VIDEO Reportaj Deutsche Welle: Guvernul roman sprijina constructia de 600 de milioane de euro a Catedralei Mantuirii Neamului, in timp ce numeroase scoli si spitale sunt inchise

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 31 iulie 2011, 13:02 Actualitate | Esenţial


O noua catedrala este construita in centrul Bucurestiului, costurile ridicandu-se la 600 de milioane de euro. Guvernul roman sustine financiar proiectul, in timp ce numeroase scoli si spitale sunt inchise in intreaga tara din lipsa de fonduri, se arata intr-un reportaj realizat de televiziunea germana Deutsche Welle.

Lucrarile de constructie la Catedrala Mantuirii Neamului avanseaza rapid. Edificiul va avea 125 de metri inaltime si va eclipsa Casa Poporului construita de Nicolae Ceausescu. Dictatorul a distrus numeroase biserici in anii `80, insa guvernul actual doreste sa pastreze relatii apropiate cu Biserica Ortodoxa.

Banii pentru constructia viitorului lacas de cult "nu par sa fie o problema. Biserica si Guvernul vor plati impreuna costurile de 600 de milioane de euro pentru ridicarea edificiului. Statul a donat deja terenul pentru constructie, evaluat la circa 200 de milioane de euro, in ciuda protestelor", spun jurnalistii de la Deutsche Welle.

"Biserica Ortodoxa Romana, cel mai mare grup religios din aceasta tara, se bucura de tot mai multa popularitate. Cresterea saraciei, pusa pe seama politicienilor, i-a indreptat pe multi spre biserica", explica televiziunea germana.

Totodata, jurnalistii de la Deutsche Welle mentioneaza ca "in ultimii 20 de ani, peste 4.000 de biserici au fost construite in Romania, multe cu sustinere guvernamentala. Statistic, acest lucru inseamna ca la fiecare doua zile o noua biserica este terminata. Intre timp, trei scoli sunt inchise in fiecare zi si din ce in ce mai multe spitale, iar acest lucru nemultumeste multi oameni".

Constructia Catedralei Mantuirii Neamului ar urma sa fie finalizata in trei ani. "Si probabil va fi... asta pentru ca sume importante de bani sunt inca alocate Patriarhiei Romane, in ciuda crizei financiare din tara. Se pare ca Palatul Parlamentului va avea in curand un frate mai mare", incheie Deutsche Welle.



Citeste mai multe despre   


















13946 vizualizari

  • -20 (80 voturi)    
    singura ctitorie a lui basescu (Duminică, 31 iulie 2011, 13:07)

    Mazeta [utilizator]

    Catedrala Mânuirii Neamului
    • -32 (36 voturi)    
      Si pasajul... (Duminică, 31 iulie 2011, 13:54)

      Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ...Basarab (terminat de Oprescu...ha,ha,ha...) si Stadionul National al lui... Adriean Videanu , la care Basescu radea de Videanu ca se ingroapa, si acum Romania poate ,impreuna cu Ungaria sa zicem , sa gazduiasca Campionate de fotbal (Stadion terminat de Oprescu si Striblea....) si Orasul cu cele mai multe edificii religioase din lume raportat la numarul de locuitori , de departe Bucurestiul...Articolul pute a invidie si complexe nemtesti de la o posta...DACA NU TE PUI BINE CU DUMNEZEU...iar lucrarea numita Casa poporului trebuie de urgenta sa cada pe locul doi, nu dementa unui ateu trebuie sa triumfe ci DUMNEZEU...
      • 0 (2 voturi)    
        cred si eu ca nemtii nu sunt prea impartiali (Luni, 1 august 2011, 15:52)

        Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui Costin1968

        primul indiciu ca articolul are agenda lui privata este faptul ca nu se intereseaza de cuantumul sumei cu care contribuie guvernul la catedrala neamului. Daca cuantumul respectiv face diferenta in educatie sau sanatate, jos palaria, daca nu (si mai mult ca sigur nu) articolul este in cel mai bun caz manipulator, iar in cel mai rau, de prost gust.
    • +23 (25 voturi)    
      mda.. (Duminică, 31 iulie 2011, 18:37)

      vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      http://stiri.rol.ro/basescu-despre-constructia-de-biserici-trebuie-sa-se-termine-cu-fanariotismele-640841.html
      • +20 (42 voturi)    
        Religiile franeaza progresul omenirii (Duminică, 31 iulie 2011, 20:36)

        Victor [anonim] i-a raspuns lui vindicomvs

        Religiile, indiferent de natura lor, fac mult rau omenirii. Consuma resurse, se opun progresului stiintific (vezi genetica) si tin mari mase de oameni in ignoranta prin inlocuirea gandirii critice cu cea dogmatica.
        • -17 (37 voturi)    
          ne-ai innebunit cu franarea ta (Duminică, 31 iulie 2011, 21:01)

          vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui Victor

          sa stii ca nu e vina religiei ca esti asa cum esti.
          • +16 (32 voturi)    
            Oamenii de stiinta si religia (Duminică, 31 iulie 2011, 21:53)

            Victor [anonim] i-a raspuns lui vindicomvs

            Un sondal facut in anul 1998 printre cei mai mari oameni de stiinta din SUA (tara cu cele mai multe premii Nobel pentru stiinta), membrii ai "Academiei Nationale de Stiinta", publicat in revista "Nature", arata astfel:

            - Necredinciosi - 72.2%
            - Agnostici - 20.8%
            - Credinciosi - 7%

            http://www.stephenjaygould.org/ctrl/news/file002.html

            http://www.nature.com/nature/journal/v394/n6691/full/394313a0_fs.html
            • -1 (1 vot)    
              Si Stalin cu Lenin... (Marţi, 2 august 2011, 21:58)

              Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui Victor

              ...au fost oameni de stiinta...in total 60 milioane mortaciuni...
        • +1 (7 voturi)    
          aha (Duminică, 31 iulie 2011, 22:51)

          io [anonim] i-a raspuns lui Victor

          nu gandesti deloc. Oamenii fac rau omenirii(ca si-o fac cu mana lor).
        • -7 (13 voturi)    
          nu huliti (Luni, 1 august 2011, 1:46)

          tepes [utilizator] i-a raspuns lui Victor

          Pe ce lume traiesti amice,sintem in secolul 21 al vitezei,cui ii mai pasa astazi de religie,cine se sperie de ea?nu mai sintem in evul mediu astazi ateii pot spune ce vor ,nu-i mai trage nimeni la raspundere.Insa o catedrala mareata asa zisa a neamului Romania si romanii o merita,de ce nu
        • +8 (10 voturi)    
          pai bani... (Luni, 1 august 2011, 10:17)

          Anonim [anonim] i-a raspuns lui Victor

          asta se si doreste. Daca se dorea o populatie elevata din punct de vedere intelectual se bagau bani in scoli, asa e perfect, biserica ii tine in frau pe prostii pe care guvernul nu ii mai poate tine in frau cu vreun show de prostit populatia - gen Capatos!
          • 0 (0 voturi)    
            Baga tu bani... (Marţi, 2 august 2011, 22:00)

            Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

            ...la Spioru Haret si in Scolile comunistoidei-adormite...ABRAMBURICAAAAAAA....
      • +6 (6 voturi)    
        diaspora din germania, hilfe! (Luni, 1 august 2011, 7:40)

        precaut [anonim] i-a raspuns lui vindicomvs

        din ce stiu eu in Germania exista impozit pe confesiune care se deduce din venituri!! iar impozitul catolicilor se duce la biserica catolica, cel al luteranilor la.. etc. Facem si noi la fel? sau din impozitul fiecaruia o particica se duce la biserica?
  • +61 (95 voturi)    
    1 (Duminică, 31 iulie 2011, 13:08)

    florin [anonim]

    Guvernul ne vrea prosti.Cu cat suntem mai prosti cu atat suntem mai usor de controlat.
    • -25 (43 voturi)    
      Cu tine... (Duminică, 31 iulie 2011, 13:54)

      Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui florin

      ...a rezolvat...
    • +4 (24 voturi)    
      incearca sa schimbi ceva ce te supara si nu te (Duminică, 31 iulie 2011, 14:50)

      ANA [anonim] i-a raspuns lui florin

      mai simti PROST IN propria TARA!
    • +1 (3 voturi)    
      pana si Hurezeanu! (Luni, 1 august 2011, 7:26)

      naiv [anonim] i-a raspuns lui florin

      zice ca e parerea UNOR ziaristi de la DW. Dar terenul -donatie in NATURA nu in bani- nu era proprietatea primariei Bucuresti ? si nu a guvernului? iar Oprescu parca nu e PDL???
  • +82 (108 voturi)    
    Mda... (Duminică, 31 iulie 2011, 13:10)

    Codrea [utilizator]

    O mare mizerie....
    Stergeti din Constitutie faza cu "stat laic" ca nu e reala.
    Suntem penibilii lumii
    • -17 (35 voturi)    
      Poate tu,eu nu. (Duminică, 31 iulie 2011, 13:30)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Codrea

      Cine si cu ce ocazie vorbesti in numele altora.Ce faci tu este semn de prostie.Prostii si ingamfatii se ascund dupa mase sau pretind ca vorbesc in numele altora.Un om destept ,are propriile opinii si nu vrea sa imparta meritele cu altii.
      • +8 (18 voturi)    
        :D (Duminică, 31 iulie 2011, 19:49)

        Codrea [utilizator] i-a raspuns lui mircea

        Da Mircea, ai dreptate, eu sunt prost si ingamfat dupa definitia ta (adica vorbesc in numele altora). Pentru ca acei '"altii"pe care-i cunosc au aceeasi parere despre acest subiect.
        Btw, prima intrebare (aia fara semn de intrebare) e cam ciudata venind din partea unui ïnteligent" ca tine. Te las pe tine sa ghicesti ocazia si cine sunt. Daca nu reusesti, comenteaza in continuare.
      • 0 (0 voturi)    
        ma omule... (Luni, 1 august 2011, 23:18)

        me [anonim] i-a raspuns lui mircea

        daca tu ai incredere in biserica... te rog da banii de asigurare la biserica si cand iti rupi picioru dute acolo sa vezi ce te vindeca popii....

        si da are dreptate... suntem penibili...
        nu e normal ca in secolu 21 saa se dea milioane de euro pentru o pleasca de biserica si spitalele sa colcaie de gandaci...
  • +90 (114 voturi)    
    Catedrala (Duminică, 31 iulie 2011, 13:10)

    AlisCuPar [utilizator]

    Indobitocirii Neamului.
  • +95 (119 voturi)    
    Finantati sanatatea in locul bisericilor! (Duminică, 31 iulie 2011, 13:12)

    D@n [anonim]

    Stiu ca probabil multi imi sarea la beregata, dar asta este opinia mea: avem nevoie de scoli si spitale in defavoarea bisericilor. Am ajuns sa avem cate o biserica la 3-4 blocuri prin toate cartierele, biserici construite in mijlocul campului etc.
    Mai mult decat atat, as cere bisericilor sa contribuie la efortul investitional in domeniul invatamantului si sanatatii. De exemplu, daca patriarhia vrea sa construiasca 3 biserici noi, pentru a obtine autorizatia de construire sa arate ca au finantat 1000 de paturi de spital sau 1000 locuri in scoli si gradinite. E doar un exemplu, sunt deschis pentru a negocia cifrele :)))
    • +29 (41 voturi)    
      Implicare (Duminică, 31 iulie 2011, 13:43)

      Mircea_ [utilizator] i-a raspuns lui D@n

      Biserica catolica se implica in viata sociala, cea ortodoxa nu, a fost si este contemplativa.
      Si inca ceva. Azile de batrani, de asta e mare nevoie in Romania, mai ales ca procesul de imbatranirea a populatiei este accelerat.
    • +21 (33 voturi)    
      e o singura problema... (Duminică, 31 iulie 2011, 14:29)

      me [anonim] i-a raspuns lui D@n

      bOR si bisericile (care dupa revolutie au crescut ca balauru din poveste: pentru una daramata au aparut 5 in loc) sunt o modalitate mult mai eficienta de a castiga voturi decat spitalele si scolile... deci... bisericile sunt mai bune pentru preaiubitii nostrii guvernanti...
      pe de alta parte bORu care vrae numai binele poporului... face o afacere foarte buna: vinde voturi pentru putere si bani.... totul in numele domnului si pentru binele tarii evident...
    • +8 (28 voturi)    
      Idei absurde (Duminică, 31 iulie 2011, 14:29)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui D@n

      Nu sunt credincios si mi se pare absurd ca guvernul sa plateasca pentru constructia de biserici, insa ideile tale sunt de-a dreptul tembele.
      Pai daca fortezi biserica sa construiasca spitale, de ce sa nu fii fortat si tu sa platesti 10 paturi de spital atunci cand iti construiesti o casa?

      A vazut careva biserici goale sau parasite? Cat timp se napusteste poporul la biserica se vor construi in continuare. Cei mai multi bani vin (probabil) din donatiile enoriasilor, iar ei au donat pentru constructia unei biserici, nu pentru spitale sau scoli.
    • +11 (17 voturi)    
      SCRIE ASA (Duminică, 31 iulie 2011, 14:49)

      ANA [anonim] i-a raspuns lui D@n

      pe o pagina de word si anume

      proiect

      si propune di du-te la PARLAMENATRUL pe care l-ai votat si astfel vei schimba ceva prin dorinta ta de a ajuta batranii....fa proiecte de legi si du-te si da-le numar de inregistrare ...ca asa numai bla, bla NU MAI MERGE...ca sa se face ceva trebuie sa depui un proiect si apoi te duci la presa si le aratati ca PARLAMENTARII dorm si se plimba pe banii tai si iti iau pentru o paine TVA de 24% cand in alte state europene este TVA zero sau 5% asa ca fa ceva NU TE LASA...succes!
      • +19 (25 voturi)    
        declararea veniturilor (Duminică, 31 iulie 2011, 18:53)

        ovidiu [anonim] i-a raspuns lui ANA

        da' un proiect cu declararea veniturilor bisericii? vezi reportajul de la tv

        asta cum il facem?
        • +8 (8 voturi)    
          SIMPLU (Duminică, 31 iulie 2011, 21:56)

          ANA [anonim] i-a raspuns lui ovidiu

          incepi asa

          Proiect de Lege

          Denumirea

          si apoi scrii ce doresti si motivezi si daca se poate si prin cifre, calcule economice luate din departamentele de STAT - statistica, presa, succes! poate strngi si adeziuni si il depui cu numar de inregistrare...astepti raspun 1 luna conform legii dupa care mergi in presa cu doleantele TALE!
    • +13 (21 voturi)    
      Guvernantii, (Duminică, 31 iulie 2011, 15:09)

      ioil [anonim] i-a raspuns lui D@n

      actualii si fostii desi nu cred o iota in preoti fiind crescuti in vechile structuri ateiste,aloca bani cu nemiluita pentru consolidarea si propasirea tagmei preotesti.Bisericile in numar tot mai mare se fac pentru noi prostimea in calitate de cotizanti ai imbogatirii preotilor.Reducand numarul de spitale si a paturilor din spitale au de lucru preotii cu inmormantarile.Doamne ajuta si scapa-ne da satana
      imbracata in sutana!
    • +1 (5 voturi)    
      referendum (Duminică, 31 iulie 2011, 23:07)

      un democrat [anonim] i-a raspuns lui D@n

      vrem referendum, populatia are dreptul sa isi exprime parerea negativa prin vot in legatura cu finantarea catedralei cu banii ce sunt necesari educatiei, sanatatii si culturii ca in orice stat din uniunea europeana. sa cerem referendum. avem dreptul asta in democratie!!!!
      • +1 (1 vot)    
        nuuuu (Luni, 1 august 2011, 11:14)

        Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui un democrat

        Nu referendum, ca o sa pierzi. Iti dai seama ca trimit popii toate babele la referendum, o sa iasa un scor coplesitor. Democracy leads to mediocrity.

        Banii aia trebuiau investiti in cercetare si invatamant. Acolo suntem deficitari. Comunistii macar au avut un aport important la starpirea analfabetismului. Lasa ca au venit astia cu biserica si ne intorc inapoi in timp.
      • 0 (0 voturi)    
        Referendum, nu încă, dar e un recensământ (Luni, 1 august 2011, 15:37)

        nae [anonim] i-a raspuns lui un democrat

        Motivarea banilor publici pentru biserici se face permanent cu cifrele umflate artificial la recensământ cu 87% ortodocși, care, se ia de bun, sunt de acord cu orice jefuire a banilor publici pentru BOR.

        Calea de a stopa acest fenomen e să NU DECLARI RELIGIA la recensământ, este o opțiune perfect legală și nu implică păcatul minciunii, dacă ești credincios.

        http://tiny.cc/Recensamant

        LA RECENSĂMÂNT, NU-ȚI DECLARA RELIGIA, dacă vrei să nu mai fi furat indirect de popii corupți din BOR prin intermediul statului.
        • 0 (0 voturi)    
          @nae ( anonim) (Marţi, 2 august 2011, 22:18)

          crestin ortodox [anonim] i-a raspuns lui nae

          De ce sa nu iti decalri religia?
          Daca esti crestin ortodox cred ca stii unde vreau sa bat...
    • +2 (4 voturi)    
      pai nu le trebuie scolii (Luni, 1 august 2011, 7:43)

      adi [anonim] i-a raspuns lui D@n

      religiei nu ii trebuie oameni destepti, pt ei trebuie sa fie multi si prosti sa poata da bani popilor sa aiba astia sa isi tina vilele si masinile, nu o sa vezi tu ca biserica sa sponsorizeze nimic, pt ca trebuie da DEA de cind e lumea si pamintul popii doar au luat de la lume , ce au dat inapoi ..... nimic, aaa ba da vorbe de duh , dar dupa parerea mea vorbe cam scumpe, cit despre biserica asta mastodont, atita costa medalia lui boc, 600 milioane, o tinichea pt o gramada de bani, nesimtire a la romania
    • +1 (1 vot)    
      inegalitate intre culte (Luni, 1 august 2011, 13:34)

      Marian [anonim] i-a raspuns lui D@n

      Ai omis sa spui ca bisericile construite sunt in totalitate ortodoxe ca daca erau de alt rit iti pot garanta ca statul nu misca nici un fir de par numai vorbesc de faptul sa mai si doneze teren de 200mil .Aici se vede clar ca libertatea religioasa si egalitatea intre culte este incalcata in mod flagrant
      Rusine bisericii ortodoxe care este condusa de niste ipocriti si profita de nestiinta oamenilor
      Rusine guvernului care favorizeaza incalcarea legii in loc de respectare a ei
  • -34 (60 voturi)    
    ei vorbesc? (Duminică, 31 iulie 2011, 13:15)

    mihai b [anonim]

    si-n scoli ce sa tinem? ANALFABETI? TIGANI? COCALARI SI PITIPOANCE?

    In spitale ce sa ingrijim? SPAGARI? SPITALE CARE DAU GAURI IN BUGET MEREU MEREU din cauza Medicilor care fura si iau spaga? Din cauza miliardelor de gratuitati? Miliardelor de consultatii de tigani care nu aduc 1 leu la stat? dar nici cu Biserica nu sunt deacord!!!!!!!!!
    • +21 (21 voturi)    
      normal... (Duminică, 31 iulie 2011, 14:15)

      me [anonim] i-a raspuns lui mihai b

      sunem un popor de analfabeti... deci nu avem nevoie de scoli...
      suntem spagrai deci nu avem nevoie de spitale...

      baiete... pai hai in pestera, sa mancam carne cruda de vanat... dupa tine!
    • +4 (12 voturi)    
      Pai (Duminică, 31 iulie 2011, 14:29)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui mihai b

      Hai sa facem cavouri atunci :)
    • +27 (33 voturi)    
      Frateeeeeeeeeeeeeeeeee! (Duminică, 31 iulie 2011, 16:27)

      Ana Armanca [utilizator] i-a raspuns lui mihai b

      Auzi, avem 4700 de şcoli şi 18300 de biserici. Cred că ar fi bine să ne schimbăm denumirea din România în Absurdistan.
  • -51 (71 voturi)    
    d (Duminică, 31 iulie 2011, 13:17)

    f [anonim]

    poate era mai bine daca dadeam pentru sectele murdare protestante care s-au raspandit ca o infectie,sprijinite masiv din Germania!Iar daca Germanica ne dadea banii aia de ni-i datoreaza,nu mai trebuia sa inchidem nimic,protestanti lacomi,germanul protestant e cea mai lacoma fiinta de pe pamant,o o fensa la adresa crestinismului!
    • +19 (27 voturi)    
      ai scapat pe aratura .... (Duminică, 31 iulie 2011, 13:45)

      dadan [utilizator] i-a raspuns lui f

      si te-ai tot dus....nu are nimic cu religia ci cu principiu , iar nemtii sunt mai crestini decat romanii, repecta valorile crestine si prospera ca sunt uniti...la noi ca la tigani - cumparam carnetul de sofer cu spagi dar ne protejam de accidente cu cat mai multe icoane agatate peste tot in masina.... din pacate prostii nu ajung in rai...
      • -10 (20 voturi)    
        Ia intreabai tu pe evrei... (Duminică, 31 iulie 2011, 20:46)

        Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui dadan

        ...daca nemtii sunt mai crestini decat romanii...Iisus ce patea daca se nastea in Germabnia lui Adolf...aberezi nene...
    • +28 (34 voturi)    
      Reduceri (Duminică, 31 iulie 2011, 14:00)

      PAUL [anonim] i-a raspuns lui f

      Nu uita ca BOR este singura institutie in care s-au marit salariile si veniturile, in timp ce viitorul ( invatamantul) securitatea ta personala (politia) sanatatea ta (non-contactul direct cu divinitatea) sunt distruse si subfinantate. Si de ce sa ai nevoie de o catedrala moll? - TRUFIA, IUBIREA DE ARGINT, PIZMA, LACOMIA, nu mai sunt pacate? Sau prea fericitul si inaltul cler din cauza vitezei de inaltare in functii au lapsus de memorie si nu-si amintesc de spiritul si legile Ortodoxiei.
      Cat despre ticalosii de politicieni: sunt atat de invatati cu spagile incat incearca si cu Dumnezeu.
    • +19 (25 voturi)    
      deci (Duminică, 31 iulie 2011, 14:26)

      me [anonim] i-a raspuns lui f

      protestantii sunt tot crestini... deci in esenta foarte asemanatori cu aia in care crezi tu...
      pe langa asta ce zicea dumnezeu de iubirea aproapelui?!?!?!?!
      mari credinciosi sunteti!!!

      pe langa asta, articolu are 1000% dreptate!!!
      cum sa dai o gramada de bani unei monstuozitati cand tu nu ai bani de sanatate sau invatamant!!!

      mai guvernul german nu a dat 600 mil euro pe o catedrala in germania... deci, eu cred ca bOR e mai lacoma decat protestantii germani...
    • -14 (22 voturi)    
      creiere spalate (Duminică, 31 iulie 2011, 14:50)

      gabriel [anonim] i-a raspuns lui f

      incredibil cate minusuri ai...............spune multe despre orientarea colonialisto-imperialisto-globalista pro-occidentala a hotnews !
    • -20 (28 voturi)    
      OAMENI BUNI (Duminică, 31 iulie 2011, 14:56)

      ANA [anonim] i-a raspuns lui f

      pastrati-va vie amintirea strabunilor, parintilor si pastrati-va religia in care v-ati nascut si mergeti pe drumul vostru....si nu mai dati munca strabunilor vostri la TOT felul de secte care va manipuleaza...ca aia nu or sa va dea o pensie la batranete ci acesti tineri din ziua de astazi pe care trebuie sa le aratati strabunii din cimitire!!! altfel vai de noi....!!!
      • +14 (20 voturi)    
        cea mai nociva secta din Romania (Duminică, 31 iulie 2011, 21:06)

        gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui ANA

        cea mai nociva secta, dintre cele ce se ocupa cu manipularea romanilor, este secta banditilor sutanisti din BOR mai duduie... deschide si tu ochii si gandeste si singura .. asta daca ai creier
        • -6 (14 voturi)    
          INTREBARE gigele draga (Duminică, 31 iulie 2011, 21:58)

          ANA [anonim] i-a raspuns lui gigel123

          cu ce te-au manipulat pe tine preotii???
    • +27 (33 voturi)    
      Da, era mai bine (Duminică, 31 iulie 2011, 15:47)

      V.R. [utilizator] i-a raspuns lui f

      Citeste-l pe Neagu Djuvara, el este de parere ca tocmai ortodoxia este un factor principal care face ca tara noastra sa fie subdezvoltata fata de tarile occidentale.
    • +9 (19 voturi)    
      Oh, DA.... (Duminică, 31 iulie 2011, 16:09)

      Alecsandra [anonim] i-a raspuns lui f

      Da, da, oh cita dreptate ai: trebuia "sa ne dea" Germania ceva bani, ca aveam mare nevoie de ei!...S-ar fi dus si aia unde s-au dus si ceilalti, adica prin conturi straine, prin buzunarele unora si altora...pe borduri, vile cu piscina, sali de sport cu 1000 de locuri la un sat amarit de 200 de suflete... pe posetele si pantofii curvelor de politician sau pe Bugattiul vreunui pui de cocalar; cita nevoie am fi avut "NOI" de banii aia!!!
  • -34 (56 voturi)    
    DW sunt vanduti mogulilor ! (Duminică, 31 iulie 2011, 13:18)

    Moby [anonim]

    De fapt lui Iliescu, rusilor, minerilor, si vor poshta si sarea !!
    • -11 (21 voturi)    
      Ia scuteste-ma... (Duminică, 31 iulie 2011, 13:57)

      Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui Moby

      ...cu nemtii ca si-au construit Catedralele si Orasele cu sacrificiul popoarelor din est in fata turcaletilor, nici Viena n-au fost in stare s-o apere, CE SE AMESTECA EI IN RELATIA ROMANILOR CU DUMNEZEU, SA SE CAIASCA PT AUSCHWITZ...ar fi mult mai bine...daca tot nu au preocupare...
      • +1 (1 vot)    
        Relatia unor romani cu dumnezeu (Luni, 1 august 2011, 11:20)

        derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui Costin1968

        Indiferent ce carti de istorie ati citit dvs. topicul asta nu este o dezbatere confesionala. Avem o problema mult mai simpla: relatia UNOR romani cu dumnezeu ii costa pe TOTI romanii foarte mult; facem PIB de 7 ori mai mic ca nemtii iar raportul dintre scoli si biserici a ajuns la 1:4; avem 4.500 scoli la 18.700 biserici. Asa fiind, n-are nimeni nici o treaba cu "spiritualitatea" dvs. Chestiunea e: n-ati putea sa va gestionati relatia asta cu dumnezeu la costuri sociale ceva mai mici?
        • 0 (0 voturi)    
          Te-au invatat nemtii... (Luni, 1 august 2011, 21:03)

          Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui derblauereiter

          ...ca se cheltuiesc banii Guvernului cu Catedrala, dar nu ti-au spus si cat a dat Guvernul, ia intreaba-i...Te rog du-te in mediul rural din Romania sa vezi functia sociala a Bisericii , habar n-ai ce se intampla pe acolo, datorita doctrinei Bisericii la pomeni mananca , cu randul tot satul, bineinteles cei mai nevoiasi in frunte, amaratii , handicapatii , vaduvele, ratatii vietii au asigurata hrana ,uite asa din pomana in pomana, ai auzit de Vesnica Pomenire, ei uite asa ne pastram aproape de stamosi nu suntem doar fani Inna in viata noastra, stii cine repeta tot timpul : "Nu fura, nu minti, ajuta-ti aproapele...Biserica nu altcineva ,
          ACUM VEZI FUNCTIA SOCIALA , cum ar fi sa ne aruncam parintii la groapa de gunoi , dupa ce mor ??? Nu mai avem nevoie de amintirea lor, NU ?????
        • 0 (0 voturi)    
          Cartile de Istorie... (Luni, 1 august 2011, 21:17)

          Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui derblauereiter

          ...in care scrie cum Regele Ian Sobieski al-III lea a salvat Europa Occidentala la Viena, iar apoi ,amicii tai nemtii , cei corecti, i-au macelarit pe polonezi , in cardasie cu rusii...de cate ori au avut ocazia...dezbatere confesionala !?....ha,ha,ha ...hai nu fi suparat s-ar putea sa treci Bac-ul in toamna...(nu e de ras...)
          • 0 (0 voturi)    
            Du-te sa vezi la Auschwitz... (Marţi, 2 august 2011, 22:06)

            Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui Costin1968

            ...muntele de jucarii ramas de la copiii gazati...SI ACUM NEMTII JUDECA ??????
  • +22 (30 voturi)    
    Rusine! (Duminică, 31 iulie 2011, 13:23)

    Liviu [anonim]

    Este ceea mai mare bataie de joc al guvernului la adresa populatiei, cand se gandeste sa faca acest lucru. De ce ne trebuia noua acest locas de cult, cand populatia este infometata , spitalele care ar ajuta o populatie saraca si bolnava sa se refaca , dar sunt inchise. nu sunt bani pentru spitale , dar sunt pentru biserici...., nu vede acest guvern ca biserica ortodoxa este multimilionara cu afacerile care le administreaza? chiar era nevoie de acesti bani? oare nu este ceva cu uz politic si electoral?
  • -4 (12 voturi)    
    partz (Duminică, 31 iulie 2011, 13:24)

    ionel [anonim]

    daca stau sa ma gandesc..nemtii aia ordinari au desfiintat spitale cu pretextul ca or sa le renoveze si sa le transforme in privat si..auuitat.. ce e drept au investit in invatamant..dar si mentalitatea e altfel..nu ca saraciile de aici..
  • +16 (22 voturi)    
    boala romaneasca.... (Duminică, 31 iulie 2011, 13:28)

    geanin [anonim]

    romanii inca sufera "acut" de megalomanie. cu ce o sa ne ajute aceasta "mareata" constructie? sau la ce? credinta nu este direct proportionala cu marimea bisericii !!!!! chiar nu se intelege acest lucru? pe Dumnezeu nu il impresioneaza marimea cladirii !!!! ci doar ce ceea ce avem si purtam in INIMA ! biserica ar trebui sa dea dovada de cumpatare si de modestie. nu de grandomanie si opulenta... fiind vorba totusi de bani publici, si nu putini! ar fi normal ca acestia sa fie cheltuiti mai judicios si in directii mult mai importante si mai stringente. cu cei 600 milioane de Euro mai bine s-ar mai porni un sector de autostrada. ca ar fi mult mai utila.ca biserici..... avem slava Domnului! si sint cam goale.la ce bun aceasta risipa de bani?
  • +17 (25 voturi)    
    x (Duminică, 31 iulie 2011, 13:30)

    xulescu [anonim]

    indobitocirea oamenilor, asta e politica de stat in tara asta. Tocmai zilele trecute citeam pe hotnews ca statu' iar cerseste la FMI pentru imprumuturi, scolile se inchid, spitalele se inchid sau sunt in paragina, drumurile sun in paragina, da nu-i bai, dai inainte cu bisericile, ca pentru alea avem bani
  • +20 (26 voturi)    
    suntem prosti dar sa se vada ca suntem MARI (Duminică, 31 iulie 2011, 13:31)

    alex [anonim]

    Suntem "campioni" la analfabetism, la copii abandonati, la "mame" sub 14 ani, la export de medici buni, iar noua ne arde de catedrale si stadioane marete.
    Multumim BOR si guvernelor din ultimii 21 de ani!

    P.S. : am o idee mareata! sa scriem ROMANIA cu litere kilometrice peste munti si campii astfel incat sa se poata vedea si de pe planeta sau neplaneta Pluto. Asa ceva niciun stat de pe Pamant n-are!
  • +16 (22 voturi)    
    ha,ha ... vin vremuri diavolesti (Duminică, 31 iulie 2011, 13:32)

    Dreaqulea [anonim]

    Acesta este un dublu moment de Doliu National. Sa pastram 2 momente de reculegere. Decizia este insasi falimentul invataturii bisericii. Biserica si-a intors fata de la nevoile oamenilor.
  • -4 (20 voturi)    
    alte subiecte ptr DW (Duminică, 31 iulie 2011, 13:32)

    piktor [anonim]

    DW ar trebui sa faca un reportaj despre cate moschei sunt construite in Germania cu sprijin local/guvernamental.
    Sau despre datoria dinainte de razboi a Germaniei catre Romania.
    Sau despre felul in care Germania submineaza politica comuna energetica a Europei.
  • +2 (24 voturi)    
    Eu zic sa construim o piramida.... pt Basescu. (Duminică, 31 iulie 2011, 13:35)

    sorin-b [anonim]

    Biserica la crestini ca si institutie este in general corpta. In romania insa atinge niste cote greu de imaginat. Sincer imi este din ce in ce mai greu sa identific aspecte pozitive ale bisericii. De fapt nu vad niciunul. Cel putin nu in practica.
    Desi pana acum am votat constant cu patidele de centru-dreapt, PDL-ul trebuie sa constientizeze ca prin acest proiect m-a determinat sa nu-l mai votez. Punct. ... Si am sa ma duc la vot !
    • 0 (10 voturi)    
      Sa stii ca nu e o idee rea... (Duminică, 31 iulie 2011, 20:50)

      Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui sorin-b

      ...ar vindeca de lene cam una bucata milion de romani ce s-au dedicat nobilei arte a taiatului de frunze la caini...celor cateva zeci de mii de vajnici BARBATI romani aflati in concediu de paternitate...
  • +17 (25 voturi)    
    Nenorociti oameni!!! (Duminică, 31 iulie 2011, 13:38)

    Vizitiul [utilizator]

    Indobitocire in masa cu biserici...in loc sa se insiste pe educatie. Tara fara viitor :(

    Religia ne va duce la pieire.
  • +15 (21 voturi)    
    fara populisme....clar? (Duminică, 31 iulie 2011, 13:39)

    dadan [utilizator]

    se pare ca cel mai ravnit votant in campaniile viitoare e gasca de purtatori de sutane...care conduc oile purtatoare de buletin si sarace cu duhul cum vor ei...
    Era tot pe aici pe hotnews o statistica care arata ca sunt enorm de multe biserici raportate la scoli si spitale iar trendul nu e deloc bun - in fiecare oras in fiecare an se mai pune piatra de temelie la o biserica pe cand spitale si scoli se darama din lipsa de finantare.... poti construi o mie de catedrale de prostie si ipocrizie nu o sa vindece nimeni poporul asta.... poate insa sa o faca un sistem educational mai performant -> concluzia construiti Universitatea Mantuirii Neamului ca bisericile nu au efect....
  • +1 (15 voturi)    
    Bisericosului roman ! (Duminică, 31 iulie 2011, 13:39)

    ... [anonim]

    Te maninca n poponeata de Iliescu, ma, postac pedelist ! Du te n biserica ... si lasa ne ! In afara de prostiile popesti ale Evului Mediu intirziat in care ati ingropat Romania, ce stii pentru secolul 21 ? Reject, ca la rusi bisericile se construiesc in ... draci !
  • -4 (10 voturi)    
    bor (Duminică, 31 iulie 2011, 13:43)

    iwnwtz [utilizator]

    in ceea ce priveste construirea catedralei mantuirii neamului tot ''banul vaduvei'este folosit,si cu ingaduinta Lui Dumnezeu
  • +18 (22 voturi)    
    Tichie de margaritar (Duminică, 31 iulie 2011, 13:52)

    Vasilake [utilizator]

    Asa cum cel mai rupt in fund dintre romani nu poate respira daca n-are telefon mobil ultimul racnet, tot asa, ca popor, simtim ca nu-i aerul destul de pur daca nu ne facem biserica de 600 milioane euro. Tichie de margaritar...
  • +9 (19 voturi)    
    intr-o lume.... (Duminică, 31 iulie 2011, 13:56)

    bubu [anonim]

    care descopera zi de zi lucruri tot mai importante, vaccinuri, operatii, apartauri, avioane, vapoare, robotzi, sateliti, poduri si constructii gigant, tehnologie, arhitectura....noi mergem exact cu 500 de ani in urma si construim biserici ! si nu orice biserici- ci din cele mai grotesti, nesimtite si batjocoritoare la adresa societatii de azi! biserica= inapoiere mintala, controlul maselor, santaj emotional. biserica de azi nu mai are nimic in comun cu religia, indiferent de forma de credinta. totul se rezuma la Biserica SRL, SA sau indiferent cum vreti sa-i spuneti! mi se falfaie de toti fraierii care sunt indoctrinati de porcaria numita religie si vor veni cu argumente istorice,economice, sentimentale, religioase etc etc. pur si simplu as darama-o, si pe asta, si pe cele 100 construite in ultimii ani, in fiecare din cartierele fiecarui oras din tara asta inapoiata!
    • +7 (11 voturi)    
      Semnati petitia! (Duminică, 31 iulie 2011, 22:03)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui bubu

      Exista niste schisme in BOR legate "de ciolan" foarte clar, pentru ca "la ciolan" exista intotdeauna o ierarhie.

      Sa va dau in exemplu: in satul meu exista o manastire de pe vremea lui Stefan cel Mare ( 1497). Insa, cauza certurilor constante dintre calugari si preotul numit in sat, s.a construit o biserica noua ( ca preotul sa poata avea o parohie). Pentru o localitate in care multa lume este plecata sa munceasca in strainatate!, nu cred ca asta era necesar.

      *Nu exista capela pentru cei decedati, se cultiva in continuare tinutul mortului in casa!
      Asta e Romania secolului 21 in mediul rural!
  • +14 (20 voturi)    
    Traiasca talibanizarea Romaniei (Duminică, 31 iulie 2011, 13:59)

    mihai [anonim]

    La urma urme ce sens are sa investim in spitale si scoli cand viata asta e doar o etapa scurta?
    Mai bine investim in catedrala sinucuderii namululi!
  • +5 (21 voturi)    
    Religiile franeaza progresul omenirii (Duminică, 31 iulie 2011, 14:01)

    Victor [anonim]

    Religiile, indiferent de natura lor, fac mult rau omenirii. Consuma resurse, se opun progresului stiintific (vezi genetica) si tin mari mase de oameni in ignoranta prin inlocuirea gandirii critice cu cea dogmatica.
    • 0 (12 voturi)    
      Si Popov... (Duminică, 31 iulie 2011, 20:54)

      Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui Victor

      ...a inventat Radioul...Lenin era cel mai destept...pacat de sifilisul ala luat din neatentie...Stalin invatatorul popoarelor...Pai cum sa gandesti critic daca nu pornesti de la o baza, de la o baza adevarata, ai observat cat de critic gandesc...curvele...hai ca m-ati amuzat iar...
  • -5 (17 voturi)    
    Cam prea partinitor (Duminică, 31 iulie 2011, 14:05)

    titirica [utilizator]

    Ma mira DW ca face un astfel de articol foarte partinitor in opinia mea.

    600 Milioane EUR??? Niciodata. Pentru pretentiile lor de jurnalisti ar trebui sa fie mai documentati.

    3 ani sa fie gata... la cum merg lucrurile, NICIOADATA! Si aici dau dovada de lipsa de profesionalism grav. Macar o minima documentare si vedeau realitatea.

    "Banii nu sunt o problema" ... o sa radeti...cam sunt o problema banii....

    ca sa nu mai zic de faptul cu Cernea in interviu...:) .. habar nu are ce se intampla acolo...

    "teren evaluat la 200 milioane EUR" .. :) ... eu cred ca evaluat la 400 milioane EUR..la cat de documentati au fost cei de DW pot sa creada si asta... Incredibil...

    M-am lamurit si cu astia de la DW. Pacat de ei
  • +18 (20 voturi)    
    cee?? (Duminică, 31 iulie 2011, 14:07)

    vlad dracu [anonim]

    600 MILIOANE de euro??!!! au innebunit nebunii??

    Mai da scump e sa crezi in Dumnezeu!
  • +3 (19 voturi)    
    Statul a facut o greseala (Duminică, 31 iulie 2011, 14:11)

    buncrestin [utilizator]

    Nu trebuia sa dea bani pentru catedrala, ca sa nu mai supere pe nimeni. Cu toate ca a dat bani si terenuri pentru toate bisericile si cultele americane care au invadat Romania dupa 1989. despre alea, care s-au raspandit pana in cele mai mici catune din tara, nu spune nimeni nimic.

    Din cauza simbolisticii extraordinare, catedrala trebuia facuta doar din contributiile benevole ale credinciosilor. Se facea si fara ajutorul statului. E o biserica a neamului care demonstreaza ca nu suntem un neam venit de nicaieri si care merge catre nicaieri, asa cum ar vrea unii sa credem.
  • -6 (20 voturi)    
    Vai, ne rusinam cu totii...a spus-o DW-ul (Duminică, 31 iulie 2011, 14:12)

    Ahileus [anonim]

    Nevertebratelor! E vorba in majoritate de bani din DONATII. Si daca a spus-o DW, care-i figura? E un grup media masonic si e firesc sa fie contra a tot ce poate reprezenta intarirea constiintei nationale. Ar trebui sa infiereze si construirea catedralei din Koln, facuta, la vremea respectiva, cu mult mai multi bani decat ce se cheltuieste pt. catedrala romaneasca. Ganditi putin inainte sa sariti ca arsi la dos, ateilor. In plus, aproximativ 90% dintre romani s-au declarat ortodocsi, asa ca este justificata constructia unui lacas de cult reprezentativ pentru religia majoritara.
    • 0 (0 voturi)    
      deci... (Luni, 1 august 2011, 23:22)

      me [anonim] i-a raspuns lui Ahileus

      200 milioane de la STAT!!!! asta e donatie inteligentului?!?!?!
      200 milioane de la credinciosi... asta e fac ce vor... daca ei cand ii doare un picior se duc la preot e problema lor
      200 mil din banii proprii ai bisericii -> a se citi bani luat id e la credinciosi NEIMPOZITATI!!!! cu alte cuvinte BISERICA FACE EVAZIUNE FISCALA!!!
    • 0 (0 voturi)    
      1 lacas de cult?!?!?! (Luni, 1 august 2011, 23:24)

      me [anonim] i-a raspuns lui Ahileus

      cum adica unu?
      unu constuit in ultima jumatate de ora pentru ca pute de biserici in tara asta... la fiecare 5 metrii te lovesti de o biserica...
      si suntem sta LAIC!!!! cu alte cuvinte statul si biserica ar trebui sa vie separate...
      dar ce sa-i faci guvernul cumpara voturi de la biserica.... care se vinde pentru voturi... cred ca satana din biblie era mai civilizata decat perotii si guvernantii nostii...
  • +11 (17 voturi)    
    pai ce e anormal?!?!?!?!? (Duminică, 31 iulie 2011, 14:13)

    me [anonim]

    600 milioane de euro e o suma mica pentru 2-3 milioane de voturi!!!
    ca se puteau face niste km de autostrasda, se puteau palti niste salarii/pensii etc nu mai intereseaza... votu sa curga!!!

    catedrala neamului + economatele + mariri de pensii si salarii == reintrarea in cursa pentru un nou mandat... faptul ca vor baga iarasi tara in criza este un "side-effect" minor, ce poate fi neglijat... ca noar nu mor ei de foame... mor prostii ... prostii care nu conteaza decat o zi, odata la 4 ani...
    • +2 (6 voturi)    
      Semnati petitia! (Duminică, 31 iulie 2011, 22:06)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui me

      http://www.petitieonline.ro/petitie/respectarea_constitutiei_separarea_statului_de_biserica-p27058051.html
      • 0 (0 voturi)    
        din pacate... (Luni, 1 august 2011, 23:21)

        me [anonim] i-a raspuns lui Clop

        s-au strans foarte putine voturi...
        oricum o semnasem deja ...
  • -4 (16 voturi)    
    la urma urma e problema romanilor (Duminică, 31 iulie 2011, 14:16)

    turistul [anonim]

    aceste lucruri nu ii privesc pe nemti ... sa isi vada de problemele lor ...
  • +8 (12 voturi)    
    La TV (Duminică, 31 iulie 2011, 14:18)

    Mandravela [utilizator]

    Sant curios ce post de stiri TV va comenta, daca va comenta si cum va comenta. Wikipedia ii poate ajuta daca se emotioneaza prea mult.
    Wikipedia:
    "Viața religioasă în România se desfășoară conform principiului libertății credințelor religioase, principiu enunțat la articolul 29 din Constituția României, alături de libertatea gândirii și a opiniilor.[146] Chiar dacă nu se definește explicit ca stat laic, România nu are nicio religie națională, respectând principiul de secularitate: autoritățile publice sunt obligate la neutralitate față de asociațiile și cultele religioase."
    • +4 (8 voturi)    
      Semnati petitia! (Duminică, 31 iulie 2011, 22:12)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui Mandravela

      http://www.petitieonline.ro/petitie/respectarea_constitutiei_separarea_statului_de_biserica-p27058051.html

      "România nu are nicio religie națională, respectând principiul de secularitate: autoritățile publice sunt obligate la neutralitate față de asociațiile și cultele religioase."

      De facto, asta nu se intampla. Vedeti ce se intampla in scolile din Romania, cu ora de religie la clasele 1-4 cel putin. Va rog sa luati un manual de religie si o sa va minunati!

      *Ce cauta manualele de religie in scoli, sa ne raspunda guvernatii!
  • -5 (15 voturi)    
    Catedrala (Duminică, 31 iulie 2011, 14:22)

    olandezu zburator [anonim]

    Ideea este ca pana si bulgarii au o biserica mai de Doamne ajuta, la Sofia.Nu mai vorbesc de rusi, sarbi, sau ucraineeni.Daca popa Daniel poate sa managerieze proiectu, decat nimic, e buna si catedrala asta.Se mai dezmortesc nitel constructiile si turismu.Orice misca acum e bun in tara asta incremenita.
  • -5 (9 voturi)    
    chestie de prioritati... (Duminică, 31 iulie 2011, 14:25)

    costica [anonim]

    treaba mai complicata, n-au cum sa inteleaga nemtalaii aia de la DW......
    Ce alte prioritati au romanii, nu?!!!!!!!!!!
  • +8 (16 voturi)    
    ... (Duminică, 31 iulie 2011, 14:25)

    dragos234 [utilizator]

    Eu n-am inteles de ce biserica nu construieste spitale si azile. Are atatia bani pt cazemate de beton care nu folosesc l animic, adica biserici dar pt institutii folositoare societati cum ar fi spitale, cantine, azile nu da nimic.
    Mai bine ar construi un "Spital al Vindecarii Neamului" si sigur ar castiga mai multi adepti decat cu "Casa Poporului" in varianta ortodoxa.
    • +6 (10 voturi)    
      Spitale pentru Preafericitii popi! (Duminică, 31 iulie 2011, 19:49)

      Dana [anonim] i-a raspuns lui dragos234

      Biserica construieste spitale numai pentru marii preoti vezi reportajele " cu ochii in patru ", unde averea Bisericii este estimata la minim 3-4 miliarde euro! Ce sa caute saraciile de enoriasi , aia trebuie sa moara si sa-si plateasca propria inmormantare1
  • +16 (22 voturi)    
    biserici (Duminică, 31 iulie 2011, 14:27)

    satelitu [anonim]

    am o bisericuta la vreo 50 de metri de scara blocului. duminica aud clopotele cum bat la 8, la 9, la 10 am. nu conteaza ca vreau sa dorm pana la 11. sau de la 9, daca am fost sambata de garda. desigur ca e neincapatoare pentru sutele de asa zisi credinciosi, care de musai tre' sa fie vazuti la biserica de ceilalti, asa ca domn' parinte a pus si doua difuzoare afara, sa se auda slujba, aia de la 10 la 12. si se aude in tot cartieru'. daca ma duc si il rog sa dea mai incet, ca se aude suficient de tare pe raza bisericii, ma spurca si ma afuriseste, ca nu-s crestin. daca scot eu boxele in geam, ma ia politia ca tulbur ordinea. ei ce mama dracu' fac???
    a propos, imi aduce aminte de o faza de la musulmani (egipt si turci), cand aveam moscheea vis a vis. cel putin in egipt, o luna am auzit imamul cantand la difuzor. si vinerea (echivalentul duminicii) era horror, canta ala toata ziua. incep sa ma intreb cu ce ne mai deosebim de ei.
    n-am nimic cu nimeni, duca-se la biserica daca vor; dar biserica, ce mama dracu' are cu mine, de ce imi intra neinvitata (sonic) in casa. pana la urma tot le tai cablurile de la difuzoare! :)
  • -5 (9 voturi)    
    intrebare (Duminică, 31 iulie 2011, 14:27)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    oare ce-ar fi zis dw daca s-ar fi construit o moschee de 500 milioane de euro. Nu dau doi bani pe bor, dar astept un raspuns la intrebare.
    Si chiar asa, catedrala nu se va face prea curind, oricit ar vrea unul sau altul, nu de alta, dar nu sint bani.
    Dar e mai ingrijorator drobul de sare crestin decit realitatea economica.
    Si nu cred ca basescu e prea bisericos, sint convins ca nu e de acord cu proiectul, asta asa, pentru postacii lui nea voiciorescu felix.
  • +9 (13 voturi)    
    credinta si prostie (Duminică, 31 iulie 2011, 14:28)

    lupu [anonim]

    Credeam ca numai mie mi se pare ca-s mai multe biserici decat spitale si scoli si ca trendul se pastreaza, dar se pare ca se vede asta si de la capatul celalalt al europei. Guvernul sprijina aceasta afacere, pentru ca este infloritoare: tot mai multi oameni considera ca problemele lor le poate rezolva popa, de unde si inghesuiala la cantecele "sfinte" si sucesul bisericilor. Cand lumea nu va mai fi interesata de serviciile acestora, vor incepe sa dispara, sau cel putin sa nu va mai avea sens sa se construiasca altele noi. Dar cum prostia si incultura sunt in buna legatura cu religia, se pare ca nu sunt sanse in viitorul apropiat ca afacerea bisericilor sa inregistreze vreo scadere.
  • +1 (13 voturi)    
    Religiile franeaza progresul omenirii (Duminică, 31 iulie 2011, 14:32)

    Victor [anonim]

    Religiile, indiferent de natura lor, fac mult rau omenirii. Consuma resurse, se opun progresului stiintific (vezi genetica) si tin mari mase de oameni in ignoranta prin inlocuirea gandirii critice cu cea dogmatica.
  • -4 (12 voturi)    
    Buna ziua (Duminică, 31 iulie 2011, 14:36)

    ANA [anonim]

    La inceput si eu eram impotriva dar pot sa spun ca fiecare CAPITALA EUROPEANA - are cate un simbol caracteristic tarii respective : uitati-va in TURCIA la Moscheea Albastra, uitati-va la KOLN - catedrala - cand am ajuns acolo ...primul lucru vrei sa vezi catedrala....ei ...acesti catolici au...uitati-va la Venetia si la Piata San Marco si anume: Sfanta Biserica cu cel mai scump ALTAR din LUME, da si noi suntem crestini ortodoxi si va spun ca meritam o astfel de CATEDRALA, frumoasa si sa fim mandri cu ea, iar legat e saracie ...CONSILIILE LOCALE AR trebui sa faca mai mult pentru comunitati si sa nu mai frece menta si sa ia doar salariii si sa aiba PENSII la batranete...asa ca lasati sa avem un SIMBOL, un drum al ortodoxiei,...si inca ceva ...cei dor pe straini de Sfanta Biserica Ortodoxa romaneasca...ce nu pot sa o cumpere si pe aceasta?? fabrici nu mai avem,....pamanturi si acelea luate, apa, resursele...si ce mai vor sa ne convertim la diferite secte si sa se duca banii la acestia in in strainatate? Sfanta Biserica Ortodoxa AJUTA ROMANI...mergeti in Sfintele Biserici si cereti ajutor local, solutii si se vor gasii...uitati-va pe Fundeni s-a facut ditamai cladirea si nimeni NU A SARIT ca ARS ca se baga banii in cladiri si nu in saracia oamenilor, dar ei stiti ce fac? iau unei batrane cu pensie platita de VOI ROMANII 10 % daaaaa si in loc femeia sa isi cumpere o paine, inghetata, prajitura ...da acestor manipulatori BANIII si bani platiti de noi si se duc la STRAINI...asa ca lasati obiectivele romanesti IN PACE si luati-va de propriile non valori si anume...de faptul ca se doreste implementarea unor NOI secte in ROMANIA pentru a ii manipula in masa! si pe Sfintii PREOTI pretuitii cereti-le ajutor, mergeti in curatenie si apoi vedeti rezultatele,...da sunt romanesti si se pastreaza astfel PAMANTURI ROMANESTI! daca aveti ceva impotriva de ce mai aveti CI cu cetatean roman?? daca nu va convine saracia duceti-va la managerii care au capusat industria, duceti-va la aceia
    • +4 (8 voturi)    
      of (Duminică, 31 iulie 2011, 19:41)

      floscampi [anonim] i-a raspuns lui ANA

      toate catedralele astea din vest sau moscheea albastra au fost construite acum multe sute de ani...in sec 21 lumea are alte prioritati, numai romania nu.
      • -1 (1 vot)    
        ..serios? (Luni, 1 august 2011, 11:55)

        vlahul [utilizator] i-a raspuns lui floscampi

        si acum in SEC XXI, care ar tr sa fie prioritatiile? cele pe care le spui TU?

        ..iar acum sute de ani singurele prioritati consideri ca erau bisericile?? :-))
  • -3 (13 voturi)    
    ... sigur ... haideti sa ne punem cenusa in cap .. (Duminică, 31 iulie 2011, 14:40)

    GOGU [anonim]

    ... cu toata parerea de rau ... comunismul s-a dus ... nu putem cheltui toti banii pe ajutoare sociale si tratamente ... nu putem sa ne oprim doar la a pompa bani intr-un sistem de profitori ... viata merge mai departe ... trebuie sa mearga mai departe ... romanii scad ca si populatie in ritm alert ... ce inseamna asta ? ... ca numarul celor care vor avea nevoie de ajutor (de orice fel) va fi tot mai numeros datorita imbatrinirii populatiei ... si sa ne fie cu iertare ... dar trebuiau sa mai lase si pe ALTII(ca la avorturi sintem primii) in urma lor ... pe altii care sa ii ajute ... nu sa tot astepte de pe urma statului ... in fond ''statul'' sintem noi astia care muncim acum ... si eu vreau si altceva decit tratamente si spitale ... INCOMPETENTE ... unde daca intri nu mai iesi ...
    • +1 (1 vot)    
      Avorturile sunt... (Luni, 1 august 2011, 21:22)

      Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui GOGU

      ...bune, nu te lua dupa Biserica, sunt bune, bune...religia prosteste boborul...parca cei care au facut avort nu si-ar fi omorat in primul rand, copiii lor......
  • -5 (17 voturi)    
    Reportaj Deutsche Welle (Duminică, 31 iulie 2011, 14:43)

    vizitiug [utilizator]

    jurnalistii de la Deutsche Welle mentioneaza ca "in ultimii 20 de ani, peste 4.000 de biserici au fost construite in Romania, multe cu sustinere guvernamentala. Statistic, acest lucru inseamna ca la fiecare doua zile o noua biserica este terminata. Intre timp, trei scoli sunt inchise in fiecare zi si din ce in ce mai multe spitale, iar acest lucru nemultumeste multi oameni".
    Jurnalistii de la Deutsche Welle ar face mai bine sa se uite in ograda lor! De unde stiu ei ca "acest lucru nemultumeste multi oameni"?.
    Problemele din sanatate si invatamant nu se rezolva daca nu am mai construi biserici!!!!
    De ce nu dau ei bani pentru spitalele din Romania daca le pasa asa de mult?!
    Iar vin altii sa ne invete ce trebuie sa facem cu banii!!!
    • -3 (9 voturi)    
      re (Duminică, 31 iulie 2011, 19:36)

      buncrestin [utilizator] i-a raspuns lui vizitiug

      nu e vorba de biserici, ci de locasuri de cult, din care cele ortodoxe nu sunt nici jumatate, pentru ca cel mai mare spor l-au avut sectele de tot felul, care au ajuns sa aiba lacas de cult pana si in cele mai mici sate
  • +4 (16 voturi)    
    Spiale, scoli si catedrale (Duminică, 31 iulie 2011, 14:46)

    Demetra [utilizator]

    Scolile se inchid din lipsa de elevi. Tariceanu a bagat miilioane de ero pt a repara scoli in satele unde nu mai sunt copii. Apoi, dandu-si seama ca nu pot fi functionale aceste scoli , au dat autobuze pt a-i transporta in alte localitati. Bani aruncati pe WC-uri de patru miliarde si nimeni n-a spus nimic. In privinta spitalelor, acestea se inchid si in Germania si in Italia si in Franta, pt ca nu sunt decat sinecuri pt cadre medicale incompetente. Toate cazurile ceva mai dificile sunt duse in spitalele mari, asa ca nu e nicio paguba ca s-au inchis. Nu sunt de acord nici cu aceasta catedrala care este visul de marire al unui megaloman patriarh. Sa si-o construiasca cu banii bisericii, nu cu cei ai statului.
  • -6 (20 voturi)    
    foarte bine, sa se ridice Catedrala! (Duminică, 31 iulie 2011, 14:46)

    cititor [anonim]

    si care e problema astora de la Deutsche Welle? asta ii freaca pe ei acum, de ce se construiesc biserici in Romania? foarte bine ca se face acea catedrala!
    • 0 (0 voturi)    
      Guvernul german da... (Luni, 1 august 2011, 21:24)

      Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui cititor

      ...bani pt moscheile comunitatii turce , nu meine herren...?
  • -3 (15 voturi)    
    continuare (Duminică, 31 iulie 2011, 14:46)

    ANA [anonim]

    deci duceti-va la cei care fura din tara asta si isi pun conturile in strainatate, dar NU va luati de cei care creeaza LOCURI de MUNCA in ROMANIA, nu va luati de PROPRIA RELIGIA si nu va mai luati de ceva maresc....sau dorim sa fim in continuare inghesuiti fara scaune in SFANTA BISERICA? ne doresc ca pe niste OAMENI MICI care se inghesuie in zile de sarbatoare si atat! LASATI sa se faca lucruri frumoase si care raman stramosilor nostri...nu iau preotii cu ei nimic in PAMANT ...si daca fac sa faca! sau doriti sa fim invadati de tot felul de secte numai pentru ca va manipuleaza si va taie si dorinta de a va venera parintii, de a-i POMENII STRABUNII, si in Sfanta BIBLIE SCRIE sa va pomeniti MORTII si astia NU vor ca dvs sa dati de pomana...ci fondurile sa le dati LOR sa fac ei ce vor cu banii DVS si sa nu va lase fericirea DVS de a fi darnici si de a va POMENII PARINTII SI BUNICII MORTI IN ACEST PAMANT ROMANESC...rusine celor care sunt impotriva NEAMULUI ROMANESC! rusine celor care si-au uitat sfintele morminte in cimitire, rusine celor care se duc in diferite secte numai pentru ca li se spune sa TREACA prin cruce! SFANTA CRUCE este in fiecare minut in sufletul nostru! si dragostea la fel si daca sunteti bolnavi duceti-va la acele secte sa vedem va dau bani de operatii? va dau bani sa va operati in strainatate??? in schimb ei ne fura TOT tineretul performant si se lauda cu ei ....dar noi trebuie sa avem grija de vlastarele noastre si sa-i faceti sa nu uite pamantul romanesc si sangele lor in acest PAMANT romanesc. Germania in curand nu va mai avea forta de muca calificata si iau de aici tineri superbi ca sa le stearga la cur pe nemtoaice...de ce ? am devenit cacastarul vesticilor? si slugile lor? care nu le fac romanilor carti de munca si apoi se intorc acasa PE ASISTENTA SOCIALA neavand venituri??? lasati in PACE CATEDRALA si luati-va mai bine de acei asa zisi revolutionari care mananca anual ce sume?? haideti intrebati...si-au facut o hartie si au beneficii peste ben
  • -3 (17 voturi)    
    DW stie mai bine ce e in ograda noastra?! (Duminică, 31 iulie 2011, 14:53)

    Florina [anonim]

    Ma intreb si eu cum naiba de si-au gasit reporterii germani sa puna saracirea populatiei -bazata pe gestiunea proasta a cheltuielilor- tocmai pe seama construirii acestei catedrale.
    Dar burtile ingrasate ale consilierilor judeteni (gen Pinalti, etc.), casele si masinile de lux ale tuturor caneliilor politice? Oare nu fac mai mult decat 10000 de catedrale ca acestea?
    Va invit sa va uitati (si chiar sa adunati) toate sumele si proprietatile care apar pe declaratiile de avere ale mizeriilor care ne conduc -desi reprezinta doar 1% din realitate. Deci hai sa nu ne dam dupa deget si sa nu mai punem botul la tot soiul de prezentari din astea ultra simplificate.
    Intr-adevar, moderatia este dezirabila in vremurile pe care le traim, dar hai sa ne gandim la toate institutiille care ar trebui sa o aplice.
  • -5 (13 voturi)    
    fgg@yahoo.com (Duminică, 31 iulie 2011, 14:54)

    derty [anonim]

    deutche welle asta cred ca e un fel de iRealitatea tv de la ei...Ca sa fim corecti,demult trebuia facut acest asezamant,iar constructia a inceput dinaintea crizei.Si mai multi bani s-au dat pe stadionul ala inutil ,ca noi nu mai avem echipa de fotbal,si pe podul ala suspendat pe care circula doar cateva mii de masini pe zi.Sute de milioane de euro risipiti.
  • -7 (11 voturi)    
    Rosia Montana + Catedrala = Bechtel (Duminică, 31 iulie 2011, 15:04)

    Andrei [anonim]

    Am ales portocalii si Base sperand ca se va fure mai putin, mai putine jafuri nationale. Deja ne-a lovit din plin chestia asta cu Rosia Montana, o mega teapa in care statul roman are 10% si oricum partenerul are drepturi de preemptiune la orice moment, partenerul fiind un srl (cu un capital social derizoriu) din Canada. Acum vine si faza asta cu Catedrala. Pai cam se aduna si ne da PDL = PSD, adica oricum am intoarce-o, tot o vom incasa.
  • +9 (17 voturi)    
    Nu va convine? (Duminică, 31 iulie 2011, 15:07)

    Lf [anonim]

    Faceti cel putin un gets simbolic. Semnati petitia de mai jos:
    http://www.petitieonline.ro/petitie/respectarea_constitutiei_separarea_statului_de_biserica-p27058051.html

    "Respectarea constitutiei: Separarea statului de biserica

    Statul trebuie sa fie separat de biserica (de orice biserica). Solicit oprirea imediata a cheltuielilor statului pentru constructia de biserici, salarizarea preotilor, plata pentru orele de religie in scoli, etc, si alocarea banilor respectivi ministerului sanatatii astefel ca persoanele care au platit corect asigurarea de sanatate sa beneficieze de medicamente si tratamente compensate."
  • -2 (10 voturi)    
    parere (Duminică, 31 iulie 2011, 15:07)

    tao [anonim]

    mi se pare un articol facut "ca în România". S-a transmis un mesaj, iar informatia a fost prelucrata ca sa "mearga" cu mesajul.
    ce mi se pare fals în articol: 600 de mil de euro ptr o biserica? haida de..., de ce nu au spus 600 de miliarde ca tot aia era. (o cladire de 12 etaje, sediu de universitate privata, in fine, a costat 6 milioane de euro). Ok , va fi cea mai mare biserica din Rom, dar 600 de milioane de euro????
    - se închid scolile ca nu sunt bani. O jumatate de adevar. cealalta jumatate este ca nu mai sunt copii care sa mearga la scoala(cîti copii era intr-o clasa în 1989 si cîti sunt acuma).
    Sorry, credeam ca DW sunt mai seriosi
    • +1 (1 vot)    
      @tao (Luni, 1 august 2011, 13:46)

      bamse [anonim] i-a raspuns lui tao

      600 mil euro este o estimare foarte apropiata de suma finala reala.
      Reprezentanti patriarhiei au afirmat ca costul la rosu al catedralei va fi de 250 mil de euro.
      La o casa costuri de aducere la cheie de la rosu sunt cam aceleasi cu costul ridicarii la rosu, pentru catedrala aceste costuri o sa fie mai mari deoarece nu se va da cu var lavabil, numai altarul care sigur va fi poleit cu aur si picturile interioare or sa coste enorm.
      Cladirea aia cu 12 etaje a fost construita normal cu o retea de sustinere, catedrala va fi o camera uriasa de zeci de metri inaltime, sitemul de sutinere al boltelor va fi unul pe masura (adica foarte dificil de realizat - foarte scump).
  • +8 (10 voturi)    
    Intrebare (Duminică, 31 iulie 2011, 15:14)

    cip. [anonim]

    Imi permit o intrebare domnilor guvernanti : credeti ca acest edificiu va spala toate nedreptatile fostilor detinuti politici ? De cita poleiala aveti nevoie ca sa ingropati trecutul fara sa-l recunoasteti si fara sa-l despagubiti ? Nu uitati un lucru : minciuna si ipocrizia se vor intoarce impotriva dumneavoastra indiferent de situatia politico-financiara.
  • -5 (11 voturi)    
    a (Duminică, 31 iulie 2011, 15:21)

    eu [anonim]

    Prezenta bisericii in Romania te educa si-ti spala ranile.
  • -4 (10 voturi)    
    romanica? (Duminică, 31 iulie 2011, 15:22)

    madonion [anonim]

    spalati-va cu ea pe cap ca nu-mi trebuie... Veti ajunge saraciti de toti oamenii seriosi si educati si veti deveni o tara de asistati batrani sau copii de capsunari dependenti de fonduri europene si economiile capsunarilor. Ultimul sa stinga lumina.
    • +2 (6 voturi)    
      sper ca la oameni seriosi nu te pui pe tine (Duminică, 31 iulie 2011, 19:52)

      g [anonim] i-a raspuns lui madonion

      romanica?da ,am mai auzit fraza asta,la panarame gen 'pohetu' expirat Dinescu si la panarama de Mircea Badea.Da de 'germanica' care nu ne da datoria,ce zici?Mai intelegeam Rusia sa dea greu banii furati ,sau datorie inapoi,da astia,epitomul de 'Ehre'..
    • 0 (0 voturi)    
      Degeaba faci gratare... (Marţi, 2 august 2011, 23:06)

      Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui madonion

      ...in strainatate...nu au mirosul din Romania...si manelele, parca sunt mai frumoase intr-un cartier populat si cu ...hamicii nostrii...
  • -2 (12 voturi)    
    unitate (Duminică, 31 iulie 2011, 15:25)

    ion [anonim]

    Bisericile se construiesc de catre comunitati religioase,in care credinciosii au un rol important.Ei pun in miscare parghiile de finantare,cauta sponsori,constructori seriosi si apeleaza la autoritati. Consider ca pe langa faptul ca oamenii socializeaza si nu sunt simpli spectatori isi dau si o proba a capacitatii lor de rezolvare a multor probleme.Nu este un pacat ca se fac biserici.Este pacat ca s-a furat o tara fara sa se revolte nimeni,ma refer la societatea civila.Intai trebuie sa ne vindecam spiritual si pe urma sa comentam ce este bine si ce este rau.
  • -2 (8 voturi)    
    Bravo! Bun articol (Duminică, 31 iulie 2011, 15:27)

    titirica [utilizator]

    .
  • +6 (8 voturi)    
    . (Duminică, 31 iulie 2011, 15:30)

    Mara [anonim]

    Oare a fost inlocuita doctrina politica cu religia? Avem nevoie de o forma de manipulare in masa? E mai important ce ai in suflet si cum te manifesti in viata de zi cu zi decat imaginea pe care o construiesti. Realitatea arata insa ALTCEVA....parca!
  • +2 (4 voturi)    
    3 scoli / zi (Duminică, 31 iulie 2011, 15:49)

    Adrian [anonim]

    unde putem verifica aceasta informatie?
  • +7 (17 voturi)    
    CATEDRALA LUI PESTE (Duminică, 31 iulie 2011, 15:55)

    adenauer [anonim]

    ..pai asta este romania nu este de mirare bagamiasi.....in catedrala lor de 600 de mil de euro....cand poporul o duce cum o duce..in schimb preotii... pai a vazut cineva preot sarac????!!!!!fac astia vreodata ceva gratis....??? never....in tara asta nu avem nici o sansa santem pur si simplu blestemati ca si natie....ne meritam soarta..... au dreptate nemtii astia sa ne critice.......e aiurea cand romanii o duc cum o duc sa construiesti catedrala lui peste si inca sa aloci 600 de mil de euro pai cate spitale construiesti in tara cu banii astia..... mergeti in spaitale vedeti care este dotarea la ora actuala...sai fu....cu catedrala lor cu tot...
  • +5 (15 voturi)    
    Renuntare la biserica (Duminică, 31 iulie 2011, 15:58)

    adi adi [anonim]

    Cea mai buna solutie este eliminarea institutiei "BISERICA" din domeniul public.
  • +10 (14 voturi)    
    BOR uita ca nu zidurile intaresc credinta! (Duminică, 31 iulie 2011, 15:59)

    traian [anonim]

    Se pare ca BOR opteaza pentru cantitate si nu pentru calitate!
    Cred ca era mai bine daca se ocupau in primul rand sa pregateasca preoti mai de soi pentru bisericile existente,in special pentru cele din orasele mari unde schema este incarcata aiurea cu tot felul de indivizi cu har comercial in folos propriu!Cel putin asa pare!
    Cat despre mediul rural,cred ca in putine locuri preotul a mai reusit sa se mentina in zona modelului de urmat pentru tanara generatie!
    In plus,sunt mai mult ca sigur ca o catedrala de marimea celei preconizatz trebuia amplasata mai spre centrul tarii,poate in Ardeal,acolo unde romanii locului au dovedit ca isi pot pastra credinta si pot avea un dialog cu celelate culte in conditiile cele mai grele!
    Nu foloseste nimanui sa concentreze la Bucuresti la gramada conducerea laica a tarii si capii ortodoxiei!
    Mai ales ca prin sud multe practici ale acestui cult dar si turlele de biserici tradeaza apropierea bolnavicioasa de fanarioti si alte alea ale ciubucului!
  • +12 (16 voturi)    
    asta e (Duminică, 31 iulie 2011, 16:14)

    glasss_cj [utilizator]

    Fiecare popor isi merita conducatorii si soarta. Biserica primeste bani pentru ca noi toti suntem niste mielusei care nu facem nimic impotriva, max ne enervam pe forumuri pe care oricum doar noi le citim. Ceea ce ar ajuta ar fi proteste, mitinguri, cat mai multe inregistrari despre popi lacomi, pedofili si prosti. Si inca ceva, la recensamant indiferent daca ai fost botezat sau nu ortodox, daca nu te duci la biserica sau nu mai crezi s-o declari, nu te lasa pus iarasi la rubrica ortodox pentru ca cu cat sunt mai putini cu atat vor primi mai putin de la buget!
  • +15 (19 voturi)    
    B.O.R. intesata de K.G.B.-isti si turnatori! (Duminică, 31 iulie 2011, 16:36)

    geanin [utilizator]

    pt ce le trebuie finantare de la buget? nu le ajunge cit sug de la oameni?au vreun serviciu fara sa fie taxat? dar banii din activitatile lor comerciale sint oare impozitate? dar cu sutele de mii de hectare de padure pe care nu-i intreaba nimeni cum le exploateaza si taie din ele fara nici un control si fara nici un fel de remuscare ca si ei contribuie la degradarea mediului inconjurator,i-a controlat vreodata cineva? sau daca incearca cineva sa-i controleze sar ca arsi ca le-ar fi incalcat intimitatea.... oare pina unde poate merge ipocrizia acestei BOR??? pe ei chiar nu-i intereseaza situatia acestei tari?cum o duce populatia acestei tari? oare este mai importanta cladirea, sau cei care eventual populeaza aceasta megalomanica constructie.... BOR a uitat ce inseamna bunul simt si modestia.
    • 0 (0 voturi)    
      Ca si... (Luni, 1 august 2011, 21:25)

      Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui geanin

      ...forumurile...
  • +15 (19 voturi)    
    Religia transformata in marfa! (Duminică, 31 iulie 2011, 16:39)

    Ioana [anonim]

    De la inceput tin sa precizez ca sunt credincios in bunul Dumnezeu. Ce se intampla acum in tara este rodul lacomiei preotilor. Preotii vechi cei adevarati au murit in lagare, altii in inchisorile lui Ceausescu , acum preotii cei noi au facut din religie marfa pe care o vand celor care ii accepta. Vedem in fiecare zi asa zisii preoti crestin ortodocsi care detin mai multe vile au masini de lux unele gen maserati , asta in timp ce adest popor de abia mai traieste. Scris este "Sunt ca orbii care calazesc alti orbi" . Culmea ca ei nu se opresc aici , dupa ce ca sunt finantati de stat ei mai cer bani si de la enoriasi! Cati din ei au data chitanta pentru vreo nunta , sau inmormantare?
  • -1 (11 voturi)    
    N-a venit inca vremea ca sa zidim templu Domnului (Duminică, 31 iulie 2011, 16:44)

    Preot Silviu Damse [anonim]

    << Asa zice Domnul Savaot : Poporul acesta graieste : << N-a venit inca vremea ca sa zidim templu Domnului >>. Atunci a fost cuvantul Domnului catre proorocul Agheu zicand : << Este oare timpul ca voi sa locuiti in casele voastre cu pereti lucrati in tablii,cand templul acesta este in ruina ? >> Si acum iata ce zice Domnul Savaot : << Fiti cu bagare de seama la caile voastre ! Voi ati semanat mult,dar ati cules putin,ati mancat,dar nu v-ati saturat,ati baut ,dar nu v-ati imbatat,v-ati imbracat cu vesminte,dar nu v-au tinut de cald si ati strans simbria voastra ca sa o puneti intr-o punga sparta. (...) Suiti-va in munte si aduceti lemne ca sa claditi iarasi templul in care voi binevoi si ma voi preaslavi >>,zice Domnul. << V-ati asteptat la mult,dar iata ca aveti putin.Ati strans mult,dar Eu am risipit truda voastra ! Pentru ce ?,zice Domnul Savaot.Din pricina templului Meu care sta daramat,iar voi zoriti cu lucrul,fiecare pentru casa lui! Pentru aceasta cerul se va incuia,nu va va da roua si pamantul roadele sale.Si am chemat seceta pe pamant si pe munti,peste grau,peste vin,si peste tot ce rodeste pamantul,peste oameni si peste dobitoace si peste toata stradania palelor voastre>>. ( Agheu,1,2-11 )
    • +12 (16 voturi)    
      excelent! (Duminică, 31 iulie 2011, 19:05)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Preot Silviu Damse

      "Templul Domnului" este in credinta si sufletele oamenilor - iar BOR, in loc sa aiba grija de sufletele enoriasilor, se ocupa cu "lucrul, fiecare pentru casa lui" - masini scumpe la preoti si magaoaie de beton!
      De AIA avem "seceta" si... in general, o tzara pe duca... ca nu ne inteleseaza decat "suprafatza" si lucrul fara suflet!
      • +1 (5 voturi)    
        Bun raspunsul lui Codruta! (Duminică, 31 iulie 2011, 19:44)

        maria [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

        Crezi ca preotul de mai sus a inteles ceva din ce ai scris . El nu a citit vreodata Biblia! Ce a zis Isus oare ?" Daramati templul acesta si in trei zile il construiesc la loc " Oare despre ce templu vorbea Isus ?
        • -2 (4 voturi)    
          Am citit vreodata Biblia ? (Luni, 1 august 2011, 7:39)

          preot Silviu Damse [anonim] i-a raspuns lui maria

          Preotul de mai sus este nascut intr-o familie baptista,ai carui bunici dinspre mama au fost baptisti.Dupa ce m-am convertit la crestinism am decis sa primesc botezul intr-o comunitate penticostala.Ca student la Filosofie am avut un profesor ortodox cu care am studiat limba
          greaca clasica.Frecventand catehezele pe care dansul le tinea pentru studenti m-am pocait de ereziile protestante si am cerut sa fiu primit in Biserica Ortodoxa.
          • +1 (3 voturi)    
            Oricine poate fi prostit (Luni, 1 august 2011, 9:32)

            Alui [anonim] i-a raspuns lui preot Silviu Damse

            Deci tu preferi botezul copiilor mici, care sunt tot atat de constienti de ce li se intampla ca o planta, preferi inchinatul la icoane "sfinte", etc, etc. Pai esti liber sa faci asta, dar nu e moral si crestinesc(dar e ortodox bineinteles) sa le impui altora credinta ta,obligandu-i sa contribuie (prin taxe) la o catedrala la care nu vor avea acces niciodata, nu o vor si nu o plac.
          • 0 (0 voturi)    
            Pacat ca esti preot (Luni, 1 august 2011, 21:56)

            oana [anonim] i-a raspuns lui preot Silviu Damse

            Ai fost student ai studiat mult , dar nu ai inteles nimic se vede din raspunsurile tale ca esti pe langa subiect !
      • -1 (3 voturi)    
        Templul Domnului (Luni, 1 august 2011, 7:30)

        preot Silviu Damse [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

        Grija pentru sufletele credinciosilor nu exclude construirea de biserici,ci o include.Biserica nu se rezuma doar la preoti ,din ea fac parte si mirenii.Este adevarat ca multi dintre noi preotii nu ne facem datoria asa cum se cuvine,dar asta nu inseamna,ca nu sunt si preoti vrednici.Pe langa acesti preoti cu masini scumpe si vile pe care ii vedeti dumneavoastra sunt ceilalti,mult mai multi,care numai ei stiu cum supravietuiesc.
        • 0 (0 voturi)    
          Lacomie fara margini a unui popa (Luni, 1 august 2011, 21:49)

          Mina [anonim] i-a raspuns lui preot Silviu Damse

          In comuna Carcea judetul Dolj preotul cel tanar a cerut 10 milioane pentru a boteza doi gemeni dintr-o familie saraca in care nici tatal nici mama lor nu lucrau. Acesti oameni au fost nevoiti sa se duca sa-si boteze copiii in Craiova in conditiile in care popa are doua vile un apartament In Craiova si face specula cu terenurile de pamant are vreo 10 vaci etc .. comentariile sunt de prisos fata de lacomia acestui om .........
  • -4 (10 voturi)    
    oare cum este mai bine? (Duminică, 31 iulie 2011, 17:06)

    danarad [anonim]

    sa dea statul sume enorme pt. o catedrala, in timp ce sunt alte prioritati...dar unii,sunt ipocriti, cei care critica aceasta constructie monumentala,dar la rindul lor merg sa viziteze notre-dame, familia sagrada din Barcelona, catedrala din koln sau alte constructii monumentale. poate ar fi un motiv in plus pt. atragera turistilor.
    • +2 (4 voturi)    
      Sagrada Familia (Duminică, 31 iulie 2011, 23:55)

      Ionascu [utilizator] i-a raspuns lui danarad

      Sagrada Familia este finantata EXCLUSIV prin donatii benevole si bilete de intrare, de-asta si dureaza constructia de aproape un secol.
      • +2 (4 voturi)    
        Sacre Coeur din Paris (Luni, 1 august 2011, 9:52)

        t [anonim] i-a raspuns lui Ionascu

        a fost construita si ea exclusiv din donatii benevole. doar la noi e o traditie a finantarii bisericilor de catre stat, iar traditia asta are aproape un secol, deci e greu de ingropat.

        imediat dupa 1919, statul roman a inceput sa construiasca biserici ortodoxe in orasele ardelene in care imensa majoritate a locuitorilor erau greco-catolici, romano-catolici, luterani, unitarieni sau calvinisti. in anii '20-'30 statul roman a finantat constructia bisericilor ortodoxe din Ardeal aproximativ in aceeasi masura in care a finantat constructia scolilor.

        n-am scapat bine de comunisti ca au venit la putere o alta sleahta care gandeste acum asa cum se gandea in restul Europei in urma cu 80 de ani.
  • +2 (4 voturi)    
    alta manarie (Duminică, 31 iulie 2011, 17:12)

    Cocsor Bácsi [anonim]

    la Sighet, EOMM a antrenat toate fortele politice ale locului ("mai vin alegeri!"), exceptie UDMR, pentru a se instapani asupra Palatului Cultural al tuturor sighetenilor, pretextand o falsa retrocedare
  • -3 (15 voturi)    
    Diversiune (Duminică, 31 iulie 2011, 17:19)

    Adrian [anonim]

    Domnii de la D.W. nu s-au oripilat de grija poporului roman cand am cedat pe nimic rezervele de petrol ale tarii, cand am fost obligati sa ne amanetam viitorul imprumutindu-ne ca sa le "capitalizam" bancile falimentate de "expertii" lor capitalisti occidentali.
    Acum ca se face o investitie cu banii nostri, pentru viata spirituala si viitorul acestei natii se "dau" ingrijorati
    Penibili !
    • +8 (18 voturi)    
      x (Duminică, 31 iulie 2011, 19:14)

      xulescu [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      explica-mi si mie te rog cum o cladire va imbunatati viata spirituala a poporului si va asigura viitorul natiei
  • +9 (15 voturi)    
    reiterez (Duminică, 31 iulie 2011, 17:34)

    ady [anonim]

    e nevoie de una si mai mare pt mantuirea neamului prost..
  • +10 (18 voturi)    
    Ar trebui sa iesim in strada (Duminică, 31 iulie 2011, 17:39)

    luci [anonim]

    Ar trebui sa manifestam contra risipirii banilor publici. Nu e posibil ca statul sa-si bage picioarele in banii nostri si noi sa stam sa ne uitam ca prostii.
    • +2 (4 voturi)    
      Acum ti-ai dat seama? (Luni, 1 august 2011, 8:10)

      CristianG [utilizator] i-a raspuns lui luci

      Tebuia sa zica astia de la DW ca se dau bani pentru o biserica pentru a-ti veni ideea?
      De 20 de ani KGB-ul a furat mai tot ce s-a putut, si tu iesi in strada acum, pentru ca statul finanteaza o biserica?

      Dubios, nu?
  • +6 (14 voturi)    
    Why? (Duminică, 31 iulie 2011, 17:39)

    Pandi [anonim]

    De trebuie sa se ajunga ca DW sa publice un reportaj de genul? Chiar asta ne mai lipseste? o Catedrala a mantuirii Neamului? Autostrazi: nucu, educatie, sanatate, protectie sociala,locuri de munca, strategie de oprire a emigrarii in masa a intelectualitatii si a tineretului: NUCU. Dar o Catedrala impozanta,care sa se vada si de pe Luna: Yes! Multumim inca o data "din inima Partidului"!
  • +1 (9 voturi)    
    ... (Duminică, 31 iulie 2011, 17:49)

    Task Damager [utilizator]

    Probabil urarea "Sa traiti bine" nu se referea la prostime, ci la politicieni si la popi!
    • 0 (0 voturi)    
      Si la cei intreprinzatori... (Marţi, 2 august 2011, 22:10)

      Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui Task Damager

      ...si la cei aproape 400000 de romani ce merg , in fiece Week-end pe litoralul romanesc si pe cel bulgaresc...
  • +9 (15 voturi)    
    Aberatie (Duminică, 31 iulie 2011, 17:57)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    Sunt ortodox iar religia este parte din identitattea mea!

    Dar de aici pana la a iti da banii de paine bisericii si dupa sa strigi Foamete!...e cale foarte lunga....de fapt e o cale lunga de cateva sute de ani inapoi.
  • +6 (8 voturi)    
    Preotii tineri (Duminică, 31 iulie 2011, 18:00)

    Andrei [anonim]

    De atata este in stare o Biserica din ce in ce mai desacralizata. Printre altele, si de afluxul enorm de preoti tineri, purtatori de reverende care incap in buzunar dupa utilzare si de rachete de tenis in portbagajele masinilor.
    Personal, as fixa la 40 sau chiar la mai multi ani varsta de la care sa se poata accede la preotie. Adica o varsta la care sa incepi sa stii ce este viata, la care sa incepi sa-ti pui intrebari si, mai ales, la care sa fi aflat cat de grele sunt atat munca intelectuala cat si cea fizica, atunci cand sunt desfasurate si rasplatite cinstit!
  • +6 (12 voturi)    
    stie cineva (Duminică, 31 iulie 2011, 18:03)

    laic [anonim]

    de ce trebuie sa platesc eu taxe si impozite din care statul plateste functionarii bisericii ortodoxe (a se citi preoti) sau de ce din banii mei statul aloca sume pentru ridicarea/intretinerea sediilor bisericii ortodoxe?
  • +13 (17 voturi)    
    bisercia imbecilizarii neamului (Duminică, 31 iulie 2011, 18:31)

    no comment [anonim]

    In Republica Schizoida Romania, biserica e mai importanta decat Parlamentul, barfa in fata blocului e mai de pret decat onestitatea, alcoolul nu lipseste NICIODATA din meniul zilnic, prostia a ajuns virtute, virtutile adevarate sunt pentru prosti, manelistii castiga mai mult decat un profesor universitar, cainii vagabonzi (deveniti intre timp "comunitari") sunt mai pretuiti decat copiii strazii.

    In aceasta halucinanta realitate, sora buna cu anomia, nepoata delirului si verisoara primara a schizofreniei pana si psihiatrii au probleme serioase de discernamant!

    De restul...ce sa mai spunem?
    Mai poate fi spus ceva?

    NO COMMENT!
  • -2 (12 voturi)    
    reportajul este tendentios (Duminică, 31 iulie 2011, 18:37)

    vindicomvs [utilizator]

    In primul rand singurii bani promisi de statul roman vin de la oprescu, cica 2 mil euro.
    Iar donatia terenului e discutabila fiind mai degraba o retrocedare intrucat ptr constructia casei poporului comunistii au daramat multe biserici. Si daca nu ar fi luat biserica terenul respectiv probabil s-ar fi trantit vreun mall dizgratios,deci...
    • +10 (16 voturi)    
      nope (Duminică, 31 iulie 2011, 19:14)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui vindicomvs

      Banii de la Oprescu sunt bashca (de altfel, BOR binevoieste sa umble cu mana-ntinsa pe la fiecare sector al Capitalei)! CMN va fi finantata in primul si in primul rand din bani de la Secretariatul General al Guvernului - de AIA a luat Bocul "cultele" sub larga sa aripa ocrotitoare (sic!), ca sa poa' sa dea banii direct! De altfel, de aia nici nu mai sunt bani pentru Misterul Culturii (care aveau inainte "cultele" in subordine), care anul asta nu se poate ocupa nici de restaurari, nici de santierele arheologice... ca... deh... ce conteaza "patrimoniul national", mai bine le dam drumu' tzeparilor de la Rosia Montana, sa bage ei, cica, bani pentru "cultura"! >:

      Cu "retrocedarile" - pai BOR a primit inapoi mai mult chiar decat i se luase!

      De ce sa fi "trantit vreun mall"? Da' parc, ce avea? "Mall dizgratios" vrea sa tranteasca insasi BOR, vezi asa-zisul "proiect", o scarbosenie de-a binelea, model de prost-gust si lacomie!
      • -1 (7 voturi)    
        parc? esti prea naiva.. (Duminică, 31 iulie 2011, 19:55)

        vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

        cine crezi ca ar fi facut un parc pe un teren ce valoreaza de ordinul sutelor de milioane de euro!?
        Este ditamai terenul liber langa biblioteca nationala, de ce crezi ca nu face nimeni parc acolo?!?
        Ai facut tu inventarul la ce i sa retrocedat BOR de esti asa convinsa? Speculezi grav. Iar restul de ineptii pe care il debitezi nici nu are rost sa-l mai comentez.
  • +10 (16 voturi)    
    protest? (Duminică, 31 iulie 2011, 18:51)

    x [anonim]

    de ce nu organizam un mare protest in fata la palatul parlamentului?
    • 0 (0 voturi)    
      pai... (Luni, 1 august 2011, 11:06)

      Itsoc [utilizator] i-a raspuns lui x

      pentru ca suntem un popor de lasi care comenteaza indignati pe internet dar cand vine vorba de iesit in strada toti au alte treburi mai importante care nu sufera amanare.
      asa ca, ia catedrala neamului!
      copiii nostri vor creste in imbecilitatea eterna a guvernantilor si vinovati pentru asta vom fi doar noi.
  • +11 (17 voturi)    
    despre preoti (Duminică, 31 iulie 2011, 18:53)

    Andrei [anonim]

    Rusine-oamenii mor de foame-preotii se ingrase ca nu mai incap in sutane-redobandesc mii de hectare de pamant si paduri case etc.pentru ce?Vedeti la Sibiu sute de case -hoteluri,restaurante au fost date la biserici-pentru ce?ce fac preotii cu ele?ajuta pe nevoiasi?nu se ingrase si fac palate-conduc jepuri-oameni nu mai dati bani la biserici mai bine ajutati pe nevioasi-nu dati seama ca ei (preoti)bati joc de noi.
  • +9 (15 voturi)    
    Sa plateasca din banii lor (Duminică, 31 iulie 2011, 18:55)

    Marius [anonim]

    Biserica sa se autofinanteze, sa nu mai primeasca nici un ban de la buget!!! Iar dobitocii de guvernanti si de parlamentari sa plateasca din buzunarele lor ce-au promis pentru catedrala. NU AVEM NEVOIE DE CATEDRALA!!! Nu prostia ne va mantui, ci educatia si cultura!! Terminati odata cu popii si cu religia la tot pasul! Nici o scoala fara popi, sa nu-i mai vad ca binecuvinteaza sau sfintesc ceva ca ma apuca durerea de cap!! Ne-am intors in Evul Mediu?!?!
  • -8 (16 voturi)    
    sa se construiasca (Duminică, 31 iulie 2011, 19:05)

    cata [anonim]

    cel ami rau in viata asta e sa folosesti banii si sa nu vezi nimic in urma lor, cel putin aici o sa vedem o cladire foarte frumoasa , care o sa impresioneze iar apoi cei de la televiziunea DW o sa vina si o sa filmeze cat e de frumoasa :). si celor care sunt prea liberi in conceptii ce e mai bine sa fie o tara de cacat si banii sa-i dam pe droguri si alcool>>>ca o sa spunem ca nu exista NIMIC din ceea ce vad, de aceea tr sa ma distrez la maxim ca sa ingropam natura umana;)
    • +3 (11 voturi)    
      despre frumusete (Duminică, 31 iulie 2011, 20:04)

      Vlad083 [anonim] i-a raspuns lui cata

      cred ca trebuie sa ai o cultura foarte limitata ca sa spui ca acea monstruozitate se poate numi frumoasa. depaseste cu mult odioasa casa a poporului in uratenie. cred ca ar trebui sa se existe prosteste impotriva construirii pe bani publici unei asemenea aberatii arhitecturale. este o palma data de catre BOR poporului roman.
    • +3 (9 voturi)    
      popii (Duminică, 31 iulie 2011, 20:19)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui cata

      tara se scufunda in saracie si foamete...iar popii ortodoxi-nu preoti...astia sunt popi de doi bani-...isi ridica palate...4000 de biserici...600 000 000 euro pentru daniel si gasca!
    • +1 (9 voturi)    
      Suntem deja (Duminică, 31 iulie 2011, 20:46)

      Alui [anonim] i-a raspuns lui cata

      O tara de kkt. Statul nu poate da banii pe droguri si pe alcool, numai oamenii pot, iar in cazul asta, fiecare e stapan pe banii lui. Cladire care sa "impresioneze", exista, se numeste "Casa Poporului". Impresioneaza prin prostul gust, asa cum o sa impresioneze si catedrala asta. Romanii(de kkt) atat vor, sa-i impresioneze pe altii cu stupizenia lor.
      • +2 (4 voturi)    
        Asculta (Luni, 1 august 2011, 0:16)

        Bauauau [anonim] i-a raspuns lui Alui

        stimabile , daca tu te simti de K , e problema ta , nu o generaliza. S-a instaurat o psihoza colectiva ca suntem de K ca o ducem foarte rau , ne vaicarim permanent.
        Nu am vazut pe cineva care munceste , chiar si 2 job-uri sa se vaite atat.
        Alui , spune-mi te rog ce ocupatie ai ? De ce te simti de K ?
        Poate reusim sa te ajutam sa treci de faza aceasta .
        • -1 (3 voturi)    
          De acord, in plus (Luni, 1 august 2011, 8:42)

          CristianG [utilizator] i-a raspuns lui Bauauau

          Biserica prin aceasta reusita, nu onteaza cat de utila sau inutila, demonstreaza ca in Romania mai exista o institutie in stare sa isi fixeze obiective, sa le urmareasca si sa le atinga.
          Adica: problema nu e a BOR ca a stiut sa-si atinga obiectivul ficxat cu multi ani in urma ci a celorlalte institutii care nu sunt in stare de asa ceva.
        • 0 (0 voturi)    
          Mu ma vaiet. Ma enervez, de cate ori vin in Ro. (Luni, 1 august 2011, 11:29)

          Alui [anonim] i-a raspuns lui Bauauau

          Si vad pe ce drumuri trebuie sa circul, cand vad cata vulgaritate e pe strada si la TV, cata hotie, coruptie, ipocrizie, prostie, aroganta, mandrie prosteasca, kitch, nesimtire e peste tot in Romania.
          Daca tu esti multumit sa traiesti in tara aia, treaba ta. Eu nu traiesc si n-o sa traiesc in Romania, nu as rezista psihic, asa ca prefer o tara normala si civilizata, care desi nu e "tara mea", imi da pacea si liniste sufleteasca de care am nevoie.
          • 0 (0 voturi)    
            Asa l-ati innebunit... (Luni, 1 august 2011, 21:30)

            Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui Alui

            ...si pe bietul Breivik...
        • 0 (0 voturi)    
          Ai vorbit si in numele meu! (Luni, 1 august 2011, 12:18)

          vlahul [utilizator] i-a raspuns lui Bauauau

          Multumesc!
  • +3 (9 voturi)    
    amnezie (Duminică, 31 iulie 2011, 19:43)

    Marin [anonim]

    Am citit comentariile si ma minunez cata amnezie avem.
    Pai nu strigam aproape toti fratilor ca ateul de Basescu este inpotriva catetralei atunci cand era primar si avea meci mare cu Patriarhul Teoctist si tot BOR-ul?
    De fapt vad ca majoritatea nu prea ati mai fost pe la biserica in ultimul timp, dar macar intrebati-va parintii, fratii si surorile care se mai duc pe acolo. Cati bani au scos din buzunare la apelul preotilor pentru construirea acestei catedrale?
    Asadar catedrala asta a fost visul Patriarhului si noi l-am sprijinit si o facem in continuare fara sa cracnim.

    DOAMNE AJUTA.
  • +1 (9 voturi)    
    DISCRIMINARE! (Duminică, 31 iulie 2011, 20:37)

    Lf [anonim]

    Sustinerea unei institutii(BOR) care nu reprezinta TOTI cetatenii Romaniei, echivaleaza cu constructia unor spitale, scoli, muzee, etc, la care numai anumiti cetateni au access. E apartheid.
  • +4 (6 voturi)    
    Nu e numai catedrala (Duminică, 31 iulie 2011, 20:38)

    aura [anonim]

    BOR poate sa-i aduca prinos de multumire si deputatei Raluca Turcan pentru proiectul de lege prin care fonduri de la buget sint "mintuite" pentru milosteniile clericilor.
  • -4 (12 voturi)    
    Gresit!!! (Duminică, 31 iulie 2011, 20:41)

    Stefan [anonim]

    Este un simbol cultural! Nu mai aruncati cu atata noroi in initiativa asta. Ganditi-va ca va fi singura catedrala din Romania - noi, spre deosebire ce cei din vesti i-am avut pe turci, tatari, unguri, polonezi, rusi si restul de popoare invecinate si binevoitoare care nu ne-au permis niciodata sa avem resursele sa construim o catedrala (germanii au zeci!!! la fel si italineii si francezii, spaniolii etc etc). O sa vedeti ca va aduce venituri din turism, un exemplu bun de ceva asemanator in perioada moderna este http://en.wikipedia.org/wiki/Hassan_II_Mosque , eu am vizitat moscheea asta facuta in anii '90 (deci noua), este IMENSA, este uluitoare si colcaie de turisti!!!
    • +3 (7 voturi)    
      Esti ignorant (Duminică, 31 iulie 2011, 21:36)

      Alui [anonim] i-a raspuns lui Stefan

      Mai exista destule catedrale in Romania, in fiecare oras mare. Iar ca simbolic cultural, ai dreptate, va simboliza "cultura" romanilor.
  • 0 (10 voturi)    
    titlu tendentios (Duminică, 31 iulie 2011, 20:43)

    FLORIO [utilizator]

    ei nu ar trebui sa vorbeasca pt ca fac o gara de cateva zeci de miliarde la Stutgart care nu ar trebui facuta. Si titlu e tendentios pt ca guvernul doar sprijina constructia si nu o finanteaza in totalitate. S-au poate ar trebui sa ne mandrim cu sectorul 5 mai departe? Am auzit curand si de un comentar care zicea la nemti de metroul din Bucuresti care are deja mai mult de 60 de km si se putea vedea ciuda si ura din nemti la acel comentar.
    • +2 (6 voturi)    
      ciuda si ura din nemti ?! (Duminică, 31 iulie 2011, 21:49)

      cititor [anonim] i-a raspuns lui FLORIO

      Florio draghe (nu stiu daca te mai cheama si Marsala sau doar esti sub influenta lui) asa o chestie nu am auzit demult. Incerci sa concurezi Planeta Moldova cu "Mandria de a fi moldovean" ? Aia macar era simpatica si cu mult umor, satirica. Pana sa te legi de nemti ca au ura si ciuda pe noi, poate faci urmatoarele: cureti BOR-ul de fosti securisti si colaboratori, cureti tara de gunoaie la propriu (sa ajunga macar pe jumatate atat de curata ca Germania), sprijini mentalitatea sanatoasa despre munca si economie (sa ajungem macar pe jumatate ca Germania, din nou), sprijini eradicarea "jmekeriei" si hotiei ajunse la rang de normalitate in tarisoara noastra, sprijini cheltuiala judicioasa si "fara de deturnari spre buzunare hulpave" a cheltuielilor de la bugetul de stat, ... si altele. Dupa aceea mai discutam.
      • 0 (0 voturi)    
        Sa vezi tu cand o sa fii... (Marţi, 2 august 2011, 21:50)

        Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui cititor

        ...sub jurisdictia Sharia in unele cartiere din germania...si cum o sa explice desteptii de nemti constructia de moschei in cartierele turcesti...daca madam Merkel declara ca a esuat multiculturalismul CE ARE DW cu romanii...mai bine sa fie atenta madama KGB la declaratiile provocatoare...ca prosti ca Breivik se mai gasesc...de la un timp nemtii se simt obligati sa le faca pe plac rusilor...DEZGUSTATOR...
  • +5 (13 voturi)    
    separatie .. (Duminică, 31 iulie 2011, 20:51)

    Clujeanul [anonim]

    Biserica (indiferent de confesiune si de numarul adeptilor) trebuie sa fie separata 100 % de stat.
    Hidosenia de catedrala ce se va construi e o hotie din buzunarile romanilor, la fel ca toti banii ce merg pe constructii mai mici, pe terenuri oferite gratuit bisericilor si salariilor multor preoti si lideri ai bisericii.

    M-am saturat sa vad printre blocuri, ridicate noi biserici la fiecare 500m. Si asta numai din cauza ca si facultatile teologice s-au inmultit ca si restul universitatilor ca ciupercile dupa ploaie si au tot mai multi abosolvenit ce vor sa fie popi.

    Pai daca sunt oameni care doresco biserica noua, trebuie sa dea fiecare din venitul lui si pentru constructie si pentru salariul preotului respectiv.
    • -2 (2 voturi)    
      Separatie dar nu in Romania! (Luni, 1 august 2011, 8:04)

      dana [anonim] i-a raspuns lui Clujeanul

      Tu scrii bine clujene, insa ultimele cuvinte i-au infuriat pe preoti , de asta ai capatat multe minusuri! Cum sa fie separata Biserica de stat , asta e o blasfemie in ochii preafericitilor preoti!
  • +1 (7 voturi)    
    punctul pe "i" (Duminică, 31 iulie 2011, 21:30)

    green.nobel [anonim]

    apreciez jurnalistii care stiu sa puna punctul pe "i"
    inca o dovada ca in tara asta fariseismul ela putere. traim insecolul I inainte de Hristos sau luam atitudine?
    trebuie dat o lectie prin exempu la toti politicienii si preotii care sustin ipocrizia in detrimentulajutorului social!!!
    "FARISEU" -asta ar trebui sa scriem pe toate bisericile.
  • -2 (12 voturi)    
    Tendențios și răuvoitor (Duminică, 31 iulie 2011, 21:43)

    mendebilul [anonim]

    Articolul Deutsche Welle e tendețios și răuvoitor. În primul rând terenul e hyperevaluat și oricum el are doar o valoare teoretică. Faptul că statul a dat Bisericii un teren este extrem de puțin față de cât i-a luat în ultimii 70 de ani. În altă ordine de idei, aveți idee cât a costat domul din Köln ? Credeți că erau bogați când l-au construit ? Sau când l-au reconstruit, după război, când nu aveau nici ce mânca ? Nemții știu de fapt că religia e principala formă de educație și singura formă care acționează la toate nivele sociale. Dar sigur, nowadays e cool să fii împotriva obosiților de popi și atunci mai băgăm un reportaj ”european” chiar dacă conține neadevăruri. Mai bine ar face un reportaj despre scăderea dramatică a creștinilor în Germania în comparație cu creșterea accelerată a musulmanilor. Peste 200 de ani o să vizităm Marea Moschee din Berlin...
    • -1 (7 voturi)    
      comentariul tau e tendentios si rauvoitor (Luni, 1 august 2011, 2:58)

      mvr [utilizator] i-a raspuns lui mendebilul

      De fapt, comentariul tau e tendentios si rauvoitor.

      Auzi la el "Nemții știu de fapt că religia e principala formă de educație și singura formă care acționează la toate nivele sociale". Fals!

      Corect ar fi fost: religia e principala forma de spalare pe creier a celor mai putin educati si singura care actioneaza la toate nivelele sociale. Educatia nu poate merge mana in mana cu religia, sau cu dogmele de orice fel.
      • 0 (0 voturi)    
        Mama ce filozof...!!! (Marţi, 2 august 2011, 21:53)

        Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui mvr

        Prietene la gargara se zice orice dar la greu ...???
        Vorba aia : "In fata mortii nu nexista atei "
  • +10 (16 voturi)    
    Romania are multe probleme (Duminică, 31 iulie 2011, 22:03)

    deno [anonim]

    dar probabil ca nici una nu este la fel de grava ca BOR. Biserica din ziua de azi este o piatra de moara care atarna de gatul societati romanesti.

    Biserica ortodoxa care a existat in trecut si a fost importanta pentru pastrarea identitati romanilor a disparut de mult si a fost inlocuita cu o societate comerciala. Ceva asemanator cu una din companiile de exploatare a carbunilor care mananca bani de la buget sa produca carbune scump si de proasta calitate. Nu cred ca cineva credincios sau nu poate sa spuna ca nu-i asa.

    Daca doar ar fura bani nu ar fi o problema chiar asa de mare, ca nu sunt singurii care fura. Dar bor "ajuta" in continuare la formarea mentalitatii romanesti. Printre contributiile la mentalitatea romanului se numara lipsa de responabilitate, pasivitatea si supunerea la comanda. De asta platesc parlamentarii biserica, pentru ca popa spune cu cine se voteaza.

    Nimic nu se va schimba in Romania atat timp cat in scoli se preda religia. Atat timp cat parazitul numit biserica nu este inlaturat, Romania sta pe loc.
    • +7 (13 voturi)    
      foarte bine punctat (Duminică, 31 iulie 2011, 22:14)

      Vlad083 [anonim] i-a raspuns lui deno

      cel mai bine ar fi sa iesim in strada impotriva finantarii din banii nostri a acestei palme date contribuabililor. cine ar putea organiza o asemenea manifestatie in romania? ce organizatie ? si de ce nu o face. ar fi multi care ar raspunde sunt sigur. si in sfarsit s-ar pune in discutie aceasta monstruozitate.
  • +6 (8 voturi)    
    Brainwashing (Duminică, 31 iulie 2011, 23:10)

    BOR-del [anonim]

    Mafiotii care conduc BOR nu au nici o treaba cu credinta, cu religia da, si mai ales cu banii.
    BOR nu este altceva decat o institutie mafioto-securista ce toaca o caruta de bani publici. Eu unul nu sunt de acord cu acest proiect faraonic. ia calculati va rog cate aziluri de batrani s-ar putea face din banii astia? si o sa vedeti ca la final nu o sa fie 600 de milioane, nici 666 de milioane ci un miliard jumate, cum vrea Muuuultpreafericitul. O mizerie. Cu banii astia dai de mancare la toti napastuitii soartei vreo 10-15 ani. Mai bine i-ar zice "Catedrala Mantuielii Neamului" ca asa stim noi sa le facem pe toate, de mantuiala.
  • +9 (13 voturi)    
    si mai serios (Duminică, 31 iulie 2011, 23:17)

    un democrat [anonim]

    traiesc in germania si nu exista nici o presiune ca biserica sa fie finantata din banii publici de la stat. iar oamenii sunt relaxati in legatura cu biserica, ca sa nu spunem atei. acum cativa ani oamenii au cerut, si a fost referendum daca sa se predea religia obligatoriu in scoli, si s-a votat ca sa nu fie obligatoriu, se poate opta pentru educatie religiasa crestina, islamica, hebrew sau multe altele dar exista si optiunea filozofie si educatie generala despre aceste aspecte fara fundamentalisme de prost gust. traim totusi la cateva sute de ani dupa ce oameni au fost arsi pe rug de catre biserica pentru ca au spus ca pamantul nu este in centrul universului. sa nu mai vorbim de america de sud de convertirile fortate si oamenii folositi ca sclavi de catre biserica, bunaoara robii tiganii folositi si de biserica ortodoxa ani buni pana au fost eliberati in momentul in care romanii s-au emancipat ca natiune, etc...
    • 0 (0 voturi)    
      @democrat (Marţi, 2 august 2011, 22:13)

      crestin ortodox [anonim] i-a raspuns lui un democrat

      Nu reprezentantii bisercii ortodoxe au ars acum citeva sute de ani oemenii pe rug.
      Cred ca vorbesti de alta biserica crestina.

      Te rog sa studiezi de catre cine au fost arsi oamenii pe rug.
  • +1 (5 voturi)    
    Micul inchizitor (Duminică, 31 iulie 2011, 23:21)

    Preot Silviu Damse [anonim]

    Micul inchizitor secular cenzureaza citatele din Sfanta Scriptura.
  • -2 (4 voturi)    
    catedrala marshaviei neamului (Luni, 1 august 2011, 0:31)

    savonarolla [anonim]

    cel mai bland, civilizat si pacifist lucru pe care il pot spune acum suna cam asa: blastemati sa fiti cu constructia voastra megalomanica cu tot, sa dea Dumnezeu sa se prabuseasca peste adunatura asta de netrebnici, fie ca ve numiti politicieni sau prelati! intr'o covarshitoare majoritate, slujitorii Domnului pe rit crestin-ortodox din Romania sunt la loc de cinste pe o lista a celor pe care i'as trimite intru construirea unui nou canal dunare-marea neagra sau giurgiu- bucuresti. zic doar atat, pentru ca sa nu ma caute maine cu asiduitate militzia...
  • +2 (6 voturi)    
    catedrala?????????? (Luni, 1 august 2011, 6:06)

    Georgeta [anonim]

    Romanii mor de foame si noi sponsorizam construirea de catedrale???de ce nu faceti cantine sociale si locuri speciale unde sa se spele si sa doarma pt oamenii strazii?
    Biserica nu ajuta pe nimeni decat preotii beneficiaza de banii de la donatori au case si masini luxoase si nu au bani de biserici??
  • 0 (8 voturi)    
    unu (Luni, 1 august 2011, 7:05)

    unu [anonim]

    Ateismul este, in cele mai multe cazuri, o forma de manifestare a ignorantei. Ateii sunt la fel de indobitociti ca si fanaticii religiosi. Ei cred in stiinta lor, in autostrazi, in rachete, in secolul 21 si in tot felul de aberatii pe care le-am citit in zeci de postari, unele repetate.
    De ce cred ei ca lumea merge inainte si nu inapoi? Ce repere au? In niciun caz culturale sau morale.
    Cate rachete sunt folosite in scopuri pasnice si cate in scopuri de distrugere.
    De fapt, stiinta fara morala va distruge omenirea, nicidecum religia.
    • -1 (5 voturi)    
      Chiar asa? (Luni, 1 august 2011, 9:10)

      Dragos [anonim] i-a raspuns lui unu

      Dar multumita cui folosesti tu acum internetul? Bisericii cumva? Oamenilor religiosi? Sau uiti ca cei care cercetau si doreau progres erau arsi pe rug? Mai bine ateu ignorant decat dobitoc indoctrinat. A...si cand mai vrei solutii la problemele pe care le ai tu sau cei din jurul tau... du-te si roaga-te se vor rezolva garantat.
      Si cred ca au murit mai multi oameni din cauze religioase decat tehnologice, mai invata istorie ( aia reala nu propagandistica ) inainte sa acuzi.
      • 0 (2 voturi)    
        mai Dragos..:-) (Luni, 1 august 2011, 12:58)

        vlahul [utilizator] i-a raspuns lui Dragos

        ..vasazica, ori esti credincios ori inventator dedicat progresului, nu? :-)

        cu alte cuv pers care au avut contrbutii la inventarea internetului ( baptistul jcr lick, evreul kleinrock si multi altii) nu au voie sa creada din dumnezeu?

        apoi, in vremea renasterii, toti cei care aveau inventii (inventatorul tiparnitei, da vinci etc etc) erau arsi pe rug?? :-)

        din punctul tau de vedere religia este in antagonie cu tehnologia. nimic mai fals!

        apropos, voi ateii ati auzit de comunism?
        • 0 (0 voturi)    
          Hmm (Luni, 1 august 2011, 14:53)

          Dragos [anonim] i-a raspuns lui vlahul

          Am auzit de comunism, il consider o infectie, sunt fan al nationalism-socialismului. Comentariul meu combina religiile lumi contra stiintei mai mult din revolta personala. Cel caruia i-am raspuns spunea ca autostrazile,rachetele si stiinta vor distruge omenirea.
          1. Nu putem fi sigur de ceea ce se intampla pe viitor, nu il putem prevede ca sa stim cine ar fi de vina pentru un potential dezastru de acel tip.
          2. Foloseste tehnologie multumita celor care au pus intrebari nu celor care au tacut pentru ca biblia explica tot.

          Legat de ai spus cu antagonia, am fost prea dur in exprimare si nu asta e viziunea mea. Cred ca orice eveniment prezinta o probabilitate sa fie real. Poate exista fiinte aflta intr-un alt plan al existentei poate nu...dar nu sunt de acord cu cei care sustin teoriile religiilor doar pentru ca asa au fost invatati si care apostrofeaza ateii pentru ca cei imbracati in sutana si ce tin o carte in mana (biblia) le spun doar fiind credinciosi se vor "mantuii".Iar ceea ce am spus era legat de o perioda mai indepartate de renastere, de sf evului mediu. Multumita celor ce au cercetat atunci, dispunem de anumite avantaje tehnologice acum.
          Printre cei care au creat modelul Big Bang a fost si un preot catolic , spre rusinea mea nu i-am retinut numele.
          PS In familia mea toti sunt religiosi, si se uita ciudat la mine cand imi exprim parerile. Eu nu ii apostrofez in vreun fel, cum fac unele comentari de pe aici. De aceea am reactionat, oare ateii sunt de vina si cand preotii devin pedofili ( de obicei pe la catolici) sau cand preotii se imbogatesc ilicit de pe urma parohiei in care slujesc?
          Mi se pare ciudat ca economia tarii sa sufere dintr-un cumul de factori si sa dai 600 milioane euro pt o catedrala...cand sunt peste 18 000 de biserici in tara si aproape 3 000 scoli, iar bugetul de cercetare pe anul asta al ministerului educatie sa fie sub 1 milion de euro...si apoi parerea unora de pe forum sa fie ca atei sunt de vina pt rele din lume.
  • +5 (9 voturi)    
    Spitalul "mantuirii" neamului ! (Luni, 1 august 2011, 7:46)

    Johny [anonim]

    De ce nu se construiesc dupa modelul Catedralei Mantuirii Neamului, si:
    -Spitalul Insanatosirii Neamului
    -Universitatea Desteptarii Neamului
    -Piata Producatorilor Autohtoni Neamului
    -Autostrada Deplasarii Neamului
    -Economia unde sa MUNCEASCA neamul
    -Sala de Sport si Parcul Neamului
    -si multe altele atat de necesare Neamului
    Perioada de criza este propice investitiilor in infrastructura !
  • +5 (9 voturi)    
    Partizanatul.. (Luni, 1 august 2011, 8:56)

    defav [anonim]

    de care dati dovada putea avea un scop mai bun , ginditi-va la acea suma imensa de bani ce putea fi materializata in spitale ,azile sau gradinite...Nu va e clar ca densitatea pe kmp a bisericilor e si asa destul de mare ?Cum ... poporul roman poate fi manipulat mult mai usor fara existenta acestui locas de cult megalomanic ?! Uau , nu stiam noi ce ne trebuie ...aflati ca romanii stiu sa faca diferenta intre credinta adevarata-care n-are mare legatura cu bisericile -si minarelile guvernantilor .Domnule, se vede de la o posta ca aveti interese legate de subiect, lasati-o mai moale ca macane rau...preoti de genul asta, care se milogesc pe la institutiile sau firmele pe unde au pile, rude pentru bani chipurile pentru bisericuta in constructie, gasesti peste tot. Si majoritatea popilor sint niste snapani , nu se mai satura de bani .E sau nu e ? Atunci constructia aia nu e decit expresia megalomaniei sefilor BOR , intr-o perioada grea dpdv social si economic, in care BOR nu se implica cu nimic pentru ajutorarea natiei .
  • 0 (4 voturi)    
    Intrebare: Romania este un stat laic ? (Luni, 1 august 2011, 9:03)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    Intrebare: Romania este un stat laic ?
    Sau este un stat crestin-ortodox ?!
    • -1 (1 vot)    
      Nu , Turcia... (Marţi, 2 august 2011, 21:54)

      Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui PSD-erbedeul

      ...e Stat laic...ha,ha,ha.....
  • -1 (3 voturi)    
    "Toate's vechi.. (Luni, 1 august 2011, 9:38)

    Dan [anonim]

    si noi sint toate". O vorba din batrini zice ca sa faci ce spune popa nu ce face el. Din pacate - pentru popi - nici ceea ce spun nu mai este actual decit pentru inculti, fraieri, prosti etc. Ce fac ei, popii, este o mare afacere...
  • +1 (7 voturi)    
    ...la recensamantul din toamna (Luni, 1 august 2011, 10:08)

    L2 [anonim]

    Daca nu va duceti la biserici decat la nunti botezuri si inmormantari va rog sa nu va declarati ortodocsi. Si asa guvernul va aloca mai putini bani hotilor de la BOR in urmatorii 10 ani. "Amin"
  • -2 (4 voturi)    
    ... (Luni, 1 august 2011, 10:11)

    anonim [anonim]

    Deja doua miliarde pentru Casa Poporului mi se pare ca a fost putin...
  • 0 (6 voturi)    
    stiinta vs.religie (Luni, 1 august 2011, 10:26)

    Erwin [anonim]

    Tocmai am aflat ca proiectul "telescopului neamului" TELEROM a fost inchis oficial de ANCS, institutia finantatoare (din fonduri UE). De cand s-a introdus religia in scoli, astronomia s-a scos. Autoritatile s-au spalat pe maini la protestele astronomilor romani care nu au cu ce lucra, asa ca multi pleaca in strainatate. Dar BOR si Catedrala aduc voturi, in timp ce astronomia e doar cea mai veche stiinta... Ar trebui sa va ganditi bine de ce biserica l-a ars pe rug pe Giordano Bruno si l-a condamnat pe Galileo. In secolul XXI Guvernul Romaniei reduce astronomia romaneasca la tacere! Sa traiti bine!
    • +3 (3 voturi)    
      RE: (Luni, 1 august 2011, 11:40)

      SD [anonim] i-a raspuns lui Erwin

      Biserica Ortodoxa nu a ars pe nimeni pe rug, este singura biserica ce nu a pornit cruciade, nu baga la comun toate bisericile ca asta te face sa pari total incult
  • +1 (7 voturi)    
    Expirat (Luni, 1 august 2011, 10:27)

    Oarecare [anonim]

    Dragii mosului, voi ati facut o minima documentare asupra reportajului ? Va spun un mic secret: E DIN 2007 !!! Toata mass-media a preluat rahatul asta imprastiat de catre Antene, dar de la voi ma asteptam la ceva mai multa seriozitate.

    Pacat....
  • -3 (3 voturi)    
    bine punctat! (Luni, 1 august 2011, 11:24)

    vlahul [utilizator]

    ...superficialitatea materialului DW este de inteles pt ca:
    1. Germania este o tara FARA religie comuna ( sunt cel putin 3 mari biserici crestine)
    2. Germ pana acum 150 ani NU au avut o lb comuna (bavarezi NU se intelegeau cu prusacii s.a.m.d.)
    3. Este o tara inventata ( este ca si cum ar exista tara Slava, Latina, Araba etc.)....

    Cat despre proiectul Catedralei, trebuie sa afle si "ateii" ca este un proiect care NU a aparut dupa revolutie, ci odata cu aparitia pe harta lumii a tarii numita Romania.
    Oricum, consider ca peste 80% DIN CEI CARE SUNT CONTRA HABAR NU AU DE ISTORIA TARII, ca sa nu mai spun a europei- probabil pt ca "in sec 21 nu le mai foloseste" :-)).
    • +1 (1 vot)    
      O fi fost... (Luni, 1 august 2011, 12:37)

      defav [anonim] i-a raspuns lui vlahul

      BOR centrul de spiritualitate si aparatoarea statului roman -cum spune cel pe care-l aprobati-dar in alte vremuri ,in care natiunea nu ajunsese sa fie pervertita de comunism ,dar acum s-a "lenevit "rau de tot .Daca aceasta catedrala a Mintuirii Neamului ar mintui natiunea de toate pacatele savirsite de "alesii" nostri din ultimii 20 de ani, cred ca toti am fi de acord sa se ridice in 2 zile ,altfel ,oricum ai lua-o, e tot un soi de manie a sefilor BOR, care tb sa dovedeasca drepturile morale pt. asa ceva.
      Si-apoi ,sa zicem ca ar fi o lucrare impozanta , bine-venita pt o natiune credincioasa-cel putin in statistici-dar e momentul acum ?!
  • +1 (5 voturi)    
    atentie! (Luni, 1 august 2011, 11:27)

    Itsoc [utilizator]

    deci...pentru cei care nu stiu...la catedrala se lucreaza intensiv de cateva luni bune. daca ati avut curiozitatatea sa mergeti la MNAC (terasa palatului parlamentului) ati fi vazut imensa groapa la care sapa zeci de utilaje care va fi fundatia mall-ului bor.
    atentie! se lucreaza si duminica.
    atentie si mai mare: se lucreaza si noaptea (vezi reflectoarele de la locul cu pricina).
    ridicarea mall-ului e o chestiune de un an, maxim doi. trebuie sa ne mantuim mai repede!:)) bani se gasesc, mai inchidem un spital, mai o scoala, mai un imprumut la fmi.
    Daca nu s-a protestat la vremea cand se facea proiectul mall-ului acum e un pic cam tarziu. N-o sa opreasca popimea proiectul din cauza unui protest la care, in cel mai optimist caz ar fi participat 2-300 de persoane.
    Romanii merita pe deplin mallul ortodox, este daca vreti, incununarea prostiei fara margini a neamului romanesc!
    • +1 (1 vot)    
      Corecta denumire MALL-ul BOR ! (Marţi, 2 august 2011, 17:05)

      PSD-erbedeul [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

      Corecta denumire MALL-ul BOR !
  • -2 (2 voturi)    
    biserica (Luni, 1 august 2011, 11:35)

    paul90210 [utilizator]

    De ce n-o fi donat bisericii Casa Poporului. Puneau o cruce mare pe ea si ajungeam sa avem ce-l mai mare lacas de cult din lume, mai mare decat catedrala Sf. Petru de la Vatican. Eram de cartea recordurilor!
    Asa scapam si de intretinerea ei care se face din bani publici!
  • +2 (4 voturi)    
    mai putin negativism si mai multa istorie (Luni, 1 august 2011, 11:37)

    SD [anonim]

    Biserica nu a primit ca donatie terenul estimat la 200 de milioane de euro de la statul roman. Terenul a fost primit la schimb, in locul terenului din parcul libertatii, confiscat de comunisti pe care este construit mausoleul din parcul Carol - "Monumentul eroilor luptei pentru libertatea poporului și a patriei, pentru socialism" - practic, nu este o donatie cum afirma DW , este RETROCEDARE

    In Romania bisericile nu sunt construite cu banii statului , asa cum se incearca sa se induca ideea, majoritatea donatorilor sunt fie persoane private fie firme particulare care fac donatiile benevol.

    Dupa '89 s-a distrus identitatea romanilor in toate felurile, si prin toate mijloacele posibile, ni se spune ca Romanii sunt hoti, prosti, inculti etc ... singurul lucru ce tine romanii din toate colturile lumii uniti este Biserica Ortodoxa , singurul impediment cu impotriva distrugerii definitive a indentitatii nationale. Au incercat sa o distruga Rusii ( comunismul ), Amricanii ( sectele sponsorizate din US ) acum si nemtii cu extraordinara biserica protestanta. Indiferent daca esti credincios sau ateu, daca esti roman si nu vrei sa fi tratat ca un gunoi oriunde te-ai duce ar trebui sa apreciezi o institutie care, cel PUTIN OFICIAL daca nu si in alt fel , incerca sa promoveze meaje pozitive in randul romanilor de peste tot.

    Tind sa cred ca cei care au scris comentariile de mai sus acuzind un proiect de genul Catedrala Neamului sunt fie incapabili sa gandeasca obiectiv fie fac parte din gunoaiele care au ajutat la distrugerea identitatii nationale.
  • 0 (0 voturi)    
    Catedrala Neamului? (Luni, 1 august 2011, 14:10)

    miniruka [utilizator]

    halo, Guvernul, lasati risipa ! Ce asta ne trebuie noua, o noua biserica; sunt peste tot rasarite ca ciupercile dupa ploaie. Faceti referendum sa vedeti ce spune poporul care sunt prioritatile.
  • -1 (1 vot)    
    cateva intrebari pentru dvs: (Luni, 1 august 2011, 14:16)

    Itsoc [utilizator]

    cate azile de batrani a construit biserica (din banii enoriasilor)?
    cate orfelinate sunt in tutela divina a BOR?
    cate cantine sociale sunt administrate benevol de popi?
    care este implicarea BOR in societate dincolo de taxele pe botez, inmormantare, nunta si de boboteaza?
    cati popi ai vazut sa ajute familiile de credinciosi cu bani, mancare sau un sfat dincolo de "dragi enoriasi, sa ne rugam pentru oamenii din avion si pentru politicieni".
    bor nu a mentinut nicio identitate nationala. in Romania nu se poate vorbi de identitate nationala, natie, popor. Romania e un "adunatura". asta multumita si BOR care a incercat sa "pastreze identiatea nationala".
    si-apoi, cat de naiv trebuie sa fii sa crezi ca enoriasii (atat la nivel micro, biserici "De cartier" cat si macro, catedrala neamului") au cotizat sume importante de bani (recte 2-300.000 de euro/biserica sau 600 de milioane pe "Catedrala"). In plus, nu-mi spune ca Vodafone, Orange, Renault, Dacia, Petrom, etc cotizeaza puternic la biserica.
    Singura speranta e ca oamenii incep sa se lumineze. M-am bucurat sa vad atatea comentarii realiste aici si mai putin cele ale unor oameni indobitociti care actioneaza in virtutea impulsului de turma "divina".
    • 0 (0 voturi)    
      Doua intrebari pentru tine :... (Marţi, 2 august 2011, 22:15)

      Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

      ...1. Cum de zboara bondarul (legile aerodinamicii sunt impotriva lui ) ????
      2. Cum face gaina ca elimina prin oua o cantitate enorma, mult mai mare de cakciu decat mananca???
      Te avertizez ca intrebarile de mai sus sunt enigme ale Terrei (sic!)....
  • +1 (3 voturi)    
    Doamne ajuta! (Luni, 1 august 2011, 14:42)

    Lache [anonim]

    Se stie ca viata eterna este cea din ceruri pe cand viata de zi cu zi din romanica este trecatoare si de kko pentru majoritatea romanilor. Multumim guvernelor si BOR (desi e cam acelasi lucru) ca au grija de sanatatea spirituala a romanilor. Dar cu acest gest de finantare a catedralei suntem pe cale sa-i iertam ca ne-au adus atatea prejudicii in plan material cu masurile de austeritate.
    Doamne'Ajuta Sa traiti bine si sa votati la fel... de bine!!!
  • +1 (1 vot)    
    Vorba Marxistului Ateu: (Marţi, 2 august 2011, 17:06)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    Vorba Marxistului Ateu:
    Aşa să ne ajute D-zeu !
  • 0 (0 voturi)    
    gabee@gmx.de (Duminică, 14 august 2011, 17:59)

    unu ce ajunge in iad, abia astept [anonim]

    supeeeeeeer, rominica nu are medicina, nu are scoli, nu are industrie, are numai credinciosi si analfabeti ce nu stiu niic macar pe ce lume traiesc, in Rominica mor oamenii pe capete, batrinii sint azvirliti in sant, copii nu mai au cele sapte clase de acasa, regimul fura pe fata, manelarii dospesc in nunti si in discoteci, pe strada se circula ca in jungla, iar focabularul majoritatii nu permite legarea unei singure simple propozitii. Dar Rominca construieste biserici intr-o veselie. Pt. cei simpli, analfabeti, asupriti si infricosati. vor ajunge toti in rai...........supeeeeeerrrrr......continuati tot asa........
  • 0 (0 voturi)    
    amuzant (Luni, 15 august 2011, 2:07)

    ddidds [anonim]

    ce ma amuza pe mine cel mai tare este ca vom avea 2 monumente grosolane unul langa altul ! casa poporului ca simbol al prostiei si al dezastrului prin care a trecut romania timp de 45 de ani si catedrala inutila a neamului lor care arata viitorii 45 de ani ce ne trebuiesc pt a ne recapata bunul simt si decenta !
    da sunt ateu , dar nu fac o religie din ateism si da cred ca fiecare are dreptul sa creada in ce vrea el , dar nu pe banii mei! construiti-va dragilor 1000 de catedrale daca voi credeti in doamne doamne , dar faceti-o pe banii vostrii !