O noua expeditie pentru Uca Marinescu - acum in doar trei tari

de Iulia Blaga     HotNews.ro
Duminică, 24 iulie 2011, 15:08 Actualitate | Esenţial


Uca Marinescu
Foto: www..ucamarinescu.ro
Dupa ce si-a aniversat anul trecut 70 de ani calatorind in jurul lumii, Uca Marinescu pleaca in 25 iulie intr-o noua expeditie. De asta data nu singura, ci insotita de o prietena mai tanara si de baietelul acesteia in varsta de 8 ani. Tintele exploratorilor sunt China, Mongolia si Kazahstanul, iar punctul final - Cosmodromul de la Baikonur.

"Dupa aceasta calatorie voi afla si ce m-a incitat sa o fac", a spus Uca Marinescu pentru HotNews.ro, precizand ca ideea fiecarei calatorii ii vine din senin, nepremeditat. Nu mai stie ce a determinat-o sa decida sa faca calatoria in jurul lumii din 2010 (http://ucamarinescu.ro/) - oricum de la gand la fapta a trecut putin timp, dar a avut senzatia ca aceasta a fost prima si ultima sa calatorie in jurul lumii.

A parcurs anul trecut 24 de tari in aproximativ jumatate de an. Acum, va vedea doar trei - in rastimpul a trei saptamani - China, Mongolia si Kazahstan. Uca Marinescu va fi insotita de Ramona Ardeleanu si de baietelul acesteia, Radu, in varsta de 8 ani. Nu e prima oara cand Uca Marinescu nu pleaca singura intr-o expeditie, dar e prima oara cand e insotita de un copil.

Cei trei decoleaza luni, 25 iulie, de pe Otopeni cu destinatia Beijing. De aici vor ajunge, printre altele, la Ulan Bator unde vor vedea noul Institut al Samanilor si Manastirea Gandan, Karakorum (vechea capitala a lui Ginghis Han), Dalanzadgad (zona din Desertul Gobi unde s-au descoperit cele mai multe schelete de dinozauri), Cheile Vulturului din Desertul Gobi (care sunt atat de ferite incat pastreaza gheata), Manastirea Hamar de langa Saindshand (construita in 1821 si considerata centrul energetic al Mongoliei).

De aici vor lua Trenul Transiberian si vor calatori pret de o zi spre China. In orasul Hohhot vor vizita Centrul de Medicina Traditionala si Manastirea Labrang, pe urma vor ajunge la Urumqi si de aici in Kazahstan, la Almaty (noul nume al fostei capitale a tarii, Alma Ata). Din Almaty vor incerca sa ajunga la Baikonur, loc pe care Uca Marinescu n-a reusit sa-l vada anul trecut.

Cei trei expeditionari romani vor calatori cu avionul, trenul, masina de teren, autobuzul, calul (in Karakorum) si camila (in Desertul Gobi).

Uca Marinescu a fost profesor de sport si antrenor, iar dupa iesirea la pensie (de la Liceul "Ion Luca Caragiale" din Capitala), s-a dedicat expeditiilor. Prima calatorie a fost in China.

A fost prima romanca ce a ajuns in Antarctica; prima femeie din lume care a ajuns in decursul unui an la cei doi poli geografici ai Pamantului; primul roman si prima femeie care a ajuns la cei doi poli pe schiuri in 2001 (marcand si un record de varsta), prima femeie din lume care a atins cei patru poli ai Pamantului (geografic si magnetic).

A traversat Africa, a mers de sase ori in Tibet, s-a catarat pe Mont Blanc si pe alte varfuri (http://ucamarinescu.ro/?page_id=199). Cand nu pleaca in expeditii prin lume, merge in tabere de schi cu copiii fostilor elevi, urca pe munte sau scrie. Planuieste de mai multa vreme sa isi puna pe hartie amintirile, dar nu reuseste in Bucuresti, ci doar cand se retrage la munte.

La varsta la care alti oameni nu se duc mai departe de parcul din cartier sau nici nu mai ies din casa, Uca Marinescu face in continuare planuri de drum. La sfarsitul acestui an se gandeste sa mai dea o data o fuga in Antarctica.

Cosmodromul de la Baikonur ca punct final al acestei expeditii nu e intamplator pentru cineva care spune ca, daca ar fi fost mai tanara, si-ar fi propus acum sa ajunga si in spatiu.



















2693 vizualizari

  • -2 (6 voturi)    
    As umbla si eu nebuna prin lume... (Duminică, 24 iulie 2011, 15:46)

    Vitoria Lipan [anonim]

    ...dar de unde parale? Dna Uca a castigat la 6 din 49?
    • +3 (3 voturi)    
      iti lipseste curaju? (Luni, 25 iulie 2011, 16:21)

      muzungu [utilizator] i-a raspuns lui Vitoria Lipan

      nu a castigat la 6/49 si nici nu a mostenit o avere. merge pe banu ei si pe sponsorizari, euro cu euro se aduna, si din cand in cand mai sacrifici ceva, de prin casa, de prin fitze
      • -2 (4 voturi)    
        Si concret ... (Luni, 25 iulie 2011, 16:58)

        Adiran [anonim] i-a raspuns lui muzungu

        care este castigul pe care il aduce aceasta cucoana ? Inteleg c-a sifonat niste bani publici ca sa ajunga prin diverse locuri pe glob. In afara fitzelor personale si a unor fotografii slabe, nivel de amator in vacanta, cu ce ne alegem ??
        • +2 (4 voturi)    
          hai la concret daca vrei (Luni, 25 iulie 2011, 17:22)

          muzungu [utilizator] i-a raspuns lui Adiran

          1 - cucon esti matale
          2 - n-a sifonat, a cheltuit.
          ban sifonez eu, k stau de vorba cu tine in timpu jobului si patronu plateste impozit ptr mine ca si cum as munci.
          3 - fitze de deselerist ai tu. pozele sunt slabe, da' daca iti inchipui ca pozele sunt mai mult de 10% dintr-o excursie, esti pa
          4 - daca macar 10 oameni sau copii care-o aud/vad despre ea se hotarasc sa vada cum e in afara ghetoruilor turistice, tot e ceva.

          alte inrebari, cocoane?
  • +4 (6 voturi)    
    uca (Duminică, 24 iulie 2011, 16:08)

    dorina [anonim]

    bravo ,doamna!!va doresc sanatate si sa va aniversati centenarul pe everest!doamne ajuta
  • -2 (4 voturi)    
    Mda ... (Duminică, 24 iulie 2011, 17:19)

    Adiran [anonim]

    Ma intreb daca "doamna" asta n-o fi sifonat si ea niste fonduri publice, in chip de sponsorizare, ca tot e la moda.
    Aruncam un ochi pe site-ul ei si vedem o gramada de poze : daca nu-s de tip "iola", atunci sunt prost realizate, in stil "poze de vacanta".
    Mde, daca ai parale, iti permiti sa mergi si mai departe de parcul din cartier.
    Si totusi, who the xxxx is Uca ??
    • -2 (4 voturi)    
      Tara arde si baba...se da cu schiurile! (Duminică, 24 iulie 2011, 23:33)

      gica contra [anonim] i-a raspuns lui Adiran

      Printre sponsorii babei sint Radio Romania Actualitati si Rompetrol (la care statul roman este inca actionar important). Deci, vrem nu vrem, o sponsorizam cu totii pe baba sa umble razna prin lume. A, sa nu uit, mai maninca niste banuti si din pozitia de expert al Comitetului Olimpic Roman! Expert in ce?!?
    • +3 (3 voturi)    
      Balcanicus Mioriticus Ruptus in Fundus (Luni, 25 iulie 2011, 14:10)

      Sunt roman dar ma tratez [anonim] i-a raspuns lui Adiran

      Invidios pe capra vecinului. Este.
      Misogin. Este.
      Expert in: fotbal, politica, fonduri publice, mecanica cuantica, manele si fotografii de vacanta. Este.
      Incapabil de a aprecia realizarile altora. Este
      Cocalar. Este.
      Vorbitor de romgleza agramata. Este.

      Doamnelor si domnilor, va prezentam specimenul din imagine, reprezentant de seama al speciei Balcanicus Mioriticus Ruptus in Fundus de Invidiae

      PS: Si mamei tale tot "baba" ii spui?
    • +2 (4 voturi)    
      generatia e-viata (Luni, 25 iulie 2011, 15:49)

      muzungu [anonim] i-a raspuns lui Adiran

      bravos doamnelor si domnilor!

      stati cu posterioru pe scaun si dati cu degetele in taste cautand semnificatia de dictionar a cuvintelor escalada ,expeditie, etc. Din jocu cu tastele o sa aveti asa amintiri si satisfactii o sa aveti de nu le veti putea duce.

      Si ce daca prin raportare la dictionar exagereaza ca sa obtina o sponsorizare? Prin raportare la experienta de viata dac-ati fi plante nici macar fotosinteza n-ati stii cum se face.
      • -2 (4 voturi)    
        vorbesti fara sa stii (Luni, 25 iulie 2011, 16:32)

        Alina [anonim] i-a raspuns lui muzungu

        Vorbesti si tu, sa te aflii in treaba, facand presupuneri doar asa de amorul artei. Cum ai ajuns tu la concluzia ca oamenii astia care au comentat aici nu au facut altceva in viata lor decat sa stea in fata calculatorului si sa comenteze? Eu cred ca totusi cineva care stie ce inseamna escalada intelege oarecum fenomenul. Nu e ne-aparat adevarat, dar nici nu poti sa spui ca deductia ta logica ar fi valida. Poate ca multi dintre noi nu am vizitat atatea tari ca si doamna Marinescu, dar am mai iesit si noi in lume, stim ce inseamna sa "escaladezi" cu funicularul pe Mont Blanc. Intelegem si noi ca expeditiile la Polul Nord sunt organizate acum de adevarate agentii de turism. Probabil doamana a fost cu una de genul: http://www.northpolextreme.com/about.html. Din pacate, pentru cei care viseaza la expeditii, lumea lui Amundsen nu mai e...
        • +2 (4 voturi)    
          nu inteleg ce vrei sa spui, imi pare rau (Luni, 25 iulie 2011, 17:04)

          muzungu [utilizator] i-a raspuns lui Alina

          asa, si cum lumea lui amundsen nu mai este, ce propui? sa desfiintam orice excursie pe principiu ca poate fi facuta c-o agentie, prin simpla bagare a cardului? sau prevalandu-ne de tineretea care ne permite sa facem nod cu picioarele in juru capului, criticam asocieri nefericite de cuvinte?

          stii de ce am presupus ca sunt fie legume fie muraturi? cat de important crezi ca este pentru Uca daca a escaladat sau s-a catarat sau a facut trekking cu sau fara baston si piolet la polul nustiucare. sau daca a folosit skiuri sau sanie sau poate ambele. Si daca ea a luat funicularul la 65 ani si io am mers pe jos la 27, e mai nevrednica ea, sau cum ca nu-nteleg.....

          Daca ea ambaleaza intr-un fel mai comercial ce-a facut , este pentru a putea sa continue sa mearga mai departe. Iar asta nu-i stirbeste cu nimica, nici ce a fost, nici ce va urma. Macar daca prin exemplul ei ar putea trezi interesu unor sa mai iasa din traseul varna-halkidiki-antalya.
          • -2 (4 voturi)    
            nu e model de urmat (Luni, 25 iulie 2011, 17:52)

            Alina [anonim] i-a raspuns lui muzungu

            Sincer, nu de astfel de modele avem noi nevoie. Avem nevoie de modele, dar sa le alegem cu grija. Este si mai grav ca, desi esti constient de falsul in care se imbraca aceasta doamna, preferi sa il accepti din lipsa de modele sau pentru ca esti prea comod sa vezi oamenii adevarati din jurul tau. Atata timp cat atunci cand vedem miniciuna nu o semnalizam si nu o punem la locul care i se cuvine, tot tmpul ne vom confrunta cu o proasta scara a valorilor.
            • +3 (3 voturi)    
              usurel (Luni, 25 iulie 2011, 18:01)

              muzungu [utilizator] i-a raspuns lui Alina

              stai mama la locu tau si nu te mai ambala atata k strica la ten.
              • +2 (4 voturi)    
                cand argumente nu mai sunt... (Luni, 25 iulie 2011, 18:34)

                Alina [anonim] i-a raspuns lui muzungu

                Nu voi intra in astfel de discutii. Vad ca atunci cand argumenetele iti lipsesc incepi sa ataci persoana, urat din partea ta. Prefer insa o discutie bazata pe argumente...
      • -2 (4 voturi)    
        ... (Luni, 25 iulie 2011, 16:40)

        Alina [anonim] i-a raspuns lui muzungu

        Si a propos, titlul de campion mondial la schi pe care si l-a arogat cum il mai explici? Vezi asta este marea problema, ca nu ne deranjeaza cand oamenii mai "exagereaza" putin sa obtina niste beneficii, cand mint doar putin sa le fie bine...Lasa ba, ca doar nu fura de la mine...iti sta pe buze cateodata nu?
        • +2 (4 voturi)    
          altceva imi sta pe buze (Luni, 25 iulie 2011, 17:14)

          muzungu [utilizator] i-a raspuns lui Alina

          care e problema ta? suferi de lipsa de atentie din partea presei pentru tot ce-ai facut, pentru unde ai fost? sau te-au refuzat sponsorii, pentru ca nu ai vrut, in onestitatea ta pura, sa exagerezi niciodata nimica?

          sincer zic, am tropait pana acuma din afganistan si hindukush pana-n chad sau zair, da niciodata nu mi-am pus problema ca exista vreun merit, in functie de daca am zburat sau am mers cu barca, independent sau cu tur cand si cand. sau daca am facut poze mai reusite sau nu. poate de aceea nu inteleg nici exaltarile endorfinale ale cataratorilor, pentru mine muntele e la fel de frumos oricum, indiferent daca sunt in varf sau nu.

          viceregele indiilor romanesti
          • -2 (4 voturi)    
            miniciuna tot minciuna e, indiferent de scop (Luni, 25 iulie 2011, 17:40)

            Alina [anonim] i-a raspuns lui muzungu

            Eu chiar nu sufar de atentie, si asa pentru curiozitatea ta, e prima oara cand m-am apucat si eu sa comentez pe vreun site, pentru ca pur si simplu nu am mai putut sa asist la o astfel de miniciuna, ambalata frumos, sau cum vrei tu sa ii mai spui. Doamna are tot respectul pentru calatorille pe care le-a intreprins, ai inteles bine este vorba de CALATORII si chiar as fi curioasa sa aflu mai multe despre locurile pe care le-a vazut. Dar din pacate doamna nu este in stare sa faca analize, sa inteleaga locurile prin care merge si mai mult emite si aberatii de genul: "probabil ca lumea nu stie ca, daca spre exemplu albinele vor muri, vor muri si oamenii". Si acum minciuna tot miniciuna e, indiferent de scop.
            • +2 (4 voturi)    
              cate culori are siteul asta? (Luni, 25 iulie 2011, 17:58)

              muzungu [utilizator] i-a raspuns lui Alina

              sau mai bine zis, mai e vreo culoare in afara de alb si negru?

              te revolta nedreptatile? leave the carpathian garden, the land of choice, acolo unde fericirea se masoara in metri cubi de borduri!

              legatura intre when bees die we die si capacitatea de-a intelege pe unde umbla....sau escaladeaza...sau calatoreste...sau se catara.....n-o vad.

              sfatu meu - mergi in africa neagra macar odata, si vezi acolo ce inseamna nedreptate, ce e minciuna, si cat de mult va conta ptr tine, cand te intorci, daca ai calatorit, ai expeditionat sau ai escaladat, ai facut pipi sau ai ai folosit toaleta
              • -2 (4 voturi)    
                albinele sunt doar un exemplu (Luni, 25 iulie 2011, 18:42)

                Alina [anonim] i-a raspuns lui muzungu

                Am citit tot site-ul dansei si toate interviurile pe care le-a dat in ultimii ani...a fost suficient sa imi fac o parere despre capacitatea de analiza a doamnei. Iar faza cu calatoritul in africa, nu are nicio legatura, iar cat am calatorit eu cu atat mai putin. Aici discutam doar despre aceasta doamna, devenita persoana publica, care manata "de cele mai bune" si egoiste intentii, este o impostoare si asa va ramane.
                • +2 (4 voturi)    
                  acvila non capit musca (Luni, 25 iulie 2011, 19:26)

                  muzungu [utilizator] i-a raspuns lui Alina

                  ba are legatura cat ai calatorit sau catarat sau whatever, si nu numai asta. pentru ca cele mai multe judecati de valoare le facem prin prisma a ceea ce stim, a ceea ce suntem, sau dupa cum percepem lumea. iar o perceptie eurocentrica, sau egocentrica sau romanocentrica, nu are cum sa ajute. (am incercat sa fiu politicos).

                  draga Alina, sa stii ca de la Einstein incoace, cam totu e relativ. cu atat mai mult conceptele, modelele si alte cuvinte sau instrumente conceptuale pe care le folosim, eu, tu sau Uca.
                  • -2 (4 voturi)    
                    nu ma inpresionezi (Luni, 25 iulie 2011, 20:07)

                    Alina [anonim] i-a raspuns lui muzungu

                    Sa stii ca nu ma impresionezi deloc daca imi dai un proverb latin si imi vorbesti despre teoria relativitatii sau mai mult despre calatoriile pe care pretinzi ca le-ai facut. Aici chiar nu este cazul sa discut despre ce am facut si ce am vazut. Recunosc ca o calatorie iti poate deschide orizontul si te face sa vezi lumea in alt fel. Cat am calatorit eu reiese, daca esti atent sa vezi, din cum comentez aici, pentru ca acesta este subiectul, nu viata mea particulara. Am calatorit suficient incat sa imi pot da seama ca a calatori intr-un anume loc al lumii nu mai e demult o expeditie, iar daca vrei sa te numesti explorator si sa fii distins cu atat de multe onoruri trebuie sa fi avut un merit remarcabil. O fi polul nord relativ, dar un campion mondial e numit dupa regulile noastre conventionale, iar doamna se vrea remarcata dupa aceleasi reguli.
                    • +2 (2 voturi)    
                      lasati vrajeala (Luni, 25 iulie 2011, 22:33)

                      corinne [anonim] i-a raspuns lui Alina

                      amandoi, mzungu si alina - simplul fapt ca Uca naste atatea pasiuni e suficient lustrativ si toata lumea e multumita. inclusiv hotnews, ca se incarca de mai multe ori pagina.
                      Asa ca lasati vrajeala!
  • -1 (5 voturi)    
    Expeditie - sa fim seriosi (Duminică, 24 iulie 2011, 21:29)

    catalina [anonim]

    Oare care e diferenta dintre un calator si un explorator? Oare care e diferenta dintre o expeditie si o calatorie? Oare de ce doamna Uca Marinescu vrea sa para ceea ce de fapt nu este si anume un om de stiinta? Altfel nu ar gasi sponsorizarile necesare? Pacat ca nu da voie la comentarii pe blogul sau, oare de ce? Acest "om de stiinta", "explorator", "reprezentant de vaza" al Romaniei, semi-doct, cu numeroase greseli de ortografie si exprimare, cu un limbaj de lemn, care ne aduce aminte de perioada mult apusa...Nu vreau sa o jignesc si ma abtin teribil, dar nu imi place cand vad oameni care pozeaza in ceva ce nu sunt si sunt ridicati pe piedestal pentru false merite. Ar fi multe de spus, insa prefer sa ma opresc aici, cei care vor sa inteleaga mai multe, vor citi pe blogul dansei. Edificator este si interviul din ziua veche: http://www.ziuaveche.ro/exclusiv-zv/intalnirile-zv/intalnirile-ziuavechero-uca-marinescu-romania-ocupa-primul-loc-in-privinta-distrugerii-naturii-7887.html
    • -1 (5 voturi)    
      Din ciclul ,,Mari exploratori romani''! (Luni, 25 iulie 2011, 11:33)

      gica contra [anonim] i-a raspuns lui catalina

      Bravo ei pt ce-a realizat, dar prezentarea care si-o face nu e deloc in regula. I-auzi una: ,,Dubla Campioana Mondiala la schi, prin atingerea Polului Nord si a Polului Sud pe schiuri, 2001''. De unde si pina unde titlul de campioana mondiala, cine i l-a oferit!?! Cum isi justifica titlul de explorator? Ce o recomanda ca la 70 de ani sa fie Expert in cadrul Departamentului Educatie Olimpica al Comitetului Olimpic Roman, mancand bani publici? Din pacate, comentariul Catalinei e pertinent 100%!
  • +1 (5 voturi)    
    Uca Marinescu (Luni, 25 iulie 2011, 2:31)

    Hakiri [anonim]

    Este complet nedrept ceea ce comentati despre doamna Marinescu. Este un om de o calitate exceptionala. Va luati de o persoana fara sa stiti despre cine vorbiti. In primele sale expeditii, finantarea a obtinut-o mergand de la o companie la alta, de la un om de afaceri la altul si vanzand tot felul de lucruri dobandite de-alungul vietii din amaratul salariu de profesor. Un alt ajutor l-au reprezentat fostii ei elevi, care au ajutat cum au putut. Nu a avut niciodata sponsorizare de la stat, si banii i-a facut foarte greu. Doar acum, dupa ce a castigat un renume mondial, au auzit diverse "mari companii" de ea, si vor sa o sponsorizeze.
    Dar voi ce realizari aveti? La 70 de ani o sa aveti puterea sa calatoriti zeci de mii de kilometri?
    • +1 (5 voturi)    
      - (Luni, 25 iulie 2011, 4:45)

      runa [anonim] i-a raspuns lui Hakiri

      invidia si acreala romanilor sunt fara margini.nu poate cineva sa spuna sau sa realizeze ceva frumos ca vin altii o mie si arunca cu noroi.de asta in ultimii ani s-au ridicat o gramada de "valori".
      • +1 (5 voturi)    
        ... (Luni, 25 iulie 2011, 11:03)

        red [anonim] i-a raspuns lui runa

        ma tot mir de aceste persoane care sunt gata in orice moment sa arunce cu noroi in absolut orice. Ce v-ar putea multumi pe dumneavoastra dragi romani??? Nu sunteti in stare sa mai apreciati nimic, incepand de la oameni simpli pana la oameni de afaceri sau politicieni. Ce aveti cu aceasta femeie? Nu s-a apucat acum de expeditii ci de ani buni face acest lucru. Eu zic ca este un lucru de laudat la aceasta varsta sa mai fi curios si sa ai asemenea pasiuni.

        Felicitari doamna Uca, drum bun si sa veniti acasa sanatoasa.
        • -2 (4 voturi)    
          n-ai inteles nimic (Luni, 25 iulie 2011, 14:32)

          Alina [anonim] i-a raspuns lui red

          N-ai inteles nimic, nu este vorba despre aruncat cu noroi, este vorba pur si simplu de restabilirea locului valorilor acolo unde le este locul. Din pacate pentru doamana Uca, unii mai destepti si mai dispusi sa se documenteze ne-am dat seama ca este de fapt o impostoare! De unde si pana unde campioana mondiala la schi? Sa fim seriosi. Doamana are toate stima pentru calatorille intreprinse, pentru faptul ca vrea si poate sa viziteze lumea asta, ca este dornica de cunoastere, dar de aici si pana la expeditii, escalade si explorari este cale lunga.
  • +3 (5 voturi)    
    Despre Uca (Luni, 25 iulie 2011, 7:04)

    stela [anonim]

    Eu personal am ascultat-o pe Uca la Radio Romania Actualitati. Este exceptionala. Desi doar ascultam vedeam cu ochii mintii ceea ce ea povestea. Si povestea atat de frumos despre Mongolia, Irlanda etc. de nu ma mai saturam. Sanatate multa Doamna Uca. Sper sa reusiti sa puneti pe hartie toate calatoriile vietii dvs. ca sa aflam despre lume si altfel decat la tv.
  • -1 (5 voturi)    
    Problema ... (Luni, 25 iulie 2011, 11:41)

    Adiran [anonim]

    nu este ca se plimba prin lume, e foarte frumos si de admirat. Adevarata problema e ca se plimba pe bani publici, fara a produce nimic calitativ. "Fotografiile" pe care le prezinta sunt doar imagini de vacanta, bune pentru uz personal, in niciun caz pentru expozitii foto.
  • -2 (4 voturi)    
    China, Mongolia, Kazahstanul ! (Luni, 25 iulie 2011, 13:13)

    Andy Latimer [utilizator]

    Sa fim seriosi, doar generatia lui ion iliescu poate fremata la "expeditiile" in tarile comuniste, unde Dictatura inca e la ea acasa ! Socialistii de pretutindeni au dispretuit si dispretuiesc tarile anglo-saxone, stilul de viata din Commonwealth-ului, in general !Macar daca era vorba de Bhutan,ori de arhipelagul Svalbard, ori regiunea desertica a Australiei sau nord-vestul extrem al Canadei ! Geografia prietenoasa a comunistilor iliescieni mai cuprinde : Serbia miloseviciana(cu criminalul karadzic alaturi), irakul lui saddam, Libia nebunului Ghadafi,Belarusul lui Lukasenko, Venezuela tembelului Chavez, Siria dictatorului Al Assad si mai ales regimul antiamerican de la Teheran ! Cand aud de monarhii constitutionale, comunistii iliescisti au senzatii de voma... Romania avea o alta soarta daca il alegea in 1990 pe Seniorul Ion Ratiu...Cel putin relatiile cu Marea Britanie erau cu totul altele...
    • +1 (5 voturi)    
      tacerea e de aur (Luni, 25 iulie 2011, 16:01)

      muzungu [utilizator] i-a raspuns lui Andy Latimer

      esti pe langa subiect monsher, si inca tare de tot!

      1 - romania avea alta soarta daca castigau nemtii razboiu, daca rusii nu furau bomba atomica sau daca nu se nastea einstein.

      2 - care e stilul de viata al commonwealthului, mister? hoardele de turisti din british virgin islands? sau prosperitatea extravaganta din Bangladesh? sau democratia din Botswana?
  • -2 (4 voturi)    
    interesante calatorii (Luni, 25 iulie 2011, 13:39)

    bobo [anonim]

    Eu sunt curios sa stiu cum a "escaladat" ghetarii in expeditiile ei solitare. Escalada nu se refera la o drumetie linistita pe limba unui ghetar. Ar fi "imperios necesar" ca Federatia Romana de Alpinism si Escalada sa o aiba ca membra si sa faca tot posibilul sa intre in posesia informatiilor detinute de Uca Marinescu. Se pare ca detine secrete revolutionare in tehnicile de "escalada solitara a ghetarilor". Probabil ca alpinistul francez, Alain Robert este extrem de invidios pe aceasta doamna care este "prima" in toate.
    "Marea exploratoare" (a unor locuri foarte populate si moderne) nu ne spune nimic despre decoperirile pe care le-a facut in "expeditiile sale".
    Este important sa stim ce planuri are ca sa salveze "albinele care mor si odata cu ele vom muri si noi".
    Fiind un explorator atat de mare poate ne lamureste care sunt strategiile concrete prin care doreste sa stopeze "disparitia apei (potabile) de pe pamant".
    Am o informatie conform careia Uca Marinescu nu este doar campioana nationala de juniori si dubla campioana mondiala la schi, ea mai este si campioana pe sate, lucru mult mai important, deoarece la competitia pe sate au mai fost si alti participanti.
    Pentru aprofundarea cercetarilor despre "Antarctica singurul loc in care traiesc pinguinii" ii recomand "exploratoarei" sa citeasca site-urile pentru copii in care i se va explica ca acestia traiesc si in Australia, Afrrica de Sud, Madagascars, Argentina, Chile si mai nou au ajuns cateva sute de exemplare si in Brazilia. Intradevar sunt 4-5 specii (pinguinul regal) care traiesc doar in Antarctica, dar alte 12-13 specii sunt destul de raspandite.
    Concluzia notatabila si apogeul expeditiilor este faptul ca Uca Marinescu a "reprezentat Romania" in cabina funicularului care urca pe Mont Blanc.
    • -2 (4 voturi)    
      perfect de acord (Luni, 25 iulie 2011, 14:25)

      catalina [anonim] i-a raspuns lui bobo

      Mi-ai citit gandurile!
  • -2 (4 voturi)    
    "expeditie" - "exploratoare" (Luni, 25 iulie 2011, 14:34)

    Mircea [anonim]

    Ma bucur sa vad ca oamenii nu mai pot fi prostiti cu "exploratoarea" care merge in "expeditii" costisitoare "sponsorizate". Ar trebui niste interviuri cu cei care au insotit-o in aceste "expeditii" pentru ca toti ar avea ce sa povesteasca. "Expeditia" este o simpla calatorie realizata prin agentii de turism. "Escaladarea" ghetarilor este o simpla excursie pana in buza muntelui. Foarte pertinent si adevarat comentariul Catalinei. Cat despre poze.... ii este lene sa scoata aparatul pe drum si asteapta ca cel ce a insotit-o sa i le ofere pentru a face prezentari / expozitii fara a vea bunul simt sa mentioneze numele autorului sau macar sa-l avertizeze ca-i va folosi munca. In privinta site-ului - este plin de greseli gramaticale !!!
  • -2 (4 voturi)    
    interesante recomandari (Luni, 25 iulie 2011, 15:09)

    Alina [anonim]

    La fel de interesante sunt si recomandarile de pe site-ul doamnei Uca Marinescu. Banuiesc ca toate cele trei institutii i-au dat recomndarile doamnei pentru a putea obtine vizele necesare. Ciudat este ca doamana le si publica pe site, cu toate ca aceste trei recomandari par a spune acelasi lucru (probil text furnizat de dansa). Si mai trist este acel "v-a pleca" din recomandarea presedintelui societatii romane de geografie, prof. univ. dr. Mihai Ielenicz. Ce sa mai zicem? Astea ni-s valorile...
  • +3 (3 voturi)    
    ... (Luni, 25 iulie 2011, 20:49)

    catalina_b [utilizator]

    Ar fi bine daca ar comenta si cineva care o cunoaste foarte bine pe doamna Uca Marinescu. Sau o persoana cu care aceasta a lucrat, care ii cunoaste realizarile. Nu e suficient sa analizam ce scrie intr-un articol de presa sau in cateva randuri pe un blog. Este posibil ca doamna Marinescu sa fi facut anumite cercetari de care noi sa nu avem habar.
  • -1 (1 vot)    
    aberatii de cercetator (Luni, 25 iulie 2011, 21:41)

    catalina_b [utilizator]

    "Am indurat temperaturi de -52 de grade Celsius intr-o zona unde nu exista viata. Am vazut cum gheata se topeste profund, stratul de ozon este rupt, sub forma de fasii, iar soarele este foarte puternic. Am stat 20 de minute pe un platou, fara masca de protectie si dupa doua zile, mi se cojea pielea capului. Atat de puternic era soarele!" Dar de asta ce mai ziceti? Citat din admirabila doamna.