Ministrul mediului, Laszlo Borbely, suspectat de DNA de trafic de influenta

de Redactia stiri     HotNews.ro
Marţi, 12 iulie 2011, 14:32 Actualitate | Esenţial


Laszlo Borbely
Foto: Hotnews
Procurorii DNA vor solicita aviz pentru cercetarea ministrului mediului, Laszlo Borbely, suspectat de trafic de influenta, a transmis cu putin timp in urma postul public de televiziune. Intr-un raspuns oficial trimis TVR, DNA afirma ca, la data de 5 iulie 2011, procurorii din cadrul Serviciului Teritorial Oradea al DNA au dispus inceperea urmaririi penale fata de invinuitii: CIOCAN IOAN, asociat unic si administrator al SC Lescaci Com SRL Negresti Oas, in sarcina caruia s-a retinut infractiunea de cumparare de influenta si SZEPESSY SZABOLCS, consilier personal al ministrului Mediului si Padurilor, in sarcina caruia s-a retinut complicitate la infractiunea de cumparare de influenta.

"In cursul anului 2011, invinuitul Ciocan Ioan, in calitate de reprezentant legal al firmei mai sus mentionate, prin intermediul invinuitului Szepessy Szabolcs, consilier personal al ministrului Mediului si Padurilor, a cumparat influenta numitului Borbely Laszlo, ministru al Mediului si Padurilor, prin efectuarea in folosul acestuia de lucrari de amenajare a unui apartament, lucrari in valoare de aproximativ 20.000 euro, pe cheltuiala societatii sale. Lucrarile au fost realizate in scopul obtinerii, prin intermediul influentei de care se bucura ministrul Mediului si Padurilor, de contracte cu Administratia Nationala "Apele Romane" (institutie aflata in coordonarea acestui minister) cat si pentru a obtine cu prioritate plata unor lucrari contractate anterior cu aceeasi institutie publica si aflate deja in executie.Invinuitilor li s-au adus la cunostinta acuzatiile, in conformitate cu prevederile art. 6 alin. 3 din Codul de procedura penala", explica DNA intr-un comunicat oficial.

Potrivit surselor HotNews.ro, este nevoie de avizul Parlamentului pentru ca ministrul Laszlo Borbely sa poata fi cercetat penal, iar acest aviz nu va putea fi cerut inainte de 1 septembrie, deoarece Parlamentul se afla in vacanta. "Exista probe ca ministrul Borbely era beneficiarul traficului de influenta", sustin surse apropiate anchetei. Potrivit acestora, omul de afaceri Ioan Ciocan, acuzat de cumparare de influenta, este ginerele deputatului PSD, Gheorghe Ciocan. Potrivit site-ului Camerei Deputatilor, Ciocan este secretarul Comisiei pentru administraţie publică, amenajarea teritoriului şi echilibru ecologic.

Potrivit Oficiului National al registrului Comertului Ioan are 41 de ani. Este actionar unic al societatii LESCACI COM SRL, companie care are ca obiect de activitate "Lucrari de constructii a cladirilor rezidentiale". LESCACI COM SRL a raportat pentru anul 2009 o cifra de afaceri de 56.894.518 lei si un numar de 170 de angajati.

In 2011 LESCACI COM a castigat doua contracte de 70 milioane lei de la Administratia Nationala Apele Romane institutie aflata in subordinea Ministerului Mediului condus de Laszlo Borbely

Potrivit site-ului de achizitii publice e-licitatii.ro compania LESCACI COM SRL a castigat pe 30 iunie un contract in valoare de 41.668.225 lei de la  Administratia Bazinala de Apa Prut-Barlad, unitatea aflata in subordinea Administratiei Nationale Apele Romane institutie aflata in subordinea Ministerului Mediului condus de Laszlo Borbely. Procedura de achizitie a fost licitatie deschisa.

In februarie e-licitatie a publicat anuntul de atribuire 101050 prin care compania LESCACI COM SRL era desemnata castigatoarea unui contract de 29.052.345 lei atribuit de Administratia Nationala "Apele Romane" - Administratia Bazinala de Apa Siret institutia aflata in subordinea Ministerului Mediului.

In 2010 LESCACI COM SRL a castigat contracte de 14 milioane lei de la Administratia Apelor Romane

In noiembrie 2010 e-licitatie.ro a publicat 95029 prin care compania  LESCACI COM SRL era desemnata castigatoarea unui contract de 3.734.293 lei atribuit de ADMINISTRATIA BAZINALA DE APA OLT institutie in suborbinea Administratiei Nationale "Apele Romane" care este de asemenea in subordinea Ministerului Mediului. Tipul procedurii a fost negociere fara anunt.

Tot in 2010 LESCACI COM SRL a castigat un contract de lucrari in valoare de 10.229.108 lei de la DIRECTIA APELOR BUZAU IALOMITA institutie in suborbinea Administratiei Nationale "Apele Romane" care este de asemenea in subordinea Ministerului Mediului. Contractul a fost atribuit in urma unei licitatii.

Potrivit e-licitatie.ro compania LESCACI COM SRL a castigat un contract in valoare de 4.960.278 lei de la DIRECTIA APELOR OLT institutie aflata in subordinea Administratiei Nationale "Apele Romane" care este de asemenea in subordinea Ministerului Mediului. Anuntul prin care LESCACI COM SRL a fost desemnata castigatoarea contractului a fost publicat in iunie 2008 cand ministrul al Mediului era democrat-liberala Sulfina Barbu.


Citeste mai multe despre   


















8456 vizualizari

  • -6 (14 voturi)    
    i s-a pus pata lui Zeus (Marţi, 12 iulie 2011, 13:28)

    victor [anonim]

    basescu si-a mutat laserele din privire spre udmr, observ. inteligenta miscare domnule marinar, dar va intreb cat se poate de respectuos din postura mea de umil supus al portocaliului divin, cu cine dracu o sa mai guvernati? cu pnl? sau nu, cu unpr?
    • +8 (8 voturi)    
      clar de tot (Marţi, 12 iulie 2011, 14:09)

      El_Dudeinio [utilizator] i-a raspuns lui victor

      ii atac politic! ;)
    • +10 (10 voturi)    
      un maghiar (Marţi, 12 iulie 2011, 14:42)

      banatul e fruncea [utilizator] i-a raspuns lui victor

      Victor, eu sunt ungur dar zic ca oricine fura, sau face acte de coruptie sa fie pedepsit exemplar... Chiar suntem o tara atat de corecta ca daca, foarte rar, un politician este cercetat sa fie numai la comanda politica... Poate sunt eu naiv, dar totusi cred ca orice corupt prins si condamnat ne duce spre o tara mai curata... Nu conteaza ca e de la pdl usl udmr etc... Si ar trebui sa se termine odata cu mentalitatea asta ca noi ne aparam coruptii nostrii voi va aparati pe ai vostrii...
    • +1 (5 voturi)    
      Dar ce? (Marţi, 12 iulie 2011, 15:04)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui victor

      Ce te "mananca" pe tine cu cine guverneaza marinarul? Simti ca iti fuge ceva de sub talpi de mori de grija lui?
  • +9 (9 voturi)    
    Cata lume care se pricepe... (Marţi, 12 iulie 2011, 13:34)

    Basescu [anonim]

    Mi e groaza de ce se va intampla la alegeri cand vad atati prosti aici...
  • +28 (30 voturi)    
    Doamne'ajuat! (Marţi, 12 iulie 2011, 14:37)

    Un stelist [anonim]

    Chiar incepe sa se intample ceva bun in Romania?!?
    Bacul, sov, confiscarea averilor ilicite, acum asta ...
    • +15 (17 voturi)    
      Nu te mai iluziona degeaba.... (Marţi, 12 iulie 2011, 15:22)

      defav [anonim] i-a raspuns lui Un stelist

      pina nu vad macar unul la "racoare" , totul e numai fum si umflare de muschi..ce s-a intimplat de ex. cu mafia din vami ?! atita circ ...cit mai asteptam , exista pronuntata macar o sentinta definitiva in dosarele de pe timpul lui boc ? Niet !!
      • +6 (6 voturi)    
        da...ai dreptate..dar... (Marţi, 12 iulie 2011, 14:12)

        El_Dudeinio [utilizator] i-a raspuns lui defav

        nu poti baga toate institutiile in aceiasi oala.. DNA trebuie sa gaseasca coruptii sa le faca dosar si sa ii dea mai departe pe mana justitiei... care ar trebuii sa ii condamne...acuma ca dosarele care sunt trimise de dna spre judecare sunt sabotate in justtitie ii alta mancare de peste..dar oricum bravo DNA tot putem spune ca macar acolo se misca treaba un pic.
      • +2 (2 voturi)    
        Timp de 21 de ani... (Marţi, 12 iulie 2011, 16:51)

        haiducul [anonim] i-a raspuns lui defav

        .....sau chinuit sa atinga perfectiunea in coruptie si acum sa renunte!!!!!
    • +15 (15 voturi)    
      condamnari (Marţi, 12 iulie 2011, 15:31)

      vlad dracul [anonim] i-a raspuns lui Un stelist

      Inca nu am vazut condamnari... astept inca...
    • +13 (15 voturi)    
      tu chiar crezi? (Marţi, 12 iulie 2011, 15:34)

      novarom [utilizator] i-a raspuns lui Un stelist

      parerea mea ca buba este in justitie....si nu acolo unde se face acuzarea, ci acolo unde se judeca si se dau sentintele! Atata timp cat acei judecatori nu au niciun interes in a se face curatenie, in a judeca dosare vechi de ....ani, in a se termina aceasta joaca "tom&jerry", unde pe de o parte avem procurorii care acuza, aresteaza....si pe partea cealalta judii le dau drumul din aresturi si amana dosarele cu anii. Exemple avem destule, practic aproape tot clasamentul Capital, patronatul fotbalistic: Becali, Patriciu, Tender, Copos, SOV si multi altii. Impresia romanului de rand? Astia fac ceva pe ea de justitie sau, eventual, tot ei o comanda si atunci cand e unul in atac , altul e in aparare......ca la fotbal. In plus sunt f.multi, si presa a scris, oameni din justitie care au averi colosale. De unde? Suspect! Ex: ea este procuror si sef de directie, el mare afacerist imobiliar. De unde banii sau ponturile? Pe astia cine-i prinde?......Concluzia: mai e mult pana departe!
    • +11 (13 voturi)    
      SOV? (Marţi, 12 iulie 2011, 15:35)

      ce [anonim] i-a raspuns lui Un stelist

      Unde vesti bune despre SOV? Ai vreo copie dupa actul de deces?
    • -4 (6 voturi)    
      Aloo trezestete.... (Marţi, 12 iulie 2011, 16:29)

      un rapidist [anonim] i-a raspuns lui Un stelist

      Este decat un vis,perdea de fum,baloane de sapun .....
      Asta-i Romania si nimic in bine pentru uni nu se va schimba.
    • -1 (1 vot)    
      Bai, s-ar putea sa ai dreptate! (Marţi, 12 iulie 2011, 23:19)

      dinamovist [anonim] i-a raspuns lui Un stelist

      Lucrurile incep sa se miste in directia cea buna. Despre Borbely are singurul gand sa mareasca taxa auto sa fie mai multi bani la bugetul de mediu. Cum ii cheltuie e problema DNA.
  • +1 (3 voturi)    
    cam nasol, dar (Marţi, 12 iulie 2011, 14:47)

    Vasile [anonim]

    ... este un lucru bine stiut, ca intre udmristi ministrul Laszlo Borbely este cel mai anti-PD-L.

    Asa ca... nu-i de mirare...

    Pacat, ca celelalte cazuri nu intra niciodata in vizorul DNA...
  • +4 (10 voturi)    
    care"ceva bun"? (Marţi, 12 iulie 2011, 14:48)

    suspectu [anonim]

    Omu e suspectat, nu e condamnat , cand o sa fie condamnat atunci o sa fie "ceva bun" pana atunci e un mare fas sa ne tina cu ochi-n televizor......
    • +7 (11 voturi)    
      o mica corectie! (Marţi, 12 iulie 2011, 15:22)

      Nicky [anonim] i-a raspuns lui suspectu

      aici ar trebui facuta o mica corectie: sa VA tina cu ochii in televizor!
  • +10 (14 voturi)    
    apa de ploaie... (Marţi, 12 iulie 2011, 14:53)

    Mihai [anonim]

    Nu cred ca avem noi norocul sa scapam de pseudo ministrul asta - e prea bine legat el de scaunul ala, si prea multe interese se invart in jurul lui. pai 20 de mii de euro e pretul unul hectar de padure de calitatea foarte buna...si in RO, ungurii din UDMR au taiat mii de hectare de padure - interesele sunt prea mari sa pice seful hotilor doar pentru o suma asa de mica.
  • +5 (9 voturi)    
    ciocan.. (Marţi, 12 iulie 2011, 14:53)

    claudiu [anonim]

    ...acest mic baron local PSD-ist de Satu Mare...
    • -3 (7 voturi)    
      aha (Marţi, 12 iulie 2011, 15:33)

      Io [anonim] i-a raspuns lui claudiu

      Deci asta e problema - fura cu PSD-ul.
      • +1 (3 voturi)    
        nu... (Marţi, 12 iulie 2011, 16:50)

        claudiu [anonim] i-a raspuns lui Io

        ideea e ca acest ciocan era un mare baron local, ajungea pe pozitii cheie (gen presedintele CJ, prefect) fara a avea mai nimic de dovedit.

        ghici cum si-a asfaltat un drum exact pana la casuta lui de pe deal... iar in rest drumurile din judet sunt praf.
  • +10 (10 voturi)    
    ce mic este omul (Marţi, 12 iulie 2011, 14:54)

    Kurtosi colaci [anonim]

    sa-i renoveze apartamentul.Nu avea si el bani de o zugraveala ca alti romani sau unguri si de alate nationalitati....
    • +2 (2 voturi)    
      ai dreptate (Marţi, 12 iulie 2011, 14:15)

      El_Dudeinio [utilizator] i-a raspuns lui Kurtosi colaci

      ce ieftin..sa cumperi un ministru cu 20K ? hmm....tre sa fac si io rost de o relatie ceva..ca ii reducere la ministrii si parlamentari pe criza asta ;)
  • +3 (3 voturi)    
    consilier (Marţi, 12 iulie 2011, 15:04)

    george [anonim]

    SZEPESSY SZABOLCS e acelasi care se ocupa si de organizarea festivalului Felsziget/Peninsula ?
  • +7 (15 voturi)    
    UDMR se clatina (Marţi, 12 iulie 2011, 15:08)

    Udrea [anonim]

    UDMR va accepta compromisurile impuse de PDL in schimbul reabilitarii lui Borbely.Dati-le la ficat, ca merita!
    • +3 (3 voturi)    
      pfeuuu (Marţi, 12 iulie 2011, 14:40)

      justin [utilizator] i-a raspuns lui Udrea

      Ce ai spus tu se traduce prin "i-ati prins cu furtul, acum puteti sa ii santajati sa accepte kkturile voastre, iar asta sa scape".

      Cum sa iti doresti asa ceva? Nu ai vrea de exemplu sa INTRE LA PARNAIE? Si el si toti care fura?
  • +15 (21 voturi)    
    de cand spunea Macovei de asta ca e corupt... (Marţi, 12 iulie 2011, 15:13)

    ion [anonim]

    Cel putin Monica Macovei se simte bine azi dupa ce acum 5 ani Borbely ii facea observatie s-o lase mai moale cu anchetele...
  • +9 (19 voturi)    
    ungurii (Marţi, 12 iulie 2011, 15:14)

    Marcel Ionita [anonim]

    Deci nu vreti reorganizare teritoriala! No bine, las ca mai vorbim noi...
    • +3 (3 voturi)    
      inca unul (Marţi, 12 iulie 2011, 14:43)

      justin [utilizator] i-a raspuns lui Marcel Ionita

      de asta nu o sa functioneze niciodata justitia in Romania!

      Pentru ca e plina de idioti care sustin ideea ca e ok sa se faca dreptate doar cand e un interes la mijloc.

      Tuturor acestora va urez sa fiti de partea cealalta a baricadei intr-un proces in care va castiga cel care are un interes, nu cel care are dreptate!
  • +4 (4 voturi)    
    In sfarsit! (Marţi, 12 iulie 2011, 15:16)

    a [anonim]

    ...
  • +2 (4 voturi)    
    de cate ori acest om...(nu zic ungur) (Marţi, 12 iulie 2011, 15:25)

    John M. [utilizator]

    imi vorbeste despre taxa de poluare (prima inmatriculare, de mediu, de bla...bla...bla...) ma simt strain la mine in tara. De ce ?!
  • +8 (8 voturi)    
    momentul adevărului pentru UDMR şi Coaliţie (Marţi, 12 iulie 2011, 15:26)

    ro [anonim]

    UDMR va decide soarta anti-corupţiei

    poate s-o înmormînteze, protejîndu-şi proprii corupţi, sau o poate salvgarda, în interes naţional
    • +2 (2 voturi)    
      iti dai seama... (Marţi, 12 iulie 2011, 17:50)

      justin [utilizator] i-a raspuns lui ro

      de vreo doo luni incoace udmr decide tot. pana si "soarta anti-coruptiei" orice ar fi insemnand asta.

      draga .ro, udmr nu poate sa isi protejeze coruptii! in schimb udmr+pdl+unpr poate! sau udmr + usl poate. singuri nu au cum!!!

      soarta luptei anti-coruptie, respectiv a coalitiei va fi decisa de cei care vor vota (sa speram ca macar de data asta nu in mod secret ca de fiecare data) impotriva lui borbely!

      va rugam nu mai faceti votul secret ca de fiecare data! haide sa aratam lumii cine sunt cei care apara coruptii!!
  • +9 (11 voturi)    
    O veste buna pentru cercetarea de mediu! (Marţi, 12 iulie 2011, 15:39)

    Silviu [anonim]

    O veste buna pentru cercetarea de mediu din Romania!
    Individul asta a distrus ICIM Bucuresti si alte institute de cercetare din Romania:
    http://www.romanialibera.ro/actualitate/dobrogea/institutele-de-cercetare-a-mediului-aruncate-in-haos-174628.html

    Macar sa aiba bunul simt sa-si prezinte demisia de onoare!
  • +1 (3 voturi)    
    conflict intre cei 2 ? (Marţi, 12 iulie 2011, 15:51)

    Pandi [anonim]

    Szepessy cred ca are ceva cu Borbely si s-a gandit sa arunce o bomba pt presa. Poate nu s-au inteles in ceva din programul Peninsulei? Borbely i-a pus bete in roate pe linie de mediu?
  • +3 (3 voturi)    
    poate de aceea (Marţi, 12 iulie 2011, 15:59)

    nicovala [anonim]

    socrul afaceristului pedelist Ion Ciocan, Gherghe Ciocan - deputat PSD - a votat împotriva moţiunii de cenzură a propriului partid, încît era să fie linşat de colegi pentru că nu a votat cu bilele la vedere
  • +7 (11 voturi)    
    none (Marţi, 12 iulie 2011, 16:05)

    seba [anonim]

    Gata cu UDMR-ul. Ne-a parut bine, ne-a facut placere sa va avem alaturi, dar nu trebuia sa puneti rahat pe clanta. Acum...tai tai sau jucati dupa cum cantam noi. Vai ce distractie urmeaza. Ioi, ioi...bosmeg!
  • +7 (7 voturi)    
    non (Marţi, 12 iulie 2011, 16:07)

    seba [anonim]

    Ioi...am uitat ceva: puteti sari in bratele lui Voiculescu si asa va iubeste foarte mult.
  • -4 (8 voturi)    
    Basescu cade ! (Marţi, 12 iulie 2011, 16:13)

    Bula Romanul [anonim]

    Incepe tavalugul :)
  • +5 (5 voturi)    
    Partida (Marţi, 12 iulie 2011, 16:14)

    Lolek [anonim]

    Basescu muta, sah la UDMR.
  • +2 (2 voturi)    
    cate apartamente d-astea or fi fost renovate??!!! (Marţi, 12 iulie 2011, 16:17)

    costica [anonim]

    si pentru cati politicieni sus-pusi ?!!!cine stie ??!! nu se va intampla nimic, pariem ca Ministrul Borbely va fi bine mersi Ministru pana in 2012 si pe urma va fi ministru si in alte guvernari... ca guvernare fara UDMR nu se poate inca in Romania, cel putin pana ce UDMR obtine autonomia teritoriala... ca dupa aia, nu-i mai intereseaza, se vor guverna singuri!!!
  • +3 (3 voturi)    
    explicaţie (Marţi, 12 iulie 2011, 16:29)

    ro [anonim]

    Borbely a stat prost la absorbţia fondurilor europene pentru că a fost ocupat cu absorbţia şpăgii interne
    • +1 (1 vot)    
      cu bla bla bla (Marţi, 12 iulie 2011, 17:13)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui ro

      despre taxa de prima inmatriculare...rebotezata de mediu...rebotezata de poluare...(si ce abureala o mai urma) acest individ ne-a scos din buzunare 1 miliard de euro in 3 ani, de la plecarea celuilalt mare escroc-Tariceanu.
  • +2 (2 voturi)    
    poftiti DNA (Marţi, 12 iulie 2011, 17:07)

    piatra cucului [anonim]

    Ministrul mediului are multe bube.... pai daca se duce DNA,in jud. Covasna,la Intorsura Buzaului,sa verifice faptele de haiducie ale fostului primar ( PDL sic!)care din materialele furate ce ar fi trebuit sa fie in structura digului executat ( o rusine pentru constructori si mai ales beneficiar,care a semnat de receptie) ar da de cel putin sase ( 6) viloace,ce se vreau case de vacanta ale unor politicieni din zona, construite din respectivele materiale sustrase.S-a demarat initial o ancheta despre jaf, ministrului i s-a adus la cunostinta,dar pare-se ca s-au impotmolit in niste afaceri lemnoase . DNA, aveti `` logistica`` sa mergeti sa vedeti dig proaspat realizat,care are deja consolidari cu saci de pietre?
  • 0 (0 voturi)    
    In sfarsit! (Miercuri, 13 iulie 2011, 0:32)

    Cristian [anonim]

    Au reusit sa-l prinda pe politicianUL care facea trafic de influenta. De maine totul va fi mai bine.
    Dormi linistit!......