Viitoarele socuri mondiale: pandemie, atac cibernetic, criza financiara, conflict socio-economic si furtuna geomagnetica - OCDE

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 27 iunie 2011, 16:20 Actualitate | Esenţial


Economia mondiala va cunoaste socuri majore "mai frecvent" si care vor avea "consecinte mai grave" pentru economie si societate, potrivit unui raport al Organizatiei de Cooperare si Dezvoltare Economica (OCDE), relateaza AFP.

Raportul, intitulat "Viitoarele socuri mondiale" analizeaza cinci riscuri majore potentiale pentru anii care urmeaza: "o pandemie, un atac cibernetic care vizeaza o infrastructura critica, o criza financiara, un conflict socio-economic si o furtuna geomagnetica", potrivit unui comunicat OCDE.

"Impactul economic al unor evenimente precum criza financiara sau o pandemie potentiala se vor amplifica din cauza suprapunerilor in crestere din economia mondiala", potrivit sursei citate.

"Amenintarea crescuta a unei pandemii a fost ilustrata" de epidemia de pneumonie atipica (SRAS) din 2002, "care s-a propagat rapid din Hong Kong in intreaga lume", reaminteste OCDE.

"Numarul crescut de magalopolisuri foarte populate, in special in Asia, exacerbeaza acest risc", in special la "Dhaka, Manilla si New Delhi, mari placi turnante pentru calatoriile de afaceri, turism si migratii", afirma organizatia.

OCDE subliniaza de asemenea ca "noi antibiotice sunt absolut necesare pentru a face fata aparitiei unor bacterii rezistente la medicamente".

Raportul reaminteste ca incendiile care au distrus o cincime din recolta de cereale din Rusia in 2010 au provocat o crestere a preturilor pe pietele alimentare mondiale, "declansand in cele din urma conflicte sociale in Orientul Mijlociu".

OCDE nu a dezvoltat subiectul legat de furtunile geomagnetice.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















5617 vizualizari

  • +3 (9 voturi)    
    mda... (Luni, 27 iunie 2011, 16:39)

    me [anonim]

    am citit si eu cateva carti despre asa ceva... erau SF...
    pentru asta chiar primesc bani preaslavitii economisti?!
    • +4 (4 voturi)    
      Ca sa scrii carti esti platit. (Luni, 27 iunie 2011, 17:08)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui me

      Sa le citesti,nu.Nimeni nu te obliga sa le citesti si cu atat mai putin sa crezi ce scrie.In plus daca ai veni cu idei alternative s-ar putea sa castigi bani.Cine-i preaslaveste?Ca nu se preaslavesc singuri?Ca nu crezi ce spun acei economisti,e un inceput bun.Inseamna ca sunt si alte solutii si vremurile nu vor fi chiar apocaliptice.Dar,stii apocalipsa prinde mai usor la prostime.Sunt multi car tin discursuri apocaliptice si nu le merge rau.Mai sunt si posturi tv care promoveaza astfel de discursuri si daca nu au dat faliment inseamna ca noi credem prostiile lor si ramanem muti de uimire in fata inteligentei lor mizerabile.
  • +5 (7 voturi)    
    despre furtuni geomagnetice (Luni, 27 iunie 2011, 16:48)

    efren [anonim]

    OCDE nu a dezvoltat subiectul legat de furtunile geomagnetice? Oare de ce...pentru ca este o vrajeala
  • +8 (10 voturi)    
    Exemple din natura (Luni, 27 iunie 2011, 16:53)

    Dinozaurul pierdut [anonim]

    Atunci cand o populatie se inmulteste la extrem peste limita resurselor se ajunge la socuri majore.
    in octombre planeta va avea 7 miliarde .care se vor inmultii si ei.pana cand?
    • +3 (3 voturi)    
      ... (Luni, 27 iunie 2011, 18:25)

      Gigi Maybachistu' Reproducător [anonim] i-a raspuns lui Dinozaurul pierdut

      De la un anumit punct, nu se mai înmulţesc. China a înregistrat prima scădere de populaţie din istoria ei între 2010 şi prezent ("politica unui singur copil" funcţionează).
      • 0 (0 voturi)    
        ... (Luni, 27 iunie 2011, 23:15)

        AlinN [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Maybachistu' Reproducător

        Chiar si asa nu este bine. Pensiile trebuie platite macar de un numar egal de tineri. Doar un copil inseamna si o noua lege: la 50 de ani adultii vor fi casapiti, transati, si mancati.
    • 0 (0 voturi)    
      Exemplu din natura: (Luni, 27 iunie 2011, 23:20)

      AlinN [utilizator] i-a raspuns lui Dinozaurul pierdut

      http://dieoff.org/page80.htm

      Suprapopulare inseamna atunci cand populatia depaseste limita de sustinere a habitatului. Cu mandrie putem declara ca suntem in aceasta situatie.
  • +4 (6 voturi)    
    brainwash (Luni, 27 iunie 2011, 17:33)

    ady [anonim]

    stres,diabet si pesticide....scapa cine poate
  • +1 (7 voturi)    
    .. (Luni, 27 iunie 2011, 17:55)

    dan [anonim]

    "Illuminati -The Game of Conspiracy" ilustreaza(printre altele) toate aceste evenimente enumerate mai sus, in articol. Cautati pe google images dupa "illuminati cards". Jocul a aparut la inceputul anilor 90 de unde reiese ca acest plan de distrugere a omenirii a fost scris cu multa vreme in urma.
    • +4 (6 voturi)    
      O singura corectie (Luni, 27 iunie 2011, 20:01)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui dan

      Nu e de distrugere a lumii, ci de triere a populatiei.
      De ex, crizele economice reduc "natural" natalitatea prin simplul fapt ca oamenii se gandesc de 2 ori sa faca un copil, daramite mai multi.
      Razboaiele, ce sa mai zic?
      Toate mancarurile si bauturile nesanatoase intens promovate ce efecte credeti ca au? Stress-ul, etc etc...
  • +1 (1 vot)    
    Viitoarele socuri mondiale (Marţi, 28 iunie 2011, 12:19)

    Adrian Ungureanu [anonim]

    E timpul unei schimbari!
    Incetati atacul continuu cu evenimente tip agresiuni prezente si viitoare. E nevoie de echilibru si de proiectii mentale pozitive. Vreau sa gasesc stiri POZITIVE. Pentru a avea un prezent pozitiv si un viitor mai bun trebuie in primul rand sa le GANDIM IMPREUNA! Eliminati gandurile negative!
  • 0 (0 voturi)    
    Cam multe butoane la dispozitia papusarilor lumii. (Marţi, 28 iunie 2011, 12:19)

    .... [utilizator]

    Nu se stie niciodata ce au acestia de gand decat atunci cand e prea tarziu si jocurile sunt deja facute (in interesul lor bineinteles).