VIDEO Daniel Funeriu: Documentul prezentat de Antena 3 este un fals abject. Numele meu a fost inserat pe o lista cu elevii din acest an

de A.N.     HotNews.ro
Sâmbătă, 9 iulie 2011, 10:20 Actualitate | Esenţial


 documente
Ministrul Educatiei, Daniel Funeriu, a adus clarificari sambata privind modul in care a trecut examenul de bacalaureat, la un liceu din Strasbourg (Franta), in 1989, spunand ca Antena 3 a falsificat documentul prezentat vineri seara, inserind numele sau pe lista elevilor care au sustinut examenul in acest an (vezi lista oficiala 2011). Potrivit unor informatii prezentate cu o zi inainte de postul de televiziune (vezi aici), Funeriu ar fi trebuit sa sustina si un examen oral, din cauza unor note slabe obtinute la proba scrisa. Ministrul a anuntat ca va da in judecata Antena 3. Pe de alta parte, Funeriu a anuntat ca rata de promovare a examenului de bacalaureat, in sesiunea iunie-iulie, este de 45,72%. "Nu trebuie sa ne asteptam la scaderea standardelor la sesiunea din toamna", a spus ministrul.

Iata cateva dintre cele mai importante declaratii facute de ministrul Daniel Funeriu:
  • in urma evaluarii tuturor contestatiilor si a centralizarii datelor nationale, rata de promovare a Bacalaureatului este de 45,72%
  • cresterea fata de procentul initial, de 44,47% este de 1,25%, ceea ce este in ton cu cresterile dupa contestatii din anii trecuti
  • nu trebuie sa ne asteptam la scaderea standardelor sau a vigilentei la sesiunea din toamna a Bacalaureatului
  • as dori sa mai fac o precizare legata de un subiect care este dezvoltat cu inversunare de o televiziune de stiri
  • pentru a inlatura orice nelamurire in cadrul discutiei legate de felul in care eu mi-am luat bacalaureatul in 1989, in Franta, vreau sa reiterez ceea ce am mai spus
  • mi-am luat bacalaureatul din prima sesiune, cu o nota suficient de mare pentru a fi selectat, in 1989, in vederea unei rute ce te duce la absolvirea unei "Grande Ecoles"
  • ceea ce a facut Antena 3 ieri seara si azi toata ziua este un fapt deosebit de grav, care este orchestrat de una din televiziunile ale carui patron incearca, de 20 de ani, sa blocheze modernizarea Romaniei
  • Antena 3 a facut ieri un fals in acte, comis cu buna stiinta si intentie
  • Antena 3 a comis un fals in acte, prezentand un document ce este o calomnie fara precedent
Vezi declaratia lui Daniel Funeriu despre documentul Antena 3:


  • voi prezenta in continuare in ce consta acest act
  • in stanga, titlul de la Antena 3 este "Funeriu n-a promovat examenul de bacalaureat din prima incercare la Strasbourg"
  • in dreapta, este documentul prezentat de Antena 3 ca stand la baza acestei informatii: este vorba de o lista de elevi, care, spunea Antena 3, in 1989 isi dadusera bacalaureatul
  • in dreptul numelui meu, scrie "passe second groupe", ceea ce inseamna ca n-ai trecut bacalaureatul din prima sesiune, ci dintr-a doua
  • acest document este un fals abject, pentru ca, de fapt, oricine verifica pe internet rezultatele examenului de bacalureat din Franta din 2011, vedeti ca lista din acest an si lista prezentata ca fiind cea din 1989 este aceeasi, numele meu fiind inserat intre numele acestor elevi
  • este vorba de un fals abject, cdare nu poata sa ramana nesanctionat 
  • nu intamplator, doua nume au fost sterse din aceasta lista; sunt doua randuri care lipsesc, pentru ca in dreptul lor scrie "sectione europeenne", sectiune care in 1989 nu exista in Franta
  • pentru a sterge urmele, Antena 3 a comis un fals in acte
  • concluzia acestei marsavii este ca Antena 3 a falsifica realitatea, falsifica acte oficiale, falsifica date oficiale
  • Antena 3 incearca de ani de zile sa falsifice Romania
  • prin ceea ce am vazut ieri si astazi, se demonstreaza ca normalitatea pentru acest post de televiziune este minciuna si fraudarea adevarului
  • am decis ca voi actiona in instanta postul Antena 3 pentru fals si uz de fals
  • faptele josnice la care s-a dedat trustul lui Voiculescu nu au consecinte doar asupra imaginii mele
  • in lumea politica sunt obisnuit cu tot felul de minciuni si ele nu ma ating
  • acest fals, spus zi de zi, aduce o atingere importanta la imaginea intregii tari
  • as vrea sa stam sa ne gandim la ce mesaj au primit ieri toti cei care, in Romania sau in afara, prin munca, sacrificii si talent, au facut performanta
  • ei au primit mesajul ca oricate performante ai face, Antena 3 te va tavali in noroi
  • cum s-ar simtii elevii care au trecut examenul in acest an daca, peste 20 de ani, Antena 3 ar falsifica lista
  • acest lucru se poate intampla fiecarui cetatean al Romaniei
  • am o rugaminte pentru aceste posturi de televiziune: incetati sa mintiti! O faceti de 20 de ani!
Vezi mai jos declaratia ministrului despre rata de promovare:



Citeste mai multe despre   


















21557 vizualizari

  • -105 (117 voturi)    
    Asta e Romania (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 12:14)

    Vasile [anonim]

    Un semi-analfabet la conducerea invatamantului :))
    • -54 (66 voturi)    
      Nu numai... (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 14:16)

      haiducul [anonim] i-a raspuns lui Vasile

      ...la invatamant cam toate ministerele sunt conduse de parveniti.
      Cat despre evaluarea diplomei,in orice tara daca vrei sa te angajezi primul lucru asta este,
      Acum sotia imi multumeste ca nu am lasat copilul sa faca studiile in Romania.
      • +48 (54 voturi)    
        Vrajeala (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 15:25)

        bobo21 [utilizator] i-a raspuns lui haiducul

        Am lucrat in IT in Cehia si Olanda (si Romania, desigur).

        Nu a fost nevoie si nici nu mi-am echivalat vreodata diploma de BAC sau de licenta.
        • -11 (25 voturi)    
          Vrajeala ordinara (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 16:00)

          Gigell [anonim] i-a raspuns lui bobo21

          Germania, UK, Elvetia. La fel.
          La el, probabil, s-au uitat ce stie si nu le-a venit sa creada ca are vreo diploma :D
          • +2 (4 voturi)    
            Fie cum vreti voi. (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 18:07)

            haiducul [anonim] i-a raspuns lui Gigell

            In Elvetia nu iti cere evaluarea diplomei de Bac....pe celelalte da.Am lucrat 20 de ani la Rolex cred ca asta spune ceva,si nu a fost nevoie de nici un document la angajare asta era prin 1987.
            • +1 (11 voturi)    
              si eu am lucrat la... (Duminică, 10 iulie 2011, 7:54)

              ktalin [anonim] i-a raspuns lui haiducul

              Mercedes HQ-4 ani,
              IBM Germania-3,6 ami
              Microsoft Germania-5 ani
              Comunitatea Europeana Belgia-de 2 ani,
              si nu mi-a trebuit diploma de bacalaureat.
              Pt ca la instalatori nu se cere
            • 0 (2 voturi)    
              Vacaroiu nu a luat bacul de prima data (Duminică, 10 iulie 2011, 10:55)

              ddd [anonim] i-a raspuns lui haiducul

              Marele pesedist, fost prim ministru Vacaroiu NU A LUAT BACALAUREATUL DE PRIMA DATA, drept pentru care a si mancat bataie (asta mi-a spus-o raposata lui matusa). Asta nu l-a impiedicat sa ajunga prim ministru si sa fie considerat de pesedisti o somitate ....
            • 0 (0 voturi)    
              Se echivaleaza (Marţi, 12 iulie 2011, 15:41)

              Eu [anonim] i-a raspuns lui haiducul

              doar ultima diploma obtinuta.
              Daca nu aveati decat diploma de bac se cerea echivalarea acesteia.
          • -9 (11 voturi)    
            mincinos ordinar (Duminică, 10 iulie 2011, 11:05)

            Logopedul [anonim] i-a raspuns lui Gigell

            Daca nu a avut probleme la BAC, de ce nu vine cu explicatii, ci cu acuzatii??????
        • -1 (5 voturi)    
          Gresesti (Duminică, 10 iulie 2011, 9:40)

          CC [anonim] i-a raspuns lui bobo21

          Moral trebuie sa-si echivaleze studiile pentru ca este ministru si inca al invatamantului. Atunci cand faci anumite ceclaratii despre elevi iar tu nu ti-ai lamurit problema studiilor, iar in CV apar inatvertente ( olimpiada la chimie in clasa a VII-a?, conferentiar cand era doctorand?, una din lucrari este trecuta de doua ori dar cu autori inalta ordine?, si cel mai curios lucru la cautare pe google unele din lucrarile sale nu apar deloc? ). Faptul ca a avut coordonator de doctorat un premian Nobel nu il face geniu sau cercetator eminent.
        • 0 (0 voturi)    
          asa e normal (Duminică, 10 iulie 2011, 19:33)

          rio bobo [anonim] i-a raspuns lui bobo21

          anormal este ca in ro, tre'sa echivalezi o diploma din alta tzara. inclusiv de liceu.
          dar, atentie, la firme private, depinde de angajiator.
          in sua, multe companii nici macar nu cer sa prezinti diploma. ai scris in resume/cv unde, cand, in ce domeniu, si e suficient. te angajeaza pe ce stii, nu pe hartia la indemana.
          in special in domenii tehnice.
          totusi, in medicina, drept, sunt alte criterii.
        • 0 (0 voturi)    
          Ca angajat al unei companii (Marţi, 12 iulie 2011, 15:41)

          Eu [anonim] i-a raspuns lui bobo21

          NU ca angajat al STATULUI!
      • +5 (7 voturi)    
        ti-as multumi si eu daca te-ai duce dupa el (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 19:04)

        excalibur [utilizator] i-a raspuns lui haiducul

        dar unde crezi ca poti sa haiducesti, mai haiducule?
        • -10 (14 voturi)    
          Stai linistit. (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 20:05)

          haiducul [anonim] i-a raspuns lui excalibur

          Copilu sa nascut afara sunt plecat din 1985 asa ca stai linistit sunt plecat de muuuult.
          Inca ceva cu plecarile masive din ultimul timp s-ar putea sa fiti nevoiti sa importati slugi din tarile din lumea a treia pentru ca romani si-au dat seama ca sunt straini in propria tara.
          • +4 (4 voturi)    
            frumoasa gramatica (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 20:15)

            ciupi 2 [utilizator] i-a raspuns lui haiducul

            haiducule =))
            • -5 (5 voturi)    
              Si ma mandresc cu ea. (Duminică, 10 iulie 2011, 11:32)

              haiducul [anonim] i-a raspuns lui ciupi 2

              Pentru ca nu fac parte din nomenclatura si atata cata stiu....,,gramatica" sunt mult peste vocabularul si dictia a multora la care voi va inchinati,nu are rost sa dau exemple le stiti si voi.
              In alta ordine de idei,eu sunt unul dintre cei multi care ne dam si noi cu parerea pe aici,agreata de uni dezagreata de alti,
              Iar daca eu critic,critic puterea sau opozitia ori de cate ori am ocazia nicidecum vreun ,,postac" fiecare are dreptul la opinia si convingerile lui gresite sau corecte si nu am nici un drept sa-l judec sau categorisi.
              Am trait o dictatura si am simtit-o din plin pe propria piele si nu va doresc sa treceti prin ce am trait eu.
          • +5 (7 voturi)    
            asta te roade acum??? (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 20:45)

            excalibur [utilizator] i-a raspuns lui haiducul

            ca "s-ar putea sa fiti nevoiti sa importati slugi din tarile din lumea a treia "??? inseamna ca i-am ajuns din urma pe cei din vest, care v-au importat pe voi ca slugi.. sau te-oi fi dus vr'un PDG pe acolo... stati voi linistiti acolo, numai faptul ca va bagati in seama pe forumuri, desi nu sunteti implicati in viata cetatii, arata cit de integrati sunteti acolo, mai, haiducule,mai...
            Romanii nu sunt aici straini, cred ca printre rinduri vrei sa spui ca tu si ai tai sunteti acolo straini, desi esti plecat "de muuult",nu??
            Stiu bine tema asta , am locuit si lucrat peste 35 de ani afara, asa ca nu vinzi tu castraveti gradinarului...
            • -5 (5 voturi)    
              Da ai dreptate. (Duminică, 10 iulie 2011, 9:29)

              haiducul [anonim] i-a raspuns lui excalibur

              Dar mai strain m-am simtit in tara in care m-am nascut,si oricata ura ai avea la ceea ce se intampla in tara,oricat de bine ai duce-o aici tot acolo te gandesti mai ales dupa o varsta, cat despre bagatul in seama pe forum macar putem sa ne exprimam parerea ,,chiar daca nu suntem implicati in viata cetati"
              Atunci de ce mai vreti voturile noastre,parerea mea este ca cei ce locuiesc in afara ,,cetati" sa nu avem drept de vot din moment ce nu traim acolo.
              • +3 (3 voturi)    
                nu vrea nimeni sa-ti ia un drept (Duminică, 10 iulie 2011, 17:43)

                excalibur [utilizator] i-a raspuns lui haiducul

                si acesta (dreptul la vot) este constitutional - daca ma-ntrebi pe mine l-as face chiar o obligatie.. asta tocmai ca sa incetam sa taiem frunza la ciini, discutind cu accente isterice sau scotind la suprafata tot ce e mai rau in oameni...
                atunci am sti ca ce avem este cu adevarat si in intregime vointa poporului si ne supunem.. dar latrai de afara care nu simt de ani de zile pulsul societatii de aici, convulsiile acesteia, sa vina cu un aer superior sau etichete prestabilite si sa ne dea lectii, Nein, Danke!!!
                • -1 (1 vot)    
                  Exact. (Duminică, 10 iulie 2011, 19:36)

                  haiducul [anonim] i-a raspuns lui excalibur

                  Tocmai de ce spun ca diaspora nu ar trebui sa voteze,imi permit sa extrag o fraza din comentariul dv...,,dar latrai de afara care nu simt de ani de zile pulsul societatii de aici, convulsiile"
                  Exact la asta m-am si referit,noi stim doar din ce auzim,vorbim cu neamurile si prieteni de acasa,excludem televiziunile care sunt aservite puteri sau opozitiei.
                  Poate ca fara sa stiu votul meu, ,,daca nu este fraudat", poate aduce prejudicii celor care traiesc in tara.
                  De exemplu sunt multi care au votat cu Basescu din cauza carismei,iar acum i-auzi ca putin le pasa ca cei din tara o duc rau,la fel putea sa fie si daca iesea Geoana,in sfarsit asta este parerea mea.
          • +5 (5 voturi)    
            Pai.. (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 20:45)

            Alius [anonim] i-a raspuns lui haiducul

            daca esti plecat din tara din 1985.. s-au mai schimbat lucrurile intre timp. Plus ca la gramatica stai prost, asa ca esti, dupa cum matale zici, un incompetent. Baga mare si mai invata!
            • 0 (4 voturi)    
              Poate ca stau prost la gramatica. (Duminică, 10 iulie 2011, 9:36)

              haiducul [anonim] i-a raspuns lui Alius

              Am circumstante atenuante,dar cred ca totusi ma exprim destul de corect si mai ales vorbesc foarte corect fara nici o nuanta de parvenit care dupa trei luni de ,,afara" uita sa mai ,,vorbeste romaneste corect".La varsta mea nu mai am nevoie sa invat sau sa reinvat gramatica limbi romane.
              • 0 (0 voturi)    
                Fumeriu e departe (Duminică, 10 iulie 2011, 18:45)

                Davout [anonim] i-a raspuns lui haiducul

                de a fi perfect. Ar trebui facuta o evaluare impartiala.
            • -3 (3 voturi)    
              vrajeala unui analfabet (Duminică, 10 iulie 2011, 11:06)

              Logopedul [anonim] i-a raspuns lui Alius

              Are impresia ca ne mai prosteste ca in povestea cu pixelul albastru????????
              • +2 (2 voturi)    
                prostit de antene (Duminică, 10 iulie 2011, 21:08)

                gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui Logopedul

                Pai pe tine e clar ca te-au prostit antenele, si chiar foarte usor. Cauta mai bine CV-ul omului, vezi ce referinte gasesti despre ele in presa stiintifica de pe afara si apoi mai vorbim. Sau, alternativ, te poti lasa manipulat in continuare de antene la fel ca si celelalte vite
        • -10 (12 voturi)    
          Antenele nu prea (Duminică, 10 iulie 2011, 2:04)

          Davout [anonim] i-a raspuns lui excalibur

          dau stiri eronate. Sa vedem.
          • +6 (6 voturi)    
            si daca dau? (Duminică, 10 iulie 2011, 13:31)

            excalibur [utilizator] i-a raspuns lui Davout

            o sa ai vreodata curajul sa le spui in fata ca sunt niste tirituri, niste lepre care-si bat joc de natia asta pentru a face "pohtele" unui securist abject???
            • -4 (4 voturi)    
              Conteaza (Duminică, 10 iulie 2011, 18:15)

              Davout [anonim] i-a raspuns lui excalibur

              numai adevarul. Asta e tot - pentru presa.
    • +49 (55 voturi)    
      Funeriu a fost olimpic international. (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 14:24)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui Vasile

      Funeriu a fost olimpic international la chimie. Destept baiat!
      • -9 (9 voturi)    
        La ce i-a folosit? (Duminică, 10 iulie 2011, 9:35)

        PERIFERIC [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

        Ti se pare ca a excelat in acest domeniu? Vad ca acum se da in spectacol pe la tv, cu fiecare ocazie. Si nu e deloc placut sa il asculti.
        • +2 (2 voturi)    
          ai dreptate (Duminică, 10 iulie 2011, 19:43)

          emisferic [anonim] i-a raspuns lui PERIFERIC

          nu se compara cu caterinca aburescu !
          fata cu studii si realizari. pe linie de partid.
          alte texte ! :-)

          ce ramane clar este ca, latrina 3 nu dezminte.
          e cloaca unde isi fac veacul crin antenescu, savant si silitor de renume, nistorescu, alt falsificator in hartia aia a lui, electronica, de latrina, caterinca aburescu, cea care a legiferat bacul in forma actuala, si multe alte celebritati de doua parale, falsuri umane.

          felix este un fals dela a la z.
          e nevoie, totusi, sa se traga apa. pute dela latrina 3 !
        • +2 (2 voturi)    
          i-a folosit (Duminică, 10 iulie 2011, 21:11)

          gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui PERIFERIC

          Mai tarziu a fost cotat ca fiind in primii 10 din Europa pe specializarea lui, fapt ce i-a atras si finantari nerambursabile de 4 milioane de euro pentru cercetare. Incearca si tu sa faci asa ceva daca te duce dovleacul
      • -2 (2 voturi)    
        corect.dar nu a luat bacul! (Duminică, 10 iulie 2011, 19:40)

        geo [anonim] i-a raspuns lui Adrian

        corect e baiat destept la Chimie.
        In Franta ai sansa de a da un examen oral daca pici la scris.

        aparent donmul Funeriu asa si-a luat Bac-ul . Nu-i nici o rusine.si da si l-a luat din prima pentru ca a avut sansa de a da in Franta.

        si sursa celor de la Antene din ce a reiesit aparent este Ministerul Invatamantului din Franta.
        o fi o conspiratie internationala...
        lol
        • +3 (3 voturi)    
          se pare ca cei dela 3 (Luni, 11 iulie 2011, 9:00)

          teo [anonim] i-a raspuns lui geo

          dela latrina 3, trebuie sa dea explicatii in justitie, cum de apare numele lui funeriu pe lista din 2011.
          deci, suptzii mata ca taman si'a dat bacu'. caci listele expuse pe peretii latrinei sunt, dupa spusele ministrului, cu dovezi, din chiar anul asta.
          e cazul ca cna, la fel si procuratura, sa se sesizeze pentru fals, uz de fals si calomnie publica.
          se pare ca funeriu nu se lasa.

          voi, postacii, credeti ca p'acilea sunt aceiasi gura casca care asculta la gadea, badea, leptopski si, mai nou, jmeker. :-)

          iar felix crede ca o minciuna aruncata la larg, merita banii, pe care precis ii va plati, ca amenda, ca despagubiri legale...
          ce n'ar da felix sa se vada...presedinte. sau macar pm, sau ..presedintele senatului !
          sa intre si el in istorie, ca om de stat.
          deocamdata este cunoscut numai ca turnator.
      • -2 (2 voturi)    
        asta il califica ca ministru? (Duminică, 10 iulie 2011, 19:45)

        geo [anonim] i-a raspuns lui Adrian

        ?
    • +26 (30 voturi)    
      @ vasile (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 15:44)

      niccolletta [utilizator] i-a raspuns lui Vasile

      sa avem cat mai multi seminalfabeti de genul asta: http://www.evz.ro/detalii/stiri/un-roman-destept-uluieste-europa-392327.html
      • -2 (2 voturi)    
        Funeriu nu e (Duminică, 10 iulie 2011, 20:08)

        Davout [anonim] i-a raspuns lui niccolletta

        chiar perfect, asta e adevarul.
    • +19 (21 voturi)    
      oare a cui progenitura... (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 17:18)

      stirea [anonim] i-a raspuns lui Vasile

      de la A3 n-o fi luat BAC-ul? In loc sa se uite ce-au in casa se iau de ministru. Ipocrizia este ca fiecare dintre cei care se uita si sustin A3, nu mai zic despre insisi cei care conduc si manuiesc A3, ar fi mandri sa aiba un copil precum Funeriu, Olimpic International cu Lotul National al Frantei si asistent de Premiant Nobel.
      • -6 (6 voturi)    
        atunci (Duminică, 10 iulie 2011, 9:39)

        PERIFERIC [utilizator] i-a raspuns lui stirea

        cand ai in fruntea Ministerului Educatiei un om precum Funeriu, incepi sa iti pui intrebari. Nelamuriri asupra studiilor sale au existat de la inceput. Nu conteaza ce copil al vreunui antenist a esuat la bac, pentru ca nu ocupa nicio functie publica.
        • +2 (2 voturi)    
          ba conteaza (Duminică, 10 iulie 2011, 21:14)

          gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui PERIFERIC

          ...si sunt sanse mari sa fie cateva loaze care au ratat bacul cu parinti antenisti. Crezi ca cretinoizii de la antene au puterea si coloana vertebrala de a recunoaste faptul ca progeniturile lor sunt niste sub-mediocrii? Nu! ... Si atunci se iau de ministru.
    • +26 (30 voturi)    
      CASCA OCHII! (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 18:33)

      Remy [anonim] i-a raspuns lui Vasile

      Mai omule, tu nu te-ai uitat pe documentele prezentate? N-ai vazut MANIPULAREA ORDINARA facuta de a3? Vai de capul tau!
      • +1 (7 voturi)    
        nu e de vina A3! (Duminică, 10 iulie 2011, 11:03)

        ioil [anonim] i-a raspuns lui Remy

        pentru promovarea minciunii in acest post de cacao este vinovat tortionarul care il diriguieste in scopul dezinformarii populatiei{conform pregatirii pentru care a fost trecut pe statele de plata a securitatii pentru a manca si el"o paine".pacat de tinerii care au devenit tonomate fara coloana vertebrala si pentru un ban dau cinstea pe rusine!cat mai santem obligati sa suportam atatea dezinformari ramase nepedepsite de lege???
        • -3 (3 voturi)    
          antena 3 nu a mintit o secunda (Duminică, 10 iulie 2011, 19:48)

          geo [anonim] i-a raspuns lui ioil

          desi nu urmaresc emisiunile respectivei televiziuni,eram intr-un loc public cu un televizor deschis pe acel post.
          domnii de acolo au intrebat care sunt conditiile in care si-a luat bac-ul,rugandu-l pe domnul Ministru de cel putin 10 ori sa intre sa explice.

          lista respectiva imi e greu sa cred ca era falsa.
          aparent domnul Ministru a picat la proba scrisa si a dat un examen oral,asa cum prevedea legea din Franta.

          si da domnul Ministru a luat Bac-uul din prima.
    • +10 (10 voturi)    
      Amice... (Duminică, 10 iulie 2011, 9:31)

      Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui Vasile

      ...Funeriu are doctorate si masterate prin Franta, a fost cercetator in SUA si Japonia...liceul l-a facut in Franta, legenda asta ca ar fi semi-analfabet , scuza-ma, dar ...e cam idioata...
      Alta legenda cu echivalarea, suntem in UE , o serie intreaga de diplome , chiar si romanesti, sunt recunoscute in UE, plus ca Funeriu nu s-a angajat la Oltchim, functiile politice pot fi ocupate si fara "echivalari", de exemplu parlamentarul PSD Zgonea a fost strungar...
    • -7 (9 voturi)    
      asta e ministrul Educatiei (Duminică, 10 iulie 2011, 9:31)

      PERIFERIC [utilizator] i-a raspuns lui Vasile

      E rusinos! Ce exemplu reprezinta Funeriu pentru elevi si studenti? Nu are simtul ridicolului.
  • -55 (63 voturi)    
    BAC (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 12:30)

    ww [anonim]

    Echivalati diploma si atunci puteti dovedi,pana atunci este imaginea prezentata contra cuvantului dumneavoastra,adica castiga ei.
    • +12 (16 voturi)    
      (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 19:07)

      excalibur [utilizator] i-a raspuns lui ww

      chiar asa crezi ca trebuie procedat?
  • +89 (95 voturi)    
    Bravo Funeriu! (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 12:31)

    niccolletta [utilizator]

    In sfarsit cineva care ia pozitie oficiala si incearca sa stopeze manipularea si campania antinationala a grupului voiculescu!

    Respect, domnule Funeriu pentru consecventa si atitudine!
    • -41 (49 voturi)    
      pentru niccolletta (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 13:41)

      corina [anonim] i-a raspuns lui niccolletta

      poate daca funeriu ne arata o diploma de bacalaureat, as fi crezut ceva. pentru ce il respectati? pentru niste vorbe spuse? de ce credeti vorbele lui funeriu fara documente in spate si nu credeti niste documente prezentate de antena 3. este cuvantul antenei contra cuvantului lui funeriu. pentru mine, amandoua nu au nici o greutate, dar "colegii" de genului neutru ai lui funeriu sunt emblematici pentru cata carte are la activ.
      • +36 (46 voturi)    
        @ corina (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 15:42)

        niccolletta [utilizator] i-a raspuns lui corina

        Dl Funeriu nu are de ce sa vina sa se justifice in fata ecranelor cu documente. Se va justifica in fata justitiei Antena care a falsificat si lansat ca fiind reala o facatura josnica. Domnul Funeriu si noi toti trebuie sa traim intr-o tara in care manipularea trebuie sa inceteze. Domnul Funeriu este om pana la toata urma si un dezacord sau o greseala gramaticala (desi nu stiu cati au asistat la contextul in care acesta pe fondul oboselii a comis greseala) nu poate sa-i pateze atitudinea, discursul si consecventa cu care se opune furtului generalizat si masacrarii educatiei prin promovarea nonvalorii. Dovezile prezentate azi de dl Funeriu arata "profesionalismul" de "hot la drumul mare" al Antenelor ce au ca scop tembelizarea poporului roman. Cata carte are la activ dl Funeriu am gasit intamplator aici: http://www.evz.ro/detalii/stiri/un-roman-destept-uluieste-europa-392327.html Si cred ca ar trebui sa ii analizam cu masura aceasta ascutita a performantelor personale pe toti ministrii, nu credeti? Mi-as dori sa putem clona cate un Funeriu la fiecare minister!!
        • -16 (20 voturi)    
          trebuie! (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 18:45)

          Gigel [anonim] i-a raspuns lui niccolletta

          Cand o sa-si echivaleze diplomele, atunci il cred. Pana atunci sunt doar panglici scoase pe nas. De ce nu o face? De ce se teme? Daca noi toti ceilalti trebuie sa ne echivalam diplomele, sa o faca si el. Sau "ei este" mai destepti decat noi, ceilalti?!
          • +10 (10 voturi)    
            da (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 20:19)

            Dan-T [utilizator] i-a raspuns lui Gigel

            E clar cei care cred ca o diploma obtinuta afara nu face cat una din milioanele de diplome scoase pe banda rulanta in romania e pur si simplu retardat si traieste pe alta lume, ori nu a scos capul din cizma pana acum sa vada ce inseamna sa studiezi si in alta tara sau sa discute cu absolventi din alte tari.
          • +12 (12 voturi)    
            /// (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 21:04)

            gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui Gigel

            Mai gigica, Funeriu a fugit din tara cand avea 17 ani, pe vremea comunismului.

            Ajuns in Franta, s-a dovedit a fi unul din cei mai buni elevi de pe acolo:
            - a iesit al 2-lea la olimpiada nationala de chimie,
            - a fost olimpic international la chimie,
            - a a ajuns sa fie ofertat de universitati si centre ce cercetare de top din Europa, Japonia si SUA
            - si-a luat doctoratul pana la 28 de ani
            - a primit grant-uri de milioane de euro de la "Marie Currie Excelence Grants"
          • +4 (6 voturi)    
            echivalarea diplomei (Duminică, 10 iulie 2011, 1:42)

            adonis84 [utilizator] i-a raspuns lui Gigel

            astea sunt povesti :)) legi pentru prostime.
            • -6 (6 voturi)    
              nelamuriri (Duminică, 10 iulie 2011, 9:42)

              PERIFERIC [utilizator] i-a raspuns lui adonis84

              Suspiciuni asupra studiilor ministrului au existat de la inceput. E si normal. Omul asta e platit foarte bine din banii nostri pe baza vorbelor sale, nu si ale diplomelor obtinute.
              • +3 (3 voturi)    
                periferic = pe langa subiect (Luni, 11 iulie 2011, 18:33)

                Sorin [anonim] i-a raspuns lui PERIFERIC

                Omu' asta este ministru. Poate nu stii, dar functia asta nu presupune studii superioare. Deci ar lua acelasi salariu si cu, si fara diploma echivalata.

                Si nu e platit pe vorbe, ci pe fapte. Se pare ca asta te deranjeaza: faptele!

                Din decenta a declarat ca nu va cere echivalarea diplomelor cat timp detine mandatul de la invatamant. Bine a facut ca a evitat sa te mai auda pe tine si altii ca tine spunand ca si-a echivalat singur diplomele...

                Si sa-ti zic ceva: a nu recunoaste o diploma emisa de Grande Ecole - Institutul de chimie, Strasbourg e ca si cum ai pretinde ca esti licentiat cu diploma de Spiru Haret.................. ;)
        • -6 (6 voturi)    
          clone funeriu (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 21:11)

          corina [anonim] i-a raspuns lui niccolletta

          iti doresc sa te bucuri de cat mai multe clone funeriu. sa traiesti bine si sa ai multe succesuri. eu imi doresc sa reusesc sa ii ofer copilului meu o lume normala, fara funeriu sau clona lui, pentru ca de succesuri in proiecturi, facute de colegul neutru funeriu intr-un cv plin de greseli de ortografie,
          eu una, sunt satula.
          in plus, fetita mistrului pe care il admirati invata in Franta, nu in tara unde tatal ei ministru. sunt convinsa ca nu are legatura cu increderea in sistemul patronat de funeriu, probabil sunt o mie si unul alte motive.
          dar de ce copilul meu trebuie sa aiba incredere in sistemul in care fiica dl ministru neclonat nu are?
          • -4 (4 voturi)    
            Fetita ministrului... (Duminică, 10 iulie 2011, 10:31)

            Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui corina

            ...are si ea, saraca, o mama, frantuzoaica mama, nu o lasi si pe ea sa invete langa masa...hai , te roooog, copilu' saracu n-are nici o vina ca avem noi boala pe Base si Nuti...
          • +4 (4 voturi)    
            @corina (Duminică, 10 iulie 2011, 12:06)

            niccolletta [utilizator] i-a raspuns lui corina

            M-as bucura sa se poata face clonarea, dar restul ministrilor sunt niste umbre palide iar clonarea e interzisa:). Daca A3 a reusit sa iti manipuleze creierul intr-atat incat sa vezi greselile de ortografie, dar sa nu vezi ca in ziua in care a facut greseala de ortografie a combatut pana la epuizare pe legea educatiei in beneficiul tau si al fetitei tale si a poporului roman ca sugative precum androneasca si rectorii universitatilor sa nu poata sa-si faca averi personale cand infiinteaza universitati, atunci insemna ca ei, antenistii, si-au atins tinta. Cum ii judeci pe toti cei ce pleaca in strainatate sa se trateze si sa studieze si de ce e Funeriu mai deosebit ca alege unde sa-si creasca copilul? Poate copilul lui Funeriu are si o mama si ceva relatii sociale care nu se smulg asa de simplu sau poate nu exista un acord intre cei doi, fara ca noi, prostimea sa stim picanteriile lor familiale. E nevoie de respect pentru viata privata a fiecaruia, nu crezi? Eu nu consider ca un ministru care vine sa managerieze si sa conduca un minister trebuie sa ne fie calauza de la ce mananca la cum si-a luat bacul si la cum isi creste copiii si face vacanta cu nevasta.Trebuie sa invatam care e menirea lui, pt ce e platit, ce i se cere sa faca si ce trebuie si sa ii verificam agenda: cat lucreaza in beneficiul tarii, pentru prezent (atat cat se poate) si mai ales pt VIITOR. Poate fetita ta Corina va face parte din generatia in care la testul PISA romanii nu vor mai fi la fundul Europei, langa Albania. Asta daca reforma pe legea educatiei va merge inainte in pofida opozitiei pentru schimbare. Deci eu tot mai vreau clone!!:)))
        • +12 (12 voturi)    
          Are si alte circumstante atenuante (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 23:57)

          mariage [utilizator] i-a raspuns lui niccolletta

          In franceza, limba in cxare Funeriu si-a finalizat studiile, substantivele comune coleg si colega se scriu la fel " collègue". Analfabetii lui Voiculescu cauta si ei pete in soare, patronul le cere activitate, nu-i poate plati degeaba.
        • -4 (4 voturi)    
          pardon! (Duminică, 10 iulie 2011, 11:55)

          DanHorea1307693823041 [anonim] i-a raspuns lui niccolletta

          ca om politic si demnitar platit din bani publici esti obligat sa justifici ORICE, cu probe concrete, fiindca nu ai drepturile la intimitate si prezumtia de nevinovatie sau/si bunacredinta de care se bucura un anonim! sau, daca e din gasca preferata de tine, i se accepta orice?
          • +3 (3 voturi)    
            @DanHorea (Duminică, 10 iulie 2011, 14:06)

            niccolletta [utilizator] i-a raspuns lui DanHorea1307693823041

            Chiar orice Dan? Dreptul la viata privata si la intimitate are si un demnitar si un cetatean de rand, iar justificarile se impun in context legal, nu la racnetele si defaimarea mediatica a antenelor.
            Declaratii de avere dau demnitarii, din cate stiu iar presa e mereu cu ochiul pe "cantar".
            La investirea intr-un minister stiu ca se fac aceste verificari (de competente si studii minimal necesare) si ele nu trebuiesc afisate la colturile stradale, din multe motive.
            Funeriu explica la un moment dat ca nu isi echivaleaza acum studiile: pt ca acestea ar trebui facute de subalternii lui si omul considera, de bun simt, ca nu e etic si ar ridica ceva suspiciuni sub aspectul conflictului de interese. Si tot el spunea ca in functia in care se afla nu are nevoie deocamdata de acele echivalari. Pare verosimil mie, tie nu?
            Sau daca nu aplicam stampila apartenetei de partid si de influenta politica nu putem aprecia ce FACE omul?
      • +14 (14 voturi)    
        si anume... (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 17:45)

        razna [anonim] i-a raspuns lui corina

        ce te face sa crezi ca ce-a prezentat A3 este un "document", cand ei singuri au recunoscut ca ei l-au facut (=l-a trimis un telespectator). Te consolezi, si mai ales te amagesti degeaba cu ideea ca nici Funeriu n-a luat BAC-ul din prima, si totusi a ajuns asistent de Laureat Nobel.(Si nu, Nobel nu-i un premiu pentru actori sau vedete TV).
        • +5 (5 voturi)    
          normal (Duminică, 10 iulie 2011, 11:13)

          ioil [anonim] i-a raspuns lui razna

          ca aceste tonomate trebuie sa lucreze sa-si merite salarul dar de ce sa devina toti cate un mic gadea?onoarea si viitorul carierei lor nu conteaza?tinerii astia nu realizeaza ca in barca minciunii viitorul lor va fi ratat?
      • +6 (6 voturi)    
        Dar cand Antenele... (Duminică, 10 iulie 2011, 10:28)

        Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui corina

        ...il fac "Domnu' Profesor" pe batranul Voiculescu au dreptate, nu...???Ha, Ha. Ha...
    • +51 (55 voturi)    
      La antene nimeni nu mai are demnitate (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 14:49)

      balan [anonim] i-a raspuns lui niccolletta

      Au devenit atat de obedienti redactorii de la antene incat ti-e mila de prostia lor , i se dedica ode lui dan voiculescu precum lui Ceausescu . RUSINE TUTUROR DE LA ANTENE , V-ATI PIERDUT ORICE URMA DE OMENIE SI DE CEMNITATE .
      • -12 (12 voturi)    
        BRAVO ANTENA 3!!! (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 19:49)

        Vlad Diaconu [anonim] i-a raspuns lui balan

        Sunteti singurii care mai aveti colana vertebrala si CREIER. Auzi, Tapalaga??????????????
        • +5 (5 voturi)    
          Mai ales coloana... (Duminică, 10 iulie 2011, 13:20)

          Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui Vlad Diaconu

          ...au antenestii o coloana...
        • +2 (2 voturi)    
          asta-i la misto, nu? (Duminică, 10 iulie 2011, 14:09)

          forza [anonim] i-a raspuns lui Vlad Diaconu

          unde gasesti tu coloana vertebrala in a fabrica niste "documente" si a le da pe post ca fiind adevarate? Nici nu s-au obosit sa inventeze o sursa credibila, l-au atribuit "unui telespectator". Ei intr-adevar au "CREIER", dar nu in sensul in care crezi tu, stiu foarte bine ceea ce fac si stiu foarte bine ce public tinta au. Numai, te sfatuiesc, nu-ti invata copilul ca a minti inseamna sa ai CREIER, ca nu va ajunge niciodata mai putin demn de mila decat tine.
      • +8 (8 voturi)    
        Felix sa faca la fel ca Murdoch (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 22:21)

        Mihai Bucur [utilizator] i-a raspuns lui balan

        Citez din floreign care a scris mai jos:
        "Rupert Murdoch, geniul rau al presei mondiale, a inchis publicatia engleza de succes dovedita a fi facut ilegalitati.
        Dl. Voiculescu, acest Vader al presei romanesti, ar trebui sa faca la fel cu Antena 3."
        Asa este - Murdoch si-a desfiintat ziarul respectiv fiindca, in urma indignarii publice, multe mari companii si-au retras reclamele. Asa ar trebui sa inceapa un boicot al antenei 3. Marile firme mutinationale care activeaza in R. ar trebui sa aiba obraz si sa-si retraga reclamele din mocirla de la A3.
  • +36 (40 voturi)    
    hidra (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 12:36)

    ady [anonim]

    antena 3?.. care antena 3?
    • +36 (40 voturi)    
      de aici a modificat Antena 3!!! (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 13:36)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui ady

      PUBLICATI ASTA SA VADA TOATA LUMEA DE UNDE A MODIFICAT ANTENA 3 DATELE!

      http://e-resultats.ac-strasbourg.fr/resultats%3FUnom_ecr=5&Ubase=resul_11&Utyp_aff=resultats&Unum_cri=3&Uval_cri=F&Uval_cri1=068&Uval_cri2=S.html#bookmark
  • +45 (53 voturi)    
    mda (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 12:38)

    Sorin [anonim]

    recunosc ca ma uit de obicei la antena 3 si deseori sunt de acord cu criticile la adresa guvernului & Basescu.
    Dar campania asta impotriva lui Funeriu este sub orice critica. Nu m-a convins nici explicatia lui Funeriu si nu stiu daca a luat din prima sau nu dar nu ma intereseaza asta. Si daca ar fi picat prima data si apoi a luat si dupa aia a ajuns sef de promotie care e problema? El a vrut sa se dea un bac fara ca elevii sa copieze si acum e supus acestui linsaj mediatic.
    Ce i-as putea reprosa lui Funeriu este o oarecare lipsa de tact si aroganta dupa anuntarea rezultatelor. Dar in rest felicitari pentru organizarea bacului si sper ca va deveni un obicei lipsa fraudarii la bac.
    • 0 (12 voturi)    
      PDL pierde, vine Andronescu,iar intreaga... (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 14:03)

      Victor [anonim] i-a raspuns lui Sorin

      ..isteria se va evapora in neant si lucrurile vor reveni la normalitate(va rog si observati ironia)
      Eu traiesc de f.multi ani afara si am avut si copii care au sustinut exam.de bacalaureat.
      Au fost ani buni si ani "nebuni",dar niciodata nu a iesit ministrul invatamantului pe rampa sa dea declaratii oficiale pe aceasta tema.Eu zic ca asa ceva este in revierul directorilori sai inspectorilori generali sau a secretarilori de stat din departamentul respectiv.
      Nu este o critica la ce ai scris,ci numai o observatie.
  • -28 (38 voturi)    
    da da (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 12:41)

    Vasile [anonim]

    Viteza mainii si pixelul albastru...un fals grosolan...rusine Dinu Patriciu :)))

    Adminule, de ce mi-ai cenzurat mesajul anterior??? NU contine nimic ilegal si imoral.
  • +46 (52 voturi)    
    nu inteleg (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 12:43)

    ady [anonim]

    de ce nu este reglemantat audiovizualul si pt astfel de derapaje sa existe amenzi usturatoare ,pana la suspendarea emisiei????
    • +27 (31 voturi)    
      Ha, ha... (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 13:50)

      mm [anonim] i-a raspuns lui ady

      Cine sa-i amendeze, cine sa-i suspende? Membrii actuali ai CNA-ului tac chitic,, probabil si ei au luat bacul prin spagi, copiere si minciuna! Oricum activitatea lor este egala cu zero in zona media, altfel nu ar fi atata bataie pe infiintarea unui nou post TV prin care un vechi / nou candidat sa manipuleze opinia publica cu nerusinare! Atata violenta, sex si prost gust nu am vazut de cand sunt ca in ultimii 5 ani! De altfel, membrii actuali ai CNA ar putea fi lesne acuzati de facilitare / complicitate la genocidul cultural care se produce in Romania! Nu numai ca mananca banii statului degeaba, dar ei contribuie la tembelizarea populatiei!
    • +30 (34 voturi)    
      Inchisoare (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 13:59)

      gamma [utilizator] i-a raspuns lui ady

      Pt cel care a facut falsul . Vorbesc serios .Si amenda mare pt post , doar vrem bani pt pensii si voiculescu are o multime .
    • +2 (2 voturi)    
      Pai... cei de la CNA... (Duminică, 10 iulie 2011, 13:23)

      Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui ady

      ...sunt copii de securisti si activisti de partid...ha,ha,ha
  • -49 (53 voturi)    
    sa zicem ca are dreptate (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 12:43)

    omo [anonim]

    dar daca tot ar fi vrut sa demonteze o presupusa intoxicare de presa, n-ar fi fost mai simplu sa ne prezinte diploma de bac din Franta si, eventual, lista din 1989 unde apar rezultatele de bac cu numele lui. N-a dat nici macar de inteles ca ar vrea sa faca un astfel de demers. De ce oare?
    • +39 (41 voturi)    
      "sa zicem" ca are dreptate??!! (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 14:33)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui omo

      Deci dupa parerea ta este normal ca ministrul Educatiei sa se infatiseze cu diploma de Bac in fata natiunii, sa o lipeasca de camera de filmat, de cate ori un dobitoc de la Antena 3 lanseaza cate o magarie din asta - ministru care are si doctorat, by the way.
      Felul cum pui problema arata ca intoxicarea de la Antena 3 si-a atins tinta. Fii sigur ca pe asta au mizat si ei.
      • +4 (4 voturi)    
        logic (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 20:30)

        Dan-T [utilizator] i-a raspuns lui Marius

        normal ca le merge la cati prosti sunt in tara asta... la cat de otvizati si indobitociti am ajuns, e normal sa le mearga. Un singur exemplu dintr-o tara civilizata in care o TV, nu ca si-ar fi permis, nu ar fi avut curajul, sa faca o magarie ca aceasta. Si asta nu se intampla daca la primul fals prezentat la o TV de rahat sau o afirmatie aiurea nu s-ar fi amendat cu o amenda de s-ar fi cutremurat tot trustul nu numai televiziunea respectiva... dar noi nu suntem nici civiizati, nici educati, noi sarim la gatul celor care vor sa ne scoata din rahat... noua ne place in mocirla sa nu mai stim care e porc si care e om...
    • +42 (44 voturi)    
      Felix , diabolicul (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 15:22)

      Demetra [utilizator] i-a raspuns lui omo

      De ce ar trebui un om sa demonstreze unor imbecili fara creier ca niste imbecili sunt hoti. In tara asta nu sunt pedepsiti hotii , ci pagubasii. Nici nu ma asteptam la altceva de la Felix. El este mester in a falsifica adevarul. Stia ca a fost un turnator ordinar, dar a avut tupeul sa nege evidenta. Vechile practici nu sunt usor uitate. ei Asta stie, asta face.Nu-i jigodie el,, ci cei care-l aproba si-l servesc in demersurile lui murdare.
      • -6 (6 voturi)    
        e simplu! (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 15:34)

        eida [anonim] i-a raspuns lui Demetra

        Acest om trebuie sa "demonstreze" in fata unor imbecili fara creier pentru ca este MINISTRUL LOR! Si e platt din banii lor si e in slujba lor, ca orice politician.
        • +2 (2 voturi)    
          Ce sa demonstreze... (Duminică, 10 iulie 2011, 11:13)

          Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui eida

          ...ce vrei sa-ti demonstreze? Scrie cu subiect si predicat, caci altfel mi-e greu sa te urmaresc...
      • -2 (2 voturi)    
        Moral (Duminică, 10 iulie 2011, 9:46)

        CC [anonim] i-a raspuns lui Demetra

        Moral trebuie sa-si echivaleze studiile pentru ca este ministru si inca al invatamantului. Atunci cand faci anumite declaratii despre elevi iar tu nu ti-ai lamurit problema studiilor, iar in CV apar inatvertente ( olimpiada la chimie in clasa a VII-a?, conferentiar cand era doctorand?, una din lucrari este trecuta de doua ori dar cu autori inalta ordine?, si cel mai curios lucru la cautare pe google unele din lucrarile sale nu apar deloc? ). Faptul ca a avut coordonator de doctorat un premiant Nobel nu il face geniu sau cercetator eminent.
      • +3 (3 voturi)    
        Felix... (Duminică, 10 iulie 2011, 13:25)

        Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui Demetra

        ...oameni buni, Antenele lui Felix si Realitatea sunt foarte bune, foarte, foarte bune...Si stiti de ce , pentru ca il fac ridicol pe scaraotchi...
    • +8 (8 voturi)    
      da da (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 16:20)

      FLORIO [utilizator] i-a raspuns lui omo

      Bogatii din USL nu trebuie sa justifice averile alea mari,dar amaratul asta trebuie sa-si justifice diploma de bac. Comunismul e cel mai nerusinat sistem de pa pamant si tu cu ei impreuna.
    • 0 (0 voturi)    
      Poate in 1989 (Duminică, 10 iulie 2011, 16:09)

      maolina [utilizator] i-a raspuns lui omo

      nu s-a gandit ca va ajunge ministru in Romania si va avea nevoie de listele de la Bac ca sa ceara o copie legalizata. Ca poze cu telefonul nu se faceau la vremea aceea, si nici nu se postau rezultatele on line. Iar diploma nu avea de sa vi-o arate, ca nu demonstranimic. Doar nu s-a afirmat ca nu a luat bac-ul ci doar ca l-a luat in alta sesiune
  • -19 (29 voturi)    
    hotnews (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 12:46)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    observ ca deveniti "impartiali" repetand o mizerie raspandita de A3.

    Voi acreditati stilul jurnalistic pe care il criticati si de care va delimitati.

    Sa va fie rusine.
  • +3 (3 voturi)    
    video (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 12:50)

    andu [anonim]

    puneti si foto sau video
  • +54 (58 voturi)    
    Antena3 fals abject (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 12:55)

    Mario [anonim]

    Dati-i Dl Funeriu in judecata si luptati pentru a inchide postul de TV. Eu va cred in ceea ce sustineti si este evidenta campania de denigrare si de blocaj a reformelor sustinuta de Antene. Dar daca nici Dvs, cei de la putere, nu puteti sa condamnati definitiv astfel de practici atunci totul devine inutil. Incetati sa va mai lamentati prin presa si treceti la fapte.
    Altfel, rigurozitatea examenului de BAC din acest an este un fapt laudabil. Va felicit pentru implementare si pentru curaj.
  • -45 (47 voturi)    
    bac (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 12:55)

    emil [anonim]

    Domnul ministru,
    este adevarat ca A3 este un post care nu prea are la inima actuala putere si este normal atata timp cat este patronata de un pozant al actualei coalitii, totusi va intreb daca nu aveti nimic de ascuns de ce veniti cu o replica a doua zi, nu era mia simplu daca intrati in direct si declarati ceva de genul: Domnilor in 1989 eram in Franta, nu stapaneam foarte bine limba si am intrat in reexaminare (sau cum o fi acolo) dupa care am luat cu succes examenul. Mare branza.
    Ce ma scarbeste atat la dumneavoastra cat si la A3 este scufundarea tarii in mocirla declaratiilor politice.
    In loc sa fiti elegant si sa obligati postul A3 sa ridice standardul de comunicare preferati sa intrati in mocirla amenintarilor si acuzelor.
    Probabil ca va simtiti aparat de presedinte si atunci utilizati armele favorite ale acestuia, aveti grija ca il plagiati si nu stiu daca aveti la dispozitie "serviciile" prezidentiale.
    Concluzie: Atat dumneavoastra cat si postul A 3 aveti o atitudine care lasa foarte mult de dorit.
    Sfat: Ar fi cazul sa angajati un consilier de imagine ca sa nu mai cadeti in ridicol.
    In acest moment se poate spune " La asa ministru asa invatamint"
    Asteptam mai mult de la tineretea dumneavoastra, insa atat dumneavoastra cat si partidul pe care il reprezentati parca sunteti o secta cu creiere spalate.
    In acest mod nu o sa impuneti niciodata competenta in aceasta tara.
    • +33 (35 voturi)    
      Nu el trebuia sa dovedeasca ca a luat bac.-ul! (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 13:40)

      gazania [utilizator] i-a raspuns lui emil

      El a dovedit minciuna ordinara a A3. ,a demontat totul.Tu chiar ai crezut o clipa cele spuse de A3?Ai citit cv.-ul acestui om?Deci A3 poate desfiinta un om ,iar acesta trebuie sa intoarca si celelalt obraz pt. a fi elegant. Cu cine ?Si asa a intervenit tarziu si e fb daca i-ar da in judecata. e prea mult ce fac acesti manipulatori de oameni simpli.
      • -6 (6 voturi)    
        felix si funeriu sunt la fel (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 15:36)

        secu [anonim] i-a raspuns lui gazania

        DE felix se stie ca a colaborat.
        Dar Funeriu, cum a dat Bac-ul in Franta in 1989? A aplicat pe net la o bursa, ceva?

        Stim cu totii cum se pleca in 1989 in strainatate si mai ales cum se putea ajunge sa studiezi intr-o tara capitalista!
      • 0 (6 voturi)    
        @gazania (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 17:07)

        emil [anonim] i-a raspuns lui gazania

        Nici macar nu trebuia sa dovedeasca nimic. Trebuia doar sa gaseasca o solutie inteligenta de a iesi din situatia creata de A3, care il ataca in permanenta decand au inceput examenul de bacalaureat.
        Sincer imi este antipatic domnul ministru (la fel ca orice politician din tara asta indiferent de partid).
        Ce pot sa spun decat ca il felicit ca a reusit sa organizeze un concurs de bacalaureat prin care a scos la iveala cat de slabi sunt pregatiti copii in tara noastra.
        In rest imi pare rau ca nu a reusit sa gestioneze bine si in favoarea lui situatia creata de A3 si a preferat sa se scufunde in aceasta mocirla de acuzatii.
        Nu cred ca tara aceasta are nevoie de asemenea comportamente nici din partea politicienilor si nici din partea televiziunilor.
        • +6 (6 voturi)    
          daca (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 20:35)

          Dan-T [utilizator] i-a raspuns lui emil

          nu raspunzi esti vinovat... In tara asta daca nu arunci si tu, esti prost... La o tara crestina cum e asta faza cu intorsul si celuilalt obraz nu a tinut niciodata.
        • 0 (0 voturi)    
          solutia inteligenta (Luni, 11 iulie 2011, 12:23)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui emil

          e datul in judecata, lucru pe care il va face cu siguranta.
    • +31 (33 voturi)    
      Gresesti (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 14:57)

      Cata [anonim] i-a raspuns lui emil

      Omule Funeriu a luat din prima, si nu el trebuie sa isi dovedeasca nevinovatia ci antenele sa dea adevarul.
      Maine o sa spuna si de tine c aesti criminal in serie, si oamenii vor arunca cu pietre in tine, pentur ca ei au uitat sa spuna ca tu ai omorat trei muste una dupa alta
  • +54 (56 voturi)    
    Ce spune A3 ? (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 12:55)

    gazania [utilizator]

    Oricum n-am crezut o iota din aceste minciuni ,dar am dat pe A3 sa vad cum "o scalda". Nu mi-a venit sa cred ce aud de la R. Tudor: ca-l dau Ei in judecata ,ca ei au spus de 3 ori ca au primit acest tabel de la un oarecare din Franta si ca ei ,vezi Doamne i-au cerut lamuriri lui Funeriu.Deci il balacaresc o sapt. ,dau ca sigura informatia ,n-o verifica inainte si tot ei se simt ofensati.Nu-mi vine sa cred cat tupeu au si ma tot intreb ,in afara de cei platiti,cine poate sa se uita la o astfel de tv.?
  • -50 (52 voturi)    
    funeriu (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 12:57)

    ockiu [anonim]

    saracutu` a iesit pe sticla si nu a spus nimic. mai concret el trebuia sa iasa cu DIPLOMA si cu UN ACT OFICIAL de la institutia unde a dat bacalaureatu` si ATAT.
    in schimb, ce-a facut cercetatorul?! NIMIC -
    ministruleeee echivaleaza-ti studiile si fa acest lucru CAT MAI TRANSPARENT CU PUTINTA - altfel ramai acel personaj care calculeaza viteza manii prezindetiale - adica un nimeni pe lume.
    • +17 (19 voturi)    
      Zombi (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 15:30)

      Demetra [utilizator] i-a raspuns lui ockiu

      Daca ai avea putin creier si ai fi in stare sa intelegi ceea ce citesti, ai sti ca in tarile UE nu este nevoie sa-ti echivalezi studiile. Dar cum privitorii A3 Felix nu poseda materie cenusie , nu ma mir ca actioneaza ca niste zombi .
      • +8 (10 voturi)    
        te inseli (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 19:27)

        soare [anonim] i-a raspuns lui Demetra

        Ministrul Funeriu trebuie sa-si echivaleze studiile la fac. stefan gheor....scuze Spiru Haret(cred ca se rasuceste in mormant cand vede cum ii este terfelit numele de comunistoizii care conduc facultatea) altfel nu e valabila.
    • +8 (8 voturi)    
      Praf.. (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 19:50)

      radu [anonim] i-a raspuns lui ockiu

      Tin sa te anunt ca tu esti nimeni pe lume si nu Funeriu . De bine de rau Funeriu are un doctorat luat la o universitate renumita si pana una alta e un chimist reputat . Tu , cu ce te poti mandri ? Ca esti fanu nr 1 al a3?

      Mai sus ai spus :
      "el trebuia sa iasa cu DIPLOMA si cu UN ACT OFICIAL" - GRESIT prietene . E exact ca in instanta . Cel care acuza trebuie sa vina cu dovezi concrete! Daca ele sunt solide abia apoi se trece la aparare .

      "altfel ramai acel personaj care calculeaza viteza manii prezindetiale - adica un nimeni pe lume. " - spune asta cine ? ca nu ti-am retinut numele...

      Eu cred cu tarie ca esti un baiat care a picat bacu anu asta si simti nevoia de a da vina/varsa nervii pe cineva . Sfatu meu , mai bine te pui sa inveti pt la toamna ! Daca vrei sa iti versi nervii pe cineva fa-o pe profesorii de 2 lei care nici macar nu vin la ore dar au aere de intelectuali si cer "respect" .
      Si da , asa e ! Profesorii sunt de vina pt situatia actuala . Ca sa va dau un exemplu sunt elev la un liceu(Colegiu national defapt) "reputat" in judetul meu . Scoala e destul de dotata , cel putin la mine in cls am laptop , internet , videoproiector si un mobilier care te lasa masca . Si cu toate astea am parte de cativa profesori care nici nu observa cand ies din cls , nu fac nimic la ore sau pur si simplu nu vin .
  • -19 (25 voturi)    
    bacalaureat funeriu (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 12:59)

    chiuariu [utilizator]

    "passe second groupe" inseamna ca e nevoie de un examen oral de rectificare - a se vedea comentariile de la http://www.commentcamarche.net/forum/affich-13238583-passe-second-groupe. prezentarea la oral se face in urma unei convocari a candidatului de catre comisia de bacalaureat. deci mai bine "admis" direct, decit "passe second groupe".
  • +30 (34 voturi)    
    eu acum (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 13:00)

    yvon [anonim]

    citesc despre treaba asta.scuzati nu urmaresc a3 sau irtv. mie sila de minciunile lor.
  • +58 (60 voturi)    
    Tara care nu-si merita elitele! (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 13:03)

    Stefan Michiu [anonim]

    Mai ramane sa-l linsam pe dl.ministru pentru ca a elaborat o Lege a Invatamantului de nivel european, ca a indraznit sa curme minciuna numita Examen de Bacalaureat, ca depune eforturi pentru modernizarea Educatiei, ca deranjeaza grav mafiile universitare! Noi ce apalaudam?-vorba clasicului I.L.Caragiale_
    Noi aplaudam pe Voiculescu si-l alegem vicele Senatului, luam de bune toate mizeriile OTV,RTV, Antene si sorbim cuvintele slugoilor fara minima morala si constiinta ai acestora!Cand mai apare un Funeriu-este ca un atac la linistea noastra. Nu-i meritam pe acesti martiri- Funeriu, Macovei, etc.Oare cat de jos va trebui sa coboram in abjectia noastra pentru a ne trezi, pentru a discerne raul si minciuna de bunul simt si adevar?
  • +45 (47 voturi)    
    Io nu pricep... (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 13:03)

    martianu [anonim]

    Aceste televiziuni chiar sunt un caine fara stapan? Chiar nu e nimeni deasupra lor sa le traga de urechi? Eu inteleg, democratie democratie, dar mai da-o dracului de treaba, libertatea asta a presei incepe sa-mi provoace sila.
    • +22 (24 voturi)    
      Nu e libera deloc . (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 14:02)

      gamma [utilizator] i-a raspuns lui martianu

      Presa e de fapt in sclavie , au voie sa scrie DOAR ce le dicteaza patronul . Ar trebui sa se sesizeze niste organisme internationale ceva .
  • -29 (29 voturi)    
    poate da, poate nu (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 13:03)

    pixel [anonim]

    Tot asa tipa si Base ca imaginile cu lovind un copil sunt un fals abject bla, bla.

    A mai auzit cineva ceva de un proces impotriva televiziunilor? S-a descoperit ceva?
    • +10 (10 voturi)    
      Buna intrebare... (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 18:42)

      Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui pixel

      Pai Realitatea a zis ca va da IMEDIAT rezultatul analizei facute de nush ce institut din strainatate, dar evident, dupa alegeri, ca n-au timp oamenii satermine analiza... au mai dat ceva? Eu n-am auzit.
  • -14 (18 voturi)    
    bac franta (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 13:04)

    chiuariu [utilizator]

    conform - http://fr.answers.yahoo.com/question/index?qid=20070702102505AA3UYWl, "passe second groupe" inseamna -
    Ca veut dire que tu dois aller au rattrapage. Tu n'as pas encore ton Bac, tu as le droit à une deuxième chance, l'oral.

    adica - trebuie sa mergi la reexaminare (rectificare). inca nu ai bac-ul, dar ai dreptul la o a doua sansa, la oral.
  • +24 (28 voturi)    
    note (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 13:06)

    Sorin [anonim]

    ministrul nu mi-a parut convingator cu explicatiile dar din ce am gasit pe net pare sa fie cum zice el:
    http://www.linternaute.com/ville/academie/strasbourg/f/10/
    astea sunt rezultatele de anul acesta si se pot gasi pe lista toti ceilalti candidati din lista prezentata de A3. De ex. Furtwengler Brett cel care apare exact sub Funeriu in lista lor este acolo fiind singurul Furtwengler cu numele Brett. Si ceilalti apar cu exceptia lui Fuchs Morgan pe care eu nu l-am vazut in lista. F probabil este inserat numele lui Funeriu intre rezultatele de anul acesta.
    Pt mine oricum era nerelevant din a cata incercare luase bacul.
    • +6 (6 voturi)    
      Hotie (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 17:21)

      Demetra [utilizator] i-a raspuns lui Sorin

      Fuchs Morgan este dupa Fuchs Lucas si inainte de Fuchs Thibault. Este evident ca este o facatura, pt ca pe lista apare Furter Manon Monique Antoinette, ceea ce este imposibil ca in 1989 si 2011 sa existe aceeasi. cmbinatie de prenume. Iin plus, pe nicio lista nu apar spatii goale. Sunt varza aceesti prosti de la A3. S-au repezit ca mustele pe c......atul aruncat de cineva care si-a batut joc de ei.
  • +41 (45 voturi)    
    Antene (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 13:10)

    Loco [anonim]

    Antenele sint o mare mizerie in general. Extrem de rar intru pe vreun post. De curind din eroare ma aflam pe Antena 3 si citeam ca stire bomba ca Funeriu a fost respins la scris la Bac -ul din 89 parca..
    Si ca detin un document....Asa si? Ce legatura are cu orice? Sa inteleg ca unul care n-a invatat carte multa nu ii poate cere altuia sa invete bine? Un parinte nu poate cere copilului sa invete daca el ca parinte n-a facut decit 6 clase?
    Ce atitudine e asta? Miine poate apar si fituitile lui Funeriu sau chiar ale lui Basescu...Asa si? Ce legatura au astea cu faptul ca se doreste stoparea hotiei/prostiei in general....
    Daca Voiculescu a furat sau copiat sau turnat, inseamna ca unde preda el ( inteleg ca Varanul e profesor, ) ii lasa pe pe elevi sa copieze si sa fure examenele?
  • -42 (44 voturi)    
    de aia nu vroia sa-si echivaleze diploma???!! (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 13:13)

    Mircea [anonim]

    aha, de asta nu a vrut Funeriu sa-si echivaleze diploma! S-ar fi vazut acolo ce ascundea "atat de bine"!!
    • +24 (26 voturi)    
      De ce? (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 15:00)

      Cata [anonim] i-a raspuns lui Mircea

      Nu este necesar sa echivaleze diploma, pentru ca in legislatia romana sunt recunoscute studiile facute in franta.
  • +30 (32 voturi)    
    PA! (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 13:20)

    Dan [anonim]

    La Realitatea nu ma mai uit de anul trecut de cand au dat interviul cu Oprescu in care zice ca taie subventia la caldura.
    La Antena 3, de azi.

    Ramane doar TVR Info.
    • +24 (26 voturi)    
      Invers (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 14:09)

      gamma [utilizator] i-a raspuns lui Dan

      La antena am renuntat de ani buni , ce naiba ,e vocea unui securist care a pus gheara pe milioane de dolari din bani publici in anii tranzitiei timpurii i-a inmultit si acum predica idiotilor , dar la iRealitatea inca ma mai uit ca sa iau pulsul infractorilor . Cu cat injura mai tare , cu atat inseamna ca sunt mai deranjati .
    • +4 (4 voturi)    
      pa dan voiculescu (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 22:13)

      bravo omule... [anonim] i-a raspuns lui Dan

      da ce mincinosi sunt cei de la antena 3...cum sa minti in halul asta...inainte trebuia sa verifice ...toti sunt rai in afara de dan voiculescu care a furat tot in 1990...bravo voiculescu!tot asa si poate ai sa ajungi presedinte:))
  • +32 (34 voturi)    
    Rezultate BAC Franta - site oficial (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 13:28)

    Adrian [anonim]

    Rezultatele din 2011 din Franta, pt Strasbourg, cele modificate de Antena 3, se gasesc aici:

    http://e-resultats.ac-strasbourg.fr/resultats%3FUnom_ecr=5&Ubase=resul_11&Utyp_aff=resultats&Unum_cri=3&Uval_cri=F&Uval_cri1=068&Uval_cri2=S.html#bookmark

    Este site-ul oficial pentru rezultatele din Franta. Dati scroll la sfarsitul paginii si faceti o comparatie cu ce a publicat Antena 3
    • +32 (34 voturi)    
      Dle Voiculescu, acum inchideti si dv. fituica! (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 14:13)

      fLoreign [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

      Rupert Murdoch, geniul rau al presei mondiale, a inchis publicatia engleza de succes dovedita a fi facut ilegalitati.
      Dl. Voiculescu, acest Vader al presei romanesti, ar trebui sa faca la fel cu Antena 3.
  • +37 (39 voturi)    
    Are dreptate Funeriu (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 13:29)

    Bogdan [anonim]

    Chiar ca o facatura mai grosolana nu am vazut pana acum. Am cautat putin pe Internet si am gasit o mare parte din elevii aceia (asa-zisii colegi ai lui Funeriu din 1989), care, surpriza, au dat bacul anul acesta!

    http://www.linternaute.com/ville/academie/strasbourg/f/10/

    Nu stau sa caut si la ce liceu, dar e foarte clar ce au facut cei de la Antena 3...
    • +27 (29 voturi)    
      Penibil (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 13:47)

      TudorMaftei1310199749208 [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      Pana la urma nici nu este importanta nota de la BAC, este important ca are un doctorat coordonat de un laureat de premiu Nobel, oare nici asta nu conteaza? Ce m-a scarbit azi, dupa declaratia ministrului, a fost declaratia lui Radu Tudor, care a zis: "In cine aveti incredere, intr-un reprezentant al acestui Guvern sau in noi, jurnalistii de la Antena 3?". Penibil.
    • -24 (26 voturi)    
      Scoate diploma Funeriule sa vedem ce mentiune ai! (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 14:08)

      mil [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      Fuchs sunt destui in lista aia, e foarte posibil ca in 2 ani diferiti, 2 Fuchs sa aiba aceleasi prenume. E debila demonstratia. Daca aia de la A3 ar fi falsificat, le lua un minut sa combine numele elevilor si sa umple randurile goale. Ca sa ramanem totusi in gama argumentelor debile, De exemplu in toti anii eu nu vad (2007-2011) nu vad nicio Manon pe pagina lui Fuchs...nicidecum
      Furter Manon Monique Antoinette. Asta e o dovada ca lista A3 e originala? NU.... e pura intamplare si logica...un nume comun il gasesti mai des si unul mai rar...mai rar. Ne ia de prosti cu exolicatia asta.

      daca vrea sa demonstreze ceva. ...sa aduca diploma de acasa si foaia matricola.
      • +3 (3 voturi)    
        cauta aici (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 17:19)

        diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui mil

        da scroll pana la sfarsitul paginii si o vei gasi atat pe Furter Manon Monique Antoinette cat si pe FUCHS Morgan.

        http://e-resultats.ac-strasbourg.fr/resultats%3FUnom_ecr=5&Ubase=resul_11&Utyp_aff=resultats&Unum_cri=3&Uval_cri=F&Uval_cri1=068&Uval_cri2=S.html#bookmark
    • -21 (23 voturi)    
      de ce nu-si arata diploma de Bac? (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 14:13)

      elev cu bac [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      era cel mai simplu. O arata si gata, nu mai avea nimeni nimic de spus.
      • +13 (15 voturi)    
        Pentru ca nu este nevoie (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 19:14)

        bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui elev cu bac

        Un doctor al Universității Louis Pasteur situat printere primi 5% dintre candidații la doctorat, care și-a făcut lucrarea sub îndrumarea unui laureat al premiului Nobel nu are nevoie să demonstreze că și-a luat bacalaureatul. Pentru cineva cu o contribuție originală la dezvoltarea științei absolvirea unui examen (fie el greu și serios) de cultură generală este irelevantă.

        În schimb Antena 3 s-a folosit de un fals pentru a calomnia o persoană publică și ar trebui să plătească pentru calomnie și pentru uzul de fals. Chiar dacă nu ar fi știut că este un fals ar fi avut obligația minimă să îi verifice autenticitatea înainte de a face știrea publică.

        A prezenta diploma de bacalaureat, indiferent de notă și de modalitatea de absolvire nu ar face decît să legitimeze neglijența (nu spun intenția, pînă nu apar probe) penală a postului TV.
    • -24 (26 voturi)    
      Esti tu sigur??? (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 14:15)

      Vasile [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      NU vezi ca FUCHS e un nume comun in franta?? Uar prinre prenume sunt unele comune in ambele liste...repede tragi tu concluzia ca are Funeriu semianalfabetul dreptate. Sa ne arate diplomele si foile matricole si rezultatele la bac si apoi il credem.
      • 0 (0 voturi)    
        daaaaaaaa:)) (Luni, 11 iulie 2011, 12:32)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Vasile

        la fel ca vasile, nu?
  • +14 (16 voturi)    
    si parintii? (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 13:41)

    omoni [utilizator]

    In fine, se face ceva cu invatamantul asta; e un inceput- nu doar elevii sunt de vina, ei doar imita ce vad in jur; parintii trebuie sa adopte alte stiluri educationale: unii sunt prea permisivi, nu le impun limite oric copiii ii au ca modele si nu le place ce vad- niste oameni pe care ei, niste copii, ii manipuleaza; inconstient gandesc ca nu le-ar place sa fie in locul propriilor parinti si, atunci, cauta in afara modele care se impun- aici nu pot discerne corect si, uneori, aleg modele negative dar care le satisfac nevoia de stima si respect, pe care parintii nu o pot satisface atunci cand sunt atat de permisivi. Altii au parinti autoritari, intransigenti care nu comunica cu proprii copii, doar le dau ordine si se astepta ca acestia sa le indeplineasca precum robotii, fara gandire; din randul acestora apar cazurile de sinucideri pentru rezultate scolare slabe sau esecuri in dragoste. Si mai sunt parintii care ar trebui reformati pentru ca nu realizeaza ei insisi pe ce lume traiesc si aduc pe lume copii ca sa chinuie, cu duiumul; astia sunt cei mai muti dintre asistatii sociali fara handicap, sunt cei ce au foast atrasi in aceasta viata prin vanzarea votului lor contra venit de asistat; ce model sunt ei pentru copiii lor? Vor perpetua aceasta categorie; trebuie facut ceva aici, trebuie sa dispara practiva mitei electorale, indiferent de modul in care se face.
    Apoi profesorii trebuie reformati, marea lor majoritate, Deci mai e nevoie de 2 pasi, cel putin, pe lanfa cel legat de corectitudinea Bac-ului.
  • +24 (26 voturi)    
    Revolta repetentilor (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 13:44)

    fatmanx [utilizator]

    Vorba clipului: pariori, jucatori de CS si tepari pe internet. Consumatorii de A3 :)
    Pai oricum sunteti pregatiti pentru o viata de parazit, pe spatele statului sau al departamentelor de marketing-carduri ale BOA, Citi, etc. La ce dracu va mai trebuie bacu'?
    In viata se reuseste pe jmekerie si hotie, ca doar asta ati invatat in cei 18 anisori. Multumiti si A1,2,3 pentru asta, ca au bagat si ei 50% in educatia voastra. Restu' la barbut, presupun.
    Mi-e teama ca nu mai putem munci noi cat puteti voi fura. O sa crapati de foame, efectiv. La multi ani!
  • +21 (23 voturi)    
    scoala 3 (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 13:59)

    traian [anonim]

    ...pentru cei care au picat bacalaureatul cat si pentru sustinatorii lor pot accesa scoala antena 3 specializarea fals ,minciuna si slugarnicie.
  • +22 (24 voturi)    
    Putere pe mai departe.. (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 14:02)

    roman [anonim]

    Nu stiu daca cititi aceste comentarii D-le Ministru , dar daca totusi le cititi, primiti din partea unui cetatean al Romaniei multe felicitari si putere de munca .Nu va lasati , este o ipocrizie generala se stia demult ca toate examenele erau o frauda imensa ( pentru unii) dar nimeni nu facea ceva, ne lamentam pe la colturi si mergeam ca boii cu capul in pamint. Acum daca incercati sa spargeti cercul vicios tot nu-i bine....... Succes pe mai departe.... stiu sigur ca elevii picati in sinea lor va dau dreptate pentru ca erau nepregatiti..
  • +4 (8 voturi)    
    HN schimbat linkul...ei acum e clar ca e fals (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 14:15)

    mil [anonim]

    au schimbat inclusiv imagine martor...
    initial era asta si nu sutinea deloc ipoteza lui Funeriu
    http://www.linternaute.com/ville/academie/strasbourg/f/10/

    deci astfel sta treaba...falsul e grosolan.
    • +2 (2 voturi)    
      Ai alt link (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 15:54)

      X [anonim] i-a raspuns lui mil

      Gresesti . Altul e site-ul dupa care e documentul. Vezi ca e dat undeva prin comentarii.
  • +14 (18 voturi)    
    incredibil (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 14:25)

    Adrian [anonim]

    sa inteleg ca ne trebuie o noua lege a audio-vizualului sau actuala nu e pusa in aplicare corect?
  • +18 (20 voturi)    
    Platim un CNA de la Bugetul de Stat (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 14:31)

    Fisherman [utilizator]

    Dl. Funeriu are dreptul sa actioneze in instanta postul vinovat de calomnie. Intr-un stat de drept Justitia este constienta de gravitatea acestei calomnii care afecteaza nu doar imaginea unui ministru ci este un atac direct asupra democratiei deci va actiona in consecinta.
    Orice consumator de massmedia are dreptul sa aleaga din oferta de pe piata. Daca se lasa pacalit de minciunile celor pe care i-a ales este problema consumatorului.
    Se poate concluziona ca astfel am rezolvat aceasta criza ? Desigur ca NU.
    Consiliul National al Audiovizualului este cel care trebuie sa sanctioneze derapajele de acest gen nu in numele unei persoane, nu in numele unor consumatori care ar trebui protejati ci in numele Civilizatiei Umane.
    Cantitatea si Calitatea sanctiunilor probabil ca sunt specificate in legislatia care institutionalizeaza CNA. Totusi, sunt convins ca nimeni nu poate evalua pagubele reale produse de un astfel de eveniment.
    In cosecinta se cuvine sa mai existe un mecanism care sa potenteze Legea. Daca Justitia se va pronunta impotriva postului respectiv si daca CNA va sanctiona conform Legii acest post atunci se cuvine ca si Societatea Civila sa aiba un cuvant de spus pentru a da putere de generalitate sanctiunii in sensul ca si consumatorul de massmedia sa devina constient de efectele alegerilor sale.
    Timpul de emisie pe care postul vinovat este obligat sa-l consume prin afisarea deciziei de condamnare a CNA este in vizibila disproportie cu gradul daunelor produse.
  • +13 (15 voturi)    
    etica si deontologia (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 14:32)

    radu [anonim]

    Sunt cuvinte fara nici o valoare.
    Nu il simpatizez pe Funeriu si nici guvernul PDL (dupa cum se poate vedea din alte posturi ale mele), nu cred ca ceilalti sunt mai buni (PNL si PSD) si m-am lecuit si cu mersul la vot (l-am votat pe Base si acum trag ponoasele).
    Insa ce se pare ca a facut Antena 3 este o grosolanie, infractiune, incalca codurile deontologice (oricum nerespectate de mass media romaneasca in marea ei parte) si duce dezbaterea despre invatamant in derizoriu.
    Insa cred ca se impun repercusiuni:
    - ancheta interna pentru a descoperii vinovatii care nu au verificat informatia, daca ea a fost primita pe "mail de la cineva"
    - ancheta judiciara pentru infractiunea de fals, uz de fals,
    - la finalizarea celor doua anchete, CNA ar putea lua o masura dura, cum ar fi chiar si suspendarea licentei
    Nu ma astept ca managementul Antenelor sa ia vreo masura cu de la ei putere.
    Daca vor urla ca li se incalca dreptul la libera exprimare, garantat prin constitutie, se poate raspunde ca acest drept niciodata nu poate fi exercitat prin lezare drepturilor altor persoane.
    dar asta nu mai calmeaza pe nimeni in Romania.
    Daca insa se apuca cu exemple din uniunea europeana, cel mai elocvent exemplu e News of the World, din UK, care se va inchide luni, dupa 168 de ani de activitate continuua, maine urmand sa apara ultima editie.
    Motivul - ascultarea/hackuirea telefoanelor vedetelor, politicienilor dar chiar si a victimelor atentatelor teroriste din Londa din 7/7.
    A durat cativa ani, dar pana la urma adevarul a fost scos la iveala si culmea, tot de presa, de The Guardian, prin anchete jurnalistice continuue.
    Rusine Antena 3 daca e adevarat ce spune Funeriu. Daca nu e, tot Rusine, pentru ca nota de la BAC nu e un criteriu elocvent al capacitatilor cuiva de a conduce un minister/institutie. PS - pt adeptii atacurilor la persoana, media mea a fost 9,58 in 2000, fara copiere, profil Informatica
    • +13 (17 voturi)    
      Ce (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 15:39)

      Jar [anonim] i-a raspuns lui radu

      ponoase tragi de la Base?Pentru ca n-a facut altceva,decat sa dea mesaje catre tara,asa cum ii permite Constitutia.E drept,in stil marinaresc...
      • +5 (5 voturi)    
        Haha (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 20:15)

        gamma [utilizator] i-a raspuns lui Jar

        Unii credeau ca Basescu e un fel de paracriza . Nu e , nu exista asa ceva .
  • -19 (21 voturi)    
    Un lucru. (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 14:35)

    guru [anonim]

    Este sigur si limpede.Acest regim,numit regimul Basescu-Udrea este si va ramane in istorie ca cel mai mincinos si cel mai lacrimogen,sa ne amintim plansetele lui Basescu, regim pe care l-a avut Romania vreodata.Ca si cel mai falimentar,corupt si sfidator la adresa romanilor.Ce a facut sau nu a facut Funeriu chiar nu conteaza.Nici macar Boc nu conteaza.Tot ceea ce conteaza sunt Basescu si Udrea,atat.
    • +4 (4 voturi)    
      Mai pontilici (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 19:49)

      soare [anonim] i-a raspuns lui guru

      stiu ca te crezi mare guru dar aici iar ai dat-o in bara.......nu vezi ca nu e vorba nici de base nici de udrea . E vorba de falsul ridicat la rang de mare adevar de catre un "post de televiziune"care jigneste un om , in primul rand , si apoi jigneste poporul prin aducerea unor acuzatii mizerabile. Deci tu tot cu base si admiratia ta udrea(apropo ce treaba are udrea cu invatamantul poate ne aduci si niscai documente , false desigur , pe tema asta) in rest bla bla.
  • +18 (20 voturi)    
    Nu inteleg in ruptu' capului (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 15:01)

    manusha [utilizator]

    de ce s-au napustit cu atata furie impotriva ministrului Funeriu ! Daca lasa lucrurile sa mearga ca anii trecuti cu elevi trecuti prin scoala ca gasca prin apa era mai bine ?Constiintele vandute turnatorului voiculescu dorm bine noaptea ? Daca au copii, ce-i invata ? Sa minta, sa triseze, sa se fofileze ?
    • +22 (24 voturi)    
      E simplu (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 15:20)

      bobo21 [utilizator] i-a raspuns lui manusha

      Fabricile de diplome pierd o gramada de clienti vara asta. Ii doare la buzunar, din acest motiv se zvarcolesc asa de tare.
      • +1 (1 vot)    
        Adevarat (Duminică, 10 iulie 2011, 13:31)

        Adrian [anonim] i-a raspuns lui bobo21

        Foarte bine punctat! Banu' :D
    • -7 (11 voturi)    
      cine era minisitru anul trecut? (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 15:39)

      studii la Paris in 1998? Ghici ciuperca! [anonim] i-a raspuns lui manusha

      iti amintesti?
    • +4 (4 voturi)    
      Nu intelegi ??? (Duminică, 10 iulie 2011, 11:26)

      Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui manusha

      Iti spun eu, sa invatasera cu odrasle licentiate , orice prost facea Spiru Haret (vai ce rusine sa folosesca acest ilustru nume ), cunosc o gramada de meseriasi ce nu stiu sa scrie o cerere ultra-simpla, dar sunt absolventi de Facultate iar unii au si Master la "Spiru" dar nu pot efectiv sa pronunte cuvinte precum : amniocenteza, NU SA LE SCRIE , NU POT SA LE PRONUNTE !!!
  • +22 (24 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 15:17)

    , [utilizator]

    Eu inteleg din toate atacurile asupra lui Funeriu ca e bine sa trisezi in scoala si in viata;uite dl.Voiculescu daca a "copiat' si a "suflat" ce mare a ajuns!
  • +8 (10 voturi)    
    penibil (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 15:32)

    root [anonim]

    un fals atat de grosolan; nu stiu ce a fost in capul celor de la Antena 3, mai ales ca azi se poate verifica in cateva minute orice informatie.. pfff...
  • +5 (9 voturi)    
    Cred careactia cea mai potrivita (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 15:32)

    Sile [anonim]

    A d-lui Funeriu ar fi sa-i trateze pe antenisti cu indiferenta.Sa-i lase cum s-a exprimat Iliescu in suc propriu.Ramine la latitudinea noastra sa ne uitam sau nu in closet.Mie mi-a fost de ajuns chestia cu Basescu a lovit un copil sa privesc cu neincredere aproape orice afirmatie facuta in media. O zi buna !
  • +20 (22 voturi)    
    ALT SUCCES MARCA A3 (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 15:36)

    suspectu de serviciu [anonim]

    Iata dragii mosului cum macacii din antene se intrec pe ei inca o data aruncand inca o porcarie marca Gadea & Associates intr-un ministru. Sigur, nu vor pati nimic pentru ca asa cum soferii cu fite scapa liberi dupa ce omoara pe treceri de pietoni, la fel mizeria umana nu e trecuta in Codu Penal ca infractiune. Ratingul lor vine tocmai din deseurile intelectuale si flatulentele unor minti obsesiv-compulsive emanate zi de zi, in aceleasi emisiuni cu nume diferite, cu treijde analisti dar cu subiect unic. Frati ultrasi si apologeti antene, nu schimbati canalu. imbogatiti-l pe Felix :D Bafta !
  • -10 (12 voturi)    
    Nobless oblige!!! (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 15:39)

    Mhai [anonim]

    Nu am vazut declaratia D-lui Funeriu referitoare la documentul prezentat de Antena 3,dar,daca asa cum se specifica in articol , a afirmat ca a obtinut o nota destul de mare pentru a putea acesa les Grandes Ecole,atunci ne induce in eroare.
    In Franta,dupa absolvirea bacalaureatului se pot sustine examene de admitere la les Grandes EcolesScoala Politehnica ,Scoala de poduri si sodele ,etc)numai dupa absolvirea a doi ani suplimentari pregatitori ,clasele khagnes ,in cadrul liceului...noblesse onlige...
    • +11 (13 voturi)    
      se face (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 16:27)

      veninusrl [utilizator] i-a raspuns lui Mhai

      mai intai selectia pe dosar se intra in "preparatoire", iar nota la bac este cea mai importanta in dosar: cu cat ai o nota mai buna cu atat ai sanse mai mari sa fii acceptat in "cours preparatoire", iar cursul asta pregatitor are rol de concurs: sunt acceptati 200 in curs dar la scoala vor fi 100 de locuri, deci in anul ala de curs pregatitor tre sa inveti pe branci ca sa fii in primii 100 ca sa intri la scoala. alte scoli mai organizeaza si concurs.
      oricum ideea e ca funeriu nu minte si nu exagereaza daca zice ca nota la bac are o mare importanta in a permite accesul la marile scoli!
    • +10 (12 voturi)    
      inca ceva (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 16:29)

      veninusrl [utilizator] i-a raspuns lui Mhai

      tu nu faci diferenta intre examen si concurs:
      concursul este pe un anumit numar de locuri, examenul este pentru a avea o anumita nota/medie care permite absolvirea respectivului curs/scoli!
      spre exemplu bacul este un examen, admiterea la facultate in romania (cel putin acum 20 de ani cand am dat eu) este pe baza de concurs!
  • +18 (20 voturi)    
    CV Funeriu (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 15:41)

    sorin [anonim]

    Oare cum putea cineva sa faca doctaorat in franta fara sa promoveze bacalaureatul?
    E evident ca ministrul a luat bac-ul. Nu conteaza cu ce nota, probabil buna din moment ce a fost admis la facultate. Oricum individul a fost recunoscut si de sistemul romanesc de dinainte de 89 cind a fost olimpic la chimie, ceea ce nu era la indemina oricui pe timpurile alea.
  • -7 (7 voturi)    
    Suspiciunile raman (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 15:48)

    Nono [anonim]

    D-le Funeriu, ne-ati demonstrat ca documentul e un fals. Bine. Va ajuta la proces. Suspiciunile tot raman. Nu era mai bine sa ne demonstrati ca ati luat bacalaureatul la examenul scris cum sustineti, cu documente? E foarte usor pentru dumneavoastra sa rugati autoritatile competente din Franta sa va trimite documentele necesare. Atunci vor mai fi suspiciuni. Deocamdata nu va cred pe cuvant ( dupa cum ati spus la conferinta de presa ) deoarece sunt prea multe necunoscute in viata dumneavoastra si date din CV care nu concorda intre ele. Nu am competenta sa va pun la indoiala studiile dar atat timp cat nu va lamuriti problemele aparute si nu va echivalati studiile inseamna ca aveti ceva de ascuns. Ce anume? Afirmati ca acesti elevi care nu au luat bacalaureatul sunt lenesi si neseriosi. Atunci ce se poate afirma despre ministrul care evalueaza acesti elevi care ascunde ( nu lamureste ) anumite perioade din studiile sale.
    • +5 (5 voturi)    
      Siiigur ca da... (Duminică, 10 iulie 2011, 11:27)

      fatmanx [utilizator] i-a raspuns lui Nono

      Calomnions, calomnions, il en restera toujours quelque chose!
      Iluminism, fitze, chestii.
      Puneti ba mana pa carte ca altfel o sa pune-ti(!) mana pe cazma!
  • +18 (20 voturi)    
    antenele si irealitatea (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 16:26)

    FLORIO [utilizator]

    Nu mai fac parte din lista mea de programe tv de mai multi ani de zile si trebuie sa spun ca-mi merge mai bine de atunci. Averile USL nu pot fi atinse dar o diploma de bac de la ceilalti da. Felix e acolo unde e cu ajutorul PSD care ajuta toti puturosii de securisti. Daca romanii ii aleg din nou nu v-a fi bine.
  • +16 (18 voturi)    
    serios acum (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 16:38)

    visio [anonim]

    mai ia cineva in serios ce spun Antenele? din punctul lor de vedere standardul incepe cu ei; oricum, il confunda pe Funeriu cu Felix....probabil ca incep cu "F" ambele cuvinte; este clar ca unii infractori, precum SOV sau Voiculescu, au invatat manipularea de la taticul lor Ion Iliescu; cine nu si-a dat seama de ei pana acum are tot timpul din lume, deci nu e problema; revenind la subiect, e bine sa ne amintim ce au facut fostii Ministrii ai invatamantului de dupa 89 pana la funeriu; daca tot vrem sa vedem sange; apropo, Marga de la Cluj are nesimitirea sa spuna ca nu stia de profesorul care vroia sex pentru note? exact ca in programul lui Nastase, "laptele si cornul"...au mai fost si niscaiva oua dar....asta este; patronii Antenelor, Realitatatii sau B1 sunt implicati si cercetati in infractiuni economice iar romanul de rand este atat de fericit cand vede circul asta incat aplauda; la asa media asa clasa politica; dar romanii de rand trebuie sa fie solitari pentru ca nu castiga nimic daca A3 il da jos pe Base sau Boc; sau o fi cultura atat de putina? ma gandesc ca un individ poate fi prostit 1 data, de 2 ori, de 3 ori; dar in 20 ani, cat de des poti pacali? cum ziceam, daca vrem sa avem salariul neamtului, trebuie sa muncim ca el, sa avem aceleasi performante economice, si aceleasi pretentii materiale, sa ne apreciem si promovam capacitatile, etc; altfel, mereu vom avea circul asta si nici macar nu este de calitate...ce natiune trista, ce oameni penibili...
  • -4 (4 voturi)    
    Chiar daca nu a luat bacu ... (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 16:39)

    Qwerty [anonim]

    care e problema voastra ?
    A castigat alegerile un mitocam care a lovit un copil.
    Pe cine mai mira ?
  • -3 (13 voturi)    
    ce a facut antena este intr-adevar abject (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 17:05)

    dar totusi... [anonim]

    Totusi nu pot sa nu ma intreb: oare cine pe vremea lu'mpuscatu putea sa-si faca studiile liceale in strainatate? Raspunsul si-l poate da oricine.
    • +6 (12 voturi)    
      anonimule (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 17:55)

      tibi [anonim] i-a raspuns lui dar totusi...

      Poate nu ai inteles.La nici 18 ani a fugit in strainatate.
    • +1 (7 voturi)    
      Pacepa putea sa-si faca (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 18:02)

      Pacepa [anonim] i-a raspuns lui dar totusi...

      ...si altii fugiti din tara

      http://www.evz.ro/detalii/stiri/un-roman-destept-uluieste-europa-392327.html

      "Fugit din Romania la 17 ani"

      Si indiferent, criticati opera, nu autorul.
      • -3 (5 voturi)    
        pai asta incerc - dar voi aclamati autorul... (Duminică, 10 iulie 2011, 0:01)

        alike [utilizator] i-a raspuns lui Pacepa

        daca n-ati face referinta la un jeg ca Pacepa, poate ca v-as lua in serios :D

        in fine, eu critic opera, iar nu autorul... - critic bacul dezastruos din 2010 asezonat cu lauda de sine urat mirositoare a ministrului de atunci Funeriu... si totusi, cei ce il apara pe d-l ministru fac acest lucru din cauza culorii sale, iar nu a faptelor. (prin analogie, un personaj diabolic precum d-l Andrei Marga a fost tinut in brate de toata suflarea tarii, cu exceptia catorva inconstienti care si-au luat-o urat pe cocoasa din cauza asta - si asta aproape 2 decenii; criticile acerbe la adresa d-lui Marga au venit o data ce acesta s-a remarcat ca si pnl-ist...)

        intorcandu-ne la d-l Funeriu si ale sale ispravi, eu critic ipocrizia din acest an, nu faptul ca d-l Funeriu a fost trimis, lasat sau scapat in vest inainte de '90, nici faptul ca ar fi sau nu ceva de capul domniei sale in domeniul in care s-a specializat. atata timp cat nu primesc din partea sa o explicatie de chimie, ci niste discursuri sforaitoare si niste fapte anemice in sfera invatamantului autohton, n-am de gand sa ma extaziez in fata unui CV care nu-l recomanda deloc nici ca pe o persoana cu coloana vertebrala si curaj, nici ca pe un ministru abil...

        e plina Romania de genii si de "personalitati" cu verticalitatea unor moluste. elitele intelectuale amorale sunt specialitatea Romaniei.
    • +5 (7 voturi)    
      Cum stau lucrurile (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 18:25)

      FaraCoruptie [utilizator] i-a raspuns lui dar totusi...

      A dat cineva mai sus link-ul:
      http://www.evz.ro/detalii/stiri/un-roman-destept-uluieste-europa-392327.html

      Dl Funeriu de fapt a fugit in strainatate, inainte de '89.
  • +3 (3 voturi)    
    Din puncul meu de vedere..... (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 17:11)

    cornel [anonim]

    ....Alianta PNL+PC+PSD ete fffff toxica pentru democtatia noastra fragila.La noi comunismul este avut in minte de multi romanii,din pacate. Acestia nu stiu ca acest concept de comunism a fost dovedit de chiar promotorii lor, o MINCIUNA, ptr. a pacali ...proletarii. USL-ul de azi mizeaza pe aceste minciuni tocmai pentru a pacali populimea invatata cu mana intinsa. USL-istii au ca varfuri CEI MAI BOGATI capitalisti (Patriciu Felix,Copos,etc,etc)In decembrie 2009 eram in sectorul 5 din Bucuresti si, mergand cu un taxi, acel taximetrist m-a intrebat cu cine sa voteze pentru ca, li S-A spus(lor,taximetristilor") ca Basescu e un vampir si ca trebuie sa voteze cu Geoana !
    Acum USL-ul a propagat in tara faptul ca sunt rapiti copii ptr. organe de catre "portocalii".!!!!!! Oamenii nostri de "ordine" chiar nu stiu cine sunt ...propagatorii ????? In Romania se petrc lucruri urate, mai ales de cand pnl s-a dovedit PC-ist !
    • +3 (3 voturi)    
      popor de OTV-isti, asa am ajuns... (Duminică, 10 iulie 2011, 13:26)

      Colette [utilizator] i-a raspuns lui cornel

      Este campania OTV care vrea sa-si mascheze scandalurile ordinare cu acel director implicat direct in reteaua de pedofilie cu ramificatii in toata lumea! Asta e modalitatea lor de a 'puna batista pe tambal'. Nu vedeti ca nu se spune nimic de acel 'director' Iuga arestat si pus sub acuzare??? In alte conditii, vuia OTV-ul de dimineata pana seara, cu toti gibonii invitati care sa-si dea cu parerea si cei saraci cu duhul sa le soarba cuvintele. Din pacate, astia suntem, popor de OTV-isti!!! Un roman destept de talia d-lui Ministru Funeriu este un 'specimen' care trebuie inabusit cu 'perna' ca ne face de ras pe noi, astia care nu stim decat sa sorbim fiecare cuvant rostit de marele conducator al Partidului Poporului Dan Diaconescu!!!!
  • +6 (8 voturi)    
    reparatie (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 17:21)

    adi popescu [anonim]

    Dreptate dar nu in orice conditii! Propun de ex 1 mil de euro despagubiri! Daca tre taxa initiala se poate face o colecta...
  • -11 (17 voturi)    
    poate ca antenistii or fi facut fals in acte (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 17:49)

    felix [anonim]

    pe de alta parte, funeriu, daca si-a facut liceul in franta pe vremea odiosului cind, vorba aia, noi eram bagati in puscarie si pentru detinerea unui dolar, atunci rezulta ca funeriu era o beizadea din vremea aceea; or se stie cite parale face o beizadea.
    • +5 (5 voturi)    
      citeste (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 18:14)

      dan63 [utilizator] i-a raspuns lui felix

      CV-ul d-luiFuneriu si te vei lamuri!
    • +7 (7 voturi)    
      Bai ///, (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 20:01)

      Alius [anonim] i-a raspuns lui felix

      vorbiti ca sa va aflati in treaba: a fugit din tara. Citeste si tu si apoi scrie. Daca era unul din pilosii, securistii, de care zici tu, nu-i sarea la gat securistul de Voiculesu. Ba, eu cred ca lucra la Antene pana acum.
    • +8 (8 voturi)    
      Beizadeaua (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 20:22)

      Jar [anonim] i-a raspuns lui felix

      era olimpic international,fara mama din cls. a V-a...
      Nu v-ar mai rabda pamantul de ticalosi!
  • +6 (6 voturi)    
    FELIX-MOTANUL (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 17:50)

    OCTAVIAN [anonim]

    Ce va mirati de jegurile securiste de la Antene?
    Nu stiti de ce sunt capabili......Aloooo, CNA-ule, inchide posturile care mint cu nerusinare !!!! Veti fi acuzati ca manipulati si voi alaturi de ei !
  • -6 (14 voturi)    
    nu e nimic abject aici (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 18:01)

    mda [anonim]

    tovarasii de la antena voiau pur si simplu sa testeze inteligenta telespectatorilor lor :D daca multa lume pune botul - inseamna ca rezultatele de la bac sunt cat se poate de veridice, ba chiar o ţâră cam indulgente.

    in alta ordine de idei, ar fi minunat ca in locul unei marionete, la conducerea ministerului sa fie un om serios. d-l Funeriu avea, probabil, suficiente pile in spate pe vremea raposatului, ca sa faca studii in afara, ca si restul intelectualilor bursieri pe-acea vreme, iar acum are in umbra oameni inteligenti care-i spun ce sa faca - vezi Mircea Miclea... nu l-am auzit niciodata pe d-l Funeriu vorbind realist si pragmatic despre problemele invatamantului romanesc. tot ce a zis intra in categoria demagogiei.
    • +11 (15 voturi)    
      Sa-ti dau un exemplu recent (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 18:33)

      jojo [anonim] i-a raspuns lui mda

      In cazul instalarii camerelor video in sali a fost pragmatic si realist. In rest, este omul care tace si face!
      • -3 (5 voturi)    
        el e o marioneta. pentru masuri sa multumim altora (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 23:42)

        mda [anonim] i-a raspuns lui jojo

        era o masura normala si demult necesara. si o masura foarte mica intr-un intreg sistem ce ar trebui dus cu sistemul actual de invatamant.

        problema e ca d-l Funeriu face ce face exclusiv de fatada, presupun ca pentru propria imagine... daca d-l Miclea a vorbit macar un pic despre cauzele reale ale dezastrului din invatamant, din partea ministrului nu am auzit absolut nimic decat propaganda si abureli.

        mai grav, masurile pe care le-a luat au fost de fatada:

        anul trecut, "transparenta totala" si-a asigurat-o cerand un examen mai dur la matematica, pentru ca numarul picatilor sa-i confere o imagine de "dur". absolut nici o problema nu a rezolvat d-l Funeriu anul trecut, "cu exceptia", daca se poate spune asa, a faptului ca a ajutat mii de elevi mai bunicei sa pice bacul, in timp ce elevii mult mai slabi de la uman au trecut in masa. dar lumea a pus botul (mda, cam la fel ca si spectatorii antenelor, turmele gandesc la fel oriunde). dovada ca bacul de anul asta a picat tot din senin...

        anul asta... am avut un liceu cu vreo 200 eliminati pt copiat, si alti vreo 40 in alte 2-3 judete, si asta a fost campania anti-copiat... sa fim seriosi. se copiaza pe rupte in toata tara. chiar si la case mari.

        nimeni nu spune ca d-l Funeriu ar fi trebuit sa faca minuni intr-un an jumatate, dar d-lui a ales sa ascunda toate esecurile firesti si sa-si faca un titlu de glorie din false victorii.

        s-au montat camere de luat vederi si au picat mai multi ca de obicei? - foarte bine. doar ca asta nu se datoreaza unui "providential" ministru ce s-a remarcat doar prin ipocrizie si printr-o lege aproape la fel de proasta ca si anterioara a calcatoarei in strachini Andronescu...

        pana acum 2-3 ani chiar nu mai interesa ce se intampla in acest sector al existentei atipice romanesti. dar acum fac parte din el. din interior am vazut ca lucrurile sunt incredibil de urate si din interior am asteptat cu disperare o reforma adevarata. iar reforma a fost o gluma proasta :(
  • +13 (13 voturi)    
    De-a lungul timpului (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 19:27)

    Andrei [anonim]

    In trecut credeam ca Romania are un popor special, inteligent. Am crescut si dupa o vreme vroiam sa cred ca Romania are un popor inteligent. Din pacate acum nu vreau si nu mai pot sa cred lucrul asta. Incep sa inteleg de ce majoritatii i se mai zice prostime.
  • +11 (13 voturi)    
    /// (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 19:39)

    tara de prosti [anonim]

    Bai ce-au ajuns antenele. Nici TVR-ul pe vremea comunistilor nu facea asa ceva.
    felix, ce dreaqu te-ai prostit in halu asta?
  • -5 (5 voturi)    
    exprimarile Dlui Funeriu.... (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 20:05)

    costica [anonim]

    Dupa ce am citit sinteza prezentata de HotNews, am deschis VIDEO plin de curiozitate, ma tot gandeam ca Dl Funeriu a fost in stare sa se exprime atat de coerent si de corect in limba romana !!!! Cand colo, VIDEO-ul de 1 minut continea o scurta declaratie CITITA de fapt dupa o hartie de catre Dl Funeriu!!! Pana nu o sa-l aud vorbind corect limba romana, cu nimic nu ma va convinge ca este in stare sa reformeze educatia in Romania.... Este la fel de incompetent ca si portocaliii colegi cu Dumnealui.... a-propos, cum sta Boc cu evaluarea ministrilor la capitolul "fonduri europene" catastrofa de Guvern ??!!! Cam cum sta si Funeriu la EDUCATIE!!!
  • +7 (7 voturi)    
    fals!!!!!! (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 21:39)

    anonim [anonim]

    Vedeti link-ul :



    http://e-resultats.ac-strasbourg.fr/resultats%3FUnom_ecr=5&Ubase=resul_11&Utyp_aff=resultats&Unum_cri=3&Uval_cri=F&Uval_cri1=068&Uval_cri2=S.html#bookmark

    Numel lui FUCHS Valentin e inlocuit cu cel al lui Funeriu .
  • +7 (7 voturi)    
    tot eu.. (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 21:40)

    anonim [anonim]

    chiar merita sa-i dea in judecata.
  • -7 (7 voturi)    
    infoiala Dlui Funeriu.... (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 21:57)

    lili [anonim]

    Dl Funeriu se infoaie nevoie mare ca a organizat cel mai corect bacalaureat din ultimii 20 de ani, dar nu asta este obiectivul principal al Minestrului Educatiei !!! Ci acela de a avea un invatamant performant, cu elevi bine pregatiti si viitori studenti si mai bine pregatiti pentru societate, pentru viata !!! Ori despre asta NU spune nimic Dl Funeriu pentru ca nu asta l-a preocupat!! Desi companiile multinationale spun de ani de zile ca absolventii din Romania nu sunt pregatiti deloc in specialitatile pe care le absolva iar dupa ce-i angajeaza sunt nevoite sa-i tina in traininguri puternice ca sa-i formeze!! Iar absolventii de liceu din Romania care ajung sa studieze peste hotare spun cu totii, la unison ca invatamantul romanesc este teoretic, este inutil si complet depasit de realitatile vremurilor!! Asta trebuie sa-l preocupe si sa fie obiectivul Dlui Funeriu!! Asa e foarte simplu ce-a facut Dumnealui, poti cumpara camere de supraveghere si vii si te lauzi ce performanta ai avut, ca ai organizat un bacalaureat corect!!! dl Funeriu sa ne spuna CE si CUM va FACE si mai ales CAND va avea Romania un invatamant performant si cand absolventii Romaniei vor fi apreciati la valoarea lor!!! Altfel, vorbe goale.....
    • +5 (5 voturi)    
      Usor-usor se face si asta. (Duminică, 10 iulie 2011, 4:06)

      Alius [anonim] i-a raspuns lui lili

      Intai sa vedem care este nivelul. Sa vedem care sunt cauzele pentru care ajung elevi slabi sa termine facultatile si .. fireste sa fie slab pregatiti in meseria pe care si-au ales-o.

      Stiu, era foarte usor de facut ce a, sa zicem, reusit sa faca domnul Funeriu. Problema e ca pesedeaua a preferat sa NU faca asa ceva, sa nu se vada valoarea. Daca erau interesati sa faca o reforma, o faceau si ei.

      Funeriu s-a laudat ca a aratat adevarata valoare a scolii romanesti. Deocamdata. Este un inceput, trebuia facut acest pas si este pe drumul cel bun, ca dovada modul in care este atacat de opozitie, inclusiv prin falsuri. Aceste practici arata cat de greu e sa faci niste reforme, cand practic toata societatea este cangrenata si se complace in coruptie si, implicit, in mediocritate.
  • +10 (10 voturi)    
    Fara reactia societatii civile=precedent periculos (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 23:13)

    Colette [utilizator]

    Sunt 2 ani de cand nu ma mai uit la Antene sau la Realitatea Tv si vreau sa va spun ca ma simt ok, am sursa de informare HotNews sau alte publicatii centrale serioase si cam atat. Ceea ce se intampla insa in Trustul Intact intrece orice imaginatie si cred ca s-a ajuns intr-un punct in care societatea civila, Justitia si alte ONG-uri sa ia pozitie nu neaparat in favoarea d-lui Ministru Funeriu, ci impotriva degradarii si munciunii la care s-a ajuns in presa audio-video transmisa de trustul detinut de acest Voiculescu. Altfel se va crea un precedent f.periculos, si anume falsificarea grosolana a oricarui adevar dupa bunul plac al patronului! O masura extrema, pana la interzicerea emisiei acestui post Antena 3 pe o perioada lunga de timp, acompaniata de o amenda consistenta, este singura solutie. Plus actionarea in justitie a tuturor angajatilor acestui post care 'pentru un pumn de arginti' au calcat in picioare tot ce tine de deontologie profesionala, de bun simt si masura caracterului uman! Pt. noi toti acesti Radu Tudor, Gadea, Firea si cum ii mai cheama trebuie sa reprezinte modul in care NU TREBUIE sa se faca jurnalism oriunde in lume, nu numai in Romania!
  • +8 (8 voturi)    
    duda de pe a3 (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 23:19)

    felix [anonim]

    Inca o duda putrezita emisa de felix pe canalu' 3.
    dar cui ii pasa? Romania merge inainte!

    Cat despre recunoasterea diplomelor in Romania nimic mai aberant mai ales in interiorul Europei. Si eu am fost plecat prin Europa ceva ani si pe unde am fost i-a interesat ce stiu, nu ce carton posed. La intoarcere am fost surprins sa aflu ca trebuia sa trec de furcile competente ale universitarilor nostri pentru a-mi recunoaste diploma din strainatate... plus ceva taxe de platit.. aici era problema adevarata.
    Am tot amanat momentul doar-doar scap de taxe odata cu intrarea Romaniei in UE. Am intrat si in UE.. dar procedura tot a ramas... probabil pentru a se asigura niste posturi caldute la acel centru national de echivalare...
    • +1 (1 vot)    
      @felix (Duminică, 10 iulie 2011, 12:27)

      niccolletta [utilizator] i-a raspuns lui felix

      Domnu` Felix. Cred ca frumos ar fi sa spuneti ca nu vi se recunosc competentele printr-un proces clar si simplu.
      Cat despre taxe -ele sunt cumva in randuiala economica- cata vreme niste oameni muncesc sa va analizeze, care nu pot fi necalificati, ca sa aiba priceperea sa va aprecieze abilitatile, priceperea si competentele. De aceea cred ca trebuie platiti. Iar statul functioneaza de pe urma serviciilor de acest gen.
      Cred ca glumiti cand spuneti ca in alte state din Europa nu costa echivalarea diplomelor si totul e gratuit.
      • +1 (1 vot)    
        @niccolletta (Duminică, 10 iulie 2011, 23:04)

        felix2 [anonim] i-a raspuns lui niccolletta

        Nu, nu am vrut sa spun ca in alte state din Europa echivalarea diplomelor este gratuita. Am vrut sa spun ca orice diploma in Europa este automat valabila in orice stat European, cel putin in domeniul in care lucrez. Cred ca unui italian i s-ar parea absolut aberant cand merge la un doctorat in Germania, sau Anglia sa stea pe la diverse ghisee pentru legalizari, echivalari. etc..

        Insa problema este strict de inspiratie romaneasca. La noi esti prin definitie hot si falsificator si trebui sa demonstrezi ca esti om cinstit platind notari si traducatori.

        Oricum, toata procedura echivalarii este pur formala si nu vad cum un impostor ar putea fi descoperit. Cel mult el intra in legalitate prin obtinerea unei asa zise echivalari care ii spala trecutul. Asa ca tot oamenii cinstiti au de suferit prin timpul pierdut pe la notari, traducatori, plus timpul pe care il asteapta pana obtine echivalarea, poate chiar rateaza uneori concursuri de avansare pentru ca nu li s-a eliberat actul de echivalare... Pe scurt: birocratie inutila...
  • -8 (8 voturi)    
    Moralitate zero (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 23:34)

    Lotru [anonim]

    Standardele de moralitate nu au scazut, ci au disparut la multi politicieni romani. Recomand PDL-ului ca inainte de a deschide gura si a-i arata pe altii cu degetul, sa se uite in ograda proprie si in special la MJ unde sub conducerea lui Predoiu si Bica se contrafac si falsifica documente la Instititul National de Expertize Criminalistice, se creeaza experti audio/video peste noapte, se intocmesc expertize in dublu exemplar cu concluzii diferite s.a.m.d.
  • +13 (13 voturi)    
    Felix si "diplomele" lui (Duminică, 10 iulie 2011, 0:59)

    Gigi [anonim]

    Prin anul 2006 am inceput alaturi de alti colegi, vazand ca Felix detine un doctorat in SUA sa verificam. Am mers pe site-ul Senatului si am vazut universsitatea. Cum pe Internet aparea la acea adesa o casa si nu o universitate, am apelat la colegii din SUA. Nimeni nu auzise de acea universitate. In final am contactat si guvernatorul Californiei. Raspunsul - nu exista o universiate care sa elibereze titluri de doctorat cu acest nume. Cum Felix avea spionii si pe forumuri in final am fost cautat de o "jurnalista" care dorea sa negocieze un pret sa nu facem publice documentele. N-am acceptat dar nici nu le-am publicat. Cred ca e cazul acum sa vedem si fata de falsificator de diplome universitare a lui Felix. Si va asigur ca-l va doare foarte tare.
    • +4 (4 voturi)    
      Baga tot ..... (Duminică, 10 iulie 2011, 10:47)

      SHEAPA [utilizator] i-a raspuns lui Gigi

      Da' incepe de la gradinita, ca nici pe aia n-a absolvit-o infractoru de Felix.
    • +3 (3 voturi)    
      Asteptam ca HotNews sa se implice... (Duminică, 10 iulie 2011, 13:32)

      Colette [utilizator] i-a raspuns lui Gigi

      da-i drumul sa aflam si noi, altfel toata munca ta si a colegilor tai care ati gasit 'poteca' pe care a parcurs-o dl doctor, profesor, patron, economist si mai ales informator felix voiculescu, a fost in zadar!!! o minciuna ramane adevar daca nu ia nimeni masura de a restabili adevarul acolo unde ii este locul. deci, te rugam sa gasesti o modalitate prin care sa aflam si noi ce ati gasit voi! poate chiar hotnews sa achieseze la aceasta campanie, ii sta in 'caracter' sa o faca!
  • +8 (8 voturi)    
    Felicitari domnului Funeriu (Duminică, 10 iulie 2011, 10:16)

    mary [anonim]

    A aratat cum se raspunde la mizerii si la calomnii cu demnitate.

    Mor unii de grija lui, dar putem sa ii asiguram ca tara merge inainte si nu se uita la mizerabilii defaimatori.

    Cu sau fara BAC, Funeriu face treaba buna si poate asta doare! Sa vezi cand o sa scuture universitatile ce mai taraboi...
  • +6 (6 voturi)    
    funeriu (Duminică, 10 iulie 2011, 10:30)

    golan rpidist [anonim]

    fals ordinar,sau fara rusine cum zice medvedev,ca si pumnuletul l'u baselu in mutra copilului,la P LOIESTI.Rusine antenelor.Suspendarea va mananca!
  • +5 (5 voturi)    
    vor canta ode (Duminică, 10 iulie 2011, 10:46)

    veninusrl [utilizator]

    uslasilor, vor recopia odele cantate lu' ceasca si le vor adapta lu' felix, lu' iliescu, lu' adita fostul premier minune ... altfel spus vor continua sa pupe-n dos, astia sunt, astia nu pot fi altfel, deseuri au fost, deseuri vor muri!
  • +6 (6 voturi)    
    verificare (Duminică, 10 iulie 2011, 10:49)

    diablo [anonim]

    La o simpla cautare pe siteul TUM http://portal.mytum.de/search_document_results (Universitatea Tehnica din Munchen) dupa numele ministrului nostru se gasesc cateva docomente despre activitatea lui :

    http://aci.anorg.chemie.tu-muenchen.de/eppinger/images/tum-mitteilungen-april-2006.pdf

    http://portal.mytum.de/pressestelle/pressemitteilungen/news_article.2006-09-08.9481421616

    Din ce apare pe acolo se verifica activitatea de cercetator a lui Funeriu. Daca aia l-au acceptat si i-au dat si bani sa cerceteze pentru ei cred ca omul e destul de bun si e evident ca are bac-ul luat (chiar daca nu in Romania).

    Probabil la o cautare mai avansata prin internet se gasesc si mai multe :)
  • +5 (5 voturi)    
    antena (Duminică, 10 iulie 2011, 13:04)

    laurentiuBR [anonim]

    Fratilor nu va mai uitati la Antena 3 si Realitatea .. aia sunt platiti sa fie trompetisti si sa injure incontinu guvernu .. antenele sunt conduse de un securist Voiculescu Felix Motanu si Realitatea Vantu Puscarie Hotie
  • +2 (2 voturi)    
    Ministrul (Duminică, 10 iulie 2011, 14:18)

    Serje [utilizator]

    Domnul ministru Funeriu n-ar trebui sa se implice atat la idioteniile scoase pe antenele bestiei Felix.
    S-al dea in judecata, sa ceara vreun milion de euro, sa-si ia un avocat foarte bun, sa rada de un idiot care spune tampenii.
    Cu nebunii nu te angajezi la dispute ca ei nu judeca, n-au si de unde nu e nici Dumnezeu nu cere.
  • +4 (4 voturi)    
    d-lui ministru FUNERIU, (Duminică, 10 iulie 2011, 15:14)

    felicia [anonim]

    FELICITARI si multumiri.din partea unui dascal .Despre A3 si mizeria pe care o revarsa peste ROMANIA, ce sa zici?SCARBA !!!!!!!!!!!!!! Spunea TRU recent ca "lumina vine de la Moscova prin A3 si Realitatea",dar ale noastre institutii bugetate ,de ce nu-fac treaba?
  • +3 (3 voturi)    
    Se poate? (Duminică, 10 iulie 2011, 15:17)

    FILLIP [anonim]

    Se poate sa fi Doctor in stiinte fara Bacalaureat ?
    Atunci ?
  • +3 (3 voturi)    
    "nu a promovat" vs. "nu ar fi promovat" (Duminică, 10 iulie 2011, 18:45)

    Farik [anonim]

    Tipii de la Antena 3 au incercat s-o dreaga, schimband titlul stirii de la http://www.antena3.ro/romania/funeriu-nu-a-promovat-examenul-de-bacalaureat-din-prima-incercare-la-strasbourg-130314.html
    "Funeriu nu ar fi promovat examenul de bacalaureat din prima încercare, conform unui telespectator Antena 3"
    cu o forma mai "dubitativa" ("nu ar fi promovat"). Naspa e ca au uitat sa modifice si in URL, unde a ramas afirmatia in forma categorica ("nu a promovat") :))
  • 0 (0 voturi)    
    funeriu e tot unul din "succesurle" lui basescu (Duminică, 25 septembrie 2011, 1:58)

    nu pare destept [anonim]

    funeriu e tot un succes al lui basescu. Are impresia ca invatamantul romanesc avea nevoie de un mic dictator, care sa puna sindicatele si profesorii la zid si sa inmulteasca mormanul de hartii inutile. Subiectele la BAC au fost concepute astfel incat sa demonstreze ce prosti sunt elevii si profesorii si ce destepti ii va face PDL-ul, luand masuri electorale. Oricine isi da seama ca subiectele au depasit cu mult gradul de dificultate al celor de la admiterea in facultatile considerate valoroase. Deci praf in ochii parintilor, subminarea autoritatii profesorilor si o generatie batjocorita de un "nimeni" cu pretentii si ifose. Daca era asa de bun in cercetare, ce cauta aici sa sustina minciunile basiste la televizor? Pe principiul de guvernare "Dezbina si stapaneste" , ne indreptam sigur catre dezastru. Dar noi suntem prostii, ca ii suportam!.