Vladimir Tismaneanu, decorat de Traian Basescu cu Ordinul National pentru Merit in grad de Mare Ofiter

de Red. Stiri     HotNews.ro
Vineri, 15 iulie 2011, 13:16 Actualitate | Esenţial


Traian Basescu ii confera istoricului si politologului Vladimir Tismaneanu Ordinul National pentru Merit, in grad de Mare Ofiter, potrivit unui decret semnat de seful statului si publicat, joi, in Monitorul Oficial.

Potrivit decretului semnat de Traian Basescu, acordarea respectivei distinctii luiTismaneanu are in vedere o propunere a presedintelui Institutului Cultural Roman si este motivata de eforturile depuse de politolog pentru promovarea democratiei, relateaza Agerpres.

'La implinirea varstei de 60 de ani, in semn de apreciere deosebita a prestigioasei activitati profesionale, pentru eforturile sustinute in promovarea democratiei din Romania, presedintele Romaniei decreteaza: se confera Ordinul National pentru Merit in grad de Mare Ofiter domnului profesor Vladimir Tismaneanu', se arata in decretul publicat in MO.

Vladimir Tismaneanu este profesor de stiinte politice la Universitatea Maryland si a fost presedintele Comisiei prezidentiale pentru Analiza Dictaturii Comuniste din Romania intre aprilie 2006 si aprilie 2007, dupa care a devenit presedintele Comisiei Prezidentiale Consultative pentru Analiza Dictaturii Comuniste din Romania.


Citeste mai multe despre   


















2117 vizualizari

  • -1 (13 voturi)    
    Altii (Vineri, 15 iulie 2011, 10:52)

    CezarN [utilizator]

    ALTII il numesc erou pe Mihai I pentru ca ALTORA le-a facut el servicii.

    Dar din punctul de vedere al romanilor:

    1. Daca regele NU ar fi abdicat, se numea ca este tradator, din moment ce abdicand este numit erou, nu?

    2. Se poate sa slujesti tara si abdicand si neabdicand?

    3. Stiai ca regele a abdicat pentru a nu impiedica "dezvoltarea Romaniei"?

    4. Asa stand lucrurile, cei care au luptat in munti si au murit la Canal, Sighet sau Pitesti au fost "tradatori", caci s-u opus, in viziunea regelui, "dezvoltarii" tarii.

    5. Pentru a-si urma regele in simtiri, cei care s-au opus comunismului ar fi trebuit sa ceara singuri sa mearga la Canal, nu?, sa "dezvolte" Romania.

    Cat despre Tismaneanu, sluga si el, ai dreptate.
  • -3 (5 voturi)    
    vorbe (Vineri, 15 iulie 2011, 11:02)

    ady [anonim]

    ce neadevar a spus Basescu??...daca vb de modul in care a spus asta este altceva...
  • -3 (13 voturi)    
    Tismaneanu... (Vineri, 15 iulie 2011, 12:15)

    jos_iliescu [anonim]

    Tismaneanu e unul dintre putinii analisti politici buni pe care-i avem!
  • -2 (8 voturi)    
    Afara... ploua! (Vineri, 15 iulie 2011, 13:46)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    Sau e cod galben de vijelii!
    Altceva?
  • +4 (4 voturi)    
    Unii (Vineri, 15 iulie 2011, 14:01)

    nano2k [utilizator]

    Sincer, unii ar trebui decorati pentru prostie si infantilism.
  • +6 (12 voturi)    
    despre antonescu (Vineri, 15 iulie 2011, 14:12)

    asda [anonim]

    Despre antonescu nu a spus base ca ar fi erou, au "dedus" antenele, dupa care basescu a infirmat si a spus ca nu neaga crimele lui antonescu.
    Mai asculta/citeste si DIRECT declaratiile presedintelui, nu doar interpretarile tembeliziunile. pentru interpretari foloseste-ti bibilica!
    • 0 (6 voturi)    
      raspuns (Vineri, 15 iulie 2011, 15:14)

      dan [anonim] i-a raspuns lui asda

      I a pune tu minuta pe tastatura si cauta ce a spus stimabilul tau presedinte,nu vreau sa-mi spun parerea despre oameni de genul tau.
  • -1 (7 voturi)    
    Ordinul national de merit in grad de mare lingau! (Sâmbătă, 16 iulie 2011, 0:57)

    .... [utilizator]

    Se apropie alegerile! Trebuie incurajate slugile cu cate o ciosvarta, o caramica!
  • -1 (3 voturi)    
    fdf (Sâmbătă, 16 iulie 2011, 10:36)

    Dante [anonim]

    Si de aceea dam o graoza de bani pe pastile anti greata...ca sa suportam traiul in Romania alaturi de astia....
  • +1 (3 voturi)    
    Tortionarul Tismeniki de la tata la fiu (Sâmbătă, 16 iulie 2011, 12:59)

    Ion Tambrian [anonim]

    Domnule Base,

    Esti tare. L-ai facut mare cavaler pe Tismeniki. Alti din astia nu ti-ai mai gasit. Da-i acolo o ciosvarata si pianistului...
    Tare mare esti domnule Base. Multi din desteptii tarii asteia, daca mai sunt pe aici, or sa vomite la asa fapta a dumneavoastra.
  • -1 (3 voturi)    
    Pe merit. (Sâmbătă, 16 iulie 2011, 17:50)

    dan [anonim]

    Felicitari Dl. Tismaneanu.
  • +1 (1 vot)    
    Asa este drept!?! (Duminică, 17 iulie 2011, 23:28)

    sam400 [anonim]

    In urma recomandarii "intensive" Soros, via Monica Macovei si Sever Voinescu, acest mare ganditor originar din Poporul Ales, care si-a renegat cu ura capitalista parintii, merita nu numai acest Ordin, ci ar trebui chiar canonizat si, ulterior, sanctificat. Asa conducatori, asa sfinti (sau mandria de a fi romani). Superjenant, greata gigantica!!! :((((