Turcia: Arheologii sustin ca au descoperit mormantul apostolului Filip, in Pamukkale

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 27 iulie 2011, 12:24 Actualitate | Esenţial


O echipa de arheologi condusa de italianul Francesco d'Andria a afirmat ca a descoperit, la Pamukkale, anticul Hierapolis, in vestul Turciei, mormantul Sfantului Filip, unul dintre cei doisprezece apostoli ai lui Iisus Hristos, anunta agentia Anatolia, citata de AFP.

"Incercam de ani de zile sa regasim mormantul Sfantului Filip (...) In cele din urma l-am gasit in ruinele unei biserici pe care am adus-o la lumina zilei in urma cu o luna", a afirmat arheologul, care lucreaza de mai multi ani in Turcia.

El a precizat ca mormantul nu a fost inca deschis.

"Intr-o zi va fi deschis, fara indoiala. Aceasta descoperire este de o importanta majora pentru arheologie si pentru lumea crestina", a adaugat acesta.

Originar din Galileea, actualul Israel, Filip a fost unul dintre discipolii lui Iisus. El a plecat sa evanghelizeze regiunile Asiei Mici si a fost lapidat si apoi crucificat de romani la Hierapolis, in Frigia.

In prezent, Pamukkale este o localitate turistica celebra pentru apele sale termale si pentru rocile sedimentare, travertinuri albe, de unde si numele sau, care inseamna "castelul de bumbac", in turca.


Citeste mai multe despre   


















5454 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    l-au omorat cu pietre si APOI l-au crucificat? (Miercuri, 27 iulie 2011, 12:32)

    marius [anonim]

    macar n-a suferit pe cruce...
  • -3 (19 voturi)    
    titlul corect ar fi (Miercuri, 27 iulie 2011, 13:18)

    gogu [anonim]

    "Incercam de ani de zile un mormant pe care putem sa credem ca ar fi a apostolului Filip"

    Adevarul e ca nici pentru existenta lui Isus nu sunt dovezi istorice, daramite pentru apostolii lui necunoscuti. Treziti-va oitelor.
    • +3 (17 voturi)    
      adevarul (Miercuri, 27 iulie 2011, 13:29)

      un om [anonim] i-a raspuns lui gogu

      adevarul e ca nici despre existenta ta nu sunt dovezi istorice. si asta inseamna ca nu existi?
      • +3 (11 voturi)    
        . (Miercuri, 27 iulie 2011, 13:43)

        RockerJegos [utilizator] i-a raspuns lui un om

        Scoate Certificatul de nastere ... ahem
        • +1 (3 voturi)    
          ...care poate fi falsificat (Miercuri, 27 iulie 2011, 16:55)

          Andrei [anonim] i-a raspuns lui RockerJegos

          Care poate fi falsificat la fel de usor ca orice altceva (vezi cazul cu Obama). Poti dovedi ca e accurate? (daca argumentele sunt doar din presa....nevermind)
          • 0 (2 voturi)    
            aberatie (Joi, 28 iulie 2011, 8:20)

            dedeiu [anonim] i-a raspuns lui Andrei

            Asta inseamna ca TOTI locuitorii din lume au certificatul de nastere falsificat. Nimeni nu ne poate dovedi existenta.
      • 0 (2 voturi)    
        minti (Joi, 28 iulie 2011, 8:17)

        dedeiu [anonim] i-a raspuns lui un om

        Cel de mai sus exista in mai multe baze de date, are buletin, certificat de nastere, este platitor de taxe, etc, pe cand isus, NU.
    • +1 (13 voturi)    
      Ignoranta voita (Miercuri, 27 iulie 2011, 14:11)

      cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui gogu

      Pentru ignoranti infocati si o multime de dovezi inseamna nimic.
      Intreaba-te mai degraba cat de sincer esti, nu cumva esti manat de prejudecati? Nu cumva iti este mai convenabila ipotetica ''ne-existenta'' a Sa?

      Exista scrieri din primele secole unde este mentionat numele Isus: a unor filozofi pagani, istorici romani, greci, sau in Talmudul Babilonic.. .. etc. Exista marturii arheologice, inscriptii care dateaza din primul secol..

      Dar normal.. pentru unii e mult mai convenabila ''ne-existenta'' Lui, intrucat adevarul incontestabil impune o viata ca a Lui si o respectare a invataturilor Sale.
      • -1 (1 vot)    
        ok (Joi, 28 iulie 2011, 8:23)

        dedeiu [anonim] i-a raspuns lui cinevatus

        poate ne impartasesti numele acelor "scrieri" si sa nu ne dai nume de apocrife sau texte cu apartenenta biblica.

        "marturii arheologice" niste exemple nu strica.
        • +1 (1 vot)    
          FIAT LUX (Joi, 28 iulie 2011, 9:12)

          Mitică [anonim] i-a raspuns lui dedeiu

          Izvoarele scrise - mărturiile - sunte probe arheologice. Dacă le accepţi sau nu, e altceva, dar ele sunt probe ştiinţifice. Cam aşa fac ungurii cu existenţa românilor în Ardeal - cronicarii lor ne menţionează, dar sunt respinşi din motive politice.

          În spiritul tău, am putea contesta existenţa lui Decebal, având în vedere că nu am găsit nici buletinul, nici cartea lui de muncă şi nici pozele de familie, ci apare doar pe o coloană şi în câteva menţiuni ale unor scriitor ai vremii...

          Cât despre scrieri, Noul Testament este un bun început. În anumite aspecte, Biblia conţine informaţii destul de precise.
          • 0 (0 voturi)    
            tot nu ai lamurit (Joi, 28 iulie 2011, 23:13)

            dedeiu [anonim] i-a raspuns lui Mitică

            Tot nu ai lamurit problema si am specificat clar sa fie excluse apocrifele si textele biblice.
            • 0 (0 voturi)    
              Hmmm (Vineri, 29 iulie 2011, 1:23)

              Mitică [anonim] i-a raspuns lui dedeiu

              "sa fie excluse apocrifele si textele biblice" De ce? Acuma, dacă vrei vreo radiografie a Mântuitorului sau mediile de la bacalureat, vei aştepta mult şi bine...

              Pe bune, chiar crezi că acum vreo 2000 de ani, o mână de tipi cu simţul umorului, adică apostolii, s-au gândit să facă o glumă omenirii şi să inventeze un personaj numit Isus şi să mai şi scrie despre el? Eu nu cred....

              Ori crezi izvoarele existente, ori nu - simplu. Oricum, nu pari familiarizat cu studiul istoriei...
  • -4 (10 voturi)    
    Au auzit ca grecii primesc ceva bani (Miercuri, 27 iulie 2011, 14:19)

    Alui [anonim]

    asa ca vor sa-i stoarca pe aia mai habotnici de cativa euroi:). In curand o sa descopere si arca lui Noe, cu Noe si animalele inca inauntru:).
    Oare nu ne da si noua guvernul ceva bani pentru un pelerinaj la Pamukale? :)
    Sunt sigur ca in curand guvernul Romaniei o sa aloce niste fonduri de urgenta pentru contructia unei biserici acolo, ca si asa in Romania nu mai e loc de altele.

    Acum serios, cereti separatea statului de biserica, pana nu e prea tarziu,ca ajungem ca in Afganistan sau Iran:
    http://www.petitieonline.ro/petitie/respectarea_constitutiei_separarea_statului_de_biserica-p27058051.html
    • +3 (7 voturi)    
      Imposibil. (Miercuri, 27 iulie 2011, 15:11)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Alui

      Oameni ignoranti,inculti(asa ca tine)nu vor ajunge sa conduca Romania.Asa ca nu avem cum sa ajungem ca Afganistan sau Iran.Dar de ce nu spui nimic de Coreea de Nord,Cuba,Venezuela?Ti se par a fi tari democratice?
      • 0 (0 voturi)    
        Cuba si Venezuela -tari catolice (Joi, 28 iulie 2011, 11:51)

        Alui [anonim] i-a raspuns lui mircea

        N-a fost papa Paul al II-lea in vizita in Cuba, nu s-a intalnitz cu Fidel Castro? Chavez n-a fost la biserica de cand cu cancerul?
        E interesant sa vezi cine foloseste cuvantul "incult".
    • +1 (3 voturi)    
      Arca lui Noe (Miercuri, 27 iulie 2011, 17:02)

      Tata [anonim] i-a raspuns lui Alui

      Arca lui Noe a fost deja descoperita de mult timp si se afla in muntii Ararat.
      Se gaseste cate un Mojambo de-al de tine sa se dea destept si asa ne mai distram si noi... :)
      • 0 (2 voturi)    
        . (Miercuri, 27 iulie 2011, 18:26)

        Eusebius [utilizator] i-a raspuns lui Tata

        Ti-as spune ca e un fals dar probabil nu o sa ma crezi.
      • -1 (1 vot)    
        @tata (Joi, 28 iulie 2011, 7:04)

        adib [anonim] i-a raspuns lui Tata

        Muntii Ararat si-au primit acest nume la muuult timp dupa "evenimentele" din Biblie. Dar pentru tine e mai simpla chestia cu " Crede si nu cerceta" :)))

        btw ai personalitate multipla ("asa ne mai distram si noi") sau prieteni imaginari?