Oamenii de stiinta: Prima persoana care va atinge 150 de ani s-a nascut deja

de Carla Dinu     HotNews.ro
Joi, 7 iulie 2011, 10:02 Actualitate | Esenţial


Prima persoana care va atinge 150 de ani s-a nascut deja, potrivit unor oameni de stiinta. Mai mult, Aubrey De Grey este de parere ca primul om care va trai 1.000 de ani se va naste si el in curand.

Aubrey De Grey, gerontolog si director stiintific la o fundatie care se ocupa cu cercetari asupra longevitatii, sustine ca doctorii vor avea in curand instrumentele necesare pentru "vindecarea" batranetii, scrie Daily Mail citat de Agerpres. Acest lucru se va realiza, potrivit lui, prin alungarea tuturor bolilor si lungirea vietii pe timp nedeterminat.

Dr. De Grey arata: "As fi de parere ca avem sanse 50/50 sa controlam medical imbatranirea in urmatorii 25 de ani."

Medicul britanic spune ca va veni o vreme cand oamenii vor merge la doctor periodic pentru "intretinere", care va include terapii genetice, terapii cu celule stem, stimularea imunitatii si o serie de alte tehnici medicale avansate, destinate sa-i pastreze in forma.

Dr. De Grey descrie batranetea ca pe o acumulare pe intreg parcursul vietii de diverse tipuri de alterari moleculare si celulare in corp. Cu cata vreme si cat de repede va creste speranta de viata - este o problema dezbatuta pe larg in prezent, insa tendinta este clara. In fiecare an se adauga la speranta de viata trei luni in medie, iar expertii apreciaza ca pe glob vor exista un milion de centenari in 2030.

Pentru comparatie, cea mai batrana persoana din lume inregistrata pana in prezent a murit la 122 de ani si in Japonia existau peste 44.000 de centenari in 2010. Dr De Grey imparte tipurile de degradare produse de imbatranire in sapte mari categorii, pentru care s-ar putea dezvolta tehnici reparatorii daca ideea lui privind 'intretinerea' va deveni realitate.

"Terapia cu celule stem este parte a acestui proces, fiind destinata sa repare un anumit tip de degradare - pierderea de celule, atunci cand acestea mor si nu sunt inlocuite automat. Procedeul se afla acum in teste clinice (pe oameni)", spune doctorul.

Afectiunile cardiovasculare sunt cauza principala a deceselor legate de varsta, iar cercetatorii mai au un drum lung de parcurs pana sa ofere remedii. Aubrey De Grey este de parere ca prima persoana care va trai 1.000 de ani se va naste probabil in mai putin de 20 de ani dupa ce primul om va ajunge la 150.


Citeste mai multe despre   


















7176 vizualizari

  • 0 (6 voturi)    
    si cine vor benefecia? (Joi, 7 iulie 2011, 10:19)

    xxx [anonim]

    iti dai seama ca oamenii politici cu bani vor beneficia. noi o sa fim mai mult timp, slugile lor. nasol.
    • 0 (4 voturi)    
      asta de fapt... (Joi, 7 iulie 2011, 11:08)

      me [anonim] i-a raspuns lui xxx

      e marea problema a tehnologiei...
      prima data cand apare si uneori mult dupa aceea este accesibila numai bogatasilor...
      cu late cuvinte in 25 de ani bogatarii o sa traiasca linistiti muuuuuuulti ani... si noi fraierii de rand o sa murim la 80 (si varsta de pensionare o sa fie la 90)
      asta inseamna si mai mult control si sclavagism...
      acum om vedea, poate totusi n-o fi chiar asa...
    • -4 (4 voturi)    
      Oamenii batrani sunt nefolositori (Joi, 7 iulie 2011, 11:37)

      V.R. [utilizator] i-a raspuns lui xxx

      Nu cred, fiindca oamenii cu bani n-o sa vrea sa plateasca pensii... tocmai datorita zgarceniei si lacomiei lor vor incerca sa ofere leacul tineretii tuturor, sa poata fura din banii contribuiti de cetateni inainte de descoperirea leacului-minune si sa elimine definitiv pensionarea.

      In acelasi timp, oamenii batrani sunt nefolositori, nu sunt deloc buni de slugi.
      • +2 (2 voturi)    
        din contra (Joi, 7 iulie 2011, 12:46)

        Ionut [anonim] i-a raspuns lui V.R.

        Crezi ca daca durata de viata va ajunge la 150 ani o sa iesi la pensie tot la 65?:)
        • 0 (2 voturi)    
          Tocmai asta spuneam (Joi, 7 iulie 2011, 20:00)

          V.R. [utilizator] i-a raspuns lui Ionut

          Ca cei bogati vor dori hamali care sa traga pentru ei o eternitate!

          Daca asta presupune faptul ca nici apropiatii nostri n-o sa mai moara, nici nu-i asa rau...
    • +1 (3 voturi)    
      Asa si ? (Joi, 7 iulie 2011, 12:02)

      SebyS [anonim] i-a raspuns lui xxx

      Pentru cercetare si tratamentele care vor fi descoperite trebuie bani...si de unde sa-i ia ? Ca doar n-or lucra pe zambete si multumiri.
      Oricum sa traiasca ei mult si bine...eu unul m-as plictisi de atata viata. Sa-ti vezi prietenii, familia murind, nu e chiar atat de placut. S-or inventa tratamente care sa prelungeasca viata, insa asta nu inseamna ca va merge la toti.
      100 de ani mi se pare prea mult, apoi 150...de 1000 nici nu mai zic. Ce faci atata amar de viata ? Cu ce te intretii ? Averea se termina. Muncesti pana la 100 de ani ? Eu sa trec 60 de ani si sunt multumit.
  • +6 (10 voturi)    
    Primul meu gind... (Joi, 7 iulie 2011, 10:33)

    Adrian [anonim]

    ...citind stirea a fost ca, daca am trai 1000 de ani, am fi nevoiti sa auzim manelele unui Minune, de exemplu, sute de ani... Va dati seama cit de stresat sunt...
    • +4 (4 voturi)    
      Partea buna (Joi, 7 iulie 2011, 11:31)

      V.R. [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

      La fel de bine putem avea si un Einstein nemuritor care sa faca tot timpul descoperiri noi.
      • -2 (4 voturi)    
        iti inchipui ce bataie ar fi pe el (Joi, 7 iulie 2011, 12:29)

        bijnitzman [anonim] i-a raspuns lui V.R.

        mi'aduce aminte de un film despre cel mai bun fotbalist din lume, achizitionat de un super mogul.
        il tinea inchis si'l punea sa se joace cu mingea, numai pentru el.
        la fel cu aia de au tablouri vestite. :-)
  • +2 (4 voturi)    
    Placeri prelungite (Joi, 7 iulie 2011, 10:45)

    Dante [anonim]

    Ar fi plictisitor.Atunci macar sa prelungim placerile vietii...
  • -2 (2 voturi)    
    Hmm? (Joi, 7 iulie 2011, 11:05)

    Nami [anonim]

    Dar oare la celulele nervoase s-au gandit oamenii astia de stiinta? Eu stiam ca pe astea le cam pierdem si nu le mai recuperam.
    Ce-i drept, decat lucid si intreg la minte, mai bine cu pielea intinsa si conservat ca un compot. :-)
  • -1 (3 voturi)    
    hahaha (Joi, 7 iulie 2011, 11:09)

    lord [anonim]

    sa le dea Dumnezeu sanatate la cei 1000 de ani si eu sa numar la ei.
  • -1 (9 voturi)    
    Schizofrenie? (Joi, 7 iulie 2011, 11:16)

    Iulian Bosoi [anonim]

    Oamenii ăştia de ştiinţă cred că trăiesc în lumea lor de laborator, ruptă de realitate.
    Din moment ce medicina ”modernă” nu reuşeşte să trateze nici cea mai mică afecţiune fără a strica echilibrul organismului, deseori iremediabil, probabil că aceşti oameni de ştiinţă consideră că poţi trăi 150 - 1000 ani conectat la diverse aparate, spre final ajungând 99,99% computerizat.
    În plus, acei oameni longevivi la care se face referire, de obicei sunt genul de oameni care au trăit într-un mediu natural (fizic şi psihic), prielnic, şi care nu prea au luat pastile, d-apăi să mai facă şi RK-uri periodice, cum speră savantul cu pricina.
    Fiindcă a apus de mult vremea savanţilor precum Edison sau Einstein, cei din ziua de azi sunt în criză de atras atenţia.
    Nu le doresc nici lor să trăiască 1000 de ani, fiindcă i-aş blestema pe contemporanii lor.
    • +4 (8 voturi)    
      Nu toti cei care comenteaza mai si inteleg ceva (Joi, 7 iulie 2011, 11:35)

      sg [anonim] i-a raspuns lui Iulian Bosoi

      Adica acest tip de comentariu va descalifica automat.
      Va explic: e o stire din categoria Incredibil. Nu e o comunicare stiintifica. Problemele studiate sunt cu totul altele.
      Prelungirea vietii nu inseamna prelungirea vietii unor pensionari senili. Se presupune prelungirea vietii active!!!!
    • 0 (2 voturi)    
      terapii (Joi, 7 iulie 2011, 11:40)

      radu [anonim] i-a raspuns lui Iulian Bosoi

      autorii nu se refera la conectarea la nush ce aparate, ci includ si terapii genetice (modificarea genelor proprii). Sunt probleme etice aici, pt ca apare intrebarea daca mai esti tu sau nu dupa o astfel de terapie.
      Sunt deja ceva experimente cu soareci care au amplificate gene 'tumor suppressor' (ca p53) sau altele care controleaza 'calitatea' noii celule rezultate dupa o diviziune -> acesti soareci traiesc mai mult decat cei cu gene normale (de 2-3 ori, daca nu ma insel).
      • 0 (0 voturi)    
        Intrebare (Joi, 7 iulie 2011, 20:03)

        V.R. [utilizator] i-a raspuns lui radu

        Dar un om a carui minte e distrusa de Alzheimer (boala genetica)? In ce masura mai se poate spune ca e el si nu o leguma?

        N-ar fi mai bine sa corectam astfel de boli groaznice prin inginerie genetica?
  • -2 (4 voturi)    
    Geneza 6:3 (Joi, 7 iulie 2011, 12:00)

    sdg [anonim]

    Dar Domnul Dumnezeu a zis: "Nu va rămâne Duhul Meu pururea în oamenii aceştia, pentru că sunt numai trup. Deci zilele lor să mai fie o sută douăzeci de ani!"
  • -2 (2 voturi)    
    imi vine sa rad:)) (Joi, 7 iulie 2011, 12:44)

    cata isterie [anonim]

    cu unii nu mai stiu ce sa faca ca sa traiasca muult :))))

    de ce sa astept 150 de ani ca sa ajung in rai?:))
    nu mai bine ma chinui pe pamant jumate din timpu ala?:P

    in fine...daca nu exista Dumnezeu, de ce le e frica la toti de moarte?:))
    • -1 (1 vot)    
      Raspuns (Joi, 7 iulie 2011, 20:04)

      V.R. [utilizator] i-a raspuns lui cata isterie

      Lumii ii e frica de moarte tocmai pentru ca nu exista un Dumnezeu care sa te salveze dupa ce mori si sa te plaseze fix in rai.
  • 0 (2 voturi)    
    Aberant! (Joi, 7 iulie 2011, 15:34)

    AlinN [utilizator]

    Poate s-a descoperit o metoda sa eliminam mai multi oameni si mai rapid nu sa-i facem sa traiasca 1000 de ani. Suntem 7 miliarde acum, daca am trai toti 1000 de ani asta ar insemna ca peste 1000 de ani am exista si noi si celelalte generatii.
    • +1 (3 voturi)    
      Exista solutii (Joi, 7 iulie 2011, 20:07)

      V.R. [utilizator] i-a raspuns lui AlinN

      Una din ele e sterilizarea obligatorie pentru toti cei ce nu sunt genii de talia lui Einstein sau Newton. As fi de-acord sa fiu sterilizat stiind ca parintii si bunicii mei nu vor mai suferi de batranete si moartea biologica nu mai este o problema.
  • +2 (2 voturi)    
    Aiurea... (Joi, 7 iulie 2011, 16:07)

    Kata [anonim]

    Decat sa piarda timp si bani cu cercetari despre prelungirea vietii, eu cred ca ar fi mult mai folositor sa caute un leac impotriva PROSTIEI. Astfel am trai mai bine chiar daca mai putin...
  • +4 (4 voturi)    
    nu toti cei care scriu la ziar sunt si jurnalisti (Joi, 7 iulie 2011, 18:36)

    parior [anonim]

    daca am ajuns sa facem stiri cu pretentii stiintifice plecand de la pariuri inseamna ca in redactia aia nu mai e nimeni cu simtul raspunderii.

    http://longbets.org/11/

    Draga Carla Dinu, nu exista "potrivit unor oameni de stiinta". Care oameni de stiinta? Din ce specializare? Afiliati carui for? Dumneavoastra ati auzit de referinte?

    Va rog sa editati titlul: in loc de "oamenii de stiinta" inlocuiti cu "pariu".

    P.S. uite asa dati apa la moara obscurantismului, prin stiri false.
  • -1 (1 vot)    
    dar de ce limitarea la 150 de ani? (Vineri, 8 iulie 2011, 10:54)

    Cristian Ioan [anonim]

    Precum se stie, in 2003 s-a anunta oficial "descifrarea completa a genomului uman". Ca la orice limbaj de programare, daca stii codul, poti sa scrii un program care va face orice ce vrei tu! Astfel, cine dispune de miliardele de dolari necesare, poate sa isi rescrie codul genetic pentru o duarata de viata de 1.000 de ani, inaltime de 4 m si 3 perechi de coaie!
    Sau aripi, sau tentacule si branhii, sau orice altceva "vrea muschii lui" ...