Boc crede ca ar fi reusit sa treaca examenul de bacalaureat

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Miercuri, 6 iulie 2011, 20:29 Actualitate | Esenţial


"Eu cred ca as fi reusit", a declarat Boc intrebat de jurnalisti daca ar fi promovat examenul de bacalaureat din acest an. Declaratia a fost facuta in conditiile in care procentul de promovabilitate la sesiunea iunie-iulie a Bacalaureatului 2011, la nivel national, este de 44.47%, inainte de solutionarea contestatiilor.

Este vorba despre cea mai scazuta rata inregistrata in istoria educatiei. Potrivit datelor furnizate de Inspectoratele Scolare Judetene duminica seara, extremele BAC-ului din acest an sunt Caras-Severin - cu o rata de promovabilitate de 24,82% - si Suceava cu 65,03% (fata de 87,39% in 2010).


Citeste mai multe despre   

















873 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    trebuiesc luate masuri si in judetele (Miercuri, 6 iulie 2011, 20:33)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    trebuiesc luate masuri si in judetele in care au lipsit camerele video
  • -2 (6 voturi)    
    Siiiiigur ca da....aaaabsolut (Miercuri, 6 iulie 2011, 20:55)

    greg [anonim]

    Dupa talentul innascut la cosit, fasonat grinzi de lemn cu secure, tras cu mingea de la 11 m, ten is de masa si cate altele bac-ul este floare la ureche. Problema este cu guvernarea unde cert este repetent.
  • -1 (1 vot)    
    eu nu cred..... (Miercuri, 6 iulie 2011, 22:25)

    costica [anonim]

    L-am vazut cum da cu coasa.... asta stie, se vedea bine !!!!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Emil Boc, nota de trecere (Joi, 7 iulie 2011, 15:56)

    NatyRusu [anonim]

    Si normal ca Boc ar fi trecut acest BAC. Nu a fost atat de greu pe cat s-a picat. S-a picat pentru ca nu s-a invatat si regulile au fost mult mai stricte, in asa fel incat nimeni sa nu poata frauda examenul.
  • 0 (0 voturi)    
    Cu siguranta ar fi promovat! (Joi, 7 iulie 2011, 15:57)

    antonia Savu [anonim]

    "Eu cred ca as fi reusit" spune Boc si eu CRED acelasi lucru! Emil Boc este un politician inteligent promovarea unui examen precum bacalaureatul ar fi fost un fleac!
  • 0 (0 voturi)    
    un intelectual printre si pentru romani (Joi, 7 iulie 2011, 16:00)

    Elena David [anonim]

    premierul emil boc este unul dintre cei mai de valoare oameni din aceasta tara…caracterul si competentele sale il recomanda pentru succes motiv pentru care reprezinta sansa romaniei pentru viitor… mai are nevoie doare de increderea romanilor...
  • 0 (0 voturi)    
    munca, munca si iar munca (Joi, 7 iulie 2011, 16:04)

    Horia S [anonim]

    Adevaratii oameni de valoare se deosebesc prin munca! Rezultatele slabe obtinute la bacalaureatul din acest an reflecta conditia romanului actual obisnuit sa nu fie responsabil si sa-i rezolve altcineva problemele. Boc este un lider capabil care s-a deosebit de toti ceilalti demnitari prin efortul depus si curajul de a spune adevarul!
  • 0 (0 voturi)    
    corectitudine si diferentze (Joi, 7 iulie 2011, 16:07)

    Muresan Darius [anonim]

    cine este de vina pentru aceasta rata de promovabilitate scazuta? in nici un caz nu BOC asa cum au incercat unii sa-i puna in bratze si acest esec colectiv! Reforma din invatamant implementat de prim-ministrul Romaniei a adus si pentru acest examen “al maturitatzii” ceea ce lipsea: corectitudine!! Acum se vede diferentza intre cei care merita si cei care nu!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Bacalaureat 2011 (Joi, 7 iulie 2011, 16:22)

    Ion Istrate [anonim]

    Cu siguranta Emil Boc ar fi reusit sa ia nota de trecere la Bac. Probele au fost in mare parte acceptabile, nu au fost facute in asa fel incat sa nu le poti rezolva.
  • 0 (0 voturi)    
    Rezultate dezastruoase (Joi, 7 iulie 2011, 16:25)

    Marin Ilea [anonim]

    Emil Boc este un om inteligent, corect, care ne poate demonstra oricand trecerea cu bine a unui examen important. A fost profesor universitar, nu oricine ajunge in functia aia, de a preda la o universitate de prestigiu "Universitatea Babes-Bolyai"
  • 0 (0 voturi)    
    Istoria educatiei (Joi, 7 iulie 2011, 16:27)

    Maria Chis [anonim]

    Am ajuns sa il intrebam pe premierul Romaniei daca ar fi trecut bacul? suntem penibili. Cum se poate jigni un om care a demonstrat pe parcursul anilor de ceea ce e in stare, de o inteligenta aparte, o viziuna clara, foarte subiectiv, cu un caracter puternic
  • 0 (0 voturi)    
    Invatamantul la pamant (Joi, 7 iulie 2011, 16:29)

    Demian Liviu [anonim]

    Oricine care invata putea sa treaca examenul maturitatii, nu numai Boc. Nu ar trebui sa subestim acest om, un politician inteligent si motivat
  • 0 (0 voturi)    
    in mod sigur (Joi, 7 iulie 2011, 19:01)

    Dragos A. [anonim]

    in mod sigur ca un intelectual, un profesor universitar ar fi promovat bacul. dar nu trebuie sa fi una din astea doua pentru a lua bacul. trebuie sa ai bun simt, un minim de respect fata de sine in primul rand, si sa te intereseze MINIM viata pe aceasta planeta. Ma bucur ca emil boc a dat aceasta palma elevilor si parintilor deopotriva
  • 0 (0 voturi)    
    profesor (Joi, 7 iulie 2011, 19:05)

    dumi s [anonim]

    emil boc, pe langa un politician, un primar si un premier excelent, era si un profesor foarte bun. fiica-mea a facut cursuri cu el si stiu ca era foarte laudat si respectat intre studenti. anul asta in schimb n-ar mai fi avut cui sa predea :))
  • 0 (0 voturi)    
    bac (Joi, 7 iulie 2011, 19:07)

    uifalean [anonim]

    n-a fost nici mai greu nici mai usor ca in alti ani. a fost un simplu bac. diferenta e ca nu s-a mai copiat, si iata mai mare dezastrul. o tara de hoti, copiatori, inculti, analfabeti si agramati. ma tem ca degeaba se mai chinui emil boc sa faca o tara competenta care se alinieze la occident. copiii nostri sunt la nivel de africa, nici acolo!
  • 0 (0 voturi)    
    trist (Joi, 7 iulie 2011, 19:17)

    bayas [anonim]

    m-au intristat rezultatele de la bac anul acesta. stiam ca se mai copiaza dar nu credeam ca in halul asta. e ingrijorator. in ritmul asta nu are cine sa duca mai departe ce a inceput acum emil boc. asta vrea usl-ul, oameni redusi pe care sa-i manipuleze si sa-i tina sub control