Sebastian Lazaroiu: Suntem azi mai pregatiti decat eram acum un an sa facem fata unui nou val de criza

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 15 iulie 2011, 17:20 Actualitate | Esenţial


Ministrul Muncii, Sebastian Lazaroiu, a declarat, vineri, intr-o conferinta de presa la Alba Iulia, ca "suntem azi mai pregatiti decat eram acum un an sa facem fata unui nou val de criza", avertizand insa ca trebuie continuata reforma institutionala a Romaniei, transmite Mediafax.

Sebastian Lazaroiu a spus ca Romania a reusit sa iasa din recesiune in primul semestru al acestui an, avertizand insa ca lucrurile nu s-au linistit nici in context international, ci, dimpotriva, apar noi "tulburari", in special in zona Uniunii Europene, dar si in SUA.

"Noi am reusit sa iesim din recesiune in primul semestru al acestui an, dar criza inca este aici, si daca ne uitam si la contextul international, vedeti ca lucrurile nu s-au linistit, ci, dimpotriva, apar noi tulburari in special in zona Uniunii Europene, dar si peste Ocean, in SUA. Suntem azi mai pregatiti decat eram acum un an sa facem fata unui nou val de criza, dar este clar ca va trebui sa ramanem prudenti atunci cand vorbim de promisiunile pe care le facem oamenilor in campania electorala si mai ales sa continuam reforma institutionala a Romaniei", a spus Lazaroiu.

El a spus ca IMM-urile trebuie sustinute deoarece sunt "mici motorase ale economiei" si "sunt esentiale pentru iesirea din criza".

Ministrul Muncii, Sebastian Lazaroiu, a participat, vineri, la Alba Iulia, la lansarea unui proiect care isi propune sa sprijine femeile de etnie roma pentru a-si gasi un loc de munca.


Citeste mai multe despre   




















428 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    aaa... dar la noi nu va fi criza (Vineri, 15 iulie 2011, 20:12)

    Justin Puscasu [anonim]

    noi ne-am facut lectiile, am marit taxele, am redus salariile, am cocosat "motorasele" IMM-urilor cu declaratii si impozite noi,...
    La noi n-are cum sa vina criza!
    Suna cunoscut?
    • +1 (1 vot)    
      Este obligatia autoritatilor, (Vineri, 15 iulie 2011, 20:59)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Justin Puscasu

      sa de mesaje optimiste.Cum ti-ar suna daca un ministru ar iesi si ar spune"aoleu,vine criza,am dat de dracu".Tie nu ti se pare putin aiurea comentariul tau?
      • +1 (1 vot)    
        cata dreptate ai... (Vineri, 15 iulie 2011, 22:11)

        costica [anonim] i-a raspuns lui mircea

        deja mi-e dor de mesajele alea optimiste din 2008 !!! Ce ne mai spunea Videanu in campania electorala pe care PDL a si castigat-o crezandu-i alegatorii creduli ca din 2012 salariul mediu va fi de 950 Euro iar pensia medie in Romania va ajunge la 450 Euro !!!!!!!! Ce mai mesaje optimiste!!! Deja mi-e dor de ele dupa 2 ani jumate de criza si de dezastru portocaliu!!! Tu la mesaje d-astea pozitive te gandesti asa-i ?! D-astea ar trebui sa ne transmita din nou PDLul, nu ??!!! Tine minte un lucru: de-acum PDL si de va spune adevarul, nu-i mai crede nimeni la cat au mintit!!! Si din 2012 nu-i mai vezi al guvernare oricat ar vrea Basescu sa guverneze cu incompetentul de Boc!!!
  • 0 (0 voturi)    
    IMM-urile trebuie sustinute, deci angajam rromi (Vineri, 15 iulie 2011, 20:31)

    zexe [anonim]

    Proiectul "Alba ca Zapada".
    Lazaroiu este de parere ca trebuie sa sprijinim IMM-urile si s-a gandit sa inceapa cu un proiect care isi propune sa sprijine femeile de etnie roma. Sa fie, oare, proiectul sau de suflet, AlbaCaZapada?
    Demagogie si campanie de fidelizare electorala a tiganilor.
  • 0 (0 voturi)    
    Nici prima oara (Vineri, 15 iulie 2011, 23:43)

    luxdesign28 [utilizator]

    nu venea criza in Romania :) Placa asta suna cunoscuta.
  • +1 (1 vot)    
    Romania si criza !!!! (Sâmbătă, 16 iulie 2011, 18:59)

    lili [anonim]

    Cred că, de fapt, România nu va fi şi nu poate fi niciodată realmente pregătită pentru o criză. La noi autorităţile sunt luate mai mereu prin surprindere de venirea iernii!!! Sau de o ploaie mai serioasă!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    zice in HotNews Alex Mihaileanu..... (Duminică, 17 iulie 2011, 19:48)

    vio [anonim]

    "Cred că noi, românii, trecem – într-un fel sau altul – mai uşor peste toată povestea cu criza economică dintr-un motiv pe cît de simplu, pe atît de trist: noi oricum am fost şi, în continuare, sîntem obişnuiţi cu sărăcia. Pentru noi, nu e o noutate, iar panica nu a fost la fel de mare ca la americani sau ca la francezi etc.
    La noi, e mai simplu: ştim cum e să faci foamea, ştim cum e să-şi bată guvernanţii joc de noi, ştim că Murphy are întotdeauna dreptate, recte “zîmbeşte, mîine va fi mai rău” este un motto pe care nu-l putem ignora, deşi încercăm. Dar noi am mai trecut prin asta, ni s-a mai spus să strîngem cureaua şi am acţionat în consecinţă. La noi, de fapt, este o criză continuă de prin ’89 încoace. Ne-am obişnuit cu ea, nu ni se mai pare nimic nou. Am cunoscut prea bine sărăcia şi nu ne mai temem de ea. Nu vrem s-o îmbrăţişăm, dar dacă n-avem încotro, o primim ca pe-un musafir neplăcut: o tolerăm.
    Altfel, pînă ne-om motiva şi pînă ne-om mobiliza să schimbăm o ţară, o să mai dureze o vreme. Căci, deh, noi sîntem… obişnuiţi."

    Sper sa citeasca si Lazaroiu si Boc si Basescu si Udrea si toata gasca portocalie....sa nu se mai umfle in pene, ca noi oricum suportam.... inca....