VIDEO Cum si-a sarbatorit Patriarhul Daniel ziua de nastere: o slujba cu biserica plina de credinciosi

de Laurentiu Diaconu-Colintineanu     HotNews.ro
Sâmbătă, 23 iulie 2011, 11:21 Actualitate | Esenţial

Credinciosii il intimpina pe Patriarhul Daniel
Foto: Hotnews
Patriarhul Bisericii Ortodoxe Romane a implinit 60 de ani. Ziua sa de nastere este doar una din cele trei sarbatori oficiale anuale ale sale. La slujba Te Deum organizata la Mitropolia Bucuresti au participat cateva sute de oameni. De ce au venit? Ce importanta a avut evenimentul pentru ei? Si ce au avut de transmis chiar si unor politicieni prezenti la slujba precum Elena Udrea? Afla aici.




Preafericitul Parinte Daniel, patriarhul Bisericii Ortodoxe Romane, a fost sarbatorit, vineri, la Catedrala Patriarhala din Capitala, cu ocazia implinirii varstei de 60 de ani, la eveniment participand ierarhi, membri ai Sfantului Sinod, dar si oficialitati.

Zilele oficiale de aniversare a Preafericitului Parinte Patriarh Daniel sunt: ziua de 30 septembrie, data intronizarii Preafericirii Sale in demnitatea de Patriarh al Bisericii Ortodoxe Romane, precum si 17 si 18 decembrie, de sarbatoarea Sfantului Prooroc Daniel si a Sfantului Cuvios Daniil Sihastrul.

Patriarhul Romaniei s-a nascut in data de 22 iulie 1951 in satul Dobresti, comuna Bara, judetul Timis. Este al treilea copil in familia invatatorului Alexie si Stela Ciobotea.​


Citeste mai multe despre   



















2199 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    Marele Alb (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 11:34)

    LP [anonim]

    Ii dorim La Multi Ani "Marelui Alb"!
    • +5 (5 voturi)    
      La multi Ani "Marelui Auriu" (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 13:11)

      Vlad [anonim] i-a raspuns lui LP

      La multi Ani , la cat mai mult aur, marmura si toate cele materiale dupa care atat de mult tanjiti!
    • +2 (2 voturi)    
      Lipsa de smerenie (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 15:41)

      crestin ortodox [anonim] i-a raspuns lui LP

      Mie, crestin ortodox, nu-mi place sa vad atatea evenimente personale ale patriarhului sarbatorite ca fiind ale bisericii, doar nu sunt trecute in calendarul de sarbatori crestinesti.
      Consider asta lipsa de smerenie si pacat al
      trufiei desarte
  • +9 (11 voturi)    
    de ce e asta o stire hotnews?! (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 11:36)

    gogu [anonim]

    de ce?!
    • -3 (13 voturi)    
      Are HotNews obligatii fata de tine? (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 13:17)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui gogu

      Nu cred ca ai dreptul sa impui cuiva ce stiri sa dea.Nu-ti place nu citesti.Dar ,din bun simt ,se spune"La multi ani"pentru persoana respectiva,chiar daca nu-ti este in gratii.Nu te-ai gandit ca nici tu ,poate,nu placi tuturor,dar oamenii au bun simt si te tolereaza.Preferi sa dai sau sa primesti o bata-n cap?
  • +13 (17 voturi)    
    Nu ma intereseaza (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 11:44)

    Alui [anonim]

    Ma intereseaza faptul ca statul a ramas fara bani de medicamente compensate, dar bani pentru biserici (26 de milioane de RON numai in luna Martie) guvernul gaseste intotdeauna.
    • +6 (8 voturi)    
      normal.... (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 12:22)

      Archon [anonim] i-a raspuns lui Alui

      Nu stii? Se numeste BOR S.R.L....
    • +6 (8 voturi)    
      asa e ! (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 13:16)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui Alui

      Statul nu mai asigura fonduri pentru sectiile de oncologie din tara! platesti tratamentul daca ai bani . daca nu ai bani tot platesti ... inmormantarea...
    • -4 (10 voturi)    
      Spui prostii. (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 13:22)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Alui

      Nu statul a ramas fara bani de medicamente ,ci statul a constatat ca in privinta furnizarii de medicamente sa format un "cerc"vicios care blocheaza aprovizionarea ritmica,creand permanent "arierate".Si sa hotarat sa rezolve problema,schimband modul de achizitie.Care-i problema?Si nu ca as fi un crestin fanatic,dar poti sa iei cele mai sofisticate madicamente pentru o boala minora,dar daca nu crezi,nu te vei vindeca.Medicamentele ajuta organismul sa lupte cu boala,dar daca sufletul este mort si organismul moare.
      • +4 (6 voturi)    
        Mai vorbim cand esti bolnav (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 15:13)

        Alui [anonim] i-a raspuns lui mircea

        Oamenii care si-au platit asigurarile de sanatate de saptamana asta nu mai pot sa-si ia medicamente compensate. Viata multora e in joc. Cand esti bolnav sa nu te duci la doctor, OK! Sa te vindece BOR.
        • +3 (3 voturi)    
          il vindeca (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 18:12)

          stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Alui

          Vine popa cu crucea si-l vindeca de niste bani.
        • +2 (2 voturi)    
          BOR te vindeca (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 19:28)

          gopo111 [utilizator] i-a raspuns lui Alui

          te trimite la tratament, doi metri sub pamint, iti da garsoniera acolo si iti ia si bani, vindecat de toate
    • +3 (7 voturi)    
      Explicatie (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 13:32)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      Cu biserica poti controla masele de prosti, cu medicamente nu.
  • +4 (8 voturi)    
    de 3 ori traiasca (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 12:41)

    SlowBoz [utilizator]

    Ayatolahul daniil. Scarba mi-e de astfel de stiri/reportaje.
  • +4 (8 voturi)    
    jos BOR! (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 14:27)

    constantin [anonim]

    biserica trage tara in urma!
  • 0 (2 voturi)    
    CALENDARUL GREGORIAN (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 16:44)

    pointless man [utilizator]

    S-a incercat introducerea lui inca dinainte de 1850., BOR a spun NU. A mai incercat Cuza, Carol I, Ferdinand la inceputul domniei, BOR tot nu si nu, ca-i lucratura diavolesc-papistaseasca. In fine a fost semi-acceptat si la noi DUPA revolutia bolsevica.

    Nu vreau sa scriu despre cei trei mitropoliti DINAINTE de comunism, tradatori de neam si tara, ar ocupa prea mult loc. Deci cu popii nostri-n frunte vom avea succese multe !
  • -1 (1 vot)    
    material nefolositor (Duminică, 24 iulie 2011, 13:27)

    carla [anonim]

    ce articol fără miez... poze ratate, insterturi audio fără ceva interesant în ele, de subiect ce să mai zic.... pare un material de umplutură.....
  • 0 (0 voturi)    
    incepe sa imi placa (Duminică, 24 iulie 2011, 23:18)

    r cosma [anonim]

    de Udrea. are un talent si un simt numai bun pt un politician si foarte de folos pentru noi, romanii. si acum, ca arata cat de mult ii pasa de ce se intampla cu credinta strabunilor nostri, nu pot decat sa ma bucur.