Presa din Rusia despre furtul focoaselor de racheta: Scutul american antiracheta, o oportunitate pentru tiganii care traiesc din furtul de fier vechi

de Olga Popescu     HotNews.ro
Marţi, 19 iulie 2011, 18:11 Actualitate | Esenţial


Hotii de fier vechi din Romania vor avea o noua oportunitate de a-si castiga paine, dupa ce in tara noastra va fi amplasat scutul american antiracheta, scriu cu umor ziaristii rusi, comentand furtul focoaselor de racheta care a tinut prima pagina a presei romanesti in acest week-end.

"Ce bucurie: Romania, in calitatea ei de tanar membru al NATO, poate garanta cu fermitate aliantei o reciclare moderna si fara urme a munitiilor invechite. Iar in 2018, cand romanii vor primi pe teritoriul lor inclusiv elemente ale sistemului de aparare aeriana, amatorii locali de a-si castiga painea din metale vechi se vor simti in al saptelea cer...", scriu ziaristii de la Komsomolskaia Pravda, in editia electronica.

"Catre seara zilei de luni s-a aflat ca furtul s-a produs cand mecanicul a oprit trenul pentru ca, 'pe furis fata de jandarmii care insoteau garnitura, sa vanda 70 litri de motorina din locomotiva'. Mai este ceva de spus?", adauga acestia.

80 de focoase de rachete au fost furate dintr-un tren care transporta armament de la Zarnesti spre Bulgaria, disparitia fiind semnalata in Gara Stanesti din judetul Giurgiu.

Toate cele 80 de focoase au fost gasite abandonate de politisti, in cursul zilelor de luni si marti.

"Cum era normal, romanii au organizat paza necesara in astfel de situatii - 10 jandarmi inarmati. Nici unul dintre ei nu a observat nimic suspect pe drum", comenteaza ziaristii din Rusia, care adauga ca, potrivit zvonurilor, "hotii nu sunt niste teroristi pusi pe rele, ci niste tigani, care au pus la care acest furt masiv de metal".

Rusia si-a exprimat in nenumarate randuri opozitia fata de amplasarea unui scut american antiracheta in Europa, amenintand chiar cu o revenire la epoca Razboiului Rece.


Citeste mai multe despre   


















3503 vizualizari

  • +2 (8 voturi)    
    "Epoca Războiului Rece" (Marţi, 19 iulie 2011, 15:26)

    ampersand [utilizator]

    Ţiganii ar dori o revenire la Epoca Bronzului (ca şi naţionala de fotbal, în treacăt fie spus).
    • +3 (3 voturi)    
      Dragi prieteni rusi (Miercuri, 20 iulie 2011, 2:02)

      dd [anonim] i-a raspuns lui ampersand

      Noi am lua masurile necesare, dar UE ne obliga sa ii consideram fiinte umane, contrar comportamentului lor.
      • +1 (1 vot)    
        Li-i dăm cu dragă inimă (Miercuri, 20 iulie 2011, 7:57)

        Mitică [anonim] i-a raspuns lui dd

        Poate îi primesc ei să îi civilizeze :D
        • 0 (0 voturi)    
          tziganii or sa mai fie interesati (Miercuri, 20 iulie 2011, 17:08)

          panfilica, tot anonim [anonim] i-a raspuns lui Mitică

          in...fier vechi.
          dar, seful jandarmilor, sefii dela chefere, mai sunt pe acolo ?
          ca daca mai sunt, rusii au dreptate...
          din pacate.
        • 0 (0 voturi)    
          Nu-ti face grija, ii domesticesc rusii rapid. (Miercuri, 20 iulie 2011, 23:50)

          T+C [anonim] i-a raspuns lui Mitică

          Nu-ti face grija, ii domesticesc rusii rapid.

          Siberia este foarte mare si foarte primitoare.
  • +8 (14 voturi)    
    Foarte tare articolul :)) (Marţi, 19 iulie 2011, 18:15)

    gogu [anonim]

    Nu stiu insa de ce isi mai fac rusii atatea griji fata de scutul americanilor. In maxim o saptamana o sa-l fure tiganii :))
    • +8 (10 voturi)    
      !!! (Marţi, 19 iulie 2011, 18:31)

      Cris [anonim] i-a raspuns lui gogu

      Pentru ca o probleme in ograda cuiva este o oportuntate de propaganda din partea unui "vecin" binevoitor.

      In ziua de astazi rusii si-au creat o puternica retea mass-media prin care manipuleaza diferite situatii in functie de interesele lor.
  • +7 (9 voturi)    
    La CE de spada, ne batem pt medalii cu Rusia (Marţi, 19 iulie 2011, 18:22)

    Tiganiada cu focoase [anonim]

    Romancele le-au eliminat pe frantuzoaice (dupa ce ieri trecusera de unguroaice) si s-au calificat in finala CE, unde vor intalni Rusia, in batalia pt medaliile de aur.

    Baietii vor juca finala mica la CE, tot cu Rusia, singura sansa de a urca pe podium.

    E pacat de mediatizarea facuta unei fituici kgebiste numite fara nici o jena ''Adevarul Comsomolist'' (adica sigur, exista un adevar, insa ala nu conteaza, ei prezinta alt adevar, ala comsomolist, al lor..).

    De asemenea, observ cu tristete si manie proletara ca presa rusa nu foloseste termenul corect politic de 'rrom/rroma', ci tot cuvantul ala folosit de vreo 600 de ani prin Europa, 'tigani' ! Pai se poate, lasa ca-i scriem noi lui dna Merkel sa nu mai faca afaceri cu rusii, ca stiu germanii ce oameni de caracter sunt tiga..pardon, rromii.

    Evident, cred ca si americanii vor fi informati sa nu-si lase jeep-urile la poarta sau rachetele sprijinite de gardul de la Deveselu..
  • +10 (10 voturi)    
    nu e "cu umor" (Marţi, 19 iulie 2011, 18:32)

    Radu [anonim]

    Eu cred ca se doreste altceva decat un ras tovarasesc.
    Dar daca tot umbla cu umor sa caute noi subiecte de ras (tinand cont si de faptul ca savantii rusi nu se mai ocupa cu crearea celui mai mare cartof, celei mai mari basini etc), ar putea cauta la confratii lor care dau un tanc pe-o vodca. Sau te pomenesti ca au apucat sa dea si ei niste focoase (aici nu e vorba de dansatoare cu care au umplut lumea), ci unele mai nucelare?
    • +6 (8 voturi)    
      păi (Marţi, 19 iulie 2011, 18:52)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui Radu

      Nu ştii cum a murit Miciurin? A căzut din căpşun.
  • -1 (9 voturi)    
    au dreptate (Marţi, 19 iulie 2011, 18:39)

    catalin [anonim]

    Nu-mi plac rusii dar, au mare dreptete. Ar trebui sa le ascultam mai mult parerile. Sa le ascultam doar...
    • +8 (8 voturi)    
      vai de noi.. (Marţi, 19 iulie 2011, 18:54)

      manika [anonim] i-a raspuns lui catalin

      ..dar bancul cu trenul oprit in Siberia, ca sa schimbe locomotiva...pe vodkca, parca nu e de la noi.
    • +4 (4 voturi)    
      Asa-i tovarase (Marţi, 19 iulie 2011, 19:00)

      codrut [anonim] i-a raspuns lui catalin

      Sa le ascultam si sa devenim mandri ascultatori de pareri de muscal cu ceasuri desteptatoare romanesti legate la mana.
  • +12 (12 voturi)    
    Pasol na turbinca! (Marţi, 19 iulie 2011, 18:44)

    Pasol na turbinca [anonim]

    Lasa, ca in anii '90 de prin garnizoanele Armatei Rosii se furau obuzele cu tot cu chiulasa si tancul aferent, iar focoasele de rachete cu tot cu cilindrul ala mare de la baza. De asta n-ar trebui sa vorbeasca tocmai ei, dar, daca tot au facut-o, nu inseamna ca n-au dreptate. Asta e Romania, tara unde ti se fura sosetele din picioare fara ca hotii sa-ti mai scoata si pantofii. "Las' ca merge si asa" nu mai merge.
  • +6 (8 voturi)    
    ... (Marţi, 19 iulie 2011, 18:48)

    d [anonim]

    Am pute sa le imprumutam pe "reciclatori" sa le rezolve sutele de tancuri uitate intr-o padure de langa Moscova. A aparut atunci in toate ziarele cum au gasit niste ziaristi tancurile abandonate in padure si nimeni din armata rusa nu stia nimic de ele.
  • +7 (7 voturi)    
    ce sa spun... (Marţi, 19 iulie 2011, 18:53)

    dan [anonim]

    Rade ciob de oala sparta.
  • +6 (10 voturi)    
    Ce naiba face politia romana???? (Marţi, 19 iulie 2011, 19:13)

    Lucky [anonim]

    Daca autoritatile statului si-ar fi facut datoria, acea de a "aduna" de pe drumuri hotii de fier vechi si, in general, hotii, nu ajungeam in situatia asta neplacuta de a suporta astfel de ironii, care, fie vorba'ntre noi, sunt foarte intemeiate.
    Ar fi cazul, mai mult ca oricand, ca domnul Boc sa ne dovedeasca ca poate face un lucru bun pentru Romania. Sa puna ordine pe strazi, sa ne fie garantata proprietatea privata in fapt si nu doar pe hartie.
    Problema hotilor este mult mai importanta decat multi dintre noi credem. Astfel de defectiuni ale sistemului descurajeaza investitorii de la orice initiativa iar Romania va ramane in continuare o republica bananiera fara viitor....
    • +4 (4 voturi)    
      sunt curios (Marţi, 19 iulie 2011, 23:59)

      io [anonim] i-a raspuns lui Lucky

      Sunt curios cine v-a dat minusuri. Ati lasat totusi un comentariu foarte pertinent. Va amendeaza lumea pentru ca doriti disparita hotilor? Sa inteleg ca traiesc intr-o tara in care omul de rand isi dorestre domnia hotiei?
      Sau o fi fost prezenta numelui Boc din comentariul dumneavoastra? Si totusi, nu l-ati laudat ca sa va atrageti oprobiul anti <bocistilor>, nu l-ati laudat ca sa va atrageti ura pro <bocistilor>. I-ati lansat doar o provocare, dovediti-ne ca puteti scapa tara de hoti, nu vad nimic rau in asta.

      Deci, cei care ati dat un minus, v-as ruga sa explicati de ce minus? Sunt curios, de ce?
  • +7 (7 voturi)    
    E nervos putin (Marţi, 19 iulie 2011, 19:14)

    RoPride [anonim]

    degeaba comenteaza rusii, si la ei se furau rachete cu totul din depozite... dar na ... sa stea ei fara sa zica nimic:D? intr-un fel ma bucur foarte mult ca suntem apropiati mai mult de americani decat de ei
  • +11 (11 voturi)    
    Eterna Romanie... (Marţi, 19 iulie 2011, 19:23)

    , [utilizator]

    Mecanicul a vandut motorina,jandarmii au jucat septic,tiganii au fost singurii care si-au facut corect meseria...
  • +8 (8 voturi)    
    RIDE CIOB DE OALA SPARTA (Marţi, 19 iulie 2011, 19:25)

    pointless man [utilizator]

    Lasind gluma la o parte, nu va spune nimic asemanarea dintre EI si noi la capitolul armata, militie (nu politie), justitie, spagi etc. ? Credeti ca e intimplatoare? Chiar credeti asta ? Eu zic sa lasam patriotismul de hruba la o parte, sa gindim intens si sa distingem CE fitile bolsevice mai avem infipte... acolo unde nu te astepti. O fi "plecat" RKKA (Armata Rosie) prin 1960, dar leprele cocotate in scaune de EI au ramas si se reproduc cu spor fiindca noi ne prefacem ca nu le vedem. "Jandarii" aia sint gata sa-si vinda mamele sa le fie lor bine, adica sa nu faca nimic, sa ia salariu, sa mearga la "sala" cu Gorbunov si alti criminali, eventual o mica spaga sa nu te ia la bataie din senin. Cind ii calci pe coada fac greva si dau cu "cashchetele" de pamint.

    Nu va rezumati la Ilici Iliescu. RUSII SINT PRINTRE NOI !
    • +3 (3 voturi)    
      Da (Marţi, 19 iulie 2011, 20:02)

      Fane [anonim] i-a raspuns lui pointless man

      Ca si chiaburii alta data. Fiti vigilenti tovarasi!
    • +3 (3 voturi)    
      Unii stiu, unii se fac ca ploua (Marţi, 19 iulie 2011, 20:45)

      fatmanx [utilizator] i-a raspuns lui pointless man

      Daca iesi in fata si ii expui pe mankurtzi si pe tatucii lor te ia "lumea" de nebun.
      Insa, cand pentru a x-a oara, marele urs o sa "ne ia in brate", toate scuzele si parerile de rau ale idiotilor de azi n-or sa faca o ceapa degerata.

      Lasa tovarase sovietic, ca noi am pierdut focoase conventionale, dar voi cate focoase nucleare? Vedeti-va de ograda voastra!


      @hotnews: bre oameni buni, eu inteleg ca e adminu' iute de mouse si cu nervii la pamant, dar mai rariti dom'ne cenzura aia ca din debate va faceti banii, nu?
  • +2 (2 voturi)    
    ..plang rusii de la Resita...! (Marţi, 19 iulie 2011, 21:18)

    bm [anonim]

    ..ca le-au furat tiganii meseria...vor sa fure numai ei fierul vechi din CSR....!
  • +2 (2 voturi)    
    "Ei fura" (Miercuri, 20 iulie 2011, 7:49)

    John M. [anonim]

    Ofiterii rusi din epoca napoleoneana erau o prezenta permanenta in inalta societate franceza, unde se bucurau atat de favorurile doamnelor cat si de prietenia ofiterilor francezi. La un dineu, un ofiter rus incadrat de doua doamne de la curte, a fost intrebat,
    -"Ne-ati putea spune in doua cuvinte ceva despre rusi ?"
    -"Ei fura", a venit raspunsul sec al ofiterului. (Incidentul este consemnat istoric)
  • +1 (1 vot)    
    hotzeria de Romania (Miercuri, 20 iulie 2011, 8:37)

    fabian [anonim]

    Asta demonstreaza cam la ce nivel ne situam; trebuie sa recunoastem ca de data asta rusii au avut motive sa se distreze copios pe seama romanilor. De curand rusii au dejucat un atentat terorist major in apropiere de Moscova, la noi dispar focoase pentru rachete!
    • 0 (0 voturi)    
      Mi-aduc aminte (Miercuri, 20 iulie 2011, 19:36)

      IonBrad [anonim] i-a raspuns lui fabian

      cand rusii au dejucat o luare de ostatici tragand la gramada si in teroristi si in ostatici. Ce-i drept dintre teroristi n-a scapat niciunul, dintre ostatici au mai scapat cativa. Tari dom'le rusii astia. Au tot dreptul sa faca putin caterinca intre doua votci.
      • 0 (0 voturi)    
        da, sigur (Joi, 21 iulie 2011, 8:40)

        fabian [anonim] i-a raspuns lui IonBrad

        americanii ar fi trecut ostaticii cazuti la capitolul casualties si cu asta basta, oricum nici ei nu negociaza cu teroristii, asta e regula! de fapt, cred ca regula asta e generala; sa nu te afli in locul nepotrivit la timpul nepotrivit si apoi scapa cine poate.
  • +1 (1 vot)    
    Si mai departe? (Miercuri, 20 iulie 2011, 11:54)

    rcb [anonim]

    Trecand peste hotia noastra patologica si peste umorul rusesc (de data asta au dreptate sa faca misto, din pacate), eu nu pricep o chestie: cum dreaq sa transporti armament si sa ti-l fure ca pe o colectie de furculite? Unde era paza, unde era planificarea prealabila, unde era planul B in caz ca se intampla ceva neplacut?

    Ca tiganii au furat o masina, inteleg. Ca tiganii au furat ARMAMENT, nu mai e ok.