VIDEO Record de viteza pentru acest an pe Autostrada Bucuresti Pitesti - un sofer a fost prins conducand cu 225 km/h

de I.R.     HotNews.ro
Vineri, 1 iulie 2011, 11:00 Actualitate | Esenţial


Un barbat aflat la volanul unui autoturism BMW inmatriculat in Bucuresti a fost prins joi seara de politisti, in urma unui control, conducand cu 225 de kilometri la ora pe Autostrada Bucuresti-Pitesti, el fiind amendat cu peste 600 de lei si ramanand fara permis auto, transmite Mediafax.

Barbatul se deplasa dinspre Capitala spre Ramnicu Valcea.

"A fost inregistrat cu noul tip de radar, este record de viteza pe A1 in acest an. Soferul a motivat ca l-a suparat alt autovehicul cu putere similara si a vrut sa demonstreze ca este mai bun. De aceasta data a pierdut. Pe A1, unde limita de viteza este de 130 de kilometri la ora, barbatul a circulat cu 225 de kilomstri la ora. A ramas pieton pentru trei luni si a fost amendat cu 603 lei", a declarat Carol Varna, seful Politiei Autostrazi.



Politistii au facut, joi, un control pe Autostrada Bucuresti-Pitesti, in urma caruia au fost date amenzi in valoare de peste 100.000 de lei.

"In cele patru ore de actiune s-au dat 223 de sanctiuni in valoare 103.500 de lei, au fost retrase 38 de certificate de inmatriculare pentru defectiuni tehnice si 41 de sanctiuni pentru viteza. De asemenea, au fost retinute cinci permise de conducere, dintre care doua pentru viteza si a fost constatata o infractiune, un sofer care conducea cu permisul suspendat", a mai spus comisar sef Carol Varna.

Varna a precizat ca noul tip de radar utilizat este "imbatabil".

"Este pe unde laser, are derulare secventiala, nu poate fi detectat de soferi si are capacitate de vizualizare si inregistrare de la distanta de 1.200 de metri. Avem doua astfel de radare la Politia Autostrazi si speram sa mai avem si altele", a afirmat Varna.


Citeste mai multe despre   


















5123 vizualizari

  • +4 (14 voturi)    
    Shmeker de shmeker... (Vineri, 1 iulie 2011, 11:26)

    gogu [anonim]

    Dupa motivatia pe care a avut-o, pun pariu ca era un imputit din aia care dau cu flash-ul in cei de pe a 2-a banda sa se dea la o parte.
    • +3 (7 voturi)    
      no (Vineri, 1 iulie 2011, 12:47)

      Claudiu [anonim] i-a raspuns lui gogu

      N-ar trebui sa mergi nici tu pe banda 2, decat atunci cand esti intr-o depasire.
    • +5 (5 voturi)    
      banda 2 e pentru depasiri ! (Vineri, 1 iulie 2011, 14:50)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui gogu

      tu precis esti din categoria celor care iti intra in fata cu 110 Km/h, fara sa semnalizeze cu gandul "ca esti si tu om"
      Apropo de politie
      Verificarea luminilor de drum cine si cand o va face ?
    • 0 (4 voturi)    
      fraier de fraier . . . (Vineri, 1 iulie 2011, 15:57)

      CosmiN [anonim] i-a raspuns lui gogu

      Dupa modul in care pui problema, pun pariu ca esti un imputit care umbla ca un martalog senil pe banda a doua, chiar daca este loc pe banda 1! Ca asta cam la noi in Romania se intampla. Am mai vazut-o si afara, mai ales la soferi romani!
      • +1 (1 vot)    
        da? (Sâmbătă, 2 iulie 2011, 13:42)

        KMS [utilizator] i-a raspuns lui CosmiN

        Si daca eu merg pe banda a doua cu 140 km/h, de ce sa imi dai flash-uri ca vii tu cu 225?
  • -2 (6 voturi)    
    chiar? (Vineri, 1 iulie 2011, 11:28)

    soso [anonim]

    as indrazni sa pun pariu ca pana marti-miercuri are permisul inapoi...?
    • 0 (0 voturi)    
      Pierzi (Vineri, 1 iulie 2011, 13:04)

      Nautilus [anonim] i-a raspuns lui soso

      A mai fost un băiat care se credea destul de "jmecher" încât să creadă că odată ridicat permisul nu i se mai poate întâmpla nimic.

      În perioada de circulaţie cu dovadă a mai fost prins de încă 3 ori şi sancţionat. A mers în total 12 luni cu autobuzul. 12 luni consecutive :)

      ~Nautilus
  • -1 (11 voturi)    
    hmmm (Vineri, 1 iulie 2011, 11:29)

    daroc [utilizator]

    Categoric, fapta asta e de condamnat! 225 km/h pe un drum in care viteza maxima e de 130 km/h.
    Dar.... hmm.... autostrada, BMW, viteza maxima constructiva probabil undeva pe la 250 km/h..... cati dintre voi ati fi rezistat tentatie ca macar odata, sa vedeti ce poate masina daca va scapati piciorul in accelaratie....?
    E cumva un paradox. In Romania, 100% legal se comercializeaza masini si motociclete cu viteza maxima constructiva de 250 km/h sau chiar 300 km/h, mai ales la motociclete. Dar viteza maxima legala pe nici o portiune de drum nu depaseste 130 km/h....
    Mi-s extrem de antipatici soferii care merg prin localitati cu 100 km/h, mi se pare o atitudine atat periculoasa cat si sfidatoare... dar omul asta era pe autostrada. De ce nu se desfiinteaza viteza maxima pe autostrazi, macar pe unele dinte ele, asa cum e in Germania? Mor cumva nemtii ca mustele pe acele autostrazi fiindca nu au limita superioara la viteza? Din cate stiu eu, nici poveste!
    Nu mai zic nimic de aia 50 km/h din localitati, cand acum 40 de ani cand Dacia 1300 era ultimul racnet era voie 60 km/h, iar acum cand Logan e mult superioara Daciei 1300, si toate dotate cu ABS, acum nu e voie decat cu 50 km/h!
    • +1 (9 voturi)    
      este adevarat, dar.. (Vineri, 1 iulie 2011, 11:43)

      M [anonim] i-a raspuns lui daroc

      si conditiile de trafic s-au schmbat. Suntem mult mai multi pe sosele si probabilitatea unui accident este si ea mai mare...
      Sunt de acord insa cu tine ca este alimentat un paradox: se vand masini foarte puternice dar pe care nu ai unde sa le folosesti.

      Eu nu merg pe ideea eliminarii limitei de viteza (ar fi tragic pentru un popor mai...special, cum suntem noi:) ci pe ideea limitarii constructive a vitezei la o cifra rezonabila (cred ca 160km/h ar fi suficient) in conditiile in care pentru o masina puternica toate celelalte caracteristici s-ar pastra (acceleratie, stabilitate etc) astfel incat nu ar interveni frustrari.....
    • -1 (7 voturi)    
      de ce ? (Vineri, 1 iulie 2011, 11:56)

      George [anonim] i-a raspuns lui daroc

      de ce nu se desfiinteaza limita maxima de viteza pe autostrazi ?

      pentru ca NU suntem nemti, pentru ca in Ro poti sa iei ITP-ul cu orice pirci de masina, care poate sa mearga cu 200 dar nu se poate opri de la aceea viteza, pentru ca nu suntem disciplinati si ar mai fi o groaza de motive.

      Am un exemplu concret - un cunoscut de-al meu are o masina tunata, si tunata bine, dar el mergea f senin vara, la 35 de grade, cu 220km/h cu ...gume de iarna pe care producatorul le recomanda pt maxim 190km/h ... si cind i-am zis ca si-o face cu mina lui mi-a cam dat dreptate, pur si simplu nu s-a gindit la asta

      Legal poti merge cu 10km este limita de viteza si primesti doar avertisment, sa depasesti viteza legala cu 100km/h ... ok, pot sa il inteleg de ce a facut-o dar si-a asumat riscul sa fie prins si acum plateste pt asta, corect si civilizat

      De cind pe DN1 s-a marit limita de viteza in localitati la 70 a scazut numarul de accidente.

      Cred ca sunt multe localitati aflate pe drumuri europene unde limita de viteza ar putea fi marita la 70 dar la cite nu sint ok in tara asta ... nu-mi fac sperante prea curind

      In Germania daca esti cu ITP-ul expirat de maxim 8 luni primest o amenda simbolica daca masina ta nu are probleme ...daca are probleme e jale, egal ca ai ITP sau nu, in Ro e mai mare beleaua cu ITP expirat de 2 zile, dar in Germania nu cred ca poti trece de ITP cu o masina fara frine .... asta daca nu au ajuns sa lucreze si romani acolo
      • +2 (2 voturi)    
        in Spania s-a redus la 110Km/h din 2011! (Vineri, 1 iulie 2011, 20:27)

        leeloo2 [utilizator] i-a raspuns lui George

        In Spania pe autostrada s-a redus mai intai la 120 si pentru ca nu a fost suficient acum (din martie 2011) e legal numai 110km/h. Cred ca aia au inteles niste lucruri pe care noi si "nemtii nostri" nu le-au inteles inca, in tot UE-ul se vor reduce vitezele in viitor chiar daca se vand masini de 300km/h, pentru ei exista piste de curse amenajate pentru cine-i tine.
  • +3 (3 voturi)    
    HeHe (Vineri, 1 iulie 2011, 11:36)

    marean [anonim]

    Asta e un record oficial, da' cele neoficiale depasesc cu mult 225 km/h :)
  • 0 (4 voturi)    
    Stirea lui peste... (Vineri, 1 iulie 2011, 11:44)

    Ghita [anonim]

    ...prajit. Au inceput sa stea la panda ca cioclii in ultima luna. Conduc de 15 ani si in ultimii 7 am luat 0 (zero) amenzi de viteza.

    Mai putin ultimele 3 saptamani cand am luat una la fiecare iesire din Bucuresti (din care una tot pe autostrada pe sector cu 90/ ora am avut 135..).

    Prin urmare am 12 puncte facute in nici o luna; ori m-am tampit eu ori politia romana isi face treaba cu sarg ca ii da afara pe capete guvernul.

    A, si nici "mica intelegere" nu mai tine; parca sunt toti sfintisori.
    • +3 (5 voturi)    
      Oare cand baga camere si la noi? (Vineri, 1 iulie 2011, 11:51)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Ghita

      Camere la fiecare cativa km. De ce in alte tari se poate si la noi nu? De ce alte tari inteleg ca e importanta siguranta in trafic si noi nu?..
    • +2 (2 voturi)    
      Schimbare (Vineri, 1 iulie 2011, 11:56)

      A [anonim] i-a raspuns lui Ghita

      o mare mirare...cum de toti politistii isi fac datoria si sunt atat de corecti dintr-o data?!:))
      • +3 (3 voturi)    
        am vazut si eu (Vineri, 1 iulie 2011, 12:01)

        cristi [anonim] i-a raspuns lui A

        pe e 85 e plin duminica, foarte bine pana la urma, ei dau amenzi, noi mergem mai usor prin sate, nu ma supar, chiar daca fac cu 1/2 de h mai mult.
  • +1 (1 vot)    
    radar (Vineri, 1 iulie 2011, 11:57)

    Andrei [anonim]

    cum sa spuneti ma:

    "Varna a precizat ca noul tip de radar utilizat este folosit de peste 80 de politisti din lumea intreaga.."

    :)
    • 0 (0 voturi)    
      A vrut sa spuna Politii... (Vineri, 1 iulie 2011, 12:28)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

      ... ca doar radarele astea nu se fabrica manual, in serie mica sa fie doar 80 de bucati in toata lumea ...
  • -1 (1 vot)    
    mda (Vineri, 1 iulie 2011, 12:21)

    eu [anonim]

    numai 80 politisti din intreaga lume folosesc radarul asta ?

    pai eu zic ca e bine :D
  • +3 (3 voturi)    
    Propun camere (Vineri, 1 iulie 2011, 12:52)

    Bob [anonim]

    Propun sa se instaleze cate camere e nevoie in toata tara in locurile unde s-au produs multe accidente, insa sa dispara banditii cu sapca si mana pe buton de pe marginea drumului care incaseaza numai pentru ei !
    • -1 (1 vot)    
      PROPUN O INITIATIVA prin HG. o sustineti? (Vineri, 1 iulie 2011, 18:42)

      foruul civic [anonim] i-a raspuns lui Bob

      trebuie printr-un HG modificat codul rutier ptr siguranta noastra URGENT. trebuie provocat un studiu comparativ si sustinut de mai multe ONGuri . Care va bagatti sa sustineti initiativa. \NU COSTA NIMIC. trimiteti mail la forumulcivic.ro
      • 0 (0 voturi)    
        ALTA IDEE (Vineri, 1 iulie 2011, 21:13)

        CosmiN [anonim] i-a raspuns lui foruul civic

        Cu siguranta noastra sunt de-acord, da' asta n se face prin scaderea vitezei maxime. Solutia? Sa fie mult mai greu examenul, sa fie un examen pe bune, si in contextul actual (in care s-au dat o groaza de carnete aiurea), o reexaminare DURA pentru toiti, ca si cum ar da acum examen pentru prima data (cine-l ia din primele 2-3 incercari, sa nu plateasca, cine nu-l ia, sa plateasca taxa de examinare pana invatza sa conduca!!!). Sa fie necesar nu 23 din 26 intrebari, ci sa nu se permita mai mult de o greseala, sau eventual niciuna! O greseala pe hartie asta e... Dar o greseala in trafic inseamna vieti! Iar proba practica sa nu fia doar atat, ci cateva ore, in diferite conditii de drum si trafic!!! SA NU SE MAI DEA PERMISE DE POMANA! (sunt sofer si eu, ba chiar uneori imi depinde locul de munca de carnet; deci ma-as supune si eu "hitlerismului" prezentat mai sus)
  • -1 (3 voturi)    
    F TARE (Vineri, 1 iulie 2011, 13:07)

    alex [anonim]

    BV Politiei Romane! Bine ca se doteaza cu radare si carutele merg nestinhgerite peste tot. Despre drumuri ce sa mai spunem! In loc sa le dea salarii le da BOC si IGAS radere! :D
  • +3 (5 voturi)    
    curiozitate (Vineri, 1 iulie 2011, 13:31)

    chaufffeur [anonim]

    am si eu o intrebare: daca in 4 ore de stat pe autostrada au dat sanctiuni de 100.000 lei, dece nu nu fac asta odata la 2 zile? presupunand ca nu se vor plati decat 50% din amenzi, tot vor strange 750.000 lei pe luna, doar de acolo.... iar dupa 6 luni probabil toata lumea va merge mult mai calm... sau nu :)
    • 0 (0 voturi)    
      CORECT, SUNT COMPLICE LA HAOSUL DE PE SOSELE (Sâmbătă, 2 iulie 2011, 8:47)

      neamtzu [anonim] i-a raspuns lui chaufffeur

      au sute de romani nevinovati pe strazile noastre omorati de vitezomani agresivi
  • -2 (4 voturi)    
    NUMAR INMATRICULARE (Vineri, 1 iulie 2011, 16:02)

    CosmiN [anonim]

    ok, l-au prins, l-au ars, a meritat-o! dar de ce ne aratati noua numar inmatriculare? sper sper sa va dea in judecata, sa va ia o groaza de bani, ca sa va cunoasteti limitele!! si prost ar fi daca nu ar face-o!!! (oricum, acuma are timp trei luni de zile)

    am de asemenea convingerea ca probabilitatea ca mesajul meu sa fie publicat e foarte mica, spre zero. mentalitatea asta vine in acelasi pachet cu faptul de a-i divulga numar inmatriculare!!!
    • 0 (2 voturi)    
      Da ce e asa secret la numarul de inmatriculare? (Vineri, 1 iulie 2011, 17:08)

      AlexM [anonim] i-a raspuns lui CosmiN

      De ce sa ii dea in judecata - au aratat ceva privat? E numarul de inmatriculare privat?

      Poate cineva - in afara de politie - sa faca asocierea intre numarul de inmatriculare si persoana?

      Si pana la urma puteau sa zica si cum il cheama pe om... sa-l faca de ras!
      • 0 (0 voturi)    
        CAREURILE (Vineri, 1 iulie 2011, 20:44)

        CosmiN [anonim] i-a raspuns lui AlexM

        CAREURILE existau in scoli pe vremea lu' Ceausescu! Si putin dupa aia, ca doar spiritul de comunist inca mai este in tara! Daca tu treci strada prin alt loc decat pe trecerea de pietoni, si iti da amenda, nu cred ca iti convine sa fii facut de cacao in mass-media (pe langa amenda binemeritata)!! Hai sa lasam ipocrizia; sa dea cu piatra ala care nu incalca niciodata legea. Omul e pedepsit (amenda & carnet 3luni), ce mai vrei? Si daca renuntam la ipocrizie, mai renuntam si la invidie, si recunoastem ca daca am avea o masina ca aia, oricare ar incerca-o macar o data, sau din cand in cand. Acuma e o chestiune de orientare, si intamplare daca esti prins sau nu!
  • +2 (2 voturi)    
    ... (Vineri, 1 iulie 2011, 17:12)

    ts [anonim]

    pt a i invata minte pe romani, trei luni e prea putin. as merge cu curaj la un an. in plus as mari amenda. le as creste de asemenea asigurarea cu un procent semnificativ pentru un numar de 6-7 ani. sau poate sunt in urma si de fac toate astea!?
  • +3 (5 voturi)    
    LA puscarie ! (Vineri, 1 iulie 2011, 20:00)

    toto [anonim]

    Ai depasit cu 50 de km la ora limita legala - puscarie.
    Incercati asta in Serbia.
    • -2 (4 voturi)    
      BINE MA (Vineri, 1 iulie 2011, 20:49)

      CosmiN [anonim] i-a raspuns lui toto

      Du-te in Iran, si daca faci sex cu nevasta-ta inainte sa te insori, e posibil sa te si omoare, si pe tine si pe ea! De cand Serbia e un exemplu pentru legislatia din Romania? Ca roman unde vrei sa traiesti (daca e sa nu fie Romania), in Germanie, Elvetia, Franta, Austria, Marea Britanie? Sau preferi Serbia, Bulgaria, Iran, Egipt, Libia, Pakistan? MAI GANDESTE DOMNU INAINTE SA DAI CU PAREREA? De ce sa nu-i omoram familia si rudele pana la gradul 3?
  • +4 (6 voturi)    
    Dar (Vineri, 1 iulie 2011, 20:03)

    AndreiIC [utilizator]

    banda a 2-a nu e pt depasiri la 225 km pe ora. Dupa mine as impusca toti distrusii care dau flash-uri de la 2 km. Daca eu depasesc legal cu 130 la ora tooot timpul vine un pustan cordit sau vre-un maimutoi cu flash-ul. De aia romaniinu merita drumuri bune, sunt prea tzaranoi sa mearga pe ele
    • 0 (0 voturi)    
      rasp (Marţi, 5 iulie 2011, 17:57)

      aaaaa [anonim] i-a raspuns lui AndreiIC

      Si la infractorii ce le-ai face ? poate omul se grabea si poate nu e un taran sau pustii,stii doar sa comentezi ,tu nu ai incalcat niciodata legea?
  • +2 (2 voturi)    
    slabuta amenda (Sâmbătă, 2 iulie 2011, 14:08)

    KMS [utilizator]

    pe mine m-au prins in bulgaria cu 105hm/h si mi-au dat 350 leva....adica aproximativ 700 lei, asta in conditiile in care salariul minim pe economie este mai mic decat al nostru
  • +1 (1 vot)    
    Mda (Sâmbătă, 2 iulie 2011, 18:12)

    AndreiIC [anonim]

    In Spania peste 150 e penal, si amenzile sunt usturatoare, daca de ex nu ai asigurare auto este tot penal si se poate ajunge la o amenda de peste 100.000 euro ( Am scris bine -o suta de mii)
    • 0 (0 voturi)    
      Ai scris bine, dar din capul tău (Luni, 4 iulie 2011, 12:42)

      Nautilus [anonim] i-a raspuns lui AndreiIC

      Sancţiunile pentru viteză în diverse ţări europene:

      http://www.logitravel.com/blog/english/2008/06/04/complete-guide-to-speed-limits-and-speeding-fines-for-europe.aspx

      94 - 254 km/h, în funcţie de limitarea care a fost încălcată => 520 euros & 1-month licence suspension

      (Din câte i-am văzut pe autostradă şi DN, nici automobilistul, nici şoferul de autobuz nu par a se speria prea tare de sancţiune, sau sunt foarte convinşi că acolo nu e nici urmă de radar :D )

      ~Nautilus