VIDEO Sebastian Lazaroiu: Cred ca se poate reveni la salariile din iunie 2010, dar e greu de spus cand si cum

de Robert Mihailescu     HotNews.ro
Miercuri, 27 iulie 2011, 12:33 Actualitate | Esenţial

Ministrul Muncii, Sebastian Lazaroiu, a declarat miercuri, dupa discutiile cu delegatia FMI, ca se discuta despre revenirea salariilor din sectorul public, ca acest lucru poate fi facut, dar nu se stie cand se va incepe acest lucru si nici cum se va face, relateaza Mediafax.

Intrebat daca exista sanse ca salariile din sistemul public sa creasca, ministrul Muncii a precizat ca aceasta decizie va trebui luata de catre Guvern si se poarta deja discutii despre acest subiect, care vizeaza anul 2012.

Sebastian Lazaroiu a declarat insa ca nu s-a stabilit deocamdata modul in care se va face revenirea la nivelul salariilor din iunie 2010, daca va fi vorba de esalonare sau nu.

"In sectorul public va trebui sa revenim, pentru ca si economia isi revine, s-au mai facut disponibilizari si cred ca se poate reveni la salariile din 2010, dar cand si cum se va face asta e greu de spus", a adaugat Lazaroiu.



FMI a recomandat eliminarea birocratiei din jurul ajutoarelor pentru incalzire

Pe de alta, parte, delegatia FMI a recomandat o schema cat mai simpla a ajutoarelor pentru incalzire si eliminarea birocratiei din acest segment, a precizat Sebastian Lazaroiu.

"Da, au existat recomandari pentru ca noi am prezentat viziunea noastra asupra schemei ajutoarelor de incalzire pentru aceasta iarna si ei ne-au recomandat sa avem o schema cat mai simpla, sa eliminam cat mai mult din birocratia care se invarte in jurul acestor ajutoare", a afirmat ministrul.

El a aratat ca, odata cu eliminarea subventiilor, va trebui sa existe o tintire clara a persoanelor vulnerabile.

"Recomandarea a fost sa reducem cat mai mult birocratia. Noi avem in vedere o buna focalizare a celor vulnerabili", a mai spus Sebastian Lazaroiu.


Citeste mai multe despre   




















[P] Afla cum poti sa-ti imbunatatesti aerul din locuinta

Stiati ca umiditatea mare poate provoca probleme de respiratie si de adaptare la temperaturi mari?

2021 vizualizari

  • +7 (13 voturi)    
    In general il apreciez pe SL... (Miercuri, 27 iulie 2011, 12:37)

    predel [utilizator]

    ... de asta ma intreb cat de greu ii e greu sa vorbeasca fara a spune ceva, fie si printre randuri.
    • +3 (5 voturi)    
      = )) (Miercuri, 27 iulie 2011, 14:29)

      eu [anonim] i-a raspuns lui predel

      nu intelegi. el a vrut sa zica_ca: "Se rezolva dar nu se poate" si "Treaba e gata dar mai dureaza"
    • +1 (3 voturi)    
      hmm (Miercuri, 27 iulie 2011, 14:44)

      Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui predel

      ...eu nu asa de tare, mi se pare un individ pe care singurul lucru care il scoate din tiparele autoimpuse sunt slabiciunile proprii, seamana mai mult cu Geoana decat cu Basescu. Personal nu il inteleg de ce a iesit cu declaratia aceasta, decat pentru a-si faca reclama gratuita. (in special tinand cont de contextul discutiilor cu FMI in care largitul curelei(deficitului) nu e privit cu ochi buni). Indiferent, din pozitia lui (actuala), corect ar fi fost sa vina cu o declaratie concreta sau sa se abtina. Dar poate vad eu gresit lucrurile...
      • +1 (1 vot)    
        Nu a "iesit" (Miercuri, 27 iulie 2011, 20:03)

        HP [utilizator] i-a raspuns lui Mowgli

        Nu a "iesit" cu nicio declaratie. A fost intrebat direct de catre jurnalisti.

        Cat despre salarii, nu-i nicio graba.
    • +1 (3 voturi)    
      nu-i e deloc greu!! (Miercuri, 27 iulie 2011, 15:04)

      costica [anonim] i-a raspuns lui predel

      asa vorbesc toti, fara sa spuna nimic si chiar mint de ingheata apele fara nici o retinere!! Ca sa rezisti in politica trebuie sa nu ai scrupule!! Nici un politician nu are!! Li se falfaie de ceea ce cred oamenii, de ceea ce spune media...
      Iar acum ca incep pomenile electorale(economia nu da chiar asa semne vizibile de revenire, exporturile care erau motorul au inceput sa scada pe fondul scaderii comenzilor, mai ales industria auto a marcat o scadere majora in sem. I in Europa..... dar pomenile electorale nu tin seama de asa ceva, in 2008 criza bantuia mapamondul dar asta nu i-a impiedicat pe Tariceanu si pe parlamentarii Romaniei sa voteze cresteri de salarii, de pensii, cresterea salariilor profesorilor cu 50%(ce vocal era Traian Basescu si mai ales Dl Boc in sustinearea cresterii salariilor profesorilor cu 50%, asa au si castigat alegerile in 2008) !!!! Pomenile au culoare politica, dar nu au treaba cu realitatile economice....
  • +7 (13 voturi)    
    guru (Miercuri, 27 iulie 2011, 12:39)

    Greuceanu [anonim]

    Si eu cred ca se pot mari salariile cu 50 la suta, dar nu se stie cand si cum! Mai lasa povestile si bancurile proaste.
  • 0 (14 voturi)    
    sa ascultam un reputat analist economic (Miercuri, 27 iulie 2011, 12:41)

    Profetul portocaliu [anonim]

    Se va reveni exact la timp pt alegerile din 2012 (care oricum vor fi trucate prin metoda votul in ambasade si prin corespondenta).
    • -1 (5 voturi)    
      Bine le zice (Miercuri, 27 iulie 2011, 13:27)

      SebyS [anonim] i-a raspuns lui Profetul portocaliu

      La inceputul anului viitor sa vedeti ce repede se maresc salariile...imediat se gasesc si solutii, ca deh...vin alegerile si trebuie multumit poporul.
      Pacat ca alegerile vin doar o data la 4 ani...bine-ar fi daca ar fi in fiecare an.
    • +1 (1 vot)    
      Si daca revin, ce ? (Miercuri, 27 iulie 2011, 20:09)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui Profetul portocaliu

      Daca nu reveneau deloc, era mai bine ? Revin exact cand trebuie. Pe masura ce isi revine economia. Crescutul de salarii, pomenile si asistenta sociala nu sunt apanajul PDL-ului si nu vad niciun motiv solid sa cred invers.
  • +11 (13 voturi)    
    Nu inteleg sensul propozitiei... (Miercuri, 27 iulie 2011, 12:47)

    Sorin [anonim]

    Ce sens are sa afirmi "Cred ca se poate reveni la salariile din iunie 2010, dar e greu de spus cand si cum"? Ce noutate aduci prin asta?
    Pai asta stiu toti, ca se va reveni <<candva>> la acele salarii...
    Iata de ce, atunci cand nu ai ceva substantial de exprimat, e mai bine sa taci.
  • +11 (13 voturi)    
    s-ar putea sa se poata posibilitatea posibila... (Miercuri, 27 iulie 2011, 12:51)

    Bogdan [anonim]

    E totusi o certitudine ca n-are habar nici daca, nici cand, nici cum... In rest, orice e posibil, nu? :P
  • +10 (12 voturi)    
    Aha!!! (Miercuri, 27 iulie 2011, 12:55)

    Bogdan [anonim]

    Carevasazica nu e imposibil niciodata nimic, ci e posibil vreodata ceva ?!?! Hai, ma, ca e clar !
  • +2 (10 voturi)    
    salarii marite (Miercuri, 27 iulie 2011, 12:55)

    evoque [utilizator]

    "In sectorul public va trebui sa revenim, pentru ca si economia isi revine, s-au mai facut disponibilizari si cred ca se poate reveni la salariile din 2010, dar cand si cum se va face asta e greu de spus"
    Inca o mostra de discurs populist marca pdl sublim exprimat de aceasta gandire sclipitoare a domnului lazaroiu.
    Domni de la pdl sunt cu batista pe tambal vine 2012 si fmi ii fierbe deoarece nu le da (inca) unda verde sa se apuce de pomana electorala.
    Pana cand primesc unda verde la pomeni fac asemenea declaratii pregatitoare. Ma rog unii sustin ca sunt inteligente, aplaudacii pdl-isti vor sustine ca sunt geniale, mai ales cand sunt enuntate de acest mercur cenusiu al gandirii pdl-iste.
    Domnilor din pdl stati linistiti fmi va da bani ca sa va spargeti in campanie si asta pentru un singur motiv: fmi nu gaseste alti fraieri mai mari ca cei din pdl pentru a suge tot ce pot din aceasta tara.
    Nu uitati fmi este un camatar international da cu o mana si culege cu doua.
    Vai noua.
    • +1 (1 vot)    
      Ar trebui sa nu dea nimic. (Miercuri, 27 iulie 2011, 20:11)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Si asa nu sunt realiste cresterile. Sa taie la jumate si sa lase 2 milioane de fraieri nepregatiti in foame. Paguba in ciuperci.
  • +7 (7 voturi)    
    Dreapta mai moale (Miercuri, 27 iulie 2011, 13:01)

    aura [anonim]

    Nimic nou sub soare, povestea continua.
    2012 - Anul Cadourilor Electorale. Mos Craciun nu are preferinte ideologice.
  • +1 (5 voturi)    
    marele profesionist (Miercuri, 27 iulie 2011, 13:06)

    catalin_mattei [utilizator]

    asa este cand pui ministru pe cineva care nu stie cu ce se mananca activitatea ministerului... dar baiatu este platit pt marile servicii aduse casei Basescu.. era usor cu Alaba ca Zapada... e mai greu cu realitatea..
  • +1 (5 voturi)    
    Si eu cred ... (Miercuri, 27 iulie 2011, 13:15)

    Gigi Kent [utilizator]

    ... ca PDL-ul va castiga alegerile cu 90% dar e greu de spus cand si cum.

    Daca acest domn se cheama ca este Ministrul Muncii, in urma afirmatiei de mai sus pot sa spun si eu ca sunt un reputat sociolog si expert in sondaje de opinie? :))
  • +5 (5 voturi)    
    De unde se vede ca dl ministru a studiat atent (Miercuri, 27 iulie 2011, 13:23)

    bilbofil [utilizator]

    ...Principiul incertitudinii al lui Heisenberg.
    • 0 (2 voturi)    
      :)) (Miercuri, 27 iulie 2011, 13:54)

      aura [anonim] i-a raspuns lui bilbofil

      In functie de marimea "deviatiei standard" a bugetelor pe 2011-2012, sa vedem daca din pozitia (Dx) de ministru al muncii, familiei si protectiei sociale, SL va rezista impulsului (Dp) politicianist al pomenilor electorale.
      Eu nu prea cred; nici macar constanta lui Franks nu va putea tempera astfel de impulsuri.
  • +1 (3 voturi)    
    ba principiul lui Mos Gerila (Miercuri, 27 iulie 2011, 13:55)

    hhh [anonim]

    l-a studiat nenea ministrul cu fata trista, nu pe-al lui Heisenberg.

    adica este posibil sa primeasca cineva, undeva, ceva - niste cadouri, desi desigur Mos Gerila nu exista.

    exista numai Mos Electorila.
  • +1 (3 voturi)    
    ???? (Miercuri, 27 iulie 2011, 15:00)

    lulu [anonim]

    la partea cu amnezici ma mai gandesc (in opinia mea nu ai cum uita cutitul care ti-a ajuns la os), dar la partea de retardati si slugi - sigur asa este.
    Oare are cineva curajul sa se gandeasca la 2013? Vom mai exista atunci?
  • 0 (0 voturi)    
    bravooo! (Miercuri, 27 iulie 2011, 21:45)

    NewLevel [anonim]

    De obicei sint catalogat drept "postac portocaliu" dar populismele astea NU le suport pentru ca nu sint bazate pe adevaruri.
    Eu oricum nu va mai votez din doua motive: 1/ coruptii din actuala opozitie care n-au intrat la puscarie sa incerce sa se razbune pe actualii corupti de la putere. Desigur, vor continua sa se apere intre ei si sa joace un teatru ieftin pe scenele de la Bruxelles dar sper ca la un moment dat unul din voi sa faca o eroare, ca in clanurile mafiote, si sa inceapa vendeta.
    2/ sinteti la fel de prosti, populisti, ingimfati si corupti ca ceilalti. Aveti impresia ca daca ati prins o functie pe criterii politice in care lumea va saluta cu "sa traiti!" ati devenit brusc un fel de semizei. Aratati-mi si mie ce ati facut concret. Bravo, ati evitat o criza cu mari sacrificii din partea populimii iar acum sinteti gata sa va bagati picioarele in toate eforturile pe care astia de jos le-au facut, nu voi.
    • 0 (0 voturi)    
      Lasa vrajeala cu "nu mai votez" (Joi, 28 iulie 2011, 11:30)

      bhhjbh [anonim] i-a raspuns lui NewLevel

      Toti trebuie sa voteze , daca au trait mai rau sa voteze cu opozitia iar daca le-a fost mai bine si nu se simt mintiti, pacaliti sau insealati sa voteze cu puterea.
      Nu mai lansati idei de descurajare a celor aflati in dubiu, de felul asta.
      Eu cred ca votul ar trebui sa fie obligatoriu!
  • 0 (0 voturi)    
    familie mare, remuneratie mica... (Joi, 28 iulie 2011, 10:23)

    bogdan [anonim]

    Observ pareri antitetice, comentarii acide, infuzie de postaci portocalii, albe ca zapezi ...si Heisenberg.Domnilor:

    1) Opozitia NU conduce Romania.
    2) Cum sa il pui pe ipochimenul Lazaroiu MINISTRU?
    3) Numiti-mi o singura masura adoptata de coalitia aflata la guvernare care a avut un impact pozitiv asupra nivelului de trai in ultimii 3 ani.
    4) Cel mai mare comunist din Tara Romaneasca care nu este undercover, in afara lui Ion Iliescu, este, ati ghicit...TRAIAN BASESCU(declarat , la emisiunea de la Tvr moderata de CTP cu Adrian Nastase).
    5) Cele mai odioase si INCOMPETENTE personaje se afla de departe la PDL. PSD are de departe cei mai COMPETENTI oameni , DAR, sunt garantati de MareanV.!
  • 0 (0 voturi)    
    Stiu eu cand pot reveni salariile ! (Joi, 28 iulie 2011, 11:24)

    fgvvfg [anonim]

    Dupa ce vom scapa de actuala conducere a tarii.
  • 0 (0 voturi)    
    Doamne fereste sa ia dreptate ! (Joi, 28 iulie 2011, 11:27)

    gjiiiyuyu [anonim]

    Daca pdl si acolitii lor vor castiga iar alegerile populatia din Sahara o va duce mai bine decat acest popor.
  • 0 (0 voturi)    
    Antipropaganda (Joi, 28 iulie 2011, 13:08)

    Gigi Kent [utilizator]

    Portocalii au spus ca pe vremea lui Tariceanu salariile (si pensiile da nu e subiectul discutiei de fata) au fost crescute in mod nesustenabil. Sa presupunem ca e corect. Nu i se pare nimanui normal ca aceste salarii sa revina la nivelul din 2008 doar atunci cand PIB-ul (real) revine (cel putin) la nivelul celui din 2008?

    Sau nu mai conteaza aceste calcule (PIB, productivitatea muncii etc) cand e vorba despre alegerile din 2012?