Soferul constantean care a agresat un politist din Hunedoara va fi cercetat in libertate. El nu are voie sa paraseasca tara timp de 29 de zile

de A.N.     HotNews.ro
Duminică, 10 iulie 2011, 19:01 Actualitate | Esenţial

Soferul din Constanta care vineri seara a agresat un politist din Hunedoara ce vroia sa-l amendeze a fost eliberat din arest, dupa ce judecatorii au decis ca el poate sa fie cercetat in stare de liberate, a declarat pentru HotNews.ro inspectorul Bogdan Nitu, purtator de cuvant al Inspectoratului Judetean de Politie (IPJ) Hunedoara. Potrivit lui Nitu, procurorii vor face recurs la decizia magistratilor. Soferul constantean a agresat un politist care se afla in misiune pe DN 7, in localitatea hunedoreana Ilia, dupa ce a fost oprit in trafic pentru ca depasise neregulamentar o coloana de masini.

Inspectorul Bogdan Nitu a precizat pentru HotNews.ro ca soferul de 33 de ani, aflat la volanul unei masini BMW, a fost oprit de echipajul de la Politia Rutiera Hunedoara. Dupa ce politistii i-au comunicat sanctiunile ce vor fi aplicate impotriva sa, inclusiv retinerea permisului de conducere, soferul a devenit recalcitrant, amenintandu-i pe politisti. El i-a rupt camasa unui agent de politie, caruia i-a provocant leziuni la maini.

Politistii au reusit sa-l imobilizeze si sa-l duca la sediul Inspectoratului de Politie, sesizand Parchetul de pe langa Judecatoria Deva in vederea efectuarii cercetarilor sub aspectul savarsirii infractiunii de ultraj, a declarat purtatorul de cuvant al IPJ Hunedoara.

Sambata seara, dupa decizia magistratilor, soferul a fost eliberat din arest. Procurorii, care au propus arestarea sa preventiva, vor face recurs la decizia judecatorilor, a spus inspectorul Bogdan Nitu.

Cercetarile in acest caz vor fi continuate de politistii din Hunedoara.


Citeste mai multe despre   



















2402 vizualizari

  • +9 (11 voturi)    
    Porcarie (Duminică, 10 iulie 2011, 19:24)

    Orpheus [utilizator]

    Lasati cocalarii in libertate si va mirati ca va rearanjeaza fata...
  • +11 (11 voturi)    
    Sunt multe lucruri care nu merg bine in tara asta (Duminică, 10 iulie 2011, 19:37)

    bobi [anonim]

    Dar nimic nu se compara cu justitia din Romania. Ca sa nu mai vorbim de faptul ca multe alte probleme in special cele economice au cauzate de justitie

    Aici e vorba de judacatorii aia "mici" care se ocupa de conflictele dintre vecini pana la aia de la curtea constitutionala.

    Cazul de fata este un bun exemplu despre modul cum functioneaza justitia de la eliberarea soferilor acuzati de ultraj pana la anularea deciziilor guvernului. Mai ales daca acea decizie economica afecteza judecatorii sau pensia lor.

    Cateva intrebari la care sa va ganditi...

    - ce se intampla cu un judecator daca trece cu masina peste un cetatean oarecare?

    - cat de repede este anulata o lege care afecteaza nobilimea din salile de judecata?

    - daca a o problema cat de dispus esti sa apelezi la justitie?
  • +6 (6 voturi)    
    cu justitia romana (Duminică, 10 iulie 2011, 19:38)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    ramine cum am stabilit, adica pivnicera, barbuleasca, elena turcu, lupascu si altii, ca sint legiune. Pina nu dispar astia, nu va fi justitie in Romania.
    Agreseaza fizic un politist si e bun de eliberat. Ce trebuia sa-i faca pentru a fi arestat, sa-l calce in picioare, sa-l injunghie, sa-l impuste?
    Si in conditiile astea de ce politistii sa se ocupe cu aplicarea legii si sa nu stea deoparte ca sa nu-i doara capul?
    Si uite asa toti infractorii vor prinde curaj si avint, ca doar nu risca mare lucru.
  • +12 (12 voturi)    
    Judecatorii infractori (Duminică, 10 iulie 2011, 19:41)

    Mihai [anonim]

    Avea dreptate Basescu cand spunea ca nimeni nu a facut atat de rau tarii ca justitia romana, judecatorii merg mana de mana cu infractorii, merg chiar si la plaja cu ei. Tipul asta trebuia sa stea in arest 29 de zile pentru singurul fapt ca nu s-a supus sanctiunilor acelui politist. Avem politisti luati pe capota, batuti, calcati cu masina si sa vezi ca numai judecatorii corupti nu sunt de acord. Ar trebui sa individul respectiv sa--i traga o bataie judecatorului respectiv si sa vezi ce repede primea mandat. Dar injustitia din Romania are singura ocupatie de a veghea la linistea si bunastarea infractorilor, doar fiind mana in mana cu infractiunile si infractorii sau imbogatit. Justitia romana, o casta complice cu infractorii.
    Sunt curios cum au motivat coruptii aia de judecatori decizia.
    • +6 (6 voturi)    
      cum putem afla numele judecatorului? (Luni, 11 iulie 2011, 0:07)

      horea [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      sa-l felicitam pentru asa un gest frumos, si sa-l rugam frumos sa ne explice si noua cum a ajuns la asa o concluzie??
  • +4 (4 voturi)    
    Made (Duminică, 10 iulie 2011, 19:46)

    coor [utilizator]

    in Romania ! democratie e pentru catei , nu pentru javre , din pacate ! si-atunci , ne miram ca nu se iau atitudini , masuri !
  • +9 (9 voturi)    
    frumoasa treaba (Duminică, 10 iulie 2011, 19:49)

    vlad dracul [anonim]

    Daca bati un politist si nu esti considerat pericol public, trebuie sa traiesti in Romania, pentru ca intr-o tara normala ala trebuia impuscat.
    • +4 (4 voturi)    
      corect (Luni, 11 iulie 2011, 0:19)

      ics [anonim] i-a raspuns lui vlad dracul

      Ma gandeam ce s-ar fi intamplat in state.... probabil era ciuruit pe loc... ti-e si greu sa nu fii de partea polististilor. Poti sa si ii scuipi ca nu prea au ce sa iti faca... dar te astepti ca ei sa te apere cand e cazul....
  • +10 (10 voturi)    
    ca atare (Duminică, 10 iulie 2011, 20:16)

    Serpico [anonim]

    Jos Justitia corupta si complice cu interlopii!
  • +5 (7 voturi)    
    De tinut minte (Duminică, 10 iulie 2011, 20:20)

    x [anonim]

    De tinut minte si de utilizat in jurisprudenta din Romania (atita cita e recunoscuta; jurisprudenta).
    DACA ultragiezi "omul legii" poti sa fii judecat in libertate.
    De tinut minte!
    • 0 (0 voturi)    
      Uhm (Luni, 11 iulie 2011, 15:32)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui x

      Jurisprudenta nu este izvor de drept in Romania.
  • +7 (7 voturi)    
    eroare judiciara (Duminică, 10 iulie 2011, 21:01)

    dragon [anonim]

    Trebuia sa ramina in puscarie !Dar are BMW....Daca a fost eliberat ,ati gresit! Astfel de infractiuni vor fi foarte dese de acum oncolo!
  • +8 (8 voturi)    
    Ce surpriza (Duminică, 10 iulie 2011, 21:26)

    Radu [anonim]

    Chiar? Nu ma asteptam. Fireste ca cineva care agreseaza politisti in exercitiul functiunii Clar ca NU Reprezinta pericol public si poate fi cercetat in libertate
  • +8 (8 voturi)    
    inadmisibil (Duminică, 10 iulie 2011, 21:33)

    florin [anonim]

    Revoltator! Ce respect vor impune politistii dupa asemenea decizie? Individul este un pericol social daca isi permite sa agreseze politisti.
  • +11 (11 voturi)    
    RUSINE! (Duminică, 10 iulie 2011, 21:33)

    n [anonim]

    rusine magistratului care permite batjocorirea unui politist in timpul serviciului! sa vina in SUA sa vada daca ridici tonul la un politist esti arestat si stai multttt si bine la puscarie! cum e posibil sa incurajati asa ceva? vrem sa avem protectia politiei dar le taiem orice posibilitate sa actioneze ! rusine magistratului care a eliberat alt Domn bine cu BMW sa fie mai presus de lege!
  • 0 (0 voturi)    
    Cioaca Elodia (Duminică, 10 iulie 2011, 21:37)

    cioaca [anonim]

    Deci era sa ma speri ,stirea era daca nu era liber ,asa e ceva banal , toti stim ca daca esti boss mergi si calare si pe jos :)) asteptam cu nerbdare stiri despre politisti agresati sexual moral cum le sta mai bine , de ras sa fie asta e cel mai important in rest rabdare si tutun :)))
  • -2 (4 voturi)    
    asa este in romania (Duminică, 10 iulie 2011, 21:50)

    cetatean [anonim]

    Probabil individul este frate sau neam cu un boss de pe la vreun partid. Sunt curios ce ar fi patit un cetatean de rand (desi presupun ca cetateanul de rand nici nu s-ar gandi sa atace un politist). Bravo presedintelui drag si guvernului ca a reusit sa discrediteze total politia, putem sa ne asteptam ca oricine poate ataca politisti, halal siguranta publica. Dupa parerea mea acest om ar trebui sa stea mult si bine dupa gratii, dar poate ca politistul atacat va trebui ceara iertare sa nu pateasca ceva ca l-a "agresat" pe acest individ.
  • +7 (7 voturi)    
    doar atat ? (Duminică, 10 iulie 2011, 22:16)

    catalin [anonim]

    maine alt voinic va agresa un politist...
  • +6 (6 voturi)    
    Masaj (Duminică, 10 iulie 2011, 23:03)

    Gigi duru [anonim]

    Recalcitrantul ar fi trebuit MASAT bine de tot, sa stie sa se parte pe viitor Azi masati infractorii maine justitia infractoare cangrena societatii corupte din Romania!
  • +4 (4 voturi)    
    .. e normal.. (Duminică, 10 iulie 2011, 23:24)

    Dorelus [anonim]

    adica judecatorii probabil au mers pe o filiera logica foarte corecta. Atata timp cat unii pot jefui si nenoroci o tara intreaga, santaja si ameninta cu moartea pe oricine si totusi nu sunt considerati pericole sociale.. atunci ce vroiati sa ii faca amarasteanului asta cu beemveu.. totusi nu i-a rupt decat camasa.. eu unul ma mir ca nu l-au premiat, dar inca nu e gata se mai judeca si poate tot primeste un premiu ceva.
  • +6 (6 voturi)    
    in libertate (Duminică, 10 iulie 2011, 23:30)

    am [anonim]

    Deci nu l-au trimis la balamuc.L-au lasat liber.
    Daca ati incercat sa ne socati,ei bine d-lor judecatori aflati ca nu ati reusit. Noi ne asteptam la asta.Bravo !
    nu ne inselati asteptarile niciodata !
  • 0 (2 voturi)    
    dece nu spun cine'i viteazul ? (Luni, 11 iulie 2011, 8:43)

    panfilache [anonim]

    dupa masina si tupeu, se pare ca e unul cu rude si bani.
    precis nu e pedelist, altfel, se afla dela latrine.
  • +1 (1 vot)    
    unfair justice (Luni, 11 iulie 2011, 9:22)

    ady [anonim]

    Mesajul judecatorilor e unul simplu:
    "La canaliile astea le trebuie revoluţie? Lasă că le arătăm noi revoluţie"
  • 0 (0 voturi)    
    numele soferului vrem... (Luni, 11 iulie 2011, 11:30)

    Ionut [anonim]

    ...sa-l ultragiem si noi putin.
    Daca politaii n-au acoperire, ii acoperim noi, cei care ne-am saturat de smecheri.
  • -1 (1 vot)    
    !?!?!?! (Luni, 11 iulie 2011, 13:03)

    eu [anonim]

    Cat de usor ne exprimam opropriul ...public..
    Stiau comunistii si nu numai, pe cine se poate ,,miza''.......