VIDEO Traian Basescu, dupa intalnirea cu delegatiile FMI, CE si BM: Fac apel la politicieni - nu este de tolerat niciun fel de populism. Fragilitatea situatiei generale ne obliga la prudenta

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 31 iulie 2011, 17:27 Actualitate | Esenţial


Traian Basescu
Foto: Agerpres
"Expertii FMI au spus astazi ca Romania este intr-o situatie mult mai buna decat alte tari din UE. Cresterea economica va continua, relativ mica anul acesta si mai puternica anul viitor (...) Fac un apel la seriozitate din partea partidelor politice si, in mod deosebit, cele din arcul guvernamental - vreau sa se stie ca nu este de tolerat niciun fel de populism. Situatia in jurul nostru, in UE, este fragila, ca urmare este fragila si in Romania. Orice populisme pot dezechilibra echilibrele macroeconomice si ne-am bate joc de sacrificiile facute de romani", a declarat presedintele Traian Basescu intr-o declaratie de presa sustinuta duminica, dupa intrevederea avuta la Palatul Cotroceni cu misiunea comuna a FMI, CE si BM.

Cele mai importante declaratii ale presedintelui Traian Basescu:

Discutiile cu reprezentantii FMI, CE si BM
  • Programul derulat de Guvern a contribuit in mod esential la consolidarea cresterii economice, s-au creat conditiile pentru o crestere economica, relativ mica anul acesta si mai puternica anul viitor
  • De asemenea, tot ca urmare a programului derulat de Guvern, Romania si-a mentinut stabilitatea fiscala si financiara. S-a reluat cresterea economica, mica, dar s-a reluat. Romania este intr-un proces de crestere
  • Evaluarea pentru anul 2011 se mentine - crestere economica de 1,5 %, urmand ca in 2012 sa inregistram o crestere economica de 3,7%, deci aici a intervenit o reducere de la 3,9% la 3,7%
  • S-a constatat un lucru imbucurator, faptul ca deficitul de cont curent se mentine sub 5% si aceeasi perspectiva este si pentru anul 2012. Altfel tradus, inseamna ca Romania incepe sa devina competitiva. Aduceti-va aminte ca in anul de gratie 2008, cand am avut o crestere economica de aproape 8%, deficitul de cont curent era de 13,5% din PIB, deci s-a produs o pierdere masiva de competitivitate. In momentul de fata, Romania a recuperat aceasta pierdere de competitivitate, iar principalul motor este chiar exportul

  • Aprecierea expertilor este ca sectorul bancar este bine capitalizat si, din punct de vedere al bancilor care functioneaza in Romania, nu exista riscuri. Trebuie, insa, sa urmarim cu atentie evolutiile acestor banci in raport cu bancile mama, lucru pe care BNR il face foarte bine in momentul de fata
  • Constatarea este ca toate obiectivele cu aceasta a doua revizuire a acordului in curs au fost atinse, mai putin arieratele la intreprinderile de stat, care s-au stabilizat in trimestrul doi, dar nu au inceput inca sa fie diminuate
  • Deficitul pe primul semestru se incadreaza in cifrele convenite cu cele trei institutii, fiind chiar mai mici, lucru ce se datoreaza la trei factori - veniturile realizate au fost mai bune decat cele estimate, cheltuielile curente au fost mai mici si mai e si un factor ce tine de realizarea neintegrala a investitiilor
  • A intervenit o intelegere in cursul acestei misiuni, si anume ca deficitul pe care ni-l asumam pentru anul 2012 sa nu mai fie 3% din cash, ci 3% ESA, ceea ce inseamna 2,5 - 2,7% pe cash, in functie de ce se va constata atunci cand vor fi evaluate toate societatile de stat
Prioritatile Guvernului
  • Prioritara in actiunea guvernamentala in perioada urmatoare ramane revederea sistemului de taxe - si aici nu as vrea sa se inteleaga faptul ca am putea sa gandim la marirea taxelor. Nu. Urmeaza sa analizam, impreuna cu expertii FMI si CE, sistemul actual de taxe si diminuarea numarului de taxe in Codul Fiscal viitor. Speram ca aceasta lucrare sa fie incheiata pana la sfarsitul anului

  • Prioritare raman societatile de stat, mai ales din punct de vedere al pierderilor si arieratelor. Ele vor fi in continuare in atentia Guvernului si toate cele peste 100 de societati care pana acum erau mult prea autonome, desi erau societati de stat, raporteaza lunar situatia la Finante pentru a putea fi monitorizate
  • Alta prioritate - sistemul de sanatate. Faptul ca s-au inchis niste spitale, care nu erau performante si care nu puteau garanta niciun fel de siguranta pacientului, nu inseamna miezul reformei in sistemul de sanatate
  • Sanatatea va primi 300 de milioane, in mod deosebit pentru a acoperi arieratele unor spitale - la medicamente, echipamente, etc si mai pot beneficia si de alte fonduri, numai cu conditia indeplinirii unor pasi. Exact comportamentul pe care il avea FMI cu Romania, cand trageam transe la fiecare trei luni, asa va actiona si Guvernul cu sistemul de sanatate: mai primeste o transa de bani, in afara celor 300 de milioane, daca se mai intampla un pas, apoi un al doilea, etc
  • Inainte de a primi bani, sistemul de sanatate trebuie sa-si puna transparent cheltuielile sub control. Pana atunci, nu ne putem gandi in mod serios la marirea bugerului sanatatii
  • Sistemul de sanatate este intr-adevar subfinantat, din cauza contributiei mici la fondul de asigurari sociale, dar si a numarului de contributori in raport cu numarul de utilizatori. Dar asta nu inseamna ca acceptam ideea lipsei de masuratori in sanatate

  • Un alt obiectiv pentru perioada urmatoare este continuarea luptei impotriva evaziunii fiscale. Nu in ultimul rand, imbunatatirea absorbtiei fondurilor europene este un alt obiectiv major
  • FMI a remarcat un tren ascendent. Expertii au spus astazi ca Romania este intr-o situatie mult mai buna decat alte tari din UE, eu doar reproduc. Daca o spuneam eu, imediat ar fi fost decredibilizat mesajul, ca asa-i la noi
Apel catre politicieni
  • As incheia facand un apel la seriozitate din partea partidelor politice si in mod deosebit cele din arcul guvernamental - vreau sa se stie ca nu este de tolerat niciun fel de populism
  • Situatia in jurul nostru, in UE, este fragila, ca urmare este fragila si in Romania. Orice populisme pot dezechilibra echilibrele macroeconomice si ne-am bate joc de sacrificiile facute de romani, in special in 2010 si 2011, ca urmare a masurilor de austeritate
  • Vedeam politicieni care nu au avut curaj sa anunte nici macar o masura de austeritate, in schimb, de cateva zile, anunta mariri de salarii, de pensii, de adaosuri
  • Atentie la toti cei predispusi sa faca un mare rau Romaniei. Ar fi mare pacat sa stricam acest echilibru fragil in care ne aflam si care s-a obtinut cu costuri extrem de ridicate din partea populatiei. Populismul nu mai funcitoneaza nicaieri in Europa si nici in Romania
  • Am iesit din momentul extrem de dificil, intram intr-o perioada de usoara crestere si riscam sa stricam aceste echilibre, de dragul populismelor. Fragilitatea situatiei generale ne obliga la prudenta
  • Este un apel la ratiune. Sunt convins ca, oricate eforturi de discreditare s-ar face, pana la urma romanii vor intelege aceste masuri, pe care nu le-a facut nimeni cu placere, dar le-am facut pentru ca a trebuit. Si nu este de tolerat, din cauza unor unor politicieni, stricarea acestor echilibre si, implicit, revenirea la o situatie dificila


HotNews.ro a transmis LIVE TEXT declaratiile sefului statului.

Seful statului a avut duminica dupa-amiaza o intrevedere cu delegatia comuna a Fondului Monetar International, a Comisiei Europene si a Bancii Mondiale, a caror misiune de evaluare in cadrul acordului stand-by de tip preventiv se incheie luni 1 august.

Rezultatele evaluarii vor fi prezentate luni, intr-o conferinta de presa, de catre oficialii FMI, Bancii Mondiale si cei ai Comisiei Europene.


Citeste mai multe despre   


















5867 vizualizari

  • -34 (38 voturi)    
    rezumat (Duminică, 31 iulie 2011, 17:52)

    Mazeta [utilizator]

    Șut Camataru... gooool!
    • +13 (19 voturi)    
      uau! (Duminică, 31 iulie 2011, 20:17)

      outside_the_wall [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Ce comentariu profund! Cred ca te-ai gindit mult inainte de a scrie...
      • +9 (19 voturi)    
        Mazeta (Duminică, 31 iulie 2011, 21:48)

        Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui outside_the_wall

        Daca te utiti la ce debiteaza acest Mazeta mai pe la toate articolele, te intrebi cum au putut sa comprime atata prostie :)
  • +23 (33 voturi)    
    Declaratii Basescu (Duminică, 31 iulie 2011, 18:07)

    costel [anonim]

    Daca nu luam imprumutul de la FMI eram ingropati definitiv.Toata lumea vorbeste de austeritate,dar banii au fost incasati si cheltuiti de bugetari si de cei care au primit ajutoare sociale,iar guvernul trebuia sa acopere cumva gaura de 10 miliarde de euro lasata mostenire de guvernul Tariceanu.In Ungaria Victor Orban a dispus juristilor formatiunii sale politice sa actioneze in judecata penala prim-ministrii si ministri de finante de la guvernele care au determinat tara sa i-a imprumuturi,din cauza risipirii banilor pe pomeni electorale.Cred ca guvernul Boc ar trebui sa solicite anchetarea lui Tariceanu si a lui Vosganian.Cred totusi ca si ministrii de la munca Pacuraru si Cimpeanu ar trebui anchetati.
    • -13 (21 voturi)    
      mai costele, (Duminică, 31 iulie 2011, 20:44)

      costi [anonim] i-a raspuns lui costel

      Ma bucur pentru tine ca nu esti un bugetar nenorocit ca mine, care am ajutat si guvernul Tariceanu sa-ti lase tie o mostenire asa de grea. Ai dreptate si cand zici de risipirea banilor pe pomeni electorale,dar ai gresit culoarea - care e portocalie. In rest, mai pune mana pe carte, poate iti indrepti greselile de ortografie..
      • +1 (3 voturi)    
        mai costicLa (Luni, 1 august 2011, 11:21)

        HN_reader [utilizator] i-a raspuns lui costi

        Mai bine ti-ai cauta de lucru in privat, daca esti competent bineinteles. Ma uimeste tupeul bugetarilor cu care isi apara "onoarea" si fac abstractie de realitatea sistemului de stat si mai ales de atitudinea functionarilor fata de contribuabili (sa ne scuipe in ochi ar mai trebui, ca in rest le fac toate). Prin mainile voastre se scurge bugetul statului in buzunarele coruptilor! (atentie! am spus corupti, nu bugetari). Voi sunteti cei care puteti opri hotiile si cu toate astea nu faceti NIMIC! Pentru un salariu de mizerie va vindeti tara, si asta pt ca sunteti incapabili sa va gasiti de munca in privat, si sa traiti onorabil si decent. Preferati sa pupati in fund politicieni corupti, sa intindeti mana si sa va vaietati in cele mai penibile moduri. Repet: daca sunteti competenti, va gasiti de munca in privat, oriunde in lumea asta, daca nu, intindeti mana si vaietati-va!
    • +14 (22 voturi)    
      de asta in 2009 tara fost in pericol (Duminică, 31 iulie 2011, 20:51)

      dan [anonim] i-a raspuns lui costel

      Taruiceanu si PNL in alianta cu PSD au lasat in 2008:
      1 un deficit bugetar de 5,4% din PIB adica o datorie pe termen scurt de 8 miliarde euro
      2. plati neefectuate catre companii private de 2,4 milarde euro
      3. mancati banii din privatizarea BCR, 3,6 miliarde euro
      4. prin marire pensii si salarii plus angajari suplimentare in sist bugetar a lasat pentru 2009 si anii urmatori o cheltuiala suplimentara anuala de 10 miliarde euro
      In total a transferat la guv. urmator 24 miliarde euro costuri suplimentare pe 2009
      E CA SI CUM BOC IN VARA-TOAMNA LUI 2012 TRIPLEAZA PENSIILE SI SALARIILE, CASTIGA 35% DIN VOTURI SI II LASA PE USLSA LE PLATEASCA IN 2013 SI URMATORII..
  • -22 (32 voturi)    
    In care se va urca singur in slavi ! (Duminică, 31 iulie 2011, 18:11)

    dfffhfffhfh [anonim]

    Stiu ce va spune.
    Ca Romania a scapat de criza datorita masurilor de austeritate luate (minciuna -sacrificiile au fost prea mari pentru crestere de 0,2%, daca este si aceea), Romania nu a derapat , ca alte tari iau exemplul Romaniei (care tari-ca eu nu am auzit nici una care sa taie 30-50% din venituri si voit sa creasca somajul in vreme de criza), ca se relanseaza (cum cu ipotetica crestere de 0,2 % ?), ca au aparut sute de mii de locuri de munca (unde -ca zilieri?), ca se fac reforme (si traieste populatia mai bine datorita acestor "reforme" ? ), ca sunt premise pentru ca populatia sa simta cresterea asta (dar nu mai zice ca daca vor fi tot ei la conducere, din 2013, vor fi alte taieri si alte reduceri de posturi) .
    Ganditi si singuri ce sansa avea Romania daca era Klaus Johanis prim ministru din 2009 si daca populatia ar mai fi facut atatea sacrificii inutile si mai ales daca erau atatia imbogatiti la vreme de criza si daca populatia mai trebuia sa fuga din fata pedelistilor cand acestia merg la volanul masinilor personale, sau cand intra in discoteci sau cand pur si simplu stau in calea lor.
    • +12 (18 voturi)    
      E, eu m/as bucura (Duminică, 31 iulie 2011, 19:47)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui dfffhfffhfh

      daca ilici ar fi ridicat in slavi!
      Definitiv!
      Cat despre tine... tacere!
      Asa te pot defini cel mai bine!
      Esti gol, insipid, postac rosu fara minte dar guraliv!
      • -5 (11 voturi)    
        Frate roman si portocaliu ! (Duminică, 31 iulie 2011, 22:15)

        hhgjgjhj [anonim] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        Esti cam agitat, vad ca vrei sa dai replici la toti cei de alta parere si in plus replicile tale sunt invective , nu argumente. Esti platit dupa numarul de replici?
        • +2 (4 voturi)    
          E mult mai bine asa (Luni, 1 august 2011, 6:48)

          , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui hhgjgjhj

          decat rosu - mincinos, galben - betiv si albastru - securist! Si oeste toate astea,,, tricolori comunisti!
          Sunt satul de educatia voastra de sant, de baba privitoare la otv, de barbati cu sticla in mana si femei la menopauza! Sincer, tu nu ai nici un dubiu?
          Hai, urla, ca trebuie sa iti mai dea statul ceva!
    • +10 (14 voturi)    
      Pare un tip tare Johannis... (Duminică, 31 iulie 2011, 20:36)

      Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui dfffhfffhfh

      ...exact Liderul ce conduce o tara aflata in criza...ha,ha,ha....ha...sincer am ras...sa fiu nebun...??
  • -29 (39 voturi)    
    de ce (Duminică, 31 iulie 2011, 18:13)

    ion [anonim]

    basescu va fi judecat pentru tot ce a facut!!!!!!!! nimeni nu scapa nepedepsit!!!!!!!!!!!!!!1 poporul asta inca mai traieste
    • +8 (14 voturi)    
      Eu ti/am spus (Duminică, 31 iulie 2011, 19:48)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui ion

      ca bautura dauneaza sanatatii!
      Tu nimic!
      Bateman, Bateman!
    • +14 (20 voturi)    
      ...noi il judecam si acum! (Duminică, 31 iulie 2011, 19:52)

      roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui ion

      Daca stam si judecam - in masura disponibilitatilor noastre logice- constatam ca Presedintele face bine, guvernul binisor. Daca faceau rau, eram ca grecii, spaniolii, etc. Dar daca veni vorba de judecata presedintilor, cum e cu judecata lui Ilici pentru Revolutie, o sustii?
    • +3 (3 voturi)    
      Ioane, (Luni, 1 august 2011, 9:49)

      lzrd [utilizator] i-a raspuns lui ion

      tare rau gandesti !
      nu crezi ca nu degeaba a refuzat PNL sa participe la guvernare si implicit sa ne scape de UDMR in constituirea majoritatii parlamentare.Probabil ca stiau ca este greu sa repari ceace a facut Tariceanu si Vosganian.
  • -20 (30 voturi)    
    Ce nas rosu are. Oare de la soare ? (Duminică, 31 iulie 2011, 18:32)

    Noni [anonim]

    Nu a zis nimic. Deci sa facem bine sa nu facem rau. Praf.
    • +3 (9 voturi)    
      Altul! (Duminică, 31 iulie 2011, 19:49)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Noni

      Mai rasfirat, copii!
      Nu ati aflat; nu mai este goagal presedinte de Bucuresti!
      Canci carnati, vanghelioane!
      A, am uitat!
      Vezi ca o sa cam lingi oua de bombo si schimbatoare de pontac ... cu socru unuiouator si bona thailandeza!
  • -21 (33 voturi)    
    e bine, bine, e foarte bine !!!!!!!!!!!!!! (Duminică, 31 iulie 2011, 19:21)

    costica [anonim]

    Triumfalist, ne anunta Presedintele ca maine poimaine vom crapa de bine!!!
    Asta in timp ce romanilor NU le este bine deloc si asta se vede cel mai clar din sondajele unde PDL si Basescu si Boc sunt la pamant!!! daca romanilor le era asa bine cum triumfalist anunta Basescu, azi ii vedeam spargand sondajele, in timp ce lor le tataie fundul ca din 2012 vor trece in opozitie pe veci!!
    1) Deci, fondurile europene, adica cele 37 miliarde de Euro puse la dispozitia Romaniei pana la 1 ianuarie 2013 din care pana azi Romania a absorbit aproximativ 1 miliard Euro(!!!) bani platiti, asa cum zicea Dl Barosso(cam 3% !!!) si atat de usor a trecut Basescu peste subiect, in timp ce Romania a imprumutat de la FMI 30 miliarde Euro si se imprumuta aproape zilnic pe piata interna interbancara, cu dobanda frumoasa!!!
    2) Cresterea economica, asa cum recunoaste si Basescu se datoreaza EXCLUSIV exporturilor, care apartin multinationalelor din Romnaia, nu intreprinderilor economice falimentare din Romania!! Asta nu are nimic de-a face cu Guvernul Boc, ci cu relansarea economica in Europa de Vest si cu cresterea comenzilor la aceste companii care exporta!! Companiile de stat despre care ar trebui sa ne vorbeasca Boc si Basescu fac an de an pierderi uriase si au datorii enorme la bugetul de stat!!! Dar sunt locurile caldute unde clientela politica portocalie care-a finantat PDL isi face veacul!!
    3) Dezastrul din Sanatate se datoreaza si Guvernului Boc, care in noiembrie are 3 ani de cand a venit la guvernare si totusi abia azi Basescu ne spune senin ca in Sanatate trebuie pusa ordine in structura cheltuielilor!!! Pai, ce-a facut guvernul Boc in astia aproape 3 ani, dle Basescu ??!! Tot Tariceanu e devina pentru astia 3 ani??!!!
    4) Basescu e fericit acum ca Romania sub control FMI a iesit din faliment, dar nu se simte deloc RESPONSABIL ca Romania a ajuns aici, ca daca nu venea FMI la timp in mai 2010 azi Romania era in faliment!! Basescu nu este deloc responsabil ptr asta??!!
    • +4 (10 voturi)    
      Costica! (Duminică, 31 iulie 2011, 19:50)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui costica

      Nu ai invatat nimic!
      Tipic voua!
      Ii inveti, dar ei opaci!
    • +14 (20 voturi)    
      MIE MI-E MAI BINE. (Duminică, 31 iulie 2011, 19:55)

      Caloianu [anonim] i-a raspuns lui costica

      DA DOMNULE COSTICA, mie mi-e mai bine. Muncesc, sunt cinstit si-mi platesc taxele, si deplang tunurile lui Tariceanu si Vosganian a caror responsabilitate vrei dumneata sa o ascunzi sub pres si sa dai vina pe cel mai cinstit premier de pana acum, si pe presedinte. Iti sugerez sa mergi la culcare si sa te verifici daca nu cumva esti atat de suparat, din motive personale. Suntem realmente laudati pentru ce am facut. Daca nu-ti convine regimul, du-te sa traiesti in Grecia.
      • -8 (14 voturi)    
        tipic romanesc (Duminică, 31 iulie 2011, 22:18)

        adi [anonim] i-a raspuns lui Caloianu

        "Daca mie mi-e mai bine ce-mi pasa de altii, iar daca nu-ti convine pleaca".
        Multi altii muncesc la fel de cinstit, isi platesc taxele si cu toate astea traiesc din ce in ce mai prost. Si asta nu e numai vina bugetarilor ci si a tuturor celor care se dau mari patroni dar care au angajati la negru sau cu salariu minim pe economie si a acelora care de voie de nevoie au acceptat aceasta situatie.
        Din pacate bugetarii au fost la indemina guvernului si au platit pentru populismul si incapacitatea de a conduce a tuturor culorilor politice care s-au perindat la conducere.
        Tot se acuza ca cei dinainte au lasat o povara grea. Dar atunci de ce pana cand nu au mai avut cum ascunde situatia, ne-au declarat ca Romania nu va fi atinsa de recesiune?
        De ce au scos legi pe care le-au schimbat peste noapte pentru ca nu erau bune? De ce au actionat de multe ori fara a fi in stare sa explice masura luata? Inclusiv mult laudatul Boc a facut afirmatii care se puteau traduce cam ceva de genul "asa vrea muschii mei".
        De ce dupa fiecare actiune sustineau ca asa a impus FMI-ul dupa care, daca respectiva actiune avea efecte pozitive, sa-si asume responsabilitatea?
        Ii laudam pe unii sau pe altii ca au facut si au dres dar de fapt nu si-au indeplinit corespunzator sarcinile de serviciu. Nici macar daca le indeplineau corespunzator nu puteau fi laudati pentru ca ar fi facut nu doar ceea ce inseamna strict atributiuni de serviciu dar au mai si jurat sa faca asta.
        De ce eu sa pot fi criticat ca nu muncesc sau ca nu sunt profitabil dar eu sa nu pot critica pe cei care de fapt ma conduc de asa natura incat sa nu fiu profitabil, fara sa ma trezesc cu un "daca nu-ti convine pleaca in alta parte"?
        • +2 (2 voturi)    
          BA SE POATE (Luni, 1 august 2011, 9:33)

          Caloianu [anonim] i-a raspuns lui adi

          Daca in loc sa insisti sa critici la nesfarsit, ne-am ingriji toti sa ne criticam fiecare pe noi insine si ne-am cauta fiecare in mod creativ nisa care ni se potriveste fiecaruia pentru a fi mai "profitabili", tara ar arata altfel, Adisor-mama. Esti liber sa-l alegi pe Chuchi si chiar sa faci ca tara asta sa devina si ea ca Elada, Grecia, sau mai rau. Totul depinde de muschii tai. Tu esti important. Daca vrei sa se schimbe lumea, incepe cu tine, dar criticarea altora iti ia prea mult timp si energie. Hai, capul sus si vezi daca nu poti face mai mult pentru tine, tu insuti. Eu prin imaginatie si harnicie mi-am schimbat in bine, cu truda, situatia. Daca astepti numai de la cei care conduc, totul, atunci n-avem ce mai vorbi. Stii ce poet a scris, "Cei ce sunt slabi se plang si mor"? Daca simti ca absolut toti cei din jur si din conducere sunt rai si tu ai idei mai bune, baga-te in politica sa ajungi sus, in conducere, si atunci sa te vad daca poti schimba totul in bine incat unul de jos, ca tine, sa nu mai aiba motive de critica. Hai, capul sus!
        • +2 (2 voturi)    
          ADI draga, (Luni, 1 august 2011, 10:04)

          lzrd [utilizator] i-a raspuns lui adi

          ADI draga,nu itzi doresc decat ca cineva din familie sau apropiat tie sa te lase cu o datorie de 20 mld euro sa o platesti tu si urmasii urmasilor tai,asa cum a facut Tariceanu si Vosganian ,evident dupa ce ei si-au luat partea.
    • +2 (8 voturi)    
      200 000 de romani pe litoralul... (Duminică, 31 iulie 2011, 20:41)

      Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui costica

      ...romanesc week-end de week-end , cu stupoare am aflat ca pe litoralul...bulgaresc Agentiile romanesti nu au locuri din cauza turistilor...romani, week-end de week-end, Liberty Parade la Neptun 60 000 de insi, daca iesi , costica, putin din ura o sa vezi distractie cat cuprinde...iar la munca doar pe dobitoci de B & B...
    • -8 (12 voturi)    
      Ai facut o sinteza a adevarata. (Duminică, 31 iulie 2011, 20:51)

      hhnhnknk [anonim] i-a raspuns lui costica

      Bravo , sunt de acord cu tine 100%.
      In loc de FMI a fost si varianta Klaus Johanis.
    • +5 (7 voturi)    
      fii destept (Duminică, 31 iulie 2011, 21:11)

      Marian Datcu [anonim] i-a raspuns lui costica

      Cui ii este bine?uita-te in jur si peste ocean.Poate Basescu si Boc s-au clonat.Poti sa-mi spui de ce reformele se blocheaza tocmai in domenii unde procentul de licentiati este spre maxim,[sanatate,justitie,etc]probabil ca nu poti,ca dovada faptul ca daca detii un calculator nu devii mai destept peste noapte,si scrii prostii sa va le vada cit mai multi.
    • -6 (12 voturi)    
      respect (Duminică, 31 iulie 2011, 21:45)

      radu [anonim] i-a raspuns lui costica

      Te respect pentru ce ai scris. Esti printre putinii care comenteaza pe aici care chiar spune ceva gandit cu capul de pe umeri. Legat de export ai perfecta dreptate. Singura sursa de export multinationalele care lucreaza pentru vest, in rest companiile romanesti ca sunt ele mari sau mici sunt la pamant. Falimentari peste falimentari. Singurii care o duc bine sunt cei care lucreaza cu statul pe contracte pe care le platim toti ca fraierii de 10 ori mai mult dar nu conteaza asta, daca Basescu vine si zice ca avem crestere economica inseamna ca e bine. Mergeti oameni buni si uitati-va cam ce cumpara romanu de rand de mancare (ca doar asta mai cumpara) si atunci vezi cat de bine ii merge. Vorbiti de greci sau spanioli, pai ai mers tu sa vezi ce greu o duce un spaniol? Iti garantez eu ca nici pe departe nu se afla in situatia in care se afla o mare parte din romani. E penibil ce gandire au unii, ne mananca pe noi sa le purtam de grija la spanioli sau greci cand noi suntem vai de capu nostru. In tara asta nu va merge nimic bine niciodata pana ce nu avem justitie. PUNCT. Fiecare face ce vrea, justitia nu reprezinta nimic si de aici pleaca tot. Sanatate!
      • -5 (11 voturi)    
        astia de pe forum... (Duminică, 31 iulie 2011, 22:24)

        costica [anonim] i-a raspuns lui radu

        sustinatori infocati de PDL sunt ca aia ce apar la televiziunile mogulilor si unde inghesuiti de intrebarile moderatorilor fac eforturi supraomenesti sa acopere matrapazlacurile guvernarii Boc!!! Mi-l amintesc pe neuitatul Domn Hoara, cel mai cel portocaliu, apoi pe inegalabilul politician-artist, catastrofalulul Talmacean, apoi pe Popoviciu, pe Dl Visan pe care-l treceau apele in studiourile televiziunilor cautand explicatii si argumente savante la catastrofala guvernare portocalie.... asa-s si astia de pe forum, unul nu este in stare sa argumenteze cu ceva credibil si masurabil si verificabil... altfel, vorbe goale portocalii, ca si la guvernanti.....
  • -13 (21 voturi)    
    bine Romaniei si........ binele romanilor.... (Duminică, 31 iulie 2011, 19:28)

    vio [anonim]

    "O ducem mai bine ca altii".... a spus azi Presedintele Basescu !!! Ca Somalia, ca Sudanul, ca Ciadul, ca Albania, ca Bulgaria inca.....
    Dl Basescu este responsabil si se mandreste cu asta cand Romania da semne ca este spre bine, dar Dl Basescu nu este deloc responsabil cand Romania ajunge asa cum a ajuns in mai 2010 cand FMI a scos-o din faliment!!!!
    Cat priveste starea de saracie a romanilor, dl Basescu nu da semne ca ar avea vreo responsabilitate !!
    Responsabilitatea unei guvernari este de a asigura o viata imbelsugata si fericita oamenilor pe care-i guverneaza... O sti asta Presedintele nostru?!
    Dl Boc mi-e evident ca NU stie, dar la el nici nu ma astept sa stie.
    O sti Dl Basescu ca se fac clasamente in lumea asta cu fericirea popoarelor lumii ??!!!!!!!
    • +8 (14 voturi)    
      Daca (Duminică, 31 iulie 2011, 19:52)

      Jar [anonim] i-a raspuns lui vio

      ai gandi numai un pic,ai avea rabdare pana poimaine sa vezi ce fac SUA si pana in toamna ,sa vezi ce face Europa.
      In capitalism(in libertate)bunastarea ti-o construiesti singur,nu vine de la Boc,istetule!
      Voi urati,nu ganditi!
      De ce,Doamne,ne-ai facut asa!
    • +6 (12 voturi)    
      Si responsabilitatea ta... (Duminică, 31 iulie 2011, 20:42)

      Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui vio

      ...este sa pui osul...la munca...AUUUUU!
  • -6 (12 voturi)    
    actualizare (Duminică, 31 iulie 2011, 20:10)

    drona [utilizator]

    Sa traiti bine! Asa a a fost urarea.Se pare ca a fost o greseala de ortografie.Rectificare:SA REZISTATI BINE! Acesta este sloganul nimerit,daca nu rezistati,SA......
  • +11 (21 voturi)    
    Felictari Boc si Basescu! (Duminică, 31 iulie 2011, 20:12)

    mircea [anonim]

    Boc si Basescu au dovedit ca au avut dreptate. Dupa 20 de ani de PSD si PNL in care banii s-au rispit la toti ''smecherii'', PDL a trebuit sa plateasca nota de plata din deficitul bugetului de stat, criza globala si scaderea economica din Europa principala sursa a exporturilor Romanesti.

    Au reusit sa faca din Romania un stat stabil, chiar mai stabil ca Portugalia, Spania si Italia unde probabil la guvernare au fost partide ca cele din USL, adunaturi de clanuri care au fraudat banii publici si au inchis gura oamenilor prin pomeni electorale..sper ca inteleaga si romanii asta si USL sa nu mai fie votat decat de cei care nu inteleg ce este o democratie morala, corecta.
    • +2 (2 voturi)    
      Felicitarile mele (Duminică, 31 iulie 2011, 22:38)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui mircea

      se indreapta spre cei care s-au sacrificat, au strans cureaua si au echilibrat bugetul.
  • -7 (13 voturi)    
    toate tintele....mai putin..... (Duminică, 31 iulie 2011, 20:20)

    lili [anonim]

    "Toate tintele de anul acesta au fost atinse, mai putin arieratele la intreprinderile de stat."

    Toate tintele le-ati atins pe spinarea si pe saracirea romanilor!!
    Adica, ati scazut salarii, ati crescut taxe(impozitul lui Pogea, ala forfetarul care-a dus in faliment multe firme pana l-ati scos!!)), ati falimentat intreprinderi mici cu sutele de mii, ati marit TVA(si ati crescut incasarile la buget cu care va laudati, in timp ce evaziunea fiscala este la ea acasa si asta era responsabilitatea voastra sa o diminuati!!), evaziunea in vami este de proportii, dar aduce bani la pusculita portocalie(Blejnar merita decoratie!!), ....
    Cireasa de pe tortul guvernarii portocalii este situatia de la companiile de stat, toate cu pierderi uriase an de an si cu datorii imense la bugetul de stat, pe care abia acum, la aproape 3 ani de la inceputul guvernarii Boc spuneti ca le monitorizati!!
    La fel, piederile de care vorbeste Presedintele din domeniul sanatatii!!
    Adica, tot ceea ce trebuia si depindea de Guvernul Boc NU ati facut!! NIMIC!!!
    Exporturile nu au treaba cu guvernul Boc, exporturile sunt ale companiilor straine, Dacia si Nokia si Petrom si altele care exporta nu stau la masurile lui Boc!!!
    Ceea ce trebuia sa faca Guvernul si era in responsabiliatea lui NU A FACUT, toate tintele atinse cu care se lauda azi Presedintele Basescu sunt pe spinarea romanilor, e usor sa tai salarii, sa dai afara oameni de-a valma, fara nici un criteriu de eficienta economica, cativa bugetari acolo si azi Presedintele ne vorbeste despre masuirle luate de Guvern!! Care masuri in afara de taieri si dat de-a valma oameni afara, dle Presedinte?! Altfel de ce spune Franks ca trebuie "reforme satisfacatoare"??!
    Pentru ca reformele Guvernului sunt formale, ele nu asigura o crestere sustenabila, daca maine poimaine ceva se intampla cu exporturile companiilor romanesti, economia cade iute de nu o mai slaveaza nici un Boc!!
  • +7 (7 voturi)    
    de ce (Duminică, 31 iulie 2011, 20:46)

    Vlad083 [anonim]

    sunt curios ce parere are FMI despre finantarea catedralei mantuirii neamului cu sume uriase din bugetul de stat. mi se pare ca nu se vorbeste destul despre asta si nu inteleg de ce atata politete.
  • -6 (12 voturi)    
    Aoleo ce mă ustură! (Duminică, 31 iulie 2011, 20:58)

    Nică [anonim]

    Și eu dacă mă împrumut la vecini și le dau banii când oi putea, sunt cel mai tare! Băse, lasă-ne că ți s-a lungit nasul și ție și escrocului de la FMI. Auzi la ăla că eram mai rău în 2009 ca acum! Știu, dacă românii și-au luat case, mașini și alte lucruri era rău, e bine să stea ca porcii în cocină și să mănânce dude! Și să nu zici că nu trăim bine, nu?
  • -1 (7 voturi)    
    pe cand un audit al celor 22 de ani? (Duminică, 31 iulie 2011, 21:30)

    gigi [anonim]

    Toate bune si frumoase. In fiecare zi ni se prezinta noi masuri de austeritate si noi dovezi ale ipocriziei celor care AU FACUT BANI. Cititi (daca mai stiti) manifestul politic al lui MIhai Eminescu (un cunoscut poet roman) 1850-1889.
  • -2 (6 voturi)    
    razboiul se duce cu banu nu cu glontu' (Duminică, 31 iulie 2011, 21:41)

    bleah [anonim]

    nici nu-l blamez pe base nici nu-l laud,deoarece noi aflam ce vrea statul sa aflam si nimic altceva(ca-i de bine sau de rau)...dar un lucru il cred cu tarie noi nu mai depindem demult de noi ci de altii care ''fac cartile''..asa ca putem sa murim inecati in butoiul cu miere sau de sete in mijlocul desertului(cuv, lu' Isarescu sau ale lu nenea ala batrin detot de la bnr)...prin urmare noi vom ''executa'' dupa cum ne poruncesc altii)...bineinteles chestia asta se serveste cu reguli de economie de piata cu legi de stat si de UE cu alte rahaturi pt a tine sclavii sub control...singura noastra consolare e ca nu sintem singurii care o patesc
  • +3 (5 voturi)    
    cre' ca... (Luni, 1 august 2011, 7:31)

    NewLevel [anonim]

    Cred ca de la caldura nu mai vedeti bine. Ma refer la colegii comentatori aflati si de o parte si de alta a baricadei (pro- sau contra-Basescu).
    Basescu nu spune ca o ducem minunat; nu asta e mesajul principal. Mesajul care ar trebui sa le sune astora din guvern in cap este: "Atentie la populisme ca riscam sa ne batem joc de eforturile oamenilor".
  • +1 (1 vot)    
    Un text care mi-a placut (Luni, 1 august 2011, 9:40)

    Mircea [anonim]

    Textul asta ar trebui tradus si dat la toti stiutorii de carte:
    http://www.thenorthwestboardroom.com/files/Macroeconomics_for_Dummies.pdf

    Eu as adauga la traducere fraza "Ti-a placut? Te rog sa dai 2 lei la xerox si sa faci o copie pentru altcineva"
  • 0 (2 voturi)