VIDEO UPDATE Bucuresti: Protest spontan la Casa de Asigurari de Sanatate: angajatii au intrerupt lucrul, cerand plata drepturilor salariale restante. Presedintele CNAS: Nu e vorba de restante salariale, ci de stimulente

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 12 iulie 2011, 10:08 Actualitate | Esenţial


Angajatii Casei de Asigurari de Sanatate din Bucuresti au intrerupt lucrul pentru cateva ore marti dimineata, anunta Mediafax. Ei erau nemultumiti de faptul ca nu si-au primit unele drepturi salariale restante din decembrie 2010.



Presedintele Casei Nationale de Asigurari de Sanatate, Lucian Duta, a declarat, insa, pentru Mediafax, ca motivul nemultumirii angajatilor CASMB nu era legat de o restanta salariala, ci de neplata unor stimulente, o parte din valoarea acestora fiind data deja, restul urmand sa se acorde cand vor fi fonduri.

"Am platit o parte din stimulente, vom da o alta cand vom avea bani. In schimb, vom analiza consecintele jurdice ale acestei greve", a spus presedintele CNAS.


Citeste mai multe despre   



















Material sustinut de KRUK Romania

Datoria - un cuvânt la fel de urât precum lunea din săptămâna lucrătoare

Definiția cuvântului datorie, conform DEX-ului, este una simplă: sumă de bani sau orice alt bun datorat cuiva. Dar dincolo de o definiție seacă, datoria este un cuvânt care transmite de cele mai multe ori o stare negativă. “Am o datorie” - știi că trebuie să dai ceva înapoi, o obligație care trebuie să fie îndeplinită. Fie că ai o datorie la un prieten, la o bancă sau la furnizorul de utilități, datoria apare ca urmare a unei nevoi într-un anumit moment, iar veniturile nu îți permit să acoperi acea nevoie. Soluția cea mai la îndemână pare a fi împrumutul. Dar este oare chiar cea mai bună soluție?

1195 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    PROPOSAL (Marţi, 12 iulie 2011, 11:13)

    Ovidiu [anonim]

    El le-as face o propunere - sa intrerupa lucrul cu totul si sa plece sa nu-i mai vada nimeni (sa se inchida toate casele acestea din Romania) - sa plateasca contribuabilii obligatiile la Finante iar finantele sa redistribuie banii acolo unde trebuie.

    Faceti un calcul sa vedeti ce economii ar face tara asta
    • 0 (0 voturi)    
      Si cine verifica? (Marţi, 12 iulie 2011, 11:53)

      AlinN [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu

      Cine verifica medicii carora le decontezi? Cine verifica retetele farmaciilor? Cine verifica spitalele? Ati vazut ca si in conditii de verificari crancene se mai strecoara doi trei morti la tratamente, darmite sa nu existe o structura de control si doar sa faca facturi la MF si sa se primeasca banii? Bine, intr-o masura ai dreptate - poate structura este prea stufoasa si prea politizata, poate consuma prea mult, dar desfiintare - nu cred ca este posibil. Ceva la interfata cadre medicale - bani trebuie sa existe si probabil exista in toata lumea.
      • +1 (1 vot)    
        E o parere - n-am sustinut ca e perfecta (Marţi, 12 iulie 2011, 12:08)

        Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui AlinN

        Ok, poate gresesc - dar am o propunere si la comentariul d-stra. Medicul isi face lista cu pacienti - sa zicem 1000 de persoane - fiecare persoana se duce cu buletinul si in plus da o declaratie pe proprie raspundere ca este el 9adica nu mai apar decedati). Medicul depune lista la Finante in baza careia se face decontarea.

        Sunt solutii daca se doreste - problema e ca totul e politizat - cum isi mai pun partidele dobitocii sefi in deconcentrate?

        De ce Germania care are 81 mil locuitori are doar vreo 800.000 bugetari - adica are aproape de 4 ori mai multi locuitori si aproape jumate bugetari!!! DESPRE CE VORBIM DE FAPT?
        • 0 (0 voturi)    
          Ciudat (Marţi, 12 iulie 2011, 14:10)

          LadyDi [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

          Atat de simplu...si totusi, cum se face ca in nici o tara din lumea asta nu a fost aplicat acest sistem? ;-) Probabil ca este o conspiratie mondiala! Sau problemele sunt mult mai profunde si mai complexe decat simpla aparenta?
          Sa nu uit: in Germania sunt in acest moment in activitate peste 450 ( patru sute cinci zeci ) de case de asigurari de sanatate, pe o piata concurentiala a asigurarilor obligatorii de sanatate!
          Deh, complicat...
          • 0 (0 voturi)    
            Intrebare (Marţi, 12 iulie 2011, 15:01)

            Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui LadyDi

            Pot sa-ti dau un raspuns foarte simplu si la obiect - in toata lumea aceasta "aproape" rotunda, sunt oameni la fel de "devotati" banului public - asa ca afirmatia "conspiratie mondiala" e retorica.
            In speranta ca ai inteles mesajul, te pup
  • +2 (2 voturi)    
    Sa plece (Marţi, 12 iulie 2011, 12:01)

    Sibian [anonim]

    cui nu-i convine ca nu primeste stimulente sa plece la alt angajator sau sa fie dat afara...simplu...oameni asa capabili sigur isi gasesc de lucru in economia privata...cine verifica??...pai softul...dupa CNP....cartela de asigurat medical care urmeaza sa intre in functiune
    • -2 (2 voturi)    
      iar? (Marţi, 12 iulie 2011, 12:54)

      jean [anonim] i-a raspuns lui Sibian

      iar frustrari de sclav de la privat. bai frate, ce te doare pe tine capul ca oamenii aia isi cer niste drepturi castigate? c-or fi morale sa nu, asta e alta poveste, dar atat timp cat sunt legale, foarte bine fac. aaa, si daca ai sti ce sclavagism e prin casele de asigurari, poate te-ai gandi de doua ori inainte sa comentezi. crede-ma, am lucrat vreo 5 ani la o casa de asigurari si n-as dori asa ceva nici dusmanilor mei.
  • -1 (1 vot)    
    si restul..... (Marţi, 12 iulie 2011, 13:16)

    luminita [anonim]

    Si restul banilor catigati in INSTANTA cu sentinta DEFINITIVA SI EXECUTORIE...de vreo 3-4 ani...de ce nu se platesc...???????...
    Ptr. Ovidiu ..si altiii....softul e facut de marele SIVECO si are inca multe gauri..nerge !!!