Ministrul Hunor Kelemen cere ancheta penala impotriva celor vinovati de distrugerea unei parti din zidul cetatii Sarmizegetusa Regia

de A.N.     HotNews.ro
Marţi, 12 iulie 2011, 19:05 Actualitate | Esenţial


Sarmizegetusa Regia
Foto: Agerpres
Ministrul culturii si patrimoniului national, Hunor Kelemen, a cerut marti declansarea unei anchete penale impotriva celor vinovati de distrugerea unei parti din zidul cetatii Sarmizegetusa Regia, transmite Agerpres. Saptamana trecuta, o portiune de 30 de metri din zidul de vest al cetatii dacice a fost afectata de lucrarile executate de o firma privata pentru amenajarea unei parcari, care nu detine autorizatie de la Comisia Nationala de Arheologie.

"Ministrul Culturii si Patrimoniului National, domnul Hunor Kelemen, a luat cunostinta cu indignare de distrugerile provocate la Cetatea dacica Sarmizegetusa Regia, ca urmare a unor lucrari de amenajare a unei parcari, lucrari incepute fara nici un aviz din partea MCPN si fara asigurarea supravegherii arheologice, asa cum prevede legislatia in vigoare. Ministrul Culturii a solicitat neintarziat institutiilor din subordine depunerea unei plangeri penale impotriva faptasilor si a celor care au responsabilitatea demararii respectivelor lucrari", se arata intr-un comunicat.

"Este inadmisibil ca asa ceva sa se intample! Voi insista ca organele de ancheta si justitia sa isi indeplineasca atributiile cat mai rapid, pentru ca e nevoie de o atitudine exemplara. Nu putem permite ca asemenea situatii sa se repete!", a declarat Kelemen.

Ministerul Culturii afirma ca  va acorda asistenta necesara pentru ca zona afectata sa fie izolata si protejata, astfel incat sa se previna amplificarea distrugerilor.

Tot marti, Comisia Nationala de Arheologie a cerut Ministerului Culturii sa intreprinda demersurile necesare pentru continuarea anchetei si sa depuna plangere penala impotriva vinovatilor.

Situatia a fost descoperita de o delegatie a Comisiei Nationale de Arheologie (CNA), care urcase joia trecuta la cetate, dupa ce efectuase o evaluare la alte lucrari de descarcare arheologica din judetul Hunedoara.

Vicepresedintele CNA, arheologul Adriana Pescaru, a declarat ca atunci "cand am ajuns in zona Portii de Vest, am gasit utilaje, cilindri pentru presarea pamantului, camioane pentru transport. Se intrase cu lama unui buldozer pana la 1,5 metri adancime si la o jumatate de metru distanta de zidul Portii de Vest, ceea ce reprezinta un pericol de daramare al acestui zid. Mai mult, in profilul sapaturii au fost realizate trepte de acces pentru turisti, iar cateva blocuri de piatra din zid s-au desprins si au cazut. Este inadmisibil ceea ce s-a intamplat".

Pescaru a declarat ca "accesul in cetate este distrus pe o lungime de 30 de metri. Este posibil, dupa materialele ceramice gasite acolo, sa se fi intrat si in zona unor locuinte dacice identificate in anii '80, atunci cand au inceput lucrarile de conservare la Sarmizegetusa Regia".

Vicepresedintele CNA a spus ca lucrarile efectuate in perimetrul de protectie al cetatii Sarmizegetusa Regia nu ar avea autorizatiile necesare de constructie din partea Comisiei, iar in zona nu se afla niciun arheolog in vederea monitorizarii activitatilor executate de firma specializata in drumuri si poduri.

Lucrarile la parcarea de la cetatea Sarmizegetusa Regia au fost oprite, vineri, din dispozitia presedintelui Consiliului Judetean Hunedoara, Mircea Molot.


Citeste mai multe despre   


















2361 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Parcare?? (Marţi, 12 iulie 2011, 16:21)

    Madalina [anonim]

    Pai drumul de acces este drum forestier. La ce naiba e necesara o parcare? Cine a venit cu ideea asta creata?
  • +7 (9 voturi)    
    :) (Marţi, 12 iulie 2011, 17:47)

    roman [anonim]

    respect, Hunor Kelemen - cu conditia sa fie si pedepsiti, oricare ar fi coloratura intereselor.
  • +11 (13 voturi)    
    O găleată cu apă rece ca gheaţa... (Marţi, 12 iulie 2011, 19:37)

    Terente [anonim]

    aruncată în capul minţilor încinse de "patriotism" vadimisto - securist. Ministrul (român, de etnie maghiară) al culturii cere anchetă penală în acest caz. Cinste lui. Stimă, domnule Kelemen Hunor.
    • +4 (6 voturi)    
      Un om serios... (Marţi, 12 iulie 2011, 20:57)

      Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui Terente

      ...buna treaba D-ule Ministru Kelemen.
      Felicitari!
      • 0 (0 voturi)    
        oare cat o sa ne coste (Miercuri, 13 iulie 2011, 0:26)

        Cristian [anonim] i-a raspuns lui Costin1968

        negocierea pentru a-i scapa pe vinovati?
    • 0 (2 voturi)    
      hehe (Miercuri, 13 iulie 2011, 0:11)

      hollow [utilizator] i-a raspuns lui Terente

      Cred ca trebuie sa explici si catorva "romani verzi", care nu prea inteleg implicatiile si ironia implicita a gestului.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu e nici o galeata cu apa rece... (Miercuri, 13 iulie 2011, 11:49)

      Chiar Eu [utilizator] i-a raspuns lui Terente

      Cetatile dacice sunt in ultimul hal de ani de zile. Monumente UNESCO lasate de izbeliste, unde toata lumea sapa dupa comori, ia ce vrea, poti sa mai iei ceva piatra pentru nevoile personale. Nimeni nu are grija de ele si sunt lasate sa fie degradate si sa se degradeze. Unde era ministerul culturii? Ministrul culturii Kelemen Hunor de acum nu este cu nimic diferit... Spuneti-mi si mie cum se poate ca de un ditamai monument al patrimoniului monial UNESCO nu se ocupa nimeni, nu este pazit de nimeni... un istoric, un arheolog, ... un paznic ceva...nimeni? Asa ca degeaba se ratoieste prin presa ministrul Hunor sau alti ministrii, daca de maine situl respectiv este invaluit de nepasare din nou. Nu am de ce sa-i multumesc ministrului culturii, ba dimpotriva, este si vina sa si a predecesorilor sai ca lucrurile astea s-au intamplat.
  • +9 (9 voturi)    
    Imbecilitate ? (Marţi, 12 iulie 2011, 19:57)

    Bercu [anonim]

    Nu, nu cred ca este imbecilitate ; este rea vointa ! Este un atac deliberat la vestigii istorice inestimabile ! Ar trebui judecati PENAL initiatorii amenajerii unei parcari intr-un sit istoric ! INCREDIBIL !
  • +5 (7 voturi)    
    sarmisegetuza (Marţi, 12 iulie 2011, 20:12)

    stela [anonim]

    judecati penal???/impuscati direct,acolo,pe ruine!!sa simta ce inseamna istoria neamului si vestigii de o valoare incomensurabila,pe care alte popoare poate le-ar dori,dar nu le au.cretini orbiti de bani !!!
  • 0 (0 voturi)    
    molot (Marţi, 12 iulie 2011, 21:01)

    am [anonim]

    L-ati vazut pe dl.Molot ce explicatii aiuritoare dadea ?
    Parea un gospodar tampit care nu intelege pre bine ce se intampla. La sfarsit buldozeristul era de vina....
  • +3 (3 voturi)    
    Parcare? (Marţi, 12 iulie 2011, 21:05)

    Mihai [anonim]

    Pentru cine? Pentru puturosii care nu s-ar da jos din masina nici macar pentru nevoile fiziologice?
    Daca nu le convine mersul pe jos cateva sute de metri n-au decat sa mearga la Bamboo sau mai stiu eu pe unde li se ofera parcare. Pe individul de la exacvator si pe seful lui sa-i zideasca ca pe Ana lui Manole in zidul Sarmisegetusei iar patronul la puscarie cu el, doar el e capul rautatilor. Auzi, parcare pana in zidul cetatii, asa e si la Cetatea Neamtului, parcheaza puturosii pana sub pod, daca vor confort nu au decat sa se uite la televizor de acasa.
  • +3 (3 voturi)    
    Doamne (Marţi, 12 iulie 2011, 21:06)

    un roman [anonim]

    ma rog tie din toata inima,mai tine asezarea asta si celelalte intregi Doamne s-o vada si fiica mea cand va creste care din pacate nu s-a nascut in Romania.Promit sa vin in vacanta cand mai creste :(
  • +5 (5 voturi)    
    cum se scapa de barbarie (Marţi, 12 iulie 2011, 21:56)

    Ioana Munteanu [utilizator]

    Imi pare rau, dar singura metoda eficienta impotriva barbariei este raspunderea penala. Pina cind nu vor face puscarie distrugatorii de patrimoniu si de natura, nu se va reusi nimic. Nu se poate sari peste aceasta etapa. Sigur ca, dupa aceea, intervine educatia prin scoala, prin familie, traditia. Dar la inceput, e musai sa se treaca prin metodele dure. Asa s-a civilizat si Occidentul: pina cind i-a intrat in singe omului de rind reflexul de a-si stapini instinctul distrugerii, a fost nevoie de bici si puscarie. Nu mai zic mai mult decit atit...
  • +2 (2 voturi)    
    povesti (Marţi, 12 iulie 2011, 22:25)

    max [anonim]

    E usor sa dea declaratii, insa Sarmizegetusa nu este amenajata absolut deloc, nu este pazita si administrata de catre nimeni. A fost un reportaj de ceva timp unde doua institutii isi tot pasau raspunderea , parca Ministerul Culturii si Consiliul Judetean. Nu exista nici macar indicatoare.
    In momentul in care a fost facut reportajul pe platoul acela se aflau niste membri MISA care au facut foc.
    Pe ministru nu-l doare gura sa dea o declaratie, la asta se pricep politicienii, dar cand e vorba sa faca efectiv ceva e mai greu.
  • +1 (1 vot)    
    fireasca luarea de atitudine. (Miercuri, 13 iulie 2011, 11:49)

    francesca [anonim]

    ca sa nu spun obligatorie cand esti ministrul culturii. obligatorii ar fi fost si implicarea in intretinerea si protejarea in general, nu doar in situatii de criza, a acestui sit lasat de izbeliste. si luari de pozitie la fel de ferme in alte situatii critice: demolarile ilegale de cladiri de patrimoniu din bucuresti de ex. sau inscrierea pe lista tentativa unesco a rosiei montane, ca tot suntem la capitolul arheologie unica si inestimabila ca sa citez posturi anterioare. am sa-l apreciez pe dl. hunor cand va da dovada de consecventa si va lua atitudine si acolo unde exista interese, nu doar in cazul extrem de regretabil dar neutru dpdv afaceri, spagi, tunuri etc. al sarmizegetusei. se pare ca mai am de asteptat.
  • 0 (0 voturi)    
    pentru ce fac parcare? (Miercuri, 13 iulie 2011, 15:33)

    alexa [anonim]

    De ce fac parcare? Drumul pana acolo este forestier si cu greu se ajunge cu masina pana acolo! Nu era normal sa faca intai drumul si apoi parcarea?