Romania a obtinut 12 medalii la Olimpiada Internationala Pluridisciplinara Tuymaada

de Cosmin Navadaru     HotNews.ro
Marţi, 19 iulie 2011, 18:52 Actualitate | Esenţial


Olimpicii romani au cucerit 12 medalii (patru de aur, sase de argint si doua de bronz) la a XVII-a editie a Olimpiadei Internationale Pluridisciplinare Tuymaada, desfasurata in perioada 13-20 iulie, in Irkutsk (Yakutia, Siberia Orientala), scrie edu.ro. Medaliile au fost obtinute la toate cele patru probe ale concursului: informatica, matematica, fizica si chimie.

Rezultatele pe discipline
  • Matematica: o medalie de aur - Dan Danaila (clasa a XI-a/Colegiul National "Vasile Alecsandri" din Galati) si doua medalii de argint: Viorel Andrei Bud si Horia Petru Nicolaescu, ambii elevi in clasa a IX-a la Liceul International de Informatica Bucuresti.
  • Chimie: o medalie de aur - Andreea Onofrei (clasa a X-a/Liceul International de Informatica Bucuresti), o medalie de argint - Maria Cezara Lozneanu (clasa a XI-a/Colegiul National "Costache Negruzzi" din Iasi) si o medalie de bronz obtinuta de Mara Ioana Iesanu (clasa a X-a/Colegiul National "Roman Voda" din Roman, judetul Neamt).
  • Informatica: o medalie de aur - Daniel Posdarascu (clasa a IX-a/ Liceul International de Informatica Bucuresti), o medalie de argint - Mihai-Alexandru Dusmanu (clasa a X-a/Colegiul National de Informatica "Tudor Vianu" din Bucuresti) si o medalie de bronz - Silviu Emil Popescu (clasa a X-a/Colegiul National "Grigore Moisil" din Bucuresti).
  • Fizica: o medalie de aur - Dan Cristian Andronic (clasa a X-a/Liceul International de Informatica Bucuresti) si doua medalii de argint - Mihai Racoreanu (clasa a XI-a/Colegiul National "Vasile Alecsandri" din Galati) si Sebastian Florin Dumitru (clasa a X-a/Liceul International de Informatica Bucuresti).
La Olimpiada Internationala Pluridisciplinara Tuymaada 2011 s-au inscris peste 130 de concurenti din Federatia Rusa, Yakutia, China si Romania.

Tot luna aceasta, elevii romani au obtinut 15 medalii (intre care doua de aur) la Olimpiada balcanica de informatica, desfasurata la Bistrita. Detalii si rezultate complete aici.


Citeste mai multe despre   


















3408 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    Felicitari elevilor romani si profesorilor lor ! (Marţi, 19 iulie 2011, 19:00)

    Elita scolara a Romaniei, in topul mondial [anonim]

    Au concurat cu olimpici rusi si chinezi, elevii romani fiind singurii invitati pt ca sunt considerati in topul mondial.
    Pana acum auzeam critici despre nivelul celor cu care concurau ai nostri (e drept ca nu avem concurenta serioasa in regiunea noastra, in Balcani si Europa de sud-est), uite ca acum sunt buni si in fata elitei scolare din Rusia si China.

    Bravo celor din Bucuresti, Galati, Iasi si Neamt, de la liceele din Capitala si cele din Moldova vin majoritatea olimpicilor romani, verificati !

    E trist ca in Romania se face carte mai mult cu elita, prostanacii si lenesii nu sunt cu adevarat ajutati de scoala, au iesit deja cateva generatii de agramati, ba chiar au ajuns sa aiba pretentia sa predea si la altii, sa nenoroceasca si alte generatii..

    Sper ca reforma Funeriu sa conduca treptat la asanarea situatiei din invatamantul romanesc, la o ierarhie reala a scolilor, facultatilor, diplomelor si la rezultate corecte.
  • +5 (5 voturi)    
    Bravo! (Marţi, 19 iulie 2011, 19:02)

    Michelangelo [anonim]

    Bravo mai copii! Sunteti mari!
  • +3 (3 voturi)    
    meritul apartine... (Marţi, 19 iulie 2011, 19:06)

    yahuuu [anonim]

    exclusiv participantilor si profesorilor lor directi si nimanui altcineva
  • +6 (6 voturi)    
    Super-copii (Marţi, 19 iulie 2011, 19:14)

    Daniels22026 [utilizator]

    Bravo copii, ati facut-o si pe asta! Ne mindrim si ne punem mari sperante in voi. Felicitari !
  • +2 (2 voturi)    
    Super-copii (Marţi, 19 iulie 2011, 19:15)

    Daniels22026 [utilizator]

    Bravo copii, ati facut-o si pe asta! Ne mindrim si ne punem mari sperante in voi. Felicitari !
  • +5 (5 voturi)    
    Felicitari! (Marţi, 19 iulie 2011, 19:18)

    cosmin [anonim]

    Felicitari!

    Catre presa: Mai scrieti si voi si de bine despre invatamantul romanesc, nu numai de rau!
  • +5 (5 voturi)    
    bv (Marţi, 19 iulie 2011, 19:22)

    VeCinu [anonim]

    bv romanii mei tot asa un exemplu pt tineretu din ziua de azi,cat mai multe succese pt viitorul tarii.
  • +4 (4 voturi)    
    ... (Marţi, 19 iulie 2011, 20:28)

    anca [anonim]

    Ce veste frumoasa !!! Bravo mai copii !!! Felicitari !!!
  • 0 (0 voturi)    
    managementul valorilor (Miercuri, 20 iulie 2011, 0:42)

    aghi [anonim]

    Felicitari, mai romanasilor!! Hai sa vad care din facultatile vaduvite ACUM de studentii platitori, le ofera/asigura locul de onoare, CU BURSA de soi, copiilor astora, chiar daca ei vor termina la anul liceul! Sau ii lasa pe mana alde harvard &comp?
    PS: n-ar strica sa le luati ca profi asociati si pe idealistii aia care au facut totul posibil. Managementul valorilor, Romania; cat si cati mai vrei sa pierzi??!!
    • 0 (0 voturi)    
      ONOARE !!! (Vineri, 2 octombrie 2015, 13:00)

      dorina [anonim] i-a raspuns lui aghi

      Toti sunt studenti in strainatate...Saraca tara BOGATA ...!?
  • +1 (1 vot)    
    tuymaada (Miercuri, 20 iulie 2011, 10:51)

    anda [anonim]

    Stimate domn Cosmin Navsdaru,
    Este bine sa fiti informat corect: "elevii romani au luat 22 de medalii la olimpiada Tuymaada" . Intre cei invitati cum a fost echipa nationala a Romaniei a fost si echipa Colegiului National de Informatica T. Vianu, la fel de bine ei fiind "elevi romani". Cei de la vianu au obtinut in exact acelasi concurs 10 medalii. La informatica unul dintre ei a luat chiar primul aur si cupa (Medalii obtinute la Invormatica:de cei de la C.N. T. V.: aur si cupa Carabet Cosmin, argint Epure Dan-Marei, bronz Tuchila Octavian. La celelalte discipline e bine sa va interesati pentru ca si ei sunt "elevi romani" si au participat la aceiasi competitie)
    • 0 (0 voturi)    
      Absolut CORECT ! (Miercuri, 20 iulie 2011, 12:04)

      zeedan [utilizator] i-a raspuns lui anda

      Echipa Colegiului National de Informatica T. Vianu a obtinut 10 medalii in acest concurs ( 1 aur, 6 argint si 3 bronz ). Hotnews a preluat comunicatul, in mod evident incomplet, de la Biroul de presa al ministerului.
  • 0 (0 voturi)    
    Rezultatele C.N. I. T. Vianu- Bucuresti (Miercuri, 20 iulie 2011, 13:02)

    zeedan [utilizator]

    • Matematica: doua medalii de argint: Gramatovici Stefan (clasa a IX-a).si Constantinescu Petru (clasa a X-a).
    • Chimie: doua medalii de argint – Zagar Cristian (clasa a IX-a) si Manea Laura Maria (clasa a XI-a)
    • Informatica: o medalie de aur – Carabet Cosmin (clasa a XI-a), o medalie de argint – Epure Dan Matei (clasa a XI-a) si o medalie de bronz – Tuchila Octavian (clasa a XI-a).
    • Fizica: o medalie de argint – Ionescu Andra (clasa a XI-a) si doua medalii de bronz – Botu Alexandru (clasa a XI-a) si Zaharia Cristian (clasa a IX-a).
  • 0 (0 voturi)    
    De retinut! (Miercuri, 20 iulie 2011, 13:52)

    Danep [anonim]

    Prima medalie de aur a fost castigata de CN Tudor Vianu, de Carabet care a primit si cupa. Felicitari celor de la Vianu!
    Ar fi frumos ca si Biroul de presa al Ministerului sa se sesizeze si sa faca corectura de rigoare. Merita mentionati toti cei care au rezultate!