Botosani: O educatoare amenintata cu concedierea dupa ce a scris ''bacaloriat'' si ''supravechetor''

de D.G.     HotNews.ro
Vineri, 22 iulie 2011, 13:57 Actualitate | Esenţial


O educatoare din Botosani ar putea fi concediata din cauza unor greseli de ortografie. Femeia, care preda in municipiul Dorohoi, a intrat in atentia conducerii Inspectoratului Scolar Judetean (ISJ) Botosani, dupa ce a scris o nota explicativa cu foarte multe greseli, relateaza Agerpres.

Ea a participat ca supraveghetor la examenul de Bacalaureat sustinut, in aceasta vara, la Colegiul National ''Grigore Ghica'' Dorohoi, insa, in urma unor nereguli, a fost pusa sa dea o nota explicativa.

Cadrul didactic, al carui nume nu a fost dat publicitatii, a scris ''bacaloriat'' in loc de bacalaureat si ''supravechetor'' in loc de supraveghetor.

''Sa facut aceste erori fara intenti'', a mai scris educatoarea in actul depus la presedintele Comisiei de examen.

''Este foarte grav. Este o situatie hilara, dar, in acelasi timp, este o situatie tragica. Sunt niste erori impardonabile de scriere. Este o eroare ca a intrat in sistem un asemenea cadru didactic'', a declarat inspectorul general adjunct al ISJ, Daniel Botezatu.


Citeste mai multe despre   

















6494 vizualizari

  • +25 (31 voturi)    
    parere personala (Vineri, 22 iulie 2011, 14:05)

    Reader [anonim]

    din cauza astora, unii care merita au salarii mici.
    • -5 (23 voturi)    
      da... iar tu esti din acelasi film, (Vineri, 22 iulie 2011, 15:51)

      gadjodillo [anonim] i-a raspuns lui Reader

      enuntul tau, chiar daca n-a fost gresit la nivel ortografic sau mai stiu eu ce nivel din asta, evident, e ambiguu.
      de exemplu, corect ar fi fost:
      din cauza astora, unii care nu merita acest lucru au salarii mici.
      sau
      din cauza astora, unii care merita salarii mai mari, le au mici.
      sau orice alta frazare mai clara, pentru ca, de inteles, se intelege exact pe dos de ce vrei tu sa scrii.
      • +6 (18 voturi)    
        da, iar tu, (Vineri, 22 iulie 2011, 16:41)

        Lulica [anonim] i-a raspuns lui gadjodillo

        ca majoritatea celor care vor sa se bage in seama, esti carcotas. e imposibil sa nu gasesti unu ca tine care, daca nu are de ce sa se lege, iti spune ca nu ai sapca. pai e frumos ma coane gadjodillo? sau esti vreun diversionist?
      • +4 (6 voturi)    
        Astora? (Vineri, 22 iulie 2011, 17:30)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui gadjodillo

        Corect este " acestora"!
        • +1 (9 voturi)    
          ia uite ... (Vineri, 22 iulie 2011, 18:35)

          Lulica [anonim] i-a raspuns lui adrian88000

          alt carcotas. tu nu ai folosit niciodata: asta / astia / astora? vii aici si faci pe lupul moralist ...
    • +5 (11 voturi)    
      Pricipiul lui Pareto 80/20 (Vineri, 22 iulie 2011, 18:15)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui Reader

      Poate aveti dreptate, insa mi-e greu sa cred ca profesorii si in general educatorii din sistemul de invatamant sunt platiti prost din cauza ca unii dintre ei scriu cu greseli de ortografie. Uitati-va ce este in lume in zilele ce le traim, cum la noi si aiurea lucrurile s-au intors cu susul in jos.
      Ma gandesc la indemnul biblic, "cine sa stie fara de pacat sa ridice primul piatra".
      Judecati nefericita aceea de educatoare, care confirma odata in plus cum este sistemul nostru de invatamant, ce rezultate are dupa 20 de ani de dezinteres.
      Personal as trimite-o la niste cursuri de seara, daca sunt pe undeva.. sa invete 1-3 trimestre si apoi sa sustina un examen la gramatica / limba romana. As tine-o insa angajata pentru ca nu este cinstit sa o dati afara si sa tineti angajati altii ca ea pe care inca nu ii stiti. Stiti probabil de legea 80/20 - Principiul Pareto. Conform cu asta 20% din angajatii vostri sunt susceptibili de aceleasi greseli si vina o poarta 80% dintre profesorii pe care i-au avut (adica cei din Inspectorat)
      Creati un sistem de evaluare, de educatie continua (continuous education) si faceti-va treaba cum trebuie (iar ma intorc cu gandul la "bacaloriatul" de anul asta).
      • -1 (5 voturi)    
        Nu e niciodata vina noastra, asa e.... (Vineri, 22 iulie 2011, 20:50)

        Tudor [anonim] i-a raspuns lui Dan

        Da, dar din fericire, nu ti se cere parerea personala.
      • -3 (5 voturi)    
        E pe dos (Vineri, 22 iulie 2011, 22:37)

        F.C. [anonim] i-a raspuns lui Dan

        Majoritatea problemelor (80%) au cateva cauze principale (20%). 80% din reparatiile unui produs presupun inlocuirea a 20% din componente.

        Problema e reprezentata de angajatii slab pregatiti. Probabil sunt o multime de cauze, dar tu ai identificat cauza principala profesorii pe care i-au avut angajatii.
        Pentru cazul tau, 80% angajati prosti au ca si cauza principala 20% de profesori slabi. Asadar trebuie sa se actioneze asupra cauzei principale: profesorii slabi. Dupa teoria ta educatoarea ar trebui concediata.
      • +7 (7 voturi)    
        ceva nu iese ... (Vineri, 22 iulie 2011, 23:49)

        Reader [anonim] i-a raspuns lui Dan

        "Personal as trimite-o la niste cursuri de seara, daca sunt pe undeva.. sa invete 1-3 trimestre si apoi sa sustina un examen la gramatica / limba romana." , in traducere libera suna cam asa:

        educatoarea a stat pe banii statului 5 ani de zile intr-un liceu pedagogic (atata dureaza cursurile, nu?). cum necum, statul o angajeaza, ii plateste salariul si peste ceva vreme descopera ca e tufa. buuun, tu (statul) vii si zici: "te mai tin inca un an la cursuri, tot pe banii mei = ai contribuabililor, si apoi te intorci pe postul tau si vedem atunci ce se mai intampla". nu ti se pare ca anul ala pe care tu-l sugerezi e platit degeaba de stat?daca tanti nu a fost in stare sa invete in 5 ani, crezi ca invata intr-un an?

        "mi-e greu sa cred ca profesorii si in general educatorii din sistemul de invatamant sunt platiti prost din cauza ca unii dintre ei scriu cu greseli de ortografie" - ai inteles gresit. faptul ca scrie cu greseli dovedeste alte lipsuri, lipsuri care-l fac pe acel om sa fie incompatibil cu meseria de profesor / educator. unul poate scrie cu greseli, altul poate e agresiv, altul poate e prea batran si dezinteresat. si uite asa, numarul lor creste iar fondul de salarii nu tine pasul cu ei. din cauza unui procent destul de mare de astfel de educatori / profesori, cei care ar merita un salariu mai mare, il au mic (sa ma exprim corect, dupa spusele colegului gadjodillo).

        la fel de bine poti spune ca sunt profesori care au pregatit elevi pentru locul I la olimpiade internationale. asta nu inseamna ca toti sunt la fel de buni ca respectivii. singura rezolvare ar fi salarizarea in functie de merit / rezultatele obtinute de elevi.
  • -31 (43 voturi)    
    Care e problema? (Vineri, 22 iulie 2011, 14:12)

    V.R. [utilizator]

    Nu vad care este problema. Copiii invata sa citeasca abia in clasa I. Educatorii sunt de fapt niste baby-sitteri, cred ca pentru ei conteaza mai degraba alte calitati decat aceea de a scrie corect. In primul rand, empatia si abilitatile de a comunica cu copiii.

    Decat o educatoare care scrie corect dar agresiva, care isi proiecteaza frustrarile asupra celor mici, mai bine una care nu scrie corect dar e iubita de copii.
    • +24 (24 voturi)    
      aha (Vineri, 22 iulie 2011, 14:30)

      adi [anonim] i-a raspuns lui V.R.

      Ai dreptate, trebuie sa ne multumim cu putin. Bunica mea e foarte iubitoare, o sa recomand sa ia locul educatoarei.
      • -10 (10 voturi)    
        Tot tineretu' PDL e de la Spiru?! (Vineri, 22 iulie 2011, 22:43)

        F.C. [anonim] i-a raspuns lui adi

        Sau de la Universitatea Crestina Dimitrie Cantemir?
        • +9 (9 voturi)    
          De ce amesteci PDL in problema asta ...? (Vineri, 22 iulie 2011, 23:01)

          Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui F.C.

          Postacule !
    • +29 (29 voturi)    
      adevarat dar... (Vineri, 22 iulie 2011, 14:38)

      eu [anonim] i-a raspuns lui V.R.

      sa stii sa scrii e ceva care tine de bun simt indiferent unde lucrezi, cu atat mai mult pe un post ca acesta.

      nu crezi ca exista in tara asta oameni capabili sa scrie si sa fie iubiti de copii?
      • +31 (31 voturi)    
        Gregaritate (Vineri, 22 iulie 2011, 15:26)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui eu

        Oamenii nepregatiti se simt bine intre alti oameni nepregatiti. Isi iau repede apararea unii altora, de aceea relatia dintre ei se apropie de gregaritate (sau chiar este).

        Oameni slab pregatiti de pretutindeni, uniti-va!
        Jos cu profesionalismul! Jos cu 'telectualii! Las-o ba ca merge-asa! Si ce daca copiem la "bacaloriat"? O sa folosim termenul suficient de multi si de des pina cind o sa intre in DEX, ce-o sa mai fie atunci de spus?!
        • +10 (10 voturi)    
          Excelenta explicatia! (Vineri, 22 iulie 2011, 18:48)

          Grammaticus [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

          bravo! parerea mea, are nivel de femeie de serviciu, acolo e locul ei! nu a citit nici macar o carte in viata ei si rusine celor care i-au dat diploma!
          ar trebui ca aia de semneaza diplome fara acoperire sa fie dati in judecata fiindca malpraxisul lor face rau intregii societati.
          • +2 (4 voturi)    
            e un cerc vicios (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 0:30)

            Simici [anonim] i-a raspuns lui Grammaticus

            Nu poti sa dai vina decat pe sistem si cand dai vina pe sistem, practic, dai vina pe cei ce il conduc.
            Cei care au semnat acea diploma au semnat-o ca sa aiba absolventi pentru ca, in acest sistem de invatamant, cu care se lauda tov. funeriu, finantarea se face pe nr de studenti / elevi si nu pe performanta.
            Asa ca, profesorii care au scos astfel de absolventi (unii scriu asa si cand termina o facultate) s-au gandit mai intai la ce le vor pune pe masa copiilor lor decat la bunastarea societatii peste spe mii de ani... sau de unde bunastare ca ori cu un prost in plus, ori fara, tot la fel de mult se fura de la stat
            Ciao!
    • +26 (28 voturi)    
      Nicio problema, intr-adevar! (Vineri, 22 iulie 2011, 14:44)

      George [anonim] i-a raspuns lui V.R.

      Ce legatura are una cu alta????
      Un educator NU este baby-sitter. Pentru asta exista ingrijitoarele de la clasa care indruma copiii la toaleta, ii ajuta sa se imbrace, strange masa etc.
      Educatorul se ocupa cu....educatia nu cu manifestarea afectiunii, ca nu tine loc de parinte.
      Si da, este o problema daca nu stie sa scrie romaneste macar pentru faptul care are de pregatit frecvent proiecte de lectie.
      • 0 (4 voturi)    
        subscriu (Vineri, 22 iulie 2011, 15:25)

        NIK [anonim] i-a raspuns lui George

        la cele scrise ,daca celelate calitati de manageriat ,morala .rtc sunt ok consider ca isi merita locul cu conditia ca intr-un anumit termen de x zile ,luni sa isi corecteze aceste greseli.Eu as pastra-o ca directoare daca rezultatele institutiei respective sunt ok .Nu judec abstract ci dupa calitati si rezultate care sunt mult mai importante .Pot si directori care scriu corect dar lasa de dorit in privinta altor calitati
        • +5 (5 voturi)    
          d-lui NIK (Vineri, 22 iulie 2011, 22:54)

          nicu [anonim] i-a raspuns lui NIK

          Fals! E semidocta si nu are alte calitati "ascunse". Nu o ajuta capul, daca nu a sesizat ca ea nu pronunta ca ceilalti.
      • 0 (0 voturi)    
        ok (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 15:45)

        eu [anonim] i-a raspuns lui George

        Ai dreptate, doar ca in sistem, educatorul chiar indeplineste si partea de "ingrijitor" fiindca nu exista ingrijitor.
    • +22 (22 voturi)    
      problema e ca: (Vineri, 22 iulie 2011, 14:58)

      Luna [anonim] i-a raspuns lui V.R.

      daca nu stie sa scrie nu stie nici sa vorbeasca.

      nu poate sa educe pe nimeni. sa se angajeze ingrijitoare la zoo.
    • +10 (10 voturi)    
      .... (Vineri, 22 iulie 2011, 15:37)

      anca [anonim] i-a raspuns lui V.R.

      De fapt aceasta femeie nu vorbeste corect .... intelegi acest lucru ????
    • +5 (5 voturi)    
      Doar atat... (Vineri, 22 iulie 2011, 18:17)

      Cocolina [utilizator] i-a raspuns lui V.R.

      Sa-ti fie rusine!!!!
  • -11 (17 voturi)    
    Remarca (Vineri, 22 iulie 2011, 14:14)

    Conciliant [anonim]

    Bine ca macar stie scrie.
  • +13 (15 voturi)    
    dar ce ziceti de asta? (Vineri, 22 iulie 2011, 14:14)

    Constantin [anonim]

    Prof de romana: " Tu si voi sunt substantive in vocativ". Asta-i numai o "perla".
  • +9 (9 voturi)    
    Ce nota a luat la titularizare, (Vineri, 22 iulie 2011, 14:19)

    Constantin [anonim]

    de a prins post in oras?
  • +19 (19 voturi)    
    parere (Vineri, 22 iulie 2011, 14:28)

    AM [anonim]

    Mai grav mi se pare nu ca nu stie sa scrie, ci cum a reusit sa ajunga o astfel de educatoare in sistem....nu cumva cu spaga ?!...
  • +18 (18 voturi)    
    amenintata? (Vineri, 22 iulie 2011, 14:44)

    lupu [anonim]

    De ce a fost "amenintata" cu concedierea? de ce nu a fost concediata? Asteapta cineva sa termine scoala primara ca sa invete sa scrie?
    • +10 (12 voturi)    
      "amenintata" sa dea spaga (Vineri, 22 iulie 2011, 15:01)

      corbu [anonim] i-a raspuns lui lupu

      De ce sa o dea afara. Asta e o ocazie buna ca cineva - mai sus ca ea, dar cel putin la fel de alfabetizat - sa incaseze o noua spaga.
    • +9 (9 voturi)    
      Decadere (Vineri, 22 iulie 2011, 15:37)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui lupu

      In general multi oameni pregatiti fac tot posibilul sa scape din sistemul de invatamint, datorita nivelului intelectual care se apropie de cel al elevilor, dar si datorita salariilor mizerabile. Desi am beneficiat si am aparat intotdeauna sistemul de invatamint gratuit, se pare ca asistam la decaderea generalizata a acestuia. N-are rost sa acuzam politicul, toti sintem vinovati. Revigorarea invatamintului romanesc se mai poate face doar de catre sistemul privat. Ma mir totusi cum de obtin elevii nostrii rezultate remarcabile la toate intrecerile internationale?!
      • -1 (1 vot)    
        oare... (Vineri, 22 iulie 2011, 17:53)

        danarad [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

        sistemul privat e asa de ,,performant'', daca in Finlanda el nu exista.oare de ce ?
      • +1 (1 vot)    
        Inca o data de acord cu Dvs.! (Vineri, 22 iulie 2011, 18:54)

        Grammaticus [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

        la asta m-am gindit si eu. este jale ce se intimpla: abia cind elevii vor fi motivati prin parinti si prin perspectiva de ajunge sa munceasca 12 ore pe zi in loc de scoala si profesorii prin salariile date de performanta ceruta de o institutie privata se vor redresa lucrurile. asa se va rupe mizerabilul cerc vicios creat de abalfabetismul ceausist care a dat cit a putut in invatamintul de elita - absenta lui s-a repercutat pina la ultimul nivel, mi-e lene sa scriu mai mult, am trait pe pielea mea si am vazut cum a decazut lazarul. de la virf catre liceu tehnic in anii '80 - trei saptamini carte, una "practica" in fabrica cu maistru'.
      • 0 (2 voturi)    
        Nostri, vostri (Vineri, 22 iulie 2011, 20:24)

        DeeA [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

        Nostri si vostri nu se scriu cu 2 de i!
        NOSTRU/ NOSTRI, VOSTRU/ VOSTRI!

        De ce mai dati lectii de gramatica, daca pe cea elementara nu o stiti?!
        • 0 (0 voturi)    
          Mea Culpa (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 11:16)

          Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui DeeA

          Asa-i, m-ai prins, am gresit! Dar ce parere ai despre ''bacaloriat'' si ''supravechetor'' ? Cam pacalesti la cintar, recunosti?
  • +8 (8 voturi)    
    clar (Vineri, 22 iulie 2011, 15:19)

    Motanul_incaltat [utilizator]

    Nu doar ca as concedia-o. As cere inapoi si tot salariul primit in ultimii 10 ani.
    Si un bilet de avion dus catre Novosibirsk.
  • -15 (17 voturi)    
    ce-i aia Educatoare? (Vineri, 22 iulie 2011, 15:22)

    Spiep [utilizator]

    Nu e postul de la grădiniţă? pentru copii până în 6 ani?
    Dacă e aşa, nu îmi pare tragic. E neplăcut dar nu e capăt de ţară... Periculos îmi pare de la clasa întâi în sus.
    • +13 (13 voturi)    
      Nope (Vineri, 22 iulie 2011, 15:50)

      CGiboi [utilizator] i-a raspuns lui Spiep

      Te asigur ca o persoana care nu stie sa scrie corect romaneste are mult mai multe carente intelectuale. Nu cred ca asta este singurul ei defect. De asta e o problema chiar si la gradinita.
      • -6 (6 voturi)    
        ... (Vineri, 22 iulie 2011, 18:03)

        Spiep [utilizator] i-a raspuns lui CGiboi

        Cred că suntem prea catolici... de fapt ne dăm prea, că nu suntem.
  • +3 (3 voturi)    
    A CUI E VINA?! (Vineri, 22 iulie 2011, 17:29)

    Angi [anonim]

    1. In mod normal, aceasta femeie ar fi trebuit sa fi facut Liceul Pedagogic(Scoala Normala). Cum a ajuns la ... "bacaloriat? "(corect: bacalaureat!)
    2. In ce conditii a ajuns educatoare? E posibil sa fi facut un liceu oarecare, sa fi fost "trasa"de profesori sa termine si ea liceul(ca sa n-o mai aiba eleva, daca ar fi lasat-o repetenta), iar la bacalaureat, din pacate, nu se scad decat 0,30 p. pentru greselile de ortografie, deci putea lua examenul la limita.
    3. Din cca 100 de lucrari evaluate la titularizare, se gaseau cel putin 10 cu asemenea greseli. Este ingrijorator.
    4. In invatamant raman tot mai multi neaveniti, iar cei care au vocatie se simt tot mai singuri. mai desconsiderati(un" biet profesor acolo", vorba unui vecin care traieste din vanzarea masinilor second hand, din diverse alte "afaceri" , dar isi permite un lux ...dubios si ii priveste "superior"pe cei cinci profesori din bloc!
    5. Aceasta este ordinea valorilor din aceasta tara!
    6. Totusi, sper ca vom intra candva in normalitate!
    • +1 (1 vot)    
      A cui e vina? (Vineri, 22 iulie 2011, 21:51)

      roset [anonim] i-a raspuns lui Angi

      Si cvare-i temeiul de lege a ,,domnilor” de la ISJ,unde sunt,nu stiu daca si la Botosani,la fel de ,,culti” ca si doamna in cauza?
      Ce articol din Codul Muncii ,ori de aiurea vor invoca?
      (Au ei o evidenta cu toti de aceeasi factura cu ,,impricinata”?)
  • -3 (3 voturi)    
    sa-l citim si pe minstru (Vineri, 22 iulie 2011, 21:12)

    monica L [anonim]

    Tare as vrea sa analizez o NOTA EXPLICATIVA scrisa de actualul ministru al educatiei, caci, daca ma iau dupa ce aud cind graieste, banuiesc ca dificultatile de exprimare coerenta si logica nu sint cauzate de defecte de vorbire.
    • +3 (3 voturi)    
      Sursa dificultatilor (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 8:46)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui monica L

      "dificultatile de exprimare coerenta si logica " ???
      Universitatile asiatice si europene care se "bat" pentru actualul nostru ministru, au cu siguranta alta parere despre el. Banuiesc ca ai mai citit despre asta, de aceea poate ar fi utila re-analizarea capacitatii proprii de intelegere.
      • -1 (1 vot)    
        nimeni nu mai face invatamint ideologic azi (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 11:00)

        monica L [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

        Nu, nu am citit despre asta, pe mine nu ma "prelucreaza" nimeni. Trag sperante ca macar exprimarea lui Funeriu in limba engleza sau franceza sa fie superioara, astfel incit universitatile de pe mapamond si galaxie sa nu sufere o crunta dezamagire cind va fi sa-l "prinda" dupa ce s-au batut...
      • -1 (1 vot)    
        si sa stii de la mine... (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 11:03)

        monica L [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

        ... ca in limba romana nu se aseaza o virgula intre subiect si predicat. Poate la universitatile alea nici n-ar conta, ajutorule de ministru....
        • +1 (1 vot)    
          Onestitate (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 15:03)

          Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui monica L

          Probabil ca "nimeni nu mai face invatamint ideologic azi". Te cred ca nu te "prelucreaza" nimeni. Totusi o auto-analiza nu ti-ar face rau. Iti sugerez sincer sa incepi cu ideea: "Tare as vrea sa analizez o NOTA EXPLICATIVA ... ".
          • -1 (1 vot)    
            postacul minist(e)rului (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 17:59)

            monica L [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

            Nu-ti mai incilci neuronul de grija altuia, ci cata de invata chestia aia cu virgula intre S si P... Da-ti o pedeapsa: nu mai scrie pe forumuri timp de 2-3 luni, ajutorule de ministru!
  • 0 (4 voturi)    
    A cui e vina” (Vineri, 22 iulie 2011, 21:47)

    roset [anonim]

    De ce va cramponati de ceea ce se vede? V-ati pus vreodata intrebarea cum se descurca la clasa colegii dumneavoastra,,scoliti” de fel de fel de scoli de dupa...?
    Nu vorbim de nicio ordine de valori in tara sau in lume;de ce ,Dumnezeu,te duci acolo unde nu ai nicio chemare?
    V-ati pus problema ca ar putea fi o sotie de mare ,,afacerist”,care traiesc pe picior mare si a facut aceasta ,,specializare”,doar asa ca sa nu se plictiseasca singura acasa?
    PUTEREA
    • +1 (1 vot)    
      A cui e vina(II) (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 13:53)

      Angi [anonim] i-a raspuns lui roset

      Nu trebuie sa fie sotie de afacerist...Pur si simplu,in unele unitati scolare nu vine niciun cadru didactic cu studii adecvate, copiii sunt inscrisi deja, cineva trebuie sa intre la ore si se apeleaza la suplinitori necalificati. Salariul unei educatoare este absolut ridicol. Au completat stirea,de fapt a supravegheat un examen, nu a dat ea examen ,asa ca, daca nu a mai fost verificata in scris cine stie de cand...Iar daca e titulara, e posibil sa fi dat concursul acum vreo 12-13 ani, cand subiectele se concepeau pe plan local.Acolo se putea aranja ceva, din pacate pentru bietii elevi
      !In ceea ce priveste plictiseala, nu cred ca ar rezista cineva la o gradinita sau chiar la gimnaziu sau liceu decat din 2 motive: 1. vocatia(chiar in lipsa unei salarizari pe masura studiilor); 2. de nevoie(putini bani,dar decat deloc...)
      O sotie de afacerist poate merge in locuri de "fițe", se poate duce la cumparaturi(nu voi folosi termenul englezesc atat de la moda,pentru "cumparaturi"), la coafor,la cosmetica sau, pur si simplu, poate pierde vremea barfind cu vecinele etc,dar nu la o gradinita unde 25-30 de copii vor in acelasi moment acelasi lucru(jucarie, pipi, papa etc)
  • 0 (2 voturi)    
    O singura problema (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 3:11)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    Da, o dai afara, pe cine pui insa in loc? Credeti ca din intamplare a ajuns aceasta femeie sa fie "cadru didactic" ? Din cauza lipsei banilor in invatamant s-a ajuns in situatia asta, cine are un anumit nivel de educatie nu va alege sa profeseze in invatamant pentru sume de genul 7-800 lei.
    • +2 (2 voturi)    
      Aisberg intunecat (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 9:06)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

      Respectul social pentru aceasta meserie a scazut rusinos in tara noastra. Aceasta lipsa de respect se regaseste si in salariile din invatamint. Invatamintul romanesc nu mai atrage de mult valoarea, iar profesorii incearca sa fuga care-ncotro. Profesorii invinsi de societate nu s-au razbunat pe nimeni si nici n-ar avea cum. Ignoranta noastra si-a aratat insa "roadele", bacalaureatul din vara asta fiind doar virful unui aisberg intunecat. Celalat aisberg negru este sistemul de sanatate si respectul societatii pentru medici. Ramine sa ne dorim unii altora multa sanatate psihica si fizica!
  • +1 (1 vot)    
    nu a facut liceul pedagogic (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 15:40)

    eu [anonim]

    Aceasta educatoare presupun ca e rezultatul desfiintarii unor licee pedagogice si infiintarea unor colegii(profil institutori) unde nu se face scoala si practica in domeniu , la fel ca intr-un liceu pedagogic. Este insa de mirare, chiar si asa, ce modalitate a folosit pentru a reusi sa treaca examenul de incadrare pe post.
  • 0 (0 voturi)    
    sanctiune (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 17:23)

    qnwa [anonim]

    Subiectivism cu carul in multe postari, ignorandu-se cunoasterea legilor. Presupunand prin absurd ca persoana incriminata ar fi data afara, ar fi repusa in drepturi la orice instanta de judecata, neexistand temei legal pentru suprema sanctiune prevazuta de Codul Muncii! Masurile de luat sunt de alta natura...
    • 0 (0 voturi)    
      Irecuperabil (Duminică, 24 iulie 2011, 6:38)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui qnwa

      Cum ar putea s-o repuna legal vreo instanta in drepturi? Se anexeaza la dosar ''bacaloriat'' si ''supravechetor'' si se stampileaza ca incompetenta. Susnumita poate da 100 de teste gramaticale in sala de judecata. si alte 100 de teste de logica si de cultura generala. Si 100 de teste de memorie. Stampilele de incompetenta se vor inmulti. Fiintele care scriu ''bacaloriat'' si ''supravechetor'' nu pot fi recuperate. Astea nu sint erori intimplatoare, ci dovada unor prapastii intelectuale si morale adinci. Locul acestor fiinte nu este in sistemul de invatamint.
  • 0 (0 voturi)    
    doamna educatoare.. (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 20:46)

    danarad [anonim]

    poate sa ajunga fara nici un efort, secretara altei ,,educatoare'';androneasca,alta culta a invatamantului.
  • 0 (0 voturi)    
    despre botosani (Duminică, 24 iulie 2011, 10:25)

    iessien [anonim]

    voi ati fost in botosani? Asa se vorbeste pe acolo, probabil educatoarea a scris exact cum vorbesc ei intre ei, mai degraba moldoveneste decat romaneste
  • 0 (0 voturi)    
    Bun (Duminică, 24 iulie 2011, 13:01)

    rcb [anonim]

    Pe femeia asta fara identitate am porcait-o suficient. Dar Onor. ISJ ne poate pune la dispozitie, pentru lamurirea publicului:

    1. Despre ce nereguli a fost vorba
    2. Copie xerox dupa adresa trimisa de ISJ prin care se semnalau neregulile si se cereau lamuriri
    3. Copie xerox dupa raspunsul primit de la educatoare.
    ?
    Ca daca, fereasca Sfantul, in adresa de la punctul 2 s-au semnalat niste greseli la "bacaloriat", treaba e mai groasa.