Ambasadorul american Mark Gitenstein: Exista o nemultumire de ambele parti privind amanarea momentului intalnirii intre presedintii Obama si Basescu

de A.N.     HotNews.ro
Luni, 4 iulie 2011, 19:33 Actualitate | Esenţial


Exista o nemultumire la nivel inalt atat la Bucuresti, cat si la Washington privind nerealizarea unei intalniri bilaterale intre presedintii Barack Obama si Traian Basescu, a declarat, luni, ambasadorul SUA in Romania, Mark Gitenstein, transmite Agerpres. Diplomatul a spus ca se lucreaza la realizarea acesteia.

"Aceasta intrebare (privind intalnirea Obama-Basescu n.r.) a devenit deja traditionala (...) Este o nemultumire (la nivel inalt n.r.) de ambele parti, dar nu am reusit sa o programam. Lucram la asta, sunt amandoi oameni ocupati, au agende incarcate si cand va fi momentul potrivit, va avea loc intalnirea", a declarat Gitenstein.

Intrebat de ziaristi daca intalnire va avea loc anul acesta, cu ocazia semnarii acordului privind amplasarea elementelor scutului antiracheta pe teritoriul Romaniei, ambasadorul a spus: "Este o intrebare de un milion de dolari. Nu stiu raspunsul la aceasta intrebare. Este singura intrebare la care nu stiu raspunsul".


Citeste mai multe despre   

















2554 vizualizari

  • -3 (5 voturi)    
    pai daca (Luni, 4 iulie 2011, 19:40)

    buha [utilizator]

    pai daca il omoara pe Obama, asa cum se zvoneste pe twitter, o sa se intalneasca cu Joe Biden, Geoana al americanilor
  • -3 (7 voturi)    
    ce tot intrebatI?! (Luni, 4 iulie 2011, 21:31)

    costica [anonim]

    Nu se vede clar ca Obama nu vrea sa-l intalneasca pe Basescu?! Ambasadorul este destul de diplomatic in exprimare, altfel se intelege ca easpunsul e NU.
  • -2 (4 voturi)    
    Si Dumnezeu cum o fi... (Luni, 4 iulie 2011, 21:37)

    Costin1968 [utilizator]

    ...multumit de voi, nemultumit...papagalilor...
  • -3 (5 voturi)    
    he,he,he (Luni, 4 iulie 2011, 21:50)

    kalu [anonim]

    din pacate tot la statutul de slugi ieftine vom mai ramane multa vreme de acum inainte...Spre deosebire de polonezi-slugile mai valoroase, mai trebuie sa moara muulti soldati romani in afganistan pana sa speram ca acest dumnezeu pe pamant-care este america isi va manifesta bunavointa fata de noi. In fine, mie sincer prea putin imi pasa daca se vor intalni prezidentii astia 2. Mai bine sa se intalneasca basescu cu presedintele chinei si tot am fi mai castigati, ca behtelienii ne fura la greu.
  • 0 (2 voturi)    
    cine a luat milionul? (Luni, 4 iulie 2011, 22:27)

    mary [anonim]

    Just curiosity...

    Si daca pot sa intuiesc raspunsul, pot sa primesc un premiu?

    Criza asta ma sufoca, deschideti-mi USA!
    Multumesc de intelegere.
  • -3 (5 voturi)    
    e simplu... (Luni, 4 iulie 2011, 22:33)

    catalin_mattei [utilizator]

    ambasadorul a spus in cadru oficial, de fata cu Boc ca cel mai bun prieten al SUA in Romania este Geoana.. Socant! Deci.. Basescu.... Basescu plateste indirect pt ce a afirmat acum cateva zile.. sa il ömagiezi"" pe Antonescu nu se iarta in SUA.. Rusia l-a croit pe site-ul ministerului lor de externe.. iar SUA i-au dat un cartonas rosu
    • +2 (2 voturi)    
      Interesant (Luni, 4 iulie 2011, 22:56)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui catalin_mattei

      Am auzit afirmatia asta acum citeva luni, cu ocazia telegramelor secrete. Azi e a doua oara cind aud chestia asta. Interesant.
  • -1 (1 vot)    
    Americanii sunt putin nemultumiti (Luni, 4 iulie 2011, 23:38)

    Gogu [anonim]

    Americanii sunt putin nemultumiti , ca Basescu nu sta in genunchi in fata lor !Credeti ca nu mai au si alte pretentii " financiare" fata de Romania?Ce naiba de nu v-ati prins? Va uitati numa la antene ...?!
  • 0 (2 voturi)    
    ambasadorul asta (Marţi, 5 iulie 2011, 0:01)

    stefan2008 [utilizator]

    Ambasadorul asta nu poate fi declarat persona non-grata?
  • +1 (1 vot)    
    We can't !!! (Marţi, 5 iulie 2011, 8:23)

    vio [anonim]

    Cum ar zice presedintele Obama !!!!
  • -1 (1 vot)    
    un paria politc international (Marţi, 5 iulie 2011, 9:24)

    remusachis [utilizator]

    Cine, cu exceptia impresionantelor oficialitati din Iordania sau Azerbaidjan, vrea sa intalneasca un sef de stat grobian si troglodit?
    • 0 (0 voturi)    
      Obama e mai meserias... (Marţi, 5 iulie 2011, 21:15)

      Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui remusachis

      ...intre timp Statul Minnesota a dat faliment...ha,ha,ha...