​Titularizare 2011 Daniel Funeriu: Rigoarea va fi aceeasi la examenul din august si nu ca in trecut, cand acesta reprezenta deschiderea usii pentru pile si clientela de partid

de Raluca Pantazi     HotNews.ro
Miercuri, 20 iulie 2011, 13:11 Actualitate | Esenţial


La examenul din august pentru obtinerea unui post prin suplinire, conditiile de testare si standardul vor fi aceleasi ca la concursul de titularizare din 13 iulie 2011. Anuntul a fost facut de ministrul Educatiei, Daniel Funeriu, care a declarat pentru HotNews.ro ca "rigoarea va fi aceeasi si nu ca in trecut, cand examenele din august reprezentau deschiderea usii pentru pile, clientela de partid si, in genere, oameni neperformanti". Candidatii care la examenul de titularizare din iulie nu au luat o nota peste cinci pot sustine examenul de suplinire care va avea loc pe 4 august. 

Cele mai importante declaratii ale ministrului Educatiei, Daniel Funeriu:
  • E limpede ca toti elevii din Romania trebuie sa aiba dreptul la aceeasi educatie de calitate.
  • Imediat dupa rezultatele concursului national pentru ocuparea posturilor vacante (titularizare), care pentru prima data a fost organizat absolut corect, am luat decizia de a elimina riscul ca un dascal neperformant sa ajunga in fata elevilor.
  • Consecinta imediata este aceea ca examenul din august pentru obtinerea unui post prin suplinire va pastra standardul concursului din 13 iulie 2011.
  • Rigoarea va fi aceeasi si nu ca in trecut, cand examenele din august reprezentau deschiderea usii pentru pile, clientela de partid si in genere oameni neperformanti.
  • Intrerup astfel o practica de multi ani ce a facut posibil accesul celor cu note de sub 5 in sistemul de invatamant preuniversitar.
  • Multumesc sindicatelor din invatamant ca sunt alaturi de noi in acest demers, in urma discutiilor de azi-dimineata de la minister cu doamna secretar de stat Oana Badea.
  • Va reamintesc ca inca din septembrie 2010 am scazut la jumatate numarul profesorilor necalificati din sistem.
32% dintre candidati au luat note sub 5, iar 52 de profesori au luat nota 1 la examenul de titularizare din iulie

Amintim ca aproximativ 38.000 de profesori s-au inscris la examenul de titularizare sustinut pe 13 iulie. 23% dintre acestia au absentat, insa, de la testare, 55 au fost eliminati pentru frauda sau tentativa de frauda, iar 19% s-au retras din examen la o ora de la primirea subiectelor, potrivit unei centralizari a Ministerului Educatiei. Numarul total de posturi didactice/catedre vacante titularizabile este de 4.471, iar de posturi didactice/catedre vacante/rezervate netitularizabile -  42.731.

Primele rezultate ale examenului au fost afisate la avizierele institutiilor in care a fost sustinuta testarea si online, pe data de 18 iulie. Rezultatele arata ca 32% dintre candidati au luat note sub 5, note intre 5 si 7 au fost luate de 38% dintre profesorii prezenti la testare, iar peste 7 au fost notati 30% dintre candidati. Secretarul de stat in Ministerul Educatiei, Oana Badea, a anuntat ca anul acesta au fost 52 de note de 1, jumatate dintre ele obtinute la Educatie fizica si sport. Nota 10 a fost obtinuta de 26 de profesori prezenti la examen.

Rezultatele finale ale concursului, dupa solutionarea contestatiilor, vor fi afisate pe data de 21 iulie 2011.

Prima etapa de repartizare - repartizarea in sedinta publica, la nivel de centru de concurs/unitate de invatamant, a candidatilor care au obtinut cel putin nota 7.00 (sapte), pe posturile didactice/catedrele vacante titularizabile se realizeaza in zilele de 22 si 25 iulie 2011.

Pentru a doua etapa de repartizare - repartizarea la nivel national, a candidatilor care au obtinut cel putin nota 7.00 (sapte), pe posturile didactice/catedrele ramase vacante titularizabile dupa prima etapa, in perioada 27-28 iulie 2011 candidatii interesati depun optiuni la centrele de concurs unde s-au inscris. In data de 29 iulie 2011 se realizeaza repartizarea computerizata la nivel national, in baza optiunilor depuse de candidati.

Cei care nu au reusit sa ia o nota peste cinci la acest examen pot sustine examenul de suplinire care va avea loc pe 4 august.

In martie 2011, 3.274 de suplinitori care au promovat concursul din vara anului precedent au fost titularizati. "Este pentru prima data cand consiliile de administratie au fost puse in fata exercitarii autonomiei in procesul de selectie a resursei umane. Prevederile articolului 253 din Legea educatiei nationale consolideaza in acest fel relatia cadru didactic - scoala. In loc de 3.500 de cadre didactice date afara din sistem, asa cum clamau unii, astazi avem cu 3.274 mai multi titulari in invatamantul preuniversitar. Calitatea acestora nu poate fi pusa la indoiala, intrucat temeiul titularizarii il constituie rezultatul obtinut la examenul national de titularizare", declara, in 15 martie, secretarul de stat in Ministerul Educatiei Oana Badea.

Citeste si:




Citeste mai multe despre   

















3171 vizualizari

  • -3 (9 voturi)    
    de cand? (Miercuri, 20 iulie 2011, 13:24)

    cmariusalin [utilizator]

    Daca ai nevoie de pile si relatii politice ca sa ajungi un parlit de profesor ...
    Oricum NUMAI "oameni neperformanti" au rams in sistem si isi incearca norocul la titulatizare...
    Wake up,dude...
  • -4 (8 voturi)    
    mai bine (Miercuri, 20 iulie 2011, 13:25)

    Mazeta [utilizator]

    sa ne zica Funeriu care este procentul cu care guvernul s-a angajat in fata FMI sa reduca numarul de scoli, licee, universitati. In felul asta se vor lamuri muuuulte lucruri.
    • +1 (1 vot)    
      Nu draga, (Joi, 21 iulie 2011, 9:44)

      Audit [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      in felul acesta se reduce numarul de tampiti cu diplome. La noi au ajuns femeile de serviciu sa aiba diplome de faculatate cand, pentru a da cu mop-ul, nu-ti trebuie nici bac-ul.
      Pot sa iti spun ca m-am saturat de voi toti care nu stiti ce e scoala si veniti cu ifose de 2 lei!
  • -2 (6 voturi)    
    Pai... (Miercuri, 20 iulie 2011, 13:59)

    Xulescu [anonim]

    ...ar fi bine sa fie aceeasi rigoare ca si in vara ( ma rog si aia cat si pe unde a fost ) ca altfel v-ati batut joc de elevi in prima sesiune de bac.
    • +3 (3 voturi)    
      ia spune (Miercuri, 20 iulie 2011, 19:59)

      mvr [utilizator] i-a raspuns lui Xulescu

      Tu (sau loaza ta de copil) cat ai (a) luat la Bac ?

      Sa ti se dea nota pe care o meriti nu e bataie de joc ! Orice om rational (nu ma refer aici la maimutele bipede de printre noi) ar trebui sa fie capabil sa aprecieze asta.
  • +7 (13 voturi)    
    Doamne ajuta! (Miercuri, 20 iulie 2011, 14:16)

    legolas1979 [utilizator]

    Sper din toata inima sa se tina de cuvant domnul Funeriu! Pana acum e cel mai bun ministru care l-a avut Romania dupa 89. Daca ar fi inca 20 ca el in guvern si inca 100 macar in jumate cat Funeriu, in functiile de decizie, tara asta ajunge departe! Doar imaginati-va cum ar fi, sa fie aceeasi corectitudine de la bac, in TOATE ramurile ministeriale....Sa fie pusi la punct toti hotii si incapabilii!!!
    • -5 (7 voturi)    
      da... (Miercuri, 20 iulie 2011, 16:13)

      catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui legolas1979

      si daca ar fi cunoscut limba romana era si mai si..
      • +4 (4 voturi)    
        Oare? (Miercuri, 20 iulie 2011, 17:53)

        Pink Panther [anonim] i-a raspuns lui catalin_mattei

        In cazul in care ai vorbit de multe ori in public, sub presiune si n-ai gresit niciodata in fata camerelor de luat vederi o exprimare, conjugare, cuvant meriti felicitari. Totusi poti accepta ca nu toti oamenii pot fi la fel de siguri pe ei ca si tine, nu-i asa?

        Daca insa n-ai vorbit in public, cred ca ar fi mai bine sa critici alte aspecte nu ceea ce se poate intampla oricui, accidental.
      • 0 (0 voturi)    
        @catalin_mattei (Joi, 21 iulie 2011, 22:02)

        pfft [anonim] i-a raspuns lui catalin_mattei

        Hai ma lasi, ce sa zic acuma nu mai poate omul sa faca reforma ca nu este 100% perfect la limba romana. Si daca s-ar gasii unul sa stie 100% perfect limba romana, atunci o sa ziceti ca al dracu idiot cum isi permite cand nu e extraordinar la mate etc.
        Ce mama ei de treaba, chiar nu intelegeti ca era de mult momentul sa mai curatim din hoti. Trebuia inceput de undeva, si de ce nu cu trisorii la examene?
        Voi astia de va pute totul probabil faceti parte din tagma trisorilor, ca altfel nu se explica. Oricum daca o asteptati pe Alba-ca-zapada sa faca curat pentru voi exista un singur raspuns "E personaj de poveste, trezitiva la realitate si multumitiva ca mai incearca cineva"
  • +5 (7 voturi)    
    diploma... (Miercuri, 20 iulie 2011, 14:34)

    Mowgli [anonim]

    eu cred ca de fapt, Funeriu nu a terminat nici 4 clase, dar, chestiunea aceasta, desi fulminant de interesanta, este absolut fara nici o legatura cu problemele tarii si ale invatamantului romanesc. Ceea ce face Funeriu acum este un lucru bun, indiferent cate clase are. (Oricum, vorbeste mai bine decat Vanghelie, Ponta, Antonescu,sau Basescu).
  • +6 (6 voturi)    
    Ma bucur (Miercuri, 20 iulie 2011, 14:46)

    Doc [anonim]

    ca anul acesta a fost pus accent pe corectitudine la examene. Si din punctul acesta de vedere Funeriu si-a facut treaba.

    Dar mi se pare ridicol sa mi se spuna ca aceasta clientela de partid se bate pentru accesul la niste posturi amarate de profesori. Asta e clientela??!!

    Sa fim seriosi! Am vazut cum se dau tunurile in Romania! Si pana acum nu am mai auzit de profesori suplinitori multimiliardari care si-au facut averile dubioase prin scolile din Romania.
    • 0 (0 voturi)    
      beizadele (Sâmbătă, 6 august 2011, 21:47)

      DREPTATEA [anonim] i-a raspuns lui Doc

      NU CLIENTELA POLITICA CI BEIZADELELE LOR SI NEVESTELE LOR CARE NU STIU CAT E 2 CU TREI VOR SA FIE PROFESORI PENTRU ,,PRESTIGIU''.
  • +2 (6 voturi)    
    Uite ... (Miercuri, 20 iulie 2011, 14:57)

    Gigi Kent [utilizator]

    ... domnule unde erau pilele si clientela de partid. Nu la contracte publice grase sau la posturi de smecheri (consilier de ministri, directori de companii de stat etc.) ci la profesori cu salariu de 1000 de ron. Tare Funeriu ... cum le stie el pe toate ca un om mare :)

    Funeriu ar putea sa citeasca un articol al dl. Vlaston poate afla ca exista o legatura directa intre salarizare si calitatea "candidatilor" atrasi:

    http://www.contributors.ro/fara-categorie/rezultatele-de-la-titularizarea-profesorilor-o-problema-de-sistem/
    • -2 (2 voturi)    
      Nu mai te gandi la salariu (Joi, 21 iulie 2011, 9:48)

      Audit [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      ci la CAT castiga pe ora. Au 2-3 ore pe zi, vacanta la greu, incompetenta cat cuprinde, meditatii si cadouri pe masura. Iti spun eu ca il concureaza pe Bill Gates. Si nu o zic la misto. Fa calculul pe neuron.
  • +3 (7 voturi)    
    Funeriu (Miercuri, 20 iulie 2011, 17:56)

    Daniel [anonim]

    Felicitari domnule Funeriu.
    Cainii latra, caravana trece.

    Mult curaj in lupta cu interesele si prostia.
    Cred ca in Romania problemele datorate prostiei si lenei sunt mai mari decat cele datorate intereselor personale, egoiste.
    • -1 (3 voturi)    
      Daca s-ar clona (Joi, 21 iulie 2011, 9:49)

      Audit [utilizator] i-a raspuns lui Daniel

      Funeriu si ar fi si la sanatate, s-ar rezolva problema medicamentelor (arieratelor). Cand vrei sa faci treaba, faci.
      • -1 (1 vot)    
        Dupa tine cred ca "rezolvarea" arieratelor e ... (Joi, 21 iulie 2011, 10:37)

        .... [utilizator] i-a raspuns lui Audit

        de fapt totuna cu neplata lor asa cum chiar Basescu tocmai a dat indicatii pretioase. Ai dreptate, unul ca Funeriu ar fi cam la fel de competent oriunde l-ai pune si ar rezolva problemele la fel cum le rezolva in invatamant.
  • 0 (0 voturi)    
    Titularizare (Vineri, 22 iulie 2011, 13:00)

    Bratu Dorin [anonim]

    Noua Lege a Educației Nationale abandonează nivelul național al concursului de titularizare și mai mult permite ca titularizarea să fie obținută fără o probă scrisă la disciplina de concurs, fiind suficient la proba scrisă numai didactica specialității.
    Este incorect a schimba regulile selecției cadrelor didactice prin ELIMINAREA PROBEI SCRISE LA DISCIPLINA DE CONCURS pentru titularizare începând cu 2012.
    Subiectele concursului de titularizare din 2011, la peste 80% din discipline de examen, aveau ca cerinta la didactica specializării elaborarea unui banal test de evaluare pentru elevi; este evident ca majoritatea candidatilor au știut să-l facă și au obținut astfel cu ușurintă 30 puncte dintr-un maxim de 100 puncte pentru întreaga lucrare scrisă; a fost însă dificil pentru cei care nu au avut suficiente cunoștințe pentru a rezolva subiectele de la disciplina pe care chiar ei au ales-o să o predea la clasă !!!
    Notele foarte mici de la titularizarea din 2011 sunt în primul rând o consecinta a slabei pregatiri chiar in domeniul disciplinei pentru care au concurat (căreia i s-au alocat 60 puncte dintr-un maxim de 100 puncte), probă scrisă care nu mai este obligatorie în noua Lege a Educației Nationale.