Sorin Frunzaverde (PDL): La nivelul comunitatilor nu se doreste reorganizarea teritorial-administrativa a tarii

de D.G.     HotNews.ro
Joi, 28 iulie 2011, 21:56 Actualitate | Esenţial

Prim-vicepresedintele PDL Sorin Frunzaverde a declarat joi ca, in acest moment, la nivelul comunitatilor din Romania, nu exista dorinta de reorganizare teritorial-administrativa a tarii.

''Parerea mea este ca, si ma refer aici nu neaparat la partidele politice, ci la nivelul comunitatilor din Romania, nu exista aceasta dorinta. Si repet ceea ce am mai spus, modelul european, de la Tamisa si pana la Prut, presupune trei asemenea niveluri, respectiv, localitatea, judetul, care poarta diverse denumiri, si regiunea. Cred ca va trebui si noi sa preluam acest sistem de organizare'', a afirmat Sorin Frunzaverde, citat de Agerpres.

In opinia sa, acest lucru se poate face doar modificand Constitutia, iar aceasta se va putea realiza atunci cand decidentii politici vor da dovada ca au aceasta vointa.

''Reorganizarea teritorial-administrativa, legea averilor ilicite, Parlamentul unicameral si cu un numar mai mic de parlamentari, asa cum s-a stabilit prin referendum vor putea fi realizate doar revizuind Constitutia. Ori acest lucru se va intampla doar cand cei mai importanti decidenti politici din Romania vor da dovada ca au aceasta vointa'', a precizat Sorin Frunzaverde.

Potrivit prim-vicepresedintelui PDL, in acest moment, ''nu exista o elementara concordie la nivelul decidentilor politici din tara pentru revizuirea Constitutiei'' si asta pentru ca, sustine el, ''viata politica romaneasca, si nu numai, este deosebit de inversunata si invrajbita de ceva timp''.

Sorin Frunzaverde a mai afirmat ca urmatoarea intalnire a Comisiei privind reorganizarea teritoriala va avea loc in 7 august.


Citeste mai multe despre   




















[P] Afla cum poti sa-ti imbunatatesti aerul din locuinta

Stiati ca umiditatea mare poate provoca probleme de respiratie si de adaptare la temperaturi mari?

832 vizualizari

  • -3 (5 voturi)    
    repet,cea mai tampa idee politica e reorganizarea (Joi, 28 iulie 2011, 22:03)

    Eneas [anonim]

    administrativa!ati vazut mafiile la nivel de tara ,judet, oras Bucuresti, oras Deta cum lucreaza ! veti vedea mafii la nivel de provincii,in care autoritatea centrala va fi un zero barat,in care ,daca vor muschii unui mazare, se va intra cu pasaport!imi pare rau pentru cei care ne conduc ,dar ideea este antinationala ,complet idioata si ,in cel mai inalt grad,de neiertat!sper ca viitoarele alegeri sa spulbere actuala putere ,a necajitilor ,neputinciosilor si delicventilor,cu toata parerea de rau pentru carnetul meu portocaliu !
    • +3 (3 voturi)    
      Ai uitat sa spui de ce e idioata idea. (Joi, 28 iulie 2011, 23:10)

      asd [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      Care-i problema? Raman 8 regiuni in loc de 41? Nu mai e nevoie de atata functionarime?

      Nu cred ca cineva are ceva impotriva reorganizarii cu exceptia celor care au sa piarda ceva prin desfintarea unui judet. Sincer nu cred ca are cineva chef ca taxele sa se duca pe salariile de la consilii judetene si pentru plata a mii de functionari de care nu-i nevoie.

      Problema cu mafia la nivel de judet o vezi complet gresit. E mai usor de organizat o mafie la nivel de judet sau de oras decat una la nivel de regiune. Trebuie taiat cascavalul in prea multe felii, trebuie mai multi oameni implicati. E mult mai riscant si in plus mafiile din judetele actuale trebuie sa se inteleaga la nivel de regiune si mai mult ca sigur au sa-si dea in gat una altuia. Poate ajung toti dupa gratii.

      Nu stiu daca esti portocaliu dar sunt sigur ca pierzi ceva dupa reorganizare, Si e bine asa.
    • +2 (2 voturi)    
      ideea este buna, noi suntem imaturi! (Joi, 28 iulie 2011, 23:41)

      roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui Eneas

      Noi nu suntem destul de maturizati pentru asa ceva, pacat. Daca toate formatiunile politice si societatea civila s-ar implica si nu ar mai astepta toti mura-n gura "de la Basescu" poate ne-am urni. Ideea-n sine e buna, dar cu cine s-o faci, se pare ca prea putini inteleg ce-nseamna cu adevarat asta.
  • +2 (2 voturi)    
    Oare de ce si de catre cine??!! (Joi, 28 iulie 2011, 22:22)

    costica [anonim]

    ''viata politica romaneasca, si nu numai, este deosebit de inversunata si invrajbita de ceva timp''.

    Ar putea Dl Frunzaverde sa ne spuna de ce atata inversunare si nu numai in viata politica si mai ales cine a reusit acesta perfomanta de a-i inversuna pe romani in halul asta, stiut fiind ca nu mai poti realiza mare lucru cu niste oameni inversunati... Oare DE CE si CINE a reusit aceasta "perfomanta" de culoare portocaliu intens ????!!!!

    Intrebarile sunt retorice, cred ca Dl Frunzaverde stie ca rolul conducatorilor unei tari este de a-i mobiliza, de a coagula energiile, de a-i duce pe oamenii acelei tari in aceeasi directie.... cand exista atata inversunare, nu-i mai duci deloc, dimpotriva.....
  • +2 (2 voturi)    
    deci era vorba de Gheorghe, Ion si... Sorin (Joi, 28 iulie 2011, 22:48)

    che guevara [anonim]

    pe asta il uitase El Base Maximo.
  • +1 (1 vot)    
    alte interese, sorin frunzaverde (Joi, 28 iulie 2011, 23:12)

    bizonul [anonim]

    este clar prin tot ce a spus, ca sorin frunzaverde reprezinta alte interese dar nu ale Ro. Se stie foarte bine ca Polonia s-a reorganizat adm.teritorial si astfel este tara care a accesat miliarde euroi pina la ultimul eurocent.

    daca frunzaverde vorbeste ca un loser, atunci sa se dea deoparte, daca vorbeste in alte calitate cum se citeste printre rinduri de asemenea sa se distanteze de politica.
  • 0 (0 voturi)    
    Reorganizare (Joi, 28 iulie 2011, 23:42)

    limba noastra-i o comoara [anonim]

    Din pacate cei de la nivel local care nu au infratiri cu diverse localitati din occident isis imagineaza ca trebuie sa stii limbi straine sa poti scrie un proiect care sa fie aprobat de UE
  • 0 (0 voturi)