Peste 300 de hotelieri bulgari amendati pentru calitatea proasta a hranei

de Carla Dinu     HotNews.ro
Miercuri, 13 iulie 2011, 8:09 Actualitate | Esenţial


Peste 300 de proprietari de hoteluri de pe litoralul bulgaresc au fost amendati pentru ca ofera turistilor alimente de proasta calitate, a declarat, marti, ministrul bulgar al agriculturii, Miroslav Naidenov.

Prezent in studioul postului de televiziune bTV, oficialul a spus ca hotelurile in care au fost depistate neregularitati ofereau alimente de provenienta necunoscuta sau cu termene de valabilitate expirate, scrie Agerpres.

El a subliniat ca nu este posibil ca mesele intr-un pachet all inclusive sa coste doar 1,5-2,5 euro pe zi si hrana oferita sa fie de calitate.

Presa bulgara de marti informeaza ca 39 de copii din Rusia si Ucraina, aflati in vacanta in Bulgaria, in localitatea Kiten de la Marea Neagra, au fost spitalizati cu dureri abdominale.

Ancheta efectuata de inspectoratul sanitar din Burgas a dovedit ca acestia sufereau de o infectie cauzata de apa din hotel, care, se pare, provenea dintr-o sursa neautorizata.

Starea de sanatate a copiilor este stabilizata, iar ei vor fi externati in urmatoarele zile.


Citeste mai multe despre   


















2735 vizualizari

  • 0 (8 voturi)    
    gandaci in cerealele pt copii (Miercuri, 13 iulie 2011, 6:32)

    toto [anonim]

    asta am vazut la un hotel de 4 stele din Albena.
    • +2 (12 voturi)    
      Ramii in Romanica (Miercuri, 13 iulie 2011, 6:35)

      Claude [anonim] i-a raspuns lui toto

      aici toate sint superbe.
      • +3 (7 voturi)    
        Incorect (Miercuri, 13 iulie 2011, 10:06)

        Matze Fripte [anonim] i-a raspuns lui Claude

        Aici e mai rau, insa turistii au tubul digestiv mai performant. Dupa atatea decenii de mizerie au supravietuit numai indivizii care pot digera aproape orice.
      • +1 (5 voturi)    
        Bun raspuns (Miercuri, 13 iulie 2011, 10:14)

        Rexel [anonim] i-a raspuns lui Claude

        off-topic: Claude, ai o ironie fina, apreciez ca imparti gandurile tale cu noi. Dar tu sugerezi ca ar trebui sa tacem din gura si sa inghitim rahatul altora doar pentru faptul ca rahatul nostru e mai greu digerabil. Ramai tu cu viata ta, noi nu te vom incurca nicicum.

        Si ce vroiam si eu sa spun e ca in Nessebar la un hotel de 4 stele (regim all-inclusive), mancarea era compusa in proportie covarsitoare din cartofi si paste, pestele a fost hering, macrou si hamsii iar pentru o bucatica mai buna de carne trebuia sa fii printre primii sositi la masa, cantitatile fiind limitate drastic. Nu sunt deloc un mofturos la mancare dar bulgarii m-au facut sa apreciez "impinge tava" romaneasca.
        • +1 (3 voturi)    
          nimic important (Miercuri, 13 iulie 2011, 7:57)

          george [anonim] i-a raspuns lui Rexel

          poate la anul mergi la mamaia...
        • +1 (5 voturi)    
          :D (Miercuri, 13 iulie 2011, 8:26)

          hash [anonim] i-a raspuns lui Rexel

          numa' fomisti pe aici.

          daca mananci mai mult legume, ceva fiertura cu paine la pranz si niste iaurt iti ajunge.

          nu trebuie sa te duci in concediu si sa mananci sa te spargi. din contra, ideal ar fi sa mai reduci din greutate.

          seara te mai duci la un restaurant, si cam asta e.

          eu apreciez la bulgari linistea, piscina, marea mai curata, plaja fara 'colorati'; mancarea nu e grozava dar nici nu-mi pasa. ma feresc sa le mananc tocaturile, mananc mai mult legume, multe fructe, carne mai deloc, si deocamdata n-am patit nimic, in cei 4 ani de mers acolo.

          nu cred sa patesc ceva, c-ar incasa-o sigur si niste nemti, si nu isi dau bulgarii cu firma-n cap :)

          mai degraba de imbolnavesti la romani, cu perisoarele reciclate in sarmale, apoi sarmalele reciclate in perisoare, apoi perisoarele reciclate in ardei umpluti..
        • -1 (5 voturi)    
          :))))) (Miercuri, 13 iulie 2011, 8:52)

          alex [anonim] i-a raspuns lui Rexel

          s-au dus romanii in bulgaria cu 3 euro sa vaneze bucatelele de carne de la "all inclusive" :))))))).
          pune si tu niste poze sau filmulete sa ne faci saptamanile astea de vara si mai frumoase
          p.s.: voi chiar nu ganditi? daca dai putin e normal sa primesti putin... . sa nu mai zicem si de calitatea produselor de la all inclusive...
        • 0 (4 voturi)    
          Mi se pare normal... (Miercuri, 13 iulie 2011, 11:08)

          Bulgaru [anonim] i-a raspuns lui Rexel

          ...daca dai 250 de euro pe saptamana sa ai astfel de conditii. Daca dai pe zi 150 de eur (si sunt si in Nessebar astfel de hoteluri) nu mai trebuia sa vanzezi bucatica de carne.

          Da asa suntem noi, ciorapi rupti da vrem Mercedes si vacante p-afara...
          • +1 (5 voturi)    
            Pentru acuratetea informatiei (Miercuri, 13 iulie 2011, 11:19)

            Rexel [anonim] i-a raspuns lui Bulgaru

            Domnule Bulgaru, pentru 6 zile, 5 nopti am platit ( 2 adulti + 1 copil ) 550 Euro.
            Te cred ca sunt si hoteluri cum spui matale dar nu am puterea ta financiara sa-mi permit asa ceva.
            Am si ciorapi rupti, nu am Mercedes iar vacante p-afara incerc sa-mi fac pentru ca vreau sa vad si altceva decat vestitele Mamaia si Sinaia.
      • +2 (4 voturi)    
        nici aici..nici acolo (Miercuri, 13 iulie 2011, 10:16)

        ccbgdn [anonim] i-a raspuns lui Claude

        nu zice nimeni c aaici sunt toate superbe dar nuc red ca e cazul nici sa preaslavim Bulgaria...intradevar e ieftin, mancare cat de cat ok buna dar nu poti cere pretentii la preturile pe car ele au...
        anul trecut in Sunny Beach am avut la micul dejun branza topita Aro (marca Metro) si un salam cam dubios....pe langa altele.
        eu in romania pe unde am fost nu am vazut pe nicaieri in restaurante produse Aro sau Nr.1 ... poate ca sunt nu contest...da reu unul nu am vazut. macar incearca sa pastreze cat de cat o aparenta oferind o branza Dorna sau Hochland chiar daca in cele din urma in interior e vorba de aceleasi chimicale...
        • +2 (4 voturi)    
          pofta buna.. (Miercuri, 13 iulie 2011, 8:28)

          hash [anonim] i-a raspuns lui ccbgdn

          la mancat aparente, atunci. :)
  • +1 (3 voturi)    
    F.U.D. (Miercuri, 13 iulie 2011, 10:13)

    eee [anonim]

    Fear, uncertainty and doubt. http://en.wikipedia.org/wiki/Fear,_uncertainty_and_doubt

    Altfel spus, e rau acolo, vorbesc limbi straine si pun otrava in mancare...
    • +2 (6 voturi)    
      fud (Miercuri, 13 iulie 2011, 10:35)

      rockstar [utilizator] i-a raspuns lui eee

      La fel se poate spune si de Romania. Toti care spun ca au avut experiente nasoale pe litoralul nostru sunt rau intentionati. Dar degeaba stii teorie daca nu stii s-o aplici.

      E vorba de un control, nu de articole de propaganda. Exemple de FUD: se fura masini in Bulgaria, poti fi talharit la drumul mare, urasc romanii etc. Controalele sunt normale, se fac in orice tara civilizata. In plus, sunt controale ale autoritatilor bulgare.
      • 0 (6 voturi)    
        nu te obliga nimeni.. (Miercuri, 13 iulie 2011, 8:31)

        hash [anonim] i-a raspuns lui rockstar

        sa te duci unde nu te simti in siguranta.

        uite, eu spre exemplu ma simt mai in siguranta in Bulgaria, cu talhariile de care zici tu, decat pe litoral, sa mi-o iau de la vreun jmecher.

        fiecare cu siguranta lui.
        • +2 (2 voturi)    
          ce-am zis eu si ce ai inteles tu... (Miercuri, 13 iulie 2011, 16:11)

          rockstar [utilizator] i-a raspuns lui hash

          Stai linistit ca nu m-am luat de Bulgaria ta mult iubita. Nu am de ce.
  • +1 (5 voturi)    
    Doar defaimare goala (Miercuri, 13 iulie 2011, 11:51)

    ceafa groasa [anonim]

    Cred ca articolul asta face parte tot din programul "frunza", atita ca sintem la partea cu defaimarea concurentei.
    Cind o sa vina nemtii pe litoralul nostru asa cum se duc la bulgari, atunci mai vorbim; restul e tacere.
  • +1 (3 voturi)    
    wow (Miercuri, 13 iulie 2011, 12:11)

    x [anonim]

    noi nu cred ca avem in total 300 de hoteluri!!! :))