgia,Armenia,etc care sa aduca marfa acolo si unde poate fi vazuta de negustori din EU care vor fi scutiti astfel de riscurile unei calatorii in spatiul ex sovietic si pot accesa marfa comod si sigur.
    Finalizarea unei autostrazi EST-VEST pentru a facilita toate de mai sus.
    Mai ramane sa se gaseasca functionari de stat care sa si duca la indeplinire aceste programe fara sa fie lenesi ,incapabili,pilosi,absenti,indolenti,impotenti,corupti etc etc.
  • 0 (2 voturi)    
    MF (Miercuri, 17 august 2011, 15:03)

    Christian [anonim]

    Din moment ce avem in continuare deficit bugetar cum nu trebuie sa mai reducem cheltuielile? Domnul ministru traieste permanent cu deficit bugetar in familia dansului? Din punctul meu de vedere orice tara ar trebui sa aiba deficit zero iar imprumuturile sa se faca exclusiv pe proiect nu pentru termenul generic "investitii". Vrei sa faci o autostrada, se intocmeste documentatia, se face licitatia si apoi te imprumuti asa cum face fiecare cetatean la o banca.
  • -1 (1 vot)    
    Ma, (Miercuri, 17 august 2011, 17:13)

    Jar [anonim]

    da' toti sunteti prosti?
    Unu' ,mai sus vrea o banca de stat care sa se transforme in aprozar;altul ar da afara un director care mareste profiturile firmei,fie si micsorand chltuielile.
    Cititi mai atent ce spune ministrul ala, e drept,mai greoi si veti descoperi ca nu el e bou,ci voi sunteti fiii vacii.