BAC 2011: Cei 111 elevi eliminati din examen la liceul din Hunedoara cer repetarea probei de miercuri. Inspectoratul Scolar anunta ca decizia este irevocabila

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 30 iunie 2011, 13:49 Actualitate | Esenţial


Cei 111 elevi ai liceului din Geoagiu (judetul Hunedoara) eliminati miercuri din salile de examen dupa ce ar fi copiat sau incercat sa copieze cer sa fie lasati sa sustina din nou proba, anunta Mediafax. Elevii au fost, joi dimineata, impreuna cu parintii lor, la sediul Inspectoratului Scolar din judet, solicitand lamuriri legate de acest subiect. Dupa 2 ore de discutii, elevii si parintii lor au plecat acasa, spunand ca au incredere ca ancheta demarata in acest caz le va face dreptate. Politia din Hunedoara s-a autosesizat si face cercetari in acest caz. Inspectoratul Scolar Judetean sustine, insa, ca decizia de eliminare a elevilor din examen este irevocabila.

"Nu comentam. Asteptam rezultatul anchetei oficiale si speram ca ni se va face dreptate. Eu nu am copiat", a declarat, la iesirea din sala, una dintre elevele prezente la discutie.

Seful Inspectoratului Scolar Judetean Hunedoara, inspectorul general Alexandru Lautaru, a declarat, la randul sau, ca hotararea institutiei in cazul elevilor eliminati este irevocabila: "In urma discutiilor cu delegatia de parinti si elevi care s-a deplasat la Inspectoratul Scolar nu am facut decat sa confirmam ceea ce a gasit comisia de monitorizare in teritoriu. Noi le-am pus la dipozitie un numar de fax si numarul de tel verde astfel incat dansii sa isi scrie eventualele contestatii la ceea ce s-a intamplat catre comisia nationala de bacalaureat. Pentru ca din punctul nostru de vedere este irevocabil ce am hotarat".

Intrebat cate fituici au fost gasite, acesta a declarat: "La toti cei care au fost eliminati".

Parintii elevilor eliminati din examen sustin, insa, ca au fost descoperite doar 11 fituici si ca multi dintre elevi au fost scosi din examen pe nedrept.

Politia s-a autosesizat si a inceput joi cercetarile in cazul incidentului petrecut miercuri la Colegiul tehnic "Alexandru Borza" din orasul Geoagiu, unde 111 elevi au fost dati afara din sala dupa ce ar fi copiat la proba obligatorie a profilului, la examenul de bacalaureat: "Politia s-a sesizat din oficiu cu privire la incidentul care a avut loc la liceul din Geoagiu. Dupa finalizarea cercetarilor, vom stabili daca se intrunesc elementele constitutive ale vreunei fapte penale sau contraventionale. In functie de rezultatele verificarilor, se vor lua masurile legale", a declarat purtatorul de cuvant al IPJ Hunedoara, Adriana Voina.

Potrivit autoritatilor, vor fi audiati supraveghetorii din cele cinci sali de examen unde se aflau elevii, reprezentantii Inspectoratului Scolar Judetean si absolventii implicati in incidentul de la Bacalaureat.

De altfel, conducerea ISJ a anuntat inca de miercuri ca va solicita sprijinul politiei in investigarea acestui caz.

Seful ISJ Hunedoara a spus ca situatia de la liceul din Geoagiu a fost descoperita in urma unui telefon primit pe o 'linie verde' a Ministerului Educatiei, in care era sesizata o posibila frauda la proba de Limba si literatura romana desfasurata luni la Colegiul 'Aurel Vlaicu' din Orastie si la Colegiul Tehnic Agricol din Geoagiu. Dupa vizionarea inregistrarilor video la Orastie, comisia de verificare a sesizarii a constatat ca aceasta nu se confirma.

Comisia a continuat verificarile si pentru proba de Matematica si a depistat, la Orastie, opt elevi care aveau rezolvarile subiectelor asezate sub foaia de examen. Candidatii au fost eliminati din examen. Apoi, membrii comisiei s-au deplasat la Colegiul Tehnic Agricol 'Alexandru Borza' din Geoagiu.

'In prima sala am descoperit, cu stupoare, 24 de subiecte rezolvate la 24 de elevi. In a doua sala de examen s-a intamplat la fel. Din cinci sali de examen au fost eliminati 111 candidati', a explicat inspectorul general scolar.

111 elevi care sustineau proba obligatorie a profilului la examenul de Bacalaureat au fost scosi din salile de examen miercuri, fiind suspectati de frauda si tentativa de frauda. La examen s-au inscris 159 de candidati, repartizati in 7 sali.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3669 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    normalitate (Joi, 30 iunie 2011, 14:07)

    ady [anonim]

    problema este cadrul didactic ...
    • -2 (4 voturi)    
      Nu e de mirare (Joi, 30 iunie 2011, 14:53)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui ady

      La cat de prost platiti sunt profesorii, nu ma mira.
      • +1 (1 vot)    
        asta e aplicabil (Vineri, 1 iulie 2011, 10:11)

        zigzag [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

        pentru orice fel de furt si pentru orice persoana care are salariul mic, nu? ca daca gandesti altfel inseamna ca ai o problema de logica si anume incercarea de a justifica rational o ura emotionala indreptata impotriva guvernului sau a lui basescu. ceea ce e ridicol si imatur.
        p.s. invata totusi ca saracia nu este circumstanta atenuanta pentru furt si nici nervozitatea pentru crima.
    • 0 (0 voturi)    
      . (Joi, 30 iunie 2011, 15:04)

      radukku [anonim] i-a raspuns lui ady

      Arpopo de cadre didactice. In unele licee (majoritatea de calibru) se obisnuia ca profesorii sa scrie direct pe tabla rezolvarile la examene pentru a nu-si face liceul de rusine sa fie multi elevi picati. De aceea existau licee cu doar 1-2% picati. Acum "lucreaza" la corectari, se umfla notele din acelasi motiv.
      Cel mai bine ar fi ca bacul sa fie de tip grila cu corectare automata computerizatacum folosesc marile universitati din tara, lucrarile fiind centralizate la inspectorate. Dureaza cateva secunde corectarea unei lucrari si nu exista eroare. Corectarea automata coroborata cu supraveghere video ar duce coruptia la un nivel mult mai mic.
      La romana unde trebuie sa scrii mult probabil ca nu ar merge acest sistem, dar la matematica si alte materii ar fi foarte bun. De exemplu, sa existe vreo 4-5 (sau mai multe) variante de raspuns pentru un exercitiu din care doar una corecta.
  • +5 (5 voturi)    
    "Eu nu am copiat" (Joi, 30 iunie 2011, 14:19)

    Cataleya [utilizator]

    Pai cred ca multi n-au copiat pt ca n-au avut timp sa o faca.
    Dar daca au fost prinsi cu fituici asupra lor, este clar care era scopul acestora.
    E ca si cum ai fi prins in avion cu un pistol si apoi sa te justifici ca "Eu n-am tras cu pistolul, deci sunt nevinovat"
    Ar fi bine ca acea comisie scolara sa ramana pe pozitii.
    Cu toate ca, daca printre cei 111 elevi se afla si cativa a caror parinti sunt infipti bine de tot in politica sau in afaceri pe plan local este foarte probabil ca elevii sa aiba castig de cauza si sa dea un nou examne unde, desigur, toti vor obtine note de la 8 in sus!
    • +3 (3 voturi)    
      Bineinteles... (Joi, 30 iunie 2011, 14:24)

      just_me [anonim] i-a raspuns lui Cataleya

      Numai ca examenul se da la toamna :), fac pariu ca toti cei 111 parinti se jura ca odraslele lor sunt ingeri, care au invatat zi si noapte pentru BAC-ul asta nenorocit ca s-au stresat bietii de ei, etc, etc .
      Bine le-au facut, BAC-ul e conceput sa-l treaca orice elev care are un bagaj minim de cunostiinte.
  • +6 (6 voturi)    
    Daca... (Joi, 30 iunie 2011, 14:20)

    _Rem [utilizator]

    ... nu as fi dat si eu Bacul acum cativa ani poate mi s-ar fi parut exagerat sa fie dati afara 111 copii. Dar asta este adevarul, aproapte toata lumea copiaza, umbla fituici si rezolvari de la unii la altii si chiar dintr-o sala in alta cu complicitatea supraveghetorilor. Asa ca parinti indiferent ce va zic copii asta este situatia. Si noi am facut la fel.
    • +2 (2 voturi)    
      copii (Vineri, 1 iulie 2011, 10:17)

      zigzag [utilizator] i-a raspuns lui _Rem

      (vezi ca ai probleme cu gramatica)

      as vrea si eu sa stiu daca la 18 ani sunteti copii sau nu. ca, daca sunteti, inseamna ca nu puneti gura pe alcool, ca nu intretineti relatii sexuale, ca ascultati in totalitate de parinti. daca sunteti adulti insa si faceti toate aceste lucruri e cazul sa si raspundeti pentru actiunile voastre. cat de hilar e sa vezi cum sunt numiti "copii" niste barbati de 1.85m si niste femei cu fustele de 20 de cm.
      in plus, faptul ca altii copiaza nu are cum sa fie o circumstanta atenuanta. daca unul o ucide pe mama ta si spune ca si altii au omorat de-a lungul timpului oameni, tu il ierti?
      • +1 (1 vot)    
        vai, vai, vai (Vineri, 1 iulie 2011, 11:36)

        hatru [utilizator] i-a raspuns lui zigzag

        Singurul lucru pe care l-ai inteles din comentariul la care ai raspuns e faptul ca a omis omul un "i".In rest, bezna.
  • +4 (4 voturi)    
    fac pariu... (Joi, 30 iunie 2011, 14:25)

    NewLevel [anonim]

    Fac pariu ca "argumentul" suprem al "celor 111" este: "cum se poate, dom'le, sa copieze 111 oameni???"
  • -1 (1 vot)    
    cum ar putea cineva... (Joi, 30 iunie 2011, 14:30)

    razia [anonim]

    sa vina sa scoata vreun copil din examen ca a gasit la colegul lui de sala fituici?
    • +1 (1 vot)    
      Asa ar putea (Joi, 30 iunie 2011, 14:52)

      Mario Popa [anonim] i-a raspuns lui razia

      Poate sa fie o singura fituica a unui singur elev dar daca copiaza toti = au inselat toti.
      Nu conteaza numarul de fituici sau a cui sunt ci daca au copiat sau nu.
  • +1 (3 voturi)    
    Parerea mea (Joi, 30 iunie 2011, 14:50)

    Pensi [anonim]

    Eu cred ca trebuie pedepsiti cei care au impartit fituicile, probabil supraveghetori, profesori... Tocmai acei care ar trebui sa educe, sa insufle elevilor sentimentul de dreptate, echitate, respect fata de munca celuilalt coleg.
    Daca "se copiaza in masa" cu acordul celor care ar trebui sa stopeze asta, atunci elevii au o vinovatie partiala. Asteptati de la ei ceea ce profesorii nu fac.
    Nu muncesc suficient la clasa, indeamna la frauda.
    Profesorii in frunte cu liderii lor sindicali cer mereu salarii mai mari pe motiv ca reprezinta o categorie sociala nobila. Uite ca cel putin in cazul unora nu este asa. O armata de blazati si ingamfati, incorecti si galagiosi. Sa ma ierte cei care nu se regasesc in caracterizarea mea. exista si profesori care merita stima si recunostinta mea..
  • -1 (1 vot)    
    Intortocheata situatie... (Joi, 30 iunie 2011, 14:52)

    calator [anonim]

    111 elevi sunt cam multi. Banuiesc ca au fost asezati in cel putin cinci sali de clasa. Cum au fost descoperiti? S-a intrat simultan in toate cinci clasele? Cand vine asa un control, zvonurile se imprastie mai repede decat viteza luminii...Cred ca cel mai bine este sa aseteptam si sa vedem concluzia la care ajunge politia
  • 0 (4 voturi)    
    Si totusi (Joi, 30 iunie 2011, 15:04)

    muciflenduri [utilizator]

    Ca se fura ca in codru se stia de multi ani de zile, dar nu inteleg de ce crede Funeriu ca este un succes aceasta campanie.
    Daca din 230 de elevi prinsi copiind, 111 sunt din acelasi liceu care-s concluziile ce se pot trage?

    1. In liceul din Geoagiu s-au adunat jumatate din hotii romaniei si in sfarsit au fost prinsi.

    SAU

    2. Liceul din Geoagiu nu are nimic in plus fata de celelalte licee din romania, procentul elevilor care fura e aproximativ avelasi peste tot, caz in care e clar ca de fapt nu exista interes sa ii prinda pe hoti.

    Eu tind sa cred ca varianta 2 e cea reala si ca de fapt cu foarte mici exceptii campania de prins trisorii e apa de ploaie.
    Cred ca oricine a terminat liceul in ultimii 20 de ani stie ca 90% dintre elevi au copiat/s-au consultat cu altii.
    Atunci cand vor fi prinsi 10000 de elevi copiind si cateva zeci/sute de profesori vor fi dati afara din invatament vom sti ca intr-adevar lucrurile se vor schimba si ca in anul urmator va fi o alta atitudine.
    • +2 (2 voturi)    
      "si totusi..." (Joi, 30 iunie 2011, 22:26)

      ggg [anonim] i-a raspuns lui muciflenduri

      ...are dreptate! Sunt profesor intr-un liceu relativ bun SI TOTUSI m-am scarbit!!! Scoatem prosti pe banda rulanta! Pana nu se vor lua masuri drastice, nu se va schimba nimic... Nici in timpul anului scolar, nici la examene! :(
    • +2 (2 voturi)    
      Apa de ploaie, neapa de ploaie (Vineri, 1 iulie 2011, 11:40)

      hatru [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

      E totusi un inceput. La anul cred ca se vor gandi de doua ori inainte sa incerce ceva.
  • +1 (1 vot)    
    La toate scoliile se copiaza...copiatul a devenit (Vineri, 1 iulie 2011, 15:54)

    suzana [anonim]

    Ar fi bine ca hotararea inspect.general sa ramana definitiva...trebuie stopat pentru totdeauna copiatul in scoli
    Pe timpul nostru...acum 30 de ani...foarte putini elevi copiau...acum toti copii copiaza...fara jena..
    Foarte bine...sa-i exmatriculeze....
  • 0 (0 voturi)    
    BAC (Sâmbătă, 2 iulie 2011, 22:36)

    haaha [anonim]

    se copiaza la greu. eu am dat bacalaureatul anul acesta ... toata lumea imi zicea sa nu imi fac griji pt bacalaureat sa ma axez pe admitere... pt ca bacul se ia fara sa stii nimic.. . si bineinteles nu crezi pana nu vezi. e lege deja se stie...intrii in clasa..cineva strange banii..500 de mii(50 de lei) de persoana..cineva le da banii la prof supraveghetori,materialele ti le iei la tine pt ca nu te controleaza nmn..eu am avut jumatate de caiet in pantaloni:)). un supraveghetor sta la usa de paza..altu prin clasa,mai o glumita mai o caterinca..:D m-am convins anul acesta ca bacalaureatul este o mare comedie:))