Tensiunile diplomatice Rusia - Romania: NATO nu comenteaza "probleme bilaterale sau neintelegeri"

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 7 iulie 2011, 11:24 Actualitate | Esenţial


Anders Fogh Rasmussen
Foto: NATO
Secretarul general al NATO, Anders Fogh Rasmussen, a refuzat sa comenteze tensiunile politice dintre Rusia si Romania, declansate dupa ce seful statului roman a afirmat ca, daca ar fi fost in locul maresalului Ion Antonescu, ar fi dat ordinul de trecere a Prutului, relateaza RIA Novosti.

"Evident, nu voi comenta problemele bilaterale sau neintelegerile", a declarat Rasmussen, miercuri seara.

El a precizat ca "este important sa prezervam spiritul de la Lisabona, dialogul deschis dintre Rusia si NATO si sa ne abtinem de la orice actiune care ar putea sa le influenteze negativ".

La inceputul acestei saptamani, ambasadorul Rusiei la NATO, Dmitri Rogozin, a afirmat, pe contul sau de Twitter, ca Dmitri Medvedev l-a atacat dur pe presedintele Romaniei, Traian Basescu, in timpul summitului Rusia - NATO care a avut loc la Soci.

"Medvedev l-a atacat dur pe Basescu cu privire la afirmatiile jignitoare ale acestuia legate de anul 1941. Sunt bucuros ca presedintele m-a sustinut in aceasta chestiune", a scris Rogozin, pe Twiiter.

Ambasadorul Rusiei la NATO, Dmitri Rogozin, a fost primul oficial rus care a criticat declaratiile lui Traian Basescu referitoare la momentul in care trupele romanesti au trecut Prutul.

In 22 iunie, la B1 TV, Traian Basescu a raspuns "Da" la intrebarea "Daca erati la vremea respectiva dadeati acest ordin?" (ordinul lui Ion Antonescu de a trece Prutul - n.red.): "Pentru ca aveam un aliat si aveam de recuperat un teritoriu. Daca aveam conditiile de atunci, probabil as fi facut-o".

Luni, 27 iunie, ambasadorul Rusiei la NATO, Dmitri Rogozin, scrie pe Twitter despre declaratiile lui Basescu "Nu stiu cum altii, dar eu aceasta declaratie a presedintelui roman nu o voi lasa pur si simplu". Si revine cu o alta postare: "In circumscriptia mea electorala din Voronej si acum isi mai amintesc cu neplacere 'operele de arta' ale ocupantilor-fascisti romani. S-au purtat mai rau decat nemtii".


Citeste mai multe despre   




















4262 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Cum va spuneam (Joi, 7 iulie 2011, 11:46)

    Analfabet [anonim]

    Se baga si Voronin in seama: http://www.stireazilei.md/c-2167-9263,Voronin-critica-UE-il-condamna-pe-Basescu-si-l-vrea-inapoi-pe-Muruianu
    • +12 (12 voturi)    
      Ma lesi (Joi, 7 iulie 2011, 12:14)

      Vlad [anonim] i-a raspuns lui Analfabet

      Hai frate, am ajuns sa comentam ce a scris unul si altul pe twitter. Maine poimaine o sa ajungem sa discutam despre nu stiu ce terchea-berchea ca vine maine sfarsitul lumii.
      Eu zic sa revenim cu picioarele pe pamant si sa comentam despre rulcuri relevante nu despre ce abereaza unii pe twitter.
      Dc. nu a iesit ala sa dea o declaratie oficiala? Un punct de vedere? O conferinta de presa ceva.
      A ajuns marea Rusie sa se ascunda in spatele unui cont de twitter?
      Eu zic ca nu. Cred si sunt de parere ca oficial nu a fost si nu o sa se intample nimic.
      Extremisti ca respectivul o sa gasim peste tot in viata reala.
  • -18 (20 voturi)    
    una peste alta... (Joi, 7 iulie 2011, 12:08)

    me [anonim]

    basescu trebuia sa taca.
    rusia nu e chiar genu de tara cu care vrei sa te pui rau...
    • +11 (11 voturi)    
      daca erai putin atent la ce a spus Basescu (Joi, 7 iulie 2011, 12:36)

      visio [anonim] i-a raspuns lui me

      1. referitor la fregata Moscova si la nesimtirea crasa a rusilor de a comemora nu stiu cati ani de la scufundarea acesteia de navele romanesti; a fost, deci, un raspuns la acest tupeu fara margini al rusilor; desigur ca e prea mult sa ii cerem lui Basescu sa fie diplomat pentru ca nu este in natura lui, insa e bine sa stie lumea ca suntem inca aici;
      2. Basescu a vorbit mai mult in calitate de militar si mai putin de Presedinte, insa trebuie sa recunosti ca ne place cand vedem la altii acest patriotism; si apoi, daca nu Presedintele Statului trebuie sa fie principala "vuvuzea" atunci cine? oricum, exista cateva meserii care se fac cu pasiune: medicina, invatamantul, armata (indiferent de arma) si din aceasta cauza evolutia speciei umane, spre deosebire de alte specii, a evoluat catre democratie si nu spre dictatura; libertatea este in natura umana si cateodata este chiar exploatata; din cauza asta sunt preferabili liderii politici, adica aceia care merg pe toate drumurile precum curvele; oricum, in vremurile astea e bine ca am avut un militar Presedinte desi se putea gasi altul mult mai bun;
      3. vin vremuri nasolae si mentalitatea "capul plecat, sabia nu il taie" nu ajuta; este posibil ca NATO sa nu intervina in favoarea Romaniei desi asa spune tratatul, de ceva vreme incoace se incearca atragarea Rusiei in organizatii tip UE sau NATO; evident, Rusia stie sa negocieze profitand de capacitatea sa economica si militara, chestie la care Romania trebuie sa lucreze mult si calitativ pentru ca vin vremuri nasoale asa cum am mai zis;
      4. in spiritul comentariului tau, este clar ca relatiile de buna vecinatate si nu numai, sunt recomandate; viata ne arata insa ca parintii si vecinii nu ti-i alegi, insa prieteni si amici iti poti face; oricum, rusii ne-au ajutat sa scapam de turci in 1877;
      5. daca ne place sa fim mari, trebuie sa gandim in stil mare; respectul politici si pietele economice nu se castiga intotdeauna cu "te rog frumos"...asa cum ii place romanului sa creada...
      • -1 (1 vot)    
        care calitati de militar la base ?! (Joi, 7 iulie 2011, 20:50)

        nedumirici [anonim] i-a raspuns lui visio

        in care militarie a fost base ?

        in afara de scoala de ofiteri de marina comerciala, unde este o oarecare militarie, base a fost ofiter de marina comerciala.
        iar, prin porturi, devora biblioteci intregi.
        in english, specialitatea lui.
        no joke, he was no esheck !
        long live base, the brave warrior, our national pride !

        bine ca astia dela nato sunt mai cu capul pe umeri..
        asa cum fu si majestatea sa.
  • -10 (14 voturi)    
    GEABA NATO (Joi, 7 iulie 2011, 12:09)

    micutu de la 4 [anonim]

    Nu se baga nimeni pentru noi daca o sa avem ceva de impartit cu rusii. Asta cu NATO e asa ca sa fie pentru americani, dar atat. Relatiile cu Rusia lor conteaza mai mult. Suntem mici, chiar daca suntem in UE NATO FIFA UEFA sau oriunde.
    • +4 (6 voturi)    
      . (Joi, 7 iulie 2011, 12:36)

      Ivanu [utilizator] i-a raspuns lui micutu de la 4

      NATO nu se poate baga cand Basescu scapa porumbelu, pur si simplu nu e treaba lor. In schimb NATO trebuie sa intervina daca Rusia ne ataca fara vina noastra.
    • +6 (8 voturi)    
      Esti cum te simti (Joi, 7 iulie 2011, 12:37)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui micutu de la 4

      Daca te simti mic, mic vrei fi si vei ramane.
      Nici nu stiti cat rau (va) faceti voi, astia care va considerati mici. Uita-te pe harta, Romania nu e mica nici ca dimensiune si nici ca resurse. Mici sunt oamenii, mai ales aceia care se cred mici. Mai gandeste-te...
    • 0 (2 voturi)    
      GRESIT (Joi, 7 iulie 2011, 13:16)

      micutu de la 4 [anonim] i-a raspuns lui micutu de la 4

      Nu e vorba de Basescu neaparat, uitati-va si inainte sau chiar in istorie. Degeaba te simti mare si vanjos daca te fac aia marii cum vor ei. Relatiile UE sau US cu Rusia conteaza, nu ce avem noi de impartit cu rusii. Niciodata. S-ar pune cineva rau cu rusii pentru noi? Inainte eram umili de-aia era liniste. Acum daca zicem si noi ceva sar si rusii si ucrainenii si ungurii, toata regiunea. Asa ca...mici.
  • -4 (6 voturi)    
    Exemplu de diplomatie. (Joi, 7 iulie 2011, 12:42)

    haiducul [anonim]

    Oare cand vor ajunge si ai nostri la nivelul de diplomatie cum ar fi drept exemplu Anders Fogh Rasmussen.
    Doar nu o sa se puna rau cu Rusia din cauza unui neica nimeni care sa trezit vorbind.
    S.U.A,Germania,Franta,,...etc se poarta cu manusi in relatiile cu marele urs,iar noi dam cu batul in gard ca sa-l trezim din hibernare.
  • +4 (6 voturi)    
    Declaratii Rassmusen (Joi, 7 iulie 2011, 13:05)

    costel [anonim]

    Nu cred ca este un roman care sa nu fi dat ordinul de trecerea Prutului.
  • -1 (3 voturi)    
    CAINELE ROSU (Joi, 7 iulie 2011, 13:49)

    STAN PATITU [anonim]

    Basescu il admira pe Antonescu pentru ca este mort. Daca s-ar afla ca traieste undeva in Brazilia si ca vrea sa se intoarca acasa, sa te tii spume la gura ! Un tradator care s-a dat cu nemtii si ungurii adica cu cei care ne-au luat Ardealul prin dictatul de la Viena, etc, etc, etc.... Problemele nu sunt intre Romania si Rusia ci intre Basescu si restul lumii care nu se gudura pe linga el.
    Antonescu era poreclit "Cainele rosu" pentru ca avea parul rosu. Vezi de unde s-au inspirat dinamovistii. Cred ca e mana lui Dinu.
  • +1 (1 vot)    
    nota : (Joi, 7 iulie 2011, 22:01)

    uzu [anonim]

    ii rog pe crizati sa se relaxeze: stiu din susrsa sigur ca razboiul cu rusia se amana. rusi au zis ca anul asta nu au vreme de razboi. asa ca relaxati-va. problema nu exista decat in mintile voastre.
    ma bucur ca avem un presedinte cu coaie, asa cum n-am avut nici un conducator de la antonescu incoace.
  • 0 (0 voturi)    
    interes personal si general (Luni, 11 iulie 2011, 9:55)

    remusachis [utilizator]

    pentru a fi respectat la nivel international e in mod evident gresit sa dai cu bata in balta.

    dar suntem obisnuiti cu manipularea mediatica prestata de presedintele basescu: punerea in scena a unui scandal si deturnarea atentiei de la problemele care afecteaza in cea mai mare masura vietile noastre, ale tuturor.

    de data asta insa, scandalul o sa influenteze in mod fundamental interesele vitale ale romanilor.