BAC 2011 Sondaj IRES: Romanii cred ca elevii sunt principalii vinovati pentru rezultatele de la examen, iar notele reflecta realitatea

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 8 iulie 2011, 19:13 Actualitate | Esenţial


 documente
(08 Iul 2011) PDF, 1MB
Cei mai multi romani sunt de parere ca elevii sunt principalii vinovati pentru rezultatele slabe din acest an de la bacalaureat, arata un sondaj IRES pe aceasta tema. Majoritatea respondentilor considera ca rezultatele obtinute la sesiunea 2011 a examenului de bacalaureat corespund realitatii si apreciaza ca rezultatele obtinute reflecta cunostintele acumulate de elevi pe durata parcursului scolar. In plus, 69% dintre participantii la studiu sunt de parere ca in acest an, incidenta fraudei la examenul de bacalaureat a existat in mica sau in foarte mica masura.

Sondajul mai arata ca 38% dintre cei intervievati sunt total de acord cu afirmatia conform careia Ministrul Funeriu ar trebui sa demisioneze dupa acest examen, in timp ce 27% sunt in total dezacord cu aceasta afirmatie.

Peste 70% dintre respondenti au o parere buna si foarte buna despre sistemul de supraveghere viode, in timp ce doar 21% isi exprima o opinie negativa. 70% dintre respondenti considera ca sistemul de monitorizare video a avut un rol in obtinerea rezultatelor slabe la bacalaureat. Dintre cei care identifica un rol al acestui sistem, aproape jumatate (48%) cred ca acest sistem i-a impiedicat pe elevi sa copieze, iar 35% sunt de parere ca elevii au fost speriati/inhibati de prezenta camerelor

O treime dintre respondenti considera ca rezultatele slabe din acest an ii vor descuraja pe elevii care vor sustine in viitor examenul de bacalaureat, in timp ce 64% sustin ca aceste rezultate ii vor responsabiliza pe viitorii participanti la examen

43% dintre intervievati considera ca inspectoratele scolare judetene unde s-au inregistrat rezultate slabe la examenul de bacalaureat ar trebui sa fie sanctionate, in timp ce 49% sunt impotriva.

Doar 24% dintre respondenti sunt de parere ca liceele in care examenul de bacalaureat nu a fost promovat de niciun elev ar trebui desfiintate, 5% sunt total impotriva acestei posibile idei, iar 59% dintre participantii la studiu ar vrea ca profesorii ai caror elevi au obtinut rezultate foarte bune la examen sa fie premiati.

Sondajul mai arata ca 92% dintre respondenti sunt de acord cu ideea ca parintii ar trebui sa fie mai interesati de pregatirea copiilor lor.

Sondajul IRES a fost realizat pe data de 5 iulie 2011, pe un esantion de 1.295 de persoane de peste 18 ani, datele fiind culese prin telefon. Eroarea maxima este de plus/minus 2,7%.


Citeste mai multe despre   


















4695 vizualizari

  • -26 (48 voturi)    
    passe second groupe (Vineri, 8 iulie 2011, 19:50)

    Mazeta [utilizator]

    A da vina pe copii este o ticalosie si o lasitate din partea adultilor.
    • +16 (16 voturi)    
      ..vina (Vineri, 8 iulie 2011, 20:04)

      john doe [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      In Germania promovabilitatea la BAC este cam 50 %.
      Și astia ,nemtii nu dau vina pe nimeni .Cel mult pe EFICIENTA. Ca la noi pana acum procentele erau mari si eficienta mica....mica.A da un bac diferentiat pe specialitati face ca ala de la industrial sa ia asa o nota ca la ..concursul de dosare sa intre cel dintai .Mai apoi concursul pe bani ai asa ziselor SRL-uri sa-i mentina in sistem cu ....eficienta mica..mica
      • +21 (23 voturi)    
        Romanii au totusi mult bun simt in apreciere.. (Vineri, 8 iulie 2011, 23:18)

        Inteligenta colectiva la romani [anonim] i-a raspuns lui john doe

        Uitati-va cat bun simt e in rezultatele sondajului, in ciuda tentativelor inversunate ale 'latrinelor' de a politiza esecul generatiei Google si a da prosteste vina pe Udrea, Funeriu, Basescu, guvernul, etc..

        Romanii nu cred in elucubratiile 'analistilor', ei stiu foarte bine (desi nu-l simpatizeaza) ca nu Funeriu sau Basescu trebuiau sa-i mediteze sau sa verifice temele elevilor de liceu.

        92% considera ca parintii trebuie sa-i controleze mai strict pe copii, nu guvernul, daca nu vor sa-i vada ajunsi dealeri de etnobotanice sau pitipoance tampite.

        Monitorizarea video e aprobata masiv, 70%, oamenii au priceput ca asa a fost impiedicata frauda 'pe fata'. Uitati-va la nenorocitii aia din Harghita, au refuzat camere video doar ca sa ia cat mai multi Bac-ul in mod fraudulos (diferenta de peste 20 procente fata de Covasna, judet cu acelasi tip de populatie scolara!).

        64% considera ca e bine ca examenul a fost in sfarsit corect, asta ii va speria suficient pe majoritatea elevilor si vor pregati mai bine la anul.

        Felicitari profesorilor cu elevi care au reusit masiv, merita premiati, 59% dintre romani sunt de acord cu asta !

        Ma bucur sincer sa vad ca societatea romaneasca e perfect constienta de ce se intampla cu tinerii si de necesitatea scolarizarii exigente, de nivel inalt. Scoala a fost intotdeauna respectata la romani, degradarea grava s-a produs abia in ultimii ani.

        Dar speranta exista, materialul genetic e foarte bun, avem elita de top european, trebuie sa angrenam si marea masa a tinerilor, sa treaca peste mediocritate si sa abandoneze ideile de capatuiala ieftina si rapida.
        • +1 (1 vot)    
          95 % din subiecti actioneaza functie de sistem! (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 10:03)

          niculita30 [utilizator] i-a raspuns lui Inteligenta colectiva la romani

          Sistemul de valori si sistemul de corectie !
        • 0 (0 voturi)    
          echitate (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 11:22)

          sandel [anonim] i-a raspuns lui Inteligenta colectiva la romani

          ai dreptate domnule . nu e corect ca un judet sa puna camere video si altul nu .
          pentru echitate propun ca acolo unde nu se vrea supraveghere notarea sa inceapa de la minus 2 , adica sa aiba o penalizare de 2 puncte pentru ca se asigura ca nu vor fi supravegheati .
          le spunem asta de la inceput si sant absolut sigur ca toata lumea va vrea supraveghere .
    • +20 (30 voturi)    
      Oul sau gaina ? (Vineri, 8 iulie 2011, 20:43)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      "Copiii" de care vorbesti sunt majori in toata regula.

      Beau, fumeaza, se drogheaza, viseaza sa ajunga vedete si sunt de parere ca in viata trebuie sa te descurci cum poti, fara sa ai principii morale, pentru ca daca nu o faci, o vor face altii si vei pierde.

      "Copiii" astia iti dau in cap, te santajeaza sentimental sau te fura intr-o clipita daca nu arati ca "ii intelegi" si nu le faci jocul. Se incurajeaza unii pe altii in apartenentele semi-infractionale la gasti.

      Fetele se vad fotomodele in Bucuresti si spera la a pune mana pe barbati cu bani. Nu se gandesc si nici nu le pasa de scoala, ele fiind niste taranci parvenite din fundul Moldovei.

      Baietii vor sa devina fotbalisti, sa aiba masini tari ca sa agate proastele de mai sus si eventual reusesc, pentru ca educatia parintilor lor e nula cand insisi parintii sunt niste nimeni-drum, fosti muncitori sau tarani ajunsi in politica sau afaceri dupa ce au furat tot ce s-a putut in apele tulburi ale anilor '90.

      Singura ticalosie si lasitate este deci continuarea in a ne lasa furati si prostiti sub acoperirea unor asa zise "drepturi fundamentale" acordate tuturor trogloditilor.

      Daca as fi prim-ministru, "copiii" ar avea o singura sansa la a da BAC-ul iar profesorii SI parintii respectivilor elevi ar trebui sa plateasca amenzi pentru nerealizarea intelectuala a copiilor.
      • +4 (4 voturi)    
        Ideea camerelor video, de la un galatean! (Vineri, 8 iulie 2011, 23:56)

        Frauda masiva in Harghita si Suceava [anonim] i-a raspuns lui HP

        Inspectorul general scolar de Galati, Doru Rezmerita, sustine ca, pana acum, diploma de bacalaureat se vindea cu 2.000 de euro, iar camerele de supraveghere au pus capat fraudelor.

        "Eu sunt cel care a propus ministrului Funeriu introducerea sistemului, dupa ce un sondaj de opinie facut printre candidatii de anul trecut a aratat ca peste 50% dintre acestia cred ca la Bac se copiaza si ca rezultatele sunt astfel trucate. Am implementat sistemul de supraveghere la sesiunea din toamna trecuta si a avut succes", a declarat Rezmerita.

        Mai mult, seful ISj Galati a subliniat ca la DNA este in curs un dosar de cercetare penala, legat de o serie de profesori care negociau prin mail, cu elevii, tarifele pentru o nota mare.

        11 judete au refuzat sa controleze video examinarea de la Bac.
        Culmea statisticii, o parte din aceste judete au obtinut rezultate cu mult peste media pe tara (superioare cu 50%), rezultate ce par vadit distorsionate.
      • +9 (9 voturi)    
        "Fundul Moldovei", Meserii rusinoase (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 0:04)

        Cristian [anonim] i-a raspuns lui HP

        Cu tot respectul pentru opiniile postate, un singur amendament: ce-i din fundul Moldovei au fost cei care au ridicat cat de cat nivelul de promovabilitate.
        In rest subscriu. Atata timp cat in scoli nu se iau masuri severe pentru impunerea / incurajarea disciplinei (si aici vorbim despre fumat, tulburarea orelor, chiul, consum de alcool, etc), motivarea profesorilor dar si a elevilor care obtin rezultate preponderent pozitive ca sa nu spun extraordinare, cat profesorii se plang ca nu pot tine ora pentru ca nu se pot impune in fata elevilor, etc., e greu sa cred ca putem vorbi despre un invatatmant in conditii civilizate.
        Despre ce vreau sa fiu dupa. Imi aduc aminte despre profesorul meu de fizica, care in momentul in care s-au anuntat o serie de restructurari, ne spunea ca poate alege sa faca si altceva dupa, maturator, zilier la camp, Din punctul sau de vedere, nici o meserie nefiind rusinoasa. Noua sa ne fie rusine, pentru a gandi ca cei care dau cu sapa pentru painea noastra cea de toate zilele, ingrijesc in ferme la animale, sau practica ce stiu eu ce alte meserii care au mai fost nominalizate aici ca si rusinoase.
        Nici o meserie nu e rusineoasa atata timp, cat iti castigi banul cinstit, prin eforturi proprii, ajutat de cunostintele pe care ai reusit sa le acumulezi in scoala.
        De aceea se si spune "omul potrivit la locul potrivit". Ar trebui sa intelegem ca nu putem fi toti ingineri, doctori, profesori, etc.
      • -1 (3 voturi)    
        mai usor cu Moldova (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 12:47)

        Silviu [anonim] i-a raspuns lui HP

        Mai usor cu jigniri aduse moldovenilor, pentru ca nu vad rezultate la BAC uimitor de mari in celelalte regiuni in comparatie cu Moldova. Scoatem din discutie judetele in care nu au fost camere video.
      • 0 (0 voturi)    
        si cine o fi de vina? (Duminică, 10 iulie 2011, 12:50)

        Cristian Ioan [anonim] i-a raspuns lui HP

        Da, acum cand dau BAC-ul, sunt majori, ar trebui sa fie si responsabili. Dar PINA acum, cine i-a format? De unde au prins ideea ca nu este nevoie sa invete, ci pot sa treaca totdeauna copiind? Cine le-a oferit de-a lungul abilor asemnea modele? Ce vad ei la Tv, ce citesc in presa tabloidizata? Asa au fost crescuti! Asta NU este vina locr, ci a ADULTILOR din jur: parinti, profesori, intreg sistemul!
    • +11 (17 voturi)    
      Oamenii cu drept de vot (Vineri, 8 iulie 2011, 20:45)

      bobo21 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      nu mai pot fi considerati copii. Stai jos, ai nota 4.
    • +22 (24 voturi)    
      au zis "elevii PRINCIPALII vinovati" ! (Vineri, 8 iulie 2011, 20:55)

      toma [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      de ce nu esti de acord ?
      au si parintii vina lor,au si profesorii vina lor,dar,PRINCIPALA VINA O AU ELEVII !
      daca elevul nu vrea sa invete poate fi profesorul madic chirurg sa-i faca gaura-n cap, sa-i toarne cu palnia,ca tot nu se leaga nimic de el !
      cand la noi minciuna,hotia si banul furat is principalele valori, atunci ce rost mai are sa te chinui sa inveti ?
      • -5 (9 voturi)    
        nu e asa deloc (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 0:08)

        I [utilizator] i-a raspuns lui toma

        am avut prof de mate unde toti invatau, inclusiv "elevii problema". Era liniste deplina in clasa. Faceam 2 ore mate fara pauza. Lucrari in fiecare ora 5 min, corectarea lucrarii, 1 min, corectarea temei 5 min. Tema se dadea de fiecare data si se verifica de fiecare data! (ca multi dau tema si dupa aia uita de ea). Notele la inceput erau sub 5 pt majoritatea. Dar incet lumea s-a pus pe invatat. Ca aveam de la cine! asa ca elevii nu sunt de vina. Ei sunt indrumati sau nu de un adult (prof sau parinte)
    • +10 (12 voturi)    
      da cine e de vina? :)) (Vineri, 8 iulie 2011, 21:18)

      Straistaru Eugen [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      e o diversiune a lui basescu din nou? :))

      poate a lu dacian ciolos sau elena udrea? :))

      nu ai dat si matale bacul si nu stii cum e? :))
      • 0 (6 voturi)    
        draguta, vina e a celor de sus (Vineri, 8 iulie 2011, 22:23)

        bula [anonim] i-a raspuns lui Straistaru Eugen

        care au indus o societate unde fara prea mult creier, dar cu influenta, bani, totul se obtine mult mai usor, fara a fi nevoie sa inveti...e normal....uita-te in jurul tau. de aceea generatii intregi care au refuzat acest lucru au plecat din tara. aia care vin dupa, copii fara repere au inteles ca o cale mai scurta nu exista....aceea a nesimtirii care duce undeva, in virf......a lucrurilor obtinute usor si a satisfactie maxime.....de aceea o sa urmeze etapa a 3-a cind ori totul se prebuseste ori ...ah, e imposibil de schimbat restul...imagineaza-ti o romanie fara politicienii de acum, fara gigi, fara dragomir, fara ponta si crinulescu...e greu...deci previziune...totul va fi si mai rau pina cind........ceva se va schimba semnificativ....ciao romania
        • +2 (6 voturi)    
          subscriu (Vineri, 8 iulie 2011, 23:11)

          Se [anonim] i-a raspuns lui bula

          elevii sunt doar un produs al societatii in care traim. asa vina lor e destul de mica daca e analizam cauzele si nu efectele...

          mi se pare foarte trist ca majoritatea romanilor nu vad asta.

          elevii sunt asa cum adultii i-au crescut/educat. cei vinovati nu sunt cei care au fost crescuti in sistemul asta falimentar ci cei care au creat si sustinut acest sistem care acum produce rebuturi (prin sistem nu ma refer doar la scoala ci la intreaga societate care are o scara de valori bulversata).
        • 0 (4 voturi)    
          culoarea conteaza...pictura naiva (Vineri, 8 iulie 2011, 23:33)

          KK MK [anonim] i-a raspuns lui bula

          ma bucur cand mai vad oameni care gandesc. si.mi pare rau ca multi din cei care gandesc tac. pentru ca in felul acesta isi fac loc si deschid gura bipede infantile. in mintea lor curata de cute si impuiata de telenovele si scandaluri sexuale cred ca au dreptate cand se aud.
          Vina e mereu de ambele parti, dar nu cel care cere e de vina....ci cel care da, si cel care tacit ii da voie. L.ea fost dat voie incat au crezut ca li se cuvine si ca e usor asa. L.eu fost date atatea exemple analfabete in functii de conducere a tarii incat au inteles ca si asa se poate; atatea exemple de oameni de afaceri agramati si salbateci incat au injtels ca asa se ajunge pe culmile prosperitatii...
          Cine o fi de vina ? elevul ca nu a invatat ? sau statul ca si.a batut joc de ei 20 ani ?
          Elevul gresete , greste foarte mult - statul ar trebui sa aibe interesul la o natie mai curata moral.
          ar trebui...insa daca ne uitam in jur....
    • +4 (10 voturi)    
      nu.. (Vineri, 8 iulie 2011, 21:18)

      hash [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      mai sunt chiar copii.
    • +7 (9 voturi)    
      asa este (Vineri, 8 iulie 2011, 21:19)

      I [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      dar cine sa inteleaga. Parintii au fost obisnuiti sa ii duca la scoala si sa uite de ei. Nu se intereseaza de ce note dar au pretentii.
      • 0 (0 voturi)    
        GIGO! (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 7:38)

        prudent [anonim] i-a raspuns lui I

        garbage in garbage out! daca in clasa IX aduci elevi cu 2,45 la capacitate,chiar vrei sa faci liceu cu ei???? daca la capacitate ai copii cu media 1,50 de ce insistam cu inca DOI ANI de invatamant obligatoriu si gratuit? daca accepti suplinitori cu nota 3 la titularizare (sau prinsi fraudand) ce astepti de la elevii acestora? daca accepti suplinitori cu (doar) bac ce vrei de la elevi? daca (inca) ai mii de clase su invatamant simultan ce rezultate vrei? daca te opui eliminarii invatamantului simultan prin transportarea elevilor la scoli mai acatarii ce vrei de la elevi? daca avem 45% la bac de ce insisti pt. inavatamant obligatoriu de 12 ani?
    • +4 (6 voturi)    
      bineinteles (Vineri, 8 iulie 2011, 21:55)

      dedeiu [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      Nici grupul lor de influenta nu are legatura cu notele de la bac. Ai perfecta dreptate, hotia este legala. Bietii elevi..
    • +14 (18 voturi)    
      Care copii ? (Vineri, 8 iulie 2011, 22:06)

      petrisor [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      Sunt adulti indolenti, toti au peste 18 ani, cei care au note de 1,2,3,4,5 si-au facut veacul prin localuri de tot felul ,inclusiv jocuri iar cand dadeau pe acasa se "postau" pe mess etc. Cei onteresati de "carte" si responsabilim invata chiar si cand au parte de parinti "indiferenti". Intotdeauna a fost asa. Greseala societatii este ca a inlesnit accesul de la un ciclu de invatamant la altul fara o selectie riguroasa si reala, nu bazata pe frauda. Nu au fost si nu sunt sanctionati profesorii ai caror elevi (din orice nivel de studiu) aveau(sau au) note astronomice iar la evaluari/examene obtin note cu mai mult de 1,5 puncte. Si de ce sa se rotunjeasca mediile trimestriale ?Si asta produce distorsionarea realitatii, mai ales ca si aceste medii sunt luate in calcul la stabilirea mediilor de admitere in liceu sau facultate. Ca sa starpim fraudele (fiindca si la acest bac s-a fraudat din greu , chiar daca in mai mica masura decat altadata , trebuie inceput cu monitorizarea video/audio/bruiaj inca de la evaluarea nationala in paralel cu analize ulterioare a camerelor de luat vederi (care daca exista dar ...nu arata nimic sau au pauze...) precum si a "taxa" cadrele didactice care fac rabat de la menirea lor, inclusiv daca exista discrepante intre notele despre care am amintit. Cei care n-au invata si vor doplome, sa-i tina parintii acasa un an.doi (asa era si altadata) si sa repete examenul pina reusesc. Nu le place sa invete, sa-si caute solutu pentru existenta. De ce sa plangem de mila unor trantori ? Absolventilor de facultati facute pe bune, pe locuri bugetate le plange cineva de mila ca n-au unde profesa ? Toti se ingrijoreaza de cei care n-au reusit sa fraudeze bac-ul si apoi sa faca haz in fata "tocilarillor". Campurile tarii asteapta forta viguroasa care 12-13 ani a "lalait" in liceele tehn. si agricole (foste scoli de arte si meserii)..Sa fie calificati la fel ca somerii in meserii,n-au nevoie de bac pentru asta. Vor diploma de bac, sa invete.
    • +11 (17 voturi)    
      dar cei cu 10? (Vineri, 8 iulie 2011, 22:32)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      cei care au luat 10 si cei 15 care au luat medalii la olimpiada de informatica nu tot in Romania au invatat? Nu in acelasi sistem de invatamant? Ba da, dar au invatat, au muncit, nu au cascat gurile prin carciumi.
      • -1 (1 vot)    
        Uiti ceva (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 23:25)

        V.R. [utilizator] i-a raspuns lui MirceaA

        Acesti olimpici au avut norocul de a se naste cu un IQ peste media de 94 aferenta Romaniei.
    • +7 (7 voturi)    
      spune (Vineri, 8 iulie 2011, 22:38)

      spune [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      spune-i merit, nu vina. pana la urma, e meritul celor 45% care au reusit sa ia bac-ul si este "meritul" celor 55% ca... l-au picat.
    • +3 (3 voturi)    
      intoxicari antena3 (Vineri, 8 iulie 2011, 23:55)

      @passe second groupe [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      Viziteaza link-ul de mai jos poate te prinzi si tu de stirea falsa :

      http://e-resultats.ac-strasbourg.fr/resultats%3FUnom_ecr=5&Ubase=resul_11&Utyp_aff=resultats&Unum_cri=3&Uval_cri=F&Uval_cri1=068&Uval_cri2=S.html#bookmark
    • -1 (1 vot)    
      normal (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 2:35)

      io [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      asa se intampla cand adulti nu isi asuma responsabilitatea pentru societatea creata. Copii astia care ii considerati adulti sunt produsul unei societati corupte si pline de prostie(a celor care invatau "pe bune" nu ca acum). Sau voi traiti cu impresia ca in 12 ani de scoala in care au vazut atata coruptie or sa iasa genii? Majoritatea care comenteaza pe aici nu ar fi trebuit sa termine nici 8 clase.

      Toti inspectorii din judetele in care au promovat sub 50% trebuiau sa demisioneze(sau sa fie demisi) urmati de toti profesorii si directorii din liceele unde au cazut pe capete. Dar nu-i problema, peste 10 ani cand o sa pice 90% o sa fie tot vina copiilor ca nu s-au izolat de societate sa invete asa cum ar trebui. Nu inteleg ipocrizia oamenilor, am dat bac-ul acum 5 ani si stiu exact cam cati au copiat, deci vrajeala asta din comentariile de pe aici e pentru "prietenii" vostri cu care ati copiat.

      Ne vedem peste vreo 20-30 de ani cand o sa fiti la mila "copiilor", sa vad atunci ce mai comentati.
    • 0 (0 voturi)    
      O intrebare . (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 7:37)

      banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      dece crezi cai lasitate a da vina pe ELEVI ? Stimate Mazeta ai INVATAT MATALE IN LOCUL LOR ?
  • +22 (28 voturi)    
    Numai elevii? (Vineri, 8 iulie 2011, 19:52)

    stefan [anonim]

    Mai spun o data o poveste reala de acum citiva ani la clasele V-VIII.
    La o sedinta cu parintii dirigintele ne spune ca profesorul de istorie le-a dat lucrare copiilor. Copiii au copiat. Profesorul s-a dus in cancelarie si s-a plins de asta, iar dirigintele ne spunea noua. Am pus intrebarea de ce profesorul in loc sa se plinga in cancelarie nu a luat masuri: luat lucrarea, nota 1 in catalog. Si am facut afirmatia ca la scoala au deplina responsabilitate. Dirigintele a schimbat subiectul.
    Efectul acestor lucruri? Azi copiii acuza profesorii ca nu i-au lasat sa copieze. Asta e justificarea lor.
    Vedeti unde s-a ajuns? Asta e normalitate?
    Mai e ceva. Se vorbeste cu dispret despre meserii: electrician, sudor, zugrav...
    De fapt tot asa dispretuitor se vorbea si inainte: daca nu inveti te duci la sapa! Adica esti un nimeni.
    Ei bine, nu. Fara sapa taranului nu exista mincare. Chiar daca azi pamintul in alte parti se lucreaza cu mijloace tehnice mult mai avansate si s-a cam renuntat la sapa manuala.
    Va trebui sa intelegem ca fiecare meserie e importanta si trebuie respectata.
    Si ca pentru fiecare meserie e nevoie de ceva scoala si de ceva practica.
    Nu toti putem fi ingineri, doctori, avocati sau mai stiu eu ce. Societatea are nevoie de toate meseriile.
    • +2 (6 voturi)    
      De acord cu tine (Vineri, 8 iulie 2011, 21:41)

      Mircea [anonim] i-a raspuns lui stefan

      Vina nu este doar a elevilor ca au copiat, au dat spagi ca sa treaca BAC-ul in sesiunile anterioare. Vina o poarta la fel de mult si profesorii care au acceptat situatia, care au acceptat acea spaga sau care au inchis ochii.

      Ar trebui luati la intrebari toti profesorii din acele scoli unde pana acum se luau note exceptionale iar acum sunt de rasul curcilor. Nu e posibil ca intr-un an de zile, o generatie de copii sa devina atat de....fata de cei dinaintea lor. Sunt tot aceeasi profesori ca pana acum, care au predat in acelasi stil, deci rezultatele ar fi trebuit sa fie la fel ca in anii anteriori.
    • +3 (5 voturi)    
      Toti ce pe care noi ii numim "clasa politica"" su (Vineri, 8 iulie 2011, 22:09)

      Traian [anonim] i-a raspuns lui stefan

      Intreaga noastra clasa politica este vinovata si nu doar de cea ce se intampla in invatamant.
      Principala lor ocupatie in 20 de ani cat au condus tara noastra, ROMANIA, a fost devalizarea tuturor sistemelor existente indiferent ca era vorba de invatamant, agricultura, economie, fotbal, etc
      Poate cineva sa precizeze un domeniu pe care politicieni nostri l-au dezvoltat in 20 de ani?
      Poate haosul?
      • +11 (11 voturi)    
        eu voiam sa spun... (Vineri, 8 iulie 2011, 22:19)

        stefan [anonim] i-a raspuns lui Traian

        ... ca si eu, prin lasitatea mea am partea mea de vina. Lasitate cind am aceptat sa scot bani din buzunar pentru meditatie.
        Lasitate cind n-am mers la vot.
        Lasitate cind am stat in casa si nu m-am implicat in viata politica.
        Lasitate cind am acceptat sa tac.
        Lasitate cind in loc sa trimit scrisori si petitii stau si comentez pe un forum sau altul.
        Ca stau acasa in comoditatea caminului in loc sa particip activ la viata cetatii.
    • -4 (8 voturi)    
      ... (Vineri, 8 iulie 2011, 22:14)

      ApH [utilizator] i-a raspuns lui stefan

      Si tie ti se pare normal ca un elev ce-si doreste sa se faca doctor sa ajunga agricultor fiindca nu a stiut ce inseamna o drama? De ce i s-ar imputa numai lui, cine trebuia sa-l invete, cine trebuia sa-l verifice si sa-l penalizeze de-a lungul a 4 ani cand venea cu temele nefacute la clasa? E in regula sa-l lasi in pace 4 ani de zile, iar apoi sa-i naruiesti orice speranta cu un simplu examen?
      Afara bacalaureatul il dai numai daca vrei sa urmezi o facultate. La sapa te duci cu 8 clase, cu 12 clase te poti face educator. La noi insa daca faci 12 si nu ai diploma de bac esti considerat tot la nivelul de 8 clase. Adica promovezi clasa a XII-a la 1 iunie, apoi daca pici bacalaureatul esti considerat absolvent de 8 clase...
      • +7 (7 voturi)    
        Nu stiu cine... (Vineri, 8 iulie 2011, 23:02)

        stefan [anonim] i-a raspuns lui ApH

        ...trebuia sa-l penalizeze. Educatia nu se face numai prin penalizare. Avem nevoie de modele.
        Profesorii, prin natura statului au initial o autoritate conferita. In timp, prin modul de comportare, tinuta, corectitudine, vocabular, etc autoritatea devine o autoritate dobindita. Acesta se transmite din generatie in generatie de elevi.
        Cel putin cind am facut eu scoala asa era.
        Pentru ca la inceput ai fost educat de parinti, ei ti-au fost model. Apoi modelele au devenit cadrele didactice si apoi alte persoane din societate. Suntem o suma de modele asumate si in acelasi timp o oglinda a societatii.
        Nu stiu daca modelul culturii generale mai este adecvat astazi. Poate da, poate nu. Si totusi iubesc cind particip la o discutie cu cineva cu cultura deosebita, care isi sustine o teza cu argumente si care asculta si argumentele mele si mi le combate cu alte argumente, nu cu injurii sau strigate.
        Cei mai buni doctori (medici) sunt cei cu o solida cultura generala. Iar medicii vorbesc cu pacientii. Trebuie sa le transmita incredere, dorinta de a lupta. Pentru asta trebuie sa se exprime, trebuie sa-si aleaga cuvintele si trebuie sa le stie sensul. Deci DA, trebuie sa faca deosebirea intre o drama si roman sau comedie.
        Depinde de care afara vorbesti. Unii n-au BACALAUREAT. Iar pentru anumite meserii ti se cere numai o parte de scoala, dar o scoala de meserii, apoi o perioada de ucenicie lunga (3-4-5 ani) si un examen teoretic si practic la sfirsitul uceniciei.
      • +1 (1 vot)    
        12 clase nu inseamna 8 clase (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 8:02)

        grizzly [anonim] i-a raspuns lui ApH

        Nu este adevarat. Daca termina 12 clase primeste adeverinta ca le-a absolvit si poate sa mearga la scoala postliceala sau de maistri.
      • +2 (2 voturi)    
        gresit (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 12:50)

        v lad [anonim] i-a raspuns lui ApH

        daca treci bacu ai statut de absolvent 12 clase si primesti diploma separata pt asta.

        si ce daca copilu voia sa fie doctor? daca nu-l duce mintea asta e. chiar nu cred ca avem nevoie de doctori care nu-s in stare sa ia macar un 5 la romana
  • +12 (12 voturi)    
    copii... (Vineri, 8 iulie 2011, 20:06)

    marmota [anonim]

    ... si parintii, in egala masura. atunci cand te preocupa sa scoti din copilul tau un OM in viata, te procupa nu sa aiba "patalamale" ci o educatie, in adevaratul sens al cuvantului. atunci esti implicat si in ceea ce inseamna scoala, te bati pentru conditii cat mai bune si pentru elevi si pentru profesori, exista responsabilitate si cooperare in sensul bun al cuvantului. trist dar adevarat, societatea trebuie reformata din temelii, pe baza de educatie si meritocratie, la orice nivel.
  • -8 (10 voturi)    
    sondaj (Vineri, 8 iulie 2011, 20:19)

    Angoasat [utilizator]

    cel mai prost sondaj vazut vreodata...
  • +1 (1 vot)    
    Propunere bac (Vineri, 8 iulie 2011, 20:20)

    Gimilica [anonim]

    Poate pare absurda o propunere pragmatica acum in valtoarea certurilor politico-bacalaureistice, dar imi fac curaj sa-mi relansez propunerea, dealtfel banala. Eu propun ca examenul de Bac. sa nu mai aiba calificativele Admis-Respins pentru simplul motiv ca el trebuie sa fie considerat examen de absolvire nu examen pentru admitere la facultate. Avantajele ar fi in primul rand psihologice, eliminandu-se stresul de dinainte de teste si depresia de dupa. Astfel diploma de absolvire a liceului trebuie sa contina foaia matricola cu notele din timpul scolii, notele de la competente si notele obtinute la materiile de bac, fara calificativele Admis-Respins. Baremul de nota 6 sa fie introdus doar de comun acord Minister - universitati pentru la admitere. Diploma de bac reflecta munca pe perioada liceului. In cazul in care absolventul nu e multumit de notele de la bac. poate merge la marire in sesiunea din toamna. Cred ca poate fi un punct de plecare pentru o discutie a ceea ce vrem sa reprezinte bac-ul. Se asteapta si alte propuneri pertinente.
    • +2 (2 voturi)    
      Cine sa faca propuneri... (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 14:05)

      rugio [anonim] i-a raspuns lui Gimilica

      Las la o parte limba in care ai facut "propunerea" si spun ca mai intai trebuie sa fie clara ideea in mintea celui care face propuneri. Nu este cazul tau...
  • -3 (7 voturi)    
    elevi victime ale unei societati bolnave (Vineri, 8 iulie 2011, 20:25)

    Eugen [anonim]

    Cel mai simplu este sa dam vina pe copii care nu invata, ( da, cei mai multi nu invata, de ce? ), pe parintii care nu se intereseaza de ce fac copii lor la scoala, ( da , si aici sunt multi, de ce? ), dar sunt foarte suparat ca putini vorbesc despre adevaratii vinovati, cei care diriguiesc un sistem falimentar. Nu vorbesc doar despre nenorocirea din sistemul de invatamint, ci de nenorocirea unei intregi natiuni care nu mai intelege nimic, si nu mai are nici o directie. Si acum cineva a vrut sa arate ca frauda ( adinc promovata in societatea noastra ), care va sa zica este eradicata ! Domnilor politicieni, TREZITI-VA !
  • +7 (9 voturi)    
    Pai cum?! (Vineri, 8 iulie 2011, 20:34)

    IC Breteanu leberalul socialist si conservator [anonim]

    Pai cum naiba?! Tovarasii Marga, Ponta, Antonescu, Andronescu si Vanghelie si-au exprimat o cu totul alta parere... Ei, ca de obicei, si-au gasit vinovatul de serviciu in persoana, doamnelor si domnilor!!!, presedintelui TB. Cine altul?
    Iata ca acest sondaj le da peste bot demagogilor enumerati ceva mai sus, demagogi care, credeau ei, vor obtine puncte electorale acuzandu-l folosindu-se de acest prilej, pe Funeriu, Boc, Basescu si mai stiu ei cine, dar nicidecum pe elevi, parinti si profesori. In fapt principalii vinovati de rezultatele jalnice inregistrate in aceasta vara la Bacalaureat.

    P.S. Cineva, ceva mai sus, aiurea prin afirmatia ca elevii n-ar trebui invinovatiti de propriile lor rezultate... Ca nu ei ar trebui gasiti tapi ispasitori? Dar cine domnule Mazeta??? Cine i-a impiedicat pe acesti elevi sa invete si sa se pregateasca temeinic pentru acest important examen al maturitatii lor? Funeriu? Boc? Basescu? Cine domnule Mazeta??? Au crezut ca mai "merge" ca pe vremuri, cu ani in urma? Cand practic copiatul la Bac devenise un concurs de dexteritate si iventivitate, mai mult, chiar o virtute. Ei uite ca n-a mai mers domnule Mazeta! Si nici nu trebuie sa mai merga vreodata, daca vrem cu adevarat ca tara asta sa aiba un viitor. Pricepeti cum stau lucrurile domnule Mazeta? Lasati, elevii au avut ei singuri "grija" sa se pregateasca pentru Bac prin baruri, pe la terase, prin parcuri si discoteci, pe la colturile blocurilor. Fumand, band si drogandu-se in nestire...
  • -7 (7 voturi)    
    bacul si sarcinile de partid, totul e politica (Vineri, 8 iulie 2011, 20:51)

    ener [anonim]

    Dupa rezolvarea contestatiilor se vede cine a furat si cine a fost furat.Diferente uluitoare in defavoarea elevilor.Este clar ca rezultatele slabe se datoreaza si elevilor dar punctarea lucrarilor s-a efectuat cu o exigenta dubioasa. Pot spune ca, daca pana acum au copiat elevii ,de data asta au furat la ordin profesorii inregimentati politic.Sunt multi copii care au fost evaluati incorect.
  • -5 (7 voturi)    
    hmm (Vineri, 8 iulie 2011, 21:27)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    "Sondajul IRES a fost realizat pe data de 5 iulie 2011, pe un esantion de 1.295 de persoane de peste 18 ani, datele fiind culese prin telefon. Eroarea maxima este de plus/minus 2,7%."

    demograficele sunt la pamant daca au fost facute prin telefon....si nu are nici un fel de relevanta

    P.S: Articolul e ok
  • -7 (11 voturi)    
    prostie (Vineri, 8 iulie 2011, 21:33)

    Luci [anonim]

    Sa dai vina pe niste copii ..pentru ca sunt niste copii!!!!, e o prostie.
    Ei sunt responsibilitatea, in aceasta ordine, parintilor , a profesorilor si a statului.
    Parintii trebuie sa ii invete, nu e usor, dar e responsibilitatea lor !!
    Profesorii sunt indrumatorii, cei care completeaza parintii, iar statul trebuie sa asigure partea materiala si partea sociala ca un copil sa aiba sansa la un viitor decent.
    Ma sperie acest sondaj, iar daca acesta arata o realitate .. nu stiu, dar chiar ne meritam soarta.
    • +9 (9 voturi)    
      Funeriu (Vineri, 8 iulie 2011, 22:14)

      Jar [anonim] i-a raspuns lui Luci

      e de vina.Ar trebui sa-si ceara scuze de la Marga,Antonescu si Atanasiu ca a pus camere de luat vederi in salile de examen,si sa-si ia angajamentul la Antene si RTV ca la toamna ,aceste camere,vor fi scoase...
      A gresit si Basescu.Nu scoala romaneasca scoate tampiti,ci asa suntem noi.
      Doamne,ce-ai cu noi!
  • 0 (6 voturi)    
    Sondaj vs. rezultate (Vineri, 8 iulie 2011, 21:50)

    aac [utilizator]

    Adică majoritatea apreciază rezultatele examenului de bacalaureat ca fiind corecte însă 38% cer demisia ministrului?

    Nu mi se pare o concluzie corectă. Interpretările sînt abuzive sau nu sînt acolo unde ar trebui să fie.

    Neconcluziv. Aberant. N-am încredere în acest sondaj.
  • +5 (9 voturi)    
    graba (Vineri, 8 iulie 2011, 22:07)

    uzu [anonim]

    bine ca e mare graga sa dam vina pe copii. noi, cei care le aratam zi de zi ca munca nu conteaza, ca hotia e mai importanta, ca nu esti smecher daca esti serios, ca nonvalorile pot ajunge sus, ca incultura e mai cool decat orice, ca numai fraierii muncesc, si alte exemple de acest gen, noi nu suntem vinovati ! adica noi romanii.
    ca la noi la TV vine vanghelie si Becali si pocesc limba romana, la noi la TV vine Madalin Voicu sa spuna cui a mai dat-o sus, la noi in parlament ajung oamenii fara carte, noi romanii am trimis in parlamentul european un incult cu bani ca sa-l scapam din puscarie, noi.
    la noi urla manelele din toate masinile nu la altii "baga cardu-n bancomat / sa-mi arati ca esti barbat" ... adica daca NOI ne purtam la acest nivel, daca NOI parintii lor le dam aceste exemple ei ce sa inteleaga ?
    a ... ei nu ne asculta ? adica doar i-ai zis "invata copile" si el a mers si a stat [pe strada cu prietenii ... nu ? sigur ... el e vinovat.
    Mie, cand eram in scoala tata mi-a zis "daca toate temele-s facute si lectiile invatate, poti sta la fotbal cat vrei". si am stat. si s-a intamplat sa nu le fac si sa uit sa invat. si a scos cureaua si apoi nu s-a mai intamplat sa nu le fac si sa nu invat.
    poate mergea si cu vorba buna, dar el asa a stiut.

    sa revin : societatea e vinovata nu copii.

    a ... dascalii au si ei partea lor de vina. la doua luni ei sunt in greva ca sa ceara. vinovati sunt inspectoratele care fac dascal pe oricine fara nici o chemare sau pregatire, vinovate sunt guvernele ca au alocat bani putini educatiei, vinovata e constitutia ca da dreptul la vot oricui.
  • -4 (10 voturi)    
    in 10 ani nu o sa mai fie bac (Vineri, 8 iulie 2011, 22:18)

    bula [anonim]

    oricum e o timpenie ptr acest secol. timpul este mai scurt iar acest final examen e mai mult o hirtie pe care trebuie sa o pui intr-o lada bine ascunsa sub pat. diferenta de cum trebuie invatat oricum e mare intre liceu si facultate. bacul nu trebuie tuturor; cred ca se invata degeaba ca oricum nu se ramine cu nimic. e nevoie de pragmatism in a se interveni prin cursuri urmate de teste care sa te califice pe o meserie fara a urmari drama bacului....care, ...e o prostie......
  • +9 (9 voturi)    
    raspunsuri si concluzii false in acest sondaj (Vineri, 8 iulie 2011, 22:30)

    ion roata [anonim]

    I.Nu aruncati o vina inchipuita in seama ministrului.A procedat corect si competent pentru a demola un mit ce se perpetueaza dupa 1990.
    2.Principalii vinovati sunt parintii pentruca in general nu se ocupa de educatia copiilor lorCe,credeti ca ei nu vad comportamentul impardonabil al copiilor lor,ba din cotra ii incurajeaza.Este injositor can vezi o eleva la tabla si le arata colegilor fundul cu chilotii in cur.
    3.Sunt vinovati elevii pentruca nu invata iar principala lor preocupare la lucrari,teze,examene se bazeaza pe copiat adica pe furt si sigur sunt incurajati de parinti si profesori.
    4.Lasati gogorita ca ministrul funeriu este vinovat ca a introdus practica pentru a descuraja furtul.Societatea ar trebui sa-i multumeasca si nu sa-l critice pentru aceasta masuraAvem nevoie de munca cinstita si cadre de specialisti bine pregatiti pentruca numai asa von reusi sa iesim din marasmul mediocritatii,din minciune si corupti.
  • +8 (8 voturi)    
    Vina pana la un punct (Vineri, 8 iulie 2011, 22:46)

    Cataleya [utilizator]

    Sigur ca si parintii au o vina.
    Mai ales parintii celor (enorm de multi) care au obtinute note intre 1 si 4.
    Acolo e groasa rau.
    Sa-ti trimiti copilul 4 ani la liceu, sa-l intreti, sa-i dai de mancare si sa-l imbraci, iar el sa nu fie in stare sa scrie decat de-o nota intre 1 si 4.....
    Inseamna ca parintii aia au fost complet dezinteresati de odraslele lor.
    Desigur, excludem extremele, adica acei copii agresivi, crescuti de parinti mai destrabalati decat ei, alcoolici si ....
    Excludem si pe cei care au un IQ sub media umana (cu toate ca astia n-ar fi avut cum sa ajunga pana la bacalaureat) ..
    Si astfel ramanem cu masa mare a celor care au trecut 12 ani prin scoala...absolut degeaba.

    Am vazut zilele astea o multime de interviuri la TV, interviuri cu elevi picati:
    "Ne-a dat subiecte grele"
    "Nu ne-a lasat profesorii sa copiem"
    "Problemele a fost grele, pt olimpici"

    Acesti elevi cred ca nici macar nu-si dau seama de ce au picat si nu cred ca vreunul dintre ei ar fi in stare sa ia bacalaureatul, chiar daca ar avea manualele in fata.
    Niciun manual si nicio fituica din lume nu-ti ajuta sa rezolvi o integrala , la un examen, daca tu pana la acel moment habar n-ai nici macar cum se scrie cuvantul "integrala"
    La limba romana, degeaba ii lasi cu manualele in fata daca li se cere sa caracterizeze romantismul dintr-o anumita nuvela.
    Nici macar nu stiu unde si ce sa caute.
    Daca nu le arata cineva cu degetul, exact ce trebuie sa scrie, sunt in aer.

    Aici e de fapt problema!
    Cum au reusit acei elevi sa se taraie vreme de 4 ani printr-un liceu, unii dintre ei chiar cu medii anuale de 7 si 8 ?
  • -5 (9 voturi)    
    PROSTIMEA (Vineri, 8 iulie 2011, 23:20)

    KK MK [anonim]

    ..multi si prosti...si nu ma refer la elevi, ci la cei care inca inghit galusti populiste. stimati domni care sariti pe elevi, luati aminte cum se poate distruge o natie...o lasi in pace 20 ani, pui ministrii o ambramburica si doi trei analfabeti, schimbi in fiecare an sistemul de invatamant, cartile, sa nu mai stie dupa ce invata si sa nu fie deloc continuitate in ce fac....apoi le dai dupa 20 ani cu paru in cap.
    Nu domnilor, ei nu sunt de vina, greseala este a elevilor si a parintilor lor, dar de vina sunt toti golanii care au condus tara pana acum.
    • +11 (13 voturi)    
      Chiar???? (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 0:49)

      Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui KK MK

      Si pe "golanii " aia de care zici, cine-i alege?
      Nu cumva chiar parintii elevilor ?
      Daca maine ar fi alegeri, toti elevii care au picat acum bacul si toate neamurile lor ar vota cu cate 4 maini cu USL!
      De ce?
      Simplu!
      Pt ca, cu USL sunt invatati parintii si bunicii!
      Cu USL se ia bacul cu note mari.
      Cu USL la putere ne pastram averile si examenele se dau cu telefoane mobile si cu fituici si fara camere video.
      Cu USL va fi raiul pe pamant.
      Ne intoarcem la ceea ce ne pricepem cel mai bine.
      La coruptie, mediocritate si slugarnicie!

      Drum bun, Romania!
      • +3 (3 voturi)    
        Este de preferat (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 8:17)

        Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

        sa facem ce ne place! Mediocritatea se datoreaza faptului ca ne chinuim ca prostii sa facem ceea ce nu ne place. Copiii, in ignoranta lor, ne arata directia ce trebuie urmata dar adultii au deja ochelari de cal, culmea, datorita educatiei primite.
      • +2 (2 voturi)    
        Bravo Andradda... (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 9:50)

        Radu56 [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

        Ai perfecta dreptate...Si-i felicit (legat de subiect) si pe parintii tai de modul in care te-au facut sa vezi realitatea...Stalinistii au distrus acest popor si iata ca iar au peste 50%...De-acord si cu cel de mai sus ca e o mare porcarie ca votul unui oligofren sa aiba aceeasi greutate cu a unui Plesu...sa zicem...De-asemenea as dori sa vad o comisie de oameni adevarti(cu diverse specializari) care sa cuantifice cat rau au facut "latrinele"-cum scria cineva mai sus-acestui neam,si cum zi de zi distrug tot ce mai e curat si sanatos in acest popor...Ce pedeapsa ar merita acesti nemernici??? Astept idei....Actiunea lor n-are nimic de-a face cu libertatea presei sau cu jurnalistica...Avem CNA....???
      • 0 (0 voturi)    
        Nici cu socialistii din PDL nu mi-e rusine! (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 23:45)

        V.R. [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

        PDL este un partid la fel de socialist, care taxeaza munca si incurajeaza parazitismul, oferind contracte firmelor proprii, punand contrabandisti care au contribuit la Partid in functii de conducere (vezi Igas), etc.

        Elevii, vazand ce atitudine are PDL vizavi de coruptie, isi dau seama ca ar fi fraieri sa munceasca si sa fie cinstiti atata timp cat cei de la conducere nu sunt, atata timp cat specimene ca EBA sau Moni Columbeanu sau Igas iau bacul fara sa miste un deget! Ce rost are sa muncesti, cand stii ca statul isi va bate joc de tine si de munca ta pentru tot restul vietii?

        Ca sa nu mai vorbim de faptul ca comentariile de la romana, care trebuie tocite pe de rost si apoi PLAGIATE tocmai in cadrul examenului, sunt complet inutile pentru piata muncii. Stiati ca pedepsele pentru PLAGIAT in cadrul universitatilor americane presupun nu doar nepromovarea examenului, dar chiar si exmatricularea?

        Concluzia este, desigur, ca dupa standardele americane, 99% din elevii care au dat bacul ar merita sa fie picati - pentru faptul ca nu au scris referinte bibliografice catre culegerile de comentarii de unde au tocit!

        Solutia la problemele societatii este eliminarea votului universal, cu interdictia celor care nu contribuie net bani la bugetul de stat (aici intra asistati, elevi, studenti, actionarii firmelor care au castigat orice contract cu statul, bugetari si alti cersetori) de a vota! Astfel, in mediul liceal si universitar s-ar invata doar acele lucruri intr-adevar folositoare pe piata muncii, deoarece agentii economici vor fi cei care vor face programa! Si presupun ca asa se vor economisi si banii de camere si timpul alocat supravegherii, prin alcatuirea de subiecte gen "cu cartile pe masa", care sa nu testeze doar fidelitatea memoriei elevilor! Doar cei ce contribuie net la fondurile statului trebuie sa poata vota:

        http://capitalismpepaine.wordpress.com/2011/07/09/fara-drept-de-vot-pentru-cersetori/
  • -2 (2 voturi)    
    kaka-maka (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 7:57)

    Dedalus [anonim]

    Pierdere de vreme si de bani sondajul asta. 99% din rezultate sunt "la bunul simt" iar "1%" sunt irelevante.

    Sondajul asta e asa, ca sa ne afflam in treaba, dupa care hai sa-l comentam, hai sa-l vorbim despre daca rasare Soarele de la Rasarit...

    Pana si intrebarea principala e aiurea complet: "cine e de vina?". Martienii, poate ca ar fi raspuns unii... sau operatorul de apa-canal...

    75% dn populatia activa de abia stie sa scrie si peste 50% citesc pe litere.

    O populatie de analfabeti cu vile uriase in care nu se poate locui de frig si din cauza distantelor, cu masini mari si scumpe care merg pe drumuri pline de gropi si care costa de 20 de ori mai scum decat un tunel pe sub Atlantic, cu mintea incetosata de bautura si obisnuiti cu comanda copy/paste...

    Cred ca de fapt ne merge mult prea bine.
  • +1 (1 vot)    
    Nimeni dar NIMENI....... (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 7:59)

    banateanul. [utilizator]

    NU a ridicat o problema foarte importanta ! Si anume ;REPARTIZAREA ELEVILOR IN LICEE PRIN CALCULATOR ! ( O idee a doamnei ministru abram burica )Printro logica simpla CALCULATORUL de unde incaodata DEUNDE sa stie ce aptitudini are un copil sau elev?Nu si iarasi nu pot intelege de unde a scos ideia aceasta *doamna ministru*
    Probabil a avut un vis urat in in noaptea premergatoare ? sau...... nu nu vreau sa fiu VULGAR !
  • +1 (1 vot)    
    Si totusi... (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 9:29)

    adi [anonim]

    Sunt de acord ca elevii/parintii sunt in mare masura vinovati dar oare nu brambureala din sistem a condus aici? De cate ori s-a schimbat sistemul de invatamant dupa '89? Cine verifica calitatea profesorilor atat comportamentala cat si a modului in care de exercitare a profesiei? De ce nu s-a introdus intai un sistem drastic de punctare pe durata scolii (atat ptr profesori cat si ptr elevi) si apoi sa se aplice la examenul final. Diamant dintr-o bucata de carbune nu va iesi niciodata.
    Cum e posibil de exemplu ca un elev care la scoala avea numai 6-7 ( chiar in conditiile in care era meditat de profesorul de la scoala) sa obtina 9 la examen, dupa ce a schimbat meditatorul (fiind cea mai mare nota din 4 clase) ? Si din pacate exemplul nu este de loc singular.
    De ce s-a ajuns acolo incat copii trebuie sa fie meditati in particular (de multe ori chiar de profesorii pe care ii au la scoala) incepand cu clase mici la care inainte nimeni nu ar fi conceput asa ceva.
    Asa cum coruptia a impovarat intreaga societate asa s-a transmis si in invatamant si majoritatea s-au adaptat. Oare cati din cei care au comentat nu s-au aflat in situatia de a fi nevoiti sa dea spaga desi sunt total impotriva acestui mod de a rezolva problemele.
    E usor sa aruncam vina pe elevi dar cine le-a dat exemplul de comportament si atitudine fata de societate? Cineva mai sus comenta ca toti sunt indolenti, superficiali...etc. Pai ei sunt oglinda societatii, au invatat de la parinti si societate si reprezinta gradul de promovabilitate a societatii.
    • 0 (0 voturi)    
      bacul 2011 (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 15:26)

      rebel [anonim] i-a raspuns lui adi

      coruptia in invatamant nu e ceva nou de dupa 1989.
      am copil de 50 de ani si tot asa era: tot cu copiatul si tot cu spaga pentru cei care erau slabi la invatatura.
      vinovati sunt parintii care nu se ocupa de copii.
  • 0 (0 voturi)    
    BAC (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 9:43)

    noname [anonim]

    Daca s-ar fi dat anul acesta in mod serios bacalaureatul, maxim 30 % dintre elevi ar fi trecut.
    Deci aprox. 15-20 % l-au luat fraudulos prin metodele: subiectele s-au stiut dinainte, inca s-a copiat si mai ales profesorii au ridicat notele elevilor care aveau intre 4 si 5, cu aprox. 1 punct.
  • -1 (1 vot)    
    Majoritatea are intotdeauna dreptate, totusi.. (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 9:56)

    sandu [anonim]

    Fara a sustine ca odraslele care au picat BAC-ul ar avea ceva in cap, nu pot sa ma gandesc ca majoritatea ramanilor ar avea ceva deasemenea. Majoritatea, fara suparare, este inculta si (de ce sa nu spunem) proasta. Mai mult, in Romania majoritatea provine de la tara, nu se prea spala, scuipa pe jos, se scarpina in nas si in fund si isi da cu parerea despre orice. Adancimea anlizei majoritatii este insa lipsita de valoare, intrucat gospodina cu intorcandu-se cu papornita de la piata, inainte de a da cu piatra in berbecii care au dat BAC-ul poate nu s-a gadit la dimensionarea programei, valoarea si interesul profesorilor care i-au pregatit pe elevi, corelarea subiectelor cu programa etc. Ca romanii sunt prosti, lipsiti de temeinicie cu o inclinatie spre furt si admiratie pentru nerespectarea legilor nu e un secret si nu vad de ce odraslele lor ar fi prea departe...
  • 0 (0 voturi)    
    Cred ca problema nu se pune (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 10:21)

    Sile [anonim]

    In termeni de vinovatie ci de responsabilitate. Exupery spunea: a fi om inseamna a fi raspunzator. Iar responsabilitatea ti-o asumi sau nu. Consecintele asumarii sau neasumarii, insa le suporti si daca esti responsabil, tragi invatamintele necesare. O zi buna !
  • +1 (1 vot)    
    GANDIRE STRAMBA... (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 13:52)

    STAN PATITU [anonim]

    Elevii sunt singurii care nu pot fi facuti vinovati. Numai cei care i-au educat sunt vinovati. Cum sa fie vinovati elevii? Prin nastere? Cand se naste un copil este inocent. El este modelat de parinti, de societate, de scoala. Elevul nu poate fi facut vinovat ! Ar insemna sa avem o gandire fascistoida. Noi cu totii suntem vinovati. Suntem vinovati ca acceptam furtul pe fata ca fiind un merit. Suntem vinovati !
  • +1 (1 vot)    
    bac 2011 (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 15:21)

    rebel [anonim]

    Consider ca Funeriu nu are nicio vina ca, copii apeleaza la hotie crasa ca sa treaca un examen.
    S-a demonstrat ca parintii cu stiinta sau fara si-am indemnat copii la frauda grosolana, neocupandu-se de timpul acordat zilnic invataturii si pe deasupra mai dau si spaga profesorilor (alti vinovati).
    Ce tara suntem domnilor daca vrem sa cream niste incompetenti din copii nostri?
    Bravo lui Funeriu, asa trebuie procedat si bine ar fi sa nu renunte la aceasta metoda fortat de vocile care critica tot in tara asta!