Elevii romani au obtinut 15 medalii la Olimpiada balcanica de informatica

de A.N.     HotNews.ro
Vineri, 8 iulie 2011, 20:31 Actualitate | Esenţial


Reprezentantii Romaniei au cucerit 15 medalii, intre care doua de aur, la Olimpiada balcanica de informatica pentru juniori si seniori, care s-a desfasurat la Bistrita in perioada 4-8 iulie, transmite Agerpres. Premierea medaliatilor a avut loc vineri dupa-amiaza.

Rezultate juniori:
* o medalie de aur - Rares Buhai din Bistrita (15 ani)
* doua medalii de argint - Valentin Harsan si Paul Gramatovici
* cinci medalii de bronz -Adrian Craciun, Florin Chirica, Vlad Tarniceru, Tiberiu Marin si Alexandru Velea

Rezultate seniori
* o medalie de aur - Andrei Purice
* cinci medalii de argint - Cezar Mocan, Alexandru Tache, Andrei Antone, Serban Stan si Eugenie Posdarascu
*  o medalie de bronz - Mihai Gheorghe.

Restul medaliilor au ajuns in Bulgaria (opt), Serbia (sase), Macedonia (sase), Croatia (patru), Moldova (trei), Grecia (doua), Bosnia si Hertegovina (doua) si Elvetia (o medalie).

Medaliatii cu aur au primit fiecare cate un laptop, in timp ce locul doi a fost premiat cu cate un aparat foto si o rama digitala, iar locul trei, cu un aparat foto.

Balcaniada de informatica pentru seniori a ajuns in acest an la cea de-a 19-a editie, in timp ce competitia destinata juniorilor s-a aflat la editia a cincea. La editia din acest an au participat 100 de elevi si profesori din 13 tari.


Citeste mai multe despre   


















3128 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    felicitari (Vineri, 8 iulie 2011, 21:04)

    al [anonim]

    avem cu ce!

    ps: desi avem egalitate de sanse(nu si obligatii), sunt cam putine fete :D
    • -11 (13 voturi)    
      Si.. (Vineri, 8 iulie 2011, 22:13)

      nety [anonim] i-a raspuns lui al

      ... ce daca? O sa le dea Funeriu un bac de nu o sa-l poate lua!
      • +7 (9 voturi)    
        :) (Vineri, 8 iulie 2011, 23:13)

        lb [anonim] i-a raspuns lui nety

        tu tot crezi ca funeriu e de vina ca tu nu ai luat bacul? :)
  • +3 (3 voturi)    
    Elvetia (Vineri, 8 iulie 2011, 22:15)

    sergiu [anonim]

    Si Elvetia de cind face parte din balcani ?
    • +1 (1 vot)    
      au bani (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 0:33)

      msrp [anonim] i-a raspuns lui sergiu

      Au bani si daca au bani fac parte din ce vor ei!
    • -1 (3 voturi)    
      corect (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 0:41)

      vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui sergiu

      Dar Romania de cand face parte din balcani??
      • 0 (0 voturi)    
        ohoho (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 20:28)

        DanHorea1307693823041 [anonim] i-a raspuns lui vindicomvs

        din 1867, adica de cand exista ca stat
  • +2 (6 voturi)    
    la revedere! (Vineri, 8 iulie 2011, 23:14)

    lb [anonim]

    astia sunt cei care vor pleca sa faca facultatea la MIT si nu se vor mai intoarce in veci si-n pururi in tara. noi vom ramane cu cei 60% care au picat bacul.
    • -1 (9 voturi)    
      se vede ca habar n-ai ce-i aia informatica (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 0:04)

      xpawnrip [utilizator] i-a raspuns lui lb

      din partea mea se pot duce :))
      dar crede-ma pe cuvant ca din ce dau ei balcaniada acolo, nu are nici o legatura cu programarea...

      ce fac ei acolo se numeste algoritmica ;)

      sunt copii destepti in orice caz...dar pana la MIT e cale lunga.

      PS Nu ma impresioneaza MIT catusi de putin
      • +5 (5 voturi)    
        hmm (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 0:39)

        vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui xpawnrip

        Algoritmul este fundamentul informaticii. Totul in informatica este construit în jurul algoritmilor si a structurilor de date.
        Un simplu programator este intr-adevar altceva - un scriitor de cod si cunoscator de limbaj.
        Informaticianul este cel ce proiecteaza/gandeste algoritmul.

        Totusi, la MIT se strange toata elita, deci ar trebui sa fie destul de impresionant.
    • +3 (3 voturi)    
      la MIT ? nu chiar ! (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 4:40)

      mvr [utilizator] i-a raspuns lui lb

      Cu medalie la Balcaniada e foarte greu sa te accepte la MIT (dar iti poti gasi un loc bun in alte universitati). Am fosti colegi care foarte greu au fost acceptati acolo desi aveau medalii de argint la internationala de mate, competitie care e cu cateva clase peste balcaniade. Cu aur la inter insa lucrurile stau altfel atunci cand tintesti o universitate de top din Ivy League