UPDATE Irlanda: O doctorita care si-a facut studiile in Romania nu a fost capabila sa ia pulsul unui pacient. Ea nu promovase examenul de rezidentiat la Bucuresti

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 20 iulie 2011, 11:08 Actualitate | Esenţial


O doctorita de la un spital irlandez a fost declarata incompetenta de o comisie de ancheta dupa ce femeia s-a dovedit incapabila sa ia corect pulsul unui pacient. Doctorita, al carei nume este Asia Ndaga (31 de ani), si-a facut studiile in Romania. Ea a dat examenul de rezidentiat in 2008, nereusind sa-l promoveze, iar lucrarea de diploma, cu titlul "Studiul oboselii scolare la elevii din ciclul gimnazial", este inregistrata la Universitatea de Medicina si Farmacie Carol Davila din Bucuresti.

Femeia a fost angajata la Letterkenny General Hospital la 1 iulie 2010, iar Comisia a descoperit ca au existat indoieli legate de competenta ei inca din momentul in care s-a alaturat echipei de la respectiva institutie sanitara: cunostintele sale medicale au fost considerate "slabe" pentru un doctor, era mult prea inceata in procesul de evaluare a pacientilor si avea probleme la calcularea dozelor de medicamente ce trebuiau acordate acestora.

Comisia a mentionat un incident in care o asistenta medicala ar fi fost nevoita sa-i arate doctoritei cum sa confirme moartea unui pacient si cum sa scrie corect fisele medicale ale unui pacient transferat din Dublin.

La 18 august 2010, dupa aparitia informatiilor ce puneau sub semnul intrebarii competentele lui Ndaga, doctorul geriatru Ken Mulpeter a supus-o unei evaluari. El a pus-o sa consulte un pacient ce sufera de o boala pulmonara obstructiva cronica si cu batai neregulate ale inimii.

Mulpeter a rugat-o sa ia pulsul pacientului, iar Ndaga, in loc sa-si puna degetele pe partea din interior a incheieturii mainii, a verificat exact in partea opusa. Ea i-a comunicat evaluatorului ca pulsul pacientului este normal.

"Evident ca am fost un pic socat, asa ca am rugat-o sa-i ia pulsul la picioare. Si-a pus doua degete pe o zona a piciorului unde nu simti pulsul", a declarat Mulpeter, citat de Irish Times, adaugand ca felul in care poti lua pulsul unei persoane se invata in anul intai sau doi de facultate.

Medicul a afirmat ca Ndaga nu a fost capabila sa spuna care era cantitatea de oxigen administrata pacientului, desi acest lucru putea fi facut citind datele de pe masca de oxigen si de pe un aparat montat pe perete.

De asemenea, doctorita nu stia de ce omul avea pieptul afectat, un indiciu de boala pulmonara. Ndaga a sugerat ca pacientul suferea de rahitism.

In plus, din cauza dificultatilor de limba, Ndaga nu a studiat istoria medicala a pacientului.

Doctorul Mulpeter a decis ca femeia nu este competenta sa lucreze in spital, iar contractul ei a fost anulat.

Comisia a hotarat ca doctorita a avut o performanta profesionala scazuta.

Comisia de ancheta a stabilit ca, inainte de angajare, Ndaga nu a fost intervievata de cei din spital, iar acestia nu i-au verificat recomandarile. Managerul de resurse umane al spitalului, Pat Murray, a declarat ca ea ar fi fost intervievata de Royal College of Physicians of Ireland, ca parte a unui proces central de recrutare, desfasurat la nivelul intregii tari.

Comisia a descoprit ca spitalul nu stia cu exactitate daca ea mai lucrase in Irlanda inainte de a ajunge la spitalul Letterkenny. Ea ar fi mentionat insa unui doctor ca aceasta era prima ei slujba in Irlanda.

In 2008, Asia Ndaga a sustinut examenul de rezidentiat in Romania, nereusind sa obtina un punctaj de promovare. HotNews.ro a identificat rezultatul obtinut la concursul de rezidentiat (541 puncte, necesarul pentru promovare fiind de 588) prin utilizarea numarului de concurs al acesteia, Asia Ndaga solicitand anonimizarea numelui in tabelul cu rezultatele concursului. In 2008 a sustinut lucrarea de diploma pe disciplina "Igiena si Ecologie Medicala", aceasta avand titlul: "Studiul oboselii scolare la elevii din ciclul gimnazial". Conducatorul stiintific al lucrarii de diploma a fost Aurelia Cordeanu.

Update: Conducatorul stiintific al lucrarii de diploma, Aurelia Cordeanu, a declarat pentru HotNews.ro ca Asia Ndaga avea dificultati in timpul facultatii, "ca orice student strain, care avea nevoie de o indrumare mai atenta".

Intrebata despre incidentul din Irlanda, cand  Ndaga nu a fost capabila sa ia pulsul unui pacient, Aurelia Cordeanu a replicat:"nu este de conceput, doar nu promova altfel, este o chestiune elementara...o fi patit ceva, o fi avut vreo afectiune ceva".

Conducatorul stiintific al lucrarii de diploma a mai declarat ca rezultatul lucrarii de diploma nu este capital pentru absolvire, mai importanta fiind media cu care a terminat si cum si-a luat licenta:"Nu stiu amanunte despre pregatirea ei clinica, noi suntem o disciplina preclinica, o disciplina preventiva, nu una care sa te pregateasca sa stai la patul bolnavului".

Vedeti aici informatii despre repartizarea candidatilor la Rezidentiatul din 16 noiembrie 2008, unde apare si Asia Ndanga.


Citeste mai multe despre   


















25058 vizualizari

  • +30 (36 voturi)    
    Pulsul (Miercuri, 20 iulie 2011, 11:11)

    moucha [anonim]

    Pacientul sa fie multumit si sa nu se mai vaite atat: putea sa ii fi luat pulsul de tot...
    • +26 (34 voturi)    
      Asia Ndaga? E Africa Centrala.. (Miercuri, 20 iulie 2011, 11:40)

      Mai, cum am facut ztudii in Rumania.. [anonim] i-a raspuns lui moucha

      Tot felul de indivizi dubiosi vin in Romania sa faca 'studii', in general de medicina, ca da bine..
      In realitate, majoritatea incearca sa obinta o sedere mai ieftina intr-un stat UE, apoi eventual documente cu care sa poata lucra sau emigra definitiv intr-un alt stat UE, de preferinta vestic, mai bogat.

      Eu am avut multi colegi arabi, africani, asiatici, insa nici 10% nu erau capabili sa tina pasul, majoritatea imi spuneau sincer ca isi cumparau examenele de la 'dom brofezor' cu sume modice, de 2-500 euro.

      In final, aveau diploma lor cumparata in intregime, petrecusera cativa ani distrandu-se in Romania cu 'fetele' si avea planuri de viitor fara nici o legatura cu domeniul de specializare.

      Aceasta Ndaga e probabil o negresa care si-a cumparat o diploma in Romania, cu o tema de licenta despre care trebuie interogata dna Cordeanu Aurelia, sa explice dna profesor cum a trecut-o pe Asia..
      • +7 (9 voturi)    
        Camerun (Miercuri, 20 iulie 2011, 12:25)

        manikatide [anonim] i-a raspuns lui Mai, cum am facut ztudii in Rumania..

        List of locations in Cameroon beginning with letter N - Listing Ndaga to Ndaumale
      • +31 (31 voturi)    
        e irelevanta rasa in acest caz (Miercuri, 20 iulie 2011, 12:29)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Mai, cum am facut ztudii in Rumania..

        A studiat in Romania. Si-a luat diploma in Romania!!!

        Ce crezi, irlandezii de rand, doctorii, managerii de spital care citesc Irish Times vor avea indoieli asupra calitatii medicilor de culoare de acum incolo sau asupra celor care vin cu o diploma din Romania??????
        • +6 (12 voturi)    
          Probabil e relevanta si rasa si diploma (Miercuri, 20 iulie 2011, 14:14)

          Irish Genetics [anonim] i-a raspuns lui pehash

          Managerii de spital din Irlanda si UK angajeaza deja mii de cadre medicale cu studii in Romania, medici si asistente. Asta inseamna ca ei nu au probleme legate de recunoasterea calitatii studiilor in Romania.

          Doctorii irlandezi si cei din UK lucreaza cu colegi romani de ani de zile si le stiu valoarea, sunt adesea oameni de baza in sectiile de spital public.

          Irlandezii de rand nu lucreaza si nu angajeaza medici din Romania, ei vor fi atrasi de nume, de fotografie, de povestea in sine, etc.

          Autoritatile romane trebuie sa deschida o ancheta, sa verifice in ce conditii si-a luat diploma acea africanca, la ce profesor din UMF, cu ce note.
          Aproape sigur vom descoperi un scandal de spaga si frauda la examinare.

          De aceea e foarte bine ce se intampla acum in invatamant, abia in anii urmatori va exista mai multa incredere in valoarea diplomelor universitare de la unele facultati.

          Oricum, medicii romani sunt apreciati peste tot in lume, mii dintre ei lucreaza in sistemele sanitare occidentale, daca existau dubii in privinta lor, am fi vazut un nume romanesc acolo in Irish Times, nu unul din Camerun !
          • +1 (11 voturi)    
            mai las-o ca macane... (Miercuri, 20 iulie 2011, 14:40)

            dodu [anonim] i-a raspuns lui Irish Genetics

            "Managerii de spital din Irlanda si UK angajeaza deja mii de cadre medicale cu studii in Romania, medici si asistente."
            asta e ca in chestia aia cu productia la hectar....
          • +11 (13 voturi)    
            Dar (Miercuri, 20 iulie 2011, 17:41)

            mark35 [utilizator] i-a raspuns lui Irish Genetics

            Dar rasa si diploma celor din Romania care au pregatit-o pe aceasta africana si pe multi altii ca ea care reusesc sa obtina diploma de medic nu este relevanta?
            • +3 (3 voturi)    
              intrebare (Joi, 21 iulie 2011, 10:21)

              abc [anonim] i-a raspuns lui mark35

              La ce spital o fi facut stagiatura ? ( sau practica ) Ca sa fii medic ai nevoie totusi de niste ani de practica, din ce stiu ?
        • 0 (0 voturi)    
          mai mult ca sigur (Joi, 21 iulie 2011, 15:39)

          panfilica [anonim] i-a raspuns lui pehash

          ca inainte sa vada diploma sau sa'i vada culoarea, ii va cere sa ia pulsul unui pacient !
          asta va fi prima incercare pentru studii in ro :-)
      • +36 (36 voturi)    
        ancheta? (Miercuri, 20 iulie 2011, 12:29)

        marchiz [anonim] i-a raspuns lui Mai, cum am facut ztudii in Rumania..

        dl Funeriu, iata o buna oportunitate sa duceti mai departe curatenia inceputa

        o ancheta privind felul in care si-a luat diploma aceasta tinara, probabil fara sa stie nici romana, si cum si-o iau mai toti medicii straini, ar mai face curatenie si prin cuibul de spagari care e facultatea de medicina. idem si la agronomie, medicina veterinara...

        succes!
      • -3 (11 voturi)    
        rasist, ofticos (cu fetele) si dezinformat (Miercuri, 20 iulie 2011, 13:40)

        Ghita [anonim] i-a raspuns lui Mai, cum am facut ztudii in Rumania..

        ca vin aici sa traiasca ieftin cred ca bati campii, la ce costuri sunt pentru straini.

        diploma aia a fost data de o institutie din romania asta e ce conteaza.

        "probabil ca nu stia romana" probabil ca ar fi devenit si terorista. de curva (conform unui mesaj de mai jos) se stie clar ca ar fi. probabil ca din cauza ei a fost si canicula saptamanii trecute.

        hai baietiiiiii, hai cu cocalarismul pi niet.
      • +5 (5 voturi)    
        Ce sa o mai intrebe (Miercuri, 20 iulie 2011, 17:38)

        mark35 [utilizator] i-a raspuns lui Mai, cum am facut ztudii in Rumania..

        Doar am aflat cum ,cu sume cuprinse intre 2-500 euro, care raportate la un numar de x elevi pe an scolar ne arata si de ce stau unii medici in tara, unii traind si prosperind din spaga si mita , altii lucrand in spitale de stat de unde isi racoleaza pacientii pt cabinetele lor particulare . Si ar mai fi totusi o intrebare Cine sa o interogheze pe doamna brofesor , ca nu indrazneste nimeni, avand atitia euro ii cumpara si pe domnii brocurori.
        • +6 (6 voturi)    
          Da,domnule mark35... (Miercuri, 20 iulie 2011, 18:24)

          Radu56 [utilizator] i-a raspuns lui mark35

          Aveti perfecta dreptate,nu o va interoga nimeni .In toate domeniile,dar absolut in toate santem facuti praf si pulbere...Planul minutios de distrugere a tarii a fost realizat in proportie de 200%..Creiere de mari strategi,de sahisti de campionat mondial,au lucrat perfect in laboratoarele din est...Dar,nu trebuie sa uitam ca nu reuseau absolut nimic fara cozile de topor din tara(garnitura care a distrus si revolutie ...si tot...).In alta ordine de idei,avea perfecta dreptate marele Iustin Capra cand spunea ca salariile din Romania sant cele mai mari din lume....comparativ cu eficienta muncii prestate...Va salut.
    • +1 (1 vot)    
      Dr.Che Guevara (Joi, 21 iulie 2011, 11:36)

      Dr. Alban [anonim] i-a raspuns lui moucha

      opera cu mitraliera si nu mai reclama nimeni. Ce atatea mofturi parca nu se stie cum treceau studentii straini si pe vremea lui Ceausescu si cum trec si acum. La ce facultate de fecale a terminat lebada neagra ?
  • +19 (23 voturi)    
    o doctorita care si-a facut studiile in Romania (Miercuri, 20 iulie 2011, 11:14)

    me [anonim]

    care nu era romanca si bineinteles ca avea bani de spaga, a trecut prin scoli ca o rata prin apa, fara sa ramana cu nimic lipit de ea...va suna cunoscut?
    Propun sa va ganditi la asistentele care au plecat din Romania si sunt romance si fac o treaba de milioane in Irlanda, Anglia, Suedia si alte tari.
    • +6 (16 voturi)    
      Asta e chiar mai rau (Miercuri, 20 iulie 2011, 11:46)

      moucha [anonim] i-a raspuns lui me

      Pentru ca asta inseamna ca sistemul de invatamant din Romania permite asa ceva (ceea ce si stim de fapt - ca permite) si este un motiv fundamental pentru nerecunoasterea sa internationala. De fapt eu chiar m-am mirat ca mi-au fost recunoscute studiile si diploma de inginer de la UPB in afara. Dar imediat am cerut echivalarea si document pe care sa fie numele unei universitati din top 500. De ce? De frica. Pentru ca maine-poimaine s-ar putea sa nu le mai recunoasca nici pe astea. Si o sa am PhD fara sa fiu inginer.
    • +2 (10 voturi)    
      vorbesti, vorbesti (Miercuri, 20 iulie 2011, 11:50)

      dorin valeriu [anonim] i-a raspuns lui me

      in ignoranta. In general, studentii medicinisti originari din India-Pakistan sau Africa, cei care studiaza in Romania la facultatile de medicina in engleza-franceza sunt foarte motivati, foarte silitori, deoarece studiaza pe banii lor si intentioneaza sa practice medicina in occident si in State. Sefa de promotie a Facultatii de Medicina din Oradea anul acesta a fost o africana, care a absolvit cu media totala 10 (zece). Exceptii sunt, ca peste tot, trebuie tinut cont si de felul in care a fost primita_incurajata la angajare, o atitudine ostila putand accentua emotia care, oricum, exista in astfel de imprejurari. Tu cam cate examene serioase ai dat de te dai asa destept ?
      • +11 (13 voturi)    
        E fals, ca orice generalizare.. (Miercuri, 20 iulie 2011, 12:22)

        Europa vs Africa [anonim] i-a raspuns lui dorin valeriu

        Exceptia e acea sefa de promotie de care vorbesti tu, regula e ca studentii veniti pe banii lor, tot pe banii lor dau shpaga la profesori, mai ales la medicina. Pai sunt mii de studenti la medicina, cum iti inchipui ca adevarul asta nu e cunoscut ?

        Africanii sau asiaticii vin in Romania pt ca e mai ieftin, pt ca totusi pot face o scoala de calitate pe banii astia, pt ca pot obtine mai usor o viza de sejur UE decat in Franta, Olanda sau Danemarca.
        Tarile vestice nu stiu cum sa scape de ei si sa-i descurajeze sa vina, mai citeste si tu presa vestica sa vezi ce probleme exista si cum astfel de Ndaga intretin ostilitatea occidentalilor pt imigratia africana sau asiatica.

        Nu copia aiurea un discurs demagogic 'corect politic' ca oricum e deja depasit, sunt cel putin 3 sefi de mari state occidentale care au declarat public ca 'multiculturalismul e mort'.

        Cei care vin in Europa, de oriunde din lume si indiferent de rasa si etnie, trebuie sa se adapteze si sa fie asimilati culturii si valorilor europene,

        Daca nu le place, e liber sa incerce pe alte continente, unde isi pot practica fara restrictii traditiile si valorile medievale.

        Eu am prieteni de diferite etnii si rase, oameni care s-au integrat bine si vor din suflet sa fie 'europeni', pt ca ei se simt intelectual cel mai bine in spatiul cultural european.
        Din pacate, ei sunt o minoritate intre imigranti, majoritatea au alte atitudini, paguboase si pt ei si pt Europa.

        Asia Ndaga sa se intoarca in Africa, e nevoie acolo de medici, e incredibil ca trebuie sa mearga medici europeni in Africa sa vaccineze in timp ce o Asia Ndaga vrea musai sa lucreze in spitale englezesti.. P...daca nu-i fudul..
        • -5 (7 voturi)    
          zi vadime (Miercuri, 20 iulie 2011, 13:46)

          Ghita [anonim] i-a raspuns lui Europa vs Africa

          si nu uita de evreii negrii unguri nazisti ce sprijina jihadul !!! dar inainte, o injectie cu compot de facut in cap!
        • +6 (8 voturi)    
          De ce vaccineaza medicii europeni in Africa? (Miercuri, 20 iulie 2011, 14:21)

          Africa africanilor [anonim] i-a raspuns lui Europa vs Africa

          Nedumerirea e una justificata. Si eu m-am gandit ca e anormal ca in timp ce mii de africani isi cauta de lucru in Europa prin spitale, in Africa e atata nevoie de ei incat se duc medici din intreaga lume acolo!

          Medicilor africani nu le pasa de tarile lor? Din moment ce acolo exista foarte multa cerere de personal medical (nu ca in Romania unde se suprima posturi si se inchid spitale), de ce nu vor sa ia pulsul africanilor, din moment ce sunt si ei platiti de ONG-uri?

          Am vazut pe site-uri de comentarii africane ca elita africana ar fi primul inamic al Africii, ar fi indiferenta la suferinta africanilor. Probabil e o exagerare.

          Insa e clar ca e mai multa nevoie de medici africani in Africa, decat in Europa.
          • +2 (4 voturi)    
            de ce vaccineaza? (Miercuri, 20 iulie 2011, 15:56)

            Sorin [anonim] i-a raspuns lui Africa africanilor

            Pai e foarte simplu. Tu de vorba: "a-si face mana" ai auzit? Toti meseriasii de la zidar la medic trebuie sa-si faca experienta de lucru. Ca nu s-a nascut nimeni invatat. Si de ce sa mutilezi un european cand poti experimenta pe un negru? Iar negrii vin in europa pt ca se plateste mai bine. Si europenii dupa ce si-au facut mana vin inapoi.
            In privinta arabilor si grecilor si albanezilor si etc, bronzatii vin aici ca sa aiba o diploma . Ca se obtine usor si pe bani. Nu ca acolo.
      • -1 (3 voturi)    
        :) (Miercuri, 20 iulie 2011, 12:39)

        gechi [utilizator] i-a raspuns lui dorin valeriu

        media totala 10? adica 5 la biologie si 5 la chimie? :D
      • +2 (2 voturi)    
        Şi dr. Alban (Miercuri, 20 iulie 2011, 13:14)

        schoria [utilizator] i-a raspuns lui dorin valeriu

        ....a studiat în România ( ba chiar şi fratele său )!
        • +1 (1 vot)    
          Ai dreptate (Miercuri, 20 iulie 2011, 17:57)

          mark35 [utilizator] i-a raspuns lui schoria

          Si uite ce medici buni sant.Si el si fratele sau :))
      • +5 (5 voturi)    
        facultate de medicina (Miercuri, 20 iulie 2011, 14:23)

        a [anonim] i-a raspuns lui dorin valeriu

        la Oradea?
      • +3 (3 voturi)    
        nea ovidiu,am dat cateva examene serioase (Miercuri, 20 iulie 2011, 14:24)

        toma [anonim] i-a raspuns lui dorin valeriu

        asa ca-mi permit sa te -ntreb ceva : de cand medicina la oradea ?
        oare la marghita,salonta sau chiar stei nu este ?
        in alta ordine de idei, intr-adevar,cam 30% invata,iar restul de 70% isi platesc examenele,adica diploma !
        ce-i mai rau e ca se duc in tari mai rasarite decat tara lor de origine si acolo pe "noi" ne fac de cacao !
        • +2 (2 voturi)    
          Apropo (Miercuri, 20 iulie 2011, 18:35)

          Radu56 [utilizator] i-a raspuns lui toma

          Circula o stire in mas-media italiana ,acum catva timp,ca 1/5 din medicii stomatologi din Italia si-au luat diplomele in Romania (in special la Oradea),fara sa fi pus piciorul in tara...Nu sant sigur de veridicitatea ei,sper sa nu fie adevarat,ca am nevoie de ei,cu toate ca sant al naibii de scumpi...
  • +22 (22 voturi)    
    OF OF OF.... (Miercuri, 20 iulie 2011, 11:17)

    legolas1979 [utilizator]

    Incet incet oare incepe sa se vada mizeria de sub pres aduna in ultimii 20 de ani? Sper. Pentru ca trebuie sa faci candva curat......
  • -16 (20 voturi)    
    confidentialitate (Miercuri, 20 iulie 2011, 11:23)

    lmc [utilizator]

    Si de ce dati numele doctoritei?! N-am inteles care e relevanta acestei informatii.
    • +10 (12 voturi)    
      Asa ar si trebui procedat (Miercuri, 20 iulie 2011, 11:49)

      moucha [anonim] i-a raspuns lui lmc

      Comisia si-a dat verdictul: incompetenta, deci nu e inca in faza de cercetare sau deliberare. Iar sistemul sanitar in care activa este public, deci platit de dvs, in fata caruia trebuie sa si raspunda.
      • -2 (8 voturi)    
        n-ai inteles (Miercuri, 20 iulie 2011, 12:20)

        lmc [utilizator] i-a raspuns lui moucha

        Cei care au angajat-o nu au nici o responsabilitate? Se zice in articol ca aveau dubii la inceput in privinta profesionalismului. Atunci, DE CE au angajat-o?
        Aaaaa, nimeni se pare ca nu are habar (a se intelege ca nu-si asuma responsabilitatea!) cum a fost angajata, ce teste a trecut, dar cand descopera ca doctorita nu face fata (apropo, "In plus, din cauza dificultatilor de limba, Ndaga nu a studiat istoria medicala a pacientului." - ce tare, de abia acum si-au dat seama ca nu pricepe engleza!) dau vina pe "scoala romaneasca de medicina".
        Nu-s doctor, n-am cunostinte/rude doctori, deci n-am interes personal.
        Insa articolul este tendentios!
        • +6 (8 voturi)    
          fals (Miercuri, 20 iulie 2011, 12:44)

          gechi [utilizator] i-a raspuns lui lmc

          in lumea civilizata, in momentul in care ai o diploma in mana se considera ca ai anumite cunostinte. Ca asa e normal, doar ai trecut niste examene ca sa ai hartia aia, ce rost are sa piarda timpul cu fiecare ca sa-l reexamineze ei? Doar ca lumea civilizata nu e inca 100% invata cu diplomele din Romania, unde examenele nu se promoveaza doar prin testarea cunostintelor, ci si prin spaga sau plata "in natura", in cazul fetelor cu aspect placut. Cei care au angajat-o au evaluat-o in momentul in care au observat ca nu avea cunostintele corespunzatoare hartiei din mana.
          • +4 (6 voturi)    
            INCORECT ! (Miercuri, 20 iulie 2011, 13:21)

            schoria [utilizator] i-a raspuns lui gechi

            "in lumea civilizata, in momentul in care ai o diploma in mana ..." - NU contează ! TREBUIE să DOVEDEȘTI COMPETENȚĂ potrivit funcției /postului , apoi urmează certificarea prin studii !
          • +4 (4 voturi)    
            Aiurea (Miercuri, 20 iulie 2011, 14:29)

            Closed [anonim] i-a raspuns lui gechi

            A fost intervievata de Royal College of Physicians. Se fac trieri la angajare, nu e ca si cum ai aparea cu diploma in dinti si aia sar pe tine.

            Eu sunt curios, ce fel de evaluare a facut RCP, daca tanti nu stia engleza cum trebuie.

            Cat despre medici slabi, exista pretutindeni si de pretutindeni, cu tot felul de diplome. Eu nu mi-as face prea mari griji legat de "reputatia" scolii de medicina din Romania. Exista suficienti medici romani in Irlanda si nu stramba din nas lumea cand aude de unde sunt.
      • -4 (4 voturi)    
        deci... (Miercuri, 20 iulie 2011, 13:53)

        me [anonim] i-a raspuns lui moucha

        1 - e posibil sa mai fie posibilitatea de "recurs"
        2 - nu e criminal sau altceva... nu mi se pare normal sa i se dea numele real
        • +3 (3 voturi)    
          Da , asa e (Miercuri, 20 iulie 2011, 18:05)

          mark35 [utilizator] i-a raspuns lui me

          o sa ii strice reputatia ca i-au dat numele.Peste 3 zile nu mai tine minte nimeni numele ei, dar diploma o sa o ajute la angajare in urmatorul spital
    • +1 (1 vot)    
      Si cu ce te deranjeaza (Miercuri, 20 iulie 2011, 18:01)

      mark35 [utilizator] i-a raspuns lui lmc

      Eu de ex nu am inteles nici macar la care din doctorite te referi ca amandoua au diploma din aceasi tara, a noastra
  • +6 (8 voturi)    
    foarte trist, (Miercuri, 20 iulie 2011, 11:24)

    kalu [anonim]

    sunt si la noi multi astfel de doctori. Astept sa vad ce scrie in respectivul articol si despre sutele, poate miile de doctori romani din irlanda si anglia care-si fac treaba foarte bine !!!
  • +1 (7 voturi)    
    Facultatea (Miercuri, 20 iulie 2011, 11:31)

    JJJ [anonim]

    A facut medicina la Constanta ? :))
    • -4 (6 voturi)    
      ... (Miercuri, 20 iulie 2011, 11:51)

      d [anonim] i-a raspuns lui JJJ

      Mai rau, la Cluj. :)
      • +3 (5 voturi)    
        La Cluj... (Miercuri, 20 iulie 2011, 12:36)

        GorillaKilla [utilizator] i-a raspuns lui d

        ii spune "Iuliu Hateganu" la UMF. La Bucuresti e "Carol Davila".

        Acum, ce sa spun, nu spun ca de la Cluj nu pot iesi catastrofe de medici dar panarama de fata e absolventa de Bucale.
        • +1 (1 vot)    
          ... (Miercuri, 20 iulie 2011, 13:58)

          d [anonim] i-a raspuns lui GorillaKilla

          Asa e. Tipa e din Bucuresti.
          • +1 (1 vot)    
            UMF Cluj lucruri identice (Miercuri, 20 iulie 2011, 19:58)

            Samantha [anonim] i-a raspuns lui d

            UMF Cluj scoate exact aceleasi tipuri de semidoctori, care se cred extem de destepti si superdotati. Se fac greseli in masa, examenele se iau pe cadouri date profilor( lantisoare de aur, bratari etc.) si uite asa ajung cu diploma. Sunt foarte slab pregatiti atat cei din Romania cat si cei care vin din tarile arabe. Romanii medicinisti sunt mai prosti( pentru ca sunt fuduli), in curand vom auzi si tampeniile facute de acestia prin Norvegia, Franta, Germania etc.
  • +6 (8 voturi)    
    lol (Miercuri, 20 iulie 2011, 11:33)

    me [anonim]

    am oarecare indoieli...
    adica masa pe gheata si eu stiu sa iau pulsu...
    PS: ar fi interesant de aflat, daca e intr-adevar pe bune stirea, la ce facultate a terminat si mai ales cin dracu a angajat-o?
  • +5 (5 voturi)    
    ce vreti: a studiat oboseala si o practica! (Miercuri, 20 iulie 2011, 11:37)

    sg [anonim]

    Studiul oboselii scolare la elevii din ciclul gimnazial. Acest studiu spune tot.
    Era relevant sa ne spuna specialitatea la care a facut rezidentiatul, daca l-a facut. Cum au angajat-o? Comisia de evaluare e si mai slaba, daca nu au constatat ca nu are nici nivel de asistenta...
    Nu inteleg, medicii romani sunt printre cei mai buni, poate e un caz medical, in sensul ca e ea bolnava, ceea ce in 2010 nu s-a observat. Nu studiile in Romania, hop cu xenofobia imediat.
  • +3 (5 voturi)    
    ... (Miercuri, 20 iulie 2011, 11:46)

    d [anonim]

    A luat 601 puncte peste cele 588 care asigurau promovabilitate. DEci putea intra cel mult pe specialitatea "medicina de familie".
    Vad ca s-a inscris la ASP Cluj, deci probabil ca acolo a terminat facultatea.
    • +1 (3 voturi)    
      ... (Miercuri, 20 iulie 2011, 11:54)

      d [anonim] i-a raspuns lui d

      Haoleu, gresii mancati-as. A luat 541 de puncte, deci a picat reziul.

      Aici sunt rezultatele. Are numarul de concurs 2549.
      • 0 (2 voturi)    
        ... (Miercuri, 20 iulie 2011, 12:13)

        d [anonim] i-a raspuns lui d

        http://rezidentiat.info/16112008/clasificari/clasificare_finala_medicina_16112008.pdf
  • +6 (6 voturi)    
    vor veni in valuri (Miercuri, 20 iulie 2011, 11:48)

    sadsds [anonim]

    generatii de medici, avocati, soferi, artisti cu pretentii etc etc "profesionisti" pana in maduva oaselor, gata sa contribuie la "bunul mers" al societatii, pacat, am fi putut sa fim o tara fericita dupa 89 (daca am fi vrut-o)
  • +7 (9 voturi)    
    blablabla (Miercuri, 20 iulie 2011, 11:50)

    un [anonim]

    "era mult prea inceata in procesul de evaluare a pacientilor" - noi toti plecati in lume ca doctori avem aceleasi probleme la inceput - pacientii in lumea civilizata se evalueaza diferit decat in Ro...

    "avea probleme la calcularea dozelor de medicamente ce trebuiau acordate acestora" - da pentru ca in lumea civilizata dozele se calculeaza in milimoli iar in Ro in miligrame- normal ca la inceput ai dificultati de a calcula altfel dozele

    Indiferent cine ce vorbeste, la cat de "evoluata" este scoala romana de medicina, in momentul in care incepi sa lucrezi in strainatate, parca ai face medicina din nou.Din pacate asta inseamna ca esti privit ca un incompetent si cu asta trebuie sa te lupti.
    Multumiri profesorilor nostri "geniali" de la UMF Cluj, Iasi, Bucuresti etc...

    Confirm faptul ca pe vremea mea studentii greci, arabi, evrei etc... treceau la examene cu SPAGA, se stia si nimeni nu comenta...
    • +2 (6 voturi)    
      nivelul scazut de la universitati (Miercuri, 20 iulie 2011, 12:13)

      Bibicu [anonim] i-a raspuns lui un

      Eu am avut norocul de a studia in strainatate in unul din domeniile exact. La cursul din Romania se mentionau: "metode moderne X si Y", acelasi curs din strainatate era scris "metode clasice X si Y", si aceasta la multe chestii. Am descoperit cu stupoare ca ceea ce se face in Romania corespundea la 20-30% din cursurile din Vest ca nivel de cunostiinte.
      Iar un medic care nu stie sa converteasca mg in mmol sa se lase de meseria sau sa ia o carte de chimie de clasa a IX-a sa se mai destepte.
      Si mai este o chestie care ne deosebeste de tarile civilizate: doctorul se presupune sa ajute pe pacienti fara sa ia spaga si raspunde personal la orice reclamatie facuta de oameni, la noi doctorii sunt pe un piedestal inalt de 1 km.
      Doamnei profesoara care i-a fost coordonator de licenta medicului concediat i-ar trebui luat dreptul de a avea studenti pentru licenta.
      • +3 (5 voturi)    
        ce vorbesti... (Miercuri, 20 iulie 2011, 13:49)

        nenea_jan [utilizator] i-a raspuns lui Bibicu

        medicii romani sunt destul de buni si apreciati afara in conditiile in care au luat rezidentiatul.Pentru ca cei care au luat rezidentiatul cu un punctaj suficient de bun pentru a putea alege o specialitate alta decat medicina de familie sau de laborator sunt toba de carte ,implicit au muncit foarte mult si au toate sansele sa ajunga foarte buni.

        Ce treaba are profesoara coordonatoare de lucrare de diploma.Stim toti care am facut facultati in romania si nu numai ca lucrarea de diploma e o frectie...doar o inventie care sa te salte la nota de licenta.Eu personal am muncit la lucrarea de diploma si regret...a fost o piedere de timp,regret ca n-am cumparat una de-agata.
        La medicina proba lucrarilor de diploma ar trebui desfiintata.Poate avea un rost si o utilitate doar la facultatile cu profi tehnic.
        • +3 (3 voturi)    
          lucrarea (Miercuri, 20 iulie 2011, 14:31)

          lucrarea [anonim] i-a raspuns lui nenea_jan

          "lucrarea de diploma e o frectie...doar o inventie care sa te salte la nota de licenta."

          pai (si) la asta trebuie lucrat, asadar. facem reguli idioate doar ca sa avem scuza sa nu le respectam?

          mai bine, hai sa schimbam regulile si sa facem unele bune pe care sa le si respectam.
        • 0 (0 voturi)    
          corect (Joi, 21 iulie 2011, 12:20)

          red [anonim] i-a raspuns lui nenea_jan

          lucrarea de diplama nu reflecta nivelul cunostintelor acumulate, din pacate.

          Si eu mi-am facut singura lucrarea de diploma, am lucrat la ea mai mult de 2 luni si am luat nota 9. Alti colegi de-ai mei care si-au cumparat lucrarea de diploma chiar de la persoane indicate de profesori si habar nu aveau ce contine lucrarea respectiva, au luat nota 10.

          In final, mi-a parut rau pentru timpul pierdut, pentru ca oricum efortul de a veni cu o lucrare de diploma noua nu a fost prea rasplatit, zic eu.
      • +1 (1 vot)    
        Ai vazut cum au sarit (Miercuri, 20 iulie 2011, 18:16)

        mark35 [utilizator] i-a raspuns lui Bibicu

        prostii pe tine si te-au votat cu minus.Si asta doar in cateva ore E 4-1 scorul acum dar raportul de prosti si incapabil e mult mai mare .Si asta doar ca ai spus adevarul care doare pe cand prostia se stie ca nu doare
  • +3 (3 voturi)    
    Am auzit povesti de groaza (Miercuri, 20 iulie 2011, 12:06)

    Doc [anonim]

    de la oameni din sistem care imi povestau despre colegii lor care au au terminat medicina sub diferite specialitati (ex cardiologist) dar care erau de o incompetenta iesita din comun.

    Oamenii aceia au terminat facultatea cu brio (pe hartie evident, mituind sau avand rude in sistem) iar acum sunt in spitalele noastre. Sunt criminali cu acte carora nu le pasa daca ucid sau nu atata timp cat le iese un ban si atata timp cat au titlul de medic. E de groaza.

    Si e pacat. Pentru ca exista si oameni buni in sistem dar acestia sunt alungati din tara de catre sistemul actual. E o bataie de joc sa dai unui medic rezident 900 de lei pe luna in timp ce un politist (pentru care am tot respectul, dar care nicaieri in lumea asta nu e platit mai bine decat un medic) ia de 3-4 ori mai mult decat atat.

    Si mai sunt si alte exemple in alte domenii (un asistent universitar castiga in jur de 900 de lei pe luna). Un vatman in jur de 3000 :)

    Oricum, am divagat! Inainte sa-mi sara cate unii in cap. Nu am nimic cu politistii sau vatmanii. Pe mine ma deranjeaza clasa politica care literalmente isi bate joc de elita acestei tari.

    Trebuie facuta ordine in Univeristatile de medicina. Cei car vand diplome criminalilor sa fie bagati la inchisoare.
    • 0 (2 voturi)    
      cardiologist?! (Miercuri, 20 iulie 2011, 13:37)

      Anonimus [anonim] i-a raspuns lui Doc

      poate cardiolog in limba romana. sau oamenii din sistem de care vorbesti utilizeaza limba engleza?
      • +2 (2 voturi)    
        ... (Miercuri, 20 iulie 2011, 13:58)

        Doc [anonim] i-a raspuns lui Anonimus

        Doar pentru ca eu sunt complet afon in ale medicinii si nu cunosc termenii de specialitate nu inseamna ca povestea nu e adevarata.

        Cel mai probabil au folosit termenul corect de 'cardiolog ' si greseala e a mea.

        P.S. Daca vrei sa participi la discutie participa. Dar nu ataca interlocutorul sau alte persoane doar de dragul de a parea inteligent (pentru ca poate avea efectul opus).
        • +1 (1 vot)    
          atac? (Miercuri, 20 iulie 2011, 15:16)

          Anon imus [anonim] i-a raspuns lui Doc

          Cu ce te-am atacat pe tine sau pe altcineva? A corecta un cuvant nu inseamna atac la persoana. Daca te facem prost, incult sau mai stiu eu ce, atunci da, era atac. Dar nu e cazul.

          N-am intrebat doar de dragul de a parea inteligent daca respectivii foloseau cuvantul englezesc. Ar fi fost un indiciu despre locatia lor actuala.

          PS: cardiolog nu e un cuvant de specialitate, cat timp e largsi corect utilizat si inteles de oameni care n-au legatura cu medicina
    • 0 (0 voturi)    
      perfecta dreptate!!! (Joi, 21 iulie 2011, 12:25)

      virginica [anonim] i-a raspuns lui Doc

      pepiniere de criminali in serie:daca la carol davila nu stia sa ia pulsul,la titu maiorescu iti ia gatul si banii=vezi dr. cadar ramona dorotea!!!un geniu al spagii,prostiei si inculturii!!!
  • +2 (2 voturi)    
    eu stiu (Miercuri, 20 iulie 2011, 12:20)

    atreus [anonim]

    eu stiu profesori universitari francezi in paris care se declara "experti mondiali" in domenii pe care nu le cunosc defel! Sa le fie rusine, si lor si celor care au dat diplomele aiurea!
    • 0 (0 voturi)    
      apoi drept e (Miercuri, 20 iulie 2011, 12:50)

      atreus [anonim] i-a raspuns lui atreus

      ca irlanda are problemele ei financiare deci poate nu isi permite sa ii ia chiar pe "cei mai buni" medici, ingineri, profesori, etc...
  • +2 (4 voturi)    
    O luam :D (Miercuri, 20 iulie 2011, 12:21)

    Anonim [anonim]

    eu zis ca o putem lua in romania ca sa faca performanta. sa devina si ea unul dintre "marii" medici care se tot vaita ca nu primesc bani destui in schimbul perfomantei.
  • +4 (6 voturi)    
    aaa?! (Miercuri, 20 iulie 2011, 12:28)

    Reader [anonim]

    eu am o nelamurire. cum plm suntem cei mai buni cand iesim din tara? aud peste tot: cei mai buni medici, cei mai buni programatori, cei mai buni ingineri, cei mai buni hoti, da stau si ma intreb, alte natii cu scoli bune nu mai exista? nu avem nicio universitate in top 500 da' suntem crema in toate domeniile.

    ok, nu contest ca sunt si oameni buni pe domeniile pe care merg, dar de aici pana la a spune: scoala romaneasca scoate genii care stralucesc doar in afara mi se pare cam mult.
    • +4 (4 voturi)    
      faptul (Miercuri, 20 iulie 2011, 14:34)

      faptul [anonim] i-a raspuns lui Reader

      faptul ca unii ajung foarte buni in cate o meserie nu are de-a face decat prea putin cu scoala.

      ei sunt mai degraba un fel de autodidacti si au uneori norocul de a nimeri peste cativa profesori care stiu sa le deschida ochii.

      cine vede in cateva merite individuale vreun merit al sistemului, se insala in mare parte. un sistem se vede prin masa a ceea ce produce. or, rezultatele de la bacalaureat sunt graitoare.
  • +6 (6 voturi)    
    Cazul trebuie tratat cu toata seriozitatea (Miercuri, 20 iulie 2011, 12:29)

    Daniel [anonim]

    Sunt 2 variante:
    a) Sau a cumparat studiile si Diploma de Licenta si in cazul acesta toti cei implicati trebuie pedepsiti exemplar in fata romanilor, englezilor si in fata uniunii europene
    b) Sau se urmareste crearea unei imagini negative a medicilor romani in Anglia, punandu-se astfel bazele unei viitoare nerecunoasteri a diplomelor din Romania in Anglia si implicit refuzul dreptului de a munci acolo.

    Autoritatiile competente din Romania ar trebui sa se implice cat mai rapid si cat mai bine pentru rezolvarea cat mai rapida a cazului.
  • +2 (6 voturi)    
    Mortu' e de vina (Miercuri, 20 iulie 2011, 12:31)

    Vizitiul [utilizator]

    Daca nu are puls :)
    • 0 (2 voturi)    
      fii (Miercuri, 20 iulie 2011, 14:35)

      fii [anonim] i-a raspuns lui Vizitiul

      fii pe pace, ca asta era in stare sa gaseasca puls si unui mort. daca pui degetele gresit, iti simti propriul puls si ai impresia ca este cel al examinatului. e o chestiune elementara in medicina.
  • +2 (6 voturi)    
    spitalul e de vina (Miercuri, 20 iulie 2011, 12:43)

    nenea_jan [utilizator]

    papagalii in afacerea asta sunt aia de la spitalul irlandez care au angajat-o.Probabil ala de la human resources care i-a ales cv-ul era tot vre-un colorat incompetent si ultraindulgent cu rasa lui ca e plin in UK de ei.
    Pai cum sa anagajezi frate un medic din romania fara experienta ,fara rezidentiat luat si fara macar un interviu clinic.E pacat ca in irlanda si uk sunt multi medici specialisti si dentisti romani foarte apreciati .
    • +4 (6 voturi)    
      exact (Miercuri, 20 iulie 2011, 12:49)

      lmc [utilizator] i-a raspuns lui nenea_jan

      ce scriam intr-un comentariu mai sus:

      Cei care au angajat-o nu au nici o responsabilitate? Se zice in articol ca aveau dubii la inceput in privinta profesionalismului. Atunci, DE CE au angajat-o?
      Aaaaa, nimeni se pare ca nu are habar (a se intelege ca nu-si asuma responsabilitatea!) cum a fost angajata, ce teste a trecut, dar cand descopera ca doctorita nu face fata (apropo, "In plus, din cauza dificultatilor de limba, Ndaga nu a studiat istoria medicala a pacientului." - ce tare, de abia acum si-au dat seama ca nu pricepe engleza!) dau vina pe "scoala romaneasca de medicina".
  • 0 (0 voturi)    
    un lant de erori, nu numai romanesti (Miercuri, 20 iulie 2011, 13:09)

    bbc [anonim]

    http://www.bbc.co.uk/news/uk-northern-ireland-14202292

    e interesant de urmarit care vor fi masurile luate de britanici pt a evita situatii asemanatoare .. si care vor fi luate la noi. si in acel punct vom putea spune, din pacate, ca ne deosebim de lumea civilizata
  • -3 (5 voturi)    
    ... (Miercuri, 20 iulie 2011, 13:28)

    Opposite [anonim]

    Din pacate trebuie sa revin cu un comentariu postat anterior dar neglijat de catre comunitate:

    hahahahhhahahaha....AHAHAHHHAHAHAHA
  • +3 (3 voturi)    
    Dupa titlul lucrarii de diploma (Miercuri, 20 iulie 2011, 13:34)

    Sile [anonim]

    Face parte din categoria ce mi-e plop ce mi-e tei.Eu sunt farmacist pensionar si fara sa ma laud cu asta tot stiu sa iau un puls si sa masor o tensiune. Am invatat de la colegii de camin medicinisti. Si astfel de manevre cunosc si cadrele medicale medii.Oricum e o nota proasta si pentru invatamintul medical din Romanika. O zi buna !
  • 0 (0 voturi)    
    cine a calatorit prin africa (Miercuri, 20 iulie 2011, 15:11)

    nicolae [anonim]

    si a avut norocu sa iasa de acolo viu,stie ca in anumite tari africane pulsu se ia in partea cealalata a incheieturii maini .
    Nu este vina africancei ca pacientu repsctiv avea pulsu in cealalta parte a incheieturi maini.
    nunumai atat insa deasemenea in unele tari africane doctorii sunt platiti foarte prost - mai ales in Botzwana - si sugerez cititorilor acestei rubrici a verifice cum se numeste va,uta din Botswana,ca sa-si dea siama in ce hal sunt tratati nu atat pacienti cat mai de graba medici africani la ei acasa - d'aia uni dintre ei se 'refugiaza' in europa sau chiar si in Iralnda
  • +2 (2 voturi)    
    La medicina la Constanța... (Miercuri, 20 iulie 2011, 15:12)

    sdajkviuqce [utilizator]

    spaga este de 200E per examen. O amica din Sri Lanka mi-a confirmat asta. Arabii „sar la cap” chiar si cu mai mult. Nu am informații despre studenții români, dar cred ca nici ei nu sunt mai prejos.
  • +5 (5 voturi)    
    Ne legam singuri la cap fara sa ne doara ... (Miercuri, 20 iulie 2011, 15:27)

    eugenb [anonim]

    In articolul de baza (http://www.bbc.co.uk/news/uk-northern-ireland-14202292) nu se face vre-o referire la Romania. De ce jurnalistii (lu' Peste) arunca cu noroi in Medicina romaneasca ? Ii dau dreptate lui "Daniel" care spune : "(...) se urmareste crearea unei imagini negative a medicilor romani in Anglia, punandu-se astfel bazele unei viitoare nerecunoasteri a diplomelor din Romania in Anglia si implicit refuzul dreptului de a munci acolo.". Cred ca si Jurnalistii (lu' Peste) au cumparat diplomele de ziaristi ! Halal Jurnalism stiu sa faca ! Banii conduc "Lumea" lor !
    • +2 (2 voturi)    
      Nu prea (Miercuri, 20 iulie 2011, 16:35)

      Closed [anonim] i-a raspuns lui eugenb

      Uita-te pe forumurile lor. Acolo sa vezi oameni cu capul pe umeri, care stiu sa analizeze o situatie si sa nu generalizeze tampit. Si nu prea se vorbeste de faptul ca respectiva era educata in Ro, cel mult exista unii care fac galagie legat de medicii straini in general. Insa majoritatea isi dau seama ca un caz izolat nu poate sa puna stampila de incompetenta pe fruntea tuturor medicilor straini. Si nici medicii lor nu sunt toti bine pregatiti, insa pentru localnici se gasesc metode de a acoperi incompetenta, spre deosebire de straini.

      Oricum, am o vaga banuiala ca tanti nu prea intelegea ce-i cerea medicul irlandez, asa ca s-a uitat ca vitica la pacient si-a incercat si ea sa faca niste gesturi care sa dea impresia ca stie ce face.
  • +3 (3 voturi)    
    Puls pacient (Miercuri, 20 iulie 2011, 16:16)

    Al. Timoschenko [anonim]

    Mi se pare total rauvoitor articolul; in cei 20 de ani de cind traiesc in Germania apelez pe cit pot NUMAI la medici romani - sau care au facut studiile in Romania - tocmai din cauza inaltei lor profesionalitati (mult mai buni diagnosticieni) in comparatie cu medicii formati in Germania.
  • 0 (2 voturi)    
    si africanii au bani de investit in Romania (Miercuri, 20 iulie 2011, 16:22)

    kllaus [anonim]

    Din pacate, asa este viata, nedreapta. Africa este foarte saraca tocmai pentru faptul ca oamenii de valoare, sau , ma rog, cei mai rasariti dintre ei, pleaca peste hotare, iar lumea occidentala nu stie sa descurajeze acest lucru. Nu de alta, dar ar fi foarte utili continentului, nu ar mai ramane doar maimutele pe acolo.
    Iarasi, din pacate, universitatile din Romania accepta studenti straini, fara ca acestia sa dea in prealabil un examen riguros de limba, astfel incat ajung studenti cu drepturi depline, persoane dubioase care nu sunt obligate sa dea examen de admitere in Romania, si nici nu cunosc limba romana. Este normal ca acestia sa fie nevoiti sa impinga plicuri pe la profesori, iar profesorii sa fie constransi sa le primeasca. Altfel am arata ca suntem un popor inospitalier.
    Acelasi lucru se intampla de fapt si cu studentii romani care merg cu burse in strainatate, dar nu prea cunosc limba de predare, ceea ce inseamna ca lucrurile acestea functioneaza peste tot, nu suntem doar noi pacatosi.
  • +3 (3 voturi)    
    /// (Miercuri, 20 iulie 2011, 16:33)

    geo [anonim]

    nu e un caz singular, sunt si eu dr aici si am intanlit dr arabi care au terminat in ro si care s-au transferat de la Iasi la Constanta, ziceau ca in Constanta dai banu' dar stii ca iei 10. Iar din pct de vedere profesional erau la pamant. Medicina in ro are multe lacune..inveti multa teorie dar practica zero atat in facultate cat si ca rezident.
  • +1 (1 vot)    
    ... (Miercuri, 20 iulie 2011, 19:50)

    j [anonim]

    Am absolvit Facultatea de Stomatologie in Bucuresti la Carol Davila si era de notorietate faptul ca printre colegii straini multi isi cumparau examenele. Chiar mai grav: imi aduc aminte de un coleg grec, care datorita unei deficiente mentale evidente pentru oricine, nu a resit sa " convinga" 1-2 profesori, a cerut transferul la Facultatea de Medicina, l-a obtinut si a absolvit-o !
    In ceea ce priveste stimatii colegi romani, mai trebui oare amintit de trasee de tip : picat Farmacie Bucuresti, inscris Stomatologie Chisinau, transfer Stomatologie Constanta, trasfert Stomatologie Bucuresti ? Si multe alte variatiuni pe aceeasi tema.
    Dar incompetenta nu poate fi disimulata prea mult timp.
  • 0 (0 voturi)    
    În Cipru, în urmă cu doi ani (Miercuri, 20 iulie 2011, 20:42)

    ampersand [utilizator]

    În urmă cu doi ani - aprilie 2009 - în Cipru s-a lăsat cu oarece tămbălău pe o temă asemănătoare:

    Claims of medical degrees being bought in Romania.

    The Cyprus Council for Degree Accreditation accreditation, (KYSATS) and the Pancyprian Association of Medical Practitioners are investigating a claim by a Romanian MP that some Cypriot and Greek doctors have bought fake medical degrees from Romanian universities. According to the MP's report, brought to the surface by a Greek journalist, several individuals bought degrees for e1/410,000 each. KYSATS will meet on Monday to examine all the information, it said. At present, the council retrieved the files of 60 graduates from Romanian universities that were submitted from 2002 onwards. According to KYSATS, these 60 degrees include medical and dental, as well as engineering and physical education.

    Articolul integral din arhivă:
    http://www.thefreelibrary.com/Claims+of+medical+degrees+being+bought+in+Romania.-a0197076954
  • 0 (0 voturi)    
    sistemul... (Miercuri, 20 iulie 2011, 23:21)

    huhu [anonim]

    Da ma, vina starii proaste a sistemului de sanatate tot de la invatamantul medical provine. Sa va povestesc ce am patit eu:

    Ma duc sa dau admitere la medicina in Bucuresti. Termin prematur (cam cu o ora inainte sa se sune), si dau foaia. O doamna (doctor ca toti supraveghetorii se apelau intre ei cu dl, dna doctor ca si cum titlul ar face competenta) imi ordona intepata sa ies afara si sa astept sa se sune ca apoi sa vin sa se corecteze lucrarea de fata cu mine. Ma plimb io in jurul usii o vreme, sunt trimis mai departe ca sa nu poluez campul vizual al vreunui supraveghetor, dupa care cam cu 10 minute inainte sa se sune, ma intorc in jurul usii sa fiu pe faza la corectare. Iar sunt expediat, cu mesajul ca "vine cineva sa te cheme".

    Acuma, sa nu va inchipuiti ca discutiile le-am purtat io in particular cu vreun supraveghetor. In total erau 5, si tot timpul erau cel putin 2-3 langa mine sa asculte ce se spunea.

    In continuare, de unde asteptam io se tot zareau iesind candidati si, desi, io predasem lucrarea primul, nu se grabea nimeni sa ma corecteze. Imi adun atunci curajul si dupa ce am numarat vreo 20 si de indivizi iesind m-am prezentat sa primesc un update. Mare mi-a fost supriza sa aflu ca nu mai am dreptul sa mai particip la corectarea de lucrare ca am parasit premisele. Ma, da' asta toti imi ziceau ca si cum nu cu ei vorbisem ceva mai devreme. Si exact cand ma lamentam io, una dintre "dle. doctor" a strigat spre doua candidate care ramasesera in urma ca sa vina sa semneze pentru corectarea lucrarii mele dupa ce o extrasesera din vraf gata corectata. Bineinteles, ca alea au semnat ca vitele si treaba s-a incheiat.

    Acuma, io n-as avea propriu zis motive sa ma plang. Luasem un punctaj destul de bun, si oricum, fiind la a doua facultate intram la taxa, da' genu' ala de oameni care una zic, alta fac, apoi uita ce-au zis, mi se pare suspect. Adica ce te poti astepta sa inveti de la astfel de oameni.
  • 0 (0 voturi)    
    sistemul (partea 2) (Miercuri, 20 iulie 2011, 23:27)

    huhu [anonim]

    Si ca tot is in dispozitie de scris:

    Io, fiind oricum la taxa, cum sa imi arunc banii ca sa iau teoretic o educatie de calitate, dar pe care practic ti-o ofera niste oameni care nu sunt capabili sa urmareasca un fir logic sau sa argumenteze intr-o discutie. Singura atitudine pe care au avut-o cand io le-am atras atentia ca nu e corect a fost ceva de genul "ba, noi suntem mari, tu esti mic, pliscu mic".

    Probabil ca sunt profi acolo daca au ajuns supraveghetori la examen, iar daca sunt profi nu vreau sa am de-a face cu produsele profesoratului lor.

    Emigrez in Congo.
  • 0 (0 voturi)    
    prea multe facultati de medicina (Miercuri, 20 iulie 2011, 23:36)

    vic [anonim]

    Rog ca ministrul Funeriu sa faca publice rezultatele evaluarii cadrelor didactice din univesitatile de medicina din Romaniferite si daca promovarea la diferite grade didactice (inclusiv cea de profesor) nu respecta normele europene atunci titlul didactic sa fie retras,se conditioneaza examene,CAMERE VIDEO SIAUDIO, LA EXAMENELE STUDENTILOR MEDICINISTI SI INREGISTRREA ACESTORA!
  • 0 (0 voturi)    
    oare carol davila = spiru haret (Joi, 21 iulie 2011, 11:30)

    io [anonim]

    in Romanika nu se mai studiaza dupa 2000. aici se CUMPARA diplome. daca la medicina se intampla asta, la spiru haret ce fel de oameni isi cumpara diplome ? analfabetii sau semianalfabetii? ca un om care stie ceva carte sigur nu se injoseste in asa hal.
  • 0 (0 voturi)    
    ? (Joi, 21 iulie 2011, 20:02)

    costy [anonim]

    atata timp cat sunt facultati particulare aceasta va fi realitatea.totul este pe bani. examenele sunt pe bani.licienta la fel si in final apar REBUTURILE
  • 0 (0 voturi)    
    nu vorbiti daca habar n-aveti! (Vineri, 22 iulie 2011, 1:38)

    Adi [anonim]

    Eu o cunosc personal pe fata asta. Mama ei este romanca si a trait toata viata ei in Romania. incetati cu prostiile astea si comentariile rasiste.
    • 0 (0 voturi)    
      dr cadar ramona (Luni, 3 octombrie 2011, 13:54)

      veronica elena [anonim] i-a raspuns lui Adi

      fratilor...sa o vedeti pe dr cadar ramona-cat e de analfabeta si a facut o fac. de medicina!!! cere bani pe nesimtite, sume fabuloase si uite asa ies tot felul de"prosti" din fac. ; habar nu are sa predea....nici sa citeasca de pe laptop...se dau ex. "pe bune", elevii preda foile goale...si dupa ex. se duc cu banutii si evident au luat examenul. , la restante-tot la fel-se dau foile goale -si au luat examenul...cei care au invatat si nu au dat bani sunt picati........si preda la titu maiorescu si la carol davila; rusine, rusine, rusine!!!!!!!!!!