BAC 2011 UPDATE La un liceu din Iasi nu a mai picat examenul niciun elev la cursurile de zi, din anii 1980

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 5 iulie 2011, 11:05 Actualitate | Esenţial


In ultimii 30 de ani, niciun elev care a urmat cursurile de zi ale Colegiului National "Emil Racovita" din Iasi nu a picat examenul de bacalaureat. Anul acesta, colegiul a avut patru elevi de "zece curat", situandu-se pe primul loc, la egalitate cu un alt colegiu din Iasi, in topul national al liceelor la care s-au obtinut cele mai multe medii de zece, noteaza Mediafax.

UPDATE Directorul colegiului a mentionat pentru HotNews.ro ca informatiile se refera numai la elevii care au urmat cursuri de zi, in randul celor de la seral existand candidati respinsi. El a adaugat ca rezultatele din acest an pot fi consultate pe site-ul liceului, unde cele doua sisteme sunt separate.

Seryl Talpalaru, directorul colegiului, spune ca rezultatele de la bacalaureat nu ar trebui sa mire pe nimeni, pentru ca ele reflecta nivelul de pregatire al absolventilor de liceu.

Cat despre performantele levilor de la "Emil Racovita", Talpalaru spune ca efortul parintilor, colectivul de profesori, precum si descurajarea permanenta a oricarei tentative de frauda sunt motivele care au dus la rezultatele scolare foarte bune ale colegiului.

"Lucram cu elevi ai caror parinti sunt interesati sa investeasca in educatia lor, dar si cu un colectiv de profesori dispus sa dea ore suplimentare", a declarat Seryl Talpalaru.

La Colegiul "Emil Racovita", elevii claselor a XII-a au trecut prin doua simulari, una organizata de Inspectoratul Judetean si una de conducerea liceului, exercitii menite sa-i pregateasca pentru examenul de maturitate.

"Nu poti educa un copil daca ii permiti sa fraudeze", spune directorul iesean. El considera ca elevii sai s-au descurcat atat de bine pentru ca nu s-au bazat pe copiat, fiind obisnuiti cu supravegherea riguroasa pe care liceul o practica de multi ani. Prin urmare, au fost nevoiti sa invete.


Citeste mai multe despre   


















9647 vizualizari

  • -11 (11 voturi)    
    fals (Marţi, 5 iulie 2011, 11:19)

    schumi [anonim]

    eu tin minte ca in 2003 au picat cativa...prin urmare nush de unde scoateti faza cu 30 de ani...faptul ca au luat in toamna nu inseamna ca nu au picat in prima faza.
    • +8 (10 voturi)    
      Din cate tin eu minte (Marţi, 5 iulie 2011, 12:07)

      bobo21 [utilizator] i-a raspuns lui schumi

      Racovita are si cursuri de seral. Articolul de fata cred ca se refera doar la cursurile de zi.
      • 0 (2 voturi)    
        fals (Marţi, 5 iulie 2011, 14:44)

        Stoicescu [anonim] i-a raspuns lui bobo21

        Citeste articolul mai cu atentie "informatiile se refera numai la elevii care au urmat cursuri de zi, in randul celor de la seral existand candidati respinsi."
        • +1 (1 vot)    
          Mai, Einstein (Marţi, 5 iulie 2011, 16:06)

          bobo21 [utilizator] i-a raspuns lui Stoicescu

          articolul a fost actualizat intre-timp.
  • -1 (5 voturi)    
    Fals (Marţi, 5 iulie 2011, 11:22)

    Alex [anonim]

    O mare minciuna
    eu am terminat liceul asta si am coleg picat la examenul de bac acuma vreo 10 ani
    • +4 (6 voturi)    
      stai ho... (Marţi, 5 iulie 2011, 11:39)

      vlad [anonim] i-a raspuns lui Alex

      ai avut un coleg acum 10 ani... intradevar mare minciuna. Daca a picat unu la 10 ani atunci au toate motivele sa-l uite si sa se laude ca la ei nu pica elevii.

      Felicitari profesiorilor si parintilor.
    • +4 (4 voturi)    
      hmm (Marţi, 5 iulie 2011, 11:40)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Alex

      o fi luat in toamna o0
  • +4 (4 voturi)    
    Deci se poate... (Marţi, 5 iulie 2011, 11:28)

    roman_roz [utilizator]

    Deci se poate...

    Bravo profesorilor si conducerii acelui liceu!
  • +7 (7 voturi)    
    Si eu am absolvit aici.. (Marţi, 5 iulie 2011, 11:40)

    Bogdan [anonim]

    Si cam toata lumea ( de la invatamantul de ZI - Atentie!!! ) lua BAC-ul. Racovita are si Seral care e o rusine pentru un colegiu asa de puternic. Totusi am auzit ca nivelul de pregatire a mai scazut. Mi-a comunicat asta un fost profesor de fizica care a plecat ca nu mai avea cu cine sa lucreze. Au invadat liceul tot felul de copii de parveniti care cauta renumele liceului. Oricum, eu ma laud ca am terminat Racovita si sper sa fac asta si peste 20 de ani.
    • +2 (2 voturi)    
      sa il termini peste 20 de ani? (Marţi, 5 iulie 2011, 13:15)

      Ghita [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      :D ia postul ca o gluma
      • 0 (0 voturi)    
        None taken (Marţi, 5 iulie 2011, 13:35)

        Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Ghita

        ---
  • -2 (2 voturi)    
    Fals (Marţi, 5 iulie 2011, 11:47)

    Radu [anonim]

    http://www.bzi.ro/public/pdf/rezultate_bacalaureat_iasi.pdf
    • +1 (3 voturi)    
      ba nu-i fals... (Marţi, 5 iulie 2011, 12:22)

      constantinul [utilizator] i-a raspuns lui Radu

      articolul se refera la ultimii 30 de ani!
      adica, pana anul trecut!
      nu zice nimic despre anul asta, cand, din cauza "camerelor care au stresat copiii", nu a mai promovat nimeni!
      • +3 (3 voturi)    
        ai citit articolul? (Marţi, 5 iulie 2011, 12:45)

        Cristina [anonim] i-a raspuns lui constantinul

        chestia cu 30 de ani e valabila strict pentru invatamantul de zi! si la invatamantul de zi nu a picat nimeni nici anul asta. cu aia de la seral e o cu totul alta poveste pentru ca dupa cum spunea si profa mea de chimie majoritatea nici macar nu se prezinta la bac cu toate ca invata si sunt activi tot anul. (adica fac liceul de dragul de a-l face nu pentru a-l si promova:) ) asta este... dar la zi nimeni nu a mai picat de 30 de ani
      • 0 (0 voturi)    
        daca e asa... (Marţi, 5 iulie 2011, 12:47)

        ddd [anonim] i-a raspuns lui constantinul

        Vorbesti in cunostinta de cauza?
        Dovedeste, sau taci...
        • +1 (1 vot)    
          . (Marţi, 5 iulie 2011, 13:05)

          Cristina [anonim] i-a raspuns lui ddd

          uitati-va la rezultate si vedeti ca din zecile de pagini cu elevi respinsi de la seral cel putin jumate sunt trecuti ca neprezentati
        • -1 (1 vot)    
          Dovada!!! ia "dovada"! (Marţi, 5 iulie 2011, 14:20)

          constantinul [utilizator] i-a raspuns lui ddd

          http://www.bzi.ro/public/pdf/rezultate_bacalaureat_iasi.pdf
          • +1 (1 vot)    
            dovada ca ce? (Marţi, 5 iulie 2011, 16:02)

            ddd [anonim] i-a raspuns lui constantinul

            Asa cum se poate consulta site-ul oficial, strict pe subiect, cauta si gaseste un singur elev de la zi de la acest liceu care sa fie respins.
            http://bacalaureat.edu.ro/2011/rapoarte/IS/lista_unitati/12/rezultate_finale/
            nu vorbi din auzite.
            dar e mai interesant sa arunci link-uri...
            • 0 (0 voturi)    
              ... (Marţi, 5 iulie 2011, 16:09)

              ddd [anonim] i-a raspuns lui ddd

              http://bacalaureat.edu.ro/2011/rapoarte/IS/lista_unitati/12/rezultate_finale/dupa_medie/index.html
              adresa completa de pe site-ul ME
  • +2 (2 voturi)    
    Stiu sigur ca au fost care au mai picat .. (Marţi, 5 iulie 2011, 11:49)

    ov [anonim]

    In prima sesiune au fost care au mai picat, dar in a 2-a niciodata. Stiu personal acum vreo 7 ani ca au picat. Si sa nu va ganditi ca sunt elevi diferiti de ceilalti, doar ca intr-adevar un interes mai mare al profesorilor. Intr-o vreme primise porecla "Bastille" pentru ca nu puteai sa intri/iesi din liceu dupa ora de incepere a cursurilor sau inainte de sfarsit. In timp s-a deschis, au observat ca nu prea merge sa tii elevi cu forta in liceu.
  • +1 (3 voturi)    
    eh, lasati de la voi (Marţi, 5 iulie 2011, 11:53)

    cristi [anonim]

    E nevoie de o "poveste de succes".
  • +3 (3 voturi)    
    Un liceu in care elevii sunt indopati cu carte! (Marţi, 5 iulie 2011, 12:00)

    AS [anonim]

    Elevul rezolva sute de probleme intr-o vacanta de 2 saptamani! De aici rezultatul...
    • +1 (1 vot)    
      rezolva pe dracu' (Marţi, 5 iulie 2011, 12:32)

      hash [anonim] i-a raspuns lui AS

      10 probleme pe zi ajunge. vreo suta cincizeci, maximum.

      nu moare nimeni din asta. ba din contra.

      probleme am facut in fiecare vacanta, si ce bine mi-a prins. iti obisnuiesti mintea sa lucreze.

      o sa ajungeti la 60 de ani niste ramoliti..
    • +1 (1 vot)    
      ai fost sa vezi? (Marţi, 5 iulie 2011, 12:51)

      Cris [anonim] i-a raspuns lui AS

      Sunt eleva la racovita si crede-ma mi-au spus si colegii care au "fugit" la alte licee dupa terminarea gimnaziului ca nu se compara cu alte scoli si s-ar intoarce oricand. Intradevar e strict, sunt multe, multe, multe reguli dar ca ore si ca predare este genial. De la inceputul liceului nu am mai descis acasa un caiet ca sa invat(in afara de facut teme care sunt scurte dar cuprinzatoare) pentru ca ramai cu tot sau 80-90% din ce se preda din clasa de aici reducandu-se si efortul individual.
  • +3 (3 voturi)    
    LER (Marţi, 5 iulie 2011, 12:10)

    Mano [anonim]

    In perioada in care eram eu elev la Racovita i se zicea "Liceul de Exterminare Rapida" sau "Bastilia"!
    • +1 (1 vot)    
      CNER (Marţi, 5 iulie 2011, 13:01)

      Cristina [anonim] i-a raspuns lui Mano

      eu stiam de Lagarul de Exterminare Rapida
      Dar oricum acum e colegiu si circula la un moment dar Centrul National de exterminare rapida
      dar pricum cunoscatorii stiu ca nu-i asa:))
  • +1 (3 voturi)    
    fals (Marţi, 5 iulie 2011, 12:14)

    sebau [anonim]

    in 2000 au picat 2. profii de la negruzzi de corectau la racovita au picat 2 copii, la mate parca. de aceea s-a incalcat "pactul" si profii de la racovita ce corectau la negruzzi au picat 4 elevi. (eu nu am fost picat, insa "domnu" trandafir a uitat sa corecteze 2 pagini din lucrarea mea la mate, precum a recunoscut la contestatie). nu e totul miere si lapte, si liceul racovita are buruienile lui.
  • -1 (3 voturi)    
    supraveghere (Marţi, 5 iulie 2011, 12:19)

    constantinul [utilizator]

    Precizati, va rog, cate camere de supraveghere au fost instalate in acest liceu, anul asta.
    De asemenea, dintre aceste camere, cate au fost instalate in salile de examen.

    Nu de alta, dar cunosc si eu o gramada de "mari" licee si colegii unde, in ultimii 300 de ani, au absolvit o gramada de analfabeti cu diploma, si unde, in anul asta n-a luat bacul nici macar una bucata de "copil stresat de camera de supraveghere".

    Terminati cu miturile din categoria "romanii e mai deshtepti decat americamii"... dar, numai daca nu-s stresati de vreun examen corect!
    • +4 (4 voturi)    
      supraveghere (Marţi, 5 iulie 2011, 12:44)

      ddd [anonim] i-a raspuns lui constantinul

      Liceul are supraveghere si monitorizare video de cativa ani.
      Pacat ca, pentru a spala rusinea unora care au dormit pe bancile scolilor 12 ani, incercati sa ponegriti copii care chiar invata.
  • 0 (2 voturi)    
    Greu de crezut... (Marţi, 5 iulie 2011, 12:21)

    Andrei [anonim]

    Imi vine destul de greu sa cred ca in sesiunea asta chiar nu a picat nimeni din liceul ala. Adica subiectele de anul acesta nu au fost chiar atat de grele cum se vaitau unii, insa in fiecare liceu este cel putin cate un elev care pune accent pe orice altceva decat pe invatat.
    • +1 (1 vot)    
      dar adevarat (Marţi, 5 iulie 2011, 12:41)

      ddd [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      http://bacalaureat.edu.ro/2011/rapoarte/IS/lista_unitati/12/rezultate_finale/dupa_medie/index.html
      Daca te documentezi putin, asa este...
      De vazut daca pe lista de respinsi este macar un singur elev de la zi.
      • 0 (0 voturi)    
        da (Marţi, 5 iulie 2011, 12:57)

        Andrei [anonim] i-a raspuns lui ddd

        Da, sunt multi care nu s-au prezentat, dar si multi care au picat... Ma uit ca o situatie asemanatoare este si intr-un liceu din Braila (Colegiul National Ana Asla), unde din 74 de elevi au picat 10. Da oricum e problema nationala. Noi ar trebui sa ne facem griji ca urmeaza doar generatii din ce in ce mai inculte si care nu vor fi atrasi de invatat absolut deloc, nu cati au picat de la un liceu sau altul.
    • 0 (0 voturi)    
      nu mai avea mult (Marţi, 5 iulie 2011, 12:56)

      Cris [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      unul din cei mai putin interesati de scoala de la noi a luat bacul la mustata cu 6,10 sau ceva pe acolo si a fost cea mai muca medie la bac de anul asta de la noi din scoala(la zi)
  • -3 (3 voturi)    
    aberant (Marţi, 5 iulie 2011, 12:35)

    ady [anonim]

    daca luati la puricat toate liceele..din '90 si pana recent n-a picat nimeni ..subiectele erau scrise pe tabla de catre cadre
    • +2 (2 voturi)    
      ? (Marţi, 5 iulie 2011, 12:58)

      ddd [anonim] i-a raspuns lui ady

      Asa ai trecut tu BAC-ul?
      Sau n-ai reusit sa copiezi corect de pe tabla si l-ai picat?!
  • +3 (3 voturi)    
    Exterminare rapida, Bastilia... (Marţi, 5 iulie 2011, 12:48)

    CD [anonim]

    Astfel de asocieri nu-s nici rare, nici noi. Ca unul care am absolvit un liceu cu regim intrucatva asemanator, imi amintesc chiar si de Bacovia si-a sa elegie, "liceu, cimitir al tineretii mele..." Toti ne plangem in momentele respective, dar cei mai multi ajungem sa apreciem, peste ani, rigiditatea cu care au fost impuse regulile si mentinute standardele. Tot asa cum eu, bunaoara, am ajuns sa apreciez si alea noua luni de armata...
    Asta-i pretul care trebuie platit -- sute de probleme in vacanta, disciplina, severitate sau chiar duritate, tinut in liceu cu forta, daca e nevoie (oricum e vb de forta si duritate la figurat) samd -- daca vrei un nivel mediu cat mai ridicat.
    Altfel, sigur, varfuri vor exista intotdeauna, acei tineri care rup cartea si daca-i lasi singuri acasa, de capul lor. Insa media e formata din copii-adolescenti inca imaturi, neformati, nesiguri pe valorile lor. Lasa-i de izbeliste, in boii lor, sa faca ce-i taie capul in numele unor libertati excesive si prost intelese si se va alege de ei... ce se vede. Si asta tocmai cand concurenta in viata este tot mai intensa.
    Imi pare asadar rau sa aud ca si la Racovita se relaxeaza standardele, daca asa stau lucrurile. Drum cu sens unic.
    In 1994, toata clasa "de dirigentie" de la Edmond Nicolau a sotiei mele a luat bacalaureatul; din cei 32, 24 au intrat "din prima" la diverse facultati de stat. Vreo 4-5 ani mai tarziu, urmatorii au luat bac-ul cam doua treimi, dar numai patru sau cinci au mers mai departe. Inca un ciclu si, din populatia de copii proaspat imbogatiti din Pipera si Tunari, plini de tupeu, ifose si aur, mai putin de un sfert au luat bacul si niciunul nu si-a pus macar problema sa dea la facultate. Iar anul asta inteleg ca liceul a obtinut uluitoarea contraperformanta de a avea un singur elev care a luat examenul.
    Daca sunt scapate din mana, lucrurile se pot deteriora extrem de rapid.
  • +4 (4 voturi)    
    vorbiti aiurea (Marţi, 5 iulie 2011, 12:49)

    radu [anonim]

    Toti cei care va mirati ca nu a picat niciunul, aveti o parere foarte deformata despre invatamantul la noi. Eu sunt de la Colegiul "Emil Racovita" din Cluj si nici de la noi nu a picat niciun elev anul asta. La liceele bune, nu a fost o mare diferenta in rezultate. Doar proba de matematica a pus ceva mai multe probleme. Diferenta mare e data de faptul ca fiindca nu s-a mai putut copia, in liceele mai slabe s-a ajuns de la promovabilitate de 50 la suta la 10 la suta sau chiar 0. Eu am terminat clasa a 11-a si am un coleg care sta in camin si care e mai slabut la matematica, in sensul ca trece tot timpul cu 5 clasa. Acesta a fost rugat de un coleg de camin din liceul de transporturi sa dea simularea in locul lui, deoarece daca nu ia 3, nu il lasa profii sa dea bacul in vara. Si s-a dus a doua zi, fara sa invete nimic si a luat parca 6, nota care a fost cea mai mare din tot liceul. Vedeti, la noi asta e problema. Nu mai exista scoli profesionale si este o diferenta imensa intre licee. Chiar daca esti o loaza, daca in a 9-a esti in stare sa intri la un liceu unde se intra cu media 9.50 cum este Racovita din Iasi, atunci cat de cat te duce capul sa iei macar un 6 in Bac. Pe mine sincer m-ar fi mirat sa pice vreunul. Si dupa reputatia liceului, cred ca ar fi ultimul loc in care s-ar fura
  • +2 (2 voturi)    
    EI, UITE CA SE POATE!!! (Marţi, 5 iulie 2011, 12:54)

    Mia [anonim]

    Si mai sunt si elevi care invata in tara asta... si mai sunt si profesori care isi fac meseria cu dedicatie... si prin urmare se dovedeste odata-n plus ca loazele care au picat, au picat pentru ca pur si simplu nu au invatat, contand probabil pe faptul ca vor putea copia, ca doar devenise o traditie copiatul la bac (si probabil faza cu camerele de supraveghere le-a incurcat planurile). Slava Domnului ca mai sunt si licee care se straduiesc sa scoata OAMENI din adolescentii nostri, NU REBUTURI, caci acum se vede clar cat pret s-a pus pe educatie in ultimii ani si vorba ceea, generatiile astea or sa duca Romania in spate (inainte sau inapoi, Dumnezeu cu mila!) peste vreo 10-20 de ani!
  • +3 (3 voturi)    
    BRAVO LOR!!! CINSTE ELEVILOR SI PROFESORILOR LOR!! (Marţi, 5 iulie 2011, 12:57)

    Mia [anonim]

    Am uitat sa adaug: BRAVO LOR!!! CINSTE ELEVILOR SI PROFESORILOR LOR!!!!!!
  • +2 (2 voturi)    
    PROFESORI (Marţi, 5 iulie 2011, 12:59)

    dan [anonim]

    Profesori merita stima si respect.este un nou inceput.sper sa ne indreptam spre cinste si onoare.
  • 0 (0 voturi)    
    Licee bune (Marţi, 5 iulie 2011, 13:16)

    Andrei [anonim]

    ceea ce spui Radu, suna foarte bine, insa incepand de la liceu incep problemele. Nu stiu daca la Racoviteanu se intra cu ceva probe la vreo materie inainte, insa la multe licee nu se intra si te trezesti ca-ti vine un elev din zona rurala unde se iau note pe ochi frumosi si care nu stie decat sa scrie, sa citeasca si sa faca cateva calcule de baza si nimic mai mult. Un astfel de elev cu note numai de 9 si 10 poate intra la orice liceu unde nu se dau probe si intra printre primii. Problemele pentru el incep din clasa a noua cand vede ca nu intelege absolut nimic din ce se preda si asa ajunge incet incet la bac unde greu trece, daca are noroc.

    Cat despre ce spuneai tu de licee bune... Eu zic ca asta tine si de elevi dar si de profesori. Licee de top sunt LVA (Liceul Vasile Alecsandri din Galati) unde au picat destul de multi, liceu care este pe locul 3 in tara. Revenind la ideea de la care am plecat, daca profesorii isi dau tot interesul de a-i invata pe elevi ceea ce trebuie, atunci se va ajunge la rezultate ca cel mentionat in articol, dar nu doar profesorul trebuie sa-si dea interesul cat si elevul, sa invete si sa lucreze ceea ce i se da si in plus, daca e nevoie.

    Corect?
  • -2 (2 voturi)    
    there's something fishy here (Marţi, 5 iulie 2011, 14:34)

    AlexRmF [anonim]

    eu tocmai liceele astea elitiste le privesc ca mari fraudatoare.. cum ar fi fost daca le picau elevi la bac? nu cred ca bine pentru imagine... sunt sigur ca si daca ar fi fost unii in pericol, au fost ajutati sa promoveze pentru a nu strica imaginea liceelor. asta se vede dupa anii de liceu, cand valorile se echilibreaza, mai ales datorita faptului ca toata "toceala" din scoala+liceu+facultate nu ajuta deloc in lumea reala (cel putin in Romania)
    astia ar trebui sa faca materiile sa aiba un sens, nu sa faca BAC-ul mai strict
  • 0 (0 voturi)    
    ce de lume (Miercuri, 6 iulie 2011, 10:21)

    Gianni [utilizator]

    ce de-a ieseni citesc hotnews..si tot nichita e primar:( cu cel mai "mic" salariu
  • 0 (0 voturi)