Sulfina Barbu (PDL): Scandalul de la Deta este cireasa de pe tort, care ne arata cat de necesara e reforma in Politia Romana

de RFI     RFI Romania
Marţi, 26 iulie 2011, 11:12 Actualitate | Esenţial


Incidentele de la Politia Deta (judetul Timis) reprezinta "cireasa de pe tort", rezultatul lipsei reformei in Politie, in ultimii 20 de ani, a declarat la RFI deputatul PDL, Sulfina Barbu. Ea are "convingerea" ca astfel de situatii puteau fi prevenite.

Sulfina Barbu vede in cazul de la Deta lipsa reformei din Politie. "Seful Politiei din Deta este radiografia institutiilor invechite si nereformate de 20 de ani. Din pacate, este cireasa de pe tort, care ne arata cat de necesara e reforma in Politia Romana. Din pacate, cred ca nu este un caz izolat, cred ca exista multe alte cazuri si in special in mediul rural, ca seful Politiei de la Deta, in care constatam ca Politia nu isi face datoria", explica deputatul PDL.

Intrebata daca astfel de situatii puteau fi prevenite, Sulfina Barbu a raspuns: "Eu am convingerea ca da si cred ca este al 12-lea ceas in care trebuie luate masuri (...)".

Pentru Sulfina Barbu, "clar, este rezultatul lipsei unei reforme in domeniul Politiei. Daca ar fi fost testati si mai bine verificati oamenii acestia, cu siguranta am fi vazut altfel de reactii".

Presedintele Traian Basescu a pledat luni seara la TVR 1 pentru restructurarea Ministerului de Interne si celui de Finante. "Trebuie sa fie un moment de selectare a oamenilor de calitate", spune seful statului, care precizeaza ca isi pune "oarece sperante" in ministrul de Interne, Traian Igas.

  • Scandalul din Deta
In noaptea de sambata spre duminica, pe o terasa din centrul localitatii Deta a izbucnit un conflict intre mai multe persoane, in urma caruia trei tineri au fost injunghiati.

Agresorul a fost identificat ca fiind Bogdan Daniel Roman (31 de ani), fiul primarului din orasul Deta, Petru Roman (PDL). Potrivit politistilor, si fratele acestuia, Calin Roman (27 de ani), a fost implicat in scandalul de la terasa din centrul orasului Deta.

Cei trei tineri injunghiati, cu varste cuprinse intre 22 si 31 de ani, au fost transportati la spital. Doi dintre raniti au ajuns la Spitalul Judetean de Urgenta Timisoara, starea lor fiind stabila, iar al treilea la spitalul din Deta, el fiind externat.

In aceasta cauza sunt cercetati atat fiii primarului din Deta, cat si alte trei persoane. Patru dintre acestia au fost retinuti, iar Bogdan Roman este in continuare cautat, fiind dat in urmarire nationala si in consemn la frontiera.

Cei cinci sunt acuzati de trei infractiuni de loviri sau alte violente, ultraj contra bunelor moravuri si tulburarea linistii publice, respectiv "portul, fara drept, in locurile si imprejurarile in care s-ar putea primejdui viata sau integritatea corporala a persoanelor ori s-ar putea tulbura ordinea si linistea publica, a unor obiecte fabricate sau confectionate anume pentru taiere, impungere sau lovire".

Citeste continuarea pe www.rfi.ro.


Citeste mai multe despre   


















1943 vizualizari

  • -2 (4 voturi)    
    asa sa fie stimata doamna... (Marţi, 26 iulie 2011, 11:30)

    Ci Ciong [utilizator]

    sa aveti mare noroc de partidul dvs. si de membrii lui, oameni patrioti, cu frica de Dumnezeu, competenti, iubitori de cinste si onestitate, glorie voua, mari realizari PDL-iste zambesc in mandrul soare... si sa va pregatiti temeninic pentru 20 DE ANI DE OPOZITIE!!! si sa va luati si "competentii-onesti-iubitori de tara" cu voi... adica pretenii USL-isti care spera sa va schimbe intr-un an... "reforma in politie" ca pana acuma ce ati pazit... competentilor...
    • -3 (7 voturi)    
      Cum isi apara pedelicii oamenii din teritoriu (Marţi, 26 iulie 2011, 12:30)

      Mitica (Palarierul) [anonim] i-a raspuns lui Ci Ciong

      Iata cum isi apara pedelicii oamenii din teritoriu - se incearca devierea de la subiect.

      Se pare ca nu este vinovat agresorul care a injunghiat, ci politistul care a anuntat la 112 fapta !

      Asa se vede de la Bucuresti problema.

      De ce ?

      Pai cutzitaru' are un tata in pedele, iar politistul era doar "tovaras de drum" cu primaru' respectiv.

      A parut inca o problema endemica politiei romane - pe cine sa serveasca mai intai - pe seful ierarhic, stapan prin regulament sau pe jupanul local - mai mare peste huzmetele de hotzie si peste omnipotenta spaga ?

      Primarul este "organ ales" iar seful ierarhic este doar "organ" .... deci ... cutzitaru' a fost "arestat in lipsa" !

      Biata tara trista, plina de umor !

      "Patria si Dreptul Meu!"
      .
  • 0 (0 voturi)    
    Cica al 12-lea ceas (Marţi, 26 iulie 2011, 11:37)

    Vizitiul [utilizator]

    S-a dat ceasul peste cap de multe ori pana acum.
  • -2 (2 voturi)    
    hahahahhahahhahahahhaha (Marţi, 26 iulie 2011, 11:54)

    yahuuu [anonim]

    ba ce gasca sunt astia din pedele...ar trebuii facut un film cu ei, adevarate caractere...dupa ani buni de putere politica, cand mai au cateva luni pana dispar in urma votului publicului, realizeaza ca sunt probleme peste tot.Saracii, parca au fost somnambuli 90% din timp
  • +1 (3 voturi)    
    Tot tortul este viciat (Marţi, 26 iulie 2011, 12:16)

    Vlad [anonim]

    Tot tortul politiei este viciat.Principalul motiv al coruptiei ,evaziunii fiscale este lipsa de profesionalism a politiei complicitati cu grupuri de afaceri locale pe care le protejeaza sau inchid ochii pentru beneficii subterane.Politisti mai degraba stralucesc prin abuzurile lor nu prin profesionalism.Si folosesc resursele si haina statului sa o faca.Cei care sunt cinstiti sunt putini si marginalizati.Cum sa impiedici mica si mare coruptie cu Soric si altii ca el?Ei cum au ajuns sefi / cetraseu profesional au avut?Organizarea de chefuri si servicii pentru cine ii promovau.Mai rau este ca este singurul scop pentru care au intrat in politie.Ar trebui sa importam politisti englezi.
  • +1 (3 voturi)    
    Blaga, Igas ce au facut pana acum? (Marţi, 26 iulie 2011, 12:21)

    radu [anonim]

    Este nevoie de reforma! Asta arata ca Igas este de o "competenta" crasa si probabil este varful de lance al pdl in lupta cu "reforma"
    Asa oameni, asa rezultate...

    pdl ţine cu tine !
  • 0 (0 voturi)    
    astea trebuiau rezolvate de mult (Marţi, 26 iulie 2011, 12:22)

    www [anonim]

    ...cam tarziu pentru descoperitul problemelor,acum cam trebuia prezentat raportul realizarilor, ca au trecut 8 ani de cand sunteti la putere.Sunteti precum un elev de clasa a opta, inaintea examenelor,care vine plin de candoare si spune cat de folositor ii va fi ca tocmai a invatat sa scrie....
  • -1 (1 vot)    
    Problema este alta (Marţi, 26 iulie 2011, 12:23)

    Costi [anonim]

    daca fratii Roman chemau politia acolo la terasa si faceau plangere pentru acostare de persoana politia nu facea nimic si respectivii derbedei care se luasera de fetele lor scapau nepedepsiti si le dadeau cu tifla.
    Cate cazuri de acostare de persoana au fost instrumentate de politie si finalizate?Romii respectivi de ce au acostat fetele?Pentru ca stiau ca nu vor pati nimic ca politia locala este slaba.Si asa ajungi sa itzi iei dreptatea in maini din cauza unei politii imbecile .
    Ia sa vedem publice niste cazuri de acostare de persoana judecate la urgenta si condamnari sau amenzi usturatoare sa stie derbedeii ca nu ai voie sa te iei de oameni aiurea cum vrei tu.Sa vedem politia efectiv pe strada si nu dormind prin statii de benzina.
    • +1 (1 vot)    
      tu unde minti??? (Marţi, 26 iulie 2011, 14:53)

      gurasparta [anonim] i-a raspuns lui Costi

      motivul adevarat este pentru ca cei injunghiati nu mai aveau sa le dea banii camatarilor, fii primarului, cei care cer taxa de protectie in oras de la baruri si terase, de la traficantii de tigari. Nu e nici o acostare la mijloc sunt strict interese financiare, D-na Sulfina sa vina urgent cu o lege de interzicere a camatariei si o credem pe cuvant, dar pana atunci sa ne lase si ea si Ponta si Antonescu si orice alt politician din parlament.
  • 0 (0 voturi)    
    m aintreb (Marţi, 26 iulie 2011, 13:48)

    visio [anonim]

    cine a fost la guvernare si ce a facut ceva..pana in zilele noastre; nesimtiti mai sunt politcienii astia, de 20 sterg scaunele de praf, mai putin Antonesc, si acum dau vina pe criza, sau pe boli inchipuite....
    • 0 (0 voturi)    
      CORECT ! (Miercuri, 27 iulie 2011, 12:09)

      Carmen [anonim] i-a raspuns lui visio

      Aici ai dreptate Antonescu intre doua chiuluri nu a avut timp sa stearga praful de pe scaune. Saracul, cred ca la ora asta isi face somnul de frumusete.
  • 0 (0 voturi)    
    NU MAI TOT INVOCATI "REFORMA", DOAMNA SULFINA .... (Vineri, 29 iulie 2011, 12:22)

    ioana dragan [anonim]

    "reforma" asta a PDL-ului, de care tot vorbiti de ani buni, "este, dar lipseste cu desavarsire" ! De cand ati venit la putere, ca niste nepriceputi ce sunteti, tot ati ciopartit si ati inebunit totul in tara: sanatatea, invatamantul, politia, sistemul legislativ, ca, de fapt, nici nu mai stiti de unde ati plecat si unde vreti sa ajungeti ! Daca primarul era din PSD, politia nu statea pe margine, ci intervenea !
    Spuneti asa: "Bomboana de pe coliva", nu "Cireasa de pe tort" ! Sa fie clar !