Studiu: 47% dintre romani se considera discriminati/Romanii ar dori sa aiba mai degraba vecini unguri decat tigani

de D.G.     HotNews.ro
Joi, 28 iulie 2011, 18:03 Actualitate | Esenţial

Aproape jumatate din populatia Romaniei se considera discriminata, cei mai afectati de acest fenomen fiind persoanele cu handicap, romii, somerii, pensionarii, femeile, potrivit unui studiu realizat in cadrul unui proiect implementat de UNSR (Uniunea Nationala a Studentilor din Romania), Ministerul Educatiei si FNS Alma Mater.

In cadrul studiului au fost chestionate 2.400 de persoane de 18 si peste 18 ani, in urma cercetarii rezultand faptul ca 47 la suta dintre ele sunt discriminate, in top afandu-se persoane cu handicap, romii, somerii, pensionarii, femeile, a precizat managerul de proiect Gabi Petrea, citat de Mediafax.

Discriminarea a fost si este inca prezenta atat in mediul urban, cat si in mediul rural. Cel mai bine simt acest lucru femeile care se confrunta inca cu mentalitatea patriarhala a societatii, care le plaseaza pe aceasta in mijlocul gospodariei si in slujba copiilor, potrivit concluziilor documentului.

Pe de alta parte, nivelul/conditiile de trai au facut din pensionari categoria care se descurca cel mai greu in societate, fiind in acelasi timp in topul celor mai discriminate ramuri sociale.

Persoanele cu handicap nu beneficiaza de ajutorul necesar, desi din perspectiva romanilor, sunt cea mai discriminata categorie. Astfel, in opinia societatii aceasta categorie este tolerata si nimic mai mult. In realitate, insa, soarta acestor persoane este foarte grea, un numar foarte mic de persoane cu diverse tipuri de handicap, usor sau sever, reusind sa-si gaseasca un loc de munca adaptat abilitatilor de care dau dovada.

In ceea ce priveste situatia anumitor minoritati nationale, datele arata ca romii sunt cu mult mai discriminati decat maghiarii. Romanii ar dori sa aiba mai degraba vecini unguri in detrimentul celor de etnie roma, se arata in document.

Situatia somerilor este de asemenea precara, cauzele financiare transformandu-i pe acestia intr-o alta categorie asupra careia se rasfrange discriminarea. Somerii, indiferent de gen, sunt tot mai vulnerabili in fata fenomenului discriminarii, cu atat mai mult daca trec de prima tinerete. Daca au trecut pragul varstei de 40 de ani, acestia devin subiect al fenomenului discriminarii multiple, fiind discriminati pe motivul absentei unui loc de munca, dar si pe motivul varstei.

Pentru a reduce aceste discrepante sociale, mass-media aduce in fata societatii o cantitate moderata de subiecte privind discriminarea. Cand insa se initiaza actiuni concrete in acest domeniu, romanii prefera sa se eschiveze, de teama sa nu aiba de suferit in urma implicarii directe. Atata timp cat nu-i priveste si nu sunt ei subiectul discriminarii, pentru romani lucrurile se pot rezolve si de la sine.


Citeste mai multe despre   




















[P] Afla cum poti sa-ti imbunatatesti aerul din locuinta

Stiati ca umiditatea mare poate provoca probleme de respiratie si de adaptare la temperaturi mari?

1426 vizualizari

  • +2 (10 voturi)    
    a ajuns o moda (Joi, 28 iulie 2011, 18:29)

    calin [anonim]

    cand cuiva nu-i convine ceva gata e discriminat...
    daca nu i se da cat considera el ca trebuie, asa fara nici o legatura cu realitatea, e discriminat...

    o noua forma de cersetorie :))))
    • +5 (5 voturi)    
      Daca ai peste 50 de ani este f. dificil (Joi, 28 iulie 2011, 19:46)

      T+C [anonim] i-a raspuns lui calin

      Daca ai peste 50 de ani este f. dificil sa-ti gasesti de lucru
      • +3 (5 voturi)    
        de ce oare? (Joi, 28 iulie 2011, 20:19)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui T+C

        In sectorul privat un angajator urmareste un singur scop: profitul. Daca da un anunt si vin 3 candidati, toti 3 vor acelasi salariu, dar 2 sunt tineri si fara experienta, al 3-lea are 55 de ani si a lucrat in domeniu 30 de ani, iar la proba ii depaseste lejer pe aia 2 tineri la un loc, pe cine crezi ca va angaja?
        Dar daca vine +50 de ani asta care 30 de ani a frecat menta pe un post caldutz si nu stie sa faca nimic?

        Sa-l vad eu pe +50 de ani asta care este discriminat din cauza varstei. Ii platesc eu avocatul daca ma convinge ca asta era singurul motiv si poate castiga un proces.
        • +1 (1 vot)    
          Asa o fi... (Joi, 28 iulie 2011, 21:11)

          T+C [anonim] i-a raspuns lui pehash

          Asa o fi...numai ca realitatea este alta.
  • +1 (7 voturi)    
    Daca ziceti voi ... (Joi, 28 iulie 2011, 18:30)

    hmm [anonim]

    Impresia mea era ca romanii sunt cei mai discriminati. Dar daca ziceti voi....Incep sa-i compatimesc pe ceilalti :)
  • +7 (11 voturi)    
    Discriminare este la adresa oamenilor obisnuiti! (Joi, 28 iulie 2011, 18:31)

    gigel [anonim]

    Cetatenii obisnuiti sunt discriminati si ostracizati fata de tigani, de exemplu. Tiganii au capatat unele locuri preferentiale in unele facultati,desi puteau candida normal cu ceilalti,pe cei care ii duce capul. Mitocania, furturile, agresiunile tiganilor nu sunt admonestate serios de autoritati (e drept ca sunt si o gramada de mitocani romani, dar procentual tiganii sunt mai multi certati cu bunul simt si cu civilizatia).
  • +8 (14 voturi)    
    similitudine (Joi, 28 iulie 2011, 18:34)

    cet23 [anonim]

    Asta cu "romanii ar dori sa aiba mai degraba vecini unguri decat tigani" e ca si cum ai spune "romanii ar dori sa fie mai degraba sanatosi si bogati decat saraci si bolnavi". Mare si suprinzatoare descoperire! Si logic, "rasista" si "fascista"!
    Cand o sa se recunoasca la nivel oficial ca majoritatea tiganilor au probleme extrem de grave de comportament si atitudine, probleme care face imposibila convituirea civilizata, nu se va rezolva nimic cu situatia lor.
    • +1 (3 voturi)    
      greseala (Joi, 28 iulie 2011, 18:49)

      cet23 [anonim] i-a raspuns lui cet23

      Am vrut sa scriu "pana cand nu nu se va recunoaste la nivel oficial ca....", nu "cand o sa se recunoasca...."
  • +5 (11 voturi)    
    de unde mirarea (Joi, 28 iulie 2011, 18:36)

    Clujeanul [anonim]

    Nu inteleg mirarea autorului referitor la bucuria de a avea un vecin rom versus maghiar.
    Eu prefer sa am un vecin maghiar mai mult decat un roman, daca traiesc intr-o localitate in care maghiarii sunt minoritate si romanii majoritate. In localitati cu majoritate maghiara nu o sa traiesc niciodata.
    Langa un tigan, nu vreau sa locuiesc niciodata, temere legitima gandidu-ma la mai multe evninemente din trecutul meu, cand am fost furat de tigani.
  • +9 (9 voturi)    
    Nu inteleg comparatia (Joi, 28 iulie 2011, 19:00)

    Iulian [anonim]

    ... ungur vs tigan

    Nu are nici o legatura. Ungurii in proportie de 90% is oamenii si se poarta ca oamenii, la tiganii e pe dos: 90% NU se comporta ca oameni.

    Am stat in camera, student fiind, cu unguri (eu venind din sud) nici macar nu mi-a trecut prin cap ca ar fi o problema asta. Cred ca paraseam complexu daca se punea problema sa stau cu un tigan. Evident depindea de om, dar is mici sansele sa dai de unu ca lumea in randul lor.
  • +10 (10 voturi)    
    De acord si eu cand e vorba de vecini (Joi, 28 iulie 2011, 19:06)

    mra [utilizator]

    Locuiesc intr-un sat locuit in majoritate (exceptand colonia din afara satului) de maghiari. Din cele 4 familii vecine pe care le am, 2 sunt de maghiari, una de romani si una de tigani.
    Poate ghici careva unde e cea mai mare galagie si mizerie?

    In concluzie, prefer oricand maghiarii ca vecini
  • +9 (9 voturi)    
    e mai grav, decat pare!!! (Joi, 28 iulie 2011, 19:06)

    clara [anonim]

    nu e vorba de discriminare! eu ca cetatean de rand imi platesc darile catre stat in fiecare luna, tiganii fura, ne incoltesc pe strada sa ne poata umili si batjocori. daca nu imi platesc rata la banca, bana imi confisca bunurile. ei bine, tigani bine mersi, ocupa ilegal imobile, iar daca cineva incerca sa ii evacueze sar ca arsi cei de la "drepturile omului". si aici intrebarea "eu cetateanul model care merge zi de zi la serviciu si iimi castig painea cinstit, nu am nici un drept? vreau si eu aceleasi drepturi ca si tiganul, daca tot traiesc intr-un stat democratic unde toti suntem "egali" in drepturi civile!(editat de HotNews.ro)
    • +2 (4 voturi)    
      motive (Joi, 28 iulie 2011, 20:00)

      cet23 [anonim] i-a raspuns lui clara

      Tot ce ai descris tu mai sus, coroborat cu rata mare de inmultire a popoarelor "multiculturale", toate astea fac parte dintre motive pentru care continentul asta, in acest secol, va sari in aer. Nu ma refer la bombe (desi mai ales in Occident astea vor fi prezente firesti - deja sunt!) ci la societatile de aici.
      Tot ce ai scris tu mai sus, real de altfel, este de fapt o noua dictatura extrem de rasista si subtila care deja s-a instaurat: dictatura corectitudinii politice. Iar pentru aceasta noua dictatura, totul e bazat pe rasa! Asta e adevarul!
      Poate exagerez eu, dar ce vad de cativa ani buni de zile si la noi si in vest, nu-i de bine.
      Toti cetatenii trebuiau sa ramana egali in fata legii si legea sa se aplice cu fermitate tuturor! Nu cum am devenit, ca daca esti tigan sau arab, poti face aproape orice ca te apara ong-urile si urla toti "rasism" daca cumva se aplica legea unui minoritar! Cand vad o haita de tigani care ocupa ilegal o cladire a primarie Sfantu Gheorghe, iar primaria le spune ca nu ii evacueaza imediat, ca era iarna, dar la primavara sa plece ca e cladirea primariei iar tiganii au invadat-o, si vine ditamai Amnesty International si zdrobeste in picioare dreptul de proprietate al primariei (primarie in cazul ala reprezenta majoritatea unguri, nu tigani)si ulra ca dementii ca sa-i lase pe tigani stapani acolo, ceva incepe sa puta rau de tot! Stiti cum e? Azi acolo, maine imi ocupa tiganii casa si legea o sa le permita sa o preia in proprietate, ca doar fac parte din rasa tigamneasca si eu din rasa alba, deci au dreptul asta! Asta e problema cu corectitudinea politica, ca e fantastic de rasista si eu, daca sunt alb si cinsitit, sunt de partea gresita a baricadei pentru acest nou sistem politic, daca pot sa spun asa. Dar tot eu sunt obligat ca prin impozite sa-i intretin cu munca mea pe acesti "supracetateni", "multiculturalii".
  • +2 (4 voturi)    
    eu vreau! (Joi, 28 iulie 2011, 19:36)

    mitica [anonim]

    eu vreau sa am vecin cinsitit. corect. cu bun simt.
    daca este negru, galben, verde, mustacios... conteaza mai putin.
  • +2 (2 voturi)    
    Autoritatile sa actioneze corect si prompt. (Joi, 28 iulie 2011, 20:55)

    mircea [anonim]

    Daca autoritatile ar interveni prompt si corect,fenomenul nesimtirii tiganilor s-ar diminua treptat.ONG tiganesti ar trebui si ele sanctionate ,pentru-ca de multe ori au o atitudine care incurajeaza tiganii sa fie antisociali.Nu cred ca este o discriminare sa-i obligi pe tigani(si romani) sa mearga spalati pe strada si sa se comporte civilizat.Si sa fie pedepsiti atunci cand gresesc.
  • +1 (1 vot)    
    alta perpectiva (Joi, 28 iulie 2011, 20:59)

    daroc [utilizator]

    OK, am inteles tot studiul de mai sus. Dar am o idee!
    In Romania exista o multime de tigani integrati. Probabil sute de mii. Oameni cu familie, oameni cu serviciu obisnuit, oameni cu casa sau apartament obtinut prin eforturi proprii ori cu bani luati din banca pentru care platesc lunar rata, din salariu sau din alte venituri legale (deci tot prin eforturi proprii). A caror copii merg la scoala si nu difera cu nimic fata de copii romani sau maghiari.
    Ia sa facem un studiu printre acesti tigani. Sa vedem cati dintre ei ar dori mai degraba vecini romani sau maghiari decat vecini tigani si cati nu!
    Un astfel de studiu mi s-ar parea mult mai interesant si mai util, decat un studiu a carui rezultate oricum le cunoastem foarte bine inainte de fi facut studiul!
    • 0 (0 voturi)    
      Iti dau eu o varianta de raspuns probabil (Joi, 28 iulie 2011, 22:10)

      mra [utilizator] i-a raspuns lui daroc

      Si acestia isi vor dori mai degraba vecini maghiari decat de-ai lor.
      Din pacate, acestia despre care vorbesti tu, sunt exceptia de la regula. si sunt tare putini
  • +1 (1 vot)    
    pe drept (Joi, 28 iulie 2011, 22:10)

    doja [anonim]

    si problema cea mai grava de discriminare etnica in Romania este cea a romanilor din judetele Covasna si Harghita, unde fiind minoritari nu le sunt respectate drepturile deloc, e ceva unic in europa zilelor noastre.
  • 0 (0 voturi)    
    parerea mea. (Joi, 28 iulie 2011, 22:11)

    uzu [anonim]

    intrebarea cu vecinii e aiurea pusa. eu sunt roman si sa am vecin un ungur, un neamt, un sarb, un rus mi-e egal. cum adica mai bine un ungur decat un tigan. de ce nu mai bine un francez ? adica ce au ungurii ? nu cred ca in ardeal exista romani care nu vor sa aibe un vecin pentru ca e ungur. asta ati inventat voi la bucuresti.
    a ... as vrea orice fel de vecin numai tigan nu. n-as vrea sa am tigan nici pe strada, nici in cartier, nici in oras si daca s-ar putea nici in tara. nu pentru ca am ceva cu rasa lor ci pentru ca fura, sunt murdari, nu merg la scoala, nu se integreaza, talharesc si sunt perisulosi, in proportie mult mai mare decat altii.
  • 0 (0 voturi)    
    studii manipulate (Joi, 28 iulie 2011, 23:53)

    Vlad-I [utilizator]

    Oficial nu sunt recunoscute in ro. sau UE victimele tiganilor, nu putine la numar. Oficialii nu vor sa faca asfel de studii, victimele tiganilor nu au drepturi colective. politicienii de doi bani sa-si faca bagajele, ne-am saturat de politici frumose cu rezultate urate.
  • 0 (0 voturi)    
    Roman vs Maghiar (Vineri, 29 iulie 2011, 14:15)

    Mos Dan [utilizator]

    Ce mai ingrijoreaza mai mult e ca daca maghiarii ar fi pusi sa aleaga intre un rom si un roman, nu s-ar prea putea decide.
    Asa ca nu mai va mai alegeti vecinii pe criterii etnice, ca in cazul asta putini ne-ar dori pe noi prin Europa.
    Ma intreb cine a adaugat intrebarea asta la chestionar? Poate Liga Tineretului Neofascist?