MFP propune majorarea salariilor bugetarilor in trei transe, incepand chiar din octombrie - deputat PDL

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 29 iulie 2011, 14:47 Actualitate | Esenţial


Ministerul Finantelor Publice (MFP) va propune majorarea salariilor bugetarilor in trei transe, incepand chiar din luna octombrie a acestui an, pentru recuperarea pierderilor in urma ajustarii din vara anului 2010, a declarat cineri, pentru Agerpres, vicepresedintele Comisiei de buget-finante a Camerei Deputatilor, Adrian Nitu (PDL).

El a spus ca cele trei transe de majorare vor fi cel mai probabil de cate 5 procente, iar sumele necesare pentru prima transa din octombrie vor fi prevazute la rectificarea bugetara care va fi efectuata dupa plecarea Misiunii FMI.

"Comisia are un dialog pe aceasta tema cu ministrul Finantelor si aceasta este propunerea. Celelalte doua transe vor fi in 2012. Din moment ce noua ni s-a comunicat aceasta propunere inseamna ca in discutiile cu FMI s-a ajuns la concluzia ca exista spatiul fiscal necesar", a spus Nitu.

Salariile bugetare au fost reduse cu 25% la mijlocul anului 2010, ca parte a masurilor de austeritate pentru echilibrarea bugetului, iar la inceputul anului 2011 au fost majorate cu 15%. Tinand cont de baza de raportare la care s-a aplicat majoararea, salariile de baza ale bugetarilor sunt acum mai mici cu 13,75% fata de vara lui 2010.

FMI este de acord cu majorarea salariilor bugetarilor daca acestea se incadreaza in tintele negociate cu autoritatile romane privind deficitul bugetar si plafonul cheltuielilor de personal in 2011 si 2012.

O misiune comuna a FMI, CE si BM se afla in Romania pana pe 1 august pentru a analiza o eventuala revizuire usoara a proiectiilor de crestere economica, situatia fiscala, rectificarea bugetara pentru 2011, parametrii generali ai bugetului pe 2012, arieratele companiilor de stat si absorbtia fondurilor europene.


Citeste mai multe despre   


















4507 vizualizari

  • +10 (18 voturi)    
    in 2013 cum se face? (Vineri, 29 iulie 2011, 15:00)

    Claudiu Minea [anonim]

    Taierea din 2013 se va face tot intr-o singura transa, ca in 2010?
    • 0 (4 voturi)    
      pai daca taie la fel in 2013 (Vineri, 29 iulie 2011, 16:44)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui Claudiu Minea

      o sa mareasca la fel in 2016. si uite asa o sa o tinem in taieri de 25%, scaderi masive ale partidului la guvernare si iar mariri cu 30% si cresteri ale partidului de guvernare. Oare nu era mai simplu sa se reduca salariile cu 5% in fiecare an, nu mai scadea partidul la guvernare in halul in care a scazut si ramaneau si taiate in an electoral. Dar na, cine nu gandeste, da cu bata si zice: ngaaa. Si pe urma se intreaba de ce nu i-a iesit operatia cand el a utilizat o ghioaga in loc de bisturiu.
  • +4 (14 voturi)    
    hmmmm (Vineri, 29 iulie 2011, 15:08)

    pamfletaru [utilizator]

    masuri populiste?!
    • -4 (4 voturi)    
      Nu sunt populiste. (Vineri, 29 iulie 2011, 17:54)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui pamfletaru

      Daca nu se punea contra CCR,masurile de reducere a salariilor si pensiilor trebuiau sa inceteze la 01.01.2011.Asa CCR,nu a inteles situatia si a luat o decizie care a bulversat sistemul.Oricum promisiunea tuturor,inclusiv a celor de la FMI a fost ca,dupa reducerea numarului de salariati bugetari,salariile acestora vor reveni la valorile anterioare.Problema este ca reducerile nu au fost la nivelul recomandat,asa ca nici cresterile salariale nu vor fi la nivelul sperat.Dar decat nimic,e bine si asa.
      • 0 (0 voturi)    
        Faptul ca ai luat (Sâmbătă, 30 iulie 2011, 16:23)

        Lucifer [anonim] i-a raspuns lui mircea

        minusuri cam arata nivelul de cultura economica al celor ce ti l-au dat. Comentariul tau e pertinent.....dar ce sa faci cu romanii....fotbal si politica, economie ciuciu.
        Si mai vrem/speram sa evoluam.....
  • +10 (14 voturi)    
    intrebarea intrebatoare (Vineri, 29 iulie 2011, 15:10)

    marius [anonim]

    se maresc salariile bugetarilor pentru ca vin alegerile sau pentru ca s-a terminat criza?
    • +4 (14 voturi)    
      Ia ghiceste... (Vineri, 29 iulie 2011, 15:15)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui marius

      Din pacate alternativa e tot formata din mafioti, mai infometati ca cei aflati la putere...
    • +5 (11 voturi)    
      raspunsul raspunzator (Vineri, 29 iulie 2011, 15:24)

      Lolek [anonim] i-a raspuns lui marius

      Se maresc pentru ca a crescut productivitatea... :)
      • -1 (9 voturi)    
        ... (Vineri, 29 iulie 2011, 15:35)

        poweraxxel [anonim] i-a raspuns lui Lolek

        Nu. Se maresc pentru ca a disparut echivalentul costurilor respective in numar de posturi, astfel incat cei ramasi sa ajunga la nivelul din momentul taierilor ...
      • +3 (5 voturi)    
        sigur ca da! (Vineri, 29 iulie 2011, 16:14)

        Burghelea ieronim [anonim] i-a raspuns lui Lolek

        cu 100%
  • +1 (13 voturi)    
    lawl (Vineri, 29 iulie 2011, 15:14)

    BogdaN [anonim]

    sa nu mareasca nimic. si asa au mai mult decat merita.
    • +9 (15 voturi)    
      +1 (Vineri, 29 iulie 2011, 15:40)

      Andy [anonim] i-a raspuns lui BogdaN

      Sunt de acord. Trebuie redus numarul de bugetari si abia apoi marite salariile. In plus infrastructura IT si operatiunile online trebuie accelerate!
      Afara cu mosii care nu vor sa invete "calculatoare".
    • +7 (7 voturi)    
      pe bune?! (Vineri, 29 iulie 2011, 16:17)

      me [anonim] i-a raspuns lui BogdaN

      6-7 mil/ luna ti se pare asa mult?!?!?!

      fara suparare, dar esti un frustrat...
      si eu muncesc weekenduri la munca, da nu ma oftic pe nimeni.
      majoritatea chiar muncesc si sunt platiti prost, ar se vad aia care stau si sunt platiti bine.. asta este...

      problema e urmatoarea: trebuie sa platesti un om ca sa te astepti sa si munceasca.

      este adevarat ca la unele institutii sunt prea multi (de, are si sefu nepoata, sotie etc) si asta s-ar rezolva cu informatizare. dar la medicina, pompieri si altele de exemplu sunt prea putini. nu trebuie sa consideram ca peste tot este la fel pentru ca nu este asa.
      • 0 (0 voturi)    
        7 mil ( nici 200 euro) (Sâmbătă, 30 iulie 2011, 16:29)

        Lucifer [anonim] i-a raspuns lui me

        e un salariu de mizerie. Din pacate asta e rezultatul politicii duse in ultimii 20 de ani de politicieni - promovarea incompetentei.
        Protestati la angajarea pilelor - sa ramana in sistem oamenii competenti si cereti un salariu decent adica peste 500 de euro. Din pacate in momentul asta nu exista manageri competenti in Romania, nici macar in secorul privat.
  • +12 (14 voturi)    
    se apropie (Vineri, 29 iulie 2011, 15:26)

    Caragiale [anonim]

    Se apropie alegerile ....scurt si la obiect
  • +4 (8 voturi)    
    Asa da! (Vineri, 29 iulie 2011, 15:27)

    AlinN [utilizator]

    Parca la inceputul saptamanii dl Basescu spunea ca Romania nu isi permite sa piarda momentul si sa nu investeasca bani asa ca nu va mai plati nu stiu ce arierate unor privati pentru a ramane o suma disponibila statului pentru investitii. Deci a zis practic: privatii investesc banii prost, lasati-ma pe mine, statul, sa ii investesc mai intelept. Si iata ca apar roade. Investitii intelepte in mariri de salarii la bugetari, economate pentru pensionari si parcuri in paduri. Excelent!
    • -5 (5 voturi)    
      Tu-l vezi pe Basescu ca pe un bibelou? (Vineri, 29 iulie 2011, 18:01)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui AlinN

      Basescu are si el opiniile lui,asa cum le ai si tu.Diferenta este ca opiniile lui Basescu sunt mai bine documentate.Tu le faci cu sufletul,nu cu capul si nu intodeauna pot fi realizabile.In plus,opiniile lui Basescu ,nu se pun automat in practica.Altii hotarasc ce si cum.E drept ca daca o iau prea mult razna,Basescu-i poate stopa.Sociatatea de azi are atatea necunoscute,incat de multe ori ce-i bine azi,maine nu mai e.
  • -4 (8 voturi)    
    faceti orice (Vineri, 29 iulie 2011, 15:55)

    a [anonim]

    numai sa nu ajunga saltimbancii din opozitie la guvernare.

    ar trebui marite salariile profesorilor si celor din sanatate, confiscate averile facute cu statul, 2000 km de autostrada, arestati ceva judecatori, control parlamentar asupra ICCJ si poate ajungem undeva.
    • +4 (8 voturi)    
      sezi cuminte (Vineri, 29 iulie 2011, 16:03)

      DanHorea1307693823041 [anonim] i-a raspuns lui a

      la anul oricum pierzi postul gras ocupat pe baza de pedele (sau afacerile necurate cu statul, tot pe baza de pedele).
    • +3 (7 voturi)    
      Relax man, (Vineri, 29 iulie 2011, 17:02)

      AlinN [utilizator] i-a raspuns lui a

      Vad tot mai multe persoane din nucleaul dur revoltate de faptul ca guvernul PDL "de dreapta" recurge la masuri populiste si ii biciuie crunt pe privati in paralel. Daca ar fi de dreapta real macar ar avea votul a 15% din populatie, de dreapta si poate, cine stie, si a inca 5-10% influentati de ceilalti 15% (sa zicem ca ii urmeaza si respecta pe ceilalti). Acum si nucleul dur ii sfatuieste pe ceilalti"Nu-i votati ca hoti mai mari ca astia nu exista". PDL nu va mai intra in parlament. Nu vor strange 5%!
  • +2 (4 voturi)    
    noutati (Vineri, 29 iulie 2011, 16:00)

    El Condor [anonim]

    a inceput marea cersetorie politica. vin alegerile !!!!!!!!!!
  • +3 (5 voturi)    
    hmmmmmm (Vineri, 29 iulie 2011, 16:11)

    me [anonim]

    se vede ca se apropie alegerile...
  • +5 (7 voturi)    
    ce ce dlagut.... (Vineri, 29 iulie 2011, 16:14)

    rov [utilizator]

    potentiali votanti :
    4 milioane de bugetari
    2 milion de asistati social/etnici rr
    4 miloane de pensionari,
    Pentru ei se bat partidele politice, pentru restul nu au cum si ce oferii !! Si au vazut ca nici nu voteaza.....
  • +1 (3 voturi)    
    alegeri (Vineri, 29 iulie 2011, 16:40)

    stix [anonim]

    vin alegerile fratilor, pdl-ul deja incepe de pe acum cu pomana electorala !!
  • -2 (2 voturi)    
    Pragmatism (Vineri, 29 iulie 2011, 16:42)

    Marcu [anonim]

    Adevar: intr-o tara in care alegatorii asteapta ca statul sa le asigure o viata indestulata, alegerile se castiga prin masuri populiste. Daca nu iei masuri populiste, pierzi alegerile si vin altii la putere, care promit astfel de masuri. Ca nu este posibil ca statul sa asigure bunastarea poporului, asta este un adevar pe care majoritatea nu il accepta. Si atunci, daca esti politician, ai o singura varianta: canti cum vor alegatorii sa asculte sau dispari din scena.

    Intrebare: cine este de vina ca Salam este un cantaret de succes in Romania. Salam, sau admiratorii lui?
  • +1 (5 voturi)    
    asa frate! (Vineri, 29 iulie 2011, 16:54)

    annoying_orange [utilizator]

    vin alegerile!
    2009:"nu se scad nici pensiile, nici salariile! nu e criza! iesim! MOGULIIIII...."
    2010:"peste tot e criza, dom'ne, vreti sa fim noi mai breji?MOGULIIIIII...."
    2011:"am iesit din criza, masuri nepopulare dar eficiente!!MOGULIIIIII....(stai, care moguli? ca vintu e la mititica si patriciu e cu noi in barca...eh, lasa asa, propaganda nu tine cont de realitate)
  • +2 (6 voturi)    
    Excroci. Cine mai crede vrajelile astea ? (Vineri, 29 iulie 2011, 19:13)

    fhhhhg [anonim]

    Au as vota pdl doar daca-mi da inapoi cei 40% furati din salariu din 2010, dobanda pe ei si salariul marit pe urmatorii cinci ani anticipat. Cam asta ar fi increderea mea in ei.
    Astia daca ajung la putere iar urnatoarea luna incep povestile cu reforma, cu reducerile, cu restructurarile.
    Acum au bani si anul trecut nu aveau ?
    Ce mare smecherie au facut ? Vor da inapoi o parte din ce au furat din salarii?
    Si eu sa-i votez pentru asta ?
    Eu accept sa mai dau eu 10% din salariu 5 ani numai sa scape tara de mincinosii astia.
    • 0 (0 voturi)    
      Alternativa (Sâmbătă, 30 iulie 2011, 16:34)

      Lucifer [anonim] i-a raspuns lui fhhhhg

      e mai sumbra...
      Nici io nu i-ash mai vota pe portocalii....dar ma ingrozesc cand ma gandesc cum au gestionat economia atat PSD cat si PNL.
      Pentru mine evolutia cursul leu/dolar sau leu/euro ma determina sa votez....si cand ma uit pe grafice parca tot PDL as vota.
      Desi is tare dezamagit.......
      • 0 (0 voturi)    
        Ai impresia ca pdl-ul face cursul euro ? (Duminică, 31 iulie 2011, 12:11)

        ckkcnkcbkb [anonim] i-a raspuns lui Lucifer

        Cursul euro este sustinut de BNR care are peste 30 de milirde de Euro in rezerva si de "capsunari" care trimit multe miliarde de euro in tara anual.
        Cred ca pedeleul strica acest curs prin banii bogatilor care se retrag din tara si se depun in conturile din Elvetia, Franta sau se duc pe bunurile de lux .
  • -1 (1 vot)    
    Ce nenorociti, ce jigodii ! (Sâmbătă, 30 iulie 2011, 10:34)

    shawn [anonim]

    Guvernu piticului atomic se da ranit acu si crede ca ne poate imbrobodi cu promisiuni desarte. A fost cel mai cretin guvern in peste 3 generatii. Cele mai nenorocite masuri de austeritate. A legiferat furataciunile jmekerilor in timp ce le sugea sangele prostilor. Nu mai tine potailor. Sper sa fiti judecati pentru marsaviile pe care le-ati facut si sa dati socoteala.
    • 0 (0 voturi)    
      hm (Sâmbătă, 30 iulie 2011, 16:58)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui shawn

      si cine vine in locul lor?
      • 0 (0 voturi)    
        Nu conteaza, numai sa vina altii. (Duminică, 31 iulie 2011, 12:14)

        thhtrrtht [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

        Orice rau este mai mic decat cei care conduc acum !
        Astia nu au stiinta conducerii ci numai scoala smenurilor, a coruptiei, a tunurilor, a jecmanirii oamenilor care muncesc, a atatarii pe unii impotriva altora, a taierilor, a "reformelor" tip pdl cu somaj si oameni dat afara.