Daniel Funeriu: Eliminarea din bacalaureat a 661 de candidati, dublu fata de anul trecut, nu e deloc fericire

de I.R.     HotNews.ro
Duminică, 3 iulie 2011, 10:42 Actualitate | Esenţial


Ministrul Educatiei, Daniel Funeriu, a afirmat ca eliminarea de la bacalaureat a peste 600 de candidati nu este "deloc fericire", adaugand ca Romania se poate "insanatosi" daca sistemul educational furnizeaza oameni care stiu ca rezultatele se obtin prin munca, onestitatate si ca frauda nu e o solutie.

Daniel Funeriu a declarat, sambata seara, intr-o conferinta de presa la Cluj, ca in mandatul sau lucrurile se fac serios si sistematic si ca el este un om care nu accepta frauda, potrivit Mediafax.

"La examenul de bacalaureat si-au facut treaba cadrele didactice, si-au facut treaba corectorii, si-a facut treaba Ministerul Educatiei. Nu trebuie sa facem confuzie intre mijloacele pe care le utilizam si scopul in care utilizam aceste mijloace. Eliminarea de la bacalaureat a 661 de candidati, dublu fata de anul trecut, nu este deloc fericire. Ceea ce este important e ca Romania nu se poate insanatosi decat prin adevar, decat daca sistemul educational furnizeaza an de an oameni care stiu ca rezultatele se obtin prin perseverenta, prin munca, prin onestitate si ca frauda nu este o solutie. In mandatul meu, lucrurile se fac serios, sistematic. Nu sunt un om care sa accepte frauda, nu sunt un om obisnuit cu frauda", a spus Funeriu.

Ministrul a precizat ca are un sentiment de "disconfort major", cand vede "comentatori politici angajati de unele posturi de televiziune care se lauda in direct si la o ora de varf ca au fraudat bacul la Fizica".

Ministerul Educatiei a inregistrat 661 de eliminari la prima sesiune a bacalaureatului din 2011, candidatii dati afara de la test pentru frauda nemaiputand sustine examenul in toamna acestui an si nici in vara anului viitor.

Funeriu a participat, sambata seara, la festivitatea de absolvire a studentilor de Universitatea de Medicina si Farmacie (UMF) "Iuliu Hatieganu" din Cluj-Napoca.

"Pentru ca suntem intr-o atmosfera de sarbatoare si pentru ca zilele astea se discuta foarte mult public, as dori sa va spun ca, privindu-va, uitandu-ma la voi, orice confuzie de gen este imposibila. Voi faceti parte genului excelent", a spus ministrul Educatiei.


Citeste mai multe despre   


















1525 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Romanul se mai descurca (Duminică, 3 iulie 2011, 10:58)

    Con_stan_tin [utilizator]

    cu o spaga, cu o eludare a legii privind impozitul, prin cunostinte. Daca romanul exclude frauda din solutiile sale nu cred ca mai are pe unde sa scoata camasa si ajunge la sapa de lemn.
    • 0 (0 voturi)    
      mentalitate de ... (Duminică, 3 iulie 2011, 14:06)

      timis [anonim] i-a raspuns lui Con_stan_tin

      Din cauza oamenilor ca tine am ajuns unde suntem... Furtul coruptia minciuna este in sangele tau, si ti se pare un lucru normal...
  • -10 (10 voturi)    
    asa oameni asa guvern (Duminică, 3 iulie 2011, 11:21)

    elev [anonim]

    nu m-a lamurit domnul funeriu daca subsantivul coleg este de gen masculin ori neutru?
    unde ai terminat scoala elementara domnule ministru pedelist?
    guvernul are oameni unul si unul
    un maior de intendenta facut general la seral si apoi ministru la aparare un ministru al educatiei ce nu stie genul unui substantiv comun un prim minstru care zice ca cerul va avea nori senini../??. etc etc
    si ne mai miram ca treburile merg prost in Romania....
  • -10 (10 voturi)    
    doi colege (Duminică, 3 iulie 2011, 11:26)

    coleg [anonim]

    si leana lui ceasca vorbea mai corect gramatical decat acest ministru alm educatiei.... ha! ha!
  • -5 (7 voturi)    
    daniel e varza (Duminică, 3 iulie 2011, 11:28)

    lungu bogdan [anonim]

    daniel funeriu nu a inteles nimic din studiile pe care le-a facut in vest. nu era necesar un sistem politienesc de urmarire a examenelor. era suficienta reformarea programei scolare astfel incat examenele sa nu fie o simpla repetitie a informatie invatate in scoala. trebuiau sa conceapa subiectele astfel incat sa puna la contributie mintea absolventilor - eseu se cheama. in felul acesta ar fi evaluat mult mai corect capacitatea acestora de a asimila informatia si de a o reda in mod coerent si cu amprenta personala. pe de alta parte vorba ministrului: daca politicienii ar fi invatat in 20 de ani ca nu e cinstit sa furi atunci nici absolventii de liceu nu s-ar fi gandit la asa ceva.
    • +2 (4 voturi)    
      aaah ... wtf ??! (Duminică, 3 iulie 2011, 13:58)

      Reader [anonim] i-a raspuns lui lungu bogdan

      "trebuiau sa conceapa subiectele astfel incat sa puna la contributie mintea absolventilor" - pai nu a fost un subiect cu "text dramatic" si elevii s-au apucat sa comenteze un roman? sau tu vrei sa le conceapa subiecte cu note de subsol?
  • -13 (13 voturi)    
    funeriu (Duminică, 3 iulie 2011, 12:02)

    valy [anonim]

    Dupa cum se vede ardelenii s-au dat in petec cu guvernul POC ,am avut alta parere de spre ardeleni, dar m-am inselat toti sunt o apa si un pamant.
    Tot BANAT-I FRUNCEA!!!!!!
    • +5 (7 voturi)    
      Ce are turcu cu pistolul? (Duminică, 3 iulie 2011, 12:17)

      Daniel [anonim] i-a raspuns lui valy

      Cand vad aberatii de genul:
      - "Banatu-i fruncea"
      - "ardealul mintea"
      - "Oltenii sunt destepti"
      - "Ardelenii sunt inceti"
      - "Moldovenii sunt lenesi"....

      simt ca traiesc intr-o tara de prosti.

      La subiect: Nu crezi ca la un moment dat este bine sa te uiti in oglinda si sa-ti vezi punctele negre? Sau sa aspiri si sub covor?
    • +6 (6 voturi)    
      auzi, (Duminică, 3 iulie 2011, 12:20)

      Reader [anonim] i-a raspuns lui valy

      tu nu ai nimic de masluit? nu ai bonuri de casa de falsificat, facturi de cumparat de prin europa sau dragonul rosu, ceva tigari de contrabanda? pacat ca a inceput vacanta ca poate vroiai sa duci niste flori si o cafea profesoarei sa treaca si odrasla ta clasa, sau o diploma universitara de cumparat ... ?
  • +12 (12 voturi)    
    Excelent (Duminică, 3 iulie 2011, 12:09)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    decat analfabeti cu bacalaureat , mai bine lipsa.
    • 0 (0 voturi)    
      Clar!!! (Duminică, 3 iulie 2011, 14:59)

      Maria [anonim] i-a raspuns lui Viorica Alexandru

      Decat sa mai vedem nulitati gen Vanghelie in posturi de conducere (apropo, el are bac-ul luat?) mai bine asa!
  • -12 (14 voturi)    
    studiile lui? (Duminică, 3 iulie 2011, 12:13)

    cc [anonim]

    Daca face el (ministru inv) treburile asa serios, de ce nu-si echivaleaza studiile? Ne face sa credem ca nu are sau nu sunt de echivalat?
    • +4 (4 voturi)    
      cauti (Duminică, 3 iulie 2011, 12:53)

      Angoasat [utilizator] i-a raspuns lui cc

      sa-i plagiezi doctoratu?
      din cate stiu dl Funeriu are un CV de invidiat..
    • +4 (4 voturi)    
      laitmotiv (Duminică, 3 iulie 2011, 13:03)

      Reader [anonim] i-a raspuns lui cc

      cum e flota lu base, asa sunt studiile lu funeriu. altceva nu mai sunteti in stare sa gasiti?
  • +2 (4 voturi)    
    funeriu (Duminică, 3 iulie 2011, 12:37)

    sancho [utilizator]

    urmatorul prim ministru?
    • +1 (1 vot)    
      nu (Duminică, 3 iulie 2011, 19:34)

      nu [anonim] i-a raspuns lui sancho

      nu e o idee rea.
      • 0 (0 voturi)    
        si ... (Duminică, 3 iulie 2011, 22:16)

        Reader [anonim] i-a raspuns lui nu

        mihai razvan ungureanu presedinte? too good to be true ...
  • +5 (5 voturi)    
    Bine organizat acest BAC (Duminică, 3 iulie 2011, 12:55)

    mirela [anonim]

    Pentru e mine e o bucurie, cand vad ca hotii au inceput sa fie prinsi! Domnule ministru , cand va ocupati de mediul universitar si spagar?
    • +1 (1 vot)    
      un (Duminică, 3 iulie 2011, 19:35)

      un [anonim] i-a raspuns lui mirela

      un pic de rabdare. e si el doar un om, nu le poate face pe toate intr-o zi. deja a facut foarte mult si sper sa continue pe acelasi drum. am sa il votez cu amandoua mainile.
    • 0 (0 voturi)    
      bac 2011 (Luni, 4 iulie 2011, 12:28)

      Andreea [anonim] i-a raspuns lui mirela

      E foarte bine ce a facut Daniel Funeriu.Abia acum se vede cine stie si cine nu......ar trebui sa fie asa in continuare...nu mi s-au parut grele subiectele...