VIDEO Directorul Directiei Generale Anticoruptie, chestorul Janica Arion Tiganasu, a discutat online cu cititorii HotNews.ro

de Redactia     HotNews.ro
Duminică, 17 iulie 2011, 21:05 Actualitate | Esenţial


Janica Arion Tiganasu
Foto: AGERPRES
Directia Generala Anticoruptie din cadrul Ministerului Administratiei si Internelor raporteaza o crestere semnificativa a cazurilor de coruptie instrumentate in 2010 fata de 2009. Seful  DGA, chestorul Janica Arion Tiganasu, a discutat online cu cititorii HotNews.ro.

Cele mai bune intrebari vor fi preluate intr-un interviu realizat de Dan Tapalaga.



Nota redactiei:
  • Pentru a pastra coerenta si relevanta discutiei, nu vom valida comentariile care nu se refera la temele anuntate, care nu contin intrebari sau care constau in atacuri la persoana.
  • Va rugam sa nu adresati mai mult de doua intrebari pentru a da posibilitatea invitatatilor sa raspunda la cat mai multe probleme ridicate de cititori.
  • Postarile lungi sau care contin mai mult de doua intrebari nu vor fi validate
  • Cele mai bune intrebari vor fi preluate intr-un interviu realizat de Dan Tapalaga.​


Citeste mai multe despre   


















1220 vizualizari

  • intrebari (Duminică, 17 iulie 2011, 21:13)

    u.roman [anonim]

    1. Ce credeti ca se intampla cu judecatorii din Romania care desi primesc dosarele parca mai mult acorda ragaz acuzatilor, decat se grabesc sa aplice legile? Asa se intampla si in alte tari ale Europei sau la noi judecatorii sunt mai 'speciali'?

    2. Ce parere aveti de oamenii politici care au o problema cu realizarea justitiei: nu vor sa ridice imunitatii nici pentru cazuri de coruptie care nu au nici o legatura cu declaratiile politice, merg in 'gasca' in fata tribunalelor si fac declaratii menite sa indimideze judecatorii, nu au initiative care sa sprijine aplicarea justitiei ci doar sa o blocheze. Sunt aceste imixtiuni politice acceptabile intr-o tara din Europa?
    • raspuns (Luni, 18 iulie 2011, 9:21)

      Janica Arion Tiganasu [hotnews.ro] i-a raspuns lui u.roman

      1. Capacitatea judecatorului de a da o hotarare intr-un timp scurt depinde in primul rand de complexitatea dosarului si de calitatea urmaririi penale.

      2. Fiind oameni politici, isi deconteaza atitudinea tot politic, la alegeri.
  • pieredere de vreme (Luni, 18 iulie 2011, 0:37)

    cetatean [anonim]

    Domnule Chestor, acum 3-4 ani v-am sesizat nereguli la o anumite achizitie. Am primit un raspuns in doi peri, iar la revenirea mea nu am mai primit nimic. Probabil ca la fel se rezolva multe dintre sesizari. Poate va intrebati si de ce Politia si administratia sunt percepute de populatie ca fiind corupte ??? pe hartie totul e frumos.
    • raspuns (Luni, 18 iulie 2011, 9:23)

      Janica Arion Tiganasu [hotnews.ro] i-a raspuns lui cetatean

      In primul rand nu stiu despre ce sesizare este vorba. Acum trei - patru ani imi desfasuram activitatea ca sef al Directiei de Control din MAI - IGPR si atributiile mele nu includeau achizitiile. Probabil ca lucrarea a fost trimisa la o institutie competenta.
  • care sunt rezultatele luptei anticoruptie? (Luni, 18 iulie 2011, 9:38)

    Grigore Pascariu [anonim]

    Domnule,

    Perceptia populatie este ca lupta anticoruptie exista dar lipseste cu desavirsire. Fenomenul coruptiei atinge toate sferele, nu uitati ultimul caz in care un ministru al guvernului L. Borbely este pasibil de acte de coruptie iar PM il sustine neconditionat.
    Concret:
    -cite dosare anticoruptie au fost deschise in 2009 si 2010 si cite au fost finalizate prin condamnare?
    -citi corupti nationali au fost judecati si condamnati si eventual puteti da nume cunoscute ale celor implicati in acte de coruptie care au fost condamnati si sumele recuperate de statul roman?
    O zi buna
    • raspuns (Luni, 18 iulie 2011, 9:28)

      Janica Arion Tiganasu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Grigore Pascariu

      1. La DGA am dezvoltat un sistem de urmarire a tuturor cauzelor instrumentate privind fapte de coruptie pana la dispunerera hotararii definitive de catre instanta. Avem o analiza a perioadei 2006 - 2010, perioada in care au fost sesizate instantele in legatura cu 926 de dosare de coruptie. Instantele au pronuntat 599 hotarari, deci 64%, din care 479 hotarari au fost definitive, adica 80%. Referitor la hotararile pronuntate, 385 priveau persoane din afara ministerului, un procent de 24% dintre acestea au vizat persoane care nu aveau legatura infractionala cu personalul MAI. In aceasta perioada au fost condamnate un total de 820 de persoane, dintre care 69% definitiv. Din cele condamnate, 289 au reprezentat lucratori ai ministerului administratiei si internelor. S-au dispus pedepse cu inchisoarea totalizand 1470 de ani. Aceste date reflecta dosare instrumentate de DGA.
  • trafic tigari (Luni, 18 iulie 2011, 9:42)

    Investigator [anonim]

    in zona in care locuiesc traficul de tigari este in floare si politistii nu iau nicio atitudine. din contra, fraternizeaza cu traficantii si discuta amical (a fost si un articol in revista kamikaze anul trecut despre acesti traficanti). in schimb confisca marfa micilor comercianti (legume, fructe). imi este frica sa fac o sesizare la politie, deoarece e clar ca sunt corupti. ce ma sfatuiti sa fac? cui ma pot adresa in conditiile in care vreau sa imi pastrez anonimatul? filiera e slab organizata (tiganii nu sunt discreti, isi tin tigarile in masini pe care le parcheaza in zona) si in cateva zile se poate anihila, dar trebuie putin interes din partea celor ce ar trebui sa faca acest lucru.
    • raspuns (Luni, 18 iulie 2011, 9:29)

      Janica Arion Tiganasu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Investigator

      Contactati-ne la DGA la tel 0800.806.806. Pe site-ul DGA exista datele de contact ale tuturor structurilor teritoriale, cu adrese si nr de telefon.
  • anticoruptie (Luni, 18 iulie 2011, 9:48)

    barbu m [anonim]

    1.exista posibilitatea infiintarii unei proceduri de urgenta pentru cazurile de coruptie ale functionarilor publici in sensul urgentarii instrumentarii si finalizarii anchetelor intr-un timp foarte scurt?
    2.in cadrul activitatii de prevenire ar trebui creata o procedura speciala pentru activitatile vamale in sensul imbunatatirii modului in care sunt completate declaratiile de venituri si extinderea lor si pentru persoane apropiate lucratorilor vamali?
    • raspuns (Luni, 18 iulie 2011, 9:31)

      Janica Arion Tiganasu [hotnews.ro] i-a raspuns lui barbu m

      1. Declansarea unor proceduri de urgenta se face strict in concordanta cu prevederile legale. In ce priveste faptele de coruptie nu exista o asemenea procedura de urgenta.

      2. Activitatea vamesilor excede competentelor DGA.
  • Confiscarea extinsa a averilor ilicite (Luni, 18 iulie 2011, 10:22)

    Decebal [anonim]

    1. Ce parere aveti despre decizia Curtii Constitutionale cu privire la eliminarea din Constitutie a sintagmei "caracterul licit al dobandirii (averii) se prezuma". Este corecta sau nu ?///Exista o astfel de prevedere in constitutiile altor tari din UE ?
    3. Cum veti aplica confiscarea extinsa a averilor ilicite daca aceasta prevedere constitutionala ramane in vigoare ?(editat de HotNews.ro)
    • raspuns (Luni, 18 iulie 2011, 9:32)

      Janica Arion Tiganasu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Decebal

      1. A prezentat un punct de vedere foarte documentat doamna procuror general Laura Cordruta Kovesi in care s-a sustinut posibilitatea confiscarii averilor in baza unei hotarari judecatoresti definitive.
  • intrebari (Luni, 18 iulie 2011, 10:58)

    M.A. [anonim]

    1.In ce fel,cum si cand(?) va veti aduce contributia la schimbarea modului defectuos de lucru(ancheta)al consilierilor si in general al anchetatorilor din MAI?Respectiv :de a ancheta corect indiferent de fosta sau actuala pozitie a celui reclamat ca a abuzat de functie si a fost in slujba celor certati cu legea,nu a cetatenilor;De a lua masurile corecte cu acele persoane,chiar daca si acum ocupa functii mari in MAI;Schimbarea(inlocuirea)modului banal si batjocoritor pt.cetateni de a trimite ca raspuns al anchetei un petec de hartie cu mentiunea:"am cercetat si am constatat ca vi s-a raspuns la fiecare sesizare".Punct.Fara verificare,fara referire concreta,FARA SPERANTA.Motivul?Cei reclamati au fost mutati de la sectorul respectiv si inaintati in grad.(Nu te poti atinge de grad !). 2.Cata rabdare trebuie sa mai aiba cetateanul de rand cu incompetenta politistului?
    • raspuns (Luni, 18 iulie 2011, 9:34)

      Janica Arion Tiganasu [hotnews.ro] i-a raspuns lui M.A.

      1. Asteptam o sesizare concreta, punctuala la un caz anume. Puteti suna gratuit la tel verde 0800.806.806
  • Cui ma adresez? (Luni, 18 iulie 2011, 12:13)

    ciorogarla [anonim]

    Buna ziua. Locuiesc in Bragadiru (Ilfov), unde sunt cateva grupuri de contrabandisti. Am incercat sa anunt politia locala, dar acestia nu au luat nici o masura. Ulterior am aflat ca unii politisti ii acopera pe contrabandisti.

    Ce pot face in acest caz, avand in vedere ca nu am dovezi clare, dar in localitate cam toata lumea stie despre acest comportament al politistilor?

    Va dati seama ca nu mai pot merge la politie sa ii reclam pe infractori, chiar imi este frica de ce mi s-ar putea inscena. Exista vreun departament unde sa pot face o sesizare contra unor infractori si sa imi asigure anonimatul (daca afla aceia cine a spus despre ei nu cred ca se vor bucura).

    Multumesc
    • raspuns (Luni, 18 iulie 2011, 9:35)

      Janica Arion Tiganasu [hotnews.ro] i-a raspuns lui ciorogarla

      Va asteptam la sediul DGA din Bucuresti, soseaua Oltenitei nr. 390 A la serviciul relatii cu publicul pentru a depune o sesizare.

      Da, se asigura anonimatul si protectia datelor dvs.